List of MPs elected in the United Kingdom general election, 1874

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
19th Parliament (1865)
20th Parliament (1868)
21st Parliament (1874)
22nd Parliament (1880)
23rd Parliament (1885)

This is a list of Members of Parliament (MPs) elected to the 21st Parliament of the United Kingdom at the 1874 general election.


Table of contents:

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z By-elections Changes

A[edit]

Constituency MP Party
Aberdeen John Farley Leith Liberal
Aberdeenshire East William Dingwall Fordyce Liberal
Aberdeenshire West William McCombie Liberal
Abingdon John Creemer Clarke Liberal
Andover Henry Wellesley Conservative
Anglesey Richard Davies Liberal
Antrim
(Two members)
Hon. Edward O'Neill Conservative
James Chaine Conservative
Argyllshire The Marquess of Lorne Liberal
Armagh John Vance Conservative
Armagh County
(Two members)
Edward Wingfield Verner Conservative
Maxwell Charles Close Conservative
Ashton-under-Lyne Thomas Walton Mellor Conservative
Athlone Edward Sheil Home Rule League
Aylesbury
(Two members)
Samuel George Smith Conservative
Nathan Rothschild Liberal
Ayr Sir William Montgomery-Cuninghame, Bt Conservative
Ayrshire North Roger Montgomerie Conservative
Ayrshire South Claud Alexander Conservative

B[edit]

Constituency MP Party
Banbury Bernhard Samuelson Liberal
Bandon Alexander Swanston Liberal
Banffshire Robert Duff Liberal
Barnstaple
(Two members)
Thomas Cave Liberal
Samuel Danks Waddy Liberal
Bath
(Two members)
Arthur Hayter Liberal
Nathaniel George Philips Bousfield Conservative
Beaumaris Morgan Lloyd Liberal
Bedford
(Two members)
Samuel Whitbread Liberal
Frederick Charles Polhill-Turner Conservative
Bedfordshire
(Two members)
Richard Gilpin Conservative
Francis Bassett Liberal
Belfast
(Two members)
William Johnston Conservative
James Porter Corry Conservative
Berkshire
(Three members)
Richard Benyon Conservative
Robert Loyd-Lindsay Conservative
John Walter Liberal
Berwickshire Hon. Robert Baillie-Hamilton Conservative
Berwick-upon-Tweed
(Two members)
Dudley Marjoribanks Liberal
David Milne Home Conservative
Bewdley Charles Harrison Liberal
Birkenhead John Laird Conservative
Birmingham
(Three members)
John Bright Liberal
George Dixon Liberal
Philip Henry Muntz Liberal
Blackburn
(Two members)
Henry Master Feilden Conservative
William Edward Briggs Liberal
Bodmin Hon. Frederick Leveson-Gower Liberal
Bolton
(Two members)
John Hick Conservative
John Kynaston Cross Liberal
Boston
(Two members)
William Ingram Liberal
Thomas Parry Liberal
Bradford
(Two members)
William Edward Forster Liberal
Henry Ripley Liberal
Brecon James Gwynne-Holford Conservative
Breconshire Hon. Godfrey Morgan Conservative
Bridgnorth William Henry Foster Conservative
Bridport Thomas Alexander Mitchell Liberal
Brighton
(Two members)
James Lloyd Ashbury Conservative
Charles Cameron Shute Conservative
Bristol
(Two members)
Samuel Morley Liberal
Kirkman Daniel Hodgson Liberal
Buckingham Egerton Hubbard Conservative
Buckinghamshire
(Three members)
Benjamin Disraeli Conservative
Nathaniel Grace Lambert Liberal
Sir Robert Harvey, Bt Conservative
Burnley Richard Shaw Liberal
Bury Robert Needham Philips Liberal
Bury St Edmunds
(Two members)
Edward Greene Conservative
Lord Francis Hervey Conservative
Buteshire Charles Dalrymple Conservative

C[edit]

Constituency MP Party
Carnarvon William Bulkeley Hughes Liberal
Carnarvonshire George Douglas-Pennant Conservative
Caithness Sir John Sinclair, Bt Liberal
Calne Lord Edmond Fitzmaurice Liberal
Cambridge
(Two members)
Alfred George Marten Conservative
Patrick Boyle Smollett Conservative
Cambridge University
(Two members)
Spencer Horatio Walpole Conservative
Alexander Beresford Hope Conservative
Cambridgeshire
(Three members)
Lord George Manners Conservative
Hon. Sir Henry Brand Liberal
Hon. Eliot Yorke Conservative
Canterbury
(Two members)
Henry Munro-Butler-Johnstone Conservative
Lewis Ashurst Majendie Conservative
Cardiff James Crichton-Stuart Liberal
Cardigan David Davies Liberal
Cardiganshire Thomas Edward Lloyd Conservative
Carlisle
(Two members)
Sir Wilfrid Lawson, Bt Liberal
Robert Ferguson Liberal
Carlow Henry Owen Lewis Home Rule League
Carlow County
(Two members)
Henry Bruen Conservative
Arthur MacMurrough Kavanagh Conservative
Carmarthen Charles William Nevill Conservative
Carmarthenshire
(Two members)
John Jones Conservative
Viscount Emlyn Conservative
Carrickfergus Marriott Robert Dalway Liberal
Cavan
(Two members)
Charles Joseph Fay Home Rule League
Joseph Biggar Home Rule League
Chatham George Elliot Conservative
Chelsea
(Two members)
Sir Charles Dilke, Bt Liberal
William Gordon Conservative
Cheltenham Sir James Agg-Gardner Conservative
Cheshire East
(Two members)
William Legh Conservative
William Cunliffe Brooks Conservative
Cheshire Mid
(Two members)
Hon. Wilbraham Egerton Conservative
Egerton Leigh Conservative
Cheshire West
(Two members)
Sir Philip Grey Egerton, Bt Conservative
Wilbraham Tollemache Conservative
Chester
(Two members)
Henry Cecil Raikes Conservative
John George Dodson Liberal
Chichester Lord Henry Lennox Conservative
Chippenham Gabriel Goldney Conservative
Christchurch Sir Henry Drummond Wolff Conservative
Cirencester Allen Bathurst Conservative
Clackmannanshire and Kinross-shire Sir William Patrick Adam Liberal
Clare
(Two members)
Sir Colman O'Loghlen, Bt Liberal
Lord Francis Conyngham Liberal
Clitheroe Ralph Assheton Conservative
Clonmel Arthur John Moore Home Rule League
Cockermouth Isaac Fletcher Liberal
Colchester
(Two members)
Alexander Learmonth Conservative
Herbert Bulkeley Mackworth-Praed Conservative
Coleraine Daniel Taylor Liberal
Cork
(Two members)
Nicholas Daniel Murphy Home Rule League
Joseph Philip Ronayne Home Rule League
County Cork
(Two members)
McCarthy Downing Liberal
William Shaw Home Rule League
Cornwall East
(Two members)
Sir Colman Rashleigh, Bt Liberal
John Tremayne Conservative
Cornwall West Sir John St Aubyn, Bt Liberal
Arthur Vivian Liberal
Coventry
(Two members)
Henry Eaton Conservative
Henry Jackson Liberal
Cricklade
(Two members)
Sir Daniel Gooch, Bt Conservative
Ambrose Lethbridge Goddard Conservative
Cumberland East
(Two members)
Hon. Charles Howard Liberal
William Nicholson Hodgson Conservative
Cumberland West
(Two members)
Hon. Percy Wyndham Conservative
The Lord Muncaster Conservative

D[edit]

Constituency MP Party
Darlington Edmund Backhouse Liberal
Denbigh Watkin Williams Liberal
Denbighshire
(Two members)
Sir Watkin Williams-Wynn, Bt Conservative
George Osborne Morgan Liberal
Derby
(Two members)
Michael Thomas Bass Liberal
Samuel Plimsoll Liberal
Derbyshire East
(Two members)
Hon. Francis Egerton Liberal
Francis Arkwright Conservative
Derbyshire North
(Two members)
Lord George Henry Cavendish Liberal
Augustus Peter Arkwright Conservative
Derbyshire South
(Two members)
Sir Henry Wilmot, Bt Conservative
Thomas William Evans Liberal
Devizes Sir Thomas Bateson, Bt Conservative
Devonport
(Two members)
Sir John Henry Puleston Conservative
George Edward Price Conservative
Devonshire East
(Two members)
Sir Lawrence Palk, Bt Conservative
Sir John Kennaway, Bt Conservative
Devonshire North
(Two members)
Sir Thomas Dyke Acland, Bt Liberal
Sir Stafford Northcote, Bt Conservative
Devonshire South
(Two members)
Sir Massey Lopes, Bt Conservative
John Carpenter Garnier Conservative
Dewsbury Sir John Simon Liberal
Donegal
(Two members)
Thomas Conolly Conservative
Viscount Hamilton Conservative
Dorchester William Ernest Brymer Conservative
Dorset
(Three members)
Henry Sturt Conservative
Hon. Henry Portman Liberal
John Floyer Conservative
Dover
(Two members)
Alexander George Dickson Conservative
Charles Kaye Freshfield Conservative
Down
(Two members)
Lord Edwin Hill-Trevor Conservative
James Sharman Crawford Liberal
Downpatrick John Mulholland Conservative
Drogheda William Hagarty O'Leary Home Rule League
Droitwich John Corbett Liberal
Dublin
(Two members)
Sir Arthur Guinness, Bt Conservative
Maurice Brooks Home Rule League
Dublin County
(Two members)
Thomas Edward Taylor Conservative
Ion Hamilton Conservative
Dublin University John Thomas Ball Conservative
Hon. David Plunket Conservative
Dudley Henry Brinsley Sheridan Liberal
Dumfries Ernest Noel Liberal
Dumfriesshire John James Hope-Johnstone Conservative
Dunbartonshire Archibald Orr-Ewing Conservative
Dundalk Philip Callan Home Rule League
Dundee
(Two members)
James Yeaman Liberal
Edward Jenkins Liberal
Dungannon Thomas Alexander Dickson Liberal
Dungarvon John O'Keeffe Home Rule League
Durham City
(Two members)
John Henderson Liberal
Thomas Thompson Liberal
Durham County North
(Two members)
Lowthian Bell Liberal
Charles Mark Palmer liberal
Durham County South Joseph Pease Liberal
Frederick Beaumont Liberal

E[edit]

Constituency MP Party
East Retford
(Two members)
The Viscount Galway Conservative
Francis John Savile Foljambe Liberal
Edinburgh
(Two members)
Duncan McLaren Liberal
James Cowan Liberal
Edinburgh and St Andrews Universities Lyon Playfair Liberal
Elgin M. E. Grant Duff Liberal
Elginshire and Nairnshire Viscount Macduff Liberal
Ennis William Stacpoole Home Rule League
Enniskillen Viscount Crichton Conservative
Essex East
(Two members)
James Round Conservative
Samuel Ruggles-Brise Conservative
Essex South
(Two members)
Thomas Baring Conservative
William Thomas Makins Conservative
Essex West
(Two members)
Lord Eustace Cecil Conservative
Sir Henry Selwin-Ibbetson, Bt Conservative
Evesham James Bourne Conservative
Exeter
(Two members)
Arthur Mills Conservative
John George Johnson Liberal
Eye The Viscount Barrington Conservative

F[edit]

Constituency MP Party
Falkirk John Ramsay Liberal
Fermanagh
(Two members)
Hon. Henry Cole Conservative
William Humphrys Archdall Conservative
Fife Sir Robert Anstruther, Bt Liberal
Finsbury
(Two members)
William Torrens McCullagh Torrens Liberal
Andrew Lusk Liberal
Flint Peter Ellis Eyton Liberal
Flintshire Lord Richard Grosvenor Liberal
Forfarshire James William Barclay Liberal
Frome Henry Lopes Conservative

G[edit]

Constituency MP Party
Galway Borough
(Two members)
Frank Hugh O'Donnell Home Rule League
George Morris Liberal
Galway County
(Two members)
Mitchell Henry Home Rule League
John Philip Nolan Home Rule League
Gateshead William Hutt Liberal
Glamorganshire
(Two members)
Christopher Rice Mansel Talbot Liberal
Henry Vivian Liberal
Glasgow
(Three members)
George Anderson Liberal
Charles Cameron Liberal
Alexander Whitelaw Conservative
Glasgow and Aberdeen Universities Edward Gordon Conservative
Gloucester
(Two members)
Charles James Monk Liberal
William Killigrew Wait Conservative
Gloucestershire East
(Two members)
Sir Michael Hicks Beach, Bt Conservative
John Reginald Yorke Conservative
Gloucestershire West
(Two members)
Robert Nigel Fitzhardinge Kingscote Liberal
Hon. Randal Plunkett Conservative
Grantham
(Two members)
Sir Hugh Cholmeley, Bt Liberal
Henry Cust Conservative
Gravesend Bedford Clapperton Trevelyan Pim Conservative
Great Grimsby John Chapman Conservative
Great Marlow Thomas Owen Wethered Conservative
Greenock James Johnston Grieve Liberal
Greenwich
(Two members)
William Ewart Gladstone Liberal
Thomas Boord Conservative
Guildford Denzil Roberts Onslow Conservative

H[edit]

Constituency MP Party
Hackney
(Two members)
John Holms Liberal
Charles Reed Liberal
Haddington Sir Henry Ferguson-Davie, Bt Liberal
Haddingtonshire Lord Elcho Conservative
Halifax
(Two members)
Sir James Stansfeld Liberal
John Crossley Liberal
Hampshire North
(Two members)
William Wither Bramston Beach Conservative
George Sclater-Booth Conservative
Hampshire South
(Two members)
Hon. William Cowper-Temple Liberal
Lord Henry Douglas-Scott-Montagu Conservative
Hartlepool Thomas Richardson Liberal
Harwich Henry Jervis-White-Jervis Conservative
Hastings
(Two members)
Thomas Brassey Liberal
Sir Ughtred Kay-Shuttleworth, Bt Liberal
Haverfordwest The Lord Kensington Liberal
Hawick George Trevelyan Liberal
Helston Adolphus William Young Liberal
Hereford
(Two members)
Evan Pateshall Conservative
George Clive Liberal
Herefordshire
(Three members)
Sir Joseph Bailey, Bt Conservative
Michael Biddulph Liberal
Daniel Peploe Conservative
Hertford Arthur Balfour Conservative
Hertfordshire
(Three members)
Henry Cowper Liberal
Abel Smith Conservative
Frederick Halsey Conservative
Horsham Sir William Vesey-FitzGerald Conservative
Huddersfield Edward Aldam Leatham Liberal
Huntingdon Sir John Burgess Karslake Conservative
Huntingdonshire
(Two members)
Edward Fellowes Conservative
Sir Henry Carstairs Pelly Conservative
Hythe Edward Watkin Liberal

I[edit]

Constituency MP Party
Inverness Burghs Charles Fraser-Mackintosh Liberal
Inverness-shire Donald Cameron Conservative
Ipswich
(Two members)
John Cobbold Conservative
James Redfoord Bulwer Conservative
Isle of Wight Alexander Baillie-Cochrane Conservative

K[edit]

Constituency MP Party
Kendal John Whitwell Liberal
Kent East
(Two members)
Edward Leigh Pemberton Conservative
Hon. George Milles Conservative
Kent Mid
(Two members)
William Hart Dyke Conservative
Viscount Holmesdale Conservative
Kent West
(Two members)
Sir Charles Mills, Bt Conservative
John Gilbert Talbot Conservative
Kerry
(Two members)
Henry Arthur Herbert Liberal
Rowland Ponsonby Blennerhassett Home Rule League
Kidderminster Albert Grant Conservative
Kildare
(Two members)
William Henry Ford Cogan Liberal
Charles Henry Meldon Home Rule League
Kilkenny City Sir John Gray Home Rule League
County Kilkenny
(Two members)
George Leopold Bryan Liberal
Patrick Martin Home Rule League
Kilmarnock James Fortescue Harrison Liberal
Kincardineshire Sir George Balfour Liberal
King's County
(Two members)
Sir Patrick O'Brien, Bt Home Rule League
David Sherlock Liberal
King's Lynn
(Two members)
Hon. Robert Bourke Conservative
Lord Claud Hamilton Conservative
Kingston upon Hull
(Two members)
Charles Morgan Norwood Liberal
Charles Wilson Liberal
Kinsale Eugene Collins Home Rule League
Kirkcaldy Robert Reid Liberal
Kirkcudbright John Maitland Liberal
Knaresborough Basil Thomas Woodd Conservative

L[edit]

Constituency MP Party
Lambeth
(Two members)
Sir James Lawrence, Bt Liberal
William McArthur Liberal
Lanarkshire North Sir Thomas Colebrooke, Bt Liberal
Lanarkshire South Sir Windham Carmichael-Anstruther, Bt Conservative
Lancashire North
(Two members)
Hon. Frederick Stanley Conservative
John Wilson-Patten Conservative
Lancashire North-East
(Two members)
James Maden Holt Conservative
John Pierce Chamberlain Starkie Conservative
Lancashire South-East
(Two members)
Hon. Algernon Egerton Conservative
Edward Hardcastle Conservative
Lancashire South-West
(Two members)
Charles Turner Conservative
R. A. Cross Conservative
Launceston James Henry Deakin Conservative
Leeds
(Three members)
Robert Meek Carter Liberal
William St James Wheelhouse Conservative
Robert Tennant Conservative
Leicester
(Two members)
Peter Alfred Taylor Liberal
Alexander McArthur Liberal
Leicestershire North
(Two members)
Lord John Manners Conservative
Samuel William Clowes Conservative
Leicestershire South
(Two members)
Albert Pell Conservative
William Unwin Heygate Conservative
Leith Burghs Donald Robert Macgregor Liberal
Leitrim
(Two members)
John Brady Liberal
William Ormsby-Gore Conservative
Leominster Richard Arkwright Conservative
Lewes William Langham Christie Conservative
Lichfield Richard Dyott Conservative
Limerick City
(Two members)
Isaac Butt Home Rule League
Richard O'Shaughnessy Home Rule League
Limerick County
(Two members)
Edward John Synan Home Rule League
William Henry O'Sullivan Home Rule League
Lincoln
(Two members)
Charles Seely Liberal
Edward Chaplin Conservative
Lincolnshire Mid
(Two members)
Henry Chaplin Conservative
Hon. Edward Stanhope Conservative
Lincolnshire North
(Two members)
Rowland Winn Conservative
Sir John Dugdale Astley, Bt Conservative
Lincolnshire South
(Two members)
William Welby-Gregory Conservative
Edmund Turnor Conservative
Linlithgowshire Peter McLagan Liberal
Lisburne Sir Richard Wallace, Bt Conservative
Liskeard Edward Horsman Liberal
Liverpool
(Three members)
Viscount Sandon Conservative
William Rathbone Liberal
John Torr Conservative
City of London
(Four members)
George Goschen Liberal
William James Richmond Cotton Conservative
Philip Twells Conservative
John Hubbard Conservative
London University Robert Lowe Liberal
Londonderry Charles Edward Lewis Conservative
Londonderry County
(Two members)
Richard Smyth Liberal
Hugh Law Liberal
Longford
(Two members)
Myles William O'Reilly Home Rule League
George Errington Home Rule League
Louth County
(Two members)
Alexander Martin Sullivan Home Rule League
Philip Callan Liberal
Ludlow George Windsor-Clive Conservative
Lymington Edmund Hegan Kennard Conservative

M[edit]

Constituency MP Party
Macclesfield
(Two members)
David Chadwick Liberal
William Coare Brocklehurst Liberal
Maidstone
(Two members)
Sir John Lubbock, Bt Liberal
Sir Sydney Waterlow, Bt Liberal
Maldon George Montagu Warren Sandford Conservative
Mallow John George MacCarthy Home Rule League
Malmesbury Walter Powell Conservative
Malton Charles Wentworth-Fitzwilliam Liberal
Manchester
(Three members)
Sir Thomas Bazley, Bt Liberal
Hugh Birley Conservative
William Romaine Callender Conservative
Marlborough Lord Ernest Brudenell-Bruce Liberal
Marylebone
(Two members)
Sir Thomas Chambers Liberal
William Forsyth Conservative
Mayo
(Two members)
George Ekins Browne Home Rule League
Thomas Tighe Home Rule League
Meath
(Two members)
John Martin Home Rule League
Nicholas Ennis Home Rule League
Merioneth Samuel Holland Liberal
Merthyr Tydvil
(Two members)
Henry Richard Liberal
Richard Fothergill Liberal
Middlesbrough Henry Bolckow Liberal
Middlesex
(Two members)
Lord George Hamilton Conservative
Octavius Edward Coope Conservative
Midhurst Charles Perceval Conservative
Midlothian The Earl of Dalkeith Conservative
Monaghan
(Two members)
Sewallis Shirley Conservative
John Leslie Conservative
Monmouth Thomas Cordes Conservative
Monmouthshire
(Two members)
Lord Henry Somerset Conservative
Frederick Courtenay Morgan Conservative
Montgomery Hon. Charles Hanbury-Tracy Liberal
Montgomeryshire Charles Watkin Williams-Wynn Conservative
Montrose William Edward Baxter Liberal
Morpeth Thomas Burt Liberal

N[edit]

Constituency MP Party
Newark
(Two members)
Samuel Boteler Bristowe Liberal
Thomas Earp Liberal
Newcastle-under-Lyme
(Two members)
William Shepherd Allen Liberal
Sir Edmund Buckley, Bt Conservative
Newcastle-upon-Tyne
(Two members)
Joseph Cowen Liberal
Charles Frederic Hamond Conservative
Newport (Isle of Wight) Charles Cavendish Clifford Liberal
New Ross John Dunbar Home Rule League
Newry William Whitworth Liberal
New Shoreham
(Two members)
Stephen Cave Conservative
Sir Percy Burrell, Bt Conservative
Norfolk North
(Two members)
Frederick Walpole Conservative
Sir Edmund Lacon, Bt Conservative
Norfolk South
(Two members)
Clare Sewell Read Conservative
Sir Robert Buxton, Bt Conservative
Norfolk West
(Two members)
Sir William Bagge, Bt Conservative
George William Pierrepont Bentinck Conservative
Northallerton George William Elliot Conservative
Northampton
(Two members)
Charles Gilpin Liberal
Pickering Phipps Conservative
Northamptonshire North
(Two members)
George Ward Hunt Conservative
Sackville Stopford-Sackville Conservative
Northamptonshire South
(Two members)
Sir Rainald Knightley, Bt Conservative
Fairfax William Cartwright Conservative
Northumberland North
(Two members)
The Earl Percy Conservative
Sir Matthew White Ridley, Bt Conservative
Northumberland South
(Two members)
Wentworth Beaumont Liberal
Lord Eslington Conservative
Norwich
(Two members)
Jeremiah James Colman Liberal
John Walter Huddleston Conservative
Nottingham
(Two members)
William Evelyn Denison Conservative
Saul Isaac Conservative
Nottinghamshire North
(Two members)
Frederick Chatfield Smith Conservative
The Viscount Galway Conservative
Nottinghamshire South
(Two members)
Thomas Blackborne Thoroton-Hildyard Conservative
George Storer Conservative

O[edit]

Constituency MP Party
Oldham
(Two members)
John Morgan Cobbett Conservative
Frederick Lowten Spinks Conservative
Orkney and Shetland Samuel Laing Liberal
Oxford
(Two members)
Sir William Vernon Harcourt Liberal
Edward Cardwell Liberal
Oxfordshire
(Three members)
Joseph Warner Henley Conservative
John Sidney North Conservative
William Cornwallis Cartwright Liberal
Oxford University
(Two members)
Gathorne Gathorne-Hardy Conservative
John Mowbray Conservative

P[edit]

Constituency MP Party
Paisley William Holms Liberal
Peebles and Selkirk Sir Graham Graham-Montgomery, Bt Conservative
Pembroke Edward James Reed Liberal
Pembrokeshire John Scourfield Conservative
Penryn and Falmouth
(Two members)
David James Jenkins Liberal
Henry Thomas Cole Conservative
Perth Hon. Arthur Kinnaird Liberal
Perthshire Sir William Stirling-Maxwell, Bt Conservative
Peterborough
(Two members)
George Hammond Whalley Liberal
Thomson Hankey Liberal
Petersfield William Sydney Hylton Jolliffe Conservative
Plymouth
(Two members)
Edward Bates Conservative
Sampson Samuel Lloyd Conservative
Pontefract Hugh Childers Liberal
Samuel Waterhouse Conservative
Poole Charles Waring Liberal
Portarlington Lionel Dawson-Damer Conservative
Portsmouth
(Two members)
Sir James Dalrymple-Horn-Elphinstone, Bt Conservative
Thomas Charles Bruce Conservative
Preston
(Two members)
Edward Hermon Conservative
Sir John Holker Conservative

Q[edit]

Constituency MP Party
Queen's County
(Two members)
Kenelm Thomas Digby Home Rule League
Edmund Dease Liberal

R[edit]

Constituency MP Party
Radnor The Marquess of Hartington Liberal
Radnorshire Hon. Arthur Walsh Conservative
Reading
(Two members)
Sir Francis Goldsmid, Bt Liberal
George Shaw-Lefevre Liberal
Renfrewshire William Mure Liberal
Richmond (Yorkshire) John Charles Dundas Liberal
Ripon The Earl De Grey Liberal
Rochdale Thomas Bayley Potter Liberal
Rochester
(Two members)
Philip Wykeham Martin Liberal
Julian Goldsmid Liberal
Roscommon
(Two members)
Charles Owen O'Conor Liberal
Charles French Liberal
Ross and Cromarty Alexander Matheson Liberal
Roxburghshire Sir George Scott-Douglas, Bt Conservative
Rutland
(Two members)
Hon. Gerard Noel Conservative
George Henry Finch Conservative
Rye John Gathorne-Hardy Conservative

S[edit]

Constituency MP Party
St Andrews Edward Ellice Liberal
St Ives Edward Gershour Davenport Conservative
Salford
(Two members)
Charles Edward Cawley Conservative
William Thomas Charley Conservative
Salisbury
(Two members)
John Alfred Lush Liberal
Granville Ryder Conservative
Sandwich
(Two members)
Edward Knatchbull-Hugessen Liberal
Henry Brassey Liberal
Scarborough
(Two members)
Sir Harcourt Vanden-Bempde-Johnstone, Bt Liberal
Sir Charles Legard, Bt Conservative
Shaftesbury Vere Fane Benett-Stanford Conservative
Sheffield
(Two members)
Anthony John Mundella Liberal
John Arthur Roebuck Liberal
Shrewsbury
(Two members)
Charles Cecil Cotes Liberal
Henry Robertson Liberal
Shropshire North
(Two members)
John Ormsby-Gore Conservative
Viscount Newport Conservative
Shropshire South
(Two members)
Hon. Sir Percy Egerton Herbert Conservative
Edward Corbett Conservative
Sligo County
(Two members)
Sir Robert Gore-Booth Conservative
Denis Maurice O'Conor Home Rule League
Somerset East
(Two members)
Ralph Shuttleworth Allen Conservative
Richard Bright Conservative
Somerset Mid
(Two members)
Sir Richard Paget, Bt Conservative
Ralph Neville-Grenville Conservative
Somerset West
(Two members)
Hon. Arthur Hood Conservative
Vaughan Hanning Vaughan-Lee Conservative
Southampton
(Two members)
Russell Gurney Conservative
Sir Frederick Perkins Liberal
South Shields James Cochran Stevenson Liberal
Southwark
(Two members)
John Locke Liberal
Marcus Beresford Conservative
Stafford
(Two members)
Thomas Salt Conservative
Alexander Macdonald Liberal
Staffordshire East
(Two members)
Michael Bass Liberal
Samuel Allsopp Conservative
Staffordshire North
(Two members)
Charles Adderley Conservative
Colin Minton Campbell Conservative
Staffordshire West
(Two members)
Francis Monckton Conservative
Alexander Staveley Hill Conservative
Stalybridge Tom Harrop Sidebottom Conservative
Stamford Sir John Dalrymple-Hay, Bt Conservative
Stirling Henry Campbell-Bannerman Liberal
Stirlingshire Sir William Edmonstone, Bt Conservative
Stockport
(Two members)
Charles Henry Hopwood Liberal
Frederick Pennington Liberal
Stockton Joseph Dodds Liberal
Stoke-upon-Trent
(Two members)
George Melly Liberal
Robert Heath Conservative
Stroud
(Two members)
Sebastian Stewart Dickinson Liberal
Walter John Stanton Liberal
Suffolk East
(Two members)
Viscount Mahon Conservative
The Lord Rendlesham Conservative
Suffolk West
(Two members)
William Parker Conservative
Lord Augustus Hervey Conservative
Sunderland
(Two members)
Sir Edward Temperley Gourley Liberal
John Candlish Liberal
Surrey East
(Two members)
James Watney Conservative
William Grantham Conservative
Surrey Mid
(Two members)
Henry Peek Conservative
Sir Richard Baggallay Conservative
Surrey West
(Two members)
George Cubitt Conservative
Lee Steere Conservative
Sussex East
(Two members)
George Burrow Gregory Conservative
Montagu David Scott Conservative
Sussex West
(Two members)
Walter Barttelot Conservative
The Earl of March Conservative
Sutherland The Marquess of Stafford Liberal
Swansea District Lewis Llewelyn Dillwyn Liberal

T[edit]

Constituency MP Party
Tamworth
(Two members)
Sir Robert Peel, Bt Liberal
Robert William Hanbury Conservative
Taunton
(Two members)
Alexander Charles Barclay Liberal
Sir Henry James Liberal
Tavistock Lord Arthur Russell Liberal
Tewkesbury William Edwin Price Liberal
Thirsk Sir William Payne-Gallwey, Bt Conservative
Tipperary
(Two members)
Charles William White Home Rule League
William Frederick Ormond O'Callaghan Home Rule League
Tiverton
(Two members)
John Heathcoat-Amory Liberal
William Nathaniel Massey Liberal
Tower Hamlets
(Two members)
Joseph d'Aguilar Samuda Liberal
Charles Ritchie Conservative
Tralee Daniel O'Donoghue Home Rule League
Truro
(Two members)
Sir Frederick Williams, Bt Conservative
James McGarel-Hogg Conservative
Tynemouth and North Shields Thomas Eustace Smith Liberal
Tyrone
(Two members)
Hon. Henry Lowry-Corry Conservative
John William Ellison-Macartney Conservative

W[edit]

Constituency MP Party
Wakefield Edward Green Conservative
Wallingford Edward Wells Conservative
Walsall Charles Forster Liberal
Wareham John Erle-Drax Conservative
Warrington Gilbert Greenall Conservative
Warwick
(Two members)
Arthur Wellesley Peel Liberal
George William John Repton Conservative
Warwickshire North
(Two members)
Charles Newdigate Newdegate Conservative
William Bromley-Davenport Conservative
Warwickshire South
(Two members)
The Earl of Yarmouth Conservative
Sir John Eardley-Wilmot, Bt Conservative
Waterford City
(Two members)
Richard Power Home Rule League
Purcell O'Gorman Home Rule League
Waterford County
(Two members)
Sir John Esmonde, Bt Home Rule League
Lord Charles Beresford Conservative
Wednesbury Alexander Brogden Liberal
Wenlock
(Two members)
Alexander Brown Liberal
George Weld-Forester Conservative
Westbury Abraham Laverton Liberal
Westmeath
(Two members)
Patrick James Smyth Home Rule League
Lord Robert Montagu Conservative
Westminster
(Two members)
W. H. Smith Conservative
Sir Charles Russell, Bt Conservative
Westmorland
(Two members)
William Lowther Conservative
The Earl of Bective Conservative
Wexford Borough William Redmond Home Rule League
Wexford County
(Two members)
Sir George Bowyer, Bt Liberal
Keyes O'Clery Home Rule League
Weymouth and Melcombe Regis
(Two members)
Henry Edwards Liberal
Sir Frederick Johnstone, Bt Conservative
Whitby William Henry Gladstone Liberal
Whitehaven George Cavendish-Bentinck Conservative
Wick District John Pender Liberal
Wicklow
(Two members)
William Wentworth Fitzwilliam Dick Conservative
William Richard O'Byrne Home Rule League
Wigan
(Two members)
Lord Balniel Conservative
Thomas Knowles Conservative
Wigtown Burghs Mark Stewart Conservative
Wigtownshire Robert Vans-Agnew Conservative
Wilton Sir Edmund Antrobus, Bt Liberal
Wiltshire North
(Two members)
Sir George Jenkinson, Bt Conservative
George Bucknall-Estcourt Conservative
Wiltshire South
(Two members)
Lord Henry Thynne Conservative
Viscount Folkestone Conservative
Winchester
(Two members)
William Barrow Simonds Conservative
Arthur Robert Naghten Conservative
Windsor Robert Richardson-Gardner Conservative
Wolverhampton
(Two members)
Hon. Charles Pelham Villiers Liberal
Thomas Matthias Weguelin Liberal
Woodstock Lord Randolph Churchill Conservative
Worcester
(Two members)
Alexander Clunes Sheriff Liberal
Thomas Rowley Hill Liberal
Worcestershire East
(Two members)
Henry Allsopp Conservative
Thomas Eades Walker Conservative
Worcestershire West
(Two members)
Frederick Knight Conservative
William Edward Dowdeswell Conservative
Wycombe William Carington Liberal

Y[edit]

Constituency MP Party
York
(Two members)
James Lowther Conservative
George Leeman Liberal
Yorkshire East Riding
(Two members)
Christopher Sykes Conservative
William Harrison-Broadley Conservative
Yorkshire North Riding
(Two members)
Frederick Milbank Liberal
Viscount Helmsley Conservative
Yorkshire West Riding East
(Two members)
Christopher Beckett Denison Conservative
Joshua Fielden Conservative
Yorkshire West Riding North
(Two members)
Lord Frederick Cavendish Liberal
Mathew Wilson Liberal
Yorkshire West Riding South
(Two members)
Walter Spencer-Stanhope Conservative
Lewis Randle Starkey Conservative
Youghal Sir Joseph Neale McKenna Home Rule League

References[edit]

See also[edit]