Tennis at the 2011 Summer Universiade – Men's Doubles

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
Tennis at the 2011 Summer Universiade
Champions    Hsieh Chengpeng
Chinese Taipei Lee Hsin-han (TPE)
Runners-up    Aliaksander Bury
Belarus Siarhei Betau (BLR)
Final score   6–3, 3–6, 7–5
Events
Singles   men   women
Doubles   men   women   mixed
Team   men   women

The men's doubles tennis event at the 2011 Summer Universiade was held from August 14–20 at the Longgang Tennis Center and the Shenzhen Tennis Center in Shenzhen, China.

Seeds[edit]

The first three seeds receive a bye into the second round.

Draw[edit]

Key[edit]

Finals[edit]

  Semifinals Final
                         
  1   Hsieh Chengpeng
 Chinese Taipei Lee Hsin-han (TPE)
6 62 6  
7   Yong-Kyu Lim
 South Korea Jae-min Seol (KOR)
3 77 3  
  1   Hsieh Chengpeng
 Chinese Taipei Lee Hsin-han (TPE)
6 3 7
  3   Alexander Bury
 Belarus Siarhei Betau (BLR)
3 6 5
3   Alexander Bury
 Belarus Siarhei Betau (BLR)
6 6
    David Estruch
 Spain Pablo Manuel Montoro Gimenez (ESP)
2 1  

Top Half[edit]

First Round   Second Round   Quarterfinals   Semifinals
 
    1   C-p Hsieh
 Chinese Taipei H-h Lee (TPE)
6 6  
    S Beniwal
 India G Mann (IND)
2 3       O Erramy
 Morocco A Fattar (MAR)
1 4  
    O Erramy
 Morocco A Fattar (MAR)
6 6       1   C-p Hsieh
 Chinese Taipei H-h Lee (TPE)
77 6  
    PW Holtzhausen
 South Africa W Steenkamp (RSA)
6 1 6       5   R Jebavý
 Czech Republic J Školoudík (CZE)
63 4  
    J Li
 China B Liu (CHN)
4 6 8       J Li
 China B Liu (CHN)
2 2
    V Jaysiri
 Sri Lanka K Sayalolibavan (SRI)
0 0     5   R Jebavý
 Czech Republic J Školoudík (CZE)
6 6  
5   R Jebavý
 Czech Republic J Školoudík (CZE)
6 6       1   C-p Hsieh
 Chinese Taipei H-h Lee (TPE)
6 62 6
4   T Gabashvili
 Russia A Manegin (RUS)
6 6       7   Y-K Lim
 South Korea J-m Seol (KOR)
3 77 3
    N Battushig
 Mongolia M Margadmun (MGL)
1 0     4   T Gabashvili
 Russia A Manegin (RUS)
5 6 2  
    E Gomes
 Brazil P Zerbini (BRA)
6 6       E Gomes
 Brazil P Zerbini (BRA)
7 2 6  
    R Alayli
 Lebanon M Eido (LIB)
0 0         E Gomes
 Brazil P Zerbini (BRA)
2 62
    S Senyonga
 Uganda C Wanyama (UGA)
0 3       7   Y-K Lim
 South Korea J-m Seol (KOR)
6 77  
    B Ndimande
 Zimbabwe R Rewayi (ZIM)
6 6       B Ndimande
 Zimbabwe R Rewayi (ZIM)
0 1
    OI Borsos
 Hungary L Imre (HUN)
2 2     7   Y-K Lim
 South Korea J-m Seol (KOR)
6 6  
7   Y-K Lim
 South Korea J-m Seol (KOR)
6 6  

Bottom Half[edit]

First Round   Second Round   Quarterfinals   Semifinals
8   DMA Cochrane
 United Kingdom EM Corrie (GBR)
6 6  
    A Rakotondramanga
 Madagascar V Rakotondramanga (MAD)
4 3     8   DMA Cochrane
 United Kingdom EM Corrie (GBR)
7 6  
    J Ito
 Japan S Katayama (JPN)
6 2 12       J Ito
 Japan S Katayama (JPN)
5 2  
    L Flores
 Mexico B Rodriguez (MEX)
4 6 10       8   DMA Cochrane
 United Kingdom EM Corrie (GBR)
6 1 4  
    I Kosec
 Slovakia P Miklušičák (SVK)
65 1       3   A Bury
 Belarus S Betau (BLR)
3 6 6  
    D Descloix
 France M Quinqueneau (FRA)
77 6       D Descloix
 France M Quinqueneau (FRA)
3 6 1
    3   A Bury
 Belarus S Betau (BLR)
6 3 6  
      3   A Bury
 Belarus S Betau (BLR)
6 6
6   I Anikanov
 Ukraine S Poplavskyy (UKR)
4 6 6         D Estruch
 Spain PM Montoro Gimenez (ESP)
2 1
    P Arndt
 United States G Hirshman (USA)
6 4 3     6   I Anikanov
 Ukraine S Poplavskyy (UKR)
3 2  
    J de Wit
 Namibia G Husselmann  (NAM)
2 2       D Estruch
 Spain PM Montoro Gimenez (ESP)
6 2  
    D Estruch
 Spain PM Montoro Gimenez (ESP)
6 6         D Estruch
 Spain PM Montoro Gimenez (ESP)
4 77 6
    AH Sasongko
 Indonesia SW Trijati (INA)
1 1         P Anderson
 Canada C Lee Diagle (CAN)
6 65 4  
    P Anderson
 Canada C Lee Diagle (CAN)
6 6       P Anderson
 Canada C Lee Diagle (CAN)
6 4 8
    2   K Wachiramanowong
 Thailand W Doakmaiklee (THA)
3 6 6  
 

References[edit]