Swimming at the 1991 European Aquatics Championships

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search

The swimming events of the 1991 European Aquatics Championships were held in the Olympic Aquatic Centre, Athens, Greece which also hosted the swimming competition during the 2004 Summer Olympics.

Men's events[edit]

50 m freestyle[edit]

Rank Name Country Time
Gold Nils Rudolph Germany GER 22.33
Silver Gennadiy Prigoda Soviet Union URS 22.44
Bronze Mike Fibbens United Kingdom GBR 22.72
Vladimir Tkacenko Soviet Union URS
5 Christophe Kalfayan France FRA 22.78
6 Silko Günzel Germany GER 22.91
7 Dano Halsall Switzerland SUI 22.97
8 René Gusperti Italy ITA 23.37

100 m freestyle[edit]

Rank Name Country Time
Gold Alexander Popov Soviet Union URS 49.18
Silver Nils Rudolph Germany GER 49.52
Bronze Giorgio Lamberti Italy ITA 49.57
4 Silko Günzel Germany GER 49.79
5 Venyamin Tayanovich Soviet Union URS 50.07
6 Tommy Werner Sweden SWE 50.09
7 Mike Fibbens United Kingdom GBR 50.30
8 Christophe Kalfayan France FRA 50.33

200 m freestyle[edit]

Rank Name Country Time
Gold Artur Wojdat Poland POL 1:48.10
Silver Giorgio Lamberti Italy ITA 1:48.15
Bronze Roberto Gleria Italy ITA 1:48.73
4 Yevgeny Sadovyi Soviet Union URS 1:48.74
5 Anders Holmertz Sweden SWE 1:49.02
6 Steffen Zesner Germany GER 1:49.04
7 Antti Kasvio Finland FIN 1:49.83
8 Jarl Inge Melberg Norway NOR 1:50.07

400 m freestyle[edit]

Rank Name Country Time
Gold Yevgeny Sadovyi Soviet Union URS 3:49.02
Silver Artur Wojdat Poland POL 3:49.09
Bronze Giorgio Lamberti Italy ITA 3:50.46
4 Sebastian Wiese Germany GER 3:50.49
5 Jörg Hoffmann Germany GER 3:51.42
6 Anders Holmertz Sweden SWE 3:52.08
7 Mariusz Podkościelny Poland POL 3:53.21
8 Zoltán Szilágyi Hungary HUN 3:55.88

1500 m freestyle[edit]

Rank Name Country Time
Gold Jörg Hoffmann Germany GER 15:02.57
Silver Ian Wilson United Kingdom GBR 15:02.72
Bronze Sebastian Wiese Germany GER 15:14.30
4 Igor Majcen Socialist Federal Republic of Yugoslavia YUG 15:21.58
5 Piotr Albinski Poland POL 15:30.30
6 Sergi Rouro Spain ESP 15:33.44
7 Evgeni Logvinov Soviet Union URS 15:34.30
8 Zoltán Szilágyi Hungary HUN 15:35.27

100 m backstroke[edit]

Rank Name Country Time
Gold Martin López-Zubero Spain ESP 55.30
Silver Dirk Richter Germany GER 56.04
Bronze Franck Schott France FRA 56.29
4 Vladimir Selkov Soviet Union URS 56.58
5 Tamás Deutsch Hungary HUN 56.59
6 Vladimir Shemetov Soviet Union URS 56.66
7 Stefaan Maene Belgium BEL 57.22
8 Attila Czene Hungary HUN 57.67

200 m backstroke[edit]

Rank Name Country Time
Gold Martin López-Zubero Spain ESP 1:58.66
Silver Dirk Richter Germany GER 2:00.18
Vladimir Selkov Soviet Union URS
4 Tamás Deutsch Hungary HUN 2:00.30
5 David Holderbach France FRA 2:00.60
6 Stefano Battistelli Italy ITA 2:00.89
7 Lars Kalenka Germany GER 2:01.48
8 Thomas Sopp Norway NOR 2:02.83

100 m breaststroke[edit]

Rank Name Country Time
Gold Norbert Rózsa Hungary HUN 1:01.49
Silver Adrian Moorhouse United Kingdom GBR 1:01.89
Bronze Gianni Minervini Italy ITA 1:02.41
4 Andrea Cecchi Italy ITA 1:02.58
5 Károly Güttler Hungary HUN 1:02.71
6 Petri Suominen Finland FIN 1:02.90
7 Dmitri Volkov Soviet Union URS 1:03.18
8 Frédérik Deburghgraeve Belgium BEL 1:03.34

200 m breaststroke[edit]

Rank Name Country Time
Gold Nick Gillingham United Kingdom GBR 2:12.55
Silver Norbert Rózsa Hungary HUN 2:12.58
Bronze Sergio López Spain ESP 2:13.40
4 Károly Güttler Hungary HUN 2:14.07
5 Joaquín Fernández Spain ESP 2:14.40
6 Cédric Penicaud France FRA 2:14.82
7 Radek Beinhauer Czechoslovakia TCH 2:15.59
8 Andrea Cecchi Italy ITA 2:16.29

100 m butterfly[edit]

Rank Name Country Time
Gold Vladislav Kulikov Soviet Union URS 54.22
Silver Martin López-Zubero Spain ESP 54.30
Bronze Nils Rudolph Germany GER 54.31
4 Rafał Szukała Poland POL 54.35
5 Bruno Gutzeit France FRA 54.92
6 Thilo Haase Germany GER 55.07
7 Franck Esposito France FRA 55.16
8 Rik Leishman United Kingdom GBR 55.26

200 m butterfly[edit]

Rank Name Country Time
Gold Franck Esposito France FRA 1:59.59
Silver Rafał Szukała Poland POL 2:01.01
Bronze Christophe Bordeau France FRA 2:01.25
4 Marco Braida Italy ITA 2:01.53
5 Bernd Zeruhn Germany GER 2:01.97
6 Matiaz Koželi Socialist Federal Republic of Yugoslavia YUG 2:02.14
7 José Luis Ballester Spain ESP 2:02.32
Christian Keller Germany GER DSQ

200 m individual medley[edit]

Rank Name Country Time
Gold Lars Sørensen Denmark DEN 2:02.63
Silver Christian Gessner Germany GER 2:02.66
Bronze Luca Sacchi Italy ITA 2:02.93
4 Christian Keller Germany GER 2:03.16
5 Attila Czene Hungary HUN 2:03.89
6 Frédéric Lefévre France FRA 2:04.13
7 John Davey United Kingdom GBR 2:05.03
8. Jani Sievinen Finland FIN 2:05.48

400 m individual medley[edit]

Rank Name Country Time
Gold Luca Sacchi Italy ITA 4:17.81
Silver Patrick Kühl Germany GER 4:17.85
Bronze Christian Gessner Germany GER 4:19.66
4 Stefano Battistelli Italy ITA 4:22.33
5 Jani Sievinen Finland FIN 4:23.34
6 Marcin Malinski Poland POL 4:24.54
7 Jorge Perez Spain ESP 4:24.60
8. Denislav Kaltchev Bulgaria BUL 4:30.99

4×100 m freestyle relay[edit]

Rank Name Country Time
Gold Pavel Khnykin
Gennadiy Prigoda
Venyamin Tayanovich
Alexander Popov
Soviet Union URS 3:17.11
Silver Silko Günzel
Nils Rudolph
Steffen Zesner
Dirk Richter
Germany GER 3:18.31
Bronze Tommy Werner
Göran Titus
Anders Holmertz
Göran Jansson
Sweden SWE 3:20.42
4 Italy Italy ITA 3:20.94
5 France France FRA 3:21.27
6 Netherlands Netherlands NED 3:23.81
7 Norway Norway NOR 3:26.34
8 Greece Greece GRE 3:31.41

4×200 m freestyle relay[edit]

Rank Name Country Time
Gold Dmitri Lepikov
Vladimir Pyshnenko
Venyamin Tayanovich
Yevgeny Sadovyi
Soviet Union URS 7:15.96
Silver Emanuele Idini
Roberto Gleria
Stefano Battistelli
Giorgio Lamberti
Italy ITA 7:18.30
Bronze Steffen Zesner
Uwe Dassler
Christian Keller
Jörg Hoffmann
Germany GER 7:19.13
4 Poland Poland POL 7:25.05
5 Spain Spain ESP 7:27.60
6 Norway Norway NOR 7:28.75
7 Great Britain United Kingdom GBR 7:31.85
France France FRA DSQ

4×100 m medley relay[edit]

Rank Name Country Time
Gold Vladimir Selkov
Dmitri Volkov
Vladislav Kulikov
Alexander Popov
Soviet Union URS 3:39.68
Silver Franck Schott
Cédric Penicaud
Bruno Gutzeit
Christophe Kalfayan
France FRA 3:42.15
Bronze Tamás Deutsch
Norbert Rózsa
Péter Horváth
Béla Szabados
Hungary HUN 3:42.35
4 Great Britain United Kingdom GBR 3:43.67
5 Spain Spain ESP 3:45.52
Germany Germany GER DSQ
Italy Italy ITA DSQ
Finland Finland FIN DSQ

Women's events[edit]

50 m freestyle[edit]

Rank Name Country Time
Gold Simone Osygus Germany GER 25.80
Silver Catherine Plewinski France FRA 25.84
Bronze Inge de Bruijn Netherlands NED 25.91
4 Daniela Hunger Germany GER 26.06
5 Yevgeniya Yermakova Soviet Union URS 26.26
6 Louise Karlsson Sweden SWE 26.31
7 Gitta Jensen Denmark DEN 26.32
8 Judith Draxler Austria AUT 26.47

100 m freestyle[edit]

Rank Name Country Time
Gold Catherine Plewinski France FRA 56.20
Silver Karin Brienesse Netherlands NED 56.44
Bronze Simone Osygus Germany GER 56.47
4 Daniela Hunger Germany GER 56.76
5 Gitta Jensen Denmark DEN 57.20
6 Liliana Dobrescu Romania ROM 57.25
7 Louise Karlsson Sweden SWE 57.46
8 Marieke Mastenbroek Netherlands NED 57.66

200 m freestyle[edit]

Rank Name Country Time
Gold Mette Jacobsen Denmark DEN 2:00.29
Silver Catherine Plewinski France FRA 2:00.34
Bronze Liliana Dobrescu Romania ROM 2:01.77
4 Gitta Jensen Denmark DEN 2:02.03
5 Isabelle Arnould Belgium BEL 2:02.91
6 Eva Nyberg Sweden SWE 2:03.21
7 Sandra Cam Belgium BEL 2:03.66
8 Karin Brienesse Netherlands NED 2:03.89

400 m freestyle[edit]

Rank Name Country Time
Gold Irene Dalby Norway NOR 4:11.63
Silver Beatrice Căslaru Romania ROM 4:12.33
Bronze Cristina Sossi Italy ITA 4:12.35
4 Jana Henke Germany GER 4:12.64
5 Isabelle Arnould Belgium BEL 4:14.24
6 Manuele Melchiorri Italy ITA 4:14.77
7 Sandra Cam Belgium BEL 4:17.06
8 Baukje Wiersma Netherlands NED 4:17.62

800 m freestyle[edit]

Rank Name Country Time
Gold Irene Dalby Norway NOR 8:32.08
Silver Jana Henke Germany GER 8:32.25
Bronze Cristina Sossi Italy ITA 8:33.79
4 Manuele Melchiorri Italy ITA 8:42.67
5 Isabelle Arnould Belgium BEL 8:44.70
6 Olga Spíchalová Czechoslovakia TCH 8:47.14
7 Grit Müller Germany GER 8:48.19
8 Baukje Wiersma Netherlands NED 8:49.36

100 m backstroke[edit]

Rank Name Country Time
Gold Krisztina Egerszegi Hungary HUN 1:00.31 WR
Silver Tünde Szabó Hungary HUN 1:01.31
Bronze Dagmar Hase Germany GER 1:02.42
4 Natalya Krupskaya Soviet Union URS 1:02.62
5 Natalya Shibayeva Soviet Union URS 1:03.10
6 Sandra Völker Germany GER 1:03.20
7 Ellen Elzerman Netherlands NED 1:03.34
8 Sharon Page United Kingdom GBR 1:03.74

200 m backstroke[edit]

Rank Name Country Time
Gold Krisztina Egerszegi Hungary HUN 2:06.62 WR
Silver Tünde Szabó Hungary HUN 2:11.42
Bronze Dagmar Hase Germany GER 2:12.22
4 Natalya Krupskaya Soviet Union URS 2:13.71
5 Joanne Deakins United Kingdom GBR 2:14.23
6 Kathy Read United Kingdom GBR 2:15.15
7 Natalya Shibayeva Soviet Union URS 2:15.25
8 Lorenza Vigarani Italy ITA 2:15.31

100 m breaststroke[edit]

Rank Name Country Time
Gold Elena Roudkovskaya Soviet Union URS 1:09.05
Silver Svetlana Bondarenko Soviet Union URS 1:09.99
Bronze Tanya Dangalakova Bulgaria BUL 1:10.12
4 Manuela Dalla Valle Italy ITA 1:10.54
4 Gabriella Csépe Hungary HUN 1:10.54
6 Sylvia Gerasch Germany GER 1:10.62
7 Lorriane Coombes United Kingdom GBR 1:11.52
8 Jean Hill United Kingdom GBR 1:11.56

200 m breaststroke[edit]

Rank Name Country Time
Gold Elena Roudkovskaya Soviet Union URS 2:29.50
Silver Beatrice Căslaru Romania ROM 2:32.00
Bronze Tanya Dangalakova Bulgaria BUL 2:32.09
4 Alicja Pęczak Poland POL 2:32.50
5 Manuela Dalla Valle Italy ITA 2:32.52
6 Brigitte Becue Belgium BEL 2:32.88
7 Rágnhild Runólfsdóttir Iceland ISL 2:34.08
8 Audrey Guerit France FRA 2:34.12

100 m butterfly[edit]

Rank Name Country Time
Gold Catherine Plewinski France FRA 1:00.32
Silver Inge de Bruijn Netherlands NED 1:01.64
Bronze Therèse Lundin Sweden SWE 1:01.80
4 Madleine Campbell United Kingdom GBR 1:02.01
5 Elena Kononenko Soviet Union URS 1:02.40
6 Katrin Meißner Germany GER 1:02.65
7 Malin Strömberg Sweden SWE 1:02.80
8 Karin Brienesse Netherlands NED 1:03.16

200 m butterfly[edit]

Rank Name Country Time
Gold Mette Jacobsen Denmark DEN 2:12.87
Silver Sabine Herbst Germany GER 2:14.72
Bronze Berit Puggard Denmark DEN 2:14.80
4 Corina Dumitru Romania ROM 2:15.55
5 María Fernández Spain ESP 2:16.20
6 Juliana Pantillimon Romania ROM 2:16.71
7 Brigitte Becue Belgium BEL 2:16.78
8 Martia Wzodkovska Poland POL 2:19.40

200 m individual medley[edit]

Rank Name Country Time
Gold Daniela Hunger Germany GER 2:15.15
Silver Beatrice Căslaru Romania ROM 2:16.68
Bronze Marion Zoller Germany GER 2:17.43
4 Daria Shmeleva Soviet Union URS 2:17.59
5 Brigitte Becue Belgium BEL 2:18.34
6 Ewa Synowska Poland POL 2:19.77
7 Alicja Pęczak Poland POL 2:19.89
8 Lenka Maňhalová Czechoslovakia TCH 2:20.21

400 m individual medley[edit]

Rank Name Country Time
Gold Krisztina Egerszegi Hungary HUN 4:39.78
Silver Beatrice Căslaru Romania ROM 4:44.67
Bronze Ewa Synowska Poland POL 4:47.92
4 Sabine Herbst Germany GER 4:49.85
5 Daria Shmeleva Soviet Union URS 4:50.55
6 Irene Dalby Norway NOR 4:50.68
7 Annalisa Nisiro Italy ITA 4:55.72
Céline Bonnet France FRA DSQ

4×100 m freestyle relay[edit]

Rank Name Country Time
Gold Diana van der Plaats
Inge de Bruijn
Marieke Mastenbroek
Karin Brienesse
Netherlands NED 3:45.36
Silver Daniela Hunger
Katrin Meißner
Dagmar Hase
Simone Osygus
Germany GER 3:45.54
Bronze Mette Nielsen
Gitta Jensen
Berit Puggard
Mette Jacobsen
Denmark DEN 3:46.36
4 France France FRA 3:47.95
5 Italy Italy ITA 3:50.14
6 Sweden Sweden SWE 3:50.73
7 Great Britain United Kingdom GBR 3:52.15
8 Norway Norway NOR 3:52.54

4×200 m freestyle relay[edit]

Rank Name Country Time
Gold Annette Poulsen
Gitta Jensen
Berit Puggard
Mette Jacobsen
Denmark DEN 8:05.90
Silver Dagmar Hase
Manuela Stellmach
Simone Osygus
Heike Friedrich
Germany GER 8:10.26
Bronze Ellen Elzerman
Baukje Wiersma
Diana van der Plaats
Karin Brienesse
Netherlands NED 8:13.97
4 Italy Italy ITA 8:19.46
5 Romania Romania ROM 8:19.47
6 Sweden Sweden SWE 8:20.56
7 Spain Spain ESP 8:26.58
8 Norway Norway NOR 8:26.91

4×100 m medley relay[edit]

Rank Name Country Time
Gold Natalya Krupskaya
Elena Roudkovskaya
Elena Kononenko
Yevgeniya Yermakova
Soviet Union URS 4:08.55
Silver Dagmar Hase
Sylvia Gerasch
Katrin Meißner
Simone Osygus
Germany GER 4:10.10
Bronze Ellen Elzerman
Kira Bulten
Inge de Bruijn
Karin Brienesse
Netherlands NED 4:14.03
4 Sweden Sweden SWE 4:16.22
5 Italy Italy ITA 4:17.63
6 Denmark Denmark DEN 4:18.74
7 Romania Romania ROM 4:18.79
Great Britain United Kingdom GBR DSQ

External links[edit]