Second Macedonian Football League

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
Македонска Втора Лига
Macedonian Second League
Second Macedonian Football League (emblem).png
Country Republic of Macedonia Republic of Macedonia
Confederation UEFA
Founded 1992
Divisions 1
Number of teams 10
Levels on pyramid 2
Promotion to 1. MFL
Relegation to 3. MFL
Domestic cup(s) Macedonian Football Cup
Current champions Sileks
(2013–14)
Most championships Shkëndija (3 titles)
Website ffm.mk
2014–15

The Second Macedonian Football League (Macedonian: Втора македонска Фудбалска Лига, Vtora Мakedonska Fudbalska Liga; also called 2. MFL and Vtora Liga) is the second highest professional football competition in the Republic of Macedonia.

The competition is contested by 10 clubs, playing each other 3 times over 27 rounds. At the end of the season, the winner of the league along with the 2nd placed team will gain promotion to the Macedonian First League, while the 3rd placed team will go into a play-off against the 8th placed team in the Macedonian First League.

Teams[edit]

Second League members for 2014-15[edit]

Locations of teams participating in the 2014-15 season

List of champions[edit]

[1]

1992–93[edit]

Season Champions Runners-up Third place
1992–93 Ljuboten Tetovo Karaorman Struga FK Skopje

1993–2000[edit]

Season Region Champions Runners-up Third place
1993–94 East Kožuf Gevgelija Prvi Partizan Turnovo Bregalnica Štip
West Ohrid Metalurg Skopje Teteks Tetovo
1994–95 East Pobeda Valandovo Kumanovo Bregalnica Štip
West Makedonija Skopje Shkëndija Aračinovo Gostivar (1919)
1995–96 East Bregalnica Štip Borec Veles Plačkovica Jaka
West Shkëndija Tetovo Napredok Kičevo Shkëndija Aračinovo
1996–97 East Borec MHK Veles Osogovo Kočani Bregalnica Delčevo
West FK Skopje Karaorman Struga Teteks Tetovo
1997–98 East Osogovo Kočani Kumanovo Jaka Radoviš
West Rabotnički Kometal Jugohrom Jegunovce Teteks Tetovo
1998–99 East Kumanovo Belasica Strumica Bashkimi Kumanovo
West Napredok Kičevo Teteks Tetovo Ohrid 96
1999–00 East Belasica Strumica Sloga Vinica Bregalnica Delčevo
West Shkëndija HB Tetovo Karaorman Struga Teteks Tetovo

2000–present[edit]

Season Champions Runners-up Third place
2000–01 Kumanovo Napredok Kičevo Jugohrom Jegunovce
2001–02 Tikveš Kavadarci Bregalnica Delčevo Bashkimi Kumanovo
2002–03 Bashkimi Kumanovo Madžari Solidarnost Skopje Teteks Tetovo
2003–04 Bregalnica Štip Shkëndija 79 Tetovo FK Skopje
2004–05 Vlazrimi Kičevo Renova Džepčište Makedonija Gjorče Petrov
2005–06 Pelister Bitola Napredok Kičevo Karaorman Struga
2006–07 Milano Kumanovo Cementarnica 55 Skopje Teteks Tetovo
2007–08 Horizont Turnovo Metalurg Skopje Miravci
2008–09 Teteks Tetovo Sloga Jugomagnat Skopje Shkëndija 79 Tetovo
2009–10 Shkëndija 79 Tetovo FK Skopje Napredok Kičevo
2010–11 11 Oktomvri Prilep Ohrid 2004 Tikveš Kavadarci
2011–12 Pelister Bitola Drita Bogovinje Euromilk Gorno Lisiče
2012–13 Makedonija Gjorče Petrov Gostivar FK Skopje
2013–14 Sileks Kratovo Teteks Tetovo FK Skopje

Performance by club[edit]

Club Winners Runners-up Winning Years
Shkëndija Tetovo 3 1 1996, 2000, 2010
FK Kumanovo 2 2 1999, 2001
Makedonija GjP 2 1 1995, 2013
Bregalnica Štip 2 1996, 2004
Pelister Bitola 2 2006, 2012
Teteks Tetovo 1 3 2009
Belasica Strumica 1 1 2000
Borec Veles 1 1 1997
FK Ohrid 1 1 1994
Osogovo Kočani 1 1 1998
FK Skopje 1 1 1997
FK Turnovo 1 1 2008
Sileks Kratovo 1 2014
Bashkimi Kumanovo 1 2003
Tikveš Kavadarci 1 2002
Kožuf Gevgelija 1 1994
Ljuboten Tetovo 1 1993
Milano Kumanovo 1 2007
Pobeda Valandovo 1 1995
Rabotnički Skopje 1 1998
Vlazrimi Kičevo 1 2005
Karaorman Struga 3
Napredok Kičevo 3
Metalurg Skopje 2
Bregalnica Delčevo 1
Cementarnica 55 Skopje 1
Drita Bogovinje 1
FK Gostivar 1
Jugohrom Jegunovce 1
Madžari Solidarnost Skopje 1
Renova Džepčište 1
Shkëndija Aračinovo 1
Sloga Jugomagnat Skopje 1
Sloga Vinica 1

References[edit]

External links[edit]