Occitan conjugation

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search

This article discusses the conjugation of verbs in a number of varieties of the Occitan language, including Old Occitan. Each verbal form is accompanied by its phonetic transcription. The similarities with Catalan are noticeable.

First group verbs (-ar verbs)[edit]

This is the group most Occitan verbs belong to. Examples include amar ("to love"), esperar ("to wait" and "to hope"), manjar ("to eat") and pensar ("to think").

Parlar ("to speak")[edit]

Aupenc Auvernhàs Gascon Lemosin Lengadocian Provençau Old Occitan
Infinitive
parlar [paɾˈlaɾ] parlar [paɾˈla] parlar [paɾˈla] parlar [paɾˈla] parlar [paɾˈla] parlar [paʀˈla] parlar [paɾˈlaɾ]
Past Participle
parlat [paɾˈla]
parlaa [paɾˈlaɔ]
parlat [paɾˈla]
parlada [paɾˈladɔ]
parlat [paɾˈlat]
parlada [paɾˈlaðɔ]
parlat [paɾˈla]
parlada [paɾˈladɔ]
parlat [paɾˈlat]
parlada [paɾˈlaðɔ]
parlat [paʀˈla]
parlada [paʀˈladɔ]
parlat [paɾˈlat]
parlada [paɾˈlada]
Present Participle
parlant [paɾˈlant] parlant [paɾˈlan] parlant [paɾˈlant] parlant [paɾˈlan] parlant [paɾˈlant] parlant [paʀˈlant] parlan [paɾˈlan]
Imperative
parla! [ˈpaɾlɔ]
parlem! [paɾˈlen]
parlatz! [paɾˈlas]
parla! [ˈpaɾlɔ]
parlassiam! [paɾlaˈsjan]
parlatz! [paɾˈla]
parla! [ˈpaɾlɔ]
parlem! [paɾˈlem]
parlatz! [paɾˈlats]
parla! [ˈpaɾlɔ]
parlem! [paɾˈlen]
parlatz! [paɾˈla]
parla! [ˈpaɾlɔ]
parlem! [paɾˈlen]
parlatz! [paɾˈlats]
parla! [ˈpaʀlɔ]
parlem! [paʀˈlen]
parlatz! [paʀˈlas]
parla! [ˈpaɾla]
parlem! [paɾˈlem]
parlatz! [paɾˈlats]
Present indicative
parlo [ˈpaɾlu]
parles [ˈpaɾles]
parla [ˈpaɾlɔ]
parlèm [paɾˈlɛn]
parlètz [paɾˈlɛs]
parlan [ˈpaɾlɔn]
parle [ˈpaɾle]
parles [ˈpaɾle]
parla [ˈpaɾlɔ]
parlam [paɾˈlan]
parlatz [paɾˈla]
parlon [ˈpaɾlu]
parli [ˈpaɾli]
parlas [ˈpaɾlɔs]
parla [ˈpaɾlɔ]
parlam [paɾˈlam]
parlatz [paɾˈlats]
parlan [ˈpaɾlɔn]
parle [ˈpaɾle]
parlas [ˈpaɾla]
parla [ˈpaɾlɔ]
parlam [paɾˈlan]
parlatz [paɾˈla]
parlan [ˈpaɾlɔ]
parli [ˈpaɾli]
parlas [ˈpaɾlɔs]
parla [ˈpaɾlɔ]
parlam [paɾˈlan]
parlatz [paɾˈlats]
parlan [ˈpaɾlɔn]
parle [ˈpaʀle]
parles [ˈpaʀles]
parla [ˈpaʀlɔ]
parlam [paʀˈlan]
parlatz [paʀˈlas]
parlan [ˈpaʀlɔn]
parli [ˈpaɾli]
parlas [ˈpaɾlas]
parla [ˈpaɾla]
parlam [paɾˈlam]
parlatz [paɾˈlats]
parlan [ˈpaɾlan]
Imperfect indicative
parlavo [paɾˈlavu]
parlaves [paɾˈlaves]
parlava [paɾˈlavɔ]
parlaviam [paɾlaˈvjan]
parlaviatz [paɾlaˈvjas]
parlavan [paɾˈlavɔn]
parlave [paɾˈlave]
parlaves [paɾˈlave]
parlava [paɾˈlavɔ]
parlaviam [paɾlaˈvjan]
parlaviatz [paɾlaˈvja]
parlavon [paɾˈlavu]
parlavi [paɾˈlawi]
parlavas [paɾˈlawɔs]
parlava [paɾˈlawɔ]
parlàvam [paɾˈlawam]
parlàvatz [paɾˈlawats]
parlavan [paɾˈlawɔn]
parlava [paɾˈlavɔ]
parlavas [paɾˈlava]
parlava [paɾˈlavɔ]
parlàvam [paɾˈlavan]
parlàvatz [paɾˈlava]
parlavan [paɾˈlavɔn]
parlavi [paɾˈlaβi]
parlavas [paɾˈlaβɔs]
parlava [paɾˈlaβɔ]
parlàvem [paɾˈlaβen]
parlàvetz [paɾˈlaβets]
parlavan [paɾˈlaβɔn]
parlave [paʀˈlave]
parlaves [paʀˈlaves]
parlava [paʀˈlavɔ]
parlaviam [paʀlaˈvjan]
parlaviatz [paʀlaˈvjas]
parlavan [paʀˈlavɔn]
parlava [paɾˈlava]
parlavas [paɾˈlavas]
parlava [paɾˈlava]
parlavam [paɾlaˈvam]
parlavatz [paɾlaˈvats]
parlavan [paɾˈlavan]
Preterite indicative
parlèro [paɾˈlɛɾu]
parlères [paɾˈlɛɾes]
parlèc [paɾˈlɛk]
parleriam [paɾleˈɾjan]
parleriatz [paɾleˈɾjas]
parlèron [paɾˈlɛɾun]
parlere [paɾˈleɾe]
parleres [paɾˈleɾe]
parlet [paɾˈlet]
parlem [paɾˈlen]
parletz [paɾˈle]
parleron [paɾˈleɾu]
parlèi [paɾˈlɛj]
parlès [paɾˈlɛs]
parlè [paɾˈlɛ]
parlèm [paɾˈlɛm]
parlètz [paɾˈlɛts]
parlèn [paɾˈlɛn]
parlei [paɾˈlej]
parleras [paɾˈleɾa]
parlet [paɾˈle]
parlèram [paɾˈlɛɾɔn]
parlèratz [paɾˈlɛɾa]
parleran [paɾˈleɾɔ]
parlèri [paɾˈlɛɾi]
parlères [paɾˈlɛɾes]
parlèt [paɾˈlɛt]
parlèrem [paɾˈlɛɾen]
parlèretz [paɾˈlɛɾets]
parlèron [paɾˈlɛɾun]
parlère [paʀˈlɛɾe]
parlères [paʀˈlɛɾes]
parlèt [paʀˈlɛt]
parleriam [paʀleˈɾjan]
parleriatz [paʀleˈɾjas]
parlèron [paʀˈlɛɾun]
parlei [paɾˈlej]
parlest [paɾˈlest]
parlet [paɾˈlet]
parlem [paɾˈlem]
parletz [paɾˈlets]
parleron [paɾˈleɾun]
Future indicative
parlarai [paɾla'ɾaj]
parlarás [paɾla'ɾes]
parlará [paɾla'ɾe]
parlarem [paɾla'ɾen]
parlaretz [paɾla'ɾes]
parlarán [paɾla'ɾen]
parlarai [paɾla'ɾaj]
parlarás [paɾla'ɾɔ]
parlará [paɾla'ɾɔ]
parlarem [paɾla'ɾen]
parlaretz [paɾla'ɾe]
parlarán [paɾla'ɾɔ]
parlarèi [paɾla'ɾɛj]
parlaràs [paɾla'ɾas]
parlarà [paɾla'ɾa]
parlaram [paɾla'ɾam]
parlaratz [paɾla'ɾats]
parlaràn [paɾla'ɾan]
parlarai [paɾla'ɾaj]
parlaràs [paɾla'ɾa]
parlará [paɾla'ɾɔ]
parlarem [paɾla'ɾen]
parlaretz [paɾla'ɾe]
parlarán [paɾla'ɾɔ]
parlarai [paɾla'ɾaj]
parlaràs [paɾla'ɾas]
parlarà [paɾla'ɾa]
parlarem [paɾla'ɾen]
parlaretz [paɾla'ɾets]
parlaràn [paɾla'ɾan]
parlarai [paʀla'ɾaj]
parlaràs [paʀla'ɾas]
parlarà [paʀla'ɾa]
parlarem [paʀla'ɾen]
parlaretz [paʀla'ɾes]
parlaràn [paʀla'ɾan]
parlarai [paɾla'ɾaj]
parlaràs [paɾla'ɾas]
parlarà [paɾla'ɾa]
parlarem [paɾla'ɾem]
parlaretz [paɾla'ɾets]
parlaràn [paɾla'ɾan]
Conditional
parlariáu [paɾlaˈɾjew]
parlariás [paɾlaˈɾjes]
parlariá [paɾlaˈɾje]
parlariam [paɾlaˈɾjan]
parlariatz [paɾlaˈɾjas]
parlarián [paɾlaˈɾjen]
parlariá [paɾlaˈɾjɔ]
parlariás [paɾlaˈɾjɔ]
parlariá [paɾlaˈɾjɔ]
parlariam [paɾlaˈɾjan]
parlariatz [paɾlaˈɾja]
parlarián [paɾlaˈɾjɔ]
parlarí [paɾlaˈɾi]
parlarés [paɾlaˈɾes]
parlaré [paɾlaˈɾe]
parlarem [paɾlaˈɾem]
parlaretz [paɾlaˈɾets]
parlarén [paɾlaˈɾen]
parlariá [paɾlaˈɾjɔ]
parlariàs [paɾlaˈɾja]
parlariá [paɾlaˈɾjɔ]
parlariam [paɾlaˈɾjan]
parlariatz [paɾlaˈɾja]
parlarián [paɾlaˈɾjɔ]
parlariái [paɾlaˈɾjɔj]
parlariás [paɾlaˈɾjɔs]
parlariá [paɾlaˈɾjɔ]
parlariam [paɾlaˈɾjan]
parlariatz [paɾlaˈɾjats]
parlarián [paɾlaˈɾjɔn]
parlariáu [paʀlaˈɾjew]
parlariás [paʀlaˈɾjes]
parlariá [paʀlaˈɾje]
parlariam [paʀlaˈɾjan]
parlariatz [paʀlaˈɾjas]
parlarián [paʀlaˈɾjen]
parlaria [paɾlaˈɾia]
parlarias [paɾlaˈɾias]
parlaria [paɾlaˈɾia]
parlariam [paɾlaˈɾjam]
parlariatz [paɾlaˈɾjats]
parlarian [paɾlaˈɾian]
Present subjunctive
parlo [ˈpaɾlu]
parles [ˈpaɾles]
parle [ˈpaɾle]
parlem [paɾˈlen]
parletz [paɾˈles]
parlan [ˈpaɾlɔn]
parle [ˈpaɾle]
parles [ˈpaɾle]
parle [ˈpaɾle]
parlassiam [paɾlaˈsjan]
parlassiatz [paɾlaˈsja]
parlon [ˈpaɾlu]
parli [ˈpaɾli]
parles [ˈpaɾles]
parle [ˈpaɾle]
parlem [paɾˈlem]
parletz [paɾˈlets]
parlen [ˈpaɾlen]
parle [ˈpaɾle]
parles [ˈpaɾle]
parle [ˈpaɾle]
parlem [paɾˈlen]
parletz [paɾˈle]
parlen [ˈpaɾle]
parle [ˈpaɾle]
parles [ˈpaɾles]
parle [ˈpaɾle]
parlem [paɾˈlen]
parletz [paɾˈlets]
parlen [ˈpaɾlen]
parle [ˈpaʀle]
parles [ˈpaʀles]
parle [ˈpaʀle]
parlem [paʀˈlen]
parletz [paʀˈles]
parlan [ˈpaʀlɔn]
parle [ˈpaɾle]
parles [ˈpaɾles]
parle [ˈpaɾle]
parlem [paɾˈlem]
parletz [paɾˈlets]
parlen [ˈpaɾlen]
Past subjunctive
parlèssio [paɾˈlɛsju]
parlèssias [paɾˈlɛsis]
parlèssia [paɾˈlɛsi]
parlessiam [paɾleˈsjan]
parlessiatz [paɾleˈsjas]
parlèssian [paɾˈlɛsin]
parlesse [paɾˈlese]
parlesses [paɾˈlese]
parlesse [paɾˈlese]
parlessiam [paɾleˈsjan]
parlessiatz [paɾleˈsja]
parlesson [paɾˈlesu]
parlèssi [paɾˈlɛsi]
parlèsses [paɾˈlɛses]
parlèsse [paɾˈlɛse]
parlèssem [paɾˈlɛsem]
parlèssetz [paɾˈlɛsets]
parlèssen [paɾˈlɛsen]
parlèsse [paɾˈlɛse]
parlèsses [paɾˈlɛse]
parlèsse [paɾˈlɛse]
parlèssem [paɾˈlɛsen]
parlèssetz [paɾˈlɛse]
parlèssen [paɾˈlɛse]
parlèssi [paɾˈlɛsi]
parlèsses [paɾˈlɛses]
parlèsse [paɾˈlɛse]
parlèssem [paɾˈlɛsen]
parlèssetz [paɾˈlɛsets]
parlèsson [paɾˈlɛsun]
parlèsse [paʀˈlɛse]
parlèsses [paʀˈlɛses]
parlèsse [paʀˈlɛse]
parlessiam [paʀleˈsjan]
parlessiatz [paʀleˈsjas]
parlèsson [paʀˈlɛsun]
parlés [paɾˈles]
parlesses [paɾˈleses]
parlés [paɾˈles]
parlessem [paɾleˈsen]
parlessetz [paɾleˈsets]
parlessen [paɾˈlesen]
Future perfect
parlèri [paɾˈlɛɾi]
parlères [paɾˈlɛɾes]
parlère [paɾˈlɛɾe]
parlèrem [paɾˈlɛɾem]
parlèretz [paɾˈlɛɾets]
parlèren [paɾˈlɛɾen]

Second group verbs (-ir verbs)[edit]

This is the second regular group of verbs, and also the second largest. Examples include finir ("to finish"), partir ("to leave"), fugir ("to flee") and morir ("to die"). Even though the latter three normally give part, fug and mòr at the third person singular of present indicative, in a number of parts of Occitania they will also be declined using the -iss- augment, thus giving partís, fugís and morís.

Verbs with one stem: sentir ("to feel")[edit]

Aupenc Auvernhàs Gascon Lemosin Lengadocian Provençau Old Occitan
Infinitive
sentir [senˈtiɾ] sentir [senˈti] sentir [senˈti] sentir [senˈti] sentir [senˈti] sentir [senˈti] sentir [senˈtiɾ]
Past Participle
sentit [senˈti]
sentia [senˈtiɔ]
sentit [senˈti]
sentida [senˈtidɔ]
sentit [senˈtit]
sentida [senˈtiðɔ]
sentit [senˈti]
sentida [senˈtidɔ]
sentit [senˈtit]
sentida [senˈtiðɔ]
sentit [senˈti]
sentida [senˈtidɔ]
sentit [senˈtit]
sentida [senˈtida]
Present Participle
sentent [senˈtent] sentent [senˈten] sentint [senˈtint] sentent [senˈten] sentent [senˈtent] sentent [senˈtent] senten [senˈten]
Imperative
sente! [ˈsente]
sentem! [senˈten]
sentètz! [senˈtɛs]
sent! [sen]
sentiguessiam! [sentigeˈsjan]
sentetz! [senˈte]
sent! [sent]
sentim! [senˈtim]
sentitz! [senˈtits]
sent! [sen]
sentam! [senˈtan]
sentetz! [senˈte]
sent! [sent]
sentam! [senˈtan]
sentètz! [senˈtɛts]
sente! [ˈsente]
sentem! [senˈten]
sentètz! [senˈtɛs]
sent! [sent]
sentam! [senˈtam]
sentetz! [senˈtets]
Present indicative
sento [ˈsentu]
sentes [ˈsentes]
sente [ˈsente]
sentèm [senˈtɛn]
sentètz [senˈtɛs]
senton [ˈsentun]
sente [ˈsente]
sentes [ˈsente]
sent [sent]
sentam [senˈtan]
sentetz [senˈte]
senton [ˈsentu]
senti [ˈsenti]
sentes [ˈsentes]
sent [sent]
sentim [senˈtim]
sentitz [senˈtits]
senten [ˈsenten]
sente [ˈsente]
sentes [ˈsentej]
sent [sen]
sentem [senˈten]
sentetz [senˈtej]
senten [ˈsente]
senti [ˈsenti]
sentes [ˈsentes]
sent [sent]
sentèm [senˈtɛn]
sentètz [senˈtɛts]
senton [ˈsentun]
sente [ˈsente]
sentes [ˈsentes]
sent [sent]
sentèm [senˈtɛn]
sentètz [senˈtɛs]
senton [ˈsentun]
sent [sent]
sentz [sents]
sent [sent]
sentem [senˈtem]
sentetz [senˈtets]
senton [ˈsentun]
Imperfect indicative
sentiáu [senˈtjew]
sentiás [senˈtjes]
sentiá [senˈtje]
sentiam [senˈtjan]
sentiatz [senˈtjas]
sentián [senˈtjen]
sentiá [senˈtjɔ]
sentiàs [senˈtja]
sentiá [senˈtjɔ]
sentiam [senˈtjan]
sentiatz [senˈtja]
sentián [senˈtjɔ]
sentivi [senˈtiwi]
sentivas [senˈtiwɔs]
sentiva [senˈtiwɔ]
sentívam [senˈtiwam]
sentívatz [senˈtiwats]
sentivan [senˈtiwɔn]
sentiá [senˈtjɔ]
sentiàs [senˈtja]
sentiá [senˈtjɔ]
sentiam [senˈtjan]
sentiatz [senˈtja]
sentián [senˈtjɔ]
sentiái [senˈtjɔj]
sentiás [senˈtjɔs]
sentiá [senˈtjɔ]
sentiam [senˈtjan]
sentiatz [senˈtjats]
sentián [senˈtjɔn]
sentiáu [senˈtjew]
sentiás [senˈtjes]
sentiá [senˈtje]
sentiam [senˈtjan]
sentiatz [senˈtjas]
sentián [senˈtjen]
sentia [senˈtia]
sentias [senˈtias]
sentia [senˈtia]
sentiam [senˈtjam]
sentiatz [senˈtjats]
sentian [senˈtian]
Preterite indicative
sentèro [senˈtɛɾu]
sentères [senˈtɛɾes]
sentèc [senˈtɛk]
senteriam [senteˈɾjan]
senteriatz [senteˈɾias]
sentèron [senˈtɛɾun]
sentiguere [sentiˈgeɾe]
sentigueres [sentiˈgeɾe]
sentiguet [sentiˈget]
sentiguem [sentiˈgen]
sentiguetz [sentiˈge]
sentigueron [sentiˈgeɾu]
sentii [senˈtiji]
sentís [senˈtis]
sentí [senˈti]
sentim [senˈtim]
sentitz [senˈtits]
sentín [senˈtin]
sentei [senˈtej]
senteras [senˈteɾa]
sentet [senˈte]
sentèram [senˈtɛɾan]
sentèratz [senˈtɛɾa]
senteran [senˈteɾɔ]
sentiguèri [sentiˈgɛɾi]
sentiguères [sentiˈgɛɾes]
sentiguèt [sentiˈgɛt]
sentiguèrem [sentiˈgɛɾen]
sentiguèretz [sentiˈgɛɾets]
sentiguèron [sentiˈgɛɾun]
sentiguère [sentiˈgɛɾe]
sentiguères [sentiˈgɛɾes]
sentiguèt [sentiˈgɛt]
sentigueriam [sentigeˈɾjan]
sentigueriatz [sentigeˈɾias]
sentiguèron [sentiˈgɛɾun]
sentí [senˈti]
sentist [senˈtist]
sentit [senˈtit]
sentim [senˈtim]
sentitz [senˈtits]
sentiron [senˈtiɾun]
Future indicative
sentirai [senti'ɾaj]
sentirás [senti'ɾes]
sentirá [senti'ɾe]
sentirem [senti'ɾen]
sentiretz [senti'ɾes]
sentirán [senti'ɾen]
sentirai [senti'ɾaj]
sentiràs [senti'ɾa]
sentirà [senti'ɾɔ]
sentirem [senti'ɾen]
sentiretz [senti'ɾe]
sentirán [senti'ɾɔ]
sentirèi [senti'ɾɛj]
sentiràs [senti'ɾas]
sentirà [senti'ɾa]
sentiram [senti'ɾam]
sentiratz [senti'ɾats]
sentiràn [senti'ɾan]
sentirai [senti'ɾaj]
sentiràs [senti'ɾa]
sentirá [senti'ɾɔ]
sentirem [senti'ɾen]
sentiretz [senti'ɾe]
sentirán [senti'ɾɔ]
sentirai [senti'ɾaj]
sentiràs [senti'ɾas]
sentirà [senti'ɾa]
sentirem [senti'ɾen]
sentiretz [senti'ɾets]
sentiràn [senti'ɾan]
sentirai [senti'ɾaj]
sentiràs [senti'ɾas]
sentirà [senti'ɾa]
sentirem [senti'ɾen]
sentiretz [senti'ɾes]
sentiràn [senti'ɾan]
sentirai [senti'ɾaj]
sentiràs [senti'ɾas]
sentirà [senti'ɾa]
sentiram [senti'ɾam]
sentiratz [senti'ɾats]
sentiràn [senti'ɾan]
Conditional
sentiriáu [sentiˈɾjew]
sentiriás [sentiˈɾjes]
sentiriá [sentiˈɾje]
sentiriam [sentiˈɾjan]
sentiriatz [sentiˈɾjas]
sentirián [sentiˈɾjen]
sentiriá [sentiˈɾjɔ]
sentiriás [sentiˈɾjɔ]
sentiriá [sentiˈɾjɔ]
sentiriam [sentiˈɾjan]
sentiriatz [sentiˈɾja]
sentirián [sentiˈɾjɔ]
sentirí [sentiˈɾi]
sentirés [sentiˈɾes]
sentiré [sentiˈɾe]
sentirem [sentiˈɾem]
sentiretz [sentiˈɾets]
sentirén [sentiˈɾen]
sentiriá [sentiˈɾjɔ]
sentiriàs [sentiˈɾja]
sentiriá [sentiˈɾjɔ]
sentiriam [sentiˈɾjan]
sentiriatz [sentiˈɾja]
sentirián [sentiˈɾjɔ]
sentiriái [sentiˈɾjɔj]
sentiriás [sentiˈɾjɔs]
sentiriá [sentiˈɾjɔ]
sentiriam [sentiˈɾjan]
sentiriatz [sentiˈɾjats]
sentirián [sentiˈɾjɔn]
sentiriáu [sentiˈɾjew]
sentiriás [sentiˈɾjes]
sentiriá [sentiˈɾje]
sentiriam [sentiˈɾjan]
sentiriatz [sentiˈɾjas]
sentirián [sentiˈɾjen]
sentiria [sentiˈɾia]
sentirias [sentiˈɾias]
sentiria [sentiˈɾia]
sentiriam [sentiˈɾjam]
sentiriatz [sentiˈɾjats]
sentirian [sentiˈɾian]
Present subjunctive
sèntio [ˈsɛntju]
sèntias [ˈsɛntis]
sèntia [ˈsɛnti]
sentiam [senˈtjan]
sentiatz [senˈtjas]
sèntian [ˈsɛntin]
séntie [ˈsentje]
sénties [ˈsentje]
séntie [ˈsentje]
sentiguessiam [sentigeˈsjan]
sentiguessiatz [sentigeˈsja]
séntion [ˈsentju]
sénti [ˈsenti]
sentias [ˈsentjɔs]
sentia [ˈsentjɔ]
sentiam [senˈtjam]
sentiatz [senˈtjats]
sentian [ˈsentjɔn]
senta [ˈsentɔ]
sentas [ˈsenta]
senta [ˈsentɔ]
sentam [senˈtan]
sentatz [senˈta]
sentan [ˈsentɔ]
senta [ˈsentɔ]
sentas [ˈsentɔs]
senta [ˈsentɔ]
sentam [senˈtan]
sentatz [senˈtats]
sentan [ˈsentɔn]
sente [ˈsente]
sentes [ˈsentes]
sente [ˈsente]
sentem [senˈten]
sentetz [senˈtes]
sentan [ˈsentɔn]
senta [ˈsenta]
sentas [ˈsentas]
senta [ˈsenta]
sentam [senˈtam]
sentatz [senˈtats]
sentan [ˈsentan]
Past subjunctive
sentèssio [senˈtɛsju]
sentèssias [senˈtɛsis]
sentèssia [senˈtɛsi]
sentessiam [senteˈsjan]
sentessiatz [senteˈsjas]
sentèssian [senˈtɛsin]
sentiguesse [sentiˈgese]
sentiguesses [sentiˈgese]
sentiguesse [sentiˈgese]
sentiguessiam [sentigeˈsjan]
sentiguessiatz [sentigeˈsja]
sentiguesson [sentiˈgesu]
sentissi [senˈtisi]
sentisses [senˈtises]
sentisse [senˈtise]
sentíssem [senˈtisem]
sentíssetz [senˈtisets]
sentissen [senˈtisen]
sentèsse [senˈtɛse]
sentèsses [senˈtɛse]
sentèsse [senˈtɛse]
sentèssem [senˈtɛsen]
sentèssetz [senˈtɛse]
sentèssen [senˈtɛse]
sentiguèssi [sentiˈgɛsi]
sentiguèsses [sentiˈgɛses]
sentiguèsse [sentiˈgɛse]
sentiguèssem [sentiˈgɛsen]
sentiguèssetz [sentiˈgɛsets]
sentiguèsson [sentiˈgɛsun]
sentiguèsse [sentiˈgɛse]
sentiguèsses [sentiˈgɛses]
sentiguèsse [sentiˈgɛse]
sentiguessiam [sentigeˈsjan]
sentiguessiatz [sentigeˈsjas]
sentiguèsson [sentiˈgɛsun]
sentís [senˈtis]
sentisses [senˈtises]
sentís [senˈtis]
sentissem [sentiˈsem]
sentissetz [sentiˈsets]
sentissen [senˈtisen]
Future perfect
sentiri [senˈtiɾi]
sentires [senˈtiɾes]
sentire [senˈtiɾe]
sentírem [senˈtiɾem]
sentíretz [senˈtiɾets]
sentiren [senˈtiɾen]

Verbs with two stems: bastir ("to build")[edit]

These verbs have a basic stem (bast-) and an extended stem (bastiss-), in which the augment -iss- derives from the Latin inchoative suffix -esc-.

Aupenc Auvernhàs Gascon Lemosin Lengadocian Provençau Old Occitan
Infinitive
bastir [basˈtiɾ] bastir [basˈti] bastir [basˈti] bastir [basˈti] bastir [basˈti] bastir [basˈti] bastir [basˈtiɾ]
Past Participle
bastit [basˈti]
bastia [basˈtiɔ]
bastit [basˈti]
bastida [basˈtidɔ]
bastit [basˈtit]
bastida [basˈtiðɔ]
bastit [ba:ˈti]
bastida [ba:ˈtidɔ]
bastit [basˈtit]
bastida [basˈtiðɔ]
bastit [basˈti]
bastida [basˈtidɔ]
bastit [basˈtit]
bastida [basˈtida]
Present Participle
bastissent [bastiˈsent] bastissent [bastiˈsen] bastint [basˈtint] bastissent [ba:tiˈsen] bastissent [bastiˈsent] bastissent [bastiˈsent] bastissen [bastiˈsen]
Imperative
bastís! [basˈtis]
bastissèm! [bastiˈsɛn]
bastissètz! [bastiˈsɛs]
bastís! [basˈti]
bastiguessiam! [bastigeˈsjan]
bastissetz! [bastiˈse]
basteish! [basˈteʃ]
bastim! [basˈtim]
bastitz! [basˈtits]
bastís! [ba:ˈti]
bastissam! [ba:tiˈsan]
bastissetz! [ba:tiˈse]
bastís! [basˈtis]
bastiscam! [bastisˈkan]
bastissètz! [bastiˈsɛts]
bastisse! [basˈtise]
bastissèm! [bastiˈsɛn]
bastissètz! [bastiˈsɛs]
bastís! [basˈtis]
bastiscam! [bastisˈkam]
bastetz! [basˈtets]
Present indicative
bastisso [basˈtisu]
bastisses [basˈtises]
bastís [basˈtis]
bastissèm [basˈtisɛn]
bastissètz [bastiˈsɛs]
bastisson [basˈtisun]
bastisse [basˈtise]
bastisses [basˈtise]
bastís [basˈtis]
bastissam [basˈtisan]
bastissetz [bastiˈse]
bastisson [basˈtisu]
basteishi [basˈteʃi]
basteishes [basˈteʃes]
basteish [basˈteʃ]
basteishem [basteˈʃem]
basteishetz [basteˈʃets]
basteishen [basˈteʃen]
bastisse [ba:ˈtise]
bastisses [ba:ˈtisej]
bastís [ba:ˈti]
bastissem [ba:tiˈsen]
bastissetz [ba:tiˈsej]
bastissen [ba:ˈtise]
bastissi [basˈtisi]
bastisses [basˈtises]
bastís [basˈtis]
bastissèm [bastiˈsɛn]
bastissètz [basti'sɛts]
bastisson [basˈtisun]
bastisse [basˈtise]
bastisses [basˈtises]
bastís [basˈtis]
bastissèm [basˈtisɛn]
bastissètz [basti'sɛs]
bastisson [basˈtisun]
bastisc [basˈtisk]
bastisses [basˈtises]
bastís [basˈtis]
bastem [basˈten]
bastetz [bas'tets]
bastiscon [basˈtiskun]
Imperfect indicative
bastissiáu [bastiˈsjew]
bastissiás [bastiˈsjes]
bastissiá [bastiˈsje]
bastissiam [bastiˈsjan]
bastissiatz [bastiˈsjas]
bastissián [bastiˈsjen]
bastissiá [bastiˈsjɔ]
bastissiàs [bastiˈsja]
bastissiá [bastiˈsjɔ]
bastissiam [bastiˈsjan]
bastissiatz [bastiˈsja]
bastissián [bastiˈsjɔ]
bastivi [basˈtiwi]
bastivas [basˈtiwɔs]
bastiva [basˈtiwɔ]
bastívam [basˈtiwam]
bastívatz [basˈtiwats]
bastivan [basˈtiwɔn]
bastissiá [ba:tiˈsjɔ]
bastissiàs [ba:tiˈsja]
bastissiá [ba:tiˈsjɔ]
bastissiam [ba:tiˈsjan]
bastissiatz [ba:tiˈsja]
bastissián [ba:tiˈsjɔ]
bastissiái [bastiˈsjɔj]
bastissiás [bastiˈsjɔs]
bastissiá [bastiˈsjɔ]
bastissiam [bastiˈsjan]
bastissiatz [bastiˈsjats]
bastissián [bastiˈsjɔn]
bastissiáu [bastiˈsjew]
bastissiás [bastiˈsjes]
bastissiá [bastiˈsje]
bastissiam [bastiˈsjan]
bastissiatz [bastiˈsjas]
bastissián [bastiˈsjen]
bastia [basˈtia]
bastias [basˈtias]
bastia [basˈtia]
bastiam [basˈtjam]
bastiatz [basˈtjats]
bastian [basˈtian]
Preterite indicative
bastissèro [bastiˈsɛɾu]
bastissères [bastiˈsɛɾes]
bastissèc [bastiˈsɛk]
bastisseriam [bastiseˈɾjan]
bastisseriatz [bastiseˈɾias]
bastissèron [bastiˈsɛɾun]
bastiguere [bastiˈgeɾe]
bastigueres [bastiˈgeɾe]
bastiguet [bastiˈget]
bastiguem [bastiˈgen]
bastiguetz [bastiˈge]
bastigueron [bastiˈgeɾu]
bastii [basˈtiji]
bastís [basˈtis]
bastí [basˈti]
bastim [basˈtim]
bastitz [basˈtits]
bastín [basˈtin]
bastiguei [ba:tiˈgej]
bastigueras [ba:tiˈgeɾa]
bastiguet [ba:tiˈge]
bastiguèram [ba:tiˈgɛɾan]
bastiguèratz [ba:tiˈgɛɾa]
bastigueran [ba:tiˈgeɾɔ]
bastiguèri [bastiˈɣɛɾi]
bastiguères [bastiˈɣɛɾes]
bastiguèt [bastiˈɣɛt]
bastiguèrem [bastiˈɣɛɾen]
bastiguèretz [bastiˈɣɛɾets]
bastiguèron [bastiˈɣɛɾun]
bastiguère [bastiˈgɛɾe]
bastiguères [bastiˈgɛɾes]
bastiguèt [bastiˈgɛt]
bastigueriam [bastigeˈɾjan]
bastigueriatz [bastigeˈɾias]
bastiguèron [bastiˈgɛɾun]
bastí [basˈti]
bastist [basˈtist]
bastit [basˈtit]
bastim [basˈtim]
bastitz [basˈtits]
bastiron [basˈtiɾun]
Future indicative
bastirai [basti'ɾaj]
bastirás [basti'ɾes]
bastirá [basti'ɾe]
bastirem [basti'ɾen]
bastiretz [basti'ɾes]
bastirán [basti'ɾen]
bastirai [basti'ɾaj]
bastiràs [basti'ɾa]
bastirà [basti'ɾɔ]
bastirem [basti'ɾen]
bastiretz [basti'ɾe]
bastirán [basti'ɾɔ]
bastirèi [basti'ɾɛj]
bastiràs [basti'ɾas]
bastirà [basti'ɾa]
bastiram [basti'ɾam]
bastiratz [basti'ɾats]
bastiràn [basti'ɾan]
bastirai [ba:ti'ɾaj]
bastiràs [ba:ti'ɾa]
bastirá [ba:ti'ɾɔ]
bastirem [ba:ti'ɾen]
bastiretz [ba:ti'ɾe]
bastirán [ba:ti'ɾɔ]
bastirai [basti'ɾaj]
bastiràs [basti'ɾas]
bastirà [basti'ɾa]
bastirem [basti'ɾen]
bastiretz [basti'ɾets]
bastiràn [basti'ɾan]
bastirai [basti'ɾaj]
bastiràs [basti'ɾas]
bastirà [basti'ɾa]
bastirem [basti'ɾen]
bastiretz [basti'ɾes]
bastiràn [basti'ɾan]
bastirai [basti'ɾaj]
bastiràs [basti'ɾas]
bastirà [basti'ɾa]
bastirem [basti'ɾem]
bastiretz [basti'ɾets]
bastiràn [basti'ɾan]
Conditional
bastiriáu [bastiˈɾjew]
bastiriás [bastiˈɾjes]
bastiriá [bastiˈɾje]
bastiriam [bastiˈɾjan]
bastiriatz [bastiˈɾjas]
bastirián [bastiˈɾjen]
bastiriá [bastiˈɾjɔ]
bastiriás [bastiˈɾjɔ]
bastiriá [bastiˈɾjɔ]
bastiriam [bastiˈɾjan]
bastiriatz [bastiˈɾja]
bastirián [bastiˈɾjɔ]
bastirí [bastiˈɾi]
bastirés [bastiˈɾes]
bastiré [bastiˈɾe]
bastirem [bastiˈɾem]
bastiretz [bastiˈɾets]
bastirén [bastiˈɾen]
bastiriá [ba:tiˈɾjɔ]
bastiriàs [ba:tiˈɾja]
bastiriá [ba:tiˈɾjɔ]
bastiriam [ba:tiˈɾjan]
bastiriatz [ba:tiˈɾja]
bastirián [ba:tiˈɾjɔ]
bastiriái [bastiˈɾjɔj]
bastiriás [bastiˈɾjɔs]
bastiriá [bastiˈɾjɔ]
bastiriam [bastiˈɾjan]
bastiriatz [bastiˈɾjats]
bastirián [bastiˈɾjɔn]
bastiriáu [bastiˈɾjew]
bastiriás [bastiˈɾjes]
bastiriá [bastiˈɾje]
bastiriam [bastiˈɾjan]
bastiriatz [bastiˈɾjas]
bastirián [bastiˈɾjen]
bastiria [bastiˈɾia]
bastirias [bastiˈɾias]
bastiria [bastiˈɾia]
bastiriam [bastiˈɾjam]
bastiriatz [bastiˈɾjats]
bastirian [bastiˈɾian]
Present subjunctive
bastíssio [basˈtisju]
bastíssias [basˈtisis]
bastíssia [basˈtisi]
bastissiam [bastiˈsjan]
bastissiatz [bastiˈsjas]
bastíssian [basˈtisin]
bastíssie [basˈtisje]
bastíssies [basˈtisje]
bastíssie [basˈtisje]
bastiguessiam [bastigeˈsjan]
bastiguessiatz [bastigeˈsja]
bastíssion [basˈtisju]
bastesqui [basˈteski]
bastescas [basˈteskɔs]
bastesca [basˈteskɔ]
bastescam [bastesˈkam]
bastescatz [bastesˈkats]
bastescan [basˈteskɔn]
bastissa [ba:ˈtisɔ]
bastissas [ba:ˈtisa]
bastissa [ba:ˈtisɔ]
bastissam [ba:tiˈsan]
bastissatz [ba:tiˈsa]
bastissan [ba:ˈtisɔ]
bastisca [basˈtiskɔ]
bastiscas [basˈtiskɔs]
bastisca [basˈtiskɔ]
bastiscam [bastisˈkan]
bastiscatz [bastisˈkats]
bastiscan [basˈtiskɔn]
bastigue [basˈtige]
bastigues [basˈtiges]
bastigue [basˈtige]
bastiguem [bastiˈgen]
bastiguetz [bastiˈges]
bastigan [basˈtigɔn]
bastisca [basˈtiska]
bastiscas [basˈtiskas]
bastisca [basˈtiska]
bastam [basˈtam]
bastatz [basˈtats]
bastiscan [basˈtiskan]
Past subjunctive
bastissèssio [bastiˈsɛsju]
bastissèssias [bastiˈsɛsis]
bastissèssia [bastiˈsɛsi]
bastissessiam [bastisseˈsjan]
bastissessiatz [bastisseˈsjas]
bastissèssian [bastiˈsɛsin]
bastiguesse [bastiˈgese]
bastiguesses [bastiˈgese]
bastiguesse [bastiˈgese]
bastiguessiam [bastigeˈsjan]
bastiguessiatz [bastigeˈsja]
bastiguesson [bastiˈgesu]
bastissi [basˈtisi]
bastisses [basˈtises]
bastisse [basˈtise]
bastíssem [basˈtisem]
bastíssetz [basˈtisets]
bastissen [basˈtisen]
bastiguèsse [ba:tiˈgɛse]
bastiguèsses [ba:tiˈgɛse]
bastiguèsse [ba:tiˈgɛse]
bastiguèssem [ba:tiˈgɛsen]
bastiguèssetz [ba:tiˈgɛse]
bastiguèssen [ba:tiˈgɛse]
bastiguèssi [bastiˈgɛsi]
bastiguèsses [bastiˈgɛses]
bastiguèsse [bastiˈgɛse]
bastiguèssem [bastiˈgɛsen]
bastiguèssetz [bastiˈgɛsets]
bastiguèsson [bastiˈgɛsun]
bastiguèsse [bastiˈgɛse]
bastiguèsses [bastiˈgɛses]
bastiguèsse [bastiˈgɛse]
bastiguessiam [bastigeˈsjan]
bastiguessiatz [bastigeˈsjas]
bastiguèsson [bastiˈgɛsun]
bastís [basˈtis]
bastisses [basˈtises]
bastís [basˈtis]
bastissem [bastiˈsem]
bastissetz [bastiˈsets]
bastissen [basˈtisen]
Future perfect
bastiri [basˈtiɾi]
bastires [basˈtiɾes]
bastire [basˈtiɾe]
bastírem [basˈtiɾem]
bastíretz [basˈtiɾets]
bastiren [basˈtiɾen]

Third group verbs (-re verbs)[edit]

This is the third regular group of verbs in the Occitan language. The letter immediately before the -re ending is always a consonant. Examples include pèrdre ("to lose"), recebre ("to receive"), medre ("to harvest") and sègre ("to follow"). If the consonant is a b or a g, then the third person singular of present indicative will be spelt with a p or a c instead. Consequently, recebre and sègre will give recep and sèc while pèrdre and medre will become pèrd and med, respectively.

Batre ("to beat")[edit]

Aupenc Auvernhàs Gascon Lemosin Lengadocian Provençau Old Occitan
Infinitive
batre [ˈbatɾe] batre [ˈbatɾe] bàter [ˈbate] batre [ˈbatɾe] batre [ˈbatɾe] batre [ˈbatɾe] batre [ˈbatɾe]
Past Participle
batut [baˈty]
batua [baˈtyɔ]
batut [baˈty]
batuda [baˈtydɔ]
batut [baˈtyt]
batuda [baˈtyðɔ]
batut [baˈty]
batuda [baˈtydɔ]
batut [baˈtyt]
batuda [baˈtyðɔ]
batut [baˈty]
batuda [baˈtydɔ]
batut [baˈtyt]
batuda [baˈtyda]
Present Participle
batent [baˈtent] batent [baˈten] batent [baˈtent] batent [baˈten] batent [baˈtent] batent [baˈtent] baten [baˈten]
Imperative
bate! [ˈbate]
batem! [baˈten]
batètz! [baˈtɛs]
bat! [bat]
bateguessiam! [bategeˈsjan]
batetz! [baˈte]
bat! [bat]
batiam! [baˈtjam]
batetz! [baˈtets]
bat! [ba]
batam! [baˈtan]
batetz! [baˈte]
bat! [bat]
batam! [baˈtan]
batètz! [baˈtɛts]
bate! [ˈbate]
batem! [baˈten]
batètz! [baˈtɛs]
bat! [bat]
batam! [baˈtam]
batetz! [baˈtets]
Present indicative
bato [ˈbatu]
bates [ˈbates]
bate [ˈbate]
batèm [baˈtɛn]
batètz [baˈtɛs]
baton [ˈbatun]
bate [ˈbate]
bates [ˈbate]
bat [bat]
batam [baˈtan]
batetz [baˈte]
baton [ˈbatu]
bati [ˈbati]
bates [ˈbates]
bat [bat]
batem [baˈtem]
batetz [baˈtets]
baten [ˈbaten]
bate [ˈbate]
bates [ˈbatej]
bat [bat]
batem [baˈten]
batetz [baˈtej]
baton [ˈbatu]
bati [ˈbati]
bates [ˈbates]
bat [bat]
batèm [baˈtɛn]
batètz [baˈtɛts]
baton [ˈbatun]
bate [ˈbate]
bates [ˈbates]
bat [bat]
batèm [baˈtɛn]
batètz [baˈtɛs]
baton [ˈbatun]
bati [ˈbati]
batz [ˈbats]
bat [bat]
batem [baˈtem]
batetz [baˈtets]
baton [ˈbatun]
Imperfect indicative
batiáu [baˈtjew]
batiás [baˈtjes]
batiá [baˈtje]
batiam [baˈtjan]
batiatz [baˈtjas]
batián [baˈtjen]
batiá [baˈtjɔ]
batiàs [baˈtja]
batiá [baˈtjɔ]
batiam [baˈtjan]
batia [baˈtjats]
batián [baˈtjɔ]
batèvi [baˈtɛwi]
batèvas [baˈtɛwɔs]
batèva [baˈtɛwɔ]
batèvam [baˈtɛwam]
batèvatz [baˈtɛwats]
batèvan [baˈtɛwɔn]
batiá [baˈtjɔ]
batiàs [baˈtja]
batiá [baˈtjɔ]
batiam [baˈtjan]
batiatz [baˈtja]
batián [baˈtjɔ]
batiái [baˈtjɔj]
batiás [baˈtjɔs]
batiá [baˈtjɔ]
batiam [baˈtjan]
batiatz [baˈtjats]
batián [baˈtjɔn]
batiáu [baˈtjew]
batiás [baˈtjes]
batiá [baˈtje]
batiam [baˈtjan]
batiatz [baˈtjas]
batián [baˈtjen]
batia [baˈtia]
batias [baˈtias]
batia [baˈtia]
batiam [baˈtjam]
batiatz [baˈtjats]
batian [baˈtian]
Preterite indicative
batèro [baˈtɛɾu]
batères [baˈtɛɾes]
batèc [baˈtɛk]
bateriam [bateˈrjan]
bateriatz [bateˈrjas]
batèron [baˈtɛɾun]
bateguere [bateˈgere]
bategueres [bateˈgeɾe]
bateguet [bateˈget]
bateguem [bateˈgen]
bateguetz [bateˈge]
bategueron [bateˈgeɾu]
batoi [baˈtuj]
batós [baˈtus]
bató [baˈtu]
batom [baˈtum]
batotz [baˈtuts]
batón [baˈtun]
batei [baˈtej]
bateras [baˈteɾa]
batet [baˈte]
batèram [baˈtɛɾan]
batèratz [baˈtɛɾa]
batèran [baˈtɛɾɔ]
batèri [baˈtɛɾi]
batères [baˈtɛɾes]
batèt [baˈtɛt]
batèrem [baˈtɛɾen]
batèretz [baˈtɛɾets]
batèron [baˈtɛɾun]
bateguère [bateˈgɛɾe]
bateguères [bateˈgɛɾes]
bateguèt [bateˈgɛt]
bategueriam [bategeˈrjan]
bategueriatz [bategeˈrjas]
bateguèron [bateˈgɛɾun]
batei [baˈtej]
batest [baˈtest]
batet [baˈtet]
batem [baˈtem]
batetz [baˈtets]
bateron [baˈteɾun]
Future indicative
batrai [ba'tɾaj]
batrás [ba'tɾes]
batrá [ba'tɾe]
batrem [ba'tɾen]
batretz [ba'tɾes]
batrán [ba'tɾen]
batrai [ba'tɾaj]
batràs [ba'tɾa]
batrá [ba'tɾɔ]
batrem [ba'tɾen]
batretz [ba'tɾe]
batrán [ba'tɾɔ]
baterèi [bate'ɾɛj]
bateràs [bate'ɾas]
baterà [bate'ɾa]
bateram [bate'ɾam]
bateratz [bate'ɾats]
bateràn [bate'ɾan]
batrai [ba'tɾaj]
batràs [ba'tɾa]
batrá [ba'tɾɔ]
batrem [ba'tɾen]
batretz [ba'tɾe]
batrán [ba'tɾɔ]
batrai [ba'tɾaj]
batràs [ba'tɾas]
batrà [ba'tɾa]
batrem [ba'tɾen]
batretz [ba'tɾets]
batràn [ba'tɾan]
batrai [ba'tɾaj]
batràs [ba'tɾas]
batrà [ba'tɾa]
batrem [ba'tɾen]
batretz [ba'tɾes]
batràn [ba'tɾan]
batrai [ba'tɾaj]
batràs [ba'tɾas]
batrà [ba'tɾa]
batrem [ba'tɾem]
batretz [ba'tɾets]
batràn [ba'tɾan]
Conditional
batriáu [baˈtɾjew]
batriás [baˈtɾjes]
batriá [baˈtɾje]
batriam [baˈtɾjan]
batriatz [baˈtɾjas]
batrián [baˈtɾjen]
batriá [baˈtɾjɔ]
batriás [baˈtɾjɔ]
batriá [baˈtɾjɔ]
batriam [baˈtɾjan]
batriatz [baˈtɾja]
batrián [baˈtɾjɔ]
baterí [bateˈɾi]
baterés [bateˈɾes]
bateré [bateˈɾe]
baterem [bateˈɾem]
bateretz [bateˈɾets]
baterén [bateˈɾen]
batriá [baˈtɾjɔ]
batriàs [baˈtɾja]
batriá [baˈtɾjɔ]
batriam [baˈtɾjan]
batriatz [baˈtɾja]
batrián [baˈtɾjɔ]
batriái [baˈtɾjɔj]
batriás [baˈtɾjɔs]
batriá [baˈtɾjɔ]
batriam [baˈtɾjan]
batriatz [baˈtɾjats]
batrián [baˈtɾjɔn]
batriáu [baˈtɾjew]
batriás [baˈtɾjes]
batriá [baˈtɾje]
batriam [baˈtɾjan]
batriatz [baˈtɾjas]
batrián [baˈtɾjen]
batria [baˈtɾia]
batrias [baˈtɾias]
batria [baˈtɾia]
batriam [baˈtɾjam]
batriatz [baˈtɾjats]
batrian [baˈtɾian]
Present subjunctive
bàtio [ˈbatju]
bàtias [ˈbatis]
bàtia [ˈbati]
batiam [baˈtjan]
batiatz [baˈtjas]
bàtian [ˈbatin]
bàtie [ˈbatje]
bàties [ˈbatje]
bàtie [ˈbatje]
bateguessiam [bategeˈsjan]
bateguessiatz [bategeˈsja]
bàtion [ˈbatju]
bati [ˈbati]
bàtias [ˈbatjɔs]
bàtia [ˈbatjɔ]
batiam [baˈtjam]
batiatz [baˈtjats]
bàtian [ˈbatjɔn]
bata [ˈbatɔ]
batas [ˈbata]
bata [ˈbatɔ]
batam [baˈtan]
batatz [baˈta]
batan [ˈbatɔ]
bata [ˈbatɔ]
batas [ˈbatɔs]
bata [ˈbatɔ]
batam [baˈtan]
batatz [baˈtats]
batan [ˈbatɔn]
bata [ˈbatɔ]
batas [ˈbatɔs]
bata [ˈbatɔ]
batam [baˈtan]
batatz [baˈtas]
batan [ˈbatɔn]
bata [ˈbata]
batas [ˈbatas]
bata [ˈbata]
batam [baˈtam]
batatz [baˈtats]
batan [ˈbatan]
Past subjunctive
batèssio [baˈtɛsju]
batèssias [baˈtɛsis]
batèssia [baˈtɛsi]
batessiam [bateˈsjan]
batessiatz [bateˈsjas]
batèssian [baˈtɛsin]
bateguesse [bateˈgese]
bateguesses [bateˈgese]
bateguesse [bateˈgese]
bateguessiam [bategeˈsjan]
bateguessiatz [bategeˈsja]
bateguesson [bateˈgesu]
batossi [baˈtusi]
batosses [baˈtuses]
batosse [baˈtuse]
batóssem [baˈtusem]
batóssetz [baˈtusets]
batossen [baˈtusen]
batèsse [baˈtɛse]
batèsses [baˈtɛse]
batèsse [baˈtɛse]
batèssem [baˈtɛsen]
batèssetz [baˈtɛse]
batèssen [baˈtɛse]
batèssi [baˈtɛsi]
batèsses [baˈtɛses]
batèsse [baˈtɛse]
batèssem [baˈtɛsen]
batèssetz [baˈtɛsets]
batèsson [baˈtɛsun]
bateguèsse [bateˈgɛse]
bateguèsses [bateˈgɛses]
bateguèsse [bateˈgɛse]
bateguessiam [bategeˈsjan]
bateguessiatz [bategeˈsjas]
bateguèsson [bateˈgɛsun]
batés [baˈtes]
batesses [baˈteses]
batés [baˈtes]
batessem [bateˈsem]
batessetz [bateˈsets]
batessen [baˈtesen]
Future perfect
batori [baˈtuɾi]
batores [baˈtuɾes]
batore [baˈtuɾe]
batórem [baˈtuɾem]
batóretz [baˈtuɾets]
batoren [baˈtuɾen]

Irregular verbs[edit]

Èsser ("to be")[edit]

Aupenc Auvernhàs Gascon Lemosin Lengadocian Provençau Old Occitan
Infinitive
èstre [ˈɛtɾe] èstre [ˈɛjtɾe] estar [esˈta] èsser [ˈejse] èsser [ˈɛse] èstre [ˈɛstɾe] esser [ˈeseɾ]
Past Participle
estat [esˈta]
estaa [esˈtaɔ]
esta [esˈta]
estada [esˈtadɔ]
estat [esˈtat]
estada [esˈtaðɔ]
estat [ejˈta]
estada [ejˈtadɔ]
estat [esˈtat]
estada [esˈtaðɔ]
estat [esˈta]
estada [esˈtadɔ]
estat [esˈtat]
estada [esˈtada]
Present Participle
estent [esˈtent] estant [esˈtan] estant [esˈtant] essent [ejˈsen] essent [eˈsent] estent [esˈtent] essen [eˈsen]
Imperative
siéies! [ˈsjejes]
sieiem! [sjeˈjen]
sieietz! [sjeˈjes]
siage! [sjaˈdze]
siajam! [sjaˈdzan]
siajatz! [sjaˈdza]
sia! [ˈsijɔ]
siam! [sjam]
siatz! [sjats]
siá! [sjɔ]
siam! [sjan]
siatz! [sja]
siá! [sjɔ]
siam! [sjan]
siatz! [sjats]
siegues! [ˈsjeges]
sieguem! [sjeˈgen]
sieguetz! [sjeˈges]
sia! [ˈsia]
siam! [sjam]
siatz! [sjats]
Present indicative
siáu [sjew]
siás [sjes]
es [es]
siam [sjan]
siatz [sjas]
son [sun]
sei [sej]
siás [sjɔ]
es [ej]
sem [sen]
setz [ses]
son [sun]
soi [suj]
ès [ɛs]
ei [ej]
èm [ɛm]
ètz [ɛts]
son [sun]
sei [sej]
ses [sej]
es [ej]
sem [sen]
setz [sej]
son [sun]
soi [suj]
siás [sjɔs]
es [es]
sèm [sɛn]
sètz [sɛts]
son [sun]
siáu [sjew]
siás [sjes]
es [es]
siam [sjan]
siatz [sjas]
son [sun]
soi [suj]
est [est]
es [es]
em [em]
etz [ets]
son [sun]
Imperfect indicative
èro [ˈɛɾu]
ères [ˈɛɾes]
èra [ˈɛɾɔ]
eriam [eˈɾjan]
eriatz [eˈɾjas]
èran [ˈɛɾɔn]
ere [ˈeɾe]
eres [ˈeɾe]
era [ˈeɾɔ]
saiam [saˈjan]
saiatz [saˈjas]
eron [ˈeɾu]
èri [ˈɛɾi]
èras [ˈɛɾɔs]
èra [ˈɛɾɔ]
èram [ˈɛɾam]
èratz [ˈɛɾats]
èran [ˈɛɾɔn]
èra [ˈɛɾɔ]
èras [ˈɛɾa]
èra [ˈɛɾɔ]
eram [eˈɾan]
eratz [eˈɾa]
èran [ˈɛɾɔ]
èri [ˈɛɾi]
èras [ˈɛɾɔs]
èra [ˈɛɾɔ]
èrem [ˈɛɾen]
èretz [ˈɛɾets]
èran [ˈɛɾɔn]
ère [ˈɛɾe]
ères [ˈɛɾes]
èra [ˈɛɾɔ]
eriam [eˈɾjan]
eriatz [eˈɾjas]
èran [ˈɛɾɔn]
era [ˈeɾa]
eras [ˈeɾas]
era [ˈeɾa]
eram [eˈɾam]
eratz [eˈɾats]
eran [ˈeɾan]
Preterite indicative
foguèro [fuˈgɛɾu]
foguères [fuˈgɛɾes]
foguèc [fuˈgɛk]
fogueriam [fugeˈɾjan]
fogueriatz [fugeˈɾias]
foguèron [fuˈgɛɾun]
saguere [saˈgeɾe]
sagueres [saˈgeɾe]
saguet [saˈget]
saguem [saˈgen]
saguetz [saˈges]
sagueron [saˈgeɾu]
estoi [esˈtuj]
estós [esˈtus]
estó [esˈtu]
estom [esˈtum]
estotz [esˈtuts]
estón [esˈtun]
fuguei [fyˈgej]
fugueras [fyˈgeɾa]
fuguet [fyˈge]
fuguèram [fyˈgɛɾan]
fuguèratz [fyˈgɛɾa]
fugueran [fyˈgeɾɔ]
foguèri [fuˈɣɛɾi]
foguères [fuˈɣɛɾes]
foguèt [fuˈɣɛt]
foguèrem [fuˈɣɛɾen]
foguèretz [fuˈɣɛɾets]
foguèron [fuˈɣɛɾun]
fuguère [fyˈgɛɾe]
fuguères [fyˈgɛɾes]
fuguèt [fyˈgɛt]
fugueriam [fygeˈɾjan]
fugueriatz [fygeˈɾias]
fuguèron [fyˈgɛɾun]
fui [fyj]
fust [fyst]
fon [fun]
fom [fum]
fotz [futs]
foron [ˈfuɾun]
Future indicative
sarai [sa'ɾaj]
sarás [sa'ɾes]
sará [sa'ɾe]
sarem [sa'ɾen]
saretz [sa'ɾes]
sarán [sa'ɾen]
serai [se'ɾaj]
seràs [se'ɾa]
serà [se'ɾɔ]
serem [se'ɾen]
seretz [se'ɾe]
serán [se'ɾɔ]
serèi [se'ɾɛj]
seràs [se'ɾas]
serà [se'ɾa]
seram [se'ɾam]
seratz [se'ɾats]
seràn [se'ɾan]
serai [se'ɾaj]
seràs [se'ɾa]
será [se'ɾɔ]
serem [se'ɾen]
seretz [se'ɾe]
serán [se'ɾɔ]
serai [se'ɾaj]
seràs [se'ɾas]
serà [se'ɾa]
serem [se'ɾen]
seretz [se'ɾets]
seràn [se'ɾan]
sarai [sa'ɾaj]
saràs [sa'ɾas]
sarà [sa'ɾa]
sarem [sa'ɾen]
saretz [sa'ɾes]
saràn [sa'ɾan]
serai [se'ɾaj]
seràs [se'ɾas]
serà [se'ɾa]
serem [se'ɾem]
seretz [se'ɾets]
seràn [se'ɾan]
Conditional
sariáu [saˈɾjew]
sariás [saˈɾjes]
sariá [saˈɾje]
sariam [saˈɾjan]
sariatz [saˈɾjas]
sarián [saˈɾjen]
seriá [seˈɾjɔ]
seriás [seˈɾjɔ]
seriá [seˈɾjɔ]
seriam [seˈɾjan]
seriatz [seˈɾjas]
serián [seˈɾjɔ]
serí [seˈɾi]
serés [seˈɾes]
seré [seˈɾe]
serem [seˈɾem]
seretz [seˈɾets]
serén [seˈɾen]
seriá [seˈɾjɔ]
seriàs [seˈɾja]
seriá [seˈɾjɔ]
seriam [seˈɾjan]
seriatz [seˈɾja]
serián [seˈɾjɔ]
seriái [seˈɾjɔj]
seriás [seˈɾjɔs]
seriá [seˈɾjɔ]
seriam [seˈɾjan]
seriatz [seˈɾjats]
serián [seˈɾjɔn]
sariáu [saˈɾjew]
sariás [saˈɾjes]
sariá [saˈɾje]
sariam [saˈɾjan]
sariatz [saˈɾjas]
sarián [saˈɾjen]
seria [seˈɾia]
serias [seˈɾias]
seria [seˈɾia]
seriam [seˈɾjam]
seriatz [seˈɾjats]
serian [seˈɾian]
Present subjunctive
siéio [ˈsjeju]
siéies [ˈsjejes]
siéie [ˈsjeje]
sieiem [sjeˈjen]
sieietz [sjeˈjes]
siéian [ˈsjejɔn]
siage [ˈsjadze]
siages [ˈsjadze]
siage [ˈsjadze]
siajam [sjaˈdzan]
siajatz [sjaˈdzas]
siajon [sjaˈdzu]
sii [ˈsiji]
sias [ˈsijɔs]
sia [ˈsijɔ]
siam [sjam]
siatz [sjats]
sian [ˈsijɔn]
siá [sjɔ]
siàs [sja]
siá [sjɔ]
siam [sjan]
siatz [sja]
sián [sjɔ]
siái [sjɔj]
siás [sjɔs]
siá [sjɔ]
siam [sjan]
siatz [sjats]
sián [sjɔn]
fugue [ˈfyge]
fugues [ˈfyges]
fugue [ˈfyge]
fuguem [fyˈgen]
fuguetz [fyˈges]
fugan [ˈfygɔn]
sia [ˈsia]
sias [ˈsias]
sia [ˈsia]
siam [sjam]
siatz [sjats]
sian [ˈsian]
Past subjunctive
foguèssio [fuˈgɛsju]
foguèssias [fuˈgɛsis]
foguèssia [fuˈgɛsi]
foguessiam [fugeˈsjan]
foguessiatz [fugeˈsjas]
foguèssian [fuˈgɛsin]
saguesse [saˈgese]
saguesses [saˈgese]
saguesse [saˈgese]
saguessiam [sageˈsjan]
saguessiatz [sageˈsjas]
saguesson [saˈgesu]
estossi [esˈtusi]
estosses [esˈtuses]
estosse [esˈtuse]
estóssem [esˈtusem]
estóssetz [esˈtusets]
estossen [esˈtusen]
fuguèsse [fyˈgɛse]
fuguèsses [fyˈgɛse]
fuguèsse [fyˈgɛse]
fuguèssem [fyˈgɛsen]
fuguèssetz [fyˈgɛse]
fuguèssen [fyˈgɛse]
foguèssi [fuˈgɛsi]
foguèsses [fuˈgɛses]
foguèsse [fuˈgɛse]
foguèssem [fuˈgɛsen]
foguèssetz [fuˈgɛsets]
foguèsson [fuˈgɛsun]
fuguèsse [fyˈgɛse]
fuguèsses [fyˈgɛses]
fuguèsse [fyˈgɛse]
fuguessiam [fygeˈsjan]
fuguessiatz [fygeˈsjas]
fuguèsson [fyˈgɛsun]
fos [fus]
fosses [ˈfuses]
fos [fus]
fossem [fuˈsem]
fossetz [fuˈsets]
fossen [ˈfusen]
Future perfect
estori [esˈtuɾi]
estores [esˈtuɾes]
estore [esˈtuɾe]
estórem [esˈtuɾem]
estóretz [esˈtuɾets]
estoren [esˈtuɾen]

Aver ("to have")[edit]

Aupenc Auvernhàs Gascon Lemosin Lengadocian Provençau Old Occitan
Infinitive
aver [aˈveɾ] avere [aˈveɾe] aver [aˈwe] aver [aˈve] aver [aˈβe] aver [aˈve] aver [a'veɾ]
Past Participle
agut [aˈgy]
agua [aˈgyɔ]
agut [aˈgy]
aguda [aˈgydɔ]
avut [aˈwyt]
avuda [aˈwyðɔ]
agut [aˈgy]
aguda [aˈgydɔ]
agut [aˈɣyt]
aguda [aˈɣyðɔ]
agut [aˈgy]
aguda [aˈgydɔ]
agut [aˈgyt]
aguda [aˈgyda]
Present Participle
avent [aˈvent] aguent [aˈgen] avent [aˈwent] avent [aˈven] avent [aˈɣent] avent [aˈvent] aven [a'ven]
Imperative
aies! [ˈajes]
aiem! [aˈjen]
aietz! [aˈjes]
age! [aˈdze]
ajam! [aˈdzan]
ajatz! [aˈdza]
aja! [ˈaʒɔ]
ajam! [aˈʒam]
ajatz! [aˈʒats]
aia! [ˈajɔ]
aiam! [aˈjan]
aiatz! [aˈja]
aja! [ˈadʒɔ]
ajam! [adˈʒan]
ajatz! [adˈʒats]
agues! [ˈages]
aguem! [aˈgen]
aguetz! [aˈges]
aias! [ˈajas]
aiam! [aˈjam]
aiatz! [aˈjats]
Present indicative
ai [aj]
as [as]
a [a]
avèm [aˈvɛn]
avètz [aˈvɛs]
an [an]
ai [aj]
as [a]
a [ɔ]
avem [aˈven]
avetz [aˈve]
an [ɔn]
èi [ɛj]
as [as]
a [a]
avem [aˈwem]
avetz [aˈwets]
an [an]
ai [aj]
as [a]
a [a]
avem [aˈven]
avetz [aˈvej]
an [an]
ai [aj]
as [as]
a [a]
avèm [aˈβɛn]
avètz [aˈβɛts]
an [an]
ai [aj]
as [as]
a [a]
avèm [aˈvɛn]
avètz [aˈvɛs]
an [an]
ai [aj]
as [as]
a [a]
avem [aˈvem]
avetz [aˈvets]
an [an]
Imperfect indicative
aviáu [aˈvjew]
aviás [aˈvjes]
aviá [aˈvje]
aviam [aˈvjan]
aviatz [aˈvjas]
avián [aˈvjen]
aviá [aˈvjɔ]
aviàs [aˈvja]
aviá [aˈvjɔ]
aviam [aˈvjan]
aviatz [aˈvjas]
avián [aˈvjɔ]
avèvi [aˈwɛwi]
avèvas [aˈwɛwɔs]
avèva [aˈwɛwɔ]
avèvam [aˈwɛwam]
avèvatz [aˈwɛwats]
avèvan [aˈwɛwɔn]
aviá [aˈvjɔ]
aviàs [aˈvja]
aviá [aˈvjɔ]
aviam [aˈvjan]
aviatz [aˈvja]
avián [aˈvjɔ]
aviái [aˈβjɔj]
aviás [aˈβjɔs]
aviá [aˈβjɔ]
aviam [aˈβjan]
aviatz [aˈβjats]
avián [aˈβjɔn]
aviáu [aˈvjew]
aviás [aˈvjes]
aviá [aˈvje]
aviam [aˈvjan]
aviatz [aˈvjas]
avián [aˈvjen]
avia [aˈvia]
avias [aˈvias]
avia [aˈvia]
aviam [aˈvjam]
aviatz [aˈvjatz]
avian [aˈvian]
Preterite indicative
aguèro [aˈgɛɾu]
aguères [aˈgɛɾes]
aguèc [aˈgɛk]
agueriam [ageˈɾjan]
agueriatz [ageˈɾias]
aguèron [aˈgɛɾun]
aguere [aˈgeɾe]
agueres [aˈgeɾes]
aguet [aˈge]
aguem [aˈgen]
aguetz [aˈges]
agueron [aˈgeɾu]
avoi [aˈwuj]
avós [aˈwus]
avó [aˈwu]
avom [aˈwum]
avotz [aˈwuts]
avón [aˈwun]
aguei [aˈgej]
agueras [aˈgeɾa]
aguet [aˈge]
aguèram [aˈgɛɾan]
aguèratz [aˈgɛɾa]
agueran [aˈgeɾɔ]
aguèri [aˈɣɛɾi]
aguères [aˈɣɛɾes]
aguèt [aˈɣɛt]
aguèrem [aˈɣɛɾen]
aguèretz [aˈɣɛɾets]
aguèron [aˈɣɛɾun]
aguère [aˈgɛɾe]
aguères [aˈgɛɾes]
aguèt [aˈgɛt]
agueriam [ageˈɾjan]
agueriatz [ageˈɾias]
aguèron [aˈgɛɾun]
aic [ajk]
aguist [aˈgist]
ac [ak]
aguem [aˈgem]
aguetz [aˈgets]
agron [ˈagɾun]
Future indicative
aurai [aw'ɾaj]
aurás [aw'ɾes]
aurá [aw'ɾe]
aurem [aw'ɾen]
auretz [aw'ɾes]
aurán [aw'ɾen]
aurai [aw'ɾaj]
auràs [aw'ɾa]
aurà [aw'ɾɔ]
aurem [aw'ɾen]
auretz [aw'ɾe]
aurán [aw'ɾɔ]
aurèi [aw'ɾɛj]
auràs [aw'ɾas]
aurà [aw'ɾa]
auram [aw'ɾam]
auratz [aw'ɾats]
auràn [aw'ɾan]
aurai [aw'ɾaj]
auràs [aw'ɾa]
aurá [aw'ɾɔ]
aurem [aw'ɾen]
auretz [aw'ɾe]
aurán [aw'ɾɔ]
aurai [aw'ɾaj]
auràs [aw'ɾas]
aurà [aw'ɾa]
aurem [aw'ɾen]
auretz [aw'ɾets]
auràn [aw'ɾan]
aurai [aw'ɾaj]
auràs [aw'ɾas]
aurà [aw'ɾa]
aurem [aw'ɾen]
auretz [aw'ɾes]
auràn [aw'ɾan]
aurai [aw'ɾaj]
auràs [aw'ɾas]
aurà [aw'ɾa]
aurem [aw'ɾem]
auretz [aw'ɾetz]
auràn [aw'ɾan]
Conditional
auriáu [awˈɾjew]
auriás [awˈɾjes]
auriá [awˈɾje]
auriam [awˈɾjan]
auriatz [awˈɾjas]
aurián [awˈɾjen]
auriá [awˈɾjɔ]
auriás [awˈɾjɔ]
auriá [awˈɾjɔ]
auriam [awˈɾjan]
auriatz [awˈɾjas]
aurián [awˈɾjɔ]
aurí [awˈɾi]
aurés [awˈɾes]
auré [awˈɾe]
aurem [awˈɾem]
auretz [awˈɾets]
aurén [awˈɾen]
auriá [awˈɾjɔ]
auriàs [awˈɾja]
auriá [awˈɾjɔ]
auriam [awˈɾjan]
auriatz [awˈɾja]
aurián [awˈɾjɔ]
auriái [awˈɾjɔj]
auriás [awˈɾjɔs]
auriá [awˈɾjɔ]
auriam [awˈɾjan]
auriatz [awˈɾjats]
aurián [awˈɾjɔn]
auriáu [awˈɾjew]
auriás [awˈɾjes]
auriá [awˈɾje]
auriam [awˈɾjan]
auriatz [awˈɾjas]
aurián [awˈɾjen]
auria [aw'ɾia]
aurias [aw'ɾias]
auria [aw'ɾia]
auriam [aw'ɾjam]
auriatz [aw'ɾjatz]
aurian [aw'ɾian]
Present subjunctive
aio [ˈaju]
aias [ˈajis]
aia [ˈaji]
aiem [aˈjen]
aietz [aˈjes]
aian [ˈajin]
age [ˈadze]
ages [ˈadze]
age [ˈadze]
ajam [aˈdzan]
ajatz [aˈdza]
ajon [ˈadzu]
agi [ˈaʒi]
ajas [ˈaʒɔs]
aja [ˈaʒɔ]
ajam [a'ʒam]
ajatz [aˈʒats]
ajan [ˈaʒɔn]
aia [ˈajɔ]
aias [ˈaja]
aia [ˈajɔ]
aiam [aˈjan]
aiatz [aˈja]
aian [ˈajɔ]
aja [ˈadʒɔ]
ajas [ˈadʒɔs]
aja [ˈadʒɔ]
ajam [adˈʒan]
ajatz [adˈʒats]
ajan [ˈadʒɔn]
ague [ˈage]
agues [ˈages]
ague [ˈage]
aguem [aˈgen]
aguetz [aˈges]
agan [ˈagɔn]
aia [ˈaja]
aias [ˈajas]
aia [ˈaja]
aiam [aˈjam]
aiatz [aˈjats]
aian [ˈajan]
Past subjunctive
aguèssio [aˈgɛsju]
aguèssias [aˈgɛsis]
aguèssia [aˈgɛsi]
aguessiam [ageˈsjan]
aguessiatz [ageˈsjas]
aguèssian [aˈgɛsin]
aguesse [aˈgese]
aguesses [aˈgese]
aguesse [aˈgese]
aguessiam [ageˈsjan]
aguessiatz [ageˈsjas]
aguesson [aˈgesu]
avossi [aˈwusi]
avosses [aˈwuses]
avosse [aˈwuse]
avóssem [aˈwusem]
avóssetz [aˈwusets]
avossen [aˈwusen]
aguèsse [aˈgɛse]
aguèsses [aˈgɛse]
aguèsse [aˈgɛse]
aguèssem [aˈgɛsen]
aguèssetz [aˈgɛse]
aguèssen [aˈgɛse]
aguèssi [aˈgɛsi]
aguèsses [aˈgɛses]
aguèsse [aˈgɛse]
aguèssem [aˈgɛsen]
aguèssetz [aˈgɛsets]
aguèsson [aˈgɛsun]
aguèsse [aˈgɛse]
aguèsses [aˈgɛses]
aguèsse [aˈgɛse]
aguessiam [ageˈsjan]
aguessiatz [ageˈsjas]
aguèsson [aˈgɛsun]
agués [a'ges]
aguesses [a'geses]
agués [a'ges]
aguessem [age'sem]
aguessetz [age'sets]
aguessen [a'gesen]
Future perfect
avori [aˈwuɾi]
avores [aˈwuɾes]
avore [aˈwuɾe]
avórem [aˈwuɾem]
avóretz [aˈwuɾets]
avoren [aˈwuɾen]

Anar ("to go")[edit]

Aupenc Auvernhàs Gascon Lemosin Lengadocian Provençau Old Occitan
Infinitive
anar [aˈnaɾ] anar [aˈna] anar [aˈna] anar [aˈna] anar [aˈna] anar [aˈna] anar [aˈnaɾ]
Past Participle
anat [aˈna]
anaa [aˈnaɔ]
anat [aˈna]
anada [aˈnadɔ]
anat [aˈnat]
anada [aˈnaðɔ]
anat [aˈna]
anada [aˈnadɔ]
anat [aˈnat]
anada [aˈnaðɔ]
anat [aˈna]
anada [aˈnadɔ]
anat [aˈnat]
anada [aˈnada]
Present Participle
anant [aˈnant] anant [aˈnan] anant [aˈnant] anant [aˈnan] anant [aˈnant] anant [aˈnant] anan [aˈnan]
Imperative
vai! [vaj]
anem! [aˈnen]
anatz! [aˈnas]
vai! [vaj]
vajam! [vaˈdzan]
anatz! [aˈna]
vè! [bɛ]
anem! [aˈnem]
anatz! [aˈnats]
vai! [vaj]
anem! [aˈnen]
anatz! [aˈna]
vai! [baj]
anem! [aˈnen]
anatz! [aˈnats]
vai! [vaj]
anem! [aˈnen]
anatz! [aˈnas]
vai! [vaj]
anem! [aˈnem]
anatz! [aˈnats]
Present indicative
vau [vaw]
vas [vas]
vai [vaj]
anam [aˈnan]
anatz [aˈnats]
van [van]
vase [ˈvaze]
vases [ˈvaze]
vai [vaj]
anam [aˈnan]
anatz [aˈna]
vason [ˈvazu]
vau [baw]
vas [bas]
va [ba]
vam [bam]
vatz [bats]
van [ban]
vau [vaw]
vas [va]
vai [vaj]
anam [aˈnan] / vam [van]
anatz [aˈna]
van [van]
vau [baw]
vas [bas]
va [ba]
anèm [aˈnɛn]
anètz [aˈnɛts]
van [ban]
vau [vaw]
vas [vas]
vai [vaj]
anam [aˈnan]
anatz [aˈnats]
van [van]
vauc [vawk]
vais [vajs]
vai [vaj]
anam [aˈnam]
anatz [aˈnats]
van [van]
Imperfect indicative
anavo [aˈnavu]
anaves [aˈnaves]
anava [aˈnavɔ]
anaviam [anaˈvjan]
anaviatz [anaˈvjas]
anavan [aˈnavɔn]
anave [aˈnave]
anaves [aˈnaves]
anava [aˈnavɔ]
anaviam [anaˈvjan]
anaviatz [anaˈvjas]
anavon [aˈnavu]
anavi [aˈnawi]
anavas [aˈnawɔs]
anava [aˈnawɔ]
anàvam [aˈnawam]
anàvatz [aˈnawats]
anavan [aˈnawɔn]
anava [aˈnavɔ]
anavas [aˈnava]
anava [aˈnavɔ]
anàvam [aˈnavan]
anàvatz [aˈnava]
anavan [aˈnavɔ]
anavi [aˈnaβi]
anavas [aˈnaβɔs]
anava [aˈnaβɔ]
anàvem [aˈnaβen]
anàvetz [aˈnaβets]
anavan [aˈnaβɔn]
anave [aˈnave]
anaves [aˈnaves]
anava [aˈnavɔ]
anaviam [anaˈvjan]
anaviatz [anaˈvjas]
anavan [aˈnavɔn]
anava [aˈnava]
anavas [aˈnavas]
anava [aˈnava]
anavam [anaˈvam]
anavatz [anaˈvats]
anavan [aˈnavan]
Preterite indicative
anèro [aˈnɛɾu]
anères [aˈnɛɾes]
anèc [aˈnɛk]
aneriam [aneˈɾjan]
aneriatz [aneˈɾjas]
anèron [aˈnɛɾun]
anere [aˈneɾe]
aneres [aˈneɾes]
anet [aˈne]
anem [aˈnen]
anetz [aˈnes]
aneron [aˈneɾu]
anèi [aˈnɛj]
anès [aˈnɛs]
anè [aˈnɛ]
anèm [aˈnɛm]
anètz [aˈnɛts]
anèn [aˈnɛn]
anei [aˈnej]
aneras [aˈneɾa]
anet [aˈne]
anèram [aˈnɛɾɔn]
anèratz [aˈnɛɾa]
aneran [aˈneɾɔ]
anèri [aˈnɛɾi]
anères [aˈnɛɾes]
anèt [aˈnɛt]
anèrem [aˈnɛɾen]
anèretz [aˈnɛɾets]
anèron [aˈnɛɾun]
anère [aˈnɛɾe]
anères [aˈnɛɾes]
anèt [aˈnɛt]
aneriam [aneˈɾjan]
aneriatz [aneˈɾjas]
anèron [aˈnɛɾun]
anei [aˈnej]
anest [aˈnest]
anet [aˈnet]
anem [aˈnem]
anetz [aˈnetz]
aneron [aˈneɾun]
Future indicative
anarai [ana'ɾaj]
anarás [ana'ɾes]
anará [ana'ɾe]
anarem [ana'ɾen]
anaretz [ana'ɾes]
anarán [ana'ɾen]
anarai [ana'ɾaj]
anarás [ana'ɾɔ]
anará [ana'ɾɔ]
anarem [ana'ɾen]
anaretz [ana'ɾe]
anarán [ana'ɾɔ]
anarèi [ana'ɾɛj]
anaràs [ana'ɾas]
anarà [ana'ɾa]
anaram [ana'ɾam]
anaratz [ana'ɾats]
anaràn [ana'ɾan]
anirai [ani'ɾaj]
aniràs [ani'ɾa]
anirá [ani'ɾɔ]
anirem [ani'ɾen]
aniretz [ani'ɾe]
anirán [ani'ɾɔ]
anarai [ana'ɾaj]
anaràs [ana'ɾas]
anarà [ana'ɾa]
anarem [ana'ɾen]
anaretz [ana'ɾets]
anaràn [ana'ɾan]
anarai [ana'ɾaj]
anaràs [ana'ɾas]
anarà [ana'ɾa]
anarem [ana'ɾen]
anaretz [ana'ɾes]
anaràn [ana'ɾan]
anarai [ana'ɾaj]
anaràs [ana'ɾas]
anarà [ana'ɾa]
anarem [ana'ɾem]
anaretz [ana'ɾets]
anaràn [ana'ɾan]
Conditional
anariáu [anaˈɾjew]
anariás [anaˈɾjes]
anariá [anaˈɾje]
anariam [anaˈɾjan]
anariatz [anaˈɾjas]
anarián [anaˈɾjen]
anariá [anaˈɾjɔ]
anariás [anaˈɾjɔ]
anariá [anaˈɾjɔ]
anariam [anaˈɾjan]
anariatz [anaˈɾjas]
anarián [anaˈɾjɔ]
anarí [anaˈɾi]
anarés [anaˈɾes]
anaré [anaˈɾe]
anarem [anaˈɾem]
anaretz [anaˈɾets]
anarén [anaˈɾen]
aniriá [aniˈɾjɔ]
aniriàs [aniˈɾja]
aniriá [aniˈɾjɔ]
aniriam [aniˈɾjan]
aniriatz [aniˈɾja]
anirián [aniˈɾjɔ]
anariái [anaˈɾjɔj]
anariás [anaˈɾjɔs]
anariá [anaˈɾjɔ]
anariam [anaˈɾjan]
anariatz [anaˈɾjats]
anarián [anaˈɾjɔn]
anariáu [anaˈɾjew]
anariás [anaˈɾjes]
anariá [anaˈɾje]
anariam [anaˈɾjan]
anariatz [anaˈɾjas]
anarián [anaˈɾjen]
anaria [anaˈɾia]
anarias [anaˈɾias]
anaria [anaˈɾia]
anariam [anaˈɾjam]
anariatz [anaˈɾjats]
anarian [anaˈɾian]
Present subjunctive
ànio [ˈanju]
ànias [ˈanis]
ània [ˈani]
aniam [aˈnjan]
aniatz [aˈnjas]
ànian [ˈanin]
vage [ˈvadze]
vages [ˈvadze]
vage [ˈvadze]
vajam [vadˈzan]
vajatz [vadˈzas]
vajon [ˈvadzu]
ani [ˈani]
anes [ˈanes]
ane [ˈane]
anem [aˈnem]
anetz [aˈnets]
anen [ˈanen]
ane [ˈane]
anes [ˈane]
ane [ˈane]
anem [aˈnen]
anetz [aˈne]
anen [ˈane]
ane [ˈane]
anes [ˈanes]
ane [ˈane]
anem [aˈnen]
anetz [aˈnets]
anen [ˈanen]
vague [ˈvage]
vagues [ˈvages]
vague [ˈvage]
anem [aˈnen]
anetz [aˈnes]
vagan [ˈvagɔn]
an [an]
anz [anz]
an [an]
anem [aˈnem]
anetz [aˈnets]
anen [ˈanen]
Past subjunctive
anèssio [aˈnɛsju]
anèssias [aˈnɛsis]
anèssia [aˈnɛsi]
anessiam [aneˈsjan]
anessiatz [aneˈsjas]
anèssian [aˈnɛsin]
anesse [aˈnese]
anesses [aˈnese]
anesse [aˈnese]
anessiam [aneˈsjan]
anessiatz [aneˈsjas]
anesson [aˈnesu]
anèssi [aˈnɛsi]
anèsses [aˈnɛses]
anèsse [aˈnɛse]
anèssem [aˈnɛsem]
anèssetz [aˈnɛsets]
anèssen [aˈnɛsen]
anèsse [aˈnɛse]
anèsses [aˈnɛse]
anèsse [aˈnɛse]
anèssem [aˈnɛsen]
anèssetz [aˈnɛse]
anèssen [aˈnɛse]
anèssi [aˈnɛsi]
anèsses [aˈnɛses]
anèsse [aˈnɛse]
anèssem [aˈnɛsen]
anèssetz [aˈnɛsets]
anèsson [aˈnɛsun]
anèsse [aˈnɛse]
anèsses [aˈnɛses]
anèsse [aˈnɛse]
anessiam [aneˈsjan]
anessiatz [aneˈsjas]
anèsson [aˈnɛsun]
anés [aˈnes]
anesses [aˈneses]
anés [aˈnes]
anessem [aneˈsem]
anessetz [aneˈsets]
anessen [aˈnesen]
Future perfect
anèri [aˈnɛɾi]
anères [aˈnɛɾes]
anère [aˈnɛɾe]
anèrem [aˈnɛɾem]
anèretz [aˈnɛɾets]
anèren [aˈnɛɾen]

Far ("to do")[edit]

Aupenc Auvernhàs Gascon Lemosin Lengadocian Provençau Old Occitan
Infinitive
far [faɾ] far [fa] har [ha] far [fa] far [fa] far [fa] far [faɾ]
Past Participle
fach [fa]
facha [ˈfatʃɔ]
fait [faj]
faita [ˈfajtɔ]
hèit [ˈhɛjt]
hèita [ˈhɛjtɔ]
fach [fa]
facha [ˈfatsɔ]
fach [fatʃ]
facha [ˈfatʃɔ]
fach [fa]
facha [ˈfatʃɔ]
fach [fatʃ]
facha [ˈfatʃa]
Present Participle
fasent [faˈzent] fasent [faˈzen] hant [hant] fasent [faˈzen] fasent [faˈzent] fasent [faˈzent] fazen [faˈzen]
Imperative
fai! [faj]
fasèm! [faˈzɛn]
fasètz! [faˈzɛs]
fai! [faj]
fajam! [fadˈzan]
fasetz! [faˈze]
hè! [hɛ]
hèm! [hɛm]
hètz! [hɛts]
fai! [faj]
fajam! [fadˈzan]
fasetz! [faˈze]
fai! [faj]
fagam! [faˈgan]
fasètz! [faˈzɛts]
fai! [faj]
fasèm! [faˈzɛn]
fasètz! [faˈzɛs]
fai! [faj]
fazem! [faˈzem]
fatz! [fats]
Present indicative
fau [faw]
fas [fas]
fa [fa]
fasèm [faˈzɛn]
fasètz [faˈzɛts]
fan [fan]
fase [ˈfaze]
fases [ˈfaze]
fai [faj]
fasem [faˈzen]
fasetz [faˈzes]
fason [ˈfazu]
hèi [hɛj]
hès [hɛs]
hè [hɛ]
hèm [hɛm]
hètz [hɛts]
hèn [hèn]
fau [faw]
fas [fa]
fai [faj]
fasem [faˈzen]
fasetz [faˈzej]
fan [fan]
fau [faw]
fas [fas]
fa [fa]
fasèm [faˈzɛn]
fasètz [faˈzɛts]
fan [fan]
fau [faw]
fas [fas]
fai [faj]
fasèm [faˈzɛn]
fasètz [faˈzɛts]
fan [fan]
fauc [fawk]
fas [fas]
fa [fa]
fam [fam]
fatz [fats]
fan [fan]
Imperfect indicative
fasiáu [faˈzjew]
fasiás [faˈzjes]
fasiá [faˈzje]
fasiam [faˈzjan]
fasiatz [faˈzjas]
fasián [faˈzjen]
fasiá [faˈzjɔ]
fasiàs [faˈzja]
fasiá [faˈzjɔ]
fasiam [faˈzjan]
fasiatz [faˈzjas]
fasián [faˈzjɔ]
hasèvi [haˈzɛwi]
hasèvas [haˈzɛwɔs]
hasèva [haˈzɛwɔ]
hasèvam [haˈzɛwam]
hasèvatz [haˈzɛwats]
hasèvan [haˈzɛwɔn]
fasiá [faˈzjɔ]
fasiàs [faˈzja]
fasiá [faˈzjɔ]
fasiam [faˈzjan]
fasiatz [faˈzja]
fasián [faˈzjɔ]
fasiái [faˈzjɔj]
fasiás [faˈzjɔs]
fasiá [faˈzjɔ]
fasiam [faˈzjan]
fasiatz [faˈzjats]
fasián [faˈzjɔn]
fasiáu [faˈzjew]
fasiás [faˈzjes]
fasiá [faˈzje]
fasiam [faˈzjan]
fasiatz [faˈzjas]
fasián [faˈzjen]
fazia [faˈzia]
fazias [faˈzias]
fazia [faˈzia]
faziam [faˈzjam]
faziatz [faˈzjats]
fazian [faˈzian]
Preterite indicative
faguèro [faˈgɛɾu]
faguères [faˈgɛɾes]
faguèc [faˈgɛk]
fagueriam [fageˈɾjan]
fagueriatz [fageˈɾias]
faguèron [faˈgɛɾun]
faguere [faˈgeɾe]
fagueres [faˈgeɾe]
faguet [faˈget]
faguem [faˈgen]
faguetz [faˈges]
fagueron [faˈgeɾu]
hasoi [haˈzuj]
hasós [haˈzus]
hasó [haˈzu]
hasom [haˈzum]
hasotz [haˈzuts]
hasón [haˈzun]
faguei [faˈgej]
fagueras [faˈgeɾa]
faguet [faˈge]
faguèram [faˈgɛɾan]
faguèratz [faˈgɛɾa]
fagueran [faˈgeɾɔ]
faguèri [faˈgɛɾi]
faguères [faˈgɛɾes]
faguèt [faˈgɛt]
faguèrem [faˈgɛɾen]
faguèretz [faˈgɛɾets]
faguèron [faˈgɛɾun]
faguère [faˈgɛɾe]
faguères [faˈgɛɾes]
faguèt [faˈgɛt]
fagueriam [fageˈɾjan]
fagueriatz [fageˈɾias]
faguèron [faˈgɛɾun]
fis [fis]
fezist [feˈzist]
fetz [fets]
fezem [feˈzem]
fezetz [feˈzets]
feiron [ˈfejɾun]
Future indicative
farai [fa'ɾaj]
farás [fa'ɾes]
fará [fa'ɾe]
farem [fa'ɾen]
faretz [fa'ɾes]
farán [fa'ɾen]
farai [fa'ɾaj]
faràs [fa'ɾa]
farà [fa'ɾɔ]
farem [fa'ɾen]
faretz [fa'ɾes]
farán [fa'ɾɔ]
harèi [ha'ɾɛj]
haràs [ha'ɾas]
harà [ha'ɾa]
haram [ha'ɾam]
haratz [ha'ɾats]
haràn [ha'ɾan]
farai [fa'ɾaj]
faràs [fa'ɾa]
fará [fa'ɾɔ]
farem [fa'ɾen]
faretz [fa'ɾe]
farán [fa'ɾɔ]
farai [fa'ɾaj]
faràs [fa'ɾas]
farà [fa'ɾa]
farem [fa'ɾen]
faretz [fa'ɾets]
faràn [fa'ɾan]
farai [fa'ɾaj]
faràs [fa'ɾas]
farà [fa'ɾa]
farem [fa'ɾen]
faretz [fa'ɾes]
faràn [fa'ɾan]
farai [fa'ɾaj]
faràs [fa'ɾas]
farà [fa'ɾa]
farem [fa'ɾem]
faretz [fa'ɾets]
faràn [fa'ɾan]
Conditional
fariáu [faˈɾjew]
fariás [faˈɾjes]
fariá [faˈɾje]
fariam [faˈɾjan]
fariatz [faˈɾjas]
farián [faˈɾjen]
fariá [faˈɾjɔ]
fariás [faˈɾjɔ]
fariá [faˈɾjɔ]
fariam [faˈɾjan]
fariatz [faˈɾjas]
farián [faˈɾjɔ]
harí [haˈɾi]
harés [haˈɾes]
haré [haˈɾe]
harem [haˈɾem]
haretz [haˈɾets]
harén [haˈɾen]
fariá [faˈɾjɔ]
fariàs [faˈɾja]
fariá [faˈɾjɔ]
fariam [faˈɾjan]
fariatz [faˈɾja]
farián [faˈɾjɔ]
fariái [faˈɾjɔj]
fariás [faˈɾjɔs]
fariá [faˈɾjɔ]
fariam [faˈɾjan]
fariatz [faˈɾjats]
farián [faˈɾjɔn]
fariáu [faˈɾjew]
fariás [faˈɾjes]
fariá [faˈɾje]
fariam [faˈɾjan]
fariatz [faˈɾjas]
farián [faˈɾjen]
faria [faˈɾia]
farias [faˈɾias]
faria [faˈɾia]
fariam [faˈɾjam]
fariatz [faˈɾjats]
farian [faˈɾian]
Present subjunctive
fàcio [ˈfasju]
fàcias [ˈfasis]
fàcia [ˈfasi]
faciam [faˈsjan]
faciatz [faˈsjas]
fàcian [ˈfasin]
fage [ˈfadze]
fages [ˈfadze]
fage [ˈfadze]
faguessiam [fageˈsjan]
faguessiatz [fageˈsjas]
fajon [ˈfadzu]
haci [ˈhasi]
hàcias [ˈhasjɔs]
hàcia [ˈhasjɔ]
haciam [haˈsjam]
haciatz [haˈsjats]
hàcian [ˈhasjɔn]
fasa [ˈfazɔ]
fasas [ˈfaza]
fasa [ˈfazɔ]
fasam [faˈzan]
fasatz [faˈza]
fasan [ˈfazɔ]
faga [ˈfaɣɔ]
fagas [ˈfaɣɔs]
faga [ˈfaɣɔ]
fagam [faˈɣan]
fagatz [faˈɣats]
fagan [ˈfaɣɔn]
fague [ˈfage]
fagues [ˈfages]
fague [ˈfage]
faguem [faˈgen]
faguetz [faˈges]
fagan [ˈfagɔn]
fassa [ˈfasa]
fassas [ˈfasas]
fassa [ˈfasa]
fassam [faˈsam]
fassatz [faˈsats]
fassan [ˈfasan]
Past subjunctive
faguèssio [faˈgɛsju]
faguèssias [faˈgɛsis]
faguèssia [faˈgɛsi]
faguessiam [fageˈsjan]
faguessiatz [fageˈsjas]
faguèssian [faˈgɛsin]
faguesse [faˈgese]
faguesses [faˈgese]
faguesse [faˈgese]
faguessiam [fageˈsjan]
faguessiatz [fageˈsjas]
faguesson [faˈgesu]
hasossi [haˈzusi]
hasosses [haˈzuses]
hasosse [haˈzuse]
hasóssem [haˈzusem]
hasóssetz [haˈzusets]
hasossen [haˈzusen]
faguèsse [faˈgɛse]
faguèsses [faˈgɛse]
faguèsse [faˈgɛse]
faguèssem [faˈgɛsen]
faguèssetz [faˈgɛse]
faguèssen [faˈgɛse]
faguèssi [faˈgɛsi]
faguèsses [faˈgɛses]
faguèsse [faˈgɛse]
faguèssem [faˈgɛsen]
faguèssetz [faˈgɛsets]
faguèsson [faˈgɛsun]
faguèsse [faˈgɛse]
faguèsses [faˈgɛses]
faguèsse [faˈgɛse]
faguessiam [fageˈsjan]
faguessiatz [fageˈsjas]
faguèsson [faˈgɛsun]
fezés [feˈzes]
fezesses [feˈzeses]
fezés [feˈzes]
fezessem [fezeˈsem]
fezessetz [fezeˈsets]
fesson [ˈfesun]
Future perfect
hasori [haˈzuɾi]
hasores [haˈzuɾes]
hasore [haˈzuɾe]
hasórem [haˈzuɾem]
hasóretz [haˈzuɾets]
hasoren [haˈzuɾen]

See also[edit]

External links[edit]