Estonia Fed Cup team

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
Estonia
Flag of Estonia.svg
Captain Andrei Luzgin
ITF ranking 63 Decrease4
Colors blue and white
First year 1992
Years played 23
Ties played (W–L) 82 (38–44)
Most total wins Maret Ani (43–25)
Most singles wins Kaia Kanepi (23–10)
Most doubles wins Maret Ani (23–6)
Best doubles team Maret Ani / Kaia Kanepi (11–3)
Most ties played Maret Ani (46)
Most years played Maret Ani, Margit Rüütel (12)

The Estonia Fed Cup team represents Estonia in Fed Cup tennis competition and are governed by the Estonian Tennis Association.

Estonia has competed in Fed Cup since 1992.

Estonia currently competes in the World Group III after being relegated in 2013.

2014 Team[edit]

History[edit]

Estonia competed in its first Fed Cup in 1992. Prior to 1992, Estonian players represented the Soviet Union.

2009[edit]

Estonia came through Europe/Africa Zone Group I and then edged Israel in a World Group II Play-off to qualify for World Group II for the first time just a year after promotion from Group II.

2010[edit]

In the Fed Cup World Group II Estonia won Argentina and advanced to World Group Play-offs, where they lost 2–3 to Belgium.

Results[edit]

2009[edit]

Year Competition Date Location Opponent Score Result
2009 Group I, Europe/Africa, Round Robin (Group D) 4 February Tallinn (EST) Bulgaria Bulgaria 3–0 Won
Group I, Europe/Africa, Round Robin (Group D) 5 February Tallinn (EST) Croatia Croatia 2–1 Won
Group I, Europe/Africa, Promotional Play-Off 7 February Tallinn (EST) Belarus Belarus 2–0 Won
World Group II Play-offs 25–26 April Tallinn (EST) Israel Israel 3–2 Won

2010[edit]

Year Competition Date Location Opponent Score Result
2010 World Group II 6–7 February Tallinn (EST) Argentina Argentina 4–1 Won
World Group Play-offs 24–25 April Hasselt (BEL) Belgium Belgium 2–3 Lost

2011[edit]

Year Competition Date Location Opponent Score Result
2011 World Group II 5–6 February Tallinn (EST) Spain Spain 1–4 Lost
World Group II Play-offs 16–17 April Minsk, (BLR) Belarus Belarus 0–5 Lost

2012[edit]

Year Competition Date Location Opponent Score Result
2012 Group I, Europe/Africa, Round Robin (Group A) 1 February Eilat (ISR) Bulgaria Bulgaria 0–3 Lost
Group I, Europe/Africa, Round Robin (Group A) 2 February Eilat (ISR) Austria Austria 1–2 Lost
Group I, Europe/Africa, Relegation Play-Off 4 February Eilat (ISR) Netherlands NED 1–2 Lost

2013[edit]

Year Competition Date Location Opponent Score Result
2013 Group II, Europe/Africa, Round Robin (Group A) 17 April Ulcinj (MNT) Spain Tunisia 1–2 Lost
Group II, Europe/Africa, Round Robin (Group A) 18 April Ulcinj (MNT) Latvia Latvia 0–3 Lost
Group II, Europe/Africa, Round Robin (Group A) 19 April Ulcinj (MNT) Finland Finland 0–2 Lost
Group II, Europe/Africa, Relegation Play-offs 20 April Ulcinj (MNT) South Africa South Africa 1–2 Lost

2014[edit]

Year Competition Date Location Opponent Score Result
2014 Group III, Europe/Africa, Round Robin (Group A) 5 February Tallinn (EST) Namibia Namibia 3–0 Won
Group III, Europe/Africa, Round Robin (Group A) 7 February Tallinn (EST) Armenia Armenia

See also[edit]

External links[edit]