EuroBasket Women 2009

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
EuroBasket 2009 Women
32nd FIBA European Women's
Basketball Championship
Eurobasket Women 2009 logo
Official website
Official website
Tournament details
Host nation  Latvia
Dates June 7 – June 20
Teams 16
Venues (in 3 host cities)
Champions  France (2nd title)
MVP Greece Evanthia Maltsi
Tournament statistics
Players Teams
Points Greece Evanthia Maltsi 22.6  Latvia 69.2
Rebounds Belarus Yelena Leuchanka 9.2  Russia 42.8
Assists Turkey Birsel Vardarlı 4.7  Belarus 14.2
2007
2011 >

The 2009 European Women Basketball Championship, commonly called EuroBasket Women 2009, was the 32nd regional championship held by FIBA Europe. The competition was held in Latvia from June 7 to June 20, 2009.

Qualified teams[edit]

Qualification[edit]

For more details on this topic, see EuroBasket Women 2009 qualification.

Squads[edit]

At the start of tournament, all 16 participating countries had 12 players on their roster.

Venues[edit]

The tournament will be held in three cities. The Preliminary Round will be played at Liepāja and Valmiera, while the Qualifying and Final Round will be played at Riga.[1]

City Arena Capacity
Liepāja Liepāja Olympic Center 3,000
Riga Arena Riga 11,200
Valmiera Vidzeme Olympic Center 1,200

Competition System[edit]

Preliminary Round (June 7 – June 9)[edit]

The 16 participants will be divided into four groups of four teams each. The top three teams in each group will advance to the Qualifying Round. The last team will be eliminated.

Qualifying Round (June 11 – June 16)[edit]

There will be two groups of six teams, each composed of the qualifiers from two Preliminary Round groups. The results in the Preliminary Round will be taken into account. Each team will play the teams that qualified from the other group. The top four teams will advance to the Quarterfinals. The bottom two teams will be eliminated.

Final Round (June 18 – June 20)[edit]

This stage will be played in a knock-out system. In the quarterfinals, the first team in one group will play the fourth team in the other group, while the second place team will play against the third team in the opposite group. The winners of the quarterfinals will advance to the semifinals, and the winners of the semis will progress to the Finals. The losers in the quarterfinals will play for fifth to eighth places.

Preliminary round[edit]

Group A[edit]

Team Pld W L PF PA PD Pts
 Spain 3 3 0 222 172 +50 6
 Slovakia 3 2 1 196 184 +12 5
 Czech Republic 3 1 2 196 208 −12 4
 Ukraine 3 0 3 191 241 −50 3
June 7
13:30
Ukraine  55–77  Slovakia
Scoring by quarter: 16–26, 8–24, 19–14, 12–13
Pts: Ogorodnikova 16
Rebs: Gorbunova 8
Asts: Dubrovina, Alyoshkina 3
Pts: Zirková 16
Rebs: Kupcikova, Jurcenkova 6
Asts: Zirková 5
Liepājas Olimpiskais Centrs, Liepāja
Attendance: 500
Referees: Regis Bardera (FRA), Marius Ciulin (ROU), Jurgis Laurinavicius (LTU)
June 7
18:00
Czech Republic  59–66  Spain
Scoring by quarter: 23–14, 9–18, 15–19, 12–15
Pts: Kulichová 13
Rebs: Veselá 11
Asts: Veselá 5
Pts: Montañana 16
Rebs: Nicholls 11
Asts: Aguilar 3
Liepāja Olimpic Center, Liepāja
Attendance: 1200
Referees: Gianluca Mattioli (ITA), Jasmina Tatic (SRB), Fedor Dmitriev (BLR)
June 8
13:30
Slovakia  65–58  Czech Republic
Scoring by quarter: 12–17, 23–18, 15–12, 15–11
Pts: Zirková 18
Rebs: Gyurcsi 9
Asts: Jalcová 3
Pts: Vitecková 14
Rebs: Hartigová 11
Asts: Bartonova 3
Liepājas Olimpiskais Centrs, Liepāja
Attendance: 250
Referees: Marko Juras (SRB), Elena Chernova (RUS), Nicolas Maestre (FRA)
June 8
15:45
Spain  85–59  Ukraine
Scoring by quarter: 15–13, 24–13, 24–20, 22–13
Pts: Dominguez 11
Rebs: Torrens 5
Asts: Torrens 7
Pts: Biryuk 16
Rebs: Biryuk, Malashenko 5
Asts: Biryuk 3
Liepājas Olimpiskais Centrs, Liepāja
Attendance: 250
Referees: Seffi Shemmesh (ISR), Sergey Krug (RUS), Kati Nynäs (FIN)
June 9
13:30
Ukraine  77–79  Czech Republic
Scoring by quarter: 21–21, 20–10, 16–13, 20–35
Pts: Ogorodnikova 25
Rebs: Zherzherunova 8
Asts: Biryuk 6
Pts: Vitecková 16
Rebs: Kulichová 7
Asts: Veselá 6
Liepājas Olimpiskais Centrs, Liepāja
Attendance: 250
Referees: Gianluca Mattioli (ITA), Fedor Dmitriev (BLR), Marius Ciulin (ROU)
June 9
15:45
Spain  71–54  Slovakia
Scoring by quarter: 17–16, 20–14, 16–10, 18–14
Pts: Montañana 24
Rebs: Nicholls 7
Asts: Palau 5
Pts: Zirková 9
Rebs: Gyurcsi 8
Asts: Zirková 3
Liepājas Olimpiskais Centrs, Liepāja
Attendance: 300
Referees: Mehmet Keseratar (TUR), Regis Bardera (FRA), Aare Halliko (EST)

Group B[edit]

Team Pld W L PF PA PD Pts
 Latvia 3 3 0 232 179 +53 6
 Poland 3 2 1 174 199 −25 5
 Greece 3 1 2 187 175 +12 4
 Hungary 3 0 3 155 195 −40 3
June 7
15:45
Greece  59–43  Hungary
Scoring by quarter: 16–4, 18–8, 10–20, 15–11
Pts: Kaltsidou, Maltsi 19
Rebs: Papamichail 8
Asts: Kalentzou 4
Pts: Fegyverneky 11
Rebs: Englert, Vajda 8
Asts: Németh 5
Liepājas Olimpiskais Centrs, Liepāja
Attendance: 350
Referees: Nicolas Maestre (FRA), Elena Chernova (RUS), Aare Halliko (EST)
June 7
20:30
Latvia  86–52  Poland
Scoring by quarter: 24–12, 18–10, 20–15, 24–15
Pts: Jēkabsone-Žogota 20
Rebs: Tamane 8
Asts: Jēkabsone-Žogota 4
Pts: Kobryn 15
Rebs: Kobryn 6
Asts: six players 1
Liepājas Olimpiskais Centrs, Liepāja
Attendance: 2,492
Referees: Seffi Shemmesh (ISR), Sergey Krug (RUS), Kati Nynäs (FIN)
June 8
18:00
Poland  62–60  Greece
Scoring by quarter: 16–14, 15–12, 12–18, 19–16
Pts: Kobryn 17
Rebs: Kobryn, Leciejewska 12
Asts: Walich, Jeziorna 2
Pts: Maltsi 21
Rebs: Papamichail 6
Asts: Kalentzou 5
Liepājas Olimpiskais Centrs, Liepāja
Attendance: 1,500
Referees: Gianluca Mattioli (ITA), Regis Bardera (FRA), Jurgis Laurinavicius (LTU)
June 8
20:15
Hungary  59–76  Latvia
Scoring by quarter: 11–20, 13–20, 17–17, 18–19
Pts: Vajda 16
Rebs: Horti 5
Asts: Horti 3
Pts: Jēkabsone-Žogota 25
Rebs: Tamane 11
Asts: Jēkabsone-Žogota 5
Liepājas Olimpiskais Centrs, Liepāja
Attendance: 2,492
Referees: Mehmet Keseratar (TUR), Jasmina Tatic (SRB), Fedor Dmitriev (BLR)
June 9
18:00
Poland  60–53  Hungary
Scoring by quarter: 13–16, 14–17, 15–10, 18–10
Pts: Kobryn 11
Rebs: Kobryn 9
Asts: Jeziorna 3
Pts: Vajda 18
Rebs: Vajda 10
Asts: three players 2
Liepājas Olimpiskais Centrs, Liepāja
Attendance: 1,500
Referees: Nicolas Maestre (FRA), Kati Nynäs (FIN), Sergey Krug (RUS)
June 9
20:15
Greece  68–70 OT  Latvia
Scoring by quarter: 15–18, 6–19, 18–6, 19–15, OT: 10–12
Pts: Maltsi 24
Rebs: Papamichail 11
Asts: Kaltsidou 5
Pts: Jēkabsone-Žogota 26
Rebs: Tamane, Jansone7
Asts: Jēkabsone-Žogota 5
Liepājas Olimpiskais Centrs, Liepāja
Attendance: 2,492
Referees: Seffi Shemmesh (ISR), Marko Juras (SRB), Elena Chernova (RUS)

Group C[edit]

Team Pld W L PF PA PD Pts
 Russia 3 3 0 206 150 +56 6
 Turkey 3 2 1 195 195 0 5
 Lithuania 3 1 2 189 178 +11 4
 Serbia 3 0 3 141 208 −67 3
June 7
13:30
Lithuania  71–49  Serbia
Scoring by quarter: 16–10, 22–15, 14–13, 19–11
Pts: Petronyte 20
Rebs: Petronyte, Valuzyte 8
Asts: Valuzyte 4
Pts: Perovic 11
Rebs: Perovic 6
Asts: Petrovic, Radocaj 2
Vidzemes Olimpiskais Centrs, Valmiera
Attendance: 660
Referees: Oliver Krause (GER), Peter Bodnar (HUN), Ilona Kittlerova (CZE)
June 7
18:20
Russia  74–61  Turkey
Scoring by quarter: 29–16, 11–8, 12–13, 22–24
Pts: Abrosimova 16
Rebs: Shchegoleva, Stepanova 6
Asts: Shchegoleva, Stepanova, Osipova 3
Pts: Gümüşay 11
Rebs: Nevlin 9
Asts: Vardarlı 3
Vidzemes Olimpiskais Centrs, Valmiera
Attendance: 1,100
Referees: Lars Klaar (SWE), Maria Argirou (GRE), Ingus Baumanis (LAT)
June 8
13:30
Turkey  69–66  Lithuania
Scoring by quarter: 25–13, 11–27, 14–11, 19–15
Pts: Nevlin 18
Rebs: Nevlin 10
Asts: Vardarlı 9
Pts: Stakneviciene 30
Rebs: Stakneviciene 10
Asts: Bimbaite, Valuzyte 4
Vidzemes Olimpiskais Centrs, Valmiera
Attendance: 400
Referees: Jaroslav Janac (SVK), Sergiy Chebyshev (UKR), Vaclav Lukes (CZE)
June 8
18:00
Serbia  37–72  Russia
Scoring by quarter: 7–18, 9–14, 8–21, 13–19
Pts: Milovanovic, Musovic 6
Rebs: Puskar 7
Asts: Milovanovic 2
Pts: Shchegoleva, Korstin, Abrosimova 11
Rebs: Kuzina 7
Asts: Arteshina 6
Vidzemes Olimpiskais Centrs, Valmiera
Attendance: 850
Referees: Georgios Tanatzis (GRE), Vicente Bulto (ESP), Grzegorz Bachanski (POL)
June 9
13:30
Turkey  65–55  Serbia
Scoring by quarter: 21–11, 10–24, 20–8, 14–12
Pts: İvegin-Karslı 21
Rebs: Nevlin 7
Asts: Vardarlı 6
Pts: Petrovic 14
Rebs: Petrovic 5
Asts: 4 players 2
Vidzemes Olimpiskais Centrs, Valmiera
Attendance: 500
Referees: Juris Kokainis (LAT), Antonio Conde (ESP), Peter Bodnar (HUN)
June 9
20:15
Lithuania  52–60  Russia
Scoring by quarter: 8–13, 19–10, 19–22, 6–15
Pts: Petronyte 17
Rebs: Petronyte 9
Asts: Valentiene 4
Pts: Arteshina 16
Rebs: Osipova 7
Asts: Abrosimova 6
Vidzemes Olimpiskais Centrs, Valmiera
Attendance: 1,200
Referees: Lars Klaar (SWE), Oliver Krause (GER), Ilona Kittlerova (CZE)

Group D[edit]

Team Pld W L PF PA PD Pts
 France 3 3 0 212 192 +20 6
 Italy 3 2 1 203 198 +5 5
 Belarus 3 1 2 200 206 −6 4
 Israel 3 0 3 201 229 −19 3
June 7
15:45
Belarus  81–76  Israel
Scoring by quarter: 17–21, 13–17, 22–10, 29–28
Pts: Troina 16
Rebs: Leuchanka 7
Asts: Marchanka 4
Pts: Doron 26
Rebs: Levitsky 12
Asts: Cohen, Selwyn 4
Vidzemes Olimpiskais Centrs, Valmiera
Attendance: 430
Referees: Grzegorz Bachanski (POL), Antonio Conde (ESP), Jaroslav Janac (SVK)
June 7
20:30
Italy  61–76  France
Scoring by quarter: 14–15, 19–19, 11–23, 17–19
Pts: Macchi 16
Rebs: Macchi 5
Asts: Macchi, Cirone 2
Pts: Gruda 23
Rebs: Melain 8
Asts: Gomis 4
Vidzemes Olimpiskais Centrs, Valmiera
Attendance: 450
Referees: Vicente Bulto (ESP), Sergiy Chebyshev (UKR), Vaclav Lukes (CZE)
June 8
15:45
Israel  64–75  Italy
Scoring by quarter: 10–32, 16–14, 19–13, 19–16
Pts: Suez-Karni 18
Rebs: Levitsky 6
Asts: Cohen 6
Pts: Masciadri 23
Rebs: Alexander 10
Asts: Cirone, Ballardini 4
Vidzemes Olimpiskais Centrs, Valmiera
Attendance: 600
Referees: Juris Kokainis (LAT), Oliver Krause (GER), Maria Argirou (GRE)
June 8
20:15
France  63–61 OT  Belarus
Scoring by quarter: 16–10, 19–15, 14–21, 10–13OT: 4–2
Pts: Dumerc 15
Rebs: Ndongue 11
Asts: Dumerc 5
Pts: Snytsina 10
Rebs: Verameyenka, Leuchanka 8
Asts: Marchanka 5
Vidzemes Olimpiskais Centrs, Valmiera
Attendance: 600
Referees: Lars Klaar (SWE), Ilona Kittlerova (CZE), Peter Bodnar (HUN)
June 9
15:45
Belarus  58–67  Italy
Scoring by quarter: 18–12, 12–23, 12–19, 16–13
Pts: Snytsina 13
Rebs: Leuchanka 7
Asts: Marchanka, Leuchanka 2
Pts: Masciadri 20
Rebs: Alexander, Ballardini 5
Asts: Cirone, Macchi, Zanon 2
Vidzemes Olimpiskais Centrs, Valmiera
Attendance: 800
Referees: Ingus Baumanis (LAT), Jaroslav Janac (SVK), Georgios Tanatzis (GRE)
June 9
18:00
France  73–70  Israel
Scoring by quarter: 17–19, 19–20, 16–13, 21–18
Pts: Sandrine Gruda, Emilie Gomis 11
Rebs: Elodie Godin 8
Asts: 3 players 3
Pts: Cohen 30
Rebs: Levitsky 5
Asts: 3 players 3
Vidzemes Olimpiskais Centrs, Valmiera
Attendance: 1,000
Referees: Vicente Bulto (ESP), Grzegorz Bachanski (POL), Vaclav Lukes (CZE)

Qualifying round[edit]

Qualified for the quarterfinals

Group E[edit]

Team Pld W L PF PA PD Pts
 Spain 5 5 0 328 266 +62 10
 Slovakia 5 3 2 319 313 +6 8
 Latvia 5 3 2 350 312 +38 8
 Greece 5 2 3 297 301 −4 7
 Czech Republic 5 1 4 291 326 −35 6
 Poland 5 1 4 293 360 −67 6
June 11
15:15
Poland  56–65  Slovakia
Scoring by quarter: 8–14, 20–8, 12–21, 16–22
Pts: Bibrzycka 27
Rebs: Leciejewska 11
Asts: Bibrzycka 3
Pts: Zirková 20
Rebs: 3 players 7
Asts: Zirková 4
Arena Riga, Riga
Attendance: 200
Referees: Marko Juras (SRB), Péter Bodnár (HUN), Marius Ciulin (ROU)
June 11
17:45
Greece  48–67  Spain
Scoring by quarter: 18–15, 17–24, 4–18, 9–10
Pts: Maltsi 26
Rebs: Papamichail 7
Asts: Kalentzou 4
Pts: Montañana 19
Rebs: Lima 9
Asts: Aguilar 4
Arena Riga, Riga
Attendance: 500
Referees: Oliver Krause (GER), Jasmina Tatic (SRB), Jurgis Laurinavicius (LTU)
June 11
20:30
Czech Republic  47–65  Latvia
Scoring by quarter: 23–19, 8–15, 7–19, 9–12
Pts: Vitecková 16
Rebs: Hartigová 6
Asts: Bartonova, Kulichová 3
Pts: Jēkabsone-Žogota 25
Rebs: Tamane 9
Asts: Jēkabsone-Žogota 4
Arena Riga, Riga
Attendance: 5,600
Referees: Lars Klaar (SWE), Mehmet Keseratar (TUR), Sergiy Chebyshev (UKR)
June 13
15:15
Greece  62–45  Czech Republic
Scoring by quarter: 16–11, 14–11, 12–16, 20–7
Pts: Maltsi 24
Rebs: Papamichail 11
Asts: Kalentzou 7
Pts: Veselá 15
Rebs: Kulichová 11
Asts: three players 2
Arena Riga, Riga
Attendance: 300
Referees: Nicolas Maestre (FRA), Sergey Krug (RUS), Kati Nynäs (FIN)
June 13
17:45
Spain  67–55  Poland
Scoring by quarter: 13–15, 18–24, 22–6, 14–10
Pts: Montañana 16
Rebs: Palau 7
Asts: Palau 4
Pts: Leciejewska 15
Rebs: Kobryn 7
Asts: Bibrzycka, Gajda 3
Arena Riga, Riga
Attendance: 500
Referees: Fedor Dmitriev (BLR), Elena Chernova (RUS), Sergiy Chebyshev (UKR)
June 13
20:15
Slovakia  78–69  Latvia
Scoring by quarter: 15–17, 17–19, 29–17, 17–16
Pts: Zirková 24
Rebs: Hricková 8
Asts: Gyurcsi, Carnoká 4
Pts: Jēkabsone-Žogota 20
Rebs: Basko 7
Asts: Jēkabsone-Žogota 4
Arena Riga, Riga
Attendance: 6,000
Referees: Gianluca Mattioli (ITA), Jasmina Tatic (SRB), Regis Bardera (FRA)
June 15
15:15
Slovakia  57–59  Greece
Scoring by quarter: 16–17, 20–16, 7–13, 14–13
Pts: Zirková 13
Rebs: Kupcikova 11
Asts: Gyurcsi 4
Pts: Maltsi 22
Rebs: Papamichail 10
Asts: Kalentzou 5
Arena Riga, Riga
Attendance: 300
Referees: Oliver Krause (GER), Marius Ciulin (ROU), Elena Chernova (RUS)
June 15
17:45
Poland  68–82  Czech Republic
Scoring by quarter: 14–21, 13–22, 21–19, 20–20
Pts: Leciejewska 12
Rebs: Leciejewska 6
Asts: Pawlak 2
Pts: Hartigová 17
Rebs: Veselá 6
Asts: Bednářová 5
Arena Riga, Riga
Attendance: 350
Referees: Gianluca Mattioli (ITA), Jurgis Laurinavicius (LTU), Aare Halliko (EST)
June 15
20:15
Latvia  60–67  Spain
Scoring by quarter: 19–17, 13–14, 17–16, 11–20
Pts: Jēkabsone-Žogota 18
Rebs: Tamane, Basko 6
Asts: Jēkabsone-Žogota 4
Pts: Montañana 25
Rebs: three players 5
Asts: Palau 7
Arena Riga, Riga
Attendance: 7,900
Referees: Mehmet Keseratar (TUR), Nicolas Maestre (FRA), Peter Bodnar (HUN)

Group F[edit]

Team Pld W L PF PA PD Pts
 France 5 5 0 323 286 +37 10
 Russia 5 4 1 333 295 +38 9
 Belarus 5 2 3 317 321 −4 7
 Italy 5 2 3 318 323 −5 7
 Turkey 5 2 3 307 340 −33 7
 Lithuania 5 0 5 286 319 −33 5
June 12
15:15
Italy  59–64  Turkey
Scoring by quarter: 16–20, 8–13, 15–18, 20–13
Pts: Macchi 17
Rebs: Macchi 10
Asts: Masciadri, Cirone 2
Pts: Vardarlı 18
Rebs: Vardarlı 9
Asts: 4 players 2
Arena Riga, Riga
Attendance: 200
Referees: Vicente Bulto (ESP), Ilona Kittlerova (CZE), Aare Halliko (EST)
June 12
17:45
Belarus  51–66  Russia
Scoring by quarter: 15–18, 8–14, 13–18, 15–16
Pts: Leuchanka 14
Rebs: Leuchanka 9
Asts: Marchanka 3
Pts: Stepanova 17
Rebs: Stepanova, Korstin 8
Asts: 3 players 3
Arena Riga, Riga
Attendance: 300
Referees: Seffi Shemmesh (ISR), Vaclav Lukes (CZE), Antonio Conde (ESP)
June 12
20:15
Lithuania  55–57  France
Scoring by quarter: 14–15, 22–12, 12–15, 7–15
Pts: Ciudariene 17
Rebs: Bimbaite, Stakneviciene 7
Asts: Sauliute 3
Pts: Gruda 18
Rebs: Dumerc 9
Asts: Dumerc 8
Arena Riga, Riga
Attendance: 300
Referees: Juris Kokainis (LAT), Marko Juras (SRB), Georgios Tanatzis (GRE)
June 14
15:15
Belarus  61–55  Lithuania
Scoring by quarter: 12–11, 25–12, 13–16, 11–16
Pts: Trafimava 15
Rebs: Leuchanka 14
Asts: Marchanka 7
Pts: Staknevičienė 17
Rebs: Petronytė 7
Asts: Bimbaitė, Valužytė 3
Arena Riga, Riga
Attendance: 500
Referees: Vicente Bulto (ESP), Jaroslav Janac (SVK), Grzegorz Bachanski (POL)
June 14
17:45
Russia  67–59  Italy
Scoring by quarter: 23–19, 12–10, 14–11, 18–19
Pts: Abrosimova 19
Rebs: Abrosimova 9
Asts: Korstin 5
Pts: Macchi 15
Rebs: Alexander 8
Asts: Macchi 3
Arena Riga, Riga
Attendance: 500
Referees: Marko Juras (SRB), Ingus Baumanis (LAT), Maria Argirou (GRE)
June 14
20:15
Turkey  43–55  France
Scoring by quarter: 11–14, 9–15, 12–9, 11–17
Pts: Palazoğlu 12
Rebs: Horasan 7
Asts: Vardarlı 4
Pts: Gruda 20
Rebs: Ndongue 6
Asts: Melain 6
Arena Riga, Riga
Attendance: 400
Referees: Lars Klaar (SWE), Seffi Shemmesh (ISR), Antonio Conde (ESP)
June 16
15:15
Italy  72–58  Lithuania
Scoring by quarter: 21–19, 10–18, 17–6, 24–15
Pts: Alexander 17
Rebs: Alexander 7
Asts: Alexander, Ballardini 3
Pts: Bimbaitė 17
Rebs: Petronytė 9
Asts: 3 players 3
Arena Riga, Riga
Attendance: 250
Referees: Lars Klaar (SWE), Ingus Baumanis (LAT), Antonio Conde (ESP)
June 16
17:45
Turkey  70–86  Belarus
Scoring by quarter: 21–27, 16–18, 21–22, 12–19
Pts: Nevlin 20
Rebs: İvegin, Nevlin 5
Asts: Vardarlı, Palazoğlu 4
Pts: Snytsina 19
Rebs: Leuchanka, Trafimava 8
Asts: Marchanka 6
Arena Riga, Riga
Attendance: 350
Referees: Juris Kokainis (LAT), Georgios Tanatzis (GRE), Sergiy Chebyshev (UKR)
June 16
20:15
France  72–66  Russia
Scoring by quarter: 23–23, 18–13, 9–11, 22–19
Pts: Gruda 17
Rebs: Gruda 6
Asts: Hermouet, Dumerc 4
Pts: Hammon 18
Rebs: Osipova 10
Asts: Osipova 3
Arena Riga, Riga
Attendance: 600
Referees: Vicente Bulto (ESP), Jasmina Tatic (SRB), Vaclav Lukes (CZE)

Knockout stage[edit]

Championship bracket[edit]

Quarter-finals Semi-finals Final
                   
June 17        
  Spain  61
June 19
  Italy  42  
  Spain  61
June 18
    Russia  77  
  Russia (OT)  69
June 20
  Latvia  64  
  Russia  53
June 17
    France  57
  Slovakia  68
June 19
  Belarus (OT)  70  
  Belarus  56 Third place
June 18
    France  64  
  France  51   Spain  63
  Greece  49     Belarus  56
June 20

5th place bracket[edit]

Semi-finals Fifth place
June 19
  Italy (OT)  68  
  Latvia  66  
 
June 20
      Italy  56
    Greece  60
Seventh place
June 19 June 20
  Slovakia  59   Latvia  67
  Greece  64     Slovakia  59

Quarterfinals[edit]

June 17
17:45
Slovakia  68–70 OT  Belarus
Scoring by quarter: 15–24, 8–12, 19–12, 18–12, OT: 8–10
Pts: Zirková 23
Rebs: Gyurcsi 11
Asts: Zirková 2
Pts: Verameyenka 13
Rebs: Leuchanka 12
Asts: Leuchanka 5
Arena Riga, Riga
Attendance: 300
Referees: Seffi Shemmesh (ISR), Peter Bodnar (HUN), Grzegorz Bachanski (POL)
June 17
20:15
Spain  61–42  Italy
Scoring by quarter: 12–17, 17–11, 17–8, 15–6
Pts: Montañana 10
Rebs: Torrens 7
Asts: Nicholls, Palau 3
Pts: Macchi 18
Rebs: Masciadri 10
Asts: Cirone 4
Arena Riga, Riga
Attendance: 300
Referees: Vaclav Lukes (CZE), Marius Ciulin (ROU), Regis Bardera (FRA)
June 18
17:45
France  51–49  Greece
Scoring by quarter: 10–7, 12–14, 15–13, 14–15
Pts: Gruda 16
Rebs: Gruda 10
Asts: Melain 5
Pts: Maltsi 18
Rebs: Kalentzou 6
Asts: Kalentzou 3
Arena Riga, Riga
Attendance: 400
Referees: Mehmet Keseratar (TUR), Sergiy Chebyshev (UKR), Antonio Conde (ESP)
June 18
20:15
Russia  69–64 OT  Latvia
Scoring by quarter: 14–15, 12–15, 13–7, 14–16OT: 16–11
Pts: Stepanova 16
Rebs: Stepanova, Abrosimova 12
Asts: Korstin, Stepanova 2
Pts: Jēkabsone-Žogota 23
Rebs: Jēkabsone-Žogota 8
Asts: Karklina, Jēkabsone-Žogota 2
Arena Riga, Riga
Attendance: 8,800
Referees: Lars Klaar (SWE), Oliver Krause (GER), Marko Juras (SRB)

Classification rounds[edit]

June 19
13:30
Slovakia  59–64  Greece
Scoring by quarter: 11–17, 14–15, 22–10, 12–22
Pts: Gyurcsi 23
Rebs: Gyurcsi 12
Asts: Zirková 5
Pts: Maltsi 23
Rebs: Papamichail 9
Asts: 4 players 1
Arena Riga, Riga
Attendance: 150
Referees: Nicolas Maestre (FRA), Sergey Krug (RUS), Kati Nynäs (FIN)
June 19
15:45
Italy  68–66 OT  Latvia
Scoring by quarter: 10–25, 13–14, 18–11, 21–12, OT: 6–4
Pts: Macchi 20
Rebs: Masciadri 7
Asts: Macchi 6
Pts: Baško 22
Rebs: Baško 7
Asts: Eibele, Jēkabsone-Žogota 3
Arena Riga, Riga
Attendance: 1,500
Referees: Vicente Bulto (ESP), Jurgis Laurinavicius (LTU), Ilona Kittlerova (CZE)

Semifinals[edit]

June 19
18:00
Belarus  56–64  France
Scoring by quarter: 18–20, 16–20, 10–17, 12–7
Pts: Leuchanka 14
Rebs: Verameyenka 12
Asts: Verameyenka, Trafimava 3
Pts: Dumerc 13
Rebs: Gruda 13
Asts: Melain 5
Arena Riga, Riga
Attendance: 500
Referees: Juris Kokainis (LAT), Jasmina Tatic (SRB), Marius Ciulin (ROU)
June 19
20:15
Spain  61–77  Russia
Scoring by quarter: 13–15, 11–11, 18–22, 19–29
Pts: Torrens 17
Rebs: Pascua 7
Asts: Aguilar 5
Pts: Hammon 28
Rebs: Stepanova 16
Asts: Osipova 4
Arena Riga, Riga
Attendance: 1,800
Referees: Gianluca Mattioli (ITA), Georgios Tanatzis (GRE), Mehmet Keseratar (TUR)

Seventh place game[edit]

June 20
13:30
Latvia  67–59  Slovakia
Scoring by quarter: 13–17, 18–10, 21–18, 15–14
Pts: Niedola 16
Rebs: Niedola 11
Asts: Baško 7
Pts: Kupcikova 13
Rebs: Gyurcsi, Zirková 6
Asts: 3 players 3
Arena Riga, Riga
Attendance: 700
Referees: Fedor Dmitriev (BLR), Aare Halliko (EST), Maria Argirou (GRE)

Fifth place game[edit]

June 20
15:45
Italy  56–60  Greece
Scoring by quarter: 15–18, 14–9, 17–13, 10–20
Pts: Macchi 22
Rebs: Masciadri 5
Asts: 4 players 1
Pts: Maltsi 26
Rebs: Papamichail 8
Asts: Kalentzou 7
Arena Riga, Riga
Attendance: 300
Referees: Vicente Bulto (ESP), Marius Ciulin (ROU), Jaroslav Janac (SVK)

Third place game[edit]

June 20
18:00
Spain  63–56  Belarus
Scoring by quarter: 13–8, 23–12, 13–20, 14–16
Pts: Montañana 16
Rebs: Torrens 9
Asts: Valdemoro 4
Pts: Verameyenka 16
Rebs: Leuchanka 9
Asts: Padabed 5
Arena Riga, Riga
Attendance: 950
Referees: Juris Kokainis (LAT), Oliver Krause (GER), Nicolas Maestre (FRA)

Final[edit]

June 20
20:15
Russia  53–57  France
Scoring by quarter: 10–12, 9–18, 14–16, 20–11
Pts: Stepanova 13
Rebs: Abrosimova 11
Asts: Abrosimova 4
Pts: Gruda 12
Rebs: Gruda 7
Asts: Melain 4
Arena Riga, Riga
Attendance: 3,200
Referees: Lars Klaar (SWE), Seffi Shemmesh (ISR), Marko Juras (SRB)


 Eurobasket Women 2009 Champion 

France
Second title


Eurobasket Women 2009 MVP: Evanthia Maltsi ( Greece)

All EuroBasket Women 2009 team:

Final standings[edit]

Place Team
1  France
2  Russia
3  Spain
4  Belarus
5  Greece
6  Italy
7  Latvia
8  Slovakia
9–12  Turkey
 Czech Republic
 Poland
 Lithuania
13–16  Israel
 Hungary
 Ukraine
 Serbia

World championship qualification[edit]

The teams qualified to 2010 FIBA World Championship for Women in the Czech Republic are:

See also[edit]

References[edit]

External links[edit]