Finland at the 2008 Summer Olympics

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
Finland at the Olympic Games

Flag of Finland
IOC code  FIN
NOC Finnish Olympic Committee
Website sport.fi/olympiakomitea (Finnish)
At the 2008 Summer Olympics in Beijing
Competitors 58 in 13 sports
Flag bearer Juha Hirvi (opening)
Tero Pitkämäki (closing)
Medals
Rank: 44
Gold
1
Silver
1
Bronze
2
Total
4
Olympic history (summary)
Summer Games
Winter Games
Intercalated Games
1906

Finland competed at the 2008 Summer Olympics in Beijing, People's Republic of China. The athletes were named in four selections: first took place on December 19, 2007, 2nd on April 16, 3rd on May 20 and 4th on July 21, 2008.

The goal of the Finnish Olympic team in the Beijing 2008 Olympic Games was three medals with at least one gold medal.[1]

Shooter Juha Hirvi and dressage rider Kyra Kyrklund made Finnish olympic history by participating in their sixth Olympic Games. They shared the record with three winter Olympians: cross-country skiers Marja-Liisa Kirvesniemi and Harri Kirvesniemi and ice hockey player Raimo Helminen.[2]

Medalists[edit]

Medal Name Sport Event Date
 Gold Mäkelä-Nummela, SatuSatu Mäkelä-Nummela Shooting Women's trap August 11
 Silver Nieminen, MinnaMinna Nieminen
Sanna Stén
Rowing Women's lightweight double sculls August 17
 Bronze Häkkinen, HenriHenri Häkkinen Shooting Men's 10 m air rifle August 11
 Bronze Pitkämäki, TeroTero Pitkämäki Athletics Men's javelin throw August 23
Notes
  • Satu Mäkelä-Nummela's victory in women's trap was Finland's first ever gold medal in shotgun events in the olympic games. She became the third Finnish female athlete to win gold in summer olympics.
  • Minna Nieminen's and Sanna Stén's silver medal in lightweight double sculls is Finland's first Olympic medal in rowing since 1984, when Pertti Karppinen won the last of his three consecutive Olympic gold medals.

Archery[edit]

Athlete Event Ranking round Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Score Seed Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Matti Hatava Men's individual 619 58  Terry (GBR)
W 105–104
 Cheng C S (MAS)
L 103–110
Did not advance

Athletics[edit]

Key
  • Note–Ranks given for track events are within the athlete's heat only
  • Q = Qualified for the next round
  • q = Qualified for the next round as a fastest loser or, in field events, by position without achieving the qualifying target
  • NR = National record
  • N/A = Round not applicable for the event
  • Bye = Athlete not required to compete in round
Men
Track & road events
Athlete Event Heat Quarterfinal Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank Result Rank
Janne Holmén Marathon N/A 2:14:44 19
Visa Hongisto 200 m 20.62 4 q 20.76 6 Did not advance
Antti Kempas 50 km walk N/A 3:55:19 20
Jarkko Kinnunen N/A 3:52:25 15
Francis Kirwa Marathon N/A 2:14:22 17
Mikko Lahtio 800 m 1:47.20 8 N/A Did not advance
Field events
Athlete Event Qualification Final
Distance Position Distance Position
Tommi Evilä Long jump 7.88 =17 Did not advance
Robert Häggblom Shot put NM Did not advance
Tero Järvenpää Javelin throw 82.34 4 q 83.95 4
Olli-Pekka Karjalainen Hammer throw 77.07 8 q 79.59 6
Frantz Kruger Discus throw 62.48 12 q 61.98 11
Mikko Latvala Pole vault 5.45 =22 Did not advance
Tero Pitkämäki Javelin throw 82.61 3 Q 86.16 3
Teemu Wirkkala 79.79 10 q 83.46 5
Combined events – Decathlon
Athlete Event 100 m LJ SP HJ 400 m 110H DT PV JT 1500 m Final Rank
Mikko Halvari Result 11.18 6.88 13.72 1.93 50.60 16.25 47.71 NM 55.11 5:20.26 6486 26
Points 821 785 711 740 787 705 823 0 665 449
Women
Field events
Athlete Event Qualification Final
Distance Position Distance Position
Mikaela Ingberg Javelin throw 58.82 17 Did not advance
Merja Korpela Hammer throw 66.29 30 Did not advance
Vanessa Vandy Pole vault 4.00 =32 Did not advance
Combined events – Heptathlon
Athlete Event 100H HJ SP 200 m LJ JT 800 m Final Rank
Niina Kelo Result 13.95 1.65 14.82 25.90 5.76 51.48 2:20.97 5911 23*
Points 985 795 849 806 777 889 810

* The athlete who finished in second place, Lyudmila Blonska of the Ukraine, tested positive for a banned substance.[3] Both the A and the B tests were positive, therefore Blonska was stripped of her silver medal, and Kelo moved up a position.

Badminton[edit]

Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Ville Lång Men's singles  Druzchenko (UKR)
W 21–12, 21–19
 Rai (USA)
W 21–9, 21–16
 Kuncoro (INA)
L 13–21, 18–21
Did not advance
Anu Nieminen Women's singles BYE  Xu Hw (GER)
L 17–21, 8–21
Did not advance

Canoeing[edit]

Sprint[edit]

Athlete Event Heats Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Mika Hokajärvi
Kalle Mikkonen
Men's K-2 500 m 1:33.785 7 QS 1:34.994 8 Did not advance
Men's K-2 1000 m 3:23.475 6 QS 3:27.018 6 Did not advance
Anne Rikala Women's K-1 500 m 1:54.294 7 QS 1:54.025 4 Did not advance
Jenni Mikkonen
Anne Rikala
Women's K-2 500 m 1:45.735 4 QS 1:44.624 2 Q 1:44.176 7

Qualification Legend: QS = Qualify to semi-final; QF = Qualify directly to final

Diving[edit]

Athlete Events Preliminaries Semifinal Final
Points Rank Points Rank Points Rank
Joona Puhakka 3 m springboard 469.45 5 Q 451.95 13 Did not advance

Equestrian[edit]

Dressage[edit]

Athlete Horse Event Grand Prix Grand Prix Special Grand Prix Freestyle Overall
Score Rank Score Rank Score Rank Score Rank
Kyra Kyrklund Max Individual 70.583 6 Q 69.720 10 Q 74.250 6 71.985 8

Judo[edit]

Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage 1 Repechage 2 Repechage 3 Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Nina Koivumäki Women's −57 kg BYE  Xu Y (CHN)
L 0000–0020
Did not advance  Latrous (ALG)
W 0001–0000
 Sato (JPN)
L 0000–1011
Did not advance
Johanna Ylinen Women's −63 kg  Wang C-F (TPE)
L 0000–1011
Did not advance

Rowing[edit]

Women
Athlete Event Heats Repechage Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Minna Nieminen
Sanna Stén
Lightweight double sculls 6:56.61 4 R 7:23.80 2 SA/B 7:03.91 2 FA 6:56.03 2

Qualification Legend: FA=Final A (medal); FB=Final B (non-medal); FC=Final C (non-medal); FD=Final D (non-medal); FE=Final E (non-medal); FF=Final F (non-medal); SA/B=Semifinals A/B; SC/D=Semifinals C/D; SE/F=Semifinals E/F; QF=Quarterfinals; R=Repechage

Sailing[edit]

Men
Athlete Event Race Net points Final rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Pierre Collura Laser 25 10 18 41 23 25 20 33 DNF CAN EL 198 30
Heikki Elomaa
Niklas Lindgren
470 28 22 27 DSQ 25 19 14 23 17 21 EL 196 27
Women
Athlete Event Race Net points Final rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Tuuli Petäjä RS:X 14 11 7 16 16 16 12 16 11 14 EL 117 16
Tuula Tenkanen Laser Radial 10 16 25 21 17 20 20 9 15 CAN EL 128 22
Silja Lehtinen
Maria Klemetz
Livia Väresmaa
Yngling 6 6 3 8 10 OCS 15 12 CAN CAN EL 60 11
Open
Athlete Event Race Net points Final rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Tapio Nirkko Finn 18 9 9 9 19 22 16 22 CAN CAN EL 102 18

M = Medal race; EL = Eliminated – did not advance into the medal race; CAN = Race cancelled;

Shooting[edit]

Men
Athlete Event Qualification Final
Points Rank Points Rank
Henri Häkkinen 10 m air rifle 598 1 Q 699.4 3
50 m rifle prone 586 47 Did not advance
50 m rifle 3 positions 1161 28 Did not advance
Juha Hirvi 50 m rifle prone 595 5 Q 698.5 7
50 m rifle 3 positions 1168 12 Did not advance
Kai Jahnsson 10 m air pistol 574 30 Did not advance
50 m pistol 553 22 Did not advance
Women
Athlete Event Qualification Final
Points Rank Points Rank
Hanna Etula 50 m rifle 3 positions 577 24 Did not advance
10 m air rifle 394 21 Did not advance
Marjut Heinonen Skeet 61 17 Did not advance
Mira Nevansuu 10 m air pistol 384 8 Q 480.5 7
Satu Mäkelä-Nummela Trap 70 2 Q 91 OR 1
Marjo Yli-Kiikka 50 m rifle 3 positions 579 14 Did not advance
10 m air rifle 389 38 Did not advance

Swimming[edit]

Men
Athlete Event Heat Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Matti Rajakylä 50 m freestyle 22.48 NR 29 Did not advance
100 m freestyle 49.91 41 Did not advance
Women
Athlete Event Heat Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Noora Laukkanen 200 m breaststroke 2:38.97 39 Did not advance
Eva Lehtonen 400 m freestyle 4:20.07 35 N/A Did not advance
800 m freestyle 8:53.50 33 N/A Did not advance
Emilia Pikkarainen 100 m butterfly 1:02.31 46 Did not advance
Hanna-Maria Seppälä 50 m freestyle 25.06 15 Q 25.19 16 Did not advance
100 m freestyle 53.60 NR 1 Q 53.84 =3 Q 53.97 4
100 m backstroke 1:02.39 30 Did not advance

Tennis[edit]

Men
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Jarkko Nieminen Men's singles  Johansson (SWE)
L 6–4, 4–6, 4–6
Did not advance

Weightlifting[edit]

Athlete Event Snatch Clean & Jerk Total Rank
Result Rank Result Rank
Antti Everi Men's +105 kg 171 10 195 11 366 11

Wrestling[edit]

Key:

  • VT - Victory by Fall.
  • PP - Decision by Points - the loser with technical points.
  • PO - Decision by Points - the loser without technical points.
Men's Greco-Roman
Athlete Event Qualification Round of 16 Quarterfinal Semifinal Repechage 1 Repechage 2 Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Jarkko Ala-Huikku −60 kg BYE  Tumenbaev (KGZ)
L 1–3 PP
Did not advance 18

See also[edit]

References[edit]

External links[edit]