Shakey's V-League 10th Season 1st Conference

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
Shakey's V-League 10th Season
1st Conference

Men's Finals 1 2 3 Wins
NU school colors NU Lady Bulldogs 0 3 3 2
Ateneo school colors Ateneo Lady Eagles 3 0 1 1
Duration April 7, 2013 to June 2, 2013
Arena/s Filoil Flying V Arena, San Juan
Mall of Asia Arena, Pasay City
Philsports Arena, Pasig City
Finals MVP Rubie De Leon
Winning coach Edjet Mabbayad
Semifinalists UST school colors UST Tigresses
Adamson school colors Adamson Lady Falcons
TV network/s GMA News TV (local)[1]
GMA Pinoy TV (international)
< Season 9, 2nd Conference 10th Season, 1st Conference Season 10, 2nd Conference >

The Shakey's V-League 10th Season: 1st Conference is the eighteenth conference of Shakey's V-League, a collegiate women's volleyball league in the Philippines founded in 2004. The opening ceremonies was held on April 7, 2013 with the first doubleheader of volleyball games at the Filoil Flying V Arena in San Juan. There are three new teams who are participating in this season, they are the Arellano University Lady Chiefs, De La Salle University - Dasmariñas Lady Patriots, and the University of San Carlos - Cebu Lady Warriors. This three new teams will face the seven current participating teams like ADMU, AdU, UST, NU, SSC-R, UPHSD and CSJL.

At the end of the elimination round, the Lady Eagles of the Ateneo de Manila University and the Lady Bulldogs of the National University emerged on the top of standings in their respective group via complete sweep 4–0. Meanwhile, the Letran Lady Knights Collegio de San Juan de Letran of Group A and the Lady Warriors of the University of San Carlos in Cebu of Group B finish winless and bid their goodbye in the conference as both teams were eliminated for their hope to enter the quarterfinal round.

The games become intense on the Quarterfinals wherein ADMU, UST, NU and AdU became the Final 4 teams to enter the Semifinals. NU and ADMU became victorious on their assignments, and became the finalists for the title, leaving AdU and UST battling for the bronze. This is NU's first Finals appearance, and still they are searching for their first ever championship of the League, while ADMU is looking for a 3-peat, as they are the 1st conference's champions of Seasons 8 and 9.

Due to vastly increase of volleyball fans and spectators, the management decided to look for more venues that can accommodate large number of crowd. This is the first time that the League held its games on the state of the art Mall of Asia Arena, and in the iconic Philsports Arena during Semifinals, Battle for 3rd, and Championship matches.

On May 26, 2013 (Game 2 of the Finals and Battle for 3rd), Shakey's V-League held its first live telecast on TV via GMA News TV. It continued to air live until the Game 3 of the series (Finals and Battle for 3rd). This is also the league's first time to have Game 3 matches on both Finals and Battle for 3rd. NU Lady Bulldogs snatched their first ever championship over ADMU Lady Eagles, while the UST Tigresses overcome AdU Lady Falcons for the Bronze.

Participants[edit]

The conference is composed of 10 teams, grouped into two pools, each consisting of five squads.[2]

Participating teams
Pool A Pool B
Ateneo's school colors Ateneo de Manila University
Lady Eagles
Adamson's school colors Adamson University Lady Falcons
UST's school colors University of Santo Tomas
Tigresses
NU's school colors National University Lady Bulldogs
Letran's school colors Colegio de San Juan de Letran Lady Knights UPHD's school colors University of Perpetual Help System DALTA Lady Altas
SSC-R's school colors San Sebastian College–Recoletos Lady Stags Arellano's school colors Arellano University Lady Chiefs
La Salle's school colors De La Salle University - Dasmariñas Lady Patriots USJ-R's school colors University of San Carlos - Cebu
Lady Warriors

Season's Line-Up (Regular Players)[edit]

Pool A[edit]

List of Guest Players[edit]

Pool A

Team No. Player Name Position
Ateneo school colors Ateneo Lady Eagles 1 PATNONGON, Aeriel * Middle Hitter
Ateneo school colors Ateneo Lady Eagles 13 DAQUIZ, Rachel Ann Outside Hitter
UST school colors UST Tigresses 1 DIMACULANGAN, Rhea Katrina Captain sports.svg Setter
UST school colors UST Tigresses 8 MAIZO, Aiza Opposite Hitter
Letran school colors Letran Lady Knights 14 SANGMUANG, Patcharee Captain sports.svg Outside Hitter
Letran school colors Letran Lady Knights 17 OGANA, Melissa Middle Hitter
SSC-R school colors San Sebastian Lady Stags 3 ROCES, Suzanne Captain sports.svg Middle Hitter
SSC-R school colors San Sebastian Lady Stags 7 BUALEE, Jaroensri Outside Hitter
La Salle colors.svg De La Salle University-Dasmariñas Lady Patriots 17 SAET, Relese Ferina Setter
La Salle colors.svg De La Salle University-Dasmariñas Lady Patriots 18 MAZANO, Jennifer Captain sports.svg Middle Hitter

Note: Jaroensri Bualee replaced Aeriel Patnongon as the other Guest Player for Ateneo Lady Eagles before the start of the Semifinals.

Captain sports.svg - Team Captain

POOL B

Team No. Player Name Position
Adamson school colors Adamson Lady Falcons 3 PAAT, Mylene Middle Hitter
Adamson school colors Adamson Lady Falcons 8 BENTING, Angela Outside Hitter
NU school colors NU Lady Bulldogs 3 SANTIAGO, Alyja Daphne Middle Hitter
NU school colors NU Lady Bulldogs 10 DE LEON, RUBIE Setter
Arellano school colors Arellano Lady Chiefs 1 BAUTISTA, Nerissa Outside Hitter
Arellano school colors Arellano Lady Chiefs 3 BALSE, Mary Jean Middle Hitter
UPHD school colors UPHSD Lady Altas 16 CASES, Joy Gazelle Outside Hitter
UPHD school colors UPHSD Lady Altas 18 AGARIN, Arriane Mai Setter
USJ-R colors.svg University of San Carlos-Cebu Lady Warriors 1 OBINQUE, Regine Libero
USJ-R colors.svg University of San Carlos-Cebu Lady Warriors 6 PRACA, Ma. Abigail Middle Hitter

List of Coaches & Staffs[edit]

Pool A

Team Team Manager Head Coach Assistant Coach Trainer 1 Trainer 2
Ateneo school colors Ateneo Lady Eagles GORAYEB, Roger TUPAZ, Parley SORIANO, Ma. Rosario PILI, Raymond
UST school colors UST Tigresses MAMON, Odgie PONCE DE LEON, Vilet FERNANDEZ, Christian
Letran school colors Letran Lady Knights ESQUIBEL, Brian ORDONEZ, Rwnz MANUYAG, Alvin PAMILAIZ, Mathew
SSC-R school colors San Sebastian Lady Stags MALAZO, Clint
La Salle colors.svg De La Salle University-Dasmariñas Lady Patriots CAMPANA, Darwin RAMIREZ, Raymond

POOL B

Team Team Manager Head Coach Assistant Coach Trainer 1 Trainer 2
Adamson school colors Adamson Lady Falcons MENESES, Sherwin RAMOSO, Marvin
NU school colors NU Lady Bulldogs CHUA, Rudy MABBAYAD, Edjet DELA CRUZ, Ariel
Arellano school colors Arellano Lady Chiefs CAYOCO, Valente JAVIER, Roberto ESTACIO, Richard PABELLANO, Mynela SANTE, Rialen
UPHD school colors UPHSD Lady Altas SAPIN, Jason RIETA, Sandy RUSOS, Karl Maeven
USJ-R colors.svg University of San Carlos-Cebu Lady Warriors LABUGA, Norvie YUNGCO, Jessie

Tournament format[edit]

  • Preliminaries
    • The ten (10) participating teams will be divided into two pools. The top four (4) teams in each pool will advance to the quarterfinals.
    • In the event of a two-way tie for 4th place, the tie will be resolved by a play-off game.
  • Quarter-finals
    • The number one and number three seeded teams in each pool will be taken and will compose a new pool while the number two and number four seeded teams will make up the other pool.
    • Another round robin will be played in the set of pools with the record of a team against another team whom they previously met in the eliminations will be carried over.
    • If two teams are tied for 2nd place, FIVB Rules shall apply to determine the best two which will play-off to resolve the tie.
  • Semi-finals
    • A best-of-three series will be played between the 1st seed of a pool and the 2nd seed of the other pool.
  • Finals
    • A best-of-three series will be played between the 2 winners of the semis for the gold.
    • A best-of-three series will be played between the 2 losers of the semis for the bronze.
    • If the gold medalist is determined in two (2) games, the series for the bronze medal will also end in two (2) games. If the contenders for the bronze are tied after two (2) games, then FIVB Rules will determine the winner.

Eliminations[edit]

Pool A[edit]

Qualified for quarterfinals
Team W L PCT GB SW SL Avg
Ateneo school colors Ateneo Lady Eagles 4 0 1.388 0 12 1 12.000
UST school colors UST Tigresses 3 1 1.095 0 9 4 2.250
La Salle colors.svg De La Salle University-Dasmariñas Lady Patriots 2 2 0.967 0 6 6 1.000
SSC-R school colors San Sebastian Lady Stags 1 3 0.894 0 5 10 0.500
Letran school colors Letran Lady Knights 0 4 0.783 0 1 12 0.083

Pool B[edit]

Qualified for quarterfinals
Team W L PCT GB SW SL Avg
NU school colors NU Lady Bulldogs 4 0 1.224 0 12 5 2.400
Adamson school colors Adamson Lady Falcons 3 1 1.159 0 10 4 2.500
Arellano school colors Arellano Lady Chiefs 2 2 0.983 0 7 9 0.778
UPHD school colors UPHSD Lady Altas 1 3 0.908 0 7 9 0.778
USJ-R colors.svg University of San Carlos-Cebu Lady Warriors 0 4 0.779 0 3 12 0.250

Quarterfinals[edit]

Pool C[edit]

Qualified for semifinals
Team W L PCT GB SW SL Avg
NU school colors NU Lady Bulldogs 3 0 1.361 0 9 1 9.000
Ateneo school colors Ateneo Lady Eagles 2 1 1.149 0 6 3 2.000
Arellano school colors Arellano Lady Chiefs 1 2 0.571 0 4 7 0.931
La Salle colors.svg De La Salle University-Dasmariñas Lady Patriots 0 3 0.111 0 1 9 0.705

Pool D[edit]

Qualified for semifinals
Team W L PCT GB SW SL Avg
UST school colors UST Tigresses 3 0 1.079 0 9 5 1.800
Adamson school colors Adamson Lady Falcons 2 1 1.112 0 8 5 1.600
UPHD school colors UPHSD Lady Altas 1 2 0.935 0 6 7 0.857
SSC-R school colors San Sebastian Lady Stags 0 3 0.890 0 3 9 0.333

Bracket[edit]

Best-of-3 semifinals Best-of-3 Finals
           
1D UST school colors UST 0
2C Ateneo school colors Ateneo 2
2C Ateneo school colors Ateneo 1
1C NU school colors NU 2
1C NU school colors NU 2
2D Adamson school colors Adamson 1

Semifinals[edit]

UST vs. Ateneo[edit]

May 14, 2013 2:00PM – Philsports Arena, Pasig
Team 1 2 3 4 Sets
UST school colors UST 25 23 27 14 1
Ateneo school colors Ateneo 20 25 29 25 3

Ateneo leads series, 1-0

May 16, 2013 4:00PM – Mall of Asia Arena, Pasay
Team 1 2 3 4 Sets
Ateneo school colors Ateneo 25 23 25 25 3
UST school colors UST 13 25 23 13 1

Ateneo wins series, 2-0

NU vs. Adamson[edit]

May 14, 2013 4:00PM – Philsports Arena, Pasig
Team 1 2 3 4 5 Sets
NU school colors NU 25 18 19 25 13 2
Adamson school colors Adamson 22 25 25 22 15 3

Adamson leads series, 1-0

May 16, 2013 2:00PM – Mall of Asia Arena, Pasay
Team 1 2 3 4 5 Sets
Adamson school colors Adamson 25 21 26 21 12 2
NU school colors NU 20 25 24 25 15 3

NU ties the series, 1-1

May 19, 2013 4:00PM – Filoil Flying V Arena, San Juan
Team 1 2 3 4 Sets
NU school colors NU 24 25 25 25 3
Adamson school colors Adamson 26 20 15 22 1

NU wins series, 2-1

Finals[edit]

Bronze series[edit]

May 23, 2013 2:00PM – Mall of Asia Arena, Pasay
Team 1 2 3 4 5 Sets
Adamson school colors Adamson 23 25 19 25 15 3
UST school colors UST 25 23 25 23 12 2

Adamson leads series, 1-0

May 26, 2013 2:00PM – Mall of Asia Arena, Pasay
Team 1 2 3 4 Sets
UST school colors UST 24 25 25 25 3
Adamson school colors Adamson 26 17 20 17 1

UST ties the series, 1-1

June 2, 2013 2:00PM – Philsports Arena, Pasig
Team 1 2 3 4 Sets
UST school colors UST 25 19 25 25 3
Adamson school colors Adamson 18 25 19 16 1

UST won the series, 2-1

Championship Series[edit]

May 23, 2013 4:00PM – Mall of Asia Arena, Pasay
Team 1 2 3 Sets
NU school colors NU 15 22 23 0
Ateneo school colors Ateneo 25 25 25 3

Ateneo leads series, 1-0

May 26, 2013 4:00PM – Mall of Asia Arena, Pasay
Team 1 2 3 Sets
Ateneo school colors Ateneo 24 23 22 0
NU school colors NU 26 25 25 3

NU ties the series, 1-1

June 2, 2013 4:00PM – Philsports Arena, Pasig
Team 1 2 3 4 Sets
NU school colors NU 25 25 17 26 3
Ateneo school colors Ateneo 23 20 25 24 1

NU won the series, 2-1

Final standings[edit]

Individual Awards[edit]

  • Best Scorer: (C) Aleona Denise Santiago (NU school colors NU)
  • Best Attacker: Myla Pablo (NU school colors NU)
  • Best Blocker: Maika Ortiz (UST school colors UST)
  • Best Server: Alyssa Valdez (Ateneo school colors Ateneo)
  • Best Digger: (G) Jaroensri Bualee (SSC-R school colors SSC-R)
  • Best Setter: (G) Rubie De Leon (NU school colors NU)
  • Best Receiver: (L) Jennylyn Reyes (NU school colors NU)
  • Most Improved Player: Pamela Tricia Lastimosa (UST school colors UST)
  • Most Valuable Player of the Season: (C) Aleona Denise Santiago (NU school colors NU)
  • Most Valuable Player of the Finals: (G) Rubie De Leon (NU school colors NU)
Note: 
(G) - Guest Player
(C) - Team Captain
(L) - Libero

References[edit]

Shakey's V-League season 10 1st Conference[edit]