List of MPs elected in the United Kingdom general election, 1885

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
21st Parliament (1874)
22nd Parliament (1880)
23rd Parliament (1885)
24th Parliament (1886)
25th Parliament (1892)

This is a list of Members of Parliament (MPs) elected to the 23rd Parliament of the United Kingdom at the 1885 general election, held over several days from 24 November 1885 to 18 December 1885.

Notable newcomers to the House of Commons included Sir Edward Grey and Richard Haldane.


Table of contents:

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z By-elections Changes

Party Seats
Liberal Party 319
Conservative Party 247
Irish Parliamentary Party 86
Independent Liberal 11
Crofters Party 4
Independent Conservative 1
Lib-Lab 1

A[edit]

Constituency MP Party
Aberdeen North William Alexander Hunter Liberal
Aberdeen South James Bryce Liberal
Aberdeenshire East Peter Esslemont Liberal
Aberdeenshire West Robert Farquharson Liberal
Abingdon Philip Wroughton Conservative
Accrington Frederick William Grafton Liberal
Altrincham John Baguley Brooks Conservative
Andover William Wither Bramston Beach Conservative
Anglesey Richard Davies Liberal
Antrim East James Martin McCalmont Conservative
Antrim Mid Hon. Robert Torrens O'Neill Conservative
Antrim North Edward Macnaghten Conservative
Antrim South William Ellison-Macartney Conservative
Appleby William Lowther Conservative
Arfon William Rathbone Liberal
Argyllshire Donald Horne Macfarlane Crofters'
Armagh Mid John McKane Conservative
Armagh North Edward James Saunderson Conservative
Armagh South Alexander Blaine Irish Parliamentary
Ashburton Charles Seale-Hayne Liberal
Ashford William Pomfret Conservative
Ashton-under-Lyne John Edmund Wentworth Addison Conservative
Aston Manor Hugh Gilzean-Reid Liberal
Aylesbury Ferdinand de Rothschild Liberal
Ayr District of Burghs Richard Frederick Fotheringham Campbell Liberal
Ayrshire North Hon. Hugh Elliot Liberal
Ayrshire South Eugene Wason Liberal

B[edit]

Banbury Sir Bernhard Samuelson, Bt Liberal
Banffshire Robert Duff Liberal
Barkston Ash Robert Gunter Conservative
Barnard Castle Sir Joseph Pease, Bt Liberal
Barnsley Courtney Stanhope Kenny Liberal
Barnstaple George Pitt-Lewis Liberal
Barrow-in-Furness David Duncan Liberal
Basingstoke George Sclater-Booth Conservative
Bassetlaw William Beckett-Denison Conservative
Bath
(Two members)
Edmond Wodehouse Liberal
Robert Stickney Blaine Conservative
Battersea Octavius Vaughan Morgan Liberal
Bedford Samuel Whitbread Liberal
Belfast East Edward de Cobain Indep Conservative
Belfast North William Ewart Conservative
Belfast South William Johnston Indep Conservative
Belfast West James Horner Haslett Conservative
Bermondsey Thorold Rogers Liberal
Berwick-upon-Tweed Sir Edward Grey, Bt Liberal
Berwickshire Hon. Edward Marjoribanks Liberal
Bethnal Green North East George Howell Liberal
Bethnal Green South West Edward Hare Pickersgill Liberal
Bewdley Sir Edmund Lechmere, Bt Conservative
Biggleswade Charles Magniac Liberal
Birkenhead Sir Edward Bruce Hamley Conservative
Birmingham Bordesley Henry Broadhurst Liberal
Birmingham Central John Bright Liberal
Birmingham East William Thomas Gustavus Cook Liberal
Birmingham Edgbaston George Dixon Liberal
Birmingham North William Kenrick Liberal
Birmingham South Joseph Powell-Williams Liberal
Birmingham West Joseph Chamberlain Liberal
Birr Bernard Molloy Irish Parliamentary
Bishop Auckland James Mellor Paulton Liberal
Blackburn
(Two members)
William Coddington Conservative
Sir Robert Peel, Bt Conservative
Blackpool Hon. Frederick Stanley Conservative
Bodmin Leonard Courtney Liberal
Bolton
(Two members)
Herbert Shepherd-Cross Unionist
Hon. Francis Charles Bridgeman Unionist
Bootle Thomas Sandys Conservative
Boston William Ingram Liberal
Bosworth James Ellis Liberal
Bow and Bromley William Robson Liberal
Bradford Central William Edward Forster Liberal
Bradford East Angus Holden Liberal
Bradford West Alfred Illingworth Liberal
Brecknockshire William Fuller-Maitland Liberal
Brentford Octavius Edward Coope Conservative
Bridgwater Edward Stanley Conservative
Brigg Sir Henry Meysey-Thompson, Bt Liberal
Brighton
(Two members)
David Smith Conservative
William Thackeray Marriott Conservative
Bristol East Handel Cossham Liberal
Bristol North Lewis Fry Liberal
Bristol South Joseph Dodge Weston Liberal
Bristol West Sir Michael Hicks Beach, Bt Conservative
Brixton Ernest Baggallay Conservative
Buckingham Edmund Verney Liberal
Buckrose Christopher Sykes Conservative
Burnley Peter Rylands Liberal
Burton Sir Michael Bass, Bt Liberal
Bury Sir Henry James Liberal
Bury St Edmunds Lord Francis Hervey Conservative
Buteshire James Robertson Conservative

C[edit]

Caithness-shire Gavin Brown Clark Crofters'
Camberwell North Richard Strong Liberal
Camborne Charles Conybeare Independent Liberal
Cambridge Robert Uniacke-Penrose-Fitzgerald Conservative
Cambridge University
(Two members)
Henry Cecil Raikes Conservative
Alexander Beresford Hope Conservative
Canterbury John Henniker Heaton Conservative
Cardiff District Sir Edward James Reed Liberal
Cardiganshire David Davies Liberal
Carlisle Robert Ferguson Liberal
County Carlow Edmund Dwyer Gray Irish Parliamentary
Carmarthen District John Jenkins Liberal
Carmarthenshire East David Pugh Liberal
Carmarthenshire West Walter Rice Howell Powell Liberal
Carnarvon Love Jones-Parry Liberal
Cavan East Thomas O'Hanlon Irish Parliamentary
Cavan West Joseph Biggar Irish Parliamentary
Chatham Sir John Eldon Gorst Conservative
Chelmsford William James Beadel Conservative
Chelsea Sir Charles Dilke, Bt Liberal
Cheltenham James Agg-Gardner Conservative
Chertsey Frederick Alers Hankey Conservative
Chester Balthazar Foster Liberal
Chester-le-Street James Joicey Liberal
Chesterfield Alfred Barnes Liberal
Chesterton Sir Charles Hall Conservative
Chichester The Earl of March Conservative
Chippenham Banister Fletcher Liberal
Chorley Joseph Feilden Conservative
Christchurch Charles Edward Baring Young Conservative
Cirencester Arthur Brend Winterbotham Liberal
Clackmannan and Kinrossshire John Balfour Liberal
Clapham John Fletcher Moulton Liberal
Clare East Joseph Cox Irish Parliamentary
Clare West Jeremiah Jordan Irish Parliamentary
Cleveland Henry Fell Pease Liberal
Clitheroe Sir Ughtred Kay-Shuttleworth, Bt Liberal
Cockermouth Charles James Valentine Conservative
Colchester Henry John Trotter Conservative
Colne Valley Henry Beaumont Liberal
Cork City
(Two members)
Charles Stewart Parnell Irish Parliamentary
Maurice Healy Irish Parliamentary
County Cork East William John Lane Irish Parliamentary
County Cork Mid Charles Kearns Deane Tanner Irish Parliamentary
County Cork North James Christopher Flynn Irish Parliamentary
County Cork North East Edmund Leamy Irish Parliamentary
County Cork South J. E. Kenny Irish Parliamentary
County Cork South East John Hooper Irish Parliamentary
County Cork West James Gilhooly Irish Parliamentary
Coventry Henry Eaton Conservative
Crewe George William Latham Liberal
Cricklade Nevil Story Maskelyne Liberal
Croydon William Grantham Conservative

D[edit]

Darlington Theodore Fry Liberal
Dartford Sir William Hart Dyke, Bt Conservative
Darwen Viscount Cranborne Conservative
Denbigh District George Thomas Kenyon Conservative
Denbighshire East George Osborne Morgan Liberal
Denbighshire West William Cornwallis West Liberal
Deptford William John Evelyn Conservative
Derby
(Two members)
Thomas Roe Liberal
Sir William Vernon Harcourt Liberal
Derbyshire Mid Sir James Alfred Jacoby Liberal
Derbyshire North East Hon. Francis Egerton Liberal
Derbyshire South Henry Wardle Liberal
Derbyshire West Lord Edward Cavendish Liberal
Devizes Walter Long Conservative
Devonport
(Two members)
Sir John Henry Puleston Conservative
George Edward Price Conservative
Dewsbury John Simon Liberal
Doncaster Walter Shirley Shirley Liberal
Donegal East Arthur O'Connor Irish Parliamentary
Donegal North James Edward O'Doherty Irish Parliamentary
Donegal South Bernard Kelly Irish Parliamentary
Donegal West Patrick O'Hea Irish Parliamentary
Dorset East Hon. Pascoe Glyn Liberal
Dorset North Edwin Berkeley Portman Liberal
Dorset South Henry Parkman Sturgis Liberal
Dorset West Henry Richard Farquharson Conservative
Dover Alexander George Dickson Conservative
Down East Richard William Blackwood Ker Conservative
Down North Thomas Waring Conservative
Down South John Francis Small Irish Parliamentary
Down West Lord Arthur Hill Conservative
Droitwich John Corbett Liberal
Dublin County North J. J. Clancy Irish Parliamentary
Dublin County South Sir Thomas Esmonde, Bt Irish Parliamentary
Dublin College Green Timothy Daniel Sullivan Irish Parliamentary
Dublin Harbour Timothy Harrington Irish Parliamentary
Dublin St Patrick's William Martin Murphy Irish Parliamentary
Dublin St Stephen's Green Edmund Dwyer Gray Irish Parliamentary
Dublin University
(Two members)
Hugh Holmes Conservative
Hon. David Plunket Conservative
Dudley Henry Brinsley Sheridan Liberal
Dulwich John Morgan Howard Conservative
Dumbartonshire Archibald Orr-Ewing Conservative
Dumfries District of Burghs Ernest Noel Liberal
Dumfriesshire Sir Robert Jardine Liberal
Dundee
(Two members)
Charles Carmichael Lacaita Liberal
Edmund Robertson Liberal
Durham Thomas Milvain Conservative
Durham Mid William Crawford Liberal
Durham North West Llewellyn Atherley-Jones Liberal
Durham South East Sir Henry Havelock-Allan, Bt Liberal

E[edit]

Ealing Lord George Hamilton Conservative
East Grinstead George Burrow Gregory Conservative
Eastbourne Edward Field Conservative
Eccles Hon. Alfred Egerton Conservative
Eddisbury Henry James Tollemache Conservative
Edinburgh Central John Wilson Independent Liberal
Edinburgh East George Goschen Independent Liberal
Edinburgh South Sir George Harrison Independent Liberal
Edinburgh West Thomas Buchanan Liberal
Edinburgh and St Andrews Universities John Macdonald Conservative
Egremont The Lord Muncaster Conservative
Eifion John Bryn Roberts Liberal
Elgin District of Burghs Alexander Asher Liberal
Elgin and Nairnshires Sir George Macpherson-Grant, Bt Liberal
Elland Thomas Wayman Liberal
Enfield Viscount Folkestone Conservative
Epping Sir Henry Selwin-Ibbetson, Bt Conservative
Epsom George Cubitt Conservative
Eskdale Robert Andrew Allison Liberal
Essex South East William Thomas Makins Conservative
Evesham Sir Richard Temple, Bt Conservative
Exeter Hon. Henry Northcote Conservative
Eye Francis Seymour Stevenson Liberal

F[edit]

Falkirk District of Burghs John Ramsay Liberal
Fareham Sir Frederick Fitzwygram, Bt Conservative
Faversham Herbert Knatchbull-Hugessen Conservative
Fermanagh North Willie Redmond Irish Parliamentary
Fermanagh South Henry Campbell Irish Parliamentary
Fife East John Boyd Kinnear Liberal
Fife West Hon. Robert Preston Bruce Liberal
Finsbury Central Howard Spensley Liberal
Finsbury East James Bigwood Conservative
Flint District John Roberts Liberal
Flintshire Lord Richard Grosvenor Liberal
Forest of Dean Thomas Blake Liberal
Forfarshire James William Barclay Liberal
Frome Lawrence James Baker Liberal
Fulham William Hayes Fisher Conservative

G[edit]

Gainsborough Joseph Bennett Liberal
Galway Borough T. P. O'Connor Irish Parliamentary
Galway Connemara Patrick James Foley Irish Parliamentary
Galway East Matthew Harris Irish Parliamentary
Galway North John Philip Nolan Irish Parliamentary
Galway South David Sheehy Irish Parliamentary
Gateshead Hon. Walter James Liberal
Glamorganshire, East Alfred Thomas Liberal
Glamorganshire, Mid Christopher Rice Mansel Talbot Liberal
Glamorganshire, South Arthur John Williams Liberal
Glasgow and Aberdeen Universities James Alexander Campbell Conservative
Glasgow Blackfriars and Hutchesontown Mitchell Henry Liberal
Glasgow Bridgeton Edward Russell Liberal
Glasgow Camlachie Hugh Watt Liberal
Glasgow Central Gilbert Beith Liberal
Glasgow College Charles Cameron Liberal
Glasgow St Rollox John McCulloch Liberal
Glasgow Tradeston Archibald Corbett Liberal
Gloucester Thomas Robinson Liberal
Gorton Richard Peacock Liberal
Govan William Pearce Conservative
Gower District Frank Ash Yeo Liberal
Grantham John William Mellor Liberal
Gravesend John Bazley White Conservative
Great Grimsby Edward Heneage Liberal
Great Yarmouth Sir Henry Whatley Tyler Conservative
Greenock Thomas Sutherland Liberal
Greenwich Thomas Boord Conservative
Guildford Hon. St John Brodrick Conservative

H[edit]

Hackney Central Sir William Guyer Hunter Conservative
Hackney North Sir Lewis Pelly Conservative
Hackney South Sir Charles Russell Liberal
Haddingtonshire Richard Haldane Liberal
Haggerston Randal Cremer Liberal
Halifax
(Two members)
Sir James Stansfeld Liberal
Thomas Shaw Liberal
Hallamshire Frederick Mappin Liberal
Hammersmith Walter Tuckfield Goldsworthy Conservative
Hampstead Sir Henry Holland, Bt Conservative
Handsworth Henry Wiggin Liberal
Hanley William Woodall Liberal
Harborough Thomas Tertius Paget Liberal
Harrow William Ambrose Conservative
Hartlepools, The Thomas Richardson Liberal
Harwich James Round Conservative
Hastings Thomas Brassey Liberal
Hawick District of Burghs George Trevelyan Liberal
Henley Edward Vernon Harcourt Conservative
Hereford Joseph Pulley Liberal
Hertford Abel Smith Conservative
Hexham Miles MacInnes Liberal
Heywood Isaac Hoyle Liberal
High Peak William Sidebottom Conservative
Hitchin Robert Dimsdale Conservative
Holborn Francis Duncan Conservative
Holderness George Richard Bethell Conservative
Holmfirth Henry Wilson Liberal
Honiton Sir John Kennaway, Bt Conservative
Horncastle Hon. Edward Stanhope Conservative
Hornsey Sir James McGarel-Hogg, Bt Conservative
Horsham Sir Walter Barttelot, Bt Conservative
Houghton-le-Spring John Wilson Liberal
Howdenshire Arthur Duncombe Conservative
Hoxton James Stuart Liberal
Huddersfield Edward Aldam Leatham Liberal
Hull Central Henry King Conservative
Hull East William Saunders Liberal
Hull West Charles Wilson Liberal
Huntingdon Thomas Coote Liberal
Hyde Thomas Gair Ashton Liberal
Hythe Sir Edward Watkin, Bt Independent Liberal

I[edit]

Ilkeston Thomas Watson Liberal
Ince Henry Blundell Conservative
Inverness District of Burghs Robert Finlay Liberal
Inverness-shire Charles Fraser-Mackintosh Crofter
Ipswich
(Two members)
Jesse Collings Liberal
Henry Wyndham West Liberal
Isle of Thanet Edward Robert King-Harman Conservative
Isle of Wight Richard Webster Conservative
Islington East Henry Bret Ince Liberal
Islington North Sir George Trout Bartley Conservative
Islington South Henry Spicer Liberal
Islington West Richard Chamberlain Liberal

J[edit]

Jarrow Charles Palmer Liberal

K[edit]

Keighley Isaac Holden Liberal
Kendal The Earl of Bective Conservative
Kennington Robert Gent-Davis Conservative
Kensington North Sir Roper Lethbridge Conservative
Kensington South Sir Algernon Borthwick Conservative
Kerry East Jeremiah Daniel Sheehan Irish Parliamentary
Kerry North John Stack Irish Parliamentary
Kerry South John O'Connor Irish Parliamentary
Kerry West Edward Harrington Irish Parliamentary
Kidderminster John Brinton Liberal
Kildare North James Laurence Carew Irish Parliamentary
Kildare South James Leahy Irish Parliamentary
Kilkenny City John Francis Smithwick Irish Parliamentary
County Kilkenny North Edward Marum Irish Parliamentary
County Kilkenny South Patrick Alexander Chance Irish Parliamentary
Kilmarnock Burghs Peter Sturrock Conservative
Kincardineshire Sir George Balfour Liberal
King's Lynn Hon. Robert Bourke Conservative
Kingston-upon-Thames Sir John Ellis, Bt Conservative
Kingswinford Alexander Staveley Hill Conservative
Kirkcaldy District of Burghs Sir George Campbell Independent Liberal
Kirkcudbrightshire Mark MacTaggart-Stewart Conservative
Knutsford Hon. Alan Egerton Conservative

L[edit]

Lambeth North Charles Craufurd Fraser Conservative
Lanarkshire Mid Stephen Mason Liberal
Lanarkshire North East Donald Crawford Liberal
Lanarkshire North West John Baird Conservative
Lanarkshire South John Hamilton Liberal
Lancaster George Blucher Heneage Marton Conservative
Launceston Richard Webster Liberal
Leeds Central Gerald Balfour Conservative
Leeds East Richard Dawson Conservative
Leeds North William Jackson Conservative
Leeds South Sir Lyon Playfair Liberal
Leeds West Herbert Gladstone Liberal
Leek Charles Crompton Liberal
Leicester
(Two members)
Alexander McArthur Liberal
James Allanson Picton Liberal
Leigh Caleb Wright Liberal
Leith District of Burghs William Jacks Liberal
Leitrim North Michael Conway Irish Parliamentary
Leitrim South Luke Hayden Irish Parliamentary
Leix Richard Lalor Irish Parliamentary
Leominster Thomas Duckham Liberal
Lewes Sir Henry Fletcher, Bt Conservative
Lewisham Viscount Lewisham Conservative
Lichfield Sir John Swinburne, Bt Liberal
Limehouse Edward Samuel Norris Conservative
Limerick City Henry Joseph Gill Irish Parliamentary
County Limerick East John Finucane Irish Parliamentary
County Limerick West William Abraham Irish Parliamentary
Lincoln Joseph Ruston Liberal
Linlithgowshire Peter McLagan Liberal
Liverpool Abercromby William Frederic Lawrence Conservative
Liverpool East Toxteth Baron Henry de Worms Conservative
Liverpool Everton Edward Whitley Conservative
Liverpool Exchange Laurence Richardson Baily Conservative
Liverpool Kirkdale Sir George Baden-Powell Conservative
Liverpool Scotland T. P. O'Connor Irish Parliamentary
Liverpool Walton John George Gibson Conservative
Liverpool West Derby Lord Claud Hamilton Conservative
Liverpool West Toxteth Thomas Royden Conservative
City of London
(Two members)
John Hubbard Conservative
Sir Robert Fowler, Bt Conservative
London University Sir John Lubbock Liberal
Londonderry City Charles Edward Lewis Conservative
Londonderry North Henry Mulholland Conservative
Londonderry South T. M. Healy Irish Parliamentary
Longford North Justin McCarthy Irish Parliamentary
Longford South Laurence Connolly Irish Parliamentary
Lonsdale North William George Ainslie Conservative
Loughborough Edward Johnson-Ferguson Liberal
Louth Francis Otter Liberal
Louth North Joseph Nolan Irish Parliamentary
Louth South Thomas Patrick Gill Irish Parliamentary
Lowestoft Sir Savile Crossley, Bt Liberal
Ludlow Robert Jasper More Liberal
Luton Cyril Flower Liberal

M[edit]

Macclesfield William Coare Brocklehurst Liberal
Maidstone Alexander Henry Ross Conservative
Maldon Arthur George Kitching Liberal
Manchester East Arthur Balfour Conservative
Manchester North James Frederick Hutton Conservative
Manchester North East Sir James Fergusson, Bt Conservative
Manchester North West William Houldsworth Conservative
Manchester South Sir Henry Enfield Roscoe Liberal
Manchester South West Lord Frederick Spencer Hamilton Conservative
Mansfield Cecil Foljambe Liberal
Marylebone East Lord Charles Beresford Conservative
Marylebone West Frederick Seager Hunt Conservative
Mayo East John Dillon Irish Parliamentary
Mayo North Daniel Crilly Irish Parliamentary
Mayo South J. F. X. O'Brien Irish Parliamentary
Mayo West John Deasy Irish Parliamentary
Meath North Kevin Izod O'Doherty Irish Parliamentary
Meath South Edward Sheil Irish Parliamentary
Medway Hon. John Gathorne-Hardy Conservative
Melton Lord John Manners Conservative
Merionethshire Henry Robertson Liberal
Merthyr Tydfil
(Two members)
Henry Richard Liberal
Charles Herbert James Liberal
Middlesbrough Isaac Wilson Liberal
Middleton George Salis-Schwabe Liberal
Midlothian William Ewart Gladstone Liberal
Mile End Spencer Charrington Conservative
Monaghan North Timothy Michael Healy Irish Parliamentary
Monaghan South Sir Joseph Neale McKenna Irish Parliamentary
Monmouth Boroughs Edward Hamer Carbutt Liberal
Monmouthshire North Thomas Phillips Price Liberal
Monmouthshire South Hon. Frederick Courtenay Morgan Conservative
Monmouthshire West Cornelius Marshall Warmington Liberal
Montgomery District Pryce Pryce-Jones Conservative
Montgomeryshire Stuart Rendel Liberal
Montrose District of Burghs John Shiress Will Liberal
Morley Charles George Milnes Gaskell Liberal
Morpeth Thomas Burt Liberal

N[edit]

New Forest Francis Compton Conservative
Newark Viscount Newark Conservative
Newbury William George Mount Conservative
Newcastle-upon-Tyne
(Two members)
Joseph Cowen Independent Liberal
John Morley Liberal
Newcastle-under-Lyme William Shepherd Allen Liberal
Newington West Charles Wallwyn Radcliffe Cooke Conservative
Newmarket George Newnes Liberal
Newport Robert Bickersteth Liberal
Newry Justin Huntly McCarthy Irish Parliamentary
Newton R. A. Cross Conservative
Norfolk East Edward Birkbeck Conservative
Norfolk Mid Robert Gurdon Liberal
Norfolk North Herbert Cozens-Hardy Liberal
Norfolk North West Joseph Arch Liberal
Norfolk South Francis Taylor Liberal
Norfolk South West William Tyssen-Amherst Conservative
Normanton Benjamin Pickard Liberal
Northampton
(Two members)
Charles Bradlaugh Liberal
Henry Labouchère Liberal
Northamptonshire East Francis Channing Liberal
Northamptonshire Mid Hon. Charles Spencer Liberal
Northamptonshire North Lord Burghley Conservative
Northamptonshire South Sir Rainald Knightley, Bt Conservative
Northwich John Brunner Liberal
Norwich
(Two members)
Jeremiah James Colman Liberal
Sir Harry Bullard Conservative
Norwood Thomas Lynn Bristowe Conservative
Nottingham East Arnold Morley Liberal
Nottingham South John Carvell Williams Liberal
Nottingham West Charles Seely Liberal
Nuneaton Jasper Wilson Johns Liberal

O[edit]

Oldham
(Two members)
John Tomlinson Hibbert Liberal
James Mackenzie Maclean Conservative
Orkney and Shetland Leonard Lyell Liberal
Ormskirk Arthur Forwood Conservative
Osgoldcross Sir John Ramsden, Bt Liberal
Ossory Arthur O'Connor Irish Parliamentary
Oswestry Stanley Leighton Conservative
Otley Sir Andrew Fairbairn Liberal
Oxford Alexander William Hall Conservative
Oxford University
(Two members)
Sir John Mowbray, Bt Conservative
John Gilbert Talbot Conservative

P[edit]

Paddington North Lionel Louis Cohen Conservative
Paddington South Lord Randolph Churchill Conservative
Paisley William Boyle Barbour Liberal
Partick Alexander Craig Sellar Liberal
Peckham Arthur Anthony Baumann Conservative
Peebles and Selkirk Sir Charles Tennant, Bt Liberal
Pembroke and Haverfordwest District Henry George Allen Liberal
Pembrokeshire William Davies Liberal
Penrith Henry Howard Liberal
Penryn and Falmouth David James Jenkins Liberal
Perth Charles Stuart Parker Independent Liberal
Perthshire Eastern Robert Stewart Menzies Liberal
Perthshire Western Sir Donald Currie Liberal
Peterborough Hon. John Wentworth-FitzWilliam Independent Liberal
Petersfield Viscount Wolmer Liberal
Plymouth
(Two members)
Sir Edward George Clarke Conservative
Sir Edward Bates, Bt Conservative
Pontefract Hon. Rowland Winn Conservative
Poplar Henry Green Liberal
Portsmouth
(Two members)
Sir William Crossman Liberal
Philip Vanderbyl Liberal
Preston
(Two members)
William Edward Murray Tomlinson Conservative
Robert William Hanbury Conservative
Prestwich Abel Buckley Liberal
Pudsey Briggs Priestley Liberal

Q[edit]

R[edit]

Radcliffe cum Farnworth Robert Leake Liberal
Radnorshire Hon. Arthur Walsh Conservative
Ramsey William Fellowes Conservative
Reading Charles Townshend Murdoch Conservative
Reigate Sir Trevor Lawrence, Bt Conservative
Renfrewshire East James Finlayson Liberal
Renfrewshire West Sir Archibald Campbell, Bt Conservative
Rhondda William Abraham Lib-Lab
Richmond Sir Frederick Milbank, Bt Liberal
Ripon William Harker Liberal
Rochdale Thomas Bayley Potter Liberal
Rochester Francis Charles Hughes-Hallett Conservative
Romford John Westlake Liberal
Roscommon North James Joseph O'Kelly Irish Parliamentary
Roscommon South Andrew Commins Irish Parliamentary
Ross Michael Biddulph Liberal
Ross and Cromarty Roderick Macdonald Crofters'
Rossendale The Marquess of Hartington Liberal
Rotherham Arthur Dyke Acland Liberal
Rotherhithe Charles Hamilton Conservative
Roxburghshire Hon. Arthur Elliot Liberal
Rugby Henry Peyton Cobb Liberal
Rushcliffe John Ellis Liberal
Rutland George Henry Finch Conservative
Rye Arthur Montagu Brookfield Conservative

S[edit]

Saffron Walden Herbert Gardner Liberal
St Albans Viscount Grimston Conservative
St Andrews District of Burghs Sir Robert Anstruther, Bt Independent Liberal
St Augustine's Aretas Akers-Douglas Conservative
St Austell William Copeland Borlase Liberal
St George, Hanover Square Lord Algernon Percy Conservative
St George, Tower Hamlets Charles Thomson Ritchie Conservative
St Helens Sir Henry Seton-Karr Conservative
St Ives Sir John St Aubyn, Bt Liberal
St Pancras East Thomas Eccleston Gibb Liberal
St Pancras North Thomas Henry Bolton Liberal
St Pancras South Sir Julian Goldsmid, Bt Liberal
St Pancras West Harry Levy-Lawson Liberal
Salford North Edward Hardcastle Conservative
Salford South William Mather Liberal
Salford West Benjamin Armitage Liberal
Salisbury William Grenfell Liberal
Scarborough Sir George Sitwell, Bt Conservative
Sevenoaks Charles Mills Conservative
Sheffield, Attercliffe Hon. Bernard Coleridge Liberal
Sheffield, Brightside Anthony John Mundella Liberal
Sheffield, Central Sir C. E. Howard Vincent Conservative
Sheffield, Ecclesall Sir Ellis Ashmead-Bartlett Conservative
Sheffield, Hallam Charles Stuart-Wortley Conservative
Shipley Joseph Craven Liberal
Shrewsbury James Watson Conservative
Skipton Sir Mathew Wilson, Bt Liberal
Sleaford Henry Chaplin Conservative
Sligo North Peter McDonald Irish Parliamentary
Sligo South Thomas Sexton Irish Parliamentary
Somerset Eastern Henry Hobhouse Liberal
Somerset Northern Evan Henry Llewellyn Conservative
Somerset Southern Viscount Kilcoursie Liberal
South Molton Viscount Lymington Liberal
South Shields James Cochran Stevenson Liberal
Southampton
(Two members)
Alfred Giles Conservative
Sir John Edmund Commerell Conservative
Southport George Augustus Pilkington Liberal
Southwark West Arthur Cohen Liberal
Sowerby Edward Crossley Liberal
Spalding Hon. Murray Finch-Hatton Conservative
Spen Valley Joseph Woodhead Liberal
Stafford Thomas Salt Liberal
Staffordshire North West George Leveson-Gower Liberal
Staffordshire West Hamar Alfred Bass Liberal
Stalybridge Tom Harrop Sidebottom Conservative
Stamford John Compton Lawrance Conservative
Stepney John Charles Durant Liberal
Stirling District of Burghs Henry Campbell-Bannerman Liberal
Stirlingshire Joseph Cheney Bolton Liberal
Stockport
(Two members)
Louis John Jennings Conservative
William Tipping Conservative
Stockton-on-Tees Joseph Dodds Liberal
Stoke-on-Trent Stoke William Leatham Bright Liberal
Stowmarket Felix Thornley Cobbold Liberal
Strand W. H. Smith Conservative
Stratford upon Avon Earl Compton Liberal
Stretford William Agnew Liberal
Stroud Hon. Henry Brand Liberal
Sudbury William Quilter Liberal
Sunderland
(Two members)
Sir Edward Gourley Liberal
Samuel Storey Liberal
Sutherlandshire The Marquess of Stafford Liberal
Swansea District Sir Henry Vivian, Bt Liberal
Swansea Town Lewis Llewelyn Dillwyn Liberal

T[edit]

Tamworth Philip Muntz Conservative
Taunton Samuel Allsopp Conservative
Tavistock Viscount Ebrington Liberal
Tewkesbury John Reginald Yorke Conservative
Thirsk and Malton Lewis Payn Dawnay Conservative
Thornbury Stafford Howard Liberal
Tipperary East Thomas Joseph Condon Irish Parliamentary
Tipperary Mid Thomas Mayne Irish Parliamentary
Tipperary North Patrick Joseph O'Brien Irish Parliamentary
Tipperary South John O'Connor Irish Parliamentary
Tiverton William Walrond Conservative
Torquay Lewis McIver Liberal
Totnes Francis Bingham Mildmay Liberal
Tottenham Joseph Howard Conservative
Truro William Bickford-Smith Liberal
Tullamore Joseph Francis Fox Irish Parliamentary
Tunbridge Robert Norton Conservative
Tynemouth Richard Sims Donkin Conservative
Tyneside Albert Grey Liberal
Tyrone East William James Reynolds Irish Parliamentary
Tyrone Mid Matthew Joseph Kenny Irish Parliamentary
Tyrone North Lord Ernest Hamilton Conservative
Tyrone South William O'Brien Irish Parliamentary

U[edit]

Uxbridge Frederick Dixon-Hartland Conservative

V[edit]

W[edit]

Wakefield Edward Green Conservative
Walsall Sir Charles Forster, Bt Liberals
Walthamstow Edward Buxton Liberal
Walworth Lewis Henry Isaacs Conservative
Wandsworth Henry Kimber Conservative
Wansbeck Charles Fenwick Liberal
Warrington Sir Gilbert Greenall, Bt Conservative
Warwick and Leamington Arthur Wellesley Peel Liberal
Waterford City Richard Power Irish Parliamentary
County Waterford East Patrick Joseph Power Irish Parliamentary
County Waterford West Jasper Douglas Pyne Irish Parliamentary
Watford Frederick Halsey Conservative
Wednesbury Wilson Lloyd Conservative
Wellington (Salop) Alexander Brown Liberal
Wellington (Somerset) Sir Thomas Dyke Acland, Bt Liberal
Wells Sir Richard Paget, Bt Conservative
West Bromwich John Horton Blades Liberal
West Ham North Edward Rider Cook Liberal
West Ham South Joseph Lynn Leicester Liberal
Westbury George Fuller Liberal
Westhoughton Frank Hardcastle Conservative
Westmeath North James Tuite Irish Parliamentary
Westmeath South Donal Sullivan Irish Parliamentary
Westminster William Burdett-Coutts Conservative
Wexford North John Redmond Irish Parliamentary
Wexford South John Barry Irish parliamentary
Whitby Ernest Beckett Conservative
Whitechapel Samuel Montagu Liberal
Whitehaven George Cavendish-Bentinck Conservative
Wick District of Burghs John Macdonald Cameron Independent Liberal
Wicklow East William Joseph Corbet Irish Parliamentary Party
Wicklow West Garrett Michael Byrne Irish Parliamentary Party
Widnes Tom Cottingham Edwards-Moss Conservative
Wigan Francis Powell Conservative
Wigtownshire Sir Herbert Maxwell, Bt Conservative
Wilton Sir Thomas Grove, Bt Liberal
Wimbledon Cosmo Bonsor Conservative
Winchester Arthur Loftus Tottenham Conservative
Windsor Robert Richardson-Gardner Conservative
Wirral Edward Cotton Conservative
Wisbech John Rigby Liberal
Wokingham Sir George Russell Conservative
Wolverhampton East Henry Fowler Liberal
Wolverhampton South Hon. Charles Pelham Villiers Liberal
Wolverhampton West Alfred Hickman Conservative
Woodbridge Robert Lacey Everett Liberal
Woodstock Francis William Maclean Liberal
Woolwich Edwin Hughes Conservative
Worcester George Higginson Allsopp Conservative
Worcestershire East George Hastings Liberal
Worcestershire North Benjamin Hingley Liberal
Wycombe Viscount Curzon Conservative

Y[edit]

York
(Two members)
Alfred Pease Liberal
Frank Lockwood Liberal

By-elections[edit]

See List of United Kingdom by-elections (1885–1900)

See also[edit]