IHSAA Men's Basketball Championship

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search

The Indiana High School Men's Basketball Tournament, organized by the IHSAA, is widely believed to be the most popular and prestigious of any state high school basketball tournament. Due to the basketball talent in Indiana, the tournament has often featured future NCAA and NBA players. Milan's run in the 1953-54 season inspired the movie Hoosiers. In the early twenties, it was dominated by what is considered the best high school basketball team ever assembled, Franklin Wonder Five. The team won three consecutive state championships, followed by a college championship at Franklin College. They won several games against professional teams. For the 1997-98 season, it was announced schools would be divided into four classes based on enrollment, and each class would have its own tournament and compete for its own championship. This decision, known colloquially as the Classification, has been extremely unpopular among fans, and saw significantly reduced interest in the tournament.

List of Champions[edit]

Season Class Champion Coach Record Runner-Up Score
1910-11 Crawfordsville Dave Glascock 16-2 Lebanon 24-17
1911-12 Lebanon Claude Whitney 16-3 Franklin 51-11
1912-13 Wingate Jesse Wood 22-3 South Bend 15-14 (5OT)
1913-14 Wingate Len Lehman 19-5 Anderson 36-8
1914-15 Thorntown Chester Hill 22-5 Montmorenci 33-10
1915-16 Lafayette C.F. Apking 20-4 Crawfordsville 27-26 (OT)
1916-17 Lebanon Alva Staggs 26-2 Gary 34-26
1917-18 Lebanon Glenn Curtis 28-2 Anderson 24-20 (OT)
1918-19 Bloomington Cliff Wells 23-3 Lafayette 18-15
1919-20 Franklin Ernest Wagner 29-1 Lafayette 31-13
1920-21 Franklin Ernest Wagner 29-4 Anderson 35-22
1921-22 Franklin Ernest Wagner 31-4 Terre Haute Garfield 26-15
1922-23 Vincennes John Adams 34-1 Muncie 27-18
1923-24 Martinsville Glenn Curtis 22-7 Frankfort 36-30
1924-25 Frankfort Everett Case 27-2 Kokomo 34-20
1925-26 Marion Gene Thomas 27-2 Martinsville 30-23
1926-27 Martinsville Glenn Curtis 26-3 Muncie 26-23
1927-28 Muncie Pete Jolly 28-2 Martinsville 13-12
1928-29 Frankfort Everett Case 25-2 Indianapolis Technical 29-23
1929-30 Washington Burt Friddle 31-1 Muncie 32-21
1930-31 Muncie Pete Jolly 25-6 Greencastle 31-23
1931-32 New Castle Orville Hooker 28-3 Winamac 24-17
1932-33 Martinsville Glenn Curtis 21-8 Greencastle 27-24
1933-34 Logansport Cliff Wells 28-4 Indianapolis Technical 26-19
1934-35 Anderson Archie Chadd 22-9 Jeffersonville 23-17
1935-36 Frankfort Everett Case 29-1-1 Fort Wayne Central 50-24
1936-37 Anderson Archie Chadd 26-7 Huntingburg 33-23
1937-38 Fort Wayne South Side Burt Friddle 29-3 Hammond 34-32
1938-39 Frankfort Everett Case 26-6 Franklin 36-22
1939-40 Hammond Technical Lou Birkett 25-6 Mitchell 33-21
1940-41 Washington Marion Crawley 27-5 Madison 39-33
1941-42 Washington Marion Crawley 30-1 Muncie Burris 24-18
1942-43 Fort Wayne Central Murray Mendenhall 27-1 Lebanon 45-40
1943-44 Evansville Bosse Herm Keller 19-7 Kokomo 39-35
1944-45 Evansville Bosse Herm Keller 25-2 South Bend Riley 46-36
1945-46 Anderson Charles Cummings 22-7 Fort Wayne Central 67-53
1946-47 Shelbyville Frank Barnes 25-5 Terre Haute Garfield 68-58
1947-48 Lafayette Jefferson Marion Crawley 27-3 Evansville Central 54-42
1948-49 Jasper Leo O'Neill 21-9 Madison 62-61
1949-50 Madison Ray Eddy 27-1 Lafayette Jefferson 67-44
1950-51 Muncie Central Art Beckner 26-4 Evansville Reitz 60-58
1951-52 Muncie Central Jay McCreary 25-5 Indianapolis Technical 68-49
1952-53 South Bend Central Elmer McCall 25-5 Terre Haute Gerstmeyer 42-41
1953-54 Milan Marvin Wood 28-2 Muncie Central 32-30
1954-55 Indianapolis Attucks Ray Crowe 30-1 Gary Roosevelt 97-74
1955-56 Indianapolis Attucks Ray Crowe 31-0 Lafayette Jefferson 79-57
1956-57 South Bend Central Elmer McCall 30-0 Indianapolis Attucks 67-55
1957-58 Fort Wayne South Side Don Reichert 28-2 Crawfordsville 63-34
1958-59 Indianapolis Attucks Bill Garrett 26-5 Kokomo 92-54
1959-60 East Chicago Washington John Baratto 28-2 Muncie Central 75-59
1960-61 Kokomo Joe Platt 28-1 Indianapolis Manual 68-66 (OT)
1961-62 Evansville Bosse Jim Myers 26-2 East Chicago Washington 84-81
1962-63 Muncie Central Dwight Tallman 28-1 South Band Central 65-61
1963-64 Lafayette Jefferson Marion Crawley 28-1 Huntington 58-55
1964-65 Indianapolis Washington Jerry Oliver 29-2 Fort Wayne North Side 64-57
1965-66 Michigan City Elston Doug Adams 26-3 Indianapolis Technical 63-52
1966-67 Evansville North Jim Raush 27-2 Lafayette Jefferson 60-58
1967-68 Gary Roosevelt Louis Mallard 22-5 Indianapolis Shortridge 68-60
1968-69 Indianapolis Washington Bill Green 31-0 Gary Tolleston 79-76
1969-70 East Chicago Roosevelt Bill Holsbauch 28-0 Carmel 72-62
1970-71 East Chicago Washington John Molodet 29-0 Elkhart 70-60
1971-72 Connersville Myron Dickerson 26-3 Gary West Side 80-63
1972-73 New Albany Kirby Overman 21-7 South Bend Adams 84-79
1973-74 Fort Wayne Northrop Bob Dille 28-1 Jeffersonville 59-56
1974-75 Marion Bill Green 28-1 Loogootee 58-46
1975-76 Marion Bill Green 23-5 Rushville 82-76
1976-77 Carmel Eric Clark 22-7 East Chicago Washington 53-52
1977-78 Muncie Central Bill Harrell 27-3 Terre Haute South 65-64 (OT)
1978-79 Muncie Central Bill Harrell 24-5 Anderson 64-60
1979-80 Indianapolis Broad Ripple Bill Smith 29-2 New Albany 73-66
1980-81 Vincennes Lincoln Orlando Wyman 26-2 Anderson 54-52
1981-82 Plymouth Jack Edison 28-1 Gary Roosevelt 75-74 (OT)
1982-83 Connersville Basil Mawbey 26-2 Anderson 63-62
1983-84 Warsaw Al Rhodes 26-2 Vincennes Lincoln 59-56
1984-85 Marion Bill Green 29-0 Richmond 74-67
1985-86 Marion Bill Green 26-3 Anderson 75-56
1986-87 Marion Bill Green 29-1 Richmond 69-56
1987-88 Muncie Central Bill Harrell 28-1 Concord 76-53
1988-89 Lawrence North Jack Keefer 25-4 Kokomo 74-57
1989-90 Bedford North Lawrence Dan Bush 29-2 Concord 63-60
1990-91 Gary Roosevelt Ron Heflin 30-1 Brebeuf 51-32
1991-92 Richmond George Griffith 24-5 Lafayette Jefferson 77-73 (OT)
1992-93 Jeffersonville Mike Broughton 29-2 Ben Davis 66-61
1993-94 South Bend Clay Tom DeBaets 27-2 Valparaiso 93-88 (OT)
1994-95 Ben Davis Steve Witty 32-1 Merrillville 58-57
1995-96 Ben Davis Steve Witty 22-6 New Albany 57-54 (2OT)
1996-97 Bloomington North Tom McKinney 28-1 Delta 75-54
1997-98 4A Pike Alan Darner 28-1 Marion 57-54
3A Indianapolis Cathedral Peter Berg 22-4 Yorktown 72-47
2A Alexandria Garth Cone 20-6 Southwestern (Hanover) 57-43
A Lafayette Central Catholic Chad Dunwoody 24-3 Bloomfield 56-48
1998-99 4A North Central (Indianapolis) Doug Mitchell 23-5 Elkhart Central 79-74
3A Plainfield Dana Greens 26-1 Muncie Southside 77-64
2A Westview Troy Neely 23-3 Paoli 71-52
A Tecumseh Kevin Oxley 23-4 Lafayette Central Catholic 55-43
1999-00 4A Marion Moe Smedley 28-1 Bloomington North 62-56
3A Brebeuf Jesuit Leo Klemm 24-2 Andrean 72-56
2A Westview Troy Neely 25-3 Winchester Community 59-53
A Lafayette Central Catholic Chad Dunwoody 23-5 Union (Dugger) 82-70
2000-01 4A Pike Alan Darner 26-3 Penn 56-42
3A Muncie Southside Rick Baumgartner 23-3 Evansville Mater Dei 81-78 (OT)
2A Harding Al Gooden 23-5 Batesville 73-70
A Attica Ralph Shrader 21-6 Blue River Valley 64-62
2001-02 4A Gary West Side John Boyd 23-4 Pike 58-55
3A Delta Paul Keller 22-6 Harding 65-54
2A Speedway Trent Lehman 22-4 Bluffton 62-48
A Rossville Jeff Henley 23-4 Barr-Reeve 79-68
2002-03 4A Pike Larry Bullington 29-0 DeKalb 65-52
3A Indianapolis Bishop Chatard Dan Archer 22-2 Fort Wayne Elmhurst 78-44
2A Cass Basil Mawbey 26-0 Forest Park 57-48
A Lafayette Central Catholic Chad Dunwoody 18-9 Southwestern (Shelbyville) 68-64
2003-04 4A Lawrence North Jack Keefer 29-2 Columbia City 50-29
3A Evansville Mater Dei John Goebel 21-6 Bellmont 63-45
2A Jimtown Randy DeShone 25-2 Brownstown Central 63-59
A Waldron Jason Delaney 27-0 Fort Wayne Blackhawk Christian 69-54
2004-05 4A Lawrence North Jack Keefer 24-2 Muncie Central 63-52
3A Washington Dave Omer 27-2 Plymouth 74-72 (OT)
2A Forest Park Tom Beach 23-4 Harding 68-63
A Lapel Jimmie Howell 25-3 Loogootee 51-40
2005-06 4A Lawrence North Jack Keefer 29-0 Muncie Central 80-56
3A New Castle Steve Bennett 21-6 Jay County 51-43
2A Forest Park Tom Beach 25-3 Harding 61-55
A Hauser Bob Nobbe 25-2 Tri-Central 64-36
2006-07 4A East Chicago Central Pete Trgovich 23-3 North Central (Indianapolis) 87-83
3A Plymouth Jack Edison 25-2 Evansville Bosse 72-61
2A Northwestern Jim Gish 25-2 Winchester 78-74 (2OT)
A Oregon-Davis Travis Hannah 27-1 Barr-Reeve 63-52
2007-08 4A Brownsburg Joshua Kendrick 22-5 Marion 40-39
3A Washington Gene Miiller 23-2 Harding 84-60
2A Fort Wayne Bishop Luers James Blackmon 24-3 Winchester 69-67
A Triton Jason Groves 25-2 Indianapolis Lutheran 50-42
2008-09 4A Bloomington South J.R. Holmes 26-0 Fort Wayne Snider 69-62
3A Princeton Tom Weeks 29-0 Rochester 81-79 (OT)
2A Fort Wayne Bishop Luers James Blackmon 23-4 Brownstown Central 67-49
A Jac-Cen-Del David Bradshaw 25-2 Triton 66-55
2009-10 4A North Central (Indianapolis) Doug Mitchell 25-3 Warsaw 95-74
3A Washington Gene Miiller 23-3 Gary Wallace 65-62 (OT)
2A Wheeler Mike Jones 27-1 Park Tudor 41-38
A Bowman Academy Marvin Rea 24-1 Barr-Reeve 74-52
2010-11 4A Bloomington South J.R. Holmes 26-2 Kokomo 56-42
3A Washington Gene Miiller 24-4 Culver Academies 61-46
2A Park Tudor Ed Shilling 26-2 Hammond Bishop Noll 43-42
A Indianapolis Metropolitan Nick Reich 22-6 Triton 59-55
2011-12 4A Carmel Scott Heady 23-4 Pike 80-67
3A Guerin Catholic Pete Smith 24-5 Norwell 64-48
2A Park Tudor Ed Shilling 25-2 Bowman Academy 79-57
A Loogootee Mike Wagoner 22-4 Rockville 55-52
2012-13 4A Carmel Scott Heady 25-2 Indianapolis Cathedral 57-53
3A Greensburg Stacy Meyer 26-1 Fort Wayne Concordia 73-70 (OT)
2A Bowman Academy Marvin Rea 18-9 Linton-Stockton 86-73
A Borden Doc Nash 24-3 Triton 55-50
2013-14 4A Indianapolis Arsenal Technical Jason Delaney 27-2 Lake Central 63-59
3A Greensburg Stacy Meyer 28-1 Bowman Academy 89-76
2A Park Tudor Kyle Cox 24-4 Westview 84-57
A Marquette Catholic Donovan Garletts 20-6 Barr-Reeve 70-66 (OT)

Team Championships by Year[edit]

Championships School Year
8 Muncie Central 1928, 1931, 1951, 1952, 1963, 1978, 1979, 1988
7 Marion 1926, 1975, 1976, 1985, 1986, 1987, 2000
Washington 1930, 1941, 1942, 2005, 2008, 2010, 2011
4 Frankfort 1925, 1929, 1936, 1939
Lawrence North 1989, 2004, 2005, 2006
3 Lebanon 1912, 1917, 1918
Franklin 1920, 1921, 1922
Martinsville 1924, 1927, 1933
Anderson 1935, 1937, 1946
Indianapolis Attucks 1955, 1956, 1959
Evansville Bosse 1944, 1945, 1962
Lafayette Jefferson 1916, 1948, 1964
Lafayette Central Catholic 1998, 2000, 2003
Pike 1998, 2001, 2003
Bloomington South 1919, 2009, 2011
Carmel 1977, 2012, 2013