Highlander Stakes

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
Highlander Stakes
Grade II race
Location Woodbine Racetrack
Toronto, Ontario Canada
Inaugurated 1954
Race type Thoroughbred - Flat racing
Website woodbineentertainment.com
Race information
Distance 6 furlongs (0.75 mi) sprint
Surface Turf
Track Left-handed
Qualification Three-years-old & up
Weight Assigned
Purse $200,000

The Highlander Stakes is a Canadian Thoroughbred horse race run annually at Woodbine Racetrack in Toronto, Ontario. Run in mid to late June, the Grade II race is open to horses aged three and older. Raced over a distance of six furlongs on turf, it currently offers a purse of $200,000.

Inaugurated in 1954 as the Highlander Handicap at Toronto's Greenwood Raceway, it was moved to Woodbine Racetrack in 1957. The race was contested on dirt through 2003 when it was moved to the turf for the 2004 edition. It has been run at a distance of six furlongs except for 1957 and 1958 when it was set at seven furlongs.

The race was upgraded to Grade II status for 2010, fell to a Grade III, but is once again a Grade II event.

Records[edit]

Speed record: (Through 1998, times were recorded in fifths of a second. Since 1999 they are in hundredths of a second)

Most wins:

Most wins by an owner:

Most wins by a jockey:

Most wins by a trainer:

Winners of the Highlander Stakes[edit]

Year
Winner
Age
Jockey
Trainer
Owner
Time
2014 Something Extra 6 Eurico Rosa Da Silva Gail Cox Menary/Cox 1:07.78
2013 Go Blue Or Go Home 4 Luis Contrera Reade Baker Susan & Jim Hill 1:10.46
2012 Smokey Fire 7 Eurico Da Silva Sid Attard Jim Dandy Stable 1:07.77
2011 Signature Red 5 Luis Contreras Sid Attard Norseman Racing Stable 1:09.00
2010 Signature Red 4 Chantal Sutherland Sid Attard Norseman Racing Stable 1:08.17
2009 Smart Enough 6 Jeremy Rose John Fisher Edith R. Dixon 1:08.26
2008 Heros Reward 6 Javier Castellano Dale Capuano Rob Ry Farm/Jayne Marie Slysz 1:08.02
2007 Smart Enough 4 Patrick Husbands John Fisher Edith R. Dixon 1:08.53
2006 Marco Be Good 4 Justin Stein John A. Ross Terra Farm 1:07.87
2005 Soaring Free 6 Todd Kabel Mark Frostad Sam-Son Farm 1:08.03
2004 Soaring Free 5 Todd Kabel Mark Frostad Sam-Son Farm 1:08.72
2003 Forever Grand 4 Todd Kabel Robert P. Tiller Frank DiGiulio, Jr. 1:09.53
2002 Wake At Noon 5 Emile Ramsammy Abraham Katryan Bruno Schickedanz 1:09.72
2001 Mr. Epperson 6 James McKnight Scott H. Fairlie R. & S. Fairlie et al. 1:10.65
2000 Wake At Noon 3 David Clark Abraham Katryan Bruno Schickedanz 1:10.38
1999 Vice N' Friendly 4 Mickey Walls Abraham Katryan S. Sesook & D. Yarush 1:09.08
1998 Cocney Lass 3 Neil Poznansky Darren Glennon Rainbow End Racing et al. 1:09.60
1997 Glanmire 7 Todd Kabel Mike Keogh Kenny, O'Leary et al. 1:09.40
1996 Love Grows 4 Robert Landry Roger Attfield Kinghaven Farms 1:09.60
1995 Le Magister 4 Dave Penna Bernard Girault I. Jamieson 1:10.40
1994 Swamp King * 4 Robert Landry F. Montrose Ridge Rock Farm 1:09.80
1994 End Sweep * 3 Chris McCarron Kathy Patton-Casse Harry T. Mangurian, Jr. 1:09.80
1993 Premier Angel 4 Robert Landry Dennis M. Erwin William A. Sorokolit, Sr. 1:10.80
1992 King Corrie 4 Dave Penna Sherry Noakes Aubrey W. Minshall 1:09.60
1991 Key Spirit 5 Mickey Walls Stephen Barnes Big Bux Stable 1:10.80
1990 Native Factor 3 Brian Swatuk Phil England Frank Stronach 1:09.80
1989 Mr. Hot Shot 4 Jim McAleney William Stewart J. Stewart / M. Upton 1:09.20
1988 Highland Ruckus 3 David Clark Tony Mattine Linmac Farms 1:09.40
1987 Play The King 4 Don Seymour Roger Attfield Kinghaven Farms 1:09.20
1986 Near The Storm 4 Dan Beckon Jack Reid Rose Hill Farms 1:10.60
1985 Centenarian 4 Brian Swatuk Frank H. Merrill, Jr. Est. C.E. Pickering 1:10.40
1984 Introspective 3 Jack Lauzon John Tammaro, Jr. Kinghaven Farms 1:09.40
1983 Fraud Squad 4 Dan Beckon Bill Marko Edward B. Seedhouse 1:09.80
1982 Great Gladiator 5 Larry Attard Steve Attard Tom Campbell 1:10.60
1981 Solo Guy 3 Brian Swatuk Laurie Silvera Gordon F. Hall 1:08.80
1980 Stutz Bearcat 5 George HoSang James E. Day Sam-Son Farm 1:09.20
1979 Stutz Bearcat 4 George HoSang James E. Day Sam-Son Farm 1:09.60
1978 Casanova Kid 5 Richard Grubb James E. Day Sam-Son Farm 1:09.80
1977 One Pound Sterling 5 Jeffrey Fell Lou Cavalaris, Jr. Gardiner Farm 1:10.00
1976 Gurkhas Band 4 Robin Platts Gil Rowntree Stafford Farms 1:10.00
1975 Island Fling 4 Sandy Hawley Jerry G. Lavigne Parkview Stable 1:10.20
1974 Pocket Measure 4 James Kelly S. Dixon J. O. Pallett 1:11.20
1973 Don't Ask Me That 3 Gary Stahlbaum Arthur H. Warner Sam-Son Farm 1:10.00
1972 Briartic 4 James Kelly Andrew Smithers Bennett Farms 1:09.40
1971 Coup Landing 6 James Kelly Andrew Smithers Calvin H. Sturrock 1:10.00
1970 Muzledick 5 Richard Grubb J. Mort Hardy Prime Acres Stable 1:10.40
1969 James Bay 5 Johnny Sellers Lou Cavalaris, Jr. Gardiner Farm 1:10.80
1968 No Reasoning 5 W. Chambers Jerry G. Lavigne Parkview Stable 1:11.00
1967 Chillicoot 5 R. Ferraro S. U. Ross Blue-C-Stable 1:09.60
1966 E. Day 6 Noel Turcotte Hume E. M. Pollock Hume E. M. Pollock 1:10.80
1965 Royal Tara 4 John LeBlanc Glenn Magnusson Stafford Farms 1:10.40
1964 Vindent de Paul 6 P. Maxwell Lou Cavalaris, Jr. Hillcrest Stable 1:10.60
1963 Kisco Kid 5 Harlon Dalton George C. Frostad George C. Frostad 1:10.40
1962 Its Ann 6 Harrel Bolin W. Moorhead G. R. Woodrow 1:10.60
1961 Anita's Son 5 Hugo Dittfach Arthur H. Warner Lanson Farm 1:09.20
1960 Tyhawk 5 W. Marsh Les Lear Singer & Lear 1:10.20
1959 War Eagle 5 Cfifford Potts Lou Cavalaris, Jr. P. Del Greco 1:10.60
1958 Mister Jive 4 Johnny Longden George M. Carter J. L. Applebaum 1:22.00
1957 Nirdar 4 Al Coy John J. Thorpe J. E. Frowde Seagram 1:23.40
1956 Jimminy Baxter 6 Pat Remillard James C. Bentley B. R. Steen 1:10.60
1955 Canadiana 5 T. Johnson Gordon J. McCann E. P. Taylor 1:11.20
1954 Kentario 6 A. Nash John Calhoun Green Valley Stable 1:10.20
* In 1994 there was a dead heat for first.

References[edit]