USSR Premier Basketball League

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
USSR Premier Basketball League
Sport Basketball
Founded 1923
Inaugural season 1923-24
Country  Soviet Union /  CIS
Ceased 1992
Last champion(s) Spartak Saint Petersburg
(2nd title)
Most titles CSKA Moscow
(24 titles)
Related competitions USSR Cup
Level on pyramid 1st Tier (Soviet Union)

The USSR Premier Basketball League, or Soviet Union Premier Basketball League (also called Supreme League), was the first-tier men's professional basketball league in the former Soviet Union. The league existed from 1923 to 1991, as the top professional basketball league of the Soviet Union, and from 1991 to 1992, as the top professional basketball league of the CIS. In the years 1924, 1928, 1934, 1935, 1936, 1956, 1959, 1963, and 1967, the league was contested by regional teams, rather than individual sports clubs.

CSKA Moscow was the league's most successful club, having won the league's championship 24 times, including winning 9 consecutive championships, from 1976 to 1984. The league featured the players of the senior men's Soviet Union national basketball team. The league exists in a similar format today, as the VTB United League. Although, the VTB United League can include clubs from countries that were not a part of the Soviet Union.

USSR League results[edit]

[1][2]

Season Champion Finalist 3rd Place
Soviet Union Regional League (1923-1936)
1923-24 Team Moscow Team Urals
1924-27 Not held
1927-28 Team Moscow Ukrainian Soviet Socialist Republic Team
1928-33 Not held
1933-34 Team Leningrad Team Moscow Team Odessa
1934-35 Team Moscow Team Leningrad Team Tiflis
1935-36 Team Leningrad Team Moscow Team Odessa
Soviet Union National League (1936-1991)
1936-37 Dynamo Moscow Red Dawn Leningrad Lokomotiv Moscow
1937-38 Petrel Leningrad Lokomotiv Moscow GOLIFK Leningrad
1938-39 Lokomotiv Moscow GOLIFK Leningrad Lokomotiv Tbilisi
1939-40 Petrel Leningrad Lokomotiv Tbilisi Lokomotiv Moscow
1940-43 Not held
1943-44 Armia Tbilisi Dynamo Moscow Lokomotiv Moscow
1944-45 CSKA Moscow Armia Tbilisi Tallinna Kalev
1945-46 Armia Tbilisi CSKA Moscow Dynamo Moscow
1946-47 Žalgiris Dinamo Tbilisi CSKA Moscow
1947-48 Dynamo Moscow Budivelnyk Moscow Dinamo Tbilisi
1948-49 Tartu Ülikool Žalgiris VVS Moscow
1949-50 Dinamo Tbilisi Tartu Ülikool VVS Moscow
1950-51 Žalgiris VVS Moscow Tartu Ülikool
1951-52 VVS Moscow Žalgiris Dinamo Tbilisi
1952-53 Dinamo Tbilisi CSKA Moscow Žalgiris
1953-54 Dinamo Tbilisi CSKA Moscow Žalgiris
1954-55 ASK Riga CSKA Moscow Žalgiris
1955-56 Latvian Soviet Socialist Republic Team Team Moscow Lithuanian Soviet Socialist Republic Team
1956-57 ASK Riga VVS Moscow Dynamo Moscow
1957-58 ASK Riga VVS Moscow Dynamo Moscow
1958-59 Team Moscow Georgian Soviet Socialist Republic Team Latvian Soviet Socialist Republic Team
1959-60 CSKA Moscow Dinamo Tbilisi VEF Rīga
1960-61 CSKA Moscow Dinamo Tbilisi ASK Riga
1961-62 CSKA Moscow ASK Riga Budivelnyk
1962-63 Russian Soviet Federative Socialist Republic Team Ukrainian Soviet Socialist Republic Team Latvian Soviet Socialist Republic Team
1963-64 CSKA Moscow ASK Riga Budivelnyk
1964-65 CSKA Moscow Budivelnyk Dinamo Tbilisi
1965-66 CSKA Moscow Budivelnyk VEF Rīga
1966-67 Ukrainian Soviet Socialist Republic Team Estonian Soviet Socialist Republic Team Team Moscow
1967-68 Dinamo Tbilisi CSKA Kyiv CSKA Moscow
1968-69 CSKA Moscow Dinamo Tbilisi Spartak Leningrad
1969-70 CSKA Moscow Spartak Leningrad Budivelnyk
1970-71 CSKA Moscow Spartak Leningrad Žalgiris
1971-72 CSKA Moscow Spartak Leningrad CSKA Kyiv
1972-73 CSKA Moscow Spartak Leningrad Žalgiris
1973-74 CSKA Moscow Spartak Leningrad Budivelnyk
1974-75 Spartak Leningrad CSKA Moscow Dynamo Moscow
1975-76 CSKA Moscow Spartak Leningrad Dynamo Moscow
1976-77 CSKA Moscow Budivelnyk Dinamo Tbilisi
1977-78 CSKA Moscow Spartak Leningrad Žalgiris
1978-79 CSKA Moscow Budivelnyk Statyba Vilnius
1979-80 CSKA Moscow Žalgiris Dynamo Moscow
1980-81 CSKA Moscow Budivelnyk Spartak Leningrad
1981-82 CSKA Moscow Budivelnyk Dynamo Moscow
1982-83 CSKA Moscow Žalgiris Budivelnyk
1983-84 CSKA Moscow Žalgiris Budivelnyk
1984-85 Žalgiris CSKA Moscow Spartak Leningrad
1985-86 Žalgiris CSKA Moscow Spartak Leningrad
1986-87 Žalgiris CSKA Moscow Spartak Leningrad
1987-88 CSKA Moscow Žalgiris Budivelnyk
1988-89 Budivelnyk Žalgiris CSKA Moscow
1989-90 CSKA Moscow Dynamo Moscow Budivelnyk
1990-91 Tallinna Kalev Spartak Leningrad VEF Rīga
CIS National League (1991-1992)
1991-92 Spartak Saint Petersburg Zhulduz Alma-Ata Dynamo Moscow

Titles per team[edit]

Team Championships Runners-up Winning years
CSKA Moscow
24
8
1945, 1960, 1961, 1962, 1964, 1965, 1966, 1969, 1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1976, 1977, 1978, 1979, 1980, 1981, 1982, 1983, 1984, 1988, 1990
Žalgiris
5
7
1947, 1951, 1985, 1986, 1987
Dinamo Tbilisi
4
4
1950, 1953, 1954, 1968
Team Moscow
4
3
1924, 1928, 1935, 1959
ASK Riga
3
2
1955, 1957, 1958
Spartak Saint Petersburg
2
8
1975, 1992
Dynamo Moscow
2
2
1937, 1948
Team Leningrad
2
1
1934, 1936
Armia Tbilisi
2
1
1944, 1946
Petrel Leningrad
2
1938, 1940
Budivelnyk
1
6
1989
VVS Moscow
1
3
1952
Ukrainian Soviet Socialist Republic Team
1
2
1967
Lokomotiv Moscow
1
1
1939
Tartu Ülikool
1
1
1949
Latvian Soviet Socialist Republic Team
1
1956
Russian Soviet Federative Socialist Republic Team
1
1963
Tallinna Kalev
1
1991

Notable players[edit]

The lineups and rosters of the USSR League champions[edit]

[3]

1923-24: Team Moscow: Belyaev, A. Kovalev, S. Pashkov, V. Strepiheev, S. Chesnokov.

1927-28: Team Moscow: S. Vorobyov, A. Gusev, M.Medvedev, N. Strokin, K. Travin.

1933-34: Team Leningrad: F. Hostilius, Krasovskii, S. Kuznetsov, M. Morozov, P. Osipov, Vn. Rodionov, G. Tishinskiy.

1934-35: Team Moscow: E. Bokunyaev, V. Gorokhov, Zimin, A. Lobanov, M. Semichastny, J. Titov, K. Travin, A. Tolkachev.

1935-36: Team Leningrad: F. Hostilius, A. Elenskiy, Kuznetsov, V. Kurkov, M. Sverckov, G. Tishinskiy.

1936-37: Dynamo Moscow: V. Gorokhov, A. Grigoriev, V. Dmitriev, Alexander Zaitsev, A. Zinin, Rumyantsev, S. Spandaryan.

1937-38: Petrel Leningrad: B. Abramov, V. Zhebokritsky, B. Kondrashov, A. Selivanov, Stepanov.

1938-39: Lokomotiv Moscow: En. Alekseev, Belyaev, A. Lobanov, V. Kiselev, Romishevsky, Y. Titov, K. Travin.

1939-40: Petrel Leningrad: B. Abramov, V. Zhebokritsky, Zlobin, V. Kondrashov, V. Razzhivin, Rogov, A. Selivanov, Stepanov.

1943-44: Armia Tbilisi: N. Dzhordzhkiya, L. Dzekonsky, Ermakov, G. Zahlyan, B. Oganezov, B. Sarkisov, M. Filippov.

1944-45: CSKA Moscow: Ev. Alekseev, En. Alekseev, Bajkov, Grebenshchikov, V. Kudryashov, S. Kuznetsov, B. Mershin.

1945-46: Armia Tbilisi: G. Akhvlediani, Vachadze A., G. Gupalov, L. Dzekonsky, N. Djordjikia, S. Oganezov, B. Sarkisov, O. Sulaberidze, M. Filippov.

1946-47: Žalgiris: S. Butautas, A. Vilimas, V. Dzenis, I. Kilšauskas, J. Lagunavičius, V. Majorovas, K. Petkevičius, V. Sercevičius, V. Kulakauskas.

1947-48: Dynamo Moscow: G. Bajkov, V. Vlasov, V. Kolpakov, A. Konev, Kogan, Y. Ozerov, Al. Saychuk, P. Sergeev, B. Fedotov, Yuri Ushakov.

1948-49: Tartu Ülikool: W. Kiivet, H. Kreevald, I. Kull, V. Laats, I. Lysov, Rekker G., H. Rusak, E. Ehavveer, Õun Yu, H. Kruus.

1949-50: Dinamo Tbilisi: D. Godziashvili, N. Djordjikia, V. Zhgenti, S. Tortladze, Intskirveli L., S. Korkashvili, O. Korkia, A. Meshi, D. Nijaradze, G. Rukhadze.

1950-51: Žalgiris: I. Balakauskas, G. Butautas, J. Lagunavičius, A. Nemcevičius, K. Petkevičius, Z. Sabulis, V. Sercevičius, L. Tendzegolskis, V. Timleris.

1951-52: VVS Moscow: Ev. Alekseev, En. Alekseev, V. Antonov, G. Gupalov, E. Kazakov, A. Konev, A. Moiseev, D. Osipov, G. Silins, S. Tarasov.

1952-53: Dinamo Tbilisi: Gk. Abashidze, Ga. Abashidze, V. Gvantseladze, N. Djordjikia, M. Eganov, V. Zhgenti, L. Inskirveli, A. Kiladze O. Korkia, G. Minashvili, D. Nijaradze.

1953-54: Dinamo Tbilisi: Gk. Abashidze, Ga. Abashidze, M. Asitashvili, N. Djordjikia, V. Zhgenti, L. Inskirveli, M. Kvachantiradze, A. Kiladze O. Korkia, Kutchava G., D. Nijaradze.

1954-55: ASK Riga: M. Valdmanis, T. Gavars, A. Gulbis, T. Kalhert, J. Krumins, A. Leonchik, V. Muiznieks, G. Silins, V. Skalder, O. Hecht, L. Jankowski.

1955-56: Latvian Soviet Socialist Republic Team: M. Valdmanis, I. Veritis, J. Kalnins, T. Kalhert, R. Karnitis, J. Krumins, A. Leonchik, V. Muiznieks, G. Silins, O. Hecht, L. Jankowski.

1956-57; ASK Riga: M. Valdmanis, I. Veritis, A. Gulbis, J. Davids, T. Kalhert, J. Krumins, A. Leonchik, V. Muiznieks, Ostrouhs J., G. Silins, O. Hecht.

1957-58: ASK Riga: M. Valdmanis, I. Veritis, A. Gulbis, T. Kalhert, J. Krumins, A. Leonchik, V. Muiznieks, G. Muiznieks, G. Silins, O. Hecht.

1958-59: Team Moscow: A. Alachachan, A. Astakhov, N. Balabanov, Bochkarev, G. Volnov, V. Zubkov, Korneev Yu, Y. Ozerov, Semenov, M. Studenetsky, V. Torban.

1959-60: CSKA Moscow: A. Alachachan, A. Astakhov, A. Bochkarev, Volkov, V. Zubkov, Karpov, V. Kopylov, Semenov, P. Sirotinsky, A. Travin, V. Kharitonov.

1960-61: CSKA Moscow: A. Alachachan, A. Astakhov, Bochkarev, G. Volnov, Volkov, V. Zubkov, Karpov, V. Kopylov, Semenov, P. Sirotinsky, A. Travin, B . Kharitonov.

1961-62: CSKA Moscow: A. Alachachan, A. Astakhov, Bochkarev, G. Volnov, Volkov, V. Zubkov, Karpov, V. Kovalchuk, Y. Korneev, J. Lipso, Semenov, S . Sirotinsky, A. Travin.

1962-63: Russian Soviet Federative Socialist Republic Team: A. Alachachan, A. Astakhov, Bochkarev, G. Volnov, Volkov, V. Zubkov, Yu. Korneev, A. Kulkov, J. Lipso, Petrov, A. Travin, V. Hrynin, A. Shatalin.

1963-64: CSKA Moscow: A. Alachachan, A. Astakhov, A. Borodin, A. Bochkarev, G. Volnov, V. Zubkov, Yuri Korneev, A. Kulkov, J. Lipso, P. Sirotinsky, A. Travin.

1964-65: CSKA Moscow: A. Alachachan, A. Astakhov, A. Borodin, A. Bochkarev, I. Bryansk, G. Volnov, V. Zubkov, B. Kapranov, Y. Korneev, A. Kulkov, J. Lipso, A. Travin.

1965-66: CSKA Moscow: A. Alachachan, A. Astakhov, A. Borodin, A. Bochkarev, I. Bryansk, G. Volnov, V. Zubkov, B. Kapranov, A. Kovalev, Yuri Korneev, A. Kulkov, J. Lipso, V. Rodionov, A. Travin.

1966-67: Ukrainian Soviet Socialist Republic Team: V. Bryantsev, A. Valtin, B. Gladun, Novikov, V. Okipnyak, B. Pinchuk, A. Polivoda, L. Poplawski, W. Saluhin, N. Sushak, G. Chechurov.

1967-68: Dinamo Tbilisi: V. Altabaev, B. Bolqvadze, A. Kazandjian, Z. Karabak, M. Korkia, A. Lejava, Z. Leontiev, S. Magalashvili, R. Mamaladze, L. Moseshvili, V. Narimanidze, A. Shiereli, V. Ugrekhelidze, T. Chikhladze.

1968-69: CSKA Moscow: Andreev, A. Astakhov, Belov, A. Blick, G. Volnov, V. Kapranov, N. Kovyrkin, N. Kryuchkov, A. Kulkov, J. Lipso, P. Nesterov, B. Selikhov, A. Sidyakin.

1969-70: CSKA Moscow: V. Andreev, S. Belov, A. Blick, N. Gilgner, A. Zharmukhamedov, V. Illyuk, V. Kapranov, N. Kovyrkin, N. Kryuchkov, A. Kulkov, V. Mercy, Ne. Selikhov, A. Sidyakin.

1970-71: CSKA Moscow: Andreev, Belov, N. Gilgner, I. Edeshko, A. Zharmukhamedov, V. Illyuk, V. Kapranov, Kovalenko, N. Kovyrkin, A. Kulkov, V. Mercy, C. Subbotin.

1971-72: CSKA Moscow: V. Andreev, S. Belov, I. Edeshko, A. Zharmukhamedov, V. Illyuk, V. Kapranov, Kovalenko, N. Kovyrkin, A. Kulkov, V. Miloserdov, V. Petrakov, C. Astrebov.

1972-73: CSKA Moscow: Andreev, Belov, N. Dyachenko, I. Edeshko, A. Zharmukhamedov, V. Illyuk, Kovalenko, N. Kovyrkin, A. Kulkov, V. Miloserdov, V. Petrakov, C. Astrebov.

1973-74. CSKA Moscow: V. Akimov, Belov, N. Dyachenko, I. Edeshko, A. Zharmukhamedov, V. Illyuk, Kovalenko, N. Kovyrkin, P. Lushenko, V. Miloserdov, V. Petrakov, C. Astrebov

1974-75: Spartak Leningrad: V. Arzamas, A. Belov, A. Bolshakov, L. Ivanov, S. Kuznetsov, A. Makeev, Y. Pavlov, M. Silantyev, V. Fedovrov, Yu. Shtukin, V. Yakovlev.

1975-76: CSKA Moscow: Mr. Avdeev, Belov, N. Dyachenko, I. Edeshko, S. Eremin, A. Zharmukhamedov, Kovalenko, S. Kovalenko, N. Kovyrkin, V. Miloserdov, V. Petrakov, C. Astrebov.

1976-77: CSKA Moscow: Belov, A. Gusev, I. Edeshko, S. Eremin, A. Zharmukhamedov, Kovalenko, S. Kovalenko, A. Lopatov, A. Meleshkin, V. Miloserdov, A. Mishkin, B. Petrakov.

1977-78: CSKA Moscow: V. Arzamas, Belov, A. Gusev, S. Eremin, A. Zharmukhamedov, Kovalenko, S. Kovalenko, A. Lopatov, A. Meleshkin, V. Miloserdov, A. Mishkin, B. Petrakov.

1978-79: CSKA Moscow: Belov, A. Gusev, I. Edeshko, S. Eremin, A. Zharmukhamedov, Kovalenko, S. Kovalenko, A. Lopatov, A. Meleshkin, V. Miloserdov, A. Mishkin, B. Petrakov.

1979-80: CSKA Moscow: Belov, A. Belostenny, S. Eremin, A. Zharmukhamedov, Kovalenko, S. Kovalenko, A. Lopatov, V. Miloserdov, A. Mishkin, Pankrashin, V. Petrakov, S. Tarakanov.

1980-81: CSKA Moscow: Gusev, S. Eremin, Kovalenko, S. Kovalenko, M. Kozhelyanko, V. Kuzmin, A. Lopatov, V. Miloserdov, A. Mishkin, Pankrashin, V. Petrakov, S. Tarakanov.

1981-82: CSKA Moscow: Gusev, S. Eremin, A. Kovtun, M. Kozhelyanko, V. Kuzmin, R. Kurtinaitis, A. Lopatov, A. Meleshkin, V. Miloserdov, A. Mishkin, Pankrashin, S. Tarakanov.

1982-83: CSKA Moscow: Gusev, S. Eremin, V. Kuzmin, A. Lopatov, A. Lyndin, A. Meleshkin, A. Mishkin, Pankrashin, Popov, D. Sukharev, S. Tarakanov, V. Tkachenko.

1983-84: CSKA Moscow: S. Bazarevich, A. Gusev, S. Eremin, A. Ermolinsky, A. Lopatov, A. Mishkin, Pankrashin, Popov, D. Sukharev, S. Tarakanov, V. Tkachenko, X. Enden.

1984-85: Žalgiris: M. Arlauskas, A. Brazys, A. Visockas, S. Jovaiša, G. Krapikas, R. Kurtinaitis, M. Lekarauskas, A. Sabonis, V. Chomičius, R. Čivilis, V. Jankauskas.

1985-86: Žalgiris: A. Brazys, A. Visockas, S. Jovaiša, G. Krapikas, R. Kurtinaitis, M. Lekarauskas, A. Sabonis, V. Chomičius, R. Čivilis, V. Jankauskas.

1986-87: Žalgiris: A. Brazys, A. Visockas, A. Venclovas, S. Jovaiša, G. Krapikas, R. Kurtinaitis, M. Lekarauskas, A. Sabonis, V. Chomičius, R. Čivilis, V. Jankauskas.

1987-88: CSKA Moscow: V. Berezhnoj, Volkov, V. Goborov, Gorin, A. Lopatov, I. Miglinieks, Minaev, Pankrashin, S. Popov, S. Tarakanov, V. Tkachenko, X. Enden.

1988-89: Budivelnyk: A. Belostenny, Volkov, E. Dolgov, A. Kovtun, Y. Kosenko, V. Levitsky, E. Murzin, S. Orehov, I. Pinchuk, A. Podkovyrov, Yu. Silvestrov, A. Shaptala, A. Shevchenko.

1989-90: CSKA Moscow: V. Berezhnoj, Gorin, A. Gusev, A. Kornev, S. Kocherin, A. Lopatov, A. Meleshkin, Minaev, S. Popov, G. Rezcov, S. Tarakanov, V. Tkachenko.

1990-91: Tallinna Kalev: S. Babenko, G. Jackson, A. Karavaev, Kullamäe G., A. Kuusmaa, M. Metstak, A. Nagel, M. Noormets, R. Pekha, I. Saksakulm, T. Sokk, A. Toomiste.

1991-92 (CIS League): Spartak Saint Petersburg: V. Gorin, V. Dolopchi, V. Karasev. Kisurin, A. Maltsev, M. Mikhailov, V. Mishnev, S. Panov, Z. Pashutin, A. Potapov, A. Fetisov, G. Schetinin.

See also[edit]

References[edit]

External links[edit]