Poland at the 1976 Summer Olympics

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
Poland at the Olympic Games

Flag of Poland
IOC code  POL
NOC Polish Olympic Committee
Website www.pkol.pl (Polish)
At the 1976 Summer Olympics in Montreal
Competitors 207 (180 men and 27 women) in 18 sports
Medals
Rank: 6
Gold
7
Silver
6
Bronze
13
Total
26
Olympic history (summary)
Summer Games
Winter Games
Other related appearances
Austria (1908–1912)
Russian Empire (1912)

Poland competed at the 1976 Summer Olympics in Montreal, Canada. 207 competitors, 180 men and 27 women, took part in 116 events in 18 sports.[1]

Medalists[edit]

Med 1.png Gold[edit]

Med 2.png Silver[edit]

Med 3.png Bronze[edit]

Archery[edit]

Poland entered two women and two men in the archery competition. It was the second time that Poland had sent archers to the Olympics. After winning a silver medal in the women's competition in 1972, Poland's best finisher in 1976 was Jadwiga Wilejto at 6th place. Both of the Polish men, however, improved considerably on the best male competitor of four years before. Poland placed eighth on the national leaderboard for archery.

Men
Athlete Event Round 1 Round 2 Total score
Score Seed Score Seed Score Seed
Jan Popowicz Individual 1154 22 1201 20 2355 17
Wojciech Szymańczyk 1137 25 1209 16 2346 22
Women
Athlete Event Round 1 Round 2 Total score
Score Seed Score Seed Score Seed
Jadwiga Wilejto Individual 1200 4 1195 9 2395 6
Irena Szydłowska 1127 8 1137 18 2264 20

Athletics[edit]

Men
Track & road events
Athlete Event Heat Quarterfinal Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank Result Rank
Bogusław Duda 20 km walk N/A 1:33:53.4 21
Marian Gęsicki 800 m 1:47.06 6 Did not advance
Bogdan Grzejszczak 200 m 21.35 2 Q 21.02 2 Q 21.14 4 Q 20.91 6
Jerzy Hewelt 400 m hurdles 51.39 3 Q N/A 50.57 7 Did not advance
Zbigniew Jaremski 400 m 46.68 3 Q 47.10 6 Did not advance
Zenon Licznerski 100 m 10.60 2 Q 10.52 6 Did not advance
Bronisław Malinowski 1500 m 3:41.67 6 Did not advance
3000 m steeplechase 8:18.56 1 Q N/A 8:09.11 Silver medal.svg
Zenon Nowosz 200 m 21.29 2 Q 21.22 6 Did not advance
Kazimierz Orzeł Marathon N/A 2:17:43 15
Jan Ornoch 20 km walk N/A 1:32:19.2 17
Jerzy Pietrzyk 400 m 46.92 2 Q 46.30 3 Q 45.65 5 Did not advance
Andrzej Świerczyński 100 m 10.62 2 Q 10.59 5 Did not advance
Jan Werner 400 m 46.19 3 Q 45.88 2 Q 45.44 4 Q 45.63 8
Marian Woronin 100 m 10.56 2 Q 10.53 4 Q 10.69 8 Did not advance
200 m 21.90 5 Did not advance
Andrzej Świerczyński
Marian Woronin
Bogdan Grzejszczak
Zenon Licznerski
4×100 m relay 39.09 1 Q N/A 38.83 4
Ryszard Podlas
Jan Werner
Zbigniew Jaremski
Jerzy Pietrzyk
4×400 m relay 3:03.03 1 Q N/A 3:01.43 Silver medal.svg
Field events
Athlete Event Qualification Final
Distance Position Distance Position
Piotr Bielczyk Javelin throw 82.56 7 q 86.50 4
Eugeniusz Biskupski Triple jump 16.46 9 Q 16.49 7
Wojciech Buciarski Pole vault 5.10 1 Q 5.45 5
Grzegorz Cybulski Long jump 7.71 13 Did not advance
Michał Joachimowski Triple jump 16.29 13 Did not advance
Władysław Kozakiewicz Pole vault 5.10 1 Q 5.25 11
Andrzej Sontag Triple jump 15.82 20 Did not advance
Tadeusz Ślusarski Pole vault 5.10 16 Q 5.50 OR Gold medal.svg
Stanisław Wołodko Discus throw 59.42 18 Did not advance
Jacek Wszoła High jump 2.16 1 Q 2.25 OR Gold medal.svg
Combined events – Decathlon
Athlete Event 100 m LJ SP HJ 400 m 100H DT PV JT 1500 m Final Rank
Ryszard Katus Result 11.06 7.04 13.48 1.84 49.87 14.51 42.28 4.50 57.54 4:47.00 7616 12
Points 790 828 695 716 810 902 730 932 731 482
Ryszard Skowronek Result 11.02 7.26 13.74 1.91 47.91 14.75 45.34 4.80 62.22 4:29.89 8113 5
Points 799 873 712 779 903 876 788 1005 788 590
Women
Track & road events
Athlete Event Heat Quarterfinal Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank Result Rank
Bożena Nowakowska 100 m hurdles 13.05 1 Q N/A 13.04 5 Did not advance
Grażyna Rabsztyn 100 m hurdles 13.09 2 Q N/A 13.35 2 Q 12.96 5
Irena Szewińska 400 m 52.75 3 Q 52.00 4 Q 50.48 OR 1 Q 49.29 WR Gold medal.svg
Field events
Athlete Event Qualification Final
Distance Position Distance Position
Danuta Rosani Discus throw 57.78 11 q DSQ*

Results have been removed due to her disqualification for using anabolic steroids, the first case of such a disqualification in the sport at the Olympics.

Boxing[edit]

Men
Athlete Event 1 Round 2 Round 3 Round Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Henryk Średnicki Light Flyweight  Luis Curtis (USA)
W 5-0
 Li Byong-Uk (PRK)
L 2:3
Did not advance
Leszek Blażyński Flyweight BYE  Antonio Filho  (BRA)
W KO-2
 Fazlija Sacirović  (YUG)
W 3-2
 Alfredo Pérez (VEN)
W 3-2
 Leo Randolph (USA)
L 1-4
Did not advance Bronze medal.svg
Leszek Borkowski Bantamweight BYE  Patrick Cowdell (GBR)
L 0-5
Did not advance
Leszek Kosedowski Featherweight BYE  Cornelius Boza Edwards  (UGA)
W WO
 Camille Huard (CAN)
W 5-0
 Bratislav Ristić  (YUG)
W 5-0
 Richard Nowakowski (GDR)
L 0-5
Did not advance Bronze medal.svg
Bogdan Gajda Lightweight BYE  Cleveland Denny  (GUY)
W WO
 Vassily Solomin (URS)
L 0-5
Did not advance
Kazimierz Szczerba Light Welterweight BYE   Josiah Nhlengethwa (SUR)
W WO
 Sodnom Gombo (MGL)
W 3-2
  Luis Portillo  (ARG)
W 5-0
 Ray Leonard (USA)
L 0-5
Did not advance Bronze medal.svg
Zbigniew Kicka Welterweight BYE  Clinton Jackson  (USA)
W 0-5
Did not advance
Jerzy Rybicki Light Middleweight BYE  Chuck Walker  (USA)
W 3-2
N/A  Wilfredo Guzmán (PUR)
W 5-0
 Viktor Savchenko  (URS)
W 3-2
 Tadija Kačar (YUG)
W5-0
Gold medal.svg
Ryszard Pasiewicz Middleweight BYE  Jean-Pierre Malavasi (FRA)
W KO-2
N/A  Michael Spinks (USA)
L 0-5
Did not advance
Janusz Gortat Light Heavyweight  JMiloslav Popović (YUG)
W 3-2
 Georgi Stoymenov (BUL)
W AB-3
N/A  Juan Domingo Suarez (ARG)
W 4-1
 Leon Spinks (USA)
L 0-5
Did not advance Bronze medal.svg
Andrzej Biegalski Heavyweight  John Tate (USA)
L 0-5
Did not advance

Canoeing[edit]

Sprint[edit]

Men
Athlete Event Heats Repechages Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Ryszard Kosiński C-1 500 m 2:16.60 6 R 2:08.06 3 Q 2:12.71 4 Did not advance
Jerzy Opara
Andrzej Gronowicz
C-2 500 m 1:58.90 3 Q BYE 1:49.04 1 Q 1:47.77 Silver medal.svg
Jerzy Opara
Andrzej Gronowicz
C-2 1000 m 3:52.58 1 Q BYE 3:59.34 1 Q 3:59.56 4
Grzegorz Śledziewski K-1 500 m 1:54.27 1 Q BYE 1:52.39 1 Q 1:48.49 5
K-1 1000 m 3:55.76 2 Q BYE 3:46.88 1 Q 3:54.29 8
Ryszard Oborski
Grzegorz Śledziewski
K-2 500 m 1:46.31 6 R 1:47.30 2 Q 1:41.65 4 Did not advance
Ryszard Tylewski
Daniel Wełna
K-2 1000 m 3:36.57 3 Q BYE 3:29.07 4 Did not advance
Henryk Budzicz
Kazimierz Górecki
Grzegorz Kołtan
Ryszard Oborski
K-4 1000 m 3:07.91 2 Q BYE 3:13.62 3 Q 3:12.17 5
Women
Athlete Event Heats Repechages Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Ewa Kamińska K-1 500 m 2:12.38 1 Q BYE 2:08.48 1Q 2:05.16 4
Maria Kazanecka
Katarzyna Kulczak
K-2 500 m 2:01.45 3 Q N/A 1:53.50 3 Q 1:55.05 6

Cycling[edit]

Road[edit]

Athlete Event Time Rank
Jan Brzeźny Men's road race 4:19:09 30
Mieczysław Nowicki 4:47:23.0 Bronze medal.svg
Stanisław Szozda 4:49:01.0 11
Ryszard Szurkowski 4:49:01.0 12
Ryszard Szurkowski
Tadeusz Mytnik
Mieczysław Nowicki
Stanisław Szozda
Team time trial 2:09:13.0 Silver medal.svg

Track[edit]

1000m time trial
Athlete Event Time Rank
Janusz Kierzkowski Men's 1000m time trial 1:07.660 4
Men's Sprint
Athlete Event Round 1 Repechage 1 Round 2 Repechage 2 Repechage Finals Quarterfinals Semifinals Final
Time
Speed (km/h)
Rank Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Rank
Benedykt Kocot Men's sprint  Rawlins (TRI )
 Chin (JAM)
W 11.79
BYE  Fredborg (DEN)
 Berkmann (ITA)
L
  Tormen Mendez (CHI)
 Smith (BAR)
L
Did not advance
Pursuit
Athlete Event Qualification Round 1/8 Quarterfinals Semifinals Final
Time Rank Opposition
Time
Opposition
Time
Opposition
Time
Opposition
Time
Rank
Jan Jankiewicz Men's individual pursuit 4:51.48 7 Q  Klasa (TCH)
L 4:54.94
Did not advance 10
Czesław Lang
Jan Jankiewicz
Krzysztof Sujka
Zbigniew Szczepkowski
Team pursuit 4:27.21 5 Q N/A  Great Britain (GBR)
L 4:27.13
Did not advance 5

Fencing[edit]

18 fencers, 13 men and 5 women, represented Poland in 1976.

Men's foil
Men's team foil
Men's épée
Men's team épée
Men's sabre
Men's team sabre
Women's foil
Women's team foil

Football[edit]

First round[edit]

Group C[edit]

Team Pld W D L GF GA GD Pts
 Poland 2 1 1 0 3 2 +1 3
 Iran 2 1 0 1 3 3 0 2
 Cuba 2 0 1 1 0 1 −1 1

July 18, 1976
12:00
Poland  0 – 0  Cuba
Report
Lansdowne Park, Ottawa
Attendance: 29.417
Referee: Abraham Klein Israel

July 20, 1976
12:00
Iran  1 – 0  Cuba
Mazloumi Goal 28' Report
Lansdowne Park, Ottawa
Attendance: 11.324
Referee: Adolf Prokop East Germany

July 22, 1976
12:00
Poland  3 – 2  Iran
Szarmach Goal 48' Goal 75'
Deyna Goal 51'
Report Parvin Goal 6'
Rowshan Goal 79'
Olympic Stadium, Montreal
Attendance: 32.309
Referee: Arnaldo Cézar Coelho Brazil

Bracket[edit]

Quarter-finals Semi-finals Final
                   
July 25 - Ottawa        
  East Germany  4
July 27 - Montreal
  France  0  
  East Germany  2
July 25 - Sherbrooke
      Soviet Union  1  
  Soviet Union  2
July 31 - Montreal
  Iran  1  
  East Germany  3
July 25 - Toronto    
    Poland  1
  Brazil  4
July 27 - Toronto
  Israel  1  
  Poland  2 Bronze medal match
July 25 - Montreal
      Brazil  0   July 29 - Montreal
  Poland  5
  Soviet Union  2
  North Korea  0  
  Brazil  0
 

Quarter-finals[edit]

July 25, 1976
12:00
Poland  5 – 0  North Korea
Szarmach Goal 13' Goal 49'
Lato Goal 59' Goal 79'
Szymanowski Goal 64'
Report
Olympic Stadium, Montreal
Attendance: 46.885
Referee: Paul Schiller Austria

Semi-finals[edit]

July 27, 1976
12:00
Poland  2 – 0  Brazil
Szarmach Goal 51' Goal 82' Report
Varsity Stadium, Toronto
Attendance: 21.743
Referee: John Paterson United Kingdom

Gold Medal match[edit]

July 31, 1976
East Germany  3 – 1  Poland
Schade Goal 7'
Hoffmann Goal 14'
Häfner Goal 84'
Report Lato Goal 59'
Olympic Stadium, Montreal

Referee: Ramón Barreto Uruguay

Attendance: 71.617

Team roster[edit]

 PolandSilver medal.svg Silver Medal

Gymnastics[edit]

Handball[edit]

Preliminary round[edit]

Group B[edit]

Rank Team Pld W D L GF GA Pts Romania Poland Hungary Czechoslovakia United States
1.  Romania (ROU) 4 3 1 0 91 71 7 X 17:15 23:18 19:19 32:19
2.  Poland (POL) 4 3 0 1 80 71 6 15:17 X 18:16 21:18 26:20
3.  Hungary (HUN) 4 2 0 2 92 82 4 18:23 16:18 X 22:20 36:21
4.  Czechoslovakia (TCH) 4 1 1 2 85 82 3 19:19 18:21 20:22 X 28:20
5.  United States (USA) 4 0 0 4 80 122 0 19:32 20:26 21:36 20:28 X

Bronze medal match[edit]

Roster[edit]

 Poland - Bronze medal.svg Bronze Medal

Judo[edit]

Men
Athlete Event Round 1 Round 2 Round 3 Round 4 Repechage 1 Repechage 2 Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Marian Standowicz −63kg  Manuel Luna (VEN)
W 0001-0000
 Héctor Rodriguez Torres (CUB)
L 0000-0010
BYE  José Pinto Gomes (POR)
W 0010-0000
 József Tuncsik (HUN)
L 0000-0100
5
Marian Tałaj −70kg  Vladimir Nevzorov (URS)
W 0000-1000
BYE  Thomas Hagman (SUI)
W 0010-0000
 John Van Hoek (AUS)
W 0001-0000
 Chang-Seon Lee (KOR)
W 1000-0000
Bronze medal.svg
Adam Adamczyk −80kg  Daniel Guldemont (BEL)
W 1000-0000
 Slavko Obadov (YUG)
L 0001-1000
Did not advance
Antoni Reiter −93kg BYE  Paul Buchel (LIE)
W 1000-0000
 Dietmar Lorenz (GDR)
L 0001-0100
Did not advance
Waldemar Zausz +93kg  Keith Remfry (GBR)
L 0000–0010
Did not advance
Open  Jen-Luc Rouge (FRA)
L 0000–1000
Did not advance

Modern pentathlon[edit]

Three male pentathletes represented Poland in 1976. Janusz Pyciak-Peciak won an individual gold medal.

Athlete Event Shooting
(10 m air pistol)
Fencing
(épée one touch)
Swimming
(200 m freestyle)
Riding
(show jumping)
Running
(3000 m)
Total points Final rank
Points Points Points Points Points
Zbigniew Pacelt Men's 1100 592 890 1308 1138 5028 19
Janusz Pyciak-Peciak 1066 928 1044 1164 1318 5520 Gold medal.svg
Krzysztof Trybusiewicz 1004 640 978 1072 1129 4823 34
Janusz Pyciak-Peciak
Zbigniew Pacelt
Krzysztof Trybusiewicz
Team 3170 2160 2912 3544 3585 15343 4

Rowing[edit]

Men
Athlete Event Heats Repechage Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Zbigniew Ślusarski
Alfons Ślusarski
Coxless pairs 6:58.98 2 Q BYE 6:44.64 5 FB 7:35.53 11
Ryszard Stadniuk
Grzegorz Stellak
Ryszard Kubiak
Coxed pairs 7:43.45 4 R 7:23.17 1 Q 7:09.33 3 Q 8:23.02 6
Jerzy Broniec
Adam Tomasiak
Jerzy Ulczyński
Ryszard Burak
Włodzimierz Chmielewski
Coxed fours 6:42.55 4 R 6:22.16 1 Q 6:13.53 5 FB 6:51.85 8
Women
Athlete Event Heats Repechage Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Ewa Ambroziak Single sculls 3:58.09 5 R 4:16.74 4 FB 4:26.60 9
Anna Krzemińska-Karbowiak
Małgorzata Kawalska
Coxless pairs 3:41.05 5 R 4:02.20 4 FB 4:03.26 8
Anna Brandysiewicz
Bogusława Kozłowska-Tomasiak
Barbara Wenta-Wojciechowska
Danuta Konkalec
Róża Data
Mieczysława Franczyk
Maria Stadnicka
Aleksandra Kaczyńska
Dorota Zdanowska
Eight 3:06.67 3 R 3:18.18 5 FB 3:32.48 7

Sailing[edit]

Open
Athlete Event Race Net points Final rank
1 2 3 4 5 6 7
Ryszard Blaszka Finn 22 22 4 5 4 25 25 113.0 16

Shooting[edit]

Open
Athlete Event Final
Score Rank
Zygmunt Bogdziewicz Running target 553 15
Wiesław Gawlikowski Skeet 196 Bronze medal.svg
Jerzy Greszkiewicz Running target 571 Bronze medal.svg
Stanisław Marucha 50 metre rifle prone 587 37
Maciej Orlik 25 m rapid fire pistol 585 27
Eugeniusz Pędzisz 50 metre rifle three positions 1144 14
Sławomir Romanowski 50 m pistol 553 12
Romuald Siemionow 50 metre rifle three positions 1137 24
Adam Smelczyński Trap 183 6
Andrzej Socharski Skeet 192 14
Andrzej Trajda 50 metre rifle prone 589 28
Józef Zapędzki 25 m rapid fire pistol 556 45

Swimming[edit]

Men
Athlete Event Heat Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Cezary Śmiglak 100 metre breaststroke 1:08.02 22 Did not advance
200 metre breaststroke 2:27.41 21 Did not advance
Ryszard Żugaj 100 metre backstroke 1:00.16 16 Q 59.90 16 Did not advance
200 metre backstroke 2:12.53 29 Did not advance
Women
Athlete Event Heat Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Anna Skolarczyk 100 metre breaststroke 1:17.16 19 Did not advance
200 metre breaststroke 2:42.05 18 Did not advance

Volleyball[edit]

Preliminary round[edit]

Qualified for the Semifinals
Qualified for the 5th–8th semifinals

Pool A[edit]

Matches Sets Points
Rank Team Pts W L W L Ratio W L Ratio
1  Poland 8 4 0 12 5 2.400 235 172 1.366
2  Cuba 7 3 1 11 4 2.750 208 142 1.465
3  Czechoslovakia 6 2 2 8 7 1.143 182 177 1.028
4  South Korea 5 1 3 6 9 0.667 146 187 0.781
5  Canada 4 0 4 0 12 0.000 88 181 0.486
Date Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total
18 Jul Czechoslovakia  3–0  Canada 15–4 16–14 15–11     46–29
18 Jul Poland  3–2  South Korea 12–15 6–15 15–6 15–6 15–5 63–47
19 Jul Poland  3–0  Canada 15–4 15–7 15–6     45–17
19 Jul Cuba  3–1  Czechoslovakia 15–6 10–15 15–5 15–6   55–32
21 Jul Poland  3–2  Cuba 13–15 10–15 15–6 15–9 20–18 73–63
21 Jul South Korea  3–0  Canada 15–7 15–5 15–8     45–20
23 Jul Cuba  3–0  South Korea 15–4 15–5 15–6     45–15
23 Jul Poland  3–1  Czechoslovakia 8–15 15–11 15–5 16–14   54–45
25 Jul Czechoslovakia  3–1  South Korea 15–9 15–9 14–16 15–5   59–39
25 Jul Cuba  3–0  Canada 15–10 15–9 15–3     45–22

1st–4th places[edit]

Semifinals Gold medal match
29 July
  Poland  3  
  Japan  2  
 
30 July
      Poland  3
    Soviet Union  2
Bronze medal match
29 July 30 July
  Cuba  0   Japan  0
  Soviet Union  3     Cuba  3

Semifinals[edit]

Date Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total
29 Jul Poland  3–2  Japan 15–17 15–6 15–6 10–15 15–10 70–54

Gold medal match[edit]

Date Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total
30 Jul Poland  3–2  Soviet Union 11–15 15–13 12–15 19–17 15–7 72–67
  • Team Roster

 Poland - Gold medal.svg Gold Medal

Weightlifting[edit]

Men
Athlete Event Snatch Clean & Jerk Total Rank
Result Rank Result Rank
Stefan Leletko 52 kg 95 7 125 6 220 6
Zygmunt Smalcerz 0 NVL 0 DNS 0 AC
Grzegorz Cziura 56 kg 115 2 137.5 4 252.5 Silver medal.svg
Leszek Skorupa 112.5 3 137.5 4 250.0 4
Antoni Pawlak 60 kg 120 4 0 NVL 120 AC
Jan Łostowski 0 NVL 0 DNS 0 AC
Kazimierz Czarnecki 67,5 kg 130 3 165 3 295 Bronze medal.svg
Zbigniew Kaczmarek 135 AC 172.5 AC 307.5 DQ
Tadeusz Rutkowski 110 kg 167.5 2 210 4 377.5 Bronze medal.svg

Wrestling[edit]

Men's freestyle
Athlete Event Elimination Pool Final round
Round 1
Result
Round 2
Result
Round 3
Result
Round 4
Result
Round 5
Result
Round 6
Result
Final round
Result
Rank
Władysław Stecyk −52 kg   Jamsrangiin Mönkh-Ochir (MGL)
W T 8:30
 Julien Mewis (BEL)
W T 1:26
 Nermedin Selimov (BUL)
W 11-8
 Yuji Takada  (JPN)
L T 5:39
 Alexander Ivanov (URS)
L 5 - 26
N/A Did not advance 6
Zbigniew Żedzicki −57 kg BYE  Joe Corso (USA)
W T 1:02
 Li Ho-Pyong (PRK)
L 10-13
 Miho Dukov (BUL)
L 7 - 14
N/A Did not advance 8
Henryk Mazur −82 kg  Mehmet Uzun  (TUR)
W 9-4
 Mohammad Hassan Mohebbi (IRI)
W 13-10
 Birahim Diop (SEN)
W T 5:21
 Adolf Seger (FRG)
L 6 - 26
N/A Did not advance 6
Paweł Kurczewski −90 kg  Géza Molnár (HUN)
W 6-3
 Salah Uddin  (PAK)
W T 1:50
 Horst Stottmeister (GDR)
L T 5:11
 Keijo Manni  (FIN)
W T 0:57
 Ben Peterson (USA)
W 4-13
N/A Did not advance 6
Men's Greco-Roman
Athlete Event Elimination Pool Final round
Round 1
Result
Round 2
Result
Round 3
Result
Round 4
Result
Round 5
Result
Round 6
Result
Final round
Result
Rank
Aleksander Zajączkowski −48kg  Sirvano Valdes (CUB)
L 6 - 11
 Gheorghe Berceanu (ROU)
L T 0:20
N/A Did not advance 11
Czesław Stanjek −52kg  Jamsrangiin Mönkh-Ochir (MGL)
W DQ 6:52
  Antonio Caltabiano (ITA)
L 6-11
DNS N/A Did not advance 9
Józef Lipień −57kg  Mihai Boţilă (ROU)
L DQ 8:00
 Yoshima Suga (JPN)
W 16-12
 Pertti Ukkola (FIN)
W 9-4
 Farhat Mustafin  (URS)
L 4-29
N/A Did not advance 10
Kazimierz Lipień −62kg  Howard Stupp (CAN)
W 37-0
 Joaquim Jesus Vieira (POR)
W T 1:59
 Stoyan Lazarov  (BUL)
W 16-0
 Stelios Mygiakis (GRE)
W DQ 8:55
BYE  Nelson Davidyan (URS)
L 6 - 10
 László Réczi (HUN)
W 13-4
Gold medal.svg
Andrzej Supron −68kg  Ştefan Rusu (ROU)
L 1-13
 Jacques van Lancker (BEL)
W T 5:04
 Nedko Nedev (BUL)
W 9-7
 Kim Hae-Myung (KOR)
W T 1:47
 Suren Nalbandyan (URS)
L 4-7
N/A Did not advance 5
Stanisław Krzesiński −74kg  Mikko Huhtala (FIN)
L DQ 5:15
 Idalberto Barbán (CUB)
W DQ 7:53
 Klaus-Peter Göpfert  (GDR)
L T 1:14
N/A Did not advance 11
Adam Ostrowski −82kg BYE  Giuseppe Vitucci  (ITA)
W DQ 7:19
  Keijo Manni  (FIN)
L DQ 7:56
 Leif Andersson (SWE)
L 6-9
N/A Did not advance 8
Czesław Kwieciński −90kg BYE  Sadao Sato (JPN)
W T 2:00
 Hashem Kolahi (IRI)
W T 0:12
 Valery Rezantsev (URS)
L 3-9
 Darko Nišavić (YUG)
W DQ 8:00
N/A  Stoyan Ivanov (BUL)
W T 6:46
Bronze medal.svg
Andrzej Skrzydlewski −100kg   Bahram Moshtaghi  (IRI)
W T 2:24
 Daniel Verník (ARG)
W T 1:17
  Brad Rheingans (USA)
L 7-9
 Heinz Schäfer (FRG)
W T 2:59
 Nikolai Balboshin  (URS)
L T 2:04
N/A  Kamen Goranov  (BUL)
L 2-6
Bronze medal.svg
Henryk Tomanek +100kg  Alexander Kolchinsky (URS)
L T 2:40
 Einar Gundersen  (NOR)
WDQ 6:54
 William Lee (USA)
W DQ 8:35
 Aleksandar Tomov (BUL)
L T 0:23
N/A Did not advance 4

References[edit]

  1. ^ "Poland at the 1976 Montreal Summer Games". sports-reference.com. Retrieved 19 April 2015.