United States at the 1988 Winter Olympics

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
United States at the Olympic Games

Flag of the United States
IOC code  USA
NOC United States Olympic Committee
Website www.teamusa.org
At the 1988 Winter Olympics in Calgary
Competitors 118 (86 men, 32 women) in 10 sports
Flag bearer Lyle Nelson (biathlon)
Medals
Rank: 9
Gold
2
Silver
1
Bronze
3
Total
6
Olympic history (summary)
Summer Games
Winter Games
Intercalated Games
1906

The United States competed at the 1988 Winter Olympics in Calgary, Canada.

Medalists[edit]

Medal Name Sport Event
 Gold Boitano, BrianBrian Boitano Figure skating Men's singles
 Gold Blair, BonnieBonnie Blair Speed skating Women's 500 metres
 Silver Flaim, EricEric Flaim Speed skating Men's 1500 metres
 Bronze Thomas, DebiDebi Thomas Figure skating Ladies' singles
 Bronze Oppegard, PeterPeter Oppegard
Jill Watson
Figure skating Pair skating
 Bronze Blair, BonnieBonnie Blair Speed skating Women's 1000 metres

Alpine skiing[edit]

Men
Athlete Event Race 1 Race 2 Total
Time Time Time Rank
Bill Hudson Downhill DNF
Doug Lewis 2:06.25 32
Jeff Olson 2:05.09 28
A. J. Kitt 2:04.94 26
A. J. Kitt Super-G DSQ
Bill Hudson 1:47.29 30
Jeff Olson 1:45.56 24
Tiger Shaw 1:44.26 18
Jack Miller Giant Slalom DNF DNF
Bob Ormsby 1:10.07 1:05.78 2:15.85 34
Felix McGrath 1:06.79 1:03.81 2:10.60 13
Tiger Shaw 1:06.71 1:03.52 2:10.23 12
Bob Ormsby Slalom DSQ DSQ
Alex Williams DNF DNF
Felix McGrath DNF DNF
Jack Miller 55.00 DNF DNF

Men's combined

Athlete Downhill Slalom Total
Time Time 1 Time 2 Points Rank
Jeff Olson DNF DNF
Bill Hudson DNF DNF
Felix McGrath 1:53.35 DNF DNF
A. J. Kitt 1:50.42 56.95 DNF DNF
Women
Athlete Event Race 1 Race 2 Total
Time Time Time Rank
Hilary Lindh Downhill DNF
Kristin Krone 1:29.13 20
Edith Thys 1:28.53 18
Kristin Krone Super-G 1:24.51 32
Hilary Lindh 1:23.11 26
Debbie Armstrong 1:21.87 18
Edith Thys 1:20.93 9
Tamara McKinney Giant Slalom DNF DNF
Heidi Voelker 1:02.10 DNF DNF
Diann Roffe 1:01.75 1:08.94 2:10.69 12
Debbie Armstrong 1:01.73 1:08.99 2:10.72 13
Heidi Voelker Slalom DNF DNF
Tamara McKinney DNF DNF
Diann Roffe 51.74 51.14 1:42.88 15
Beth Madsen 51.09 50.09 1:41.18 11

Women's combined

Athlete Downhill Slalom Total
Time Time 1 Time 2 Points Rank
Beth Madsen 1:21.31 41.86 42.92 108.64 15
Hilary Lindh 1:19.27 46.96 48.35 164.57 23
Kristin Krone 1:18.80 44.94 45.25 114.81 17
Edith Thys 1:18.38 DNF DNF

Biathlon[edit]

Men
Event Athlete Misses 1 Time Rank
10 km Sprint Curt Schreiner 3 28:19.9 50
Bill Carow 4 28:19.6 49
Lyle Nelson 1 27:34.3 30
Josh Thompson 4 27:27.7 27
Event Athlete Time Misses Adjusted time 2 Rank
20 km Curt Schreiner 1'00:22.7 5 1'05:22.7 52
Bill Carow 1'00:10.1 5 1'05:10.1 49
Darin Binning 59:54.8 4 1'03:54.8 42
Josh Thompson 56:29.4 5 1'01:29.4 25
Men's 4 x 7.5 km relay
Athletes Race
Misses 1 Time Rank
Lyle Nelson
Curt Schreiner
Darin Binning
Josh Thompson
2 1'29:33.0 9
1 A penalty loop of 150 metres had to be skied per missed target.
2 One minute added per missed target.

Bobsleigh[edit]

Sled Athletes Event Run 1 Run 2 Run 3 Run 4 Total
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
USA-1 Brent Rushlaw
Mike Aljoe
Two-man 59.01 25 1:00.13 17 1:00.96 16 DNF DNF
USA-2 Matt Roy
Jim Herberich
Two-man 59.37 29 1:00.06 15 1:00.34 10 59.57 11 3:59.34 16
Sled Athletes Event Run 1 Run 2 Run 3 Run 4 Total
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
USA-1 Brent Rushlaw
Hal Hoye
Mike Wasko
Bill White
Four-man 56.72 4 57.67 8 56.69 9 57.20 1 3:48.28 4
USA-2 Brian Shimer
Jim Herberich
Matt Roy
Scott Pladel
Four-man 57.17 12 58.49 19 57.47 19 58.10 13 3:51.23 16

Cross-country skiing[edit]

Men
Event Athlete Race
Time Rank
15 km
C
Joe Galanes 48:05.2 58
Todd Boonstra 47:21.8 53
Bill Spencer 45:59.6 40
Dan Simoneau 44:53.8 29
30 km
C
Joe Galanes DNF
Kevin Brochman 1'37:07.1 56
Jon Engen 1'35:41.9 51
Dan Simoneau 1'35:21.4 49
50 km
F
Dan Simoneau DNF
Jon Engen DNF
Bill Spencer 2'25:22.6 56
Kevin Brochman 2'19:45.5 47
C = Classical style, F = Freestyle
Men's 4 x 10 km relay
Athletes Race
Time Rank
Todd Boonstra
Dan Simoneau
Bill Spencer
Joe Galanes
1'50:27.6 13
Women
Event Athlete Race
Time Rank
5 km
C
Betsy Youngman 17:32.6 47
Nancy Fiddler 17:05.4 41
Leslie Thompson 16:58.5 39
Leslie Bancroft-Krichko 16:31.1 31
10 km
C
Leslie Thompson 35:17.7 45
Nancy Fiddler 34:31.1 41
Dorcas DenHartog-Wonsavage 34:26.1 40
Leslie Bancroft-Krichko 33:25.1 36
20 km
F
Nancy Fiddler 1'03:57.5 43
Betsy Youngman 1'03:31.3 42
Leslie Thompson 1'01:04.1 25
Dorcas DenHartog-Wonsavage 1'00:48.6 23
C = Classical style, F = Freestyle
Women's 4 x 5 km relay
Athletes Race
Time Rank
Dorcas DanHartog-Wonsavage
Leslie Thompson
Nancy Fiddler
Leslie Bancroft-Krichko
1'04:08.8 8

Figure skating[edit]

Men
Athlete CF SP FS TFP Rank
Paul Wylie 12 8 9 19.4 10
Christopher Bowman 8 5 7 13.8 7
Brian Boitano 2 2 1 3.0 1
Women
Athlete CF SP FS TFP Rank
Caryn Kadavy 7 5 DNS DNF
Jill Trenary 5 6 5 10.4 4
Debi Thomas 2 2 4 6.0 3
Pairs
Athletes SP FS TFP Rank
Natalie Seybold
Wayne Seybold
10 10 15.0 10
Gillian Wachsman
Todd Waggoner
4 5 7.0 5
Jill Watson
Peter Oppegard
3 3 4.5 3
Ice Dancing
Athletes CD OD FD TFP Rank
Susan Wynne
Joseph Druar
11 11 11 22.0 11
Suzanne Semanick
Scott Gregory
6 6 6 12.0 6

Ice hockey[edit]

Group B[edit]

Top three teams (shaded ones) entered the medal round.

Pld W L T GF GA Pts
 Soviet Union 5 5 0 0 32 10 10
 West Germany 5 4 1 0 19 12 8
 Czechoslovakia 5 3 2 0 23 14 6
 United States 5 2 3 0 27 27 4
 Austria 5 0 4 1 12 29 1
 Norway 5 0 4 1 11 32 1
  • USA 10-6 Austria
  • Czechoslovakia 7-5 USA
  • Soviet Union 7-5 USA
  • USA 6-3 Norway
  • West Germany 4-1 USA

Game for 7th place[edit]

Team 1  Score  Team 2
 United States 8–4  Switzerland

Leading scorers[edit]

Rk GP G A Pts PIM
4th Corey Millen 8 6 5 11 4

Team Roster

Luge[edit]

Men
Athlete Run 1 Run 2 Run 3 Run 4 Total
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Jon Owen 47.670 25 47.632 23 47.834 25 48.328 28 3:11.464 23
Duncan Kennedy 47.032 16 47.065 16 47.093 15 47.282 16 3:08.472 14
Frank Masley 46.813 11 46.890 9 46.813 8 47.427 18 3:07.943 12

(Men's) Doubles

Athletes Run 1 Run 2 Total
Time Rank Time Rank Time Rank
Miro Zajonc
Timothy Nardiello
46.482 13 46.838 11 1:33.320 11
Joe Barile
Steven Maher
46.262 10 48.701 17 1:34.963 16
Women
Athlete Run 1 Run 2 Run 3 Run 4 Total
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Erica Terwillegar 46.506 9 47.300 15 46.780 10 46.705 10 3:07.291 11
Cammy Myler 46.502 8 46.888 9 46.828 12 46.617 8 3:06.835 9
Bonny Warner 46.409 6 46.643 8 46.633 7 46.371 5 3:06.211 6

Nordic combined pictogram.svg Nordic combined[edit]

Men's individual

Events:

  • normal hill ski jumping (Best two out of three jumps.)
  • 15 km cross-country skiing (Start delay, based on ski jumping results.)
Athlete Event Ski Jumping Cross-country Total
Points Rank Start at Time Points Rank
Gary Crawford Individual 135.8 43 10:18.0 47:30.6 299.445 41
Todd Wilson 180.1 37 5:22.7 47:30.6 359.765 40
Joe Holland 210.4 9 2:00.7 43:02.5 399.980 19

Men's Team

Three participants per team.

Events:

  • normal hill ski jumping (Three jumps per team member per round, best two rounds counted.)
  • 10 km cross-country skiing (Start delay, based on ski jumping results.)
Athletes Ski jumping Cross-country Total
Points Rank Start at Time Rank
Joe Holland
Todd Wilson
Hans Johnstone
516.9 9 9:24.5 1'33:06.9 10

Ski jumping pictogram.svg Ski jumping[edit]

Athlete Event Jump 1 Jump 2 Total
Distance Points Distance Points Points Rank
Rick Mewborn Normal hill 75.0 80.1 74.0 78.5 158.6 54
Dennis McGrane 78.0 90.4 73.0 79.4 169.8 43
Mike Holland 79.5 92.8 74.5 81.8 174.6 33
Mark Konopacke 83.5 100.2 79.0 88.0 188.2 18
Chris Hastings Large hill 94.0 74.0 93.0 71.1 145.1 49
Ted Langlois 95.0 75.9 90.0 66.9 142.8 50
Mark Konopacke 100.0 83.9 96.0 76.3 160.2 42
Mike Holland 105.0 96.9 92.0 73.7 170.6 32
Men's team large hill
Athletes Result
Points 1 Rank
Ted Langlois
Mark Konopacke
Dennis McGrane
Mike Holland
496.8 10
1 Four teams members performed two jumps each. The best three were counted.

Speed skating[edit]

Men
Event Athlete Race
Time Rank
500 m Dan Jansen DNF
Marty Pierce 37.76 22
Erik Henriksen 37.50 15
Nick Thometz 37.16 8
1000 m Dan Jansen DNF
Nick Thometz 1:14.71 18
Tom Cushman 1:14.68 17
Eric Flaim 1:13.53 4
1500 m John Baskfield 1:55.88 20
Dave Silk 1:55.26 15
Mark Greenwald 1:54.64 11
Eric Flaim 1:52.12 2
5000 m Mark Greenwald 6:51.98 9
Dave Silk 6:49.95 6
Erick Flaim 6:47.09 4
10,000 m Jeff Klaiber 14:38.60 25
Dave Silk 14:25.56 14
Eric Flaim 14:05.57 4
Women
Event Athlete Race
Time Rank
500 m Kristen Talbot 41.71 25
Leslie Bader 41.57 23
Katie Class 40.91 12
Bonnie Blair 39.10 WR 1
1000 m Nancy Swider-Peltz 1:24.81 24
Katie Class 1:21.10 8
Leslie Bader 1:21.09 7
Bonnie Blair 1:18.31 3
1500 m Janet Goldman 2:08.72 18
Katie Class 2:07.30 13
Leslie Bader 2:05.53 10
Bonnie Blair 2:04.02 4
3000 m Leslie Bader 4:30.09 20
Mary Docter 4:29.93 19
Janet Goldman 4:25.26 11
5000 m Nancy Swider-Peltz 7:52.12 22
Mary Docter 7:37.00 11
Janet Goldman 7:36.98 10

References[edit]