Polish Figure Skating Championships

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
For the 2014 Championships, see 2014 Four Nationals Figure Skating Championships.

The Polish Figure Skating Championships (Polish: Mistrzostwa Polski w łyżwiarstwie figurowym) are a figure skating competition held annually to determine the national medalists of Poland. The event has been held annually since 1922. Medals may be awarded in the disciplines of men's singles (since 1922), ladies' singles (since 1930), pair skating (since 1922), ice dancing (since 1956), and synchronized skating.

Due to the Partitions of Poland between 1772 and 1918, some skaters of Polish origin may have competed in the Austrian, German, or Russian Nationals. In the 2008–09 season, Poland and its two southern neighbors, the Czech Republic and Slovakia, began holding their national championships together, alternating the host each year. The Three Nationals Championships became the Four Nationals Championships when Hungary joined in the 2013–14 season. The results in each discipline are separated according to nationality to form each country's national standings.

Senior medalists[edit]

Men[edit]

Senior men's medalists
Year Location Gold[1] Silver Bronze Details
1922 Warsaw Władysław Kuchar
1923 Lvov Roman Kikiewicz
1924 Warsaw Roman Kikiewicz
1925–
1926
No Championships held
1927 Roman Kikiewicz
1928 Roman Kikiewicz
1929 Roman Kikiewicz
1930 Roman Kikiewicz
1931 Zbigniew Iwasiewicz
1932 Zbigniew Iwasiewicz
1933 Zbigniew Iwasiewicz
1934 Bolesław Staniszewski
1935 Artur Grobert
1936 Paweł Breslauer
1937 Paweł Breslauer
1938 Artur Breslauer
1939 Artur Breslauer
1940–
1945
No Championships held due to World War II
1946 No senior men's competition held
1947 Henryk Kosiorek
1948 No Championships held
1949 Paweł Wrocławski
1950 Leon Osadnik
1951 Karol Sojka
1952 Leon Osadnik
1953 Karol Sojka
1954 Leon Osadnik
1955 Zygmunt Kaczmarczyk
1956 Zygmunt Kaczmarczyk
1957 Zygmunt Kaczmarczyk
1958 Zygmunt Kaczmarczyk
1959 Henryk Hanzel
1960 Henryk Hanzel
1961 Franciszek Spitol
1962 Franciszek Spitol
1963 Franciszek Spitol
1964 Franciszek Spitol
1965 Franciszek Spitol
1966 Zdzisław Pieńkowski
1967 Piotr Roszko
1968 Zdzisław Pieńkowski
1969 Piotr Roszko
1970 Zdzisław Pieńkowski
1971 Mieczysław Szmuchert
1972 Ludwik Jankowski
1973 Jacek Tascher
1974 Jacek Żylski
1975 Jacek Tascher
1976 Grzegorz Głowania
1977 Grzegorz Głowania
1978 Grzegorz Głowania
1979 Ludwik Jankowski
1980 Grzegorz Głowania
1981 Grzegorz Filipowski
1982 Grzegorz Filipowski
1983 Grzegorz Filipowski
1984 Grzegorz Filipowski
1985 Grzegorz Filipowski
1986 Grzegorz Filipowski
1987 Przemysław Noworyta
1988 Przemysław Noworyta
1989 Przemysław Noworyta
1990 Marek Sząszor
1991 Tomasz Domkowski
1992 Tarnów Robert Grzegorczyk [2]
1993 Marek Sząszor
1994 Zbigniew Komorowski
1995 Robert Grzegorczyk
1996 Robert Grzegorczyk
1997 Robert Grzegorczyk
1998 Robert Grzegorczyk
1999 Robert Grzegorczyk Marek Szaszor no other competitors
2000 Warsaw Robert Grzegorczyk Bartosz Domański withdrew
2001 Warsaw Robert Grzegorczyk Bartosz Domański Patryk Szałaśny
2002 Bartosz Domański Krzysztof Komosa no other competitors
2003 Sosnowiec Bartosz Domański Krzysztof Komosa no other competitors
2004 Łódź Maciej Kuś Krzysztof Komosa Lukasz Daros
2005 Opole Maciej Kuś Przemysław Domański Krzysztof Komosa
2006 Krynica Przemysław Domański Bartosz Domański Maciej Lewandowski [3][4]
2007 Oświęcim Przemysław Domański Mateusz Chruściński Konstantin Tupikow [5]
2008 Oświęcim Konstantin Tupikov Przemysław Domański Maciej Cieplucha [6]
2009 Třinec (CZE) Przemysław Domański Konstantin Tupikov Kamil Białas [7][8]
2010 Cieszyn Maciej Cieplucha Kamil Białas Sebastian Iwasaki [9]
2011 Žilina (SVK) Przemysław Domański Maciej Cieplucha Patrick Myzyk [10][11]
2012 Ostrava (CZE) Maciej Cieplucha Sebastian Iwasaki Kamil Białas [12]
2013 Cieszyn Patrick Myzyk Kamil Białas Kamil Dymowski [13][14]
2014 Bratislava (SVK) Maciej Cieplucha Krzysztof Gała Kamil Dymowski [15]

Ladies[edit]

Senior ladies' medalists
Year Location Gold[1] Silver Bronze Details
1930 Barbara Chachlewska
1931 Barbara Śniadecka
1932 Edyta Popowicz
1933 Edyta Popowicz
1934 Edyta Popowicz
1935 Edyta Popowicz
1936 Erna Scheibert Halina Rajewska [16]
1937 Erna Scheibert
1938 Erna Scheibert
1939 Erna Scheibert
1940–
1945
No Championships held due to World War II
1946 Jadwiga Dąbrowska-Mętlewicz
1947 Jadwiga Dąbrowska-Mętlewicz
1948 No Championships held
1949 Anna Bursche-Lindner
1950 Anna Bursche-Lindner
1951 Anna Bursche-Lindner
1952 Anna Bursche-Lindner
1953 Anna Bursche-Lindner
1954 Barbara Jankowska
1955 Barbara Jankowska
1956 Barbara Jankowska
1957 Barbara Jankowska
1958 Barbara Jankowska
1959 Krystyna Wąsik
1960 Barbara Jankowska
1961 Krystyna Wąsik
1962 Elżbieta Kościk-Koczyba
1963 Elżbieta Kościk-Koczyba
1964 Elżbieta Kościk-Koczyba
1965 Elżbieta Kościk-Koczyba
1966 Elżbieta Kościk-Koczyba
1967 Elżbieta Kościk-Koczyba
1968 Elżbieta Kościk-Koczyba
1969 Mirosława Nowak
1970 Mirosława Nowak
1971 Urszula Zielińska
1972 Urszula Zielińska
1973 Urszula Zielińska
1974 Grażyna Dudek
1975 Grażyna Dudek
1976 Grażyna Dudek
1977 Grażyna Dudek
1978 Grażyna Dudek
1979 Lodz Helena Chwila Urszula Mucha
1980 Helena Chwila
1981 Helena Chwila
1982 Barbara Każmierczak
1983 Mirella Gawłowska
1984 Helena Chwila
1985 Mirella Gawłowska
1986 Mirella Gawłowska
1987 Mirella Gawłowska
1988 Mirella Gawłowska
1989 Mirella Gawłowska
1990 Beata Zielińska
1991 Zuzanna Szwed
1992 Tarnów Zuzanna Szwed Anna Rechnio [2]
1993 Zuzanna Szwed Anna Rechnio Magdalena Komorowska
1994 Anna Rechnio Zuzanna Szwed Magdalena Komorowska
1925 Zuzanna Szwed Anna Rechnio Magdalena Komorowska
1996 Zuzanna Szwed Anna Rechnio Sabina Wojtala
1997 Anna Rechnio Zuzanna Szwed
1998 Anna Rechnio Sabina Wojtala Zuzanna Szwed
1999 Sabina Wojtala Anna Rechnio Rita Chałubińska
2000 Warsaw Sabina Wojtala Anna Rechnio Katarzyna Zembron
2001 Warsaw Sabina Wojtala Iwona Szczepka no other competitors
2002 Sabina Wojtala Aleksandra Żelichowska
2003 Sosnowiec Sabina Wojtala Anna Jurkiewicz Oktawia Ścibior
2004 Łódź Anna Zawada Maria Mordarska Aleksandra Żelichowska
2005 Opole Ilona Senderek Magdalena Leska Maria Mordarska
2006 Krynica Sabina Wojtala Ilona Senderek Adriana Grabowska [3][4]
2007 Oświęcim Anna Jurkiewicz Katarzyna Dusik Ilona Senderek [5]
2008 Oświęcim Anna Jurkiewicz Aneta Michałek Laura Czarnotta [6]
2009 Třinec (CZE) Anna Jurkiewicz Alexandria Riordan no other Polish competitors [7][8]
2010 Cieszyn Aneta Michałek Anna Jurkiewicz Olga Szelc [9]
2011 Žilina (SVK) Anna Jurkiewicz Aneta Michałek Krystyna Klimczak [10][11]
2012 Ostrava (CZE) Alexandra Kamieniecki Agata Kryger Krystyna Klimczak [12]
2013 Cieszyn Agata Kryger Aneta Michałek Marta Olczak [13][14]
2014 Bratislava (SVK) Agata Kryger Alexandra Kamieniecki Marcelina Lech [15]

Pairs[edit]

Senior pairs' medalists
Year Location Gold[1] Silver Bronze Details
1922 Warsaw Olga Przedrzymirska / Henryk Juliusz Krukowicz-Przedrzymirski
1923 Lvov Olga Przedrzymirska / Henryk Juliusz Krukowicz-Przedrzymirski
1924 Warsaw Olga Przedrzymirska / Henryk Juliusz Krukowicz-Przedrzymirski
1925–
1926
No Championships held
1927 Zofia Bilorówna / Tadeusz Kowalski
1928 Zofia Bilorówna / Tadeusz Kowalski
1929 Zofia Bilorówna / Tadeusz Kowalski
1930 Zofia Bilorówna / Tadeusz Kowalski
1931 Zofia Bilorówna / Tadeusz Kowalski
1932 Zofia Bilorówna / Tadeusz Kowalski
1933 Zofia Bilorówna / Tadeusz Kowalski
1934 Zofia Bilorówna / Tadeusz Kowalski
1935 Zofia Bilorówna / Tadeusz Kowalski
1936 Stefania Kalus / Erwin Kalus
1937 Stefania Kalus / Erwin Kalus
1938 Stefania Kalus / Erwin Kalus
1939 Stefania Kalus / Erwin Kalus
1940–
1945
No Championships held due to World War II
1946 No senior pairs' competition held
1947 Barbara Łaniewska / Bogdan Owczarek
1948 No Championships held
1949 Joanna Ziaja / Paweł Wrocławski
1950 Joanna Ziaja / Paweł Wrocławski
1951 Janina Leszczyńska-Jajszczok / Karol Sojka
1952 Janina Leszczyńska-Jajszczok / Karol Sojka
1953 Janina Leszczyńska-Jajszczok / Karol Sojka
1954 Anna Bursche-Lindner / Leon Osadnik
1955 Anna Bursche-Lindner / Leon Osadnik
1956 Anna Bursche-Lindner / Leon Osadnik
1957 Barbara Jankowska / Zygmunt Kaczmarczyk
1958 Barbara Jankowska / Zygmunt Kaczmarczyk
1959 Barbara Jankowska / Zygmunt Kaczmarczyk
1960 Krystyna Wąsik / Zygmunt Kaczmarczyk
1961 Krystyna Wąsik / Zygmunt Kaczmarczyk
1962–
1963
No senior pairs' competition held
1964 Grażyna Niwińska / Zbigniew Steinke
1965 Janina Poremska / Piotr Sczypa
1966 Janina Poremska / Piotr Sczypa
1967 Janina Poremska / Piotr Sczypa
1968 Janina Poremska / Piotr Sczypa
1969 Janina Poremska / Piotr Sczypa
1970 Janina Poremska / Piotr Sczypa
1971 Grażyna Osmańska-Kostrzewińska / Adam Brodecki
1972 Grażyna Osmańska-Kostrzewińska / Adam Brodecki
1973 Teresa Skrzek / Piotr Sczypa
1974 Teresa Skrzek / Piotr Sczypa
1975 Teresa Skrzek / Piotr Sczypa
1976 Teresa Wrona / Ludwik Żabiński
1977 Teresa Wrona / Piotr Sczypa
1978 Elżbieta Łuczyńska / Marek Chrolenko
1979 Maria Jeżak / Lech Matuszewski
1980 Maria Jeżak / Lech Matuszewski
1981 Maria Jeżak / Lech Matuszewski
1982 Ewa Czyż / Tadeusz Jankowski
1983–
1984
No senior pairs' competition held
1985 Iwona Oliwa / Piotr Szczerbowski
1986 Iwona Oliwa / Piotr Szczerbowski
1987 Anna Wikłacz / Piotr Szczerbowski
1988 Anna Wikłacz / Piotr Szczerbowski
1989 Anna Górecka / Arkadiusz Górecki
1990 Katarzyna Głowacka / Krzysztof Korcarz
1991 Katarzyna Głowacka / Krzysztof Korcarz
1992 Tarnów Beata Zielińska / Mariusz Siudek [2]
1993 Beata Zielińska / Mariusz Siudek
1994 Marta Głuchowska / Mariusz Siudek
1995 Dorota Zagórska / Mariusz Siudek / Sabina Wojtala / Janusz Komendera
1996 Dorota Zagórska / Mariusz Siudek
1997 Dorota Zagórska / Mariusz Siudek
1998 Dorota Zagórska / Mariusz Siudek
1999 Dorota Zagórska / Mariusz Siudek no other competitors
2000 Warsaw Dorota Zagórska / Mariusz Siudek
2001 Warsaw No senior pairs competition
2002 Dorota Zagórska / Mariusz Siudek Aneta Kowalska / Artur Szeliski no other competitors
2003 Sosnowiec Dorota Zagórska / Mariusz Siudek no other competitors
2004 Łódź Dorota Zagórska / Mariusz Siudek no other competitors
2005 Opole Dominika Piątkowska / Dmitri Khromin no other competitors
2006 Krynica Dominika Piątkowska / Dmitri Khromin no other competitors [3][4]
2007 Oświęcim Dominika Piątkowska / Dmitri Khromin Krystyna Klimczak / Janusz Karweta no other competitors [5]
2008 Oświęcim Krystyna Klimczak / Janusz Karweta no other competitors [6]
2009 Třinec (CZE) Joanna Sulej / Mateusz Chruściński Krystyna Klimczak / Janusz Karweta Elizabeth Harb / Patryk Szałaśny [7][8]
2010 Cieszyn Joanna Sulej / Mateusz Chruściński Elizabeth Harb / Patryk Szałaśny Magdalena Klatka / Radosław Chruściński [9]
2011 Žilina (SVK) Magdalena Klatka / Radosław Chruściński Aleksandra Malinkiewicz / Sebastian Lofek Anna Siedlecka / Jakub Tyc [10][11]
2012 Ostrava (CZE) Magdalena Klatka / Radosław Chruściński Aleksandra Malinkiewicz / Sebastian Lofek Magdalena Jaskółka / Piotr Snopek [12]
2013 Cieszyn Marcelina Lech / Jakub Tyc Marya Kozina / Janusz Karweta None [13][14]
2014 Bratislava (SVK) Magdalena Klatka / Radosław Chruściński None [15]

Ice dancing[edit]

Senior ice dancing medalists
Year Location Gold[1] Silver Bronze Details
1956 Anna Bursche-Lindner / Leon Osadnik
1957 Anna Bursche-Lindner / Leon Osadnik
1958 Hanna Dąbrowska / Zygmunt Kaczmarczyk
1959 Elżbieta Zdankiewicz / Emanuel Koczyba
1960 Elżbieta Zdankiewicz / Emanuel Koczyba
1961 Elżbieta Zdankiewicz / Emanuel Koczyba
1962 Elżbieta Zdankiewicz / Emanuel Koczyba
1963 Magda Erlich / Jan Erlich
1964 Genowefa Malczak / Piotr Jankowski
1965 Anna Utrysko / Janusz Konopka
1966 Genowefa Malczak / Piotr Jankowski
1967 Genowefa Malczak / Piotr Jankowski
1968 Teresa Weyna / Piotr Bojańczyk
1969 Teresa Weyna / Piotr Bojańczyk
1970 Teresa Weyna / Piotr Bojańczyk
1971 Teresa Weyna / Piotr Bojańczyk
1972 Teresa Weyna / Piotr Bojańczyk
1973 Teresa Weyna / Piotr Bojańczyk
1974 Teresa Weyna / Piotr Bojańczyk
1975 Teresa Weyna / Piotr Bojańczyk
1976 Teresa Weyna / Piotr Bojańczyk
1977 Halina Gordon-Półtorak / Tadeusz Góra
1978 Jolanta Wesołowska / Andrzej Alberczak Halina Gordon-Półtorak / Jacek Tascher
1979 Jolanta Wesołowska / Andrzej Alberczak Halina Gordon-Półtorak / Jacek Tascher
1980 Jolanta Wesołowska / Andrzej Alberczak
1981 Iwona Bielas / Jacek Jasiaczek
1982 Jolanta Wesołowska / Andrzej Alberczak
1983 Bożena Wierzchowska / Robert Kazanowski
1984 Bożena Wierzchowska / Robert Kazanowski
1985 Honorata Górna / Andrzej Dostatni
1986 Beata Kawełczyk / Tomasz Politański
1987 Honorata Górna / Andrzej Dostatni
1988 Honorata Górna / Andrzej Dostatni
1989 Małgorzata Grajcar / Andrzej Dostatni
1990 Małgorzata Grajcar / Andrzej Dostatni
1991 Małgorzata Grajcar / Andrzej Dostatni
1992 Agnieszka Domańska / Marcin Głowacki
1993 Agnieszka Domańska / Marcin Głowacki
1994 Agnieszka Domańska / Marcin Głowacki
1995 Sylwia Nowak / Sebastian Kolasiński
1996 Sylwia Nowak / Sebastian Kolasiński
1997 Sylwia Nowak / Sebastian Kolasiński
1998 Sylwia Nowak / Sebastian Kolasiński
1999 Sylwia Nowak / Sebastian Kolasiński Agata Błażowska / Marcin Kozubek Julia Clare Keeble / Łukasz Zalewski
2000 Warsaw Sylwia Nowak / Sebastian Kolasiński Agata Błażowska / Marcin Kozubek Aleksandra Kauc / Filip Bernadowski
2001 Warsaw Sylwia Nowak / Sebastian Kolasiński Agata Błażowska / Marcin Kozubek Aleksandra Kauc / Filip Bernadowski
2002 Sylwia Nowak / Sebastian Kolasiński Agata Błażowska / Marcin Kozubek Agnieszka Dulej / Sławomir Janicki
2003 Sosnowiec Sylwia Nowak / Sebastian Kolasiński Agnieszka Dulej / Sławomir Janicki no other competitors
2004 Łódź Aleksandra Kauc / Michał Zych Agnieszka Dulej / Sławomir Janicki Maria Bińczyk / Michał Tomaszewski
2005 Opole Aleksandra Kauc / Michał Zych no other competitors
2006 Krynica Aleksandra Kauc / Michał Zych no other competitors [3][4]
2007 Warsaw Joanna Budner / Jan Mościcki no other competitors [5]
2008 Oświęcim Joanna Budner / Jan Mościcki no other competitors [6]
2009 Třinec (CZE) Joanna Budner / Jan Mościcki no other Polish competitors [7][8]
2010 Cieszyn Anastasia Vykhodtseva / Jan Mościcki no other Polish competitors [9]
2011 Žilina (SVK) Alexandra Zvorigina / Maciej Bernadowski Justyna Plutowska / Dawid Pietrzyński no other Polish competitors [10][11]
2012 Ostrava (CZE) Alexandra Zvorigina / Maciej Bernadowski Natalia Kaliszek / Michał Kaliszek no other Polish competitors [12]
2013 Cieszyn Alexandra Zvorigina / Maciej Bernadowski Justyna Plutowska / Peter Gerber Natalia Kaliszek / Michał Kaliszek [13][14]
2014 Bratislava (SVK) Justyna Plutowska / Peter Gerber None [15]

Junior medalists[edit]

Junior men[edit]

Junior men's medalists
Season Location Gold Silver Bronze Details
1969–70 Jacek Tascher
(...)
1991–92 Tarnów Zbigniew Komorowski [2]
1995–96 Oświęcim Bartosz Domański
1999–00 Warszawa Maciej Kuś Krzysztof Komosa Piotr Zawadowski
2000–01 Warszawa Krzysztof Komosa Piotr Zawadowski Maciej Lewandowski
2001–02
2002–03 Sosnowiec Mateusz Chruściński Przemysław Domański Krystian Tera
2003–04 Łódź Przemysław Domański Mateusz Chruściński Maciej Lewandowski
2004–05 Opole Maciej Cieplucha Mateusz Chruściński Janusz Karweta
2005–06 Krynica Mateusz Chruściński Maciej Cieplucha Sebastian Iwasaki
2006–07 Warszawa Maciej Cieplucha Mateusz Chruściński Edwin Siwkowski [17]
2007–08 Krynica Maciej Cieplucha Sebastian Iwasaki Kamil Białas [18]
2008–09 Cieszyn Sebastian Iwasaki Edwin Siwkowski Kamil Białas [19]
2009–10 Opole Sebastian Iwasaki Kamil Białas Edwin Siwkowski [20]
2010–11 Oświęcim Kamil Białas Edwin Siwkowski Kamil Dymowski [21]
2011–12 Cieszyn Kamil Dymowski Krzysztof Gała Łukasz Pazdro [22]
2012–13 Oświęcim Kamil Dymowski Krzysztof Gała Łukasz Kędzierski [23]
2013–14 Katowice Krzysztof Gała Ryszard Gurtler Wiktor Witkowski [24]

Junior ladies[edit]

Junior ladies' medalists
Season Location Gold Silver Bronze Details
1988–89 Karolina Borkowska (later Moriggi)
1989–90 Anna Rechnio
1990–91 Anna Rechnio
1991–92 Tarnów Marta Głuchowska [2]
(...)
1995–96 Oświęcim Rita Chałubińska Anna Jurkiewicz
1996–97 Anna Jurkiewicz
1997–98 Anna Jurkiewicz
1998–99 Anna Jurkiewicz
1999–00 Warszawa Iwona Szczepka Magdalena Leska Monika Fila
2000–01 Warszawa Anna Jurkiewicz Magdalena Leska Anna Buniewicz
2001–02
2002–03 Sosnowiec Magdalena Leska Marta Misiewicz Anna Zawada
2003–04 Łódź Ilona Senderek Karolina Bulak Monika Serkowska
2004–05 Opole Joanna Sulej Agata Srokowska Laura Czarnotta
2005–06 Krynica Joanna Sulej Laura Czarnotta Zsa Zsa Riordan
2006–07 Warszawa Laura Czarnotta Katarzyna Dusik Zsa Zsa Riordan [17]
2007–08 Krynica Aneta Michałek Zsa Zsa Riordan Adela Vicari [18]
2008–09 Cieszyn Zsa Zsa Riordan Marta Kubiak Paulina Turkowska [19]
2009–10 Opole Agata Kryger Aleksandra Kamieniecka Aneta Michałek [20]
2010–11 Oświęcim Aleksandra Kamieniecka Agata Kryger Paulina Turkowska [21]
2011–12 Cieszyn Agata Kryger Weronika Kasprzak Krystyna Klimczak [22]
2012–13 Oświęcim Agata Kryger Ada Wawrzyk Agnieszka Rejment [23]
2013–14 Katowice Agata Kryger Marcelina Lech Weronika Kasprzak [24]

Junior pairs[edit]

Junior pairs' medalists
Season Location Gold Silver Bronze Details
1999–00 Warszawa Diana Chabroś / Artur Szeliski No other competitors
2000–01 Warszawa Dominika Piątkowska / Aleksander Lewintsov Aneta Kowalska / Artur Szeliski Joanna Sulej / Maciej Lewandowski
2001–02
2002–03 Sosnowiec Joanna Dusik / Patryk Szałaśny Dominika Piątkowska / Marcin Świątek No other competitors
2003–04 Łódź Joanna Dusik / Patryk Szałaśny Aneta Michałek / Mariusz Świerguła No other competitors
2004–05 Opole No junior pairs competition held
2005–06 Krynica Krystyna Klimczak / Janusz Karweta Aneta Michałek / Bartosz Paluchowski No other competitors
2006–07 Warszawa Krystyna Klimczak / Janusz Karweta No other competitors [17]
2007–08 Krynica Krystyna Klimczak / Janusz Karweta Katarzyna Wilczyk / Bartosz Paluchowski no other competitors [18]
2008–09 Cieszyn Natalia Kaliszek / Michał Kaliszek Anastasja Levshina / Jakub Tyc Katarzyna Wilczyk / Piotr Snopek [19]
2009–10 Opole Anastasja Levshina / Jakub Tyc Magdalena Jaskółka / Piotr Snopek Natalia Kaliszek / Michał Kaliszek [20]
2010–11 Oświęcim Anna Siedlecka / Jakub Tyc Aleksandra Malinkiewicz / Sebastian Lofek Magdalena Jaskółka / Piotr Snopek [21]
2011–12 Cieszyn Magdalena Klatka / Radosław Chruścinski Aleksandra Malinkiewicz / Sebastian Lofek Magdalena Jaskółka / Piotr Snopek [22]
2012–13 Oświęcim Marcelina Lech / Jakub Tyc Olimpia Klusek / Maciej Litwin No other competitors [23]
2013–14 season: Not held

Junior ice dancing[edit]

Junior ice dancing medalists
Season Location Gold Silver Bronze Details
1991–92 Tarnów Sylwia Nowak / Sebastian Kolasiński [2]
1995–96 Oświęcim Jolanta Bury / Łukasz Zalewski
1996–97
1997–98  ??? / Filip Bernadowski
1998–99  ??? / Filip Bernadowski
1999–00 Warszawa Agata Rosłońska / Michał Tomaszewski Dominika Polakowska / Marcin Trębacki Kamila Przyk / Sławomir Janicki
2000–01 Warszawa Dominika Polakowska / Marcin Trębacki Agata Rosłońska / Michał Tomaszewski Agnieszka Dulej / Sławomir Janicki
2001–02
2002–03 Sosnowiec Maria Bińczyk / Michał Tomaszewski Paulina Urban / Marcin Trębacki Joanna Budner / Jan Mościcki
2003–04 Łódź Joanna Budner / Jan Mościcki Patrycja Petrus / Robert Chudziński Joanna Krysztofiak / Bartłomiej Witczak
2004–05 Opole Joanna Budner / Jan Mościcki Milena Szymczyk / Maciej Bernadowski Joanna Krysztofiak / Bartłomiej Witczak
2005–06 Krynica Joanna Budner / Jan Mościcki Milena Szymczyk / Maciej Bernadowski no other competitors
2006–07 Warszawa Natalia Sinkiewicz / Maciej Bernadowski Marta Lenczewska / Jan Pawłowski withdrawal [17]
2007–08 Krynica Anastasya Gavrylovich / Maciej Bernadowski Justyna Plutowska / Dawid Pietrzyński no other competitors [18]
2008–09 Cieszyn Justyna Plutowska / Dawid Pietrzyński Olga Yazkova / Rafał Dawidowski Martyna Ropega / Jacek Blasiak [19]
2009–10 Opole Justyna Plutowska / Dawid Pietrzyński Joanna Zając / Damian Bińkowski Olga Yazkova / Rafał Dawidowski [20]
2010–11 Žilina Baily Caroll / Peter Gerber Natalia Kaliszek / Michał Kaliszek Joanna Zając / Damian Bińkowski [21]
2011–12 Ostrava Natalia Kaliszek / Michał Kaliszek Joanna Zając / Damian Bińkowski Aleksandra Katkova / Radosław Barszczak [22]
2012–13 Cieszyn Joanna Zając / Cezary Zawadzki No other competitors [13]
2013–14 Bratislava Beatrice Tomczak / Damian Bińkowski Natalia Kaliszek / Yaroslav Kurbakov Joanna Zając / Cezary Zawadzki [15]

Novice medalists[edit]

Novice men[edit]

Novice men's medalists
Season Location Gold Silver Bronze Details
2002–03 Sosnowiec Maciej Cieplucha Janusz Karweta Tomasz Grajcar
2003–04 Łódź Sebastian Iwasaki Edwin Siwkowski Bartosz Paluchowski
2004–05 Opole Sebastian Iwasaki Kamil Białas Edwin Siwkowski
2005–06 Oświęcim Edwin Siwkowski Sebastian Lofek Jakub Tyc [25]
2006–07 Oświęcim Edwin Siwkowski Jakub Tyc Sebastian Lofek [5]
2007–08 Oświęcim Sebastian Lofek Kamil Dymowski Jan Bielecki [6]
2008–09 Oświęcim Sebastian Lofek Jan Bielecki Kamil Dymowski [26]
2009–10 Cieszyn Kamil Dymowski Krzysztof Gała Maciej Litwin [27]
2010–11 Kraków Krzysztof Gała Łukasz Kędzierski Bartłomiej Michałek [28]
2011–12 Kraków Kamil Peteja William Moriggi Sebastian Szymlowski [29]
2012–13 Gdańsk Ryszard Gurtler Krzysztof Harmata Miłosz Witkowski [30]
2013–14 Łódź [[]] [[]] [[]]

Novice ladies[edit]

Novice ladies' medalists
Season Location Gold Silver Bronze Details
2002–03 Sosnowiec Agata Srokowska Joanna Sulej Iwona Sadowska
2003–04 Łódź Laura Czarnotta Joanna Sulej Paulina Zembrzuska
2004–05 Opole Paulina Zembrzuska Emilia Denis Julia Szczerbowska
2005–06 Oświęcim Katarzyna Dusik Krystyna Klimczak Agnieszka Klimek [25]
2006–07 Oświęcim Marta Olczak Agnieszka Klimek Marta Kubiak [5]
2007–08 Oświęcim Marta Olczak Olga Szelc Amanda Malkiewicz [6]
2008–09 Oświęcim Agata Kryger Kamila Leszczyńska Olga Szelc [26]
2009–10 Cieszyn Agata Kryger Marcelina Lech Kamila Leszczyńska [27]
2010–11 Kraków Agata Kryger Elżbieta Gabryszak Weronika Kasprzak [28]
2011–12 Kraków Lucyna Okhrem Agnieszka Rejment Marcelina Lech [29]
2012–13 Gdańsk Angelika Ordowska Aleksandra Kosowska Ada Wawrzyk [30]
2013–14 Łódź [[]] [[]] [[]]

Novice pairs[edit]

Novice pairs' medalists
Season Location Gold Silver Bronze Details
2002–03 Sosnowiec Julia Szczerbowska / Łukasz Chluba Aneta Michałek / Marcin Świerguła No other competitors
2003–04 Łódź Julia Szczerbowska / Łukasz Chluba Krystyna Klimczak / Janusz Karweta Agnieszka Klimek / Bartosz Paluchowski
2004–05 Opole Krystyna Klimczak / Janusz Karweta Aneta Michałek / Bartosz Paluchowski No other competitors
2005–06 Oświęcim No novice pairs competition held
2006–07 Oświęcim Katarzyna Wilczyk / Remigiusz Starczewski Aleksandra Jędrychowska / Radosław Chruściński No other competitors
2007–08 Oświęcim Aleksandra Jędrychowska / Radosław Chruściński No other competitors
2008–09 Oświęcim Magdalena Klatka / Radosław Chruściński No other competitors
2009–10 to 2013–14 seasons: Not held

Novice ice dancing[edit]

Novice ice dancing medalists
Season Location Gold Silver Bronze Details
2002–03 Sosnowiec Joanna Krysztofiak / Bartłomiej Witczak Milena Szymczyk / Maciej Bernadowski Izabela Brzozowska / Łukasz Dzióbek
2003–04 Łódź Emilia Jaranowska / Michał Więcek Milena Szymczyk / Maciej Bernadowski Natalia Helszer / Patryk Habrat
2004–05 Opole No novice ice dancing competition held
2005–06 Oświęcim Justyna Plutowska / Mateusz Krupowies Marta Lenczewska / Jan Pawłowski Miłosława Zalewska / Dawid Pietrzyński [25]
2006–07 Oświęcim Kamila Jóźwiak / Michał Krupowies Maria Zaleska / Rafał Dawidowski Martyna Ropega / Jacek Blasiak
2007–08 Oświęcim Maria Zaleska / Rafał Dawidowski Patrycja Wardega / Mateusz Kosobudzki Joanna Zając / Damian Binkowski
2008–09 Oświęcim Joanna Zając / Damian Binkowski Karolina Trzeciak / Radosław Barszczak Anna Krupińska / Wiktor Witkowski
2009–10 Cieszyn Joanna Zając / Damian Binkowski Julia Sicińska / Cezary Zawadzki Karolina Trzeciak / Radosław Barszczak
2010–11 to 2013–14 seasons: Not held

References[edit]

  1. ^ a b c d "Historia" [History] (in Polish). Polish Figure Skating Association. Archived from the original on 16 August 2002. 
  2. ^ a b c d e f "Prezes zadowolony" [President pleased]. Gazeta Wyborcza (in Polish). 23 December 1991. 
  3. ^ a b c d "2005–2006 Nationals Results" (PDF). International Skating Union. 
  4. ^ a b c d "Results: 2005–2006 season (Senior, Junior)". Polish Figure Skating Association. Archived from the original on 7 June 2008. 
  5. ^ a b c d e f "Results: 2006–2007 season (Senior, Novice)". Polish Figure Skating Association. 
  6. ^ a b c d e f "Results: 2007–2008 season (Senior, Novice)". Polish Figure Skating Association. 
  7. ^ a b c d "Results: 2008–2009 season". Czech Skating. 
  8. ^ a b c d "Results: 2008–2009 season". Czech Skating. Polish Figure Skating Association. 
  9. ^ a b c d "Results: 2009–2010 season". Polish Figure Skating Association. 
  10. ^ a b c d "Results: 2010–2011 season". Slovak Skating Association. 
  11. ^ a b c d "Results: 2010–2011 season". Polish Figure Skating Association. 
  12. ^ a b c d "Results: 2011–2012 season". Czech Skating. 
  13. ^ a b c d e "Results: 2012–2013 season". Polish Figure Skating Association. 
  14. ^ a b c d "Official Youtube channel: 2012–2013 season". Polish Figure Skating Association. 
  15. ^ a b c d e "Results: 2013–2014 season". Slovak Figure Skating Association. 
  16. ^ Modelski, Łukasz (2011). Dziewczyny wojenne [Women During War] (in Polish). Kraków: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak. 
  17. ^ a b c d "Results: 2006–2007 season (Junior)". Polish Figure Skating Association. 
  18. ^ a b c d "Results: 2007–2008 season (Junior)". Polish Figure Skating Association. 
  19. ^ a b c d "Results: 2008–2009 season (Junior)". Polish Figure Skating Association. 
  20. ^ a b c d "Results: 2009–2010 season (Junior)". Polish Figure Skating Association. 
  21. ^ a b c d "Results: 2010–2011 season (Junior)". Polish Figure Skating Association. 
  22. ^ a b c d "Results: 2011–2012 season (Junior)". Polish Figure Skating Association. 
  23. ^ a b c "Results: 2012–2013 season (Junior)". Polish Figure Skating Association. 
  24. ^ a b "Results: 2013–2014 season (Junior)". Polish Figure Skating Association. 
  25. ^ a b c "Results: 2005–2006 season (Novice)". Polish Figure Skating Association. Archived from the original on 5 June 2008. 
  26. ^ a b "Results: 2008–2009 season (Novice)". Polish Figure Skating Association. 
  27. ^ a b "Results: 2009–2010 season (Novice)". Polish Figure Skating Association. 
  28. ^ a b "Results: 2010–2011 season (Novice)". Polish Figure Skating Association. 
  29. ^ a b "Results: 2011–2012 season (Novice)". Polish Figure Skating Association. 
  30. ^ a b "Results: 2012–2013 Season (Novice)". Polish Figure Skating Association. 

External links[edit]