Herskovits Prize

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search

The Herskovits Prize (Melville J. Herskovits Award) is an annual award given by the African Studies Association to the best scholarly work (including translations) on Africa published in English in the previous year and distributed in the United States.

Winners of the Herskovits Award [1]

  • 1965 – Ruth Schachter Morganthau for Political Parties in French-Speaking West Africa
  • 1966 – Leo Kuper for An African Bourgeoisie
  • 1967 – Jan Vansina for Kingdoms of the Savanna
  • 1968 – Herbert Weiss for Political Protest in the Congo
  • 1969 – Paul J. Bohannan, Laura Bohannan for Tiv economy
  • 1970 – Stanlake Samkange for Origins of Rhodesia
  • 1971 – Rene Lemarchand for Rwanda and Burundi
  • 1972 – Francis Deng for Tradition and Modernization
  • 1973 – Allen F. Isaacman for Mozambique The Africanization of a European Institution
  • 1974 – John N. Paden for Religion and Political Culture in Kano
  • 1975 – Elliott Skinner for African Urban Life
  • 1975 – Lansine Kaba for Wahhabiyya: Islamic Reform and Politics in French West Africa
  • 1976 – Ivor Wilks for Asante in the Nineteenth Century: The Structure and Evolution of a Political Order
  • 1977 – Crawford Young for Politics Cultural Pluralism
  • 1978 – William Y. Adams for Nubia: Corridor to Africa
  • 1979 – Hoyt Alverson for Mind in the Heart of Darkness: Value and Self-Identity among the Tswana of Southern Africa
  • 1980 – Margaret Strobel for Muslim Women in Mombasa
  • 1980 – Richard B. Lee for The Dobe Ju/'Hoansi
  • 1981 – Gavin Kitching for Class and Economic Change in Kenya: The Making of an African Petite-Bourgeoisie
  • 1981 – Gwyn Prins for The Hidden Hippopotamus: Reappraisal in African History: The Early Colonial Experience in Western Zambia
  • 1982 – Frederick Cooper for From Slaves to Squatters: Plantation Labor & Agriculture in Zanzibar & Coastal Kenya, 1890-1925
  • 1982 – Sylvia Scribner, Michael Cole for The Psychology of Literacy
  • 1983 – James W Fernandez for Bwiti: An ethnography of the religious imagination in Africa
  • 1984 – J. D. Y. Peel for Ijeshas and Nigerians: The Incorporation of a Yoruba Kingdom, 1890s-1970s
  • 1984 – Paulin Hountondji for African Philosophy
  • 1985 – Claire C. Robertson for Sharing the Same Bowl: A Socioeconomic History of Women and Class in Accra, Ghana
  • 1986 – Sara Berry for Fathers Work for Their Sons: Accumulation, Mobility, and Class Formation in an Extended Yoruba Community
  • 1987 – Paul M. Lubeck for Islam and Urban Labor in Northern Nigeria: The Making of a Muslim Working Class
  • 1988 – John Iliffe for The African Poor: A History
  • 1989 – Joseph Calder Miller for Way Of Death: Merchant Capitalism And The Angolan Slave Trade, 1730-1830
  • 1989 – V. Y. Mudimbe for The Invention of Africa: Gnosis, Philosophy and the Order of Knowledge
  • 1990 – Edwin N. Wilmsen for Land Filled with Flies: A Political Economy of the Kalahari
  • 1991 – Johannes Fabian for Power and Performance: Ethnographic Explorations Through Proverbial Wisdom and Theater in Shaba, Zaire
  • 1991 – Luise White for The Comforts of Home: Prostitution in Colonial Nairobi
  • 1992 – Myron Echenberg for Colonial Conscripts: The Tirailleurs Senegalais in French West Africa, 1857-1960
  • 1993 – Kwame Anthony Appiah for In My Father's House: Africa in the Philosophy of Culture
  • 1994 – Keletso E. Atkins for The Moon is Dead! Give Us Our Money!: The Cultural Origins of an African Work Ethic, atal, South Africa, 1843-1900
  • 1995 – Megan Vaughan, Henrietta L. Moore for Cutting Down Trees: Gender, Nutrition, and Agricultural Change in the Northern Province of Zambia, 1890-1990
  • 1996 – Jonathon Glassman for Feasts and Riot: Revelry, Rebellion, & Popular Consciousness on the Swahili Coast, 1856-1888
  • 1997 – Mahmood Mamdani for Citizen and Subject
  • 1997 – T.O. Beidelman for Moral Imagination in Kaguru Modes of Thought
  • 1998 – Susan Mullin Vogel for Baule: African Art, Western Eyes
  • 1999 – Peter Uvin for Aiding Violence: The Development Enterprise in Rwanda
  • 2000 – Nancy Rose Hunt for A Colonial Lexicon: Of Birth Ritual, Medicalization, and Mobility in the Congo
  • 2001 – J. D. Y. Peel for Religious Encounter and the Making of the Yoruba
  • 2001 – Karin Barber for The Generation of Plays: Yoruba Popular Life in Theater
  • 2002 – Diana Wylie for Starving on a Full Stomach: Hunger and the Triumph of Cultural Racism in Modern South Africa
  • 2002 – Judith A. Carney for Black Rice: The African Origins of Rice Cultivation in the Americas
  • 2003 – Joseph E. Inikori for Africans and the Industrial Revolution in England: A Study in International Trade and Economic Development
  • 2004 – Allen F. Roberts, Mary Nooter Roberts, Gassia Armenian, Ousmane Gueye for A Saint in the City: Sufi Arts of Urban Senegal
  • 2005 – Adam Ashforth for Witchcraft, Violence, and Democracy in South Africa
  • 2005 – Jan Vansina for How Societies Are Born: Governance in West Central Africa Before 1600
  • 2006 – J. Lorand Matory for Black Atlantic Religion: Tradition, Transnationalism, and Matriarchy in the Afro-Brazilian Candomble
  • 2007 – Barbara MacGowan Cooper for Evangelical Christians in the Muslim Sahel
  • 2008 - Linda M. Heywood and John K. Thornton, Central Africans, Atlantic Creoles, and the Foundation of the Americas, 1585-1660
  • 2008 - Parker Shipton, The Nature of Entrustment: Intimacy, Exchange, and the Sacred in Africa
  • 2009 - Sylvester Ogbechie, Ben Enwonwu: The Making of an African Modernist
  • 2010 - Trevor H.J. Marchand, The Masons of Djenne
  • 2010 - Adeline Masquelier, Women and Islamic Revival in a West African Town
  • 2011 - Neil Kodesh, Beyond the Royal Gaze: Clanship and Public Healing in Buganda
  • 2012 - Simon Gikandi, Slavery and the Culture of Taste
  • 2013 - Derek Peterson, Ethnic Patriotism and the East African Revival: A History of Dissent, c. 1935-1972





References[edit]

  1. ^ "Melville J. Herskovits Award Winners". African Studies Association. 

External links[edit]