Sweden at the 2012 Summer Paralympics

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
Sweden at the Paralympic Games

Flag of Sweden
IPC code  SWE
NPC Swedish Sports Organization for the Disabled and Swedish Paralympic Committee
At the 2012 Summer Paralympics in London
Competitors 59 in 12 sports
Flag bearer Jonas Jacobsson (opening)
Medals
Rank: 29
Gold
4
Silver
4
Bronze
4
Total
12
Paralympic history (summary)
Summer Games
Winter Games

Sweden competed at the 2012 Summer Paralympics in London, United Kingdom, from 29 August to 9 September 2012.

Medalists[edit]

Medal Name Sport Event Date
 Gold Ahlquist, Anna-CarinAnna-Carin Ahlquist Table tennis Women's singles class 3 3 September
 Gold Reichard, MajaMaja Reichard Swimming Women's 100 m breaststroke SB11 3 September
 Gold Jacobsson, JonasJonas Jacobsson Shooting Men's 50 m rifle 3 positions SH1 5 September
 Gold Olsson, StefanStefan Olsson
Peter Vikström
Wheelchair tennis Men's doubles 7 September
 Silver Jacobsson, JonasJonas Jacobsson Shooting Men's 10 m air rifle standing SH1 31 August
 Silver Olsson, AndersAnders Olsson Swimming Men's 400 m freestyle S6 1 September
 Silver Ige, JeffreyJeffrey Ige Athletics Men's shot put F20 7 September
 Silver Ahlquist, Anna-CarinAnna-Carin Ahlquist
Ingela Lundbäck
Table tennis Women's team C4-5 8 September
 Bronze Abrahamsson, JosefinJosefin Abrahamsson Table tennis Women's singles class 8 2 September
 Bronze Lundbäck, IngelaIngela Lundbäck Table tennis Women's singles class 5 2 September
 Bronze Andersson, EmilEmil Andersson Table tennis Men's singles class 8 3 September
 Bronze women's national goalball team, SwedenSweden women's national goalball team
Viktoria Andersson   Josefin Jälmestål
Anna Dahlberg   Sofia Naesström
Malin Gustavsson   Maria Wåglund
Goalball Women's 7 September
Medals by sport
Sport Gold medal icon.svg Silver medal icon.svg Bronze medal icon.svg Total
Table tennis 1 1 3 5
Shooting 1 1 0 2
Swimming 1 1 0 2
Wheelchair tennis 1 0 0 1
Athletics 0 1 0 1
Goalball 0 0 1 1
Total 4 4 4 12

Archery[edit]

Men
Athlete Event Ranking round Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Finals
Score Seed Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Robert Larsson Ind. compound open 636 19  Lee (KOR)
W 7–3
 Hancı (TUR)
L 1–7
Did not advance
Women
Athlete Event Ranking round Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Finals
Score Seed Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Zandra Reppe Ind. compound open 642 7 N/A  Polegaeva (RUS)
L 4–6
Did not advance

Athletics[edit]

Athlete Event Heat Final
Result Rank Result Rank
Niklas Almers Men's 100 m T54 14.89 13 Did not advance
Jeffrey Ige Men's shot put F20 N/A 15.50 ER 2nd
Per Jonsson Men's 200 m T13 24.42 19 Did not advance
Men's long jump F13 N/A 6.48 4
Tobias Jonsson Men's 200 m T13 Did not start Did not advance
Men's long jump F13 N/A 5.83 10
Richard Straht Men's long jump F11 N/A 5.67 7
Emma Eriksson Women's long jump F20 N/A 4.78 5
Gunilla Wallengren Women's 400 m T54 58.24 8 q 58.74 8
Women's 800 m T54 1:57.14 11 Did not advance
Women's 1500 m T54 3:33.53 6 q 3:39.02 9

Boccia[edit]

Athlete Event Seeding Match Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final Rank
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Christoffer Hagdahl Individual BC3  Martins (BRA)
L 2–6
 Peña Cortes (ESP)
L 2–3
Did not advance

Cycling[edit]

Athlete Event Final
Result Rank
Jessica Hedlund Women's road race H4 1:48:42 4
Women's time trial H4 34:14.31 4

Equestrian[edit]

Athlete Horse Event Final
Result Rank
Anita Johnsson Donar Individual Championship test grade Ia 68.050 9
Individual Freestyle test grade Ia 66.800 10

Goalball[edit]

Men's tournament[edit]

Roster
Name Date of birth (age) Club Residence
Stefan Gahne (1982-01-15)15 January 1982 (aged 30) Malmö FIFH Malmö
Niklas Hultqvist (1982-12-27)27 December 1982 (aged 29) IFAS Stockholm
Piotr Lawniczak (1981-01-08)8 January 1981 (aged 31) IFAS Handen
Magnus Rendahl (1990-11-25)25 November 1990 (aged 21) IFAS Nacka
Fatmir Seremeti (1983-04-10)10 April 1983 (aged 29) Malmö FIFH Malmö
Mikael Åkerberg (1982-07-01)1 July 1982 (aged 30) Hammarby IF Farsta
Group stage
Qualified for the quarterfinals
Eliminated
Team
Pld W D L GF GA GD Pts
Turkey 5 4 1 0 26 6 +20 13
Brazil 5 3 0 2 30 20 +10 9
Lithuania 5 2 2 1 33 20 +13 8
Finland 5 2 0 3 16 24 −8 6
Sweden 5 1 2 2 16 25 −9 5
Great Britain 5 0 1 4 9 35 −26 1
30 August 2012
11:30
v
Turkey  9 – 2 Sweden Copper Box, London
Referees: Shinji Mizuno (JPN), Carla Da Matta (BRA)
Alkan 3
Düzgün 3
Uçar 2
Karakaya 1
Report Seremati 2
31 August 2012
13:45
v
Brazil  4 – 5 Sweden Copper Box, London
Referees: Christl Daentler (GER), Tony Connolly (USA)
Leo. Moreno da Silva 2
Marques 1
Santos Silvestre 1
Report Hultqvist 4
Gahne 1
1 September 2012
10:15
v
Sweden  3 – 3 Great Britain Copper Box, London
Referees: Bülent Kimyon (TUR), Kimberly Anderson (USA)
Hultqvist 2
Seremati 1
Report Graham 1
Knott 1
Sharkey 1
2 September 2012
19:45
v
Sweden  5 – 5 Lithuania Copper Box, London
Referees: Janne Ahokas (FIN), Hooshang Shariati (IRI)
Seremati 5 Report Pavliukianec 2
Panovas 2
Juchna 1
4 September 2012
17:15
v
Finland  4 – 1 Sweden Copper Box, London
Referees: Hooshang Shariati (IRI), Dawna Christy (CAN)
Mattila 4 Report Seremeti 1

Women's tournament[edit]

Roster
Name Date of birth (age) Club Residence
Viktoria Andersson (1985-01-16)16 January 1985 (aged 27) IFAS Farsta
Anna Dahlberg (1980-09-12)12 September 1980 (aged 31) Hammarby IF Sundbyberg
Malin Gustavsson (1970-11-17)17 November 1970 (aged 41) MIS Göteborg Gothenburg
Josefin Jälmestål (1978-10-11)11 October 1978 (aged 33) IFAS Farsta
Sofia Naesström (1979-04-29)29 April 1979 (aged 33) Hammarby IF Farsta
Maria Wåglund (1984-03-26)26 March 1984 (aged 28) IFAS Stockholm
Group stage
Qualified for the quarterfinals
Eliminated
Team
Pld W D L GF GA GD Pts
Canada 4 3 0 1 6 3 +3 9
Japan 4 2 1 1 5 3 +2 7
Sweden 4 2 1 1 11 11 0 7
United States 4 2 0 2 9 4 +5 6
Australia 4 0 0 4 7 17 −10 0
30 August 2012
21:00
v
United States  5 – 1 Sweden Copper Box, London
Referees: Yasser Oman (EGY), Warrick Jackes (AUS)
Armbruster 3
Czechowski 1
Miller 1
Report Jälmestål 1
1 September 2012
13:45
v
Canada  1 – 2 Sweden Copper Box, London
Referees: Bulent Kimyor (TUR), Thomas Bärz (GER)
Kneebone 1 Report Gustavsson 2
2 September 2012
11:30
v
Sweden  0 – 0 Japan Copper Box, London
Referees: Tony Collonny (USA), Christl Däntler (GER)
Report
4 September 2012
12:30
v
Sweden  8 – 5 Australia Copper Box, London
Referees: Hooshang Shariati (IRI), Janne Ahokas (FIN)
Gustavsson 5
Naesström 2
Jälmestål 1
Report Esdaile 3
Christensen 2
Quarter-final
5 September 2012
12:45
v
Great Britain  1 – 2 Sweden Copper Box, London
Referees: Carla Da Matta (BRA), Thomas Baerz (GER)
Sharkey 1 Report Gustavsson 2
Semi-final
6 September 2012
15:00
v
Sweden  3 – 4 (a.e.t.) Japan Copper Box, London
Referees: Dina Murdie (GBR), Launel Scott (CAN)
Gustavsson 1
Jälmestål 1
Wåglund 1
Report Komiya 2
Adachi 1
Urata 1
Bronze medal match
7 September 2012
13:30
v
Finland  1 – 5 Sweden Copper Box, London
Referees: Carla Da Matta (BRA), Kimberly Anderson (USA)
Heikkinen 1 Report Naesström 2
Gustavsson 2
Jälmestål 1

Judo[edit]

Athlete Event Quarterfinals Semifinals Repechage Bronze medal Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Nicolina Pernheim Women's 63 kg  Arce Payno (ESP)
L 000-021
Did not advance  Soazo (VEN)
L 000–110
Did not advance

Shooting[edit]

Athlete Event Qualification Final
Score Rank Score Total Rank
Jonas Jacobsson Men's 10 m air rifle standing SH1 593 3 Q 103.5 696.5 2nd
Men's 50 m rifle 3 positions SH1 1155 2 Q 100.9 1255.9 1st
Mixed 10 m air rifle prone SH1 597 19 Did not advance
Mixed 50 m rifle prone SH1 591 2 Q 101.2 692.2 4
Håkan Gustafsson Men's 10 m air rifle standing SH1 588 11 Did not advance
Fredrik Larsson Men's 10 m air rifle standing SH1 573 22 Did not advance
Mixed 50 m rifle prone SH1 586 14 Did not advance
Lotta Helsinger Women's 10 m air rifle standing SH1 387 11 Did not advance
Women's 50 m rifle 3 positions SH1 550 11 Did not advance
Mixed 50 m rifle prone SH1 560 48 Did not advance

Swimming[edit]

Athlete Event Heat Final
Result Rank Result Rank
Mikael Fredriksson Men's 50 m backstroke S3 56.28 7 Q 55.81 6
Men's 150 m individual medley SM3 3:27.11 9 Did not advance
Christoffer Lindhe Men's 50 m freestyle S4 41.52 8 Q 41.02 7
Men's 100 m freestyle S4 1:29.11 6 Q 1:28.06 6
Men's 200 m freestyle S4 3:06.60 5 Q 3:07.02 5
Men's 150 m individual medley SM3 3:05.86 3 Q 3:04.12 4
Anders Olsson Men's 50 m freestyle S6 33.88 12 Did not advance
Men's 100 m freestyle S6 1:11.04 6 Q 1:10.12 6
Men's 400 m freestyle S6 5:06.90 2 Q 5:03.44 2nd
Men's 100 m breaststroke SB5 1:41.08 6 Q 1:41.59 6
Jennie Ekström Women's 50 m backstroke S4 1:01.53 6 Q 1:00.37 6
Pernilla Lindberg Women's 200 m freestyle S14 2:16.39 NR 5 Q 2:15.33 NR 5
Women's 100 m breaststroke SB14 1:27.50 11 Did not advance
Women's 100 m backstroke S14 1:18.38 10 Did not advance
Maja Reichard Women's 50 m freestyle S11 33.17 =5 Q 32.66 5
Women's 100 m freestyle S11 1:16.20 7 Q 1:12.65 7
Women's 100 m breaststroke SB11 1:28.51 WR 1 Q 1:27.98 WR 1st
Women's 200 m individual medley SM11 3:03.72 5 Q 3:00.08 4

Table tennis[edit]

Athlete Event Group Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final Rank
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Emil Andersson Men's individual C8 BYE N/A  Sun (CHN)
W 3–2
 Csejtej (SVK)
L 2–3
 Wilson (GBR)
W 3–0
3rd
Fredrik Andersson Men's individual C10  Abdelwahab (EGY)
L 2–3
 Berecki (HUN)
W 3–1
N/A Did not advance
Linus Karlsson Men's individual C9  Cabestany (FRA)
L 2–3
 Leibovitz (USA)
L 1–3
N/A Did not advance
Fabian Rignell Men's individual C8  Jambor (SVK)
W 3–2
 Csonka (HUN)
L 0-3
N/A Did not advance
Alexander Öhgren Men's individual C3  Makszin (ROU)
L 2–3
 Piñas (ESP)
W 3–1
N/A Did not advance
Emil Andersson
Fabian Rignell
Men's team C6-8 N/A  Czech Republic (CZE)
W 3–2
 Germany (GER)
L 1–3
Did not advance
Fredrik Andersson
Linus Karlsson
Men's team C9-10 N/A  France (FRA)
W 3–2
 Poland (POL)
L 2–3
Did not advance
Josefin Abrahamsson Women's individual C8  Kamkasomphou (FRA)
L 0–3
 Mahmoud (EGY)
W 3–1
 Yu (CHN)
W 3–2
N/A  Mao (CHN)
L 0–3
 Medina (PHI)
W 3–0
3rd
Anna-Carin Ahlquist Women's individual C3 BYE N/A  Campbell (GBR)
W 3–0
 Kanova (SVK)
W 3–0
 Mader (AUT)
W 3–0
1st
Ingela Lundbäck Women's individual C5  Hsiao (TPE)
W 3–2
 Wong (HKG)
W 3–2
N/A  Zhang (CHN)
L 0–3
 Abuawad (JOR)
W 3–2
3rd
Anna-Carin Ahlquist
Ingela Lundbäck
Women's team C4-5 N/A BYE  Jordan (JOR)
W 3–0
 South Korea (KOR)
W 3–1
 China (CHN)
L 0–3
2nd

Wheelchair rugby[edit]

Roster
Name Class. Date of birth (age) Club Residence
Glenn Adaszak 1.0 (1983-01-09)9 January 1983 (aged 29) Köping Hillbillies Kungsör
Alfredo Alvarez 1.5 (1982-05-13)13 May 1982 (aged 30) Nacka HI Stockholm
Martin Bretz 0.5 (1985-01-18)18 January 1985 (aged 27) Nacka HI Solna
Andreas Collin 2.5 (1986-03-19)19 March 1986 (aged 26) Rehab Alpin Västra Frölunda
Tomas Hjert 2.5 (1989-06-22)22 June 1989 (aged 23) Nacka HI Trångsund
Stefan Jansson 1.5 (1985-03-06)6 March 1985 (aged 27) Köping Hillbillies Järfälla
Per-Arne Kulle 2.0 (1976-10-12)12 October 1976 (aged 35) Malmö FIFH Svängsta
Richard Löfgren 0.5 (1971-08-17)17 August 1971 (aged 41) Nacka HI Upplands Väsby
Mikael Norlin 3.5 (1974-02-20)20 February 1974 (aged 38) Malmö FIFH Malmö
Tobias Sandberg 3.5 (1984-06-28)28 June 1984 (aged 28) Malmö FIFH Lidingö
Per-Johan Uhlman 3.5 (1974-10-02)2 October 1974 (aged 37) Malmö FIFH Malmö
Mikael Wahlberg 0.5 (1980-02-18)18 February 1980 (aged 32) Köping Hillbillies Solna
Group stage
Qualified for the semifinals
Eliminated
Team
Pld W D L G GA GD Pts
 Australia (AUS) 3 3 0 0 182 142 +40 6
 Canada (CAN) 3 2 0 1 163 166 –3 4
 Sweden (SWE) 3 1 0 2 151 155 –4 2
 Belgium (BEL) 3 0 0 3 135 168 –33 0


5 September 2012
16:15
v
Sweden  52 – 42 Belgium
Uhlmann 15
Hjert 9
Jansson 7
Sandberg 6
Kulle 5
Norlin 4
Team 4
Collin 2
Report Mertens 20
Verhaegen 9
Genyn 6
Vanacker 3
Team 2
Budeners 1
Meersschaut 1
Basketball Arena
Attendance: 4,404
Referee: Motoko Izumiya (JPN), Philip Washbourn (NZL)
6 September 2012
14:00
v
Sweden  47 – 60 Australia
Uhlmann 9
Norlin 8
Kulle 7
Hjelt 7
Collin 6
Team 4
Sandberg 3
Jansson 2
Wahlberg 1
Report Batt 30
Bond 14
Team 4
Carr 3
Newton 2
Smith 2
Harrison 2
Hose 1
Lees 1
Meakin 1
Basketball Arena
Attendance: 5,622
Referee: Pierre-Alexandre Brière (CAN), Alexander Schreiner (GER)
7 September 2012
12:15
v
Canada  53 – 52 Sweden
Report
Basketball Arena
Attendance: 5,469
Referee: Darren Roberts (USA), Alexander Schreiner (GER)
5th–8th place semi-final
8 September 2012
14:00
v
Sweden  58 – 48 France
Report
Basketball Arena
Attendance: 2,994
Referee: Motoko Izumiya (JPN), Dave Woods (GBR)
Classification 5-6
8 September 2012
21:15
v
Great Britain  59 – 47 Sweden
Report
Basketball Arena
Attendance: 2,484
Referee: Mitch Carr (USA), Alexander Schreiner (GER)

Wheelchair tennis[edit]

Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Stefan Olsson Men's singles  Denayer (BEL)
W 6–0, 6–0
 Lee (KOR)
W 6–1, 6–2
 Reid (GBR)
L 5–7, 4–6
Did not advance
Peter Vikström Men's singles  Kellerman (AUS)
L 4–6, 3–6
Did not advance
Stefan Olsson
Peter Vikström
Men's doubles N/A  Baldwin / Yablong (USA)
W 6–0, 6–1
 Arzola / Blanch (ESP)
W 6–1, 6–0
 Egberink / Scheffers (NED)
W 6–3, 6–2
 Houdet / Jeremiasz (FRA)
W 6–1, 7–6
 Cattaneo / Peifer (FRA)
W 6–1, 6–2
1st
Anders Hård Quad singles N/A  Lapthorne (GBR)
W 5–7, 6–3, 6–3
 Taylor (USA)
L 6–4, 4–6, 1–6
Did not advance
Marcus Jonsson Quad singles N/A  Weinberg (ISR)
L 1–6, 2–6
Did not advance
Anders Hård
Marcus Jonsson
Quad doubles N/A  Gershony / Weinberg (ISR)
L 1–6, 4–6
Did not advance

Notes[edit]

See also[edit]