Junior Orange Bowl (tennis)

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search

The Junior Orange Bowl is a youth tennis tournament, held in Coral Gables, Florida, for the "14 and under" and "12 and under" age categories. Boys and girls compete in separate draws.

History[edit]

The "14 and under" and "12 and under" tournaments begun in 1962.[1]

Past champions[edit]

Year Boys Girls
14 & under1 12 & under 14 & under1 12 & under
1948 United States Jerry Moss Not held Not held Not held
1949 United States Jerry Moss Not held Not held Not held
1950 United States Mike Green Not held Not held Not held
1951 United States Donald Dell Not held Mexico Rosa Marie Reyes Not held
1952 United States Butch Buchholz Not held United States Phyllis Saganski Not held
1953 United States Butch Buchholz Not held United States Donna Floyd Not held
1954 United States Ray Senkowski Not held United States Virginia Hess Not held
1955 United States Frank Froehling III Not held United States Virginia Hess Not held
1956 United States Curtis Myers Not held United States Roberta Alison Not held
1957 Puerto Rico Charlie Pasarell Not held United States Peachy Kellmeyer Not held
1958 Costa Rica Nicolas Kalo Not held United States Mary Arfaras Not held
1959 United States George Seewagen Not held United States Vickie Holmes Not held
1960 Mexico Marcela Lara Not held United States Peaches Barkowitz Not held
1961 Puerto Rico Alberto Carrero Not held United States Peaches Barkowitz Not held
1962 Puerto Rico Stanley Pasarell United States Mac Claflin Mexico Susanna Selinger United States Ann Roberts
1963 United States Richard Stockton United States Dick Stockton United States Carol Hunter United States Marjorie Gengler
1964 United States Richard Stockton United States Jimmy Connors United States Connie Capozzi United States Nancy Ornstein
1965 United States Eddie Dibbs United States Jeff Miller United States Emily Fisher United States Karin Benson
1966 United States Sandy Mayer Puerto Rico Freddy DeJesus United States Karin Benson United States Plums Barkowicz
1967 Mexico Emilio Montano United States Eugene Mayer United States Chris Evert United States Laurie Tennie
1968 United States John Whitlinger United States Billy Martin United States Laurie Fleming United States Jeanne Evert
1969 United States Billy Martin United States Howard Schoenfield Mexico Susanna Selinger United States Lynn Epstein
1970 Chile Hans Gildemeister United States Eddie Reese United States Jeanne Evert United States Shelia McInerney
1971 United States Walter Lentz United States Van Winitsky United States Lynn Epstein United States Sherry Acker
1972 United States Van Winitsky United States John Evert United States Zenda Leiss United States Anne White
1973 United States Blaine Willenborg United States Mark Mees United States Jennifer Balent United States Elise Burgin
1974 United States Billy Nealson Canada Alan Racko United States Laura Starr United States Shelly Solomon
1975 United States Bruce Brescia United States Jim Pugh United States Elise Burgin United States Andrea Jaeger
1976 United States Bruce Pompan United States Jimmy Brown United States Shelly Solomon United States Lori Kosten
1977 Argentina Roberto Argüello United States Robbie Weiss Mexico Sunna Rojas United States Karen Seguso
1978 Brazil Carlos Chabalgoity United States Aaron Krickstein United States Lori Kosten United States Kathy Rinaldi
1979 Chile Jose Fernandez Socialist Federal Republic of Yugoslavia Bruno Orešar Venezuela Lillian Drescher United States Claire Evert
1980 France Olivier Caya United States Al Parker Hungary Andrea Temesvári United States Kerri Rieter
1981 Socialist Federal Republic of Yugoslavia Bruno Orešar Venezuela Augustine Garrizzo Bulgaria Manuela Maleeva Germany Steffi Graf
1982 Sweden Kent Carlsson United States David Kass United States Stephanie Rehe United States Mary Joe Fernández
1983 Mexico Eduardo Valez United States Fritz Bissell United States Mary Joe Fernández United States Diane McKeon
1984 Venezuela Nicolás Pereira Sweden Johan Alven United States Caryn Moss United States Luanne Spadea
1985 Sweden Nicklas Kulti United States Tommy Ho United States Luanne Spadea Socialist Federal Republic of Yugoslavia Monica Seles
1986 United States Frank Salazar United States Jason Appel United States Laxmi Poruri United States Jennifer Capriati
1987 United States Tommy Ho United States Jimmy Jackson Chinese Taipei Wang Shi-ting Bulgaria Magdalena Maleeva
1988 United States Vince Spadea United States B.J. Stearns United States Nicole Hummel United States Chanda Rubin
1989 Czech Republic Filip Kascak Not held Germany Marketa Kochta Not held
1990 Sweden Magnus Norman Not held Germany Heike Rusch Not held
1991 United Kingdom James Delgado Not held Italy Francesca Bentivoglio Not held
1992 Germany Tommy Haas Not held France Amelia Castera Not held
1993 France Jean-René Lisnard Not held France Carolina Jagieniak Not held
1994 Russia Artem Derepasko Not held United States Jessica Lenhoff Not held
1995 Belgium Olivier Rochus Not held Slovenia Katarina Srebotnik Not held
1996 France Paul-Henri Mathieu Not held Belgium Justine Henin Not held
1997 Switzerland Stéphane Bohli Not held Croatia Jelena Pandžić Not held
1998 Federal Republic of Yugoslavia Janko Tipsarević South Korea Dong Why Choi Mexico Melissa Torres Switzerland Romina Oprandi
1999 Chinese Taipei Wang Yeu-tzuoo United Kingdom Andy Murray Croatia Matea Mezak France Tatiana Golovin
2000 Russia Artem Sitak Federal Republic of Yugoslavia Dejan Katić United States Nicole Pitts Germany Laura Siegemund
2001 United States Clancy Shields South Korea Cheong-Eui Kim Israel Shahar Pe'er[2] Bulgaria Sesil Karatantcheva
2002 Argentina Juan-Martin Del Potro Australia Andrew Thomas Belarus Olga Govortsova Canada Sharon Fichman
2003 Venezuela Roberto Maytin Georgia (country) Lazare Kukhalashvila Romania Sorana Cîrstea United States Mallory Burdette
2004 Lithuania Ričardas Berankis Australia Bernard Tomic Austria Tamira Paszek Russia Valeria Solovyeva
2005 United States Rhyne Williams United States Christian Harrison Russia Viktoriya Kamenskaya Belarus Anna Orlik
2006 Australia Bernard Tomic United States Reo Asami Belarus Anna Orlik United Kingdom Jessica Ren
2007 United Kingdom George Morgan United States Joseph Di Giulio Lithuania Iveta Dapkutė United States Madison Keys
2008 United States John Richmond South Korea Hyeon Chung South Korea Lee So-ra Netherlands Indy de Vroome
2009 Vietnam Thien Nguyen South Korea Seongchan Hong United States Yuki Chiang Canada Françoise Abanda
2010 United Kingdom Joshua Sapwell United States Michael Mmoh United States Brooke Austin United States Nicole Frenkel
2011 South Korea Seongchan Hong Russia Artem Dubrivnyy United States Katerina Stewart United States Claire Liu
2012 United States Michael Mmoh Israel Yshai Oliel United Kingdom Maia Lumsden United States Abigail Desiatrikov
2013 Argentina Axel Geller Argentina Juan Manuel Cerundolo United States Claire Liu United States Tyra Black

1Prior to 1962 the event was a 13 & under tournament. In 1962 it became a 14 & under championship.

See also[edit]

References[edit]

External links[edit]