Sweden at the 1998 Winter Olympics

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
Sweden at the Olympic Games

Flag of Sweden
IOC code  SWE
NOC Swedish Olympic Committee
Website www.sok.se (Swedish) (English)
At the 1998 Winter Olympics in Nagano
Competitors 99 (53 men, 46 women) in 10 sports
Flag bearer Torgny Mogren (cross-country skiing)
Medals
Rank: 17
Gold
0
Silver
2
Bronze
1
Total
3
Olympic history (summary)
Summer Games
Winter Games
Intercalated Games
1906
Other related appearances
Youth Olympics Paralympics

Sweden competed at the 1998 Winter Olympics in Nagano, Japan.

Medalists[edit]

Medal Name Sport Event Date
 Silver Wiberg, PernillaPernilla Wiberg Alpine skiing Women's Downhill February 16
 Silver Jonsson, NiklasNiklas Jonsson Cross country skiing Men's 50km freestyle
 Bronze Women's curling team
Elisabet Gustafson
Margaretha Lindahl
Louise Marmont
Katarina Nyberg
Elisabeth Persson
Curling Women's competition February 15

Alpine skiing[edit]

Men
Athlete Event Race 1 Race 2 Total
Time Time Time Rank
Patrik Järbyn Downhill 1:51.22 10
Fredrik Nyberg Super-G 1:36.31 10
Patrik Järbyn 1:35.72 6
Martin Hansson Giant Slalom DNF DNF
Patrik Järbyn 1:23.19 1:20.63 2:43.82 21
Fredrik Nyberg 1:22.32 1:18.63 2:40.95 10
Martin Hansson Slalom DNF DNF

Men's combined

Athlete Slalom Downhill Total
Time 1 Time 2 Time Total time Rank
Patrik Järbyn DNF DNF
Women
Athlete Event Race 1 Race 2 Total
Time Time Time Rank
Pernilla Wiberg Downhill 1:29.18 2
Pernilla Wiberg Super-G 1:18.88 14
Ylva Nowén Giant Slalom DNF DNF
Martina Fortkord 1:21.99 1:34.36 2:56.35 14
Pernilla Wiberg 1:21.48 1:33.92 2:55.40 11
Anna Ottosson 1:20.48 1:33.33 2:53.81 7
Pernilla Wiberg Slalom DNF DNF
Martina Fortkord 53.25 DNF DNF
Ylva Nowén 48.07 48.26 1:36.33 12
Anna Ottosson 47.31 47.93 1:35.24 10

Women's combined

Athlete Downhill Slalom Total
Time Time 1 Time 2 Total time Rank
Pernilla Wiberg 1:28.86 DNF DNF

Biathlon[edit]

Men
Event Athlete Misses 1 Time Rank
10 km Sprint Mikael Löfgren 1 29:31.6 25
Fredrik Kuoppa 2 29:22.0 21
Event Athlete Time Misses Adjusted time 2 Rank
20 km Fredrik Kuoppa 59:59.2 2 1'01:59.2 39
Mikael Löfgren 58:00.3 2 1'00:00.3 20
Men's 4 x 7.5 km relay
Athletes Race
Misses 1 Time Rank
Mikael Löfgren
Jonas Eriksson
Tord Wiksten
Fredrik Kuoppa
0 1'25:25.7 10
Women
Event Athlete Misses 1 Time Rank
7.5 km Sprint Maria Schylander 4 27:46.9 60
Eva-Karin Westin 1 26:07.8 51
Kristina Brounéus 2 26:05.3 50
Magdalena Forsberg-Wallin 3 24:19.5 17
Event Athlete Time Misses Adjusted time 2 Rank
15 km Kristina Brounéus 1'04:51.1 5 1'09:51.1 64
Eva-Karin Westin 1'01:00.5 2 1'03:00.5 52
Maria Schylander 58:35.0 4 1'02:35.0 49
Magdalena Forsberg-Wallin 54:16.9 3 57:16.9 14
Women's 4 x 7.5 km relay
Athletes Race
Misses 1 Time Rank
Maria Schylander
Magdalena Forsberg-Wallin
Kristina Brounéus
Eva-Karin Westin
0 1'44:50.8 10
1 A penalty loop of 150 metres had to be skied per missed target.
2 One minute added per missed target.

Cross-country skiing[edit]

Men
Event Athlete Race
Time Rank
10 km
C
Henrik Forsberg 30:55.7 56
Niklas Jonsson 29:04.9 25
15 km
pursuit1
F
Henrik Forsberg 44:04.9 31
Niklas Jonsson 41:01.7 10
30 km
C
Henrik Forsberg 1'40:44.1 25
Anders Bergström 1'40:30.8 23
Per Elofsson 1'38:47.0 10
50 km
F
Henrik Forsberg DNF
Torgny Mogren 2'17:28.8 34
Mathias Fredriksson 2'14:05.9 20
Niklas Jonsson 2'05:16.3 2
1 Starting delay based om 10 km results.
C = Classical style, F = Freestyle
Men's 4 x 10 km relay
Athletes Race
Time Rank
Mathias Fredriksson
Niklas Jonsson
Per Elofsson
Henrik Forsberg
1'42:25.2 4
Women
Event Athlete Race
Time Rank
5 km
C
Elin Ek 19:19.2 43
Karin Säterkvist 19:12.9 36
Antonina Ordina 18:50.7 24
10 km
pursuit2
F
Karin Säterkvist 31:49.4 28
Antonina Ordina 30:35.6 19
15 km
C
Elin Ek 51:51.0 35
Karin Säterkvist 51:02.6 25
Antonina Ordina 50:12.6 19
30 km
F
Karin Säterkvist 1'34:15.1 45
Anette Fanqvist 1'33:10.7 37
Antonina Ordina 1'26:13.8 11
2 Starting delay based om 5 km results.
C = Classical style, F = Freestyle
Women's 4 x 5 km relay
Athletes Race
Time Rank
Antonina Ordina
Anette Fanqvist
Magdalena Forsberg-Wallin
Karin Säterkvist
57:53.7 8

Curling pictogram.svg Curling[edit]

Men's tournament[edit]

Group stage[edit]

Top four teams advanced to semi-finals.

Country Skip W L
Canada Mike Harris 6 1
Norway Eigil Ramsfjell 5 2
Switzerland Patrick Hürlimann 5 2
United States Tim Somerville 3 4
Japan Makoto Tsuruga 3 4
Sweden 6th Peja Lindholm 3 4
Great Britain Douglas Dryburgh 2 5
Germany Andy Kapp 1 6
Team 1  Score  Team 2
 United States 2–6  Sweden
 Japan 6–5  Sweden
 Germany 6–7  Sweden
 Sweden 7–5  United Kingdom
 Norway 7–4  Sweden
 Sweden 3–6  Canada
 Sweden 2–8   Switzerland

Tie-breaker

Team 1  Score  Team 2
 United States 5-2  Sweden

Contestants

Skip Third Second Lead Alternate
Peja Lindholm Tomas Nordin Magnus Swartling Peter Narup Marcus Feldt

Women's tournament[edit]

Group stage[edit]

Top four teams advanced to semi-finals.

Country Skip W L
Canada Sandra Schmirler 6 1
Sweden Elisabet Gustafson 6 1
Denmark Helena Blach Lavrsen 5 2
Great Britain Kirsty Hay 4 3
Japan Mayumi Ohkutsu 2 5
Norway Dordi Nordby 2 5
United States Lisa Schoeneberg 2 5
Germany Andrea Schöpp 1 6
Team 1  Score  Team 2
 Norway 2–8  Sweden
 Sweden 8–5  United States
 Sweden 5–4  Denmark
 Japan 6–12  Sweden
 Germany 3–8  Sweden
 Sweden 5–7  Canada
 United Kingdom 5–8  Sweden

Medal round[edit]

Semi-finals

Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Denmark (Lavrsen) Hammer (Last Stone First End) 1 0 0 1 2 2 1 0 0 X 7
Sweden (Gustafson) 0 0 2 0 0 0 0 2 1 X 5

Bronze medal match

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Sweden (Gustafson) Hammer (Last Stone First End) 3 2 0 2 0 1 0 4 1 0 X 10
Great Britain (Hay) 0 1 0 2 0 2 0 0 1 X 6
Contestants Skip Third Second Lead Alternate
Bronze medal Elisabet Gustafson Katarina Nyberg Louise Marmont Elizabeth Persson Margaretha Lindahl

Figure skating[edit]

Women
Athlete SP FS TFP Rank
Helena Grundberg 26 DNF DNF

Freestyle skiing[edit]

Men
Athlete Event Qualification Final
Time Points Rank Time Points Rank
Roger Hållander Moguls 26.80 23.35 22 Did not advance
Jesper Rönnbäck 27.81 24.16 14 Q 25.28 25.32 6
Patrik Sundberg 27.30 24.19 13 Q 25.66 23.00 14
Kurre Lansburgh 28.31 25.14 4 Q 26.23 24.71 9
Women
Athlete Event Qualification Final
Time Points Rank Time Points Rank
Jenny Eidolf Moguls 32.24 19.74 21 Did not advance
Sara Kjellin 34.83 21.59 14 Q 32.83 21.52 14
Marja Elfman 32.63 23.03 5 Q 32.59 22.58 12
Liselotte Johansson Aerials 140.23 18 Did not advance

Ice hockey[edit]

Men's Tournament[edit]

First Round - Group C[edit]

Team GP W L T GF GA GD Pts
 Canada 3 3 0 0 12 3 +9 6
 Sweden 3 2 1 0 11 7 +4 4
 United States 3 1 2 0 8 10 -2 2
 Belarus 3 0 3 0 4 15 -11 0

All times are local (UTC-7).

13 February 1998 Sweden  4 – 2
(1-2, 2-0, 1-0)
 United States The Big Hat/ Aqua Wing Arena, Nagano, Japan
Attendance: 9,985
14 February 1998 Canada  3 – 2
(0-1, 3-0, 0-1)
 Sweden The Big Hat/ Aqua Wing Arena, Nagano, Japan
Attendance: 9,945
16 February 1998 Sweden  5 – 2
(0-2, 1-1, 1-2)
 Belarus The Big Hat/ Aqua Wing Arena, Nagano, Japan
Attendance: 4,235

Quarter-final[edit]

All times are local (UTC-7).

18 February 1998 Finland  2 – 1
(0-0, 0-0, 2-1)
 Sweden The Big Hat/ Aqua Wing Arena, Nagano, Japan
Attendance: 5,044

Women's Tournament[edit]

The First 4 teams (shaded green) advanced to medal round games.

Team GP W L T GF GA Pts
 United States 5 5 0 0 33 7 10
 Canada 5 4 1 0 28 12 8
 Finland 5 3 2 0 27 10 6
 China 5 2 3 0 10 15 4
 Sweden 5th 5 1 4 0 10 21 2
 Japan 5 0 5 0 2 45 0
Team 1  Score  Team 2
 Sweden 0–6  Finland
 United States 7–1  Sweden
 Sweden 3–5  Canada
 China 3–1  Sweden
 Japan 0–5  Sweden
Contestants
Annica Åhlén
Lotta Almblad
Gunilla Andersson
Kristina Bergstrand
Pernilla Burholm
Susanne Ceder
Ann-Louise Edstrand
Joa Elfsberg
Åsa Elfving
Anne Ferm
Lotta Göthesson
Linda Gustafsson
Malin Gustafsson
Erika Holst
Åsa Lidström
Ylva Lindberg
Tina Månsson
Pia Morelius
Maria Rooth
Therese Sjölander

Luge[edit]

Men
Athlete Run 1 Run 2 Run 3 Run 4 Total
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Anders Söderberg 50.878 23 50.696 21 50.708 18 50.747 21 3:23.029 21
Bengt Walden 50.750 21 50.479 18 50.722 20 50.601 18 3:22.552 19
Mikael Holm 50.324 11 50.197 14 50.146 13 50.131 10 3:20.798 11

(Men's) Doubles

Athletes Run 1 Run 2 Total
Time Rank Time Rank Time Rank
Anders Söderberg
Bengt Walden
51.725 14 51.137 11 1:42.862 12

Short track speed skating[edit]

Men
Athlete Event Round one Quarter finals Semi finals Finals
Time Rank Time Rank Time Rank Time Final rank
Martin Johansson 500 m 44.003 3 Did not advance
Martin Johansson 1000 m 1:31.515 1 Q 1:33.047 4 Did not advance

Snowboarding[edit]

Men's giant slalom
Athlete Race 1 Race 2 Total
Time Time Time Rank
Stephen Copp 1:04.14 1:07.75 2:11.89 18
Richard Richardsson 1:02.93 DNF DNF
Men's halfpipe
Athlete Qualifying round 1 Qualifying round 2 Final
Points Rank Points Rank Points Rank
Jacob Söderqvist 30.9 30 39.2 8 QF 77.8 6
Fredrik Sterner 32.4 25 36.5 15 Did not advance
Pontus Ståhlkloo 33.5 22 37.9 10 Did not advance
Ingemar Backman 35.5 17 37.0 14 Did not advance
Women's giant slalom
Athlete Race 1 Race 2 Total
Time Time Time Rank
Marie Birkl 1:15.99 1:07.92 2:23.91 10
Women's halfpipe
Athlete Qualifying round 1 Qualifying round 2 Final
Points Rank Points Rank Points Rank
Anna Hellman 20.0 26 22.7 18 Did not advance
Jennie Waara 31.9 10 34.5 4 QF 62.7 8
Jenny Jonsson 34.5 3 QF 65.9 7

References[edit]