Leiccestershire redlinks
Lee Daggett Boeta Dippenaar Dillon du Preez Jacques du Toit Jermaine Lawson Johan Malcolm Nadeem Malik Greg Smith (1988) Tom Smith James Taylor (1990) Sam Cliff Joshua Cobb Harry Gurney Arno Jacobs Garnett Kruger Charl Langeveldt Rudra Singh Jerome Taylor Jim Allenby Matthew Boyce Steven Clark Adam Griffith Paul Harrison Mansoor Amjad Mohammad Asif Jigar Naik Marc Rosenberg Daniel Rowe Nick Walker Hylton Ackerman (1973) Stuart Broad Ryan Cummins Jason Krejza Christopher Liddle Dinesh Mongia Chris Rogers Charl Willoughby Mark Cleary Ottis Gibson Claude Henderson Tom New Darren Robinson Rupesh Amin David Brignull Vasbert Drakes Brad Hodge David Masters John Maunders John Sadler Virender Sehwag Jeremy Snape Luke Wright Michael Bevan Damian Brandy Robert Cunliffe Charles Dagnall Grant Flower Jamie Grove Mohammad Kaif Javagal Srinath Richard Stemp George Walker Omari Banks Richard Davis Devon Malcolm Dan Marsh Shahid Afridi Matthew Whiley Ashley Wright Stephen Adshead Neil Burns Paul Griffiths Anil Kumble Billy Stelling Trevor Ward Scott Boswell Michael Kasprowicz Aamer Khan Atul Sachdeva Neil Johnson Darren Stevens Carlos Remy Dominic Williamson Steve Bartle Vince Clarke Hansie Cronje Carl Crowe Aftab Habib Greg Macmillan James Ormond Iain Sutcliffe Brendan Fourie Darren Maddy Tim Mason Alamgir Sheriyar Phil Simmons Matthew Brimson Jonathan Dakin Adrian Pierson Robert Gofton Phil Robinson Andrew Roseberry Vince Wells John Maguire Damien Martyn Craig Wilkinson Christopher Hawkes David Millns Alan Mullally Ben Smith Richard Edmunds Martyn Gidley Paul Nixon Justin Benson Peter Hepworth Chris Lewis Peter Such Winston Benjamin Peter Bowler Paul Gill Gordon Harris Laurie Potter Lloyd Tennant David Billington Mark Blackett Phil DeFreitas Ian Carmichael Mike Haysman Phil Whitticase Peter Willey George Ferris James Whitaker Jonathan Addison Andy Roberts Grant Forster John Hampshire David Steele Tim Boon Ian Butcher Russell Cobb Mike Garnham David Wenlock Jonathan Agnew Nick Cook Gordon Parsons Ken Shuttleworth Les Taylor Alan Ward Paddy Clift David Gower David Humphries Norman McVicker Martin Schepens Peter Booth John Harrop Ken Higgs George Knew Terry Stretton Chris Balderstone Nigel Briers Robin Matthews Brian Davison John Steele Peter Stringer Jeffrey Tolchard Paul Haywood Ray Illingworth Garth McKenzie John Pember Norman Briers Ivan D'Oliveira Barry Knight Barry Dudleston Michael Norman Riaz-ur-Rehman David Constant John Cotton Tony Lock Peter Marner Albert Matthews Roger Tolchard Brian Booth Howard Jeffery Geoffrey Coe Stephen Greensword Michael Rose Thomas Thompson Roy Barratt Jack Birkenshaw Graham Cross Clive Inman Stanley Jayasinghe John Mitten Alan Wharton Dickie Bird Peter Broughton Donald Munden John Carter (1935) Bernard Cromack Geoffrey Hickinbotham David Kirby Geoffrey Burch Alan Revill Willie Watson Paul Munden Edmund Phillips Peter Smith Raymond Smith Jack van Geloven Tony Diment Rodney Pratt Robin Gardner Malcolm Hickman Alan Rice Mike Turner Brian Boshier Ray Julian John Savage Fred Foulds Lawrence Spence Terry Spencer Jack Firth Dawson Harron Murray Sargent Philip Saunders M. J. K. Smith Gerald Smithson Donald Goodson Jeff Goodwin Maurice Hallam Charles Palmer William Parkins John Smith (1924) Kenneth Smith Norman Dunham Gwynn Evans Peter Jaques Peter Konig Graham Smith Edward Williams Charles Wooler Walter Cornock Maurice Etherington Stuart Symington Lloyd Hales Jack Lee Harry Pickering Alan Abbott Thomas Chapman Michael Evans Alfred Gibson Jack Howard John Josephs Victor Munden Kenneth Peake Eric Tilley Geoffrey Udal Cyril Drake George Knew Richard West Alfred Adcock Peter Cherrington Joseph Frisby Vic Jackson George Palmer (1917) Patrick Sherrard Laurence Thursting Maurice Tompkin George Dawkes Gerald Lester Harold Mudge John Sharp James Sperry James Taylor (1917) Arthur Thompson Jack Walsh Henry Graham Michael Packe James Bradshaw (1906) Stewie Dempster Kenneth Holland Walter Beisiegel William Flamson John Hings Francis Prentice George Watson Peter Badham George Ball Herrick Bowley John Dickinson Charles Edgson Robert Packe Arthur Webb Alan Weston William Hurd William Marlow Anthony Riddington Frederick Bowley Percy Corrall Arthur Hazlerigg (1910) Walter Smith Edwin Walker Searson Wigginton Walter Bradshaw John King (1908) Charles Packe Ernest Broughton Donald Oscroft Harold Riley Alfred Coleman Ernie Hayes Bernard Tyler Neville Dowen Edwin King Haydon Smith Clement Starmer Les Berry William Everard Charles Watts William Berridge (1892) James Bradshaw (1902) Stanley Bradshaw Sydney Coulson Arthur German Leonard Hutchinson Kenneth Raynor Geoffrey Wykes Basil Clarke Eddie Dawson Nevill Lee Claude Taylor John de Lisle Christopher Gimson Joseph Glennon Frank Hickley Arthur Howard Alfred Matts Frederick Mills John Smith (1882) Horace Snary John Thornton Frank Bale Cecil Brown Ernest Parkinson William Pratt George Shingler Alan Shipman Norman Armstrong John Burdett William Berridge (1894) John Middleton George Rudd (1894) Gordon Salmon Thomas Sidwell Herbert Bannister George Geary Harry King Edwin Odell Alec Skelding Harold Wright Cecil Boden William Curtis Wilfrid Jelf Francis Joyce Arthur Mounteney Rowland Needham Alfred Newcomb Frederick Osborn William Riley William Brown (1888) Albert Lord Walter Sturman Bob Turmer Aubrey Sharp William Shipman Herbert Thompson Arthur Hazlerigg (1878) Edwin Wood Ewart Astill William Benskin Edward Challenor John Curtis John Palmer Albert Payne John Shields Arthur Hampson Thomas Alsopp Vivian Crawford George Gill Thomas Jayes Hugh Logan John Burgess (1880) A. Clarke Arthur Emmett Joseph Toon Reginald Crawford Arthur Davis Ernest Gill John Haywood Frederick Hudson William Odell Henry Burgess Alexander Dixon James Jarvis Thomas Marlow Gustavus Fowke George Grewcock James King Robert MacDonald Charles Agar Joseph Brown Harry Whitehead Arthur Cobley Arthur Smith William Bailey Lewis Brown Samuel Coe Harry German Ralph Joyce Cecil Wood Samuel Wright John Bacon Frederic Geeson Frank Gray Richard Hincks John King (1894) Albert Knight John Powers Edwin Riley Charles Stone Frederick Wright Mat Chapman Charles de Trafford Wiliam Finney Frederick Hassall George Hillyard John Holland John Joyce Alexander Lorrimer David Lorrimer Harold Marriott Dick Pougher Frederick Randon George Rudd (1866) Francis Stocks William Tomlin George Walton Thomas Warren John Whiteside Arthur Woodcock
Middlesex redlinks
Garth Berg David Burton Daniel Housego Mark Lawson Dawid Malan Dirk Nannes Vernon Philander Shaun Udal Danny Evans Murali Kartik Tim Murtagh Chaminda Vaas Robbie Williams Johann Louw Mohammad Ali Eoin Morgan Chris Silverwood Steven Finn Billy Godleman Yogesh Golwalkar Craig Jones Irfan Pathan Andrew Poynter Alan Richardson Ed Smith Scott Styris Peter Trego Christopher Whelan Ajit Agarkar Melvyn Betts Stuart Clark Nick Compton Nantie Hayward Paul Hutchison Lance Klusener Glenn McGrath Ben Scott Christopher Wright Joe Dawes Ben Gannon Imran Tahir Chris Peploe Abdul Razzaq Thos Hunt Ian Jones Sven Koenig Ashley Noffke David Alleyne Jamie Dalrymple Stephen Fleming Chad Keegan Robin Weston Michael Brown Simon Cook Matthew Creese Ben Hutton Ed Joyce John Maunders Christopher Batt Ian Blanchett Richard Kettleborough Justin Langer Aaron Laraman Neil Martin Andrew Strauss Timothy Bloomfield Jacques Kallis David Nash David Goodchild Jamie Hewitt Scott Moffat Umer Rashid Owais Shah Peter Wellings Ricky Fay David Follett Aamer Khan Dion Nash Gordon Harris Jason Harrison Kervin Marc Toby Radford Kevin Shine Keith Dutch Mark Feltham Aftab Habib Richard Johnson Robin Sims Jonathan Whittington Dean Headley Matthew Keech Steven Sylvester Paul Farbrace Charles Taylor (1966) Neil Taylor (1964) Martin Thursfield Paul Weekes David Boden Ricardo Ellcock Desmond Haynes Jason Pooley Alexander Barnett Ian Hutchinson Neil MacLaurin Martin Olley Andrew Needham Mark Ramprakash Gary Brown Alastair Fraser Mike Roseberry Phil Tufnell Graham Rose Keith Brown Angus Fraser John Carr Andrew Miller Jamie Sykes Richard Ellis Nick Kemp Neil Williams Colin Cook Colin Metson Dermott Monteith Chilton Taylor Jeff Thomson Norman Cowans Paul Downton Simon Hughes Kevan James Rajesh Maru Vintcent van der Bijl Paul Fisher William Merry Robert Herkes Ashok Patel Stephen Poulter Wayne Daniel Roger Moulding Wilf Slack Keith Tomlins Allan Jones Roderick Kinkead-Weekes Mike Gatting Ian Gould Roland Butcher Tim Lamb Martin Vernon John Emburey Larry Gomes Nigel Ross Dennis Marriott Mike Selvey Phil Edmonds James Alldis Sam Black Graham Barlow Alan Connolly Jeffris Hopkins Hugh Pearman Ian Watson Terence Cordaroy Norman Featherstone Christopher Payne David Abbey Keith Jones David Ottley David Ling Tim Selwood Wes Stewart Bob Herman Harry Latchman Mike Harris Pat Lawrence Maurice Manasseh Clive Radley Roger White Ernest Clifton Roger Pearman Anthony Waite Mike Brearley John Price Michael Sturt Bill Higginson Sidney Russell Robert Caple Ted Clark Kenneth Day John Shepperd Michael Smith Col Drybrough Bob White Michael Melluish Chris Walton Tom Angus Bob Gale Ronald Hooker Peter Parfitt Eric Russell Donald Bick Peter Delisle Bob Hurst Henry Tilly Denis Baldry Charles Robins Ronald Bell Antony Kamm Bil Knightley-Smith John Murray Michael Murray Frederick Alexander Reginald Deller Len Dolding Alastair McCorquodale Don Bennett Geoffrey Morton Alan Moss Horace Brearley Rustom Cooper Louis Devereux John Swann Fred Titmus John Warr John Dewes George Hake Michael Laws Henry Malcolm Douglas Newman Philip Whitcombe Ian Bedford Jack Chisholm Edward Cruchley Jim Eaglestone Alan Fairbairn Norman Hever William Ashmore Martin Donnelly Maurice Etherington William Harrington (1915) Cecil Maxwell Reginald Routledge Rowland Shaddick Harry Sharp Leslie Thompson Barry Trapnell Luke White Freeman Barnardo Paul Brooks John Collinson Joseph Connaughton David Hayward Neil Hotchkin John Mann Alexander Thompson Arthur Baxter Leslie Compton Eddie Ingram Sydney Brown Bertram Carris Bill Edrich John Langley George Mann Jack Robertson Jim Swanton Nigel Turner Denis Compton Frederick Covington Colin Fairservice Horace King William Nevell Reginald Butterworth Robert Felton John Human Tuppy Owen-Smith Laurie Gray Jim Smith Lewis Smith William Wignall Bernard Atkinson Herbert Benka Peter Judge Len Muncer John Nevinson Frank Putner Herbert Taylor Mark Tindall Jack Young Neville Ford Robert Nelson Haycroft Stirling Geoffrey Udal Andy Wilson Charles Howard Norman McCaskie Tom Reddick Desmond Surfleet Geoffrey Atkinson John Atkinson-Clark Robert Beveridge Geoffrey Burton Philip Edwards Anthony Hickley Geoffrey Howard David Rome William Richard Watkins William Webster Ernest Canning Cosmo Crawley Archibald Primrose Joseph Hulme Edward Lester George Newman Jim Sims Reginald Bettington Harold Carris Ian Peebles Geoffrey Raphael Denis Russell Frederick Hawkins William Horton John Massey Alfred Powell Edward Sweetland Cecil Bennett George Hart Robert Hunt Tom Killick John Nunn George Paine James Powell Fred Price Clayton Robson John Butterworth Graham Doggart Henry Enthoven Cyril Gray Frank Lee Gerald Livock Walter Robins Noel Sherwell Jack Wheatley Alec Douglas-Home Nigel Atkinson Sydney Beton Arthur Childs-Clarke Jack Lee Ray Munt Joseph North Cloudesley Sharpe John Guise Gubby Allen Leonard Burtt Frank Clifford Geoffrey Cuthbertson Patrick Durlacher Archibald Fowler Richard Hill Norman Moffat Herbert Wenyon Sidney White Hugh Dales Humphrey Kent Geoffrey Love Leslie Prentice Challen Skeet Arthur Tanner Jack Durston George Fairbairn John Green Churchill Gunasekara Shearman Haslip Percival Kemp Henry Longman Wilfrid Lord Eric Martin Greville Stevens John McCulloch Charles Peat Stuart Pitts Clifford Saville William Benton Peter Clarke Thomas Cuming Vivian Polley Mordaunt Doll Basil Foster Nigel Haig Allan Steel Maurice Coxhead Harry Lee David Osborne Rupert Anson Gerald Crutchley Arthur Griffin Kenneth Harper Leslie Kidd Stanley Saville Richard Twining Henry Weston John Wormald Henry Bates Seton Beresford John Bowstead Jack Hearne Frank Mann Fred Susskind Clarence Bruce JT Dixon Sydney Etheridge Thomas Hearne George Hebden Francis Henley Valentine O'Connor Cecil Gold Patsy Hendren Harold Milton Clare Baker Alfred Bashford Robert Buxton Leonard Colbeck Sholto Douglas Philip Harrison Christopher Magnay Joe Murrell Bert Vogler Wilfred Bird Gordon Crosdale Charles Ebden Thomas Fox Denis Hendren Arthur Litteljohn Edward Mignon Charles Page Cecil Payne Harold Pearce Harold Wyatt John Berners Edwin Field Guy Napier Kenneth Nicholl Clayton Palmer Meyrick Payne Frank Tarrant Ernest Beldam Bernard Gordon-Lennox Charles Pilkington Hubert Pilkington Ahsan-ul-Haq Albert Primrose Archibald Douglas Cecil Headlam John Hunt Charles Webb Ernest Halliwell Richard More Reggie Schwarz Stanley Taylor George Beldam John Bevington Timothy Bevington Ian Campbell James Gilman Gerard Griffin Percy Hale Henry Kaye Edward Litteljohn William Robertson Gerald Winter Hugh Wyld Leonard Moon William Roche John Stogdon Bernard Bosanquet Humphry Cobb Arthur Coode Robert Douglas Richard Lewis Albert Trott Lionel Wells Foster Cunliffe Edward Marsden Sidney Webb Cyril Beldam Hugh Bromley-Davenport Richard Nicholls Edward Bray Mehallasha Pavri Hylton Philipson Bertrand Bosworth-Smith Cyril Wells Lawrence Bathurst John Hickson William Holdship Geoffrey Marks Sydney Pawling William Scott Plum Warner Harry Cornish James Douglas Cyril Foley Warren Hale Herbert Hayman John Hornsby Llewellyn Thomas George Thornton John Westhorp William Collins John Head Malcolm Jardine Gregor MacGregor James Roberts William Anderson (1871) Frank Bryan Robert Lucas Henry Menzies William Moon Eustace Mordaunt John Rogers John Saunders Gilbert Hutchins Arthur Kemp Frederick Maude James Phillips Herbert Studd Arthur Watson Herbert Williams Lucas Bacmeister George Lowles Henry Mordaunt John Rawlin Herbert Bryant Jack Hearne Percy Northcote George Scott John Shenton Frederic Thesiger William Birch Evan Nepean William Soppitt Maurice Dauglish Frederick Dunkley Francis Ford George Hillyard Arthur Johnston George Spillman James Walker Edward Buckland Gerald Burge Edward Butler James Haycraft Stephen Newton Andrew Stoddart John West (1861) William Williams John McEwen George Perkins John Pocknee Arthur Bishop Theophilus Greatorex Edward Hadow Henry Herbert William Horncastle Bunny Lucas John Oxley Frederick Winterburn Kildare Borrowes F. Henry Arthur Ridley Edward Shaw Charles Tuke Richard Arden-Davis George Burton Percy de Paravicini Francis Francis George Law Charles Leslie Henry Mills Tim O'Brien George Osborn Charles Robson William Wilkinson James Bates Charles Bulpett William Clarke (1846) Arthur Francis Alexander Stewart James Stewart George Vassila Fred Welman T. Wilson A. Cole Augustus Ford William Ford Perceval Henery Charles Studd George Studd John Walker Arthur Heath Edward Lyttelton Thomas Pearson James Robertson Edward Salmon Stanley Scott George Vernon John Studd Francis Buckland Walter Bunting Arthur Lucas Alfred Lyttelton Frederick Steele Alfred Stratford Arthur Burghes Clement Cottrell Charles Lucas Augustus Nepean Hamilton Ross Charles Francis Allen Herbert Charles Hoare Charles Ross Albert Snow Charles Thornton Alexander Webbe Herbert Webbe John Bastow John Dale William Lambert Cuthbert Ottaway Arthur Smith John Boak Michael Flanagan Walter Gilbert Patrick Hadow Charles Nepean Walter Wheeler William Winter Edward Baily George Baker (1849) Morton Betts George Bird William Gilby Alexander Hadow Edmund Harvey Robert Henderson Charles Rowley Alfred Tabor Arthur Tabor Charles Teape Percy Thornton Thomas Trelor Montague Turner Algernon Griffiths Walter Hadow Marcus Martin Charles Prest George Strachan Thomas Ratliff Charles Green George Nixon Bernard Pauncefote Henry Richardson Edward Rutter Thomas Shackle Charles Smith (1849) Edmund Sutton Charles Hall (1842) George Jupp George Mumford Frederick Lee (1840) Joseph Box Charles Brune Charles Cater Arthur Daly Charles Marshall Charles Tebbut M. Thompson Arthur Winter Charles Buller (1892) [5] Charles Calvert John Gregory John Haines Richard Halliwell George Howitt James Morley Benjamin Roberson Robert Bayford William Benthall George Browne Thomas Case William Catling Bransby Cooper Arthur Daniel Robert Fitzgerald John Frederick George Hearne Thomas Hearne John Knapp John Lillywhite Thomas Mantle Douglas Moffat William Nicholson Ted Pooley John Sewell Edward Tritton Isaac Walker John Walker Russell Walker Edward Walker George Wells Henry Wheeler Anthony Wilkinson
Northamptonshire redlinks
Bud Bailey Andrew Hall Ben Howgego Nicky Boje Paul Coverdale Andrew Crook Richard Dawson Davey Jacobs Mark Nelson Niall O'Brien Iain Sutcliffe Johannes van der Wath Alex Wakely Sourav Ganguly Lance Klusener Matthew Nicholson Stephen Peters Chris Rogers Graeme White David Wigley Thomas Baker Steven Crook Matthew Friedlander Richard King Charl Pietersen Bilal Shafayat Riki Wessels John Wolstenholme Usman Afzaal Chris Goode Craig Jennings Steffan Jones Johann Louw Martin Love Paul Rofe Martin van Jaarsveld Andrew White Mike Cawdron Tom Huggins Phil Jaques Andre Nel Timothy Roberts Adam Shantry Damien Wright Ricaldo Anderson Gerard Brophy Carl Greenidge Mathew Inness David Paynter Ben Phillips Matthew Cassar Mike Hussey Monty Panesar Lesroy Weekes Jeffrey Cook Darren Cousins Mark Powell Adrian Rollins Michael Strong Robert White Matthew Hayden Richard Logan Robin Sutcliffe Devon Malcolm Franklyn Rose Graeme Swann John Blain Michael Davies David Follett Mohammad Akram Toby Bailey Scott Boswell Jason Brown John Emburey David Roberts David Sales Alec Swann Richard Wild Craig Atkins Anil Kumble Ismael Dawood Kevin Innes Tim Walton Richard Pearson Jeremy Snape Russell Warren Mark Bowen Eldine Baptiste Kevin Curran Mal Loye Richard Montgomerie Paul Taylor John Hughes Curtly Ambrose Nigel Felton James Govan Wayne Noon Tony Penberthy Andrew Roberts Greg Thomas Dean Hoffman Dennis Lillee Neil Stanley Simon Brown Stephen Coverdale Winston Davis Mark Robinson Graham Stevenson Nick Cook Alan Fordham Mark Gouldstone Gareth Smith Stuart Waterton Roger Harper Ray Joseph Alastair Storie Matthew Wheeler Rupert Hanley David Ripley James Carse Steven Lines Martin Olley Alan Walker Rob Bailey Martin Bamber David Capel Kapil Dev Peter Mills Neil Priestley Christopher Booden Robin Boyd-Moss Grant Forster Neil Mallender Ian Peck Robert Tindall Duncan Wild Les McFarlane Bob Carter (1937) Allan Lamb Tim Lamb Vince Flynn Ian Richards Jim Yardley Paul Romaines Jim Griffiths Richard Williams Keith Reid Roy Virgin Bishan Bedi Bob Cottam John Dye Wayne Larkins Norman Maltby Geoff Cook Robin Johns Jim Stewart Alan Tait Ian Watson Geoffrey Bradfield Alan Hodgson Wayne Osman John Swinburne Dennis Breakwell Frederick Goldstein Sarfraz Nawaz Nigel Murch George Sharp Hylton Ackerman (1947) Peter Lee Peter Willey Raymond Bailey Antony Durose Mushtaq Mohammad Bob Platt Archibald Sim Haydn Sully John Davis Michael Kettle David Steele Roy Wills Charles Fry Stuart Jakeman David Pithey Roger Prideaux John Minney Brian Crump David Larter Colin Milburn Martin Ashenden Malcolm Scott James Watts Gordon Wiliamson John Guy Laurence Johnson Donald Ramsamooj Peter Shenton Peter Watts Michael Dilley Jonathan Fellows-Smith Lewis McGibbon Michael Allen Henry Kelleher Raman Subba Row Terry Freeman Raymond Hogan Jack Manning Ronald Smith Arthur Wells Keith Andrew Albert Lightfoot Peter Pickering John Wild Michael Norman Frank Tyson Peter Arnold Alan Liddell Sydney Starkie George Tribe Mike Warrington Douglas Greasley Jock Livingston Brian Reynolds Des Barrick Gordon Brice Freddie Brown Dennis Constable Freddie Jakeman Alan Skinner Ramesh Divecha Gordon Garlick Albert Nutter Buddy Oldfield Leo Bennett Derek Bridge Arthur Childs-Clarke Robert Clarke Bernard Cornelius Edward Davis Kenneth Fiddling Jack Mercer Lewis Smith Harold Walker Michael White Ken Ablack Bill Barron Frank Chamberlain Bertie Clarke William Nevell Robert Robinson Jack Webster Edmund White Vincent Broderick Eric Dixon William Kemmey Gordon Collins Bill Greenwood Christopher Lubbock Bill Merritt Shaikh Nasiruddin Peter Nelson Mike Newton Francis O'Brien Stanley Philips Maurice Dunkley Eric Herbert Arthur Luck Robert Nelson Bert Robinson Norman Stevens Frank Thornton John Buswell Reginald Northway Denis Vann John Bass Geoffrey Cuthbertson Percy Davis Ken James Alexander Bell Dennis Brookes Leonard Cullen Thomas Elderkin John Lamb Cyril Perkins Gilbert Tebbitt Sydney Bennett Albert Dawes Norman Grimshaw Alfred Jones Ronald Knight Antony Allen Peter Borwick Mark Cox (1905) Sydney Cox James Pearson Thomas Pitt Arthur Sargent Fred Watts Burton Wilkinson Charles Buller (1846) [6] Bill Coverdale Hugh Hibbert Harold Nunley Arnold Payne Thomas Smith (1905) Alexander Snowden Harry Wilson Francis Kendall Alec Burgess Charles Catlow William Hawtin George Johnson (1907) Reginald Partridge Nathaniel Rothschild Fred Bakewell Harold Benjamin Sidney Stretton Walter Yarnold Allan Liddell Austin Matthews George Pennington Sidney Adams Arthur Cox Kenneth Rymill Arnold Wills Norman Bowell William Brown John Fitzroy Graham Norris John Timms Reginald Wooster Charles Addis Wilfred Ball John Nicholson [7] George Gifford Vallance Jupp Edgar Towell Bernard Tyler Harry White Harry Williams Ronald Wright Richard Wright Norman Andrews Bernard Atkinson Edward Clark Harold Dainty Jack Dale George Johnson (1894) Ronald Lake Lionel Powys-Maurice Roderic Ripley Richard Venes Thomas Welch Alan Wright Stephen Wright Henry Arkell Hamer Bagnall Kenneth Ball Sydney Falding Cyril Partridge Wilfrid Timms Charles Worsley Nicholas Wright Philip Wright William Adams William Batson Benjamin Bellamy Howard Bennett George Drummond Eric Tomkins Oliver White Llewellyn Davies George Hawes Wilfred Izzard Frederick Kitson Albert Thomas John Willis Albert Wright (1899) Bertie Wright Ernest Wright Sydney Askham Hector Beers Arthur Denton Sydney Smith (1892) Charles Tomblin Albert White Arthur Bull Stuart Humfrey John Murdin Thomas Thorpe Lawrence Holland Joseph Beasley Lord Lilford James Ryan Claud Woolley Charles Tyler Fanny Walden Thomas Clapperton John Denton William Denton Harold Snell Frederick Bird George Clarke Harold Ellis Edwin Freeman Philip Fryer Rawlins Hawtin Robert Haywood Ralph Kimbell William Pinner John Seymour Cyril Simpson Charles Thorp William Walker Philip Whitehead Robert Beasley Alfred Dickens Roderick Falconer Harold Hall David Hardy Edward Hyde John Jackson Sidney King Harry Longland Sydney Smith (1881) Charles Thorneycroft Cyril Baker George Baldwin Walter Buswell J. James Thomas Manning Harold Pretty Frederick Stocks James Allen Harry Burgess Mark Cox (1879) Edmund Crosse Lancelot Driffeld William East Henry Hawkins Roger Hawtin Thomas Horton Hubert Kingston William Kingston Robert Knight (1879) Herbert Newman Newman Norman Charles Pool Reginald Raven Harold Simpson Benjamin Smith (1859) Alexander Thompson George Thompson George Vials William Wells Arthur Worsley
Nottinghamshire cricketers Stuart Broad Luke Fletcher Alexander Hales Darren Pattinson Ashwell Prince Adam Voges Matthew Wood (1980) Andre Adams Mark Davies Robert Ferley Simon Francis Kyle Hogg William Jefferson Mark Wagh Josh Mierkalns Stephen Fleming Mark Footitt Oliver Newby Graeme Swann Younis Khan David Alleyne Mark Alleyne David Hussey Ryan Sidebottom Anurag Singh Steve Elworthy Charles Shreck Aaron Thomas Daniel Vettori Russell Warren Vikram Atri Nicky Boje Lance Klusener Stuart MacGill Paul McMahon Samit Patel Thomas Savill Will Smith Greg Blewett Gareth Clough Richard Logan Nadeem Malik Kevin Pietersen Bilal Shafayat Greg Smith (1971) Darren Bicknell Andrew Harris Christopher Hewison John Morris Paul Reiffel
Vasbert Drakes David Lucas Stephen Randall Richard Stemp Jason Gallian Chris Read Paul Strang Alex Wharf Matthew Whiley Nathan Astle Andrew Oram Guy Welton Mark Bowen Mark Broadhurst Paul Franks Jamie Hart Ashley Metcalfe Chris Tolley Usman Afzaal Colin Banton Noel Gie Jimmy Adams Mathew Dowman Wayne Noon David Pipes Steven Sylvester Lyndsey Walker Richard Bates Graeme Archer Steven Bramhall Robert Chapman Wayne Dessaur James Hindson Chris Lewis David Pennett Jonathan Wileman Pascal Broadley Mark Crawley Dean Laing Michael Field-Buss Greg Mike Mark Saxelby Chris Cairns Dave Callaghan David Millns Franklyn Stephenson Russell Evans Paul Pollard Addil Somani Duncan Martindale
Andy Afford Chris Broad Kevin Evans David Fraser-Darling Steven Mee Mark Newell Andrew Pick Mark Fell Mike Hendrick Paul Johnson Ian Pont Peter Such Nigel Illingworth Christopher Scott (1964) Neil Weightman Michael Bore Eddie Hemmings Christopher Curzon John Curzon Richard Hadlee Kevin Mackintosh Tim Robinson Kevin Saxelby David Coote Mark Allbrook Kevin Cooper Bruce French Kenny Watson Roy Dexter Clive Rice Jack Bond John Cook Peter Hacker Harry Latchman John Birch Dilip Doshi Gordon Edwards Trevor Tunnicliffe Derek Randall Paul Todd Dusty Hare Nirmal Nanan Bill Taylor (1947) Philip Wilkinson Peter Johnson David Pullan Mike Harris Robert Kelsall Peter Plummer Christopher Grant David Halfyard Gary Sobers Richard Bielby Graham Frost Peter Watts Basher Hassan John Howarth Deryck Murray John Parkin Roy Swetman Bob White David Baker Michael Smedley Mike Taylor Brian Bolus Keith Gillhouley Alec Johnson Ian Moore David Pratt Barry Stead Barrie Whittingham Andrew Corran Billy Rhodes Alan Wheelhouse David Barber Robin Bilbie Alan Gill Vincent Lindo Patrick Oakden Bomber Wells Ian Davison Carlton Forbes Peter Forman Michael Haynes Keith Miller Tony Siddons John Cotton Michael Hall Paul Taylor Joseph Walters Thomas Atkinson Geoff Millman Michael Morgan Roger Vowles Alan Cleveley Kenneth Poole John Springall Maurice Wood Alan Walker Mervyn Winfield Bruce Dooland Maurice Hill Norman Hill John Kelly Austin Baxter Tom Birtle Gamini Goonesena Gordon Hayward Kenneth Smales Alan Armitage Colin Matthews Eric Oscroft Frederick Stinchcombe Bryan Farr Eric Martin Bernarr Notley Allen Richardson Eddie Rowe Arthur Underwood Edward Blagg John Clay Bill Ellis Cyril Poole Peter Harvey Norman Horsley Charles Morgan Tom Reddick Reg Simpson Isaiah Smithurst Frederick Stocks Eric Meads Guy Willatt John Hodgkins Arthur Jepson Harry Winrow James Bradley Joseph Buxton Ronald Giles Edwin Marshall George Walker Dennis Watkin Walter Yates Cecil Maxwell John Hall David Jones Joseph Knowles Wilfred Payton William Sime Pat Vaulkhard Francis Woodhead Harold Butler Stafford Castledine Ronald Taylor Robert Winrow Sydney Copley Ramsay Cox Joe Hardstaff junior John Reddish (1911) Stuart Rhodes George Robinson (1908) Dennis Bland George Gunn (1905) Charles Harris George Heane Bill Voce Arthur Wheat Walter Keeton Stanley Richardson Frank Shipston Harold Larwood Arthur Staples Herbert Turland John Bishop Bertie Marshall Geoffrey Huskinson Albert Payton Thomas Collins Ben Lilley Lionel Kirk Frank Matthews Sam Staples John Firth Benjamin Flint William Flint William Holmes Fred Barratt Wallace Bower George Gauld James Horsley Willis Walker Alexander Crawford Len Richmond Benjamin Hind Harold Hodges Herbert Wilson Arthur Carr Garnet Lee Philip Pearson-Gregory George Wass Dodger Whysall William Riley James Barnes Cecil Clifton Cecil Sutton Ted Alletson Albert Iremonger Charles James Noel Turner Robert Turner (1888) John Barnsdale William Heymann Wilfred Payton Walter Speak William Barber (1881) John Fellows Ernest Allen Trevor Branston George Chambers (1884) John Day (1881) Ralph Hemingway Thomas Simpson Harvey Staunton Hermon Dexter Harry Goodall George Gunn Joe Hardstaff senior Charles Morris John Pennington Benjamin Taylor John White Vincent Cartwright Albert Hallam Isaac Harrison Mervyn Herbert Alfred Hind George Anthony Charles Pepper John Snaith John Atkinson Daniel Bottom John Drury George Groves Percy Harrison James Iremonger James Stapleton Henry Anthony William Goodacre James Riley Charles Dench Henry Ellison Frank Hawley William Henson Thomas Oates Samuel Brown George Chambers (1866) John Gunn Percy Mason George Robinson (1873) Thomas Wass Jarvis Carter Benjamin Gregory Albert Longdon Walter Lowe Meshach Chambers Thomas Flowers Alick Handford Sam Lowe Tom Lowe Percy Oscroft Arthur Pike John Sharpe James Turner (1865 ) Arthur Wilkinson Arthur Bennett Silas Hardy Richard Howitt Thomas Armstrong (1872) Arthur Jones John Moss Arthur Shrewsbury (1874) William Wilkinson Thomas Attewell Robert Bagguley John Griffiths George Wharmby Frederick Fox Frank Needham John Butler William Foster Frank Guttridge Walter Marshall Oliver Redgate Henry Robinson Mat Wright Gordon Beves Joseph Briggs John Brown Tom Buckland Herbert Emmitt William Kirk Tinsley Lindley John Robinson Arthur Burrows John Carlin Richard Hardstaff Jack Mee Thomas Morley Alfred Price Henry Richardson John Sulley Richard Daft William Harris (1864) Bill Lockwood George Banner George Bean Harry Daft Henry Morley Joseph Pearson Frank Shacklock Arthur Smith John Dixon Charles Wright William Attewell Thomas Brown Fred Butler George Lane William Oates (1862) Thomas Shooter Charles Shore William Underwood Henry Cursham Billy Gunn William Marriott Benjamin Blackburn George Foljambe Walter Wright Arthur Bates Henry Bembridge Christopher Harrison Edwin Mills William Story Sam Widdowson Alfred Brooks Wilfred Flowers Samuel Hind Arthur Ashwell William Clarke (1849) Arthur Cursham John Kesteven William Padley George Power Mordecai Sherwin John Taylor John Tye Alfred Anthony Billy Barnes John Mills William Scotton Arthur Shrewsbury (1856) William Shrewsbury William Clarke (1846) Charles Clifton John Wheeler (1844) Thomas Barnes Fred Morley Henry Reynolds John Seaton William Elliott Frank Farrands George Royle Robert Tolley Robert Butler Richard Housley George Martin John Selby Henry Enfield William McIntyre Walter Price John Beevor Martin McIntyre Philip Miles Samuel Sharpe John Truswell Thomas Wright Frederick Wyld John Oscroft (1846) George Summers George Howitt William Shaw John Hilton George Paling James Shaw (1836) Alfred Fewkes Michael McIntyre William Oscroft Alfred Shaw John Smith (1835) Vincent Tinley William Williams Thomas Bignall Edward Howsin Augustus Bateman Samuel Biddulph Charles Daft William Horsley Francis Moore John Smith (1834) William Bury Richard Earle George Wootton George Stanhope Richard Daft Alfred Diver John Hogg Alexander MacDougall James Chatterton Henry Parr Edward Bateman Robert Gibson John Jackson Charles Brampton Thomas Davis John Hatfield Michael Ellison Alfred Clarke James Grundy FC de Crespigny William Jackson William Selby Henry Attenburrow John Bickley Cris Tinley Chappell Batchelor Samuel Dakin George Parr Richard Seddon Francis Tinley Philip Williams Abraham Bass Charles Brown John Buttery Henry Flear John Gilbert Edward Hartopp George Kettle Henry Maltby Henry Porter James Warwick John Chapman (1814) Francis Noyes John Oscroft (1807) George Butler William Musters Joseph Need Thomas Nixon Thomas Charlton Charles Creswell Isaac Johnson Samuel Parr Edwin Patchitt Thomas Redgate Henry Crook John Foxcroft George Galloway John Gibson Joseph Guy Thomas Barker William Clarke John Day (1812) William Garrat Bartholomew Good Thomas Heath George Jarvis Butler Parr Samuel Redgate George Rothera William Woodward
Somerset cricketers List of Somerset CCC players Surrey cricketers Abdul Razzaq Usman Afzaal Pedro Collins Lee Hodgson Tom Jewell Stuart Meaker Chris Murtagh Shoaib Akhtar Matthew Spriegel Chris Jordan Steve Magoffin Murtaza Hussain Matthew Nicholson Anil Kumble Chris Schofield Stewart Walters Rory Hamilton-Brown Harbhajan Singh Andrew Hodd Mohammad Akram Dominic Thornely Richard Clinton Nayan Doshi Zaheer Khan James Benning Jade Dernbach Franklyn Rose Neil Saker Ben Scott Matthew Todd Azhar Mahmood Rikki Clarke Mushtaq Ahmed Scott Newman James Ormond Philip Sampson Michael Carberry Ed Giddins Tim Murtagh Mark Ramprakash Gareth Batty Ian Bishop (1977) Gary Butcher Carl Greenidge Rupesh Amin Jonathan Batty Ian Salisbury Saqlain Mushtaq Ben Hollioake Brendon Julian Chris Lewis Mark Patterson Richard Pearson Jason de la Pêna James Knott Richard Nowell Carl Rackemann Jason Ratcliffe Nadeem Shahid Alex Tudor Cameron Cuffy Mark Kenlock Greg Kennis Tony Pigott David Thompson Adam Hollioake Graham Kersey Andrew Smith Joey Benjamin Ali Brown Rudi Bryson Mark Butcher David Ligertwood Ian Ward Andy Robson Waqar Younis Rehan Alikhan Tony Murphy Neil Sergeant Dirk Tazelaar Paul Atkins James Boiling Mark Frost Neil Kendrick Nicholas Peters Jonathan Robinson Zahid Sadiq Graham Thorpe Darren Bicknell Ian Greig Christopher Mays Martin Bicknell Graham Brown Gary Winterborne Alec Davies Richard Doughty Tony Gray Trevor Jesty Don Topley David Ward Nick Falkner Keith Medlycott Nick Taylor Ian Curtis Mark Feltham Peter Waterman Chris Bullen Martin Butcher Kevin Mackintosh Graham Monkhouse Alec Stewart Giles Cheatle Sylvester Clarke Grahame Clinton Duncan Pauline Stuart Surridge (1951) Fred Titmus Hugh Wilson Monte Lynch Andrew Needham Ian Payne David Thomas Andy Mack Jack Richards Thomas Hansell Christopher Aworth Alan Verrinder Raymond Baker David Smith Alan Butcher Geoff Howarth Lonsdale Skinner Dudley Owen-Thomas Nicholas Cosh Intikhab Alam Bob Willis James Cumbes Jack Gentry Roger Knight Roy Lewis Mike Selvey Tony Stockley Mike Hooper Stephen Russell Chris Waller Robin Jackman Derek Taylor Ian Finlay Kenneth McEntyre Dennis Marriott Younis Ahmed Richard Humphrey (1936) Pat Pocock Graham Roope Geoff Arnold John Cuthbertson Neville Griffin Nicholas Majentie Owen Kember Michael Edwards Roger Harman Richard Jefferson Bill Smith Anthony Allom Peter Judd Arnold Long Stewart Storey Patrick McKelvey John Edrich John Hall (1934) Brian Parsons David Gibson David Sydenham Ron Tindall Henry Kelleher Michael Willett Derek Pratt Micky Stewart Roy Swetman Ken Barrington Raman Subba Row Ronald Pratt Peter Loader Victor Ransom Peter May Owen Wait Dennis Cox Peter Westerman Michael Barton Alan Brazier Geoff Kirby Thomas Clarke (1924) John McMahon Stuart Surridge Garth Wheatley Nigel Harvie Bennett Henry Crouch David Fletcher Jim Laker Tony Lock William Rushworth Rex Yeatman Alec Bedser Eric Bedser Bernard Constable Patrick Dickinson William Nevell Arthur McIntyre Geoffrey Whittall Sydney Cooper John Daley Kenneth King Frederick Pierpoint Fred Berry Clarence Buss Billy Griffith Norman Lock Hugh Bartlett Frederick Gamble Thomas McMurray Hopper Read Edward Watts Donald Weeks Anthony Hadingham John Merrall Stanley Newnham Jack Parker Alan Ratcliffe Roger Winlaw Freddie Brown Laurie Fishlock Evelyn Wellings Gerald Mobey Joseph Owen Edward Sheffield Eric Stroud Edward Whitfield Alexander Penfold Woolf Barnato Spencer Block Monty Garland-Wells Alf Gover Stan Squires Ernest Wilson Maurice Allom Tom Barling James Hyndson Lewis Lywood Reginald Machin Joseph O'Gorman Bert Lock Maurice McCanlis Alfred Pilkington Jack White (1893) Edward Brooks Robert Gregory (1902) Stanley Fenley Errol Holmes Charles Daily Ronald Lowe Bill Sadler Caryl Thain Herbert Baldwin Cecil Bennett Burnett Bullock Bill Caesar Albert Geary Jack Gentry Lewis Redgewell Neville Tufnell Thomas Watts Horace Bloomfield Montagu Burrows William Cook Henry Franklin Douglas Jardine Thomas Jennings Trevor Molony Desmond Roberts John Vincett Alfred Jeacock Tom Abel Albert Freeman (1887) Arthur Gilligan Walter Heath Miles Howell John Lockton Frank Naumann Frederick Newman Alan Peach Vincent Price Tom Shepherd Percy Fender Dennis Sullivan Francis Gillespie Gilbert Reay Gerald Campbell Reginald Lagden Guy Earle Donald Knight Andy Sandham Philip Slater Ion Campbell Edwin Myers Julian Piggott Arthur Rutty William Abel Morice Bird Wilfred Curwen Frank Edwards Henry Harrison Cyril Wilkinson Harry Altham Henry Blacklidge Sydney Busher George Carver Bill Hitch Alan Marshal Esmé Chinnery Andy Ducat George Gamble John Gordon Ernest Kirk George Platt Charles Reiner William Spring Hugh Teesdale Herbert Vigar Jack Hobbs James Meads Robert Baily Ernest Bale Harry Budgen Henry Burton Jack Crawford Leonard Harper Stanley Harris Neville Knox William Rudd William Sarel Robert Sheppard Albert Primrose William Davis George Hadfield McIvor Jackson John Raphael Thomas Rushby Donald Adams Percy May John Moulder Bert Strudwick Edgar Wiltshire Harry Bush Edward Goatly Leonard Gooder Henry Longman Harold McDonell Bill Montgomery Charles Stacey Albert Baker Douglas Butcher Edward Dowson Razor Smith Adolph von Ernsthausen Livingstone Walker Kenneth Barker Harry Clode Hugh Dolbey Tom Kersley Frank Knox Neville Miller Harold Pretty Harold Richardson Fred Stedman Arthur Stoner Harry Chinnery John Keene Len Braund Vivian Crawford Ernie Hayes Walter Lees Gilbert Smith Frank Druce H. D. G. Leveson-Gower Ernest Nice William Graburn Frederick Holland Digby Jephson Herbert Thompson Tom Hayward Charles Marshall Frank Smith George Ayres Charles Baldwin Tom Richardson Alfred Street Cyril Wells Alfred Clarke Robert Noel Douglas Edward Streatfeild George Watts Richard Brooks Felix Fielding Bill Lockwood John Sharpe Charles Mills Charles Trouncer Henry Adams Archibald Douglas George Lowles George Ricketts Bill Brockwell Charles Roller John Beaumont Thomas Rowley Edwin Mills George Lohmann Philip Morton Henry Wood Herbert Bainbridge Monty Bowden Edwin Diver W. Green Robert Henderson Frederick Mathews Ralph Voss W. Wood William Barker Arthur Cattley Stanley Colman William Dible JV Haden Charles Horner Kingsmill Key Ernest Powell Bobby Abel James Caffarey John Dunn James Parfitt Dudley Pontifex Frederick Read James Richards William Roller Alfred White Claude Wilson William Wingfield George Comber William Deane George Earnshaw Hartley Hartley-Smith Godfrey Lyons Maurice Read Francis Shadwell Francis Birley Frederick Bush Wildman Cattley Thomas Trodd Willian Wyld Alfred Bigwood Arthur Blackman Emmanuel Blamires Alfred Boardman Reginald Howell Frederick Johnson John Rose Arthur Tabor William Abbott Charles Gilbert Herbert Leaf Frederick Robertson John Shuter William Trollope Thomas Woodgate George Wyatt Henry Avory Edward Barratt Roland Bell John Bridges John Carmichael John Cowderoy Charles Fox William Jupp Jarvis Kenrick William Killick William Lindsay Frederick Pooley John Ratcliff Leonard Shuter Thomas Smith (1854) William Charman Morice Clarke George Elliott George Jones Joseph Potter Walter Wheeler David Ashby Spencer Gore John Greenwood Arthur Lucas Bunny Lucas Edward Lutterlock John Stevens (1854) Charles Tillard Charles Burls Allen Chandler Charles Clarke (1853) [8] Norman Morris Walter Read Robert Whitley Bayly Akroyd Edwin Berrington Farrington Boult Charles Chenery Arthur Chester Charles Cumberlege Robert Kingsford William Palmer (1847) Arthur Simmonds George Strachan Alfred Wheeler William Carter George Clifford Albert Freeman (1844) William Game Edwin Hanbury John Gregory Richard Humphrey (1848) Robert Long George Rogers Frederick Soden William Spicer Miles Staveley John Swan John Vince Swainson Ackroyd George Alexander (1842) William Collett Leonard Howell Walter Money Charles Potter William Trodd Thomas Brown Charles Calvert Charles Hall (1848) William Lane Henry Mayo James Nightingale Charles Noble John Pratt Henry Willis St. John Boultbee John Bristow Frederick Buckle George Greenfield Alfred Luff Frederick Roberts Morton Bayley William Collyer John Noble William Tanner Thomas Baggallay Andrew Taylor Edward Taylor Robert Bush William Humphrey William Shepherd James Stafford Thomas Gunn James Street Arthur Batchelar John Burnett Thomas Humphrey Henry Jupp Fraser Hore Frederick Lee (1840) Ted Pooley George Whale Robert Bayford Edward Dowson (1838) James Heartfield Frederick Caesar George Estridge Tom Sewell Clarence Walter Edward Smith Thomas Beard Arthur Burbidge Robert Bushell Alfred Christy Edmund Vyse George Griffith Charlton Lane William Mudie Reginald Hankey Frederick Oliver John Beauchamp Frederick Burbidge Daniel Hayward Charles Lawrence James Southerton Edward Hartnell Henry Marshall Heathfield Stephenson John Bickley James Bryant (1826) William Clarke George Parr William Taylor Robert Comber Frederick Harwood Edward McNiven Frederick Miller William Mortlock James Watney, Jr. G. Yates James Davis White Charles White Thomas Box Julius Caesar Billy Caffyn William Hillyer Thomas Lockyer Alexander Marshall William Hammersley Edmund Hinkly Spencer Ponsonby Edmund Reeves William Baker Charles Coltson Burrell Driver Alfred Earnshaw Daniel Hayward John Lee Charles Meymott John Peto Thomas Sherman John Bayley George Brockwell James Chester Daniel Day Nicholas Felix Edward Garland Robert Groom John Heath Arthur Hoare Charles Hoare William Martingell William Pickering Tom Sewell William Strahan
Sussex redlinks
Ragheb Aga William Beer Corey Collymore Rory Hamilton-Brown Ryan Harris Mohammad Sami Ben Brown Jeremy Green Christopher Liddle Saqlain Mushtaq Tom Smith Michael Thornely Timothy Linley Ollie Rayner Duncan Spencer Neil Turk Yasir Arafat Sean Heather Naved-ul-Hasan Johannes van der Wath Mohammad Akram Jason Voros Ian Ward Luke Wright Andrew Hodd Mushtaq Ahmed Dominic Clapp Carl Hopkinson Paul Hutchison Kevin Innes Christopher Nash Tim Ambrose Mark Davis Murray Goodwin Paul Havell Matt Prior Bas Zuiderent Will House Andrew Patterson Michael Yardy Tony Cottey Michael Di Venuto Giles Haywood Richard Montgomerie Umer Rashid Billy Taylor Chris Adams Michael Bevan Wasim Khan Michael Strong Nicholas Wilton Justin Bates Christopher Batt James Carpenter Aamer Khan James Pyemont Mark Robinson Neil Taylor Martin Thursfield Vasbert Drakes Mark Newell Toby Radford Rajesh Rao Alex Edwards James Kirtley Robin Martin-Jenkins Keith Newell Toby Peirce Paul Jarvis Jason Lewry Bill Athey Eddie Hemmings Shaun Humphries Danny Law Nick Phillips Andy Robson Franklyn Stephenson Ed Giddins Jamie Hall Robin Hanley John North Tony Dodemaide Bradleigh Donelan Alan Hansford Carlos Remy Ian Salisbury David Smith Rodney Bunting Andrew Clarke Nick Falkner Philip Threlfall Keith Greenfield Peter Heseltine Simon Kimber Simon Myles Meyrick Pringle Courtney Ricketts Rehan Alikhan Andrew Babington Andrew Bredin Christopher Mays Alastair Scott Martin Speight Peter Moores Ian Waring Neil Lenham David Wood Dermot Reeve David Standing Ralph Cowan Ian Gould Adrian Jones David Smith (1956) Alan Wells Timothy Booth Jones Allan Green Ian Greig Jeremy Heath Alan Willows Christopher Fletcher [9] Colin Wells Geoff Arnold Simon Hoadley Garth le Roux Tony Piggott Kevin Smith Stewart Storey Imran Khan Timothy Head Javed Miandad Roger Knight Arnold Long Paul Parker Kepler Wessels Stephen Hoadley Peter Kirsten Stuart Still Alan Wadey Giles Cheatle Jeremy Groome Gehan Mendis Austin Parsons Chris Waller Nicholas Wisdom Mark Faber Roger Marshall Paul Dunkels Andrew Henderson Jeremy Morley Steven Pheasant Roger Prideaux Mark Upton John Barclay John Denman Uday Joshi Paul Phillipson Richard Smyth John Clarke Alan Mansell Eknath Solkar John Spencer Geoff Greenidge Euros Lewis Terence Racionzer Tony Greig Allan Jones Harry Newton Peter Graves Mike Griffith Mike Buss Terry Gunn Peter Ledden John Snow Richard Thomson Robin Waters Henry Gregory John Hall Christopher Howland Bob Pountain Derek Preston Tony Buss David Mordaunt Ronald Bell Ted Dexter Richard Langridge Mansoor Ali Khan Pataudi Les Lenham David Manville Derek Semmence David Stripp Graham Cooper Ronald Willson Gerald Cogger David Mantell Gerald Sly Denis Foreman Arthur Lawrence Ian Thomson Donald Weekes Peter Kelland Geoffrey Lees Robin Marlar John Neal Peter Wales Don Bates John Holmes Kenneth Mathews David Gay Jim Parks (1931) Gordon Potter Ken Suttle John Tillard Paul Winslow William Davidson Hubert Doggart Ted James Peter Laker Robert Medhurst William Mercer Rupert Webb Christopher Winn Charles Clarke (1910) [10] John Dew Peter Doggart Gordon Hurst Alan Oakman Miles Robisnon David Sheppard Basil Talbot John Bartlett Peter Blake Paul Carey Randle Darwall-Smith Trevor Grant Ivor Hale Edward Harrison Reginald Robotham Donald Smith Billy Becher Geoffrey Collins Robert Grevett John Duffield Richard Holt Douglas Smith Hugh Bartlett Billy Griffith Jack Oakes Harold Scott Kenneth Scott Bruce Cumming Robert Hunt Bob Stainton Jim Wood Charles Oakes William O'Byrne Jethro Robinson Alfred Tuppin John Nye Anthony Wreford-Brown Bill Greenwood Alan Melville James Cornford George Cox (1911) Samuel Jagger Robert Scott Anthony Pelham Claude Rubie Edward Cawston Geoffrey Collins Jim Hammond Kenneth Harding John Langridge Jim Parks (1903) Alfred McGaw George Pearce Frank Quaife Kenneth Sellar Thomas White Kenneth Carlisle Nazir Ali Dick Richards Alexander Shaw Edward Snell Jack Wagener Robert Whittaker John Eaton Freddie Knott Harry Parks Leslie Waghorn Romilly Holdsworth Reginald Hollingdale Lionel Isherwood John Naumann Leonard Newbery Duleep George Grimston Richard Juckes James Langridge James Parks John Butt Frank Collins Percy Adams Reginald Caryer Thomas Cook William Grevett Edwin Harris Jack Holmes Reginald Pinfield Alan Saunders Arthur Watson Albert Wensley George Brownrigg Tich Cornford John Frazer Eric Puttock Geoffrey Cuthbertson Arthur Gilligan Hubert Gorringe Kenneth Higgs Jack Malden John Peacey Christopher Scott-Malden CH Simmons Darsie Watson Thomas Bourdillon Victor Bourdillon Francis Browne Charles Burgess Miles Dempsey Clement Gibson Harold Gilligan Henry Harben Stanley Harris Don Jenner Jack Mercer Robert Miller Robert Minton William Sarel Leo Williams Peter Williams Gordon Burnham Philip Davies Maurice Jewell Hardit Malik George Stannard Keith Wilson Kenneth Woodroffe Cyril Browne Roy Cochrane Aelfric Harrison Herbert Wilson Edward Baker Ted Bowley Timothy Curtis Ernest Relf Royston Simms Maurice Tate Roland Tudor Freddie Calthorpe Alexander Charlwood Geoffrey Dowling Bernard Holloway Norman Holloway Henry Kirby Arthur Lang Henry Roberts Arthur Somerset Percy Fender Claud Tudor John Vidler Vallance Jupp John Mathews George Street Jack Barley Herbert Edwards Alan Luther Wilfrid Ramsbotham Herbert Trevor George Whitfield John Young (1884) John Scott John Vincett Charles Lucas John Nason Thomas Burchell Philip Cartwright Herbert Chaplin John Flowers Allan Gorringe Lance Knowles Robert Relf Harry Simms George Wilder Edwin Woodhams Dick Young EB Dwyer Charles Ebden Reginald Lambert Ernest Read Albert Seal John Seymour George Whatford Harold Heygate George Leach Charles Clarke (1878) [11] Reginald Heygate John Kelsey Richard Kenward Albert Cordingley Kenneth Fry Arnold Sullivan Kenneth Goldie Robert Howell Albert Relf Bertram Beard Leonidas de Motnezuma Charles Fisher Walter Humphreys Percy Latham Charles Smith (1879) Cyril Bland Charles Etheridge Raymond Fox Henry Mawle Joseph Vine Joseph Bean Arthur Collins George Cox (1873) John Hartley Ranji George Arlington Cecil Butcher CB Fry Richard Kentfield Edwin Lulham Alfred Shaw Ernest Killick Richard Lowe Billy Murdoch Frank Guttridge Harry Love Arthur Somerset Frederick Worger Albert Hilton Francis Marlow Frederick Wells Archibald Blaber Jimmy Brown Thomas Brown Harry Butt John Charlwood Frank Gibb William Holloway Frank New Frederick Parris Thomas Shoubridge Hartley Hartley-Smith T. Mayes Walter Andrews John Major William Dudney Francis Gresson Sydney Hollands Fred Tate George Wilson George Bean Henry Budgen Augustus Clark George Cotterill Wiliam Mitchell Richard Sampson Henry Tebay Freeman Thomas Percival Coles John Comber Henry Edwards Charles Godfrey William Heasman Charles Hoar Charles Perkins Walter Quaife George Brann Arthur Huggett Benjamin Nicholls Charles Willock George Wyatt [12] Arthur Hide Horace Mitchell John Senescall Aubrey Smith Arthur Blackman William Blackman Billy Newham Joseph Shoosmith Alfred Brackpool George Grundy John Juniper George King Charles Lucas Frederick Lucas Edward McCormick Alfred Payne Albert Thornton James Thornton Arthur Trevor William Gilbert William Millard William Pedley Arthur Sclater Arthur Sharood Walter Bettesworth George Goldsmith E. Miller Hugh Smith William Tester Francis Whitfield Herbert Whitfield Robert Ellis William Francis Morton Lucas Henry Munnion William Payne Rivers Turnbull Charles Brown Jesse Hide William Mechen Alexander Anstruther Frederick Newland William Soames George Sparkes Lyndhurst Winslow William Hall Charlie Howard Francis Pickering John Raven Arthur Smith Arthur Brook Herbert Curteis (1849) Robert Curteis Frederick Greenfield Edward Pattenden Charles Sharp John Skinner Arthur Hobgen George Jeffery Charles Kennedy George Lynn David Dean Walter Humphreys James Phillips Joseph Cotterill Ernest Hammond John Mare George Cotterill John Davey William Dummer Charles Green Arthur Hoare George Humphreys George Payne George Shoesmith Octavius Winslow Charles Carpenter Henry Frere Walter Greenhill Henry Phillips William Weighell Christopher Ewbank Albert Reed Charles Charlwood Anthony Killick Harry Killick Henry Charlwood George Figg Francis Pelham George Browne Maurice Fitzgerald Wyatt Gibbs Charles Horwood Henry Hyndman George Salter Frederick Ravenhill John Anscombe James Dean Richard Fillery Spencer Leigh James Lillywhite Edward Turnour Arthur Chapman Joseph Payne Charles Plumer William Sherwin Charles Smith (1838) Robert Bennett Henry Brand Edward Fawcett George Helm William Hodson (1841) George Knight (1835) Denzil Onslow Walter Reed Freeman Thomas James Pagden James Southerton Howard Barton William Beecham Septimus Coppinger George Ewbank George Hooker Charles Payne Henry Stubberfield Charles Ellis Bernard Randolph John Sams Henry Philpott William Clarke W. Eager Henry North Holroyd Thomas Raynes George Wells Amos Carpenter John Hale Hamilton Hoare Henry Holden John Isted George Kirwan Henry Nicholson George Parr Richard Payne John Hyde Edward Tredcroft Charles Wynch George Brown (1821) David Gilbert John Paine James Lillywhite John Lillywhite John Penikett Robert Wooller William Evershed William Randall James Challen Arthur Haygarth William Humphry Henry Osborn James Challen Charles Gausden Herbert Curteis (1823) John Wisden G. Bennett Edward Bushby Moody Edmund Sopp Henry Taylor George King P. Morris William Napper Edward Barnett Charles Hammond Alfred Smith Charles Crofts D. Geare George Pescott Edward Sayres Mortimer Ewen George Langdon Alfred Mynn Edwin Napper Richard Bodle John Borrer Charles Broadbridge Charles Hawkins James Hodson J. Napper Frederick Haslett Charles Lillywhite William Pellett Robert Picknell Filler Pilch Charles Taylor William Brown George Baigent George Barton James Dean George Millyard George Picknell William Mason James Taylor (1809) Edward Turnour William Goring William Hodson (1808) St. Vincent Cotton Henry Howard Jones Henry Kingscote Richard Stanford Frederick Wells John Barnard Thomas Blake George Daniels Etherington Henry Ayres Michael Botting George Faulkner Kelsey Philip Vallance Richard Willis George Lister-Kaye William Pickett James Preston Price John Wallington Benjamin Aislabie Richard Cheslyn Henry Knight Thomas Pierpoint Henry Tamplin Thomas Box Courtnay William Dench George Goad William Jenkins Felix Ladbroke George Murrell Edward Thwaites Henry Warner W. Ayling Charles Bayly George Brown (1783) Charles Dilloway John Dilloway James Grinham Hill William Keen James Ladbroke Charles Lanaway James Light William Lillywhite George Meads Charles Pierpoint C. Roots John Slater James Thumwood Charles Duff May Upton Charles Warren Wilkinson William Ashby H. Bowley Robert Broadbridge James Dale Henry Faithful William Hooker James Saunders Richard Searle William Battcock William Broadbridge James Baker James Bray (1790) William Lambert J. Poulet Charles Andrew James Broadbridge Silas Cooper John Hammond Richard Martin Francis Mellersh Henry Morley George Osbaldeston William Slater William Sturt Edward Woodbridge
Warwickshire redlinks Walter Quaife Herbert Bainbridge Edwin Diver Willie Quaife Alfred Law John Hill (1867) Henry Pallett Dick Lilley Henry Hill James Whitehead (1860) [13]
John Shilton Sydney Santall Ludford Docker Herbert Knutton John Devey James Kingston Sydney Barnes Alfred Glover Joseph Barton James Rhodes
Joseph Cresswell Walter Richards Alfred Nelson Edward Pereira William Ward (1874) James Welford Thomas Forrester Tom Fishwick James Byrne William Lord
Frank Field Rowland Powell-Williams John Lynes Frank Hopkins Edwin Kirk Sep Kinneir Frederick Dickens Frank Loveitt Howard Parkes Joseph Manton
Crowther Charlesworth Sam Hargreave Edward Matheson Thomas Rhodes Reginald Franklin Albert Whittle Fred Moorhouse William George Gerald Sanderson James Whitehead (1882) [14] Hugh Rotherham Tiger Smith Thomas Watson William Harris (1883) Joseph Phillips Charles Baker Irving Smith William Hall Alfred Hyde George Weldrick William Smith (1882) Alfred Barbery Thomas Hilditch John Lowe Frank Stephens [15] George Stephens Harold Goodwin Norman Street Henry Crichton Matthew Parry Frank Foster Colin Langley Harold Busher Charles Taylor William Hands Russell Everitt Reginald Pridmore Charles Cowan James Windridge Budge Meldon Frederick Tayler William Holbech Carl Breeden Samuel Bates John Parsons Eric Crockford Alexander Crawford Gilbert Walker Percy Jeeves Harry Smith (1886) Thomas Greening George Byrne George Farren John Brown Gerald Curle Leonard Bates Arthur Taylor Harry Howell Arthur Foster Verner Luckin Harry Austin Mick Waddy Romilly Holdsworth Albert Lane Harry Austin Harold Benjamin Reginald Burton Freddie Calthorpe Howard Gaunt Albert Gittins Archibald Harris Cyril Hastlow Edward Hewetson Romilly Holdsworth Albert Howell Albert Lane Verner Luckin Gerard Rotherham Frederick Santall John Smart John Stevenson Ernest Suckling Horace Venn Mick Waddy Ralph Broberg Arthur Curle Charles Fiddian-Green Alfred Hill Edward Illingworth James Meunier Ernest Norton Bernard Quaife William Rice Stanley Richardson John Russell Cyril Smart Robert Baynton Eric Cross Thomas Durnell Arthur Fabling Guy Nelson Norman Partridge Reginald Scorer Harry Simms William Clarkson Alfred Croom John Fox Albert Grayland William Hampton Francis Marshall Frank Morter Athol Murray John Pugh George Jennings Norman Sharp Albert Wassell Henry White Bob Wyatt Norman Kilner Robert Cooke Kenneth Dobson Harold Kirton Leonard Morris Danny Mayer William Peare Hubert Perkins Percy Whitehouse William Barber (1906) John Green William Harvey George Kemp-Welch Kenneth Kent Henry Roll Andrew Speed Albert Taylor David Clugston Frederick Dobson [16] Derek Foster [17] Arnold Jackson Edmund King Harry Miller George Palmer (1897) Wilfred Sanders George Hickman Aubrey Hill John Morton George Paine Conrad Davies Charles Shuckburgh Harry Spencer (1901) Leslie Ward Cecil Tate Kilburn Wilmot Albert Brown Edward Brown Eric Hollies Hal Jarrett Wilfred Potter Harley Roberts John Buckingham Tom Collin James Ord Peter Cranmer Tom Dollery Richard Granville Frederick Gross Albert Hayhurst William Fantham Eric Barber Allan White Cyril Goodway Charles Grove Norman Shortland John Thompson John Hossell Richard Sale Frederick Taylor Charles Adderley Maurice Barker Stewie Dempster Stanley Gobey John Hacking Barry Hands Dennis Harris Eric Houghton Richard Jones (1916) Jack Marshall Ronald Maudsley Richard Mead-Briggs James Melville (1909) John Mills (1921) Frank Mitchell (1922) Tom Pritchard Lloyd Robinson Lawrence Street Kenneth Taylor (1916) Malcolm White Philip Bromley Victor Cannings Robert Cotton Gus Elson Fred Gardner Godfrey Pell Derrick Robins Albert Wolton Albert Woodroffe Martin Donnelly Abdul Kardar Derrick Flint John Kendall Dick Spooner Derief Taylor Alan Townsend Reginald Brindle Leslie Croom David Heath Raymond Hitchcock Esmond Lewis Harry Roberts Dennis Shaw Don Taylor Roland Thompson Jack Bannister John Guy (1916) Raymond Weeks Raymond Carter Keith Dollery Norman Horner Hugh Phillips Maurice Robinson Ben Wilson Tom Cartwright John Cordner Ian King Bryan Lobb Eric Hewitt Billy Ibadulla Nigel Paul Basil Bridge Hubert Latham Clive Leach Jim Stewart Terry Barnes Barry Fletcher Shirley Griffiths MJK Smith Swaranjit Singh Michael Youll Christopher Hawkins Eddie Leadbeater David Ratcliffe Ossie Wheatley Geoffrey Hill Alan Smith Gwynfor Benson Jackie Fox Brian Glynn Dennis Amiss John Jameson John Kennedy Albert Wright (1941) David Brown Michael Cook Gordon Marshall Ronnie Miller Terence Riley David Cook Roger Edmonds Michael Hellawell Eddie Legard Michael Mence Rudi Webster Bob Barber Bryan Richardson Neal Abberley Bill Blenkiron Peter Lowe Peter Tennant Vincent Brewster Dennis Oakes
Jimmy Allan Eddie Hemmings Graham Warner Roy Abell Lance Gibbs John Waring Owen Williams John Gray Rohan Kanhai Christopher O'Rourke Martyn Bayley Anthony Cross Kevin Flaherty Barry Flick John Glassford Keith Jones Jamie McDowall Norman McVicker Alan Old Brian Timms Thomas Jameson Peter Lewington Steve Rouse Chilton Taylor Warwick Tidy Paul Dunkels Alvin Kallicharran John Whitehouse [18] Deryck Murray Bob Willis Bill Bourne Keith Gardom David Smith (1962) Max Field Geoff Humpage Stephen Perryman Earl Harris Philip Oliver Richard Davies Richard Savage Richard Tudor David Hopkins Andy Lloyd Christopher Clifford Russell Flower Christopher Maynard Gary Thomas John Claughton Anthonie Ferreira Dilip Doshi Gladstone Small Asif Din Robin Dyer Willie Hogg Christopher Lethbridge David Smith (1956) Simon Sutcliffe Simon Wootton James Cumbes Peter Hartley Keith Maguire Paul Smith Geoffrey Tedstone Norman Gifford Gordon Lord Chris Old David Thorne William Morton Stephen Wall Dean Hoffman Steve Monkhouse Tim Munton Adrian Pierson Kevin Kerr Brian McMillan Andy Moles Gordon Parsons Allan Donald Tony Merrick [19] Edward Milburn Neil Smith Alastair Storie David Banks Joey Benjamin Simon Green Piran Holloway Simon Myles Jason Ratcliffe Dermot Reeve Keith Piper Roger Twose Paul Booth Tom Moody Dominic Ostler Gareth Smith Dougie Brown Trevor Penney Michael Bell Michael Burns Ashley Giles Richard Davis Brian Lara Graeme Welch Nick Knight Wasim Khan Anurag Singh Darren Altree Michael Edmond Shaun Pollock Mike Powell (1975) Tony Frost David Hemp Mohamed Sheikh Mark Wagh Ed Giddins Ian Bell Charles Dagnall Alan Richardson Melvyn Betts Neil Carter Vasbert Drakes Jamie Spires Jim Troughton Alexander Allen Shane Bond Ian Clifford Graham Wagg Nick Warren Michael Clark Corey Collymore Collins Obuya Jonathan Trott Waqar Younis Ian Westwood Brad Hogg Dewald Pretorius Heath Streak Naqaash Tahir Moeen Ali James Anyon Stuart Eustace Paul Harrison Alex Loudon Tom Mees Makhaya Ntini Luke Parker Tim Ambrose Lee Daggett Timothy Groenewald Paul Harris Frederik Klokker Navdeep Poonia Adam Shantry Daniel Vettori Chris Woakes Michael Barnes Ant Botha Darren Maddy Stuart Hole Kumar Sangakkara Dale Steyn Alfonso Thomas Michael Balac Rikki Clarke Nick James Richard Johnson Calum MacLeod Chris Martin Andrew Miller (1987) Boyd Rankin Ian Salisbury Monde Zondeki
Worcestershire redlinks
No names left to add.
Yorkshire redlinks List of Yorkshire CCC players
Bedfordshire redlinks
Geoff Millman Peter Taylor (1942) [20] Tony Durley Norman Cooley Geoffrey Dawson David Hoare Bill Bushby Ian Davison Jack Smith Graham Jarrett Richard White Trevor Rosier Barry Robinson Roger Cox Malcolm Wynn Michael Gear [21] Patrick Briggs Trevor Morley Thomas Beck Peter Webley Peter Bichener Roger Pearman Robert Demming David Daniels Timothy Machin Paul Harris (1955) [22] Ian Peck Michael Morgan Keith Jones Tony Jorden Douglas Clarke Malcolm Stedman Steven Lines Andrew Pearson Ranil Abeynaike Christopher Williams Philip August Kevin Gentle David Steele Philip Hoare Brian Marvin John Wake Christopher Proudman Mark Gouldstone Raymond Swann Neil Folland Richard Ashton Simon Davis (1965) [23] Alan Dean Peter Thomas Benjamin Banks [24] Gary Sandford Neil Stanley Richard Blair David Clarke Jonathan Robinson Chris Bullen Richard Dalton Keith Standring Matthew White Wayne Larkins Andrew Roberts Andrew Trott Bobby Sher Barry Young John Hughes David Mercer Ian Fantham William Sneath Jeremy Page Oliver Clayson Simon Murray Bryn West Shaun Young James Knott [25] Shaun Rashid Tony Bristow DA Dass Nick Coles David Roberts James Steadman Mark Patterson Jon Green Robert Pack Timothy Roberts Marcus Steed Derek Lane Lee Pollard Andrew Patterson Stephen Watts Adrian Shankar Alex Wakely Jonathan Walford Kevin Innes Rodney Dethridge Berkshire redlinks
Brian Cheesman Anthony Davis John Drewett David Mordaunt Joe Mence Francis Neate Alan Revill Charles Brooks John Flower Anthony Denness Frederick Baines Richard Fortin Peter Baker Peter Watts Peter Simpkins David Johnston Eric Russell Colin Casemore Danny Hall Michael Mence Richard van der Knaap Gordon Child Alexander Mahoney William Burgoyne Jefferson Jones John Harvey Richard Davies Mark Simmons Nevada Phillips Roger Cruttenden Peter Lewington Andy Dindar Martin Lickley John Claughton Graham Roope Stephen Burrow Paul New David Gorman Eddison Roberts Lloyd Sluman Kevin Murray Barry Jackson Mark Stevens Gary Loveday Mark Stear David Hartley Timothy Dodd Philip Heseltine [26] David Mercer Gary Headley David Shaw Philip Oxley Neil Cartmel Neil Fusedale Julian Wood James Barrow Aftab Habib Simon Myles Robert Horner Robert Pitcher Daren Foster Rukshan Soza Thomas Hall Harry Hall Alexander Barnett Mark Lane Jonathan Govett Jamie Sylvester Stewart Seymour James Hodgson Neil Kendrick Kervin Marc Tom Fray Billy Stelling Sameer Patel Peter Lamsdale Michael O'Sullivan Toby Radford Gareth Edwards Lee Nurse John Emburey Charl Willoughby Jonathan Moss Tom Lambert Christopher Batt Richard Davis Nick Harvey Neil Gunter Jonathan Perkins Steve Wyatt Nicholas Denning Paul Prichard Nicholas Wilton Tyron Henderson Steven Naylor James Morris Richard Howitt Jimmy Adams Tom Burrows James Theunissen Bjorn Mordt David Taylor (1974) Carl Crowe James Kingstone Stephen Bloyce Buckinghamshire redlinks
Colin Lever Norman Butler Bill Atkins David Johns Lionel Hitchings David Janes Peter Stoddart Frederick Harris Anthony Waite Christopher Pickett Clive Smith John Turner Clive Leach Keith McAdam John Slack Brian Poll Raymond Bond Thomas Hickling Ronald Hooker Christopher Parry Gwynne Jones Keith Edwards Willie Williams David Mackintosh Laurence Champniss Ray Hutchison David Smith (1945) [27] Stuart York Raymond Bailey Terence Cordaroy Richard Hayward Andrew Lyon Peter Gooch Michael Milton Andrew Harwood Michael Gear [28] Neil Hames Richard Humphrey Ian Hodgson Hartley Alleyne Martin Jean-Jacques Timothy Russell Stephen Burrow Gary Black Trevor Butler Stephen Edwards David Goldsmith Christopher Booden Malcolm Roberts Tim Scriven Bruce Percy Stephen Lynch (1951) [29] Timothy Barry Paul Roshier Richard Baigent Nigel Farrow Simon Shearman Paul Strong Richard Hurd [30] Matthew Bowyer Neil Burns Keith Arthurton Paul Sawyer Charles Jaggard Andrew Clarke Denzil Owen Simon Stanway Jason Harrison Mike Rindel Russell Lane Adam Cole Anatole Thomas James Bovill Mark Sullivan [31] Greg Hames Paul Atkins Kelvin Locke Paul Woodroffe Steven Naylor Jeremy Batty Graeme Paskins Mark Morgan Mark Richardson Matthew Eyles Daniel Drepaul Nayan Doshi James Benning Robert Jones Adnan Saleem James Marshall David Taylor (1974) David Barr Hamish Marshall Andrew Ward Keith Medlycott Alan Duncan Cambridgeshire redlinks
David Fairey Maurice Crouch Rex Gautrey Terry Hale Peter Shippey Johnny Wardle Kenneth Yates Samuel Shippey Brian Gadsby Derek Wing Alan Wilson David Bailey James Campbell-Ferguson Alan Hobbs Edward Craig Paul Goodman Edward Davis Alan Ponder Martin Stephenson David Baker Terry Jenner Howard Steele Denis Cousins David Lyon John Harvey Peter Swart Patrick Holman Tony Howorth Vincent Reed Douglas Collard John Jacklin Geoffrey Miller (1937) [32] Michael McEvoy Nigel Gadsby Derick Parry Gary Rice Mark Saggers Ivor Parker Mark Brown David Holliday Paul Redfarn Peter Malkin Mike Garnham Justin Benson Christopher Lethbridge Douglas Vincent Ian Lawrence Stuart Turner Andrew Cuthill Robert Milne Adrian Wykes Philip Dicks Charles Thornely David Norman Dean Hoffman Cameron Green Richard Merriman Ajaz Akhtar Martin Olley Kevin Thomas Giles Ecclestone Bruce Roberts Simon Ecclestone Adrian Pierson Saleem Mohammed Nadeem Mohammed Timothy Smith Dominic Ralfs Simon Williams Giles Toogood Bradleigh Donelan Simon Kellett Kevin Masters [33] Christopher Whyborn Cristian Durant Jared Norman Patrick Latham Darren Cousins Matthew Parkinson Alistair Tapp Mark Mason [34] Chris Walsh Frank Griffith Aamer Khan Gary Freear Ian Blanchett Tim Walton (1972) [35] Tom Huggins Christopher Jones Robert Powell Ian Flanagan Nasim Khan Gerald McDougall Peter Such Elliott Wilson Ed Rodgers John Mann Pieter Swanepoel [36] Stewart Layton Joe Grant
Cheshire redlinks
Frederick Millett Arthur Sutton Bryan Lowe Dennis Cox Gerald Hardstaff Roy Collins Norman Halsall Patrick Kelly Anthony Shillinglaw Raymond Digman Kenneth Holding Stuart Wood Ronald Richardson Patrick Briggs Donald Smith (1933) [37] Mudassar Nazar David Bailey Mike Taylor (1944) [38] Neil O'Brien Bob Cooke Philip Dunkley Ian Cowap Ian Gemmell James Pickup Timothy Taylor Paul Tipton Stephen Wundke John Hitchmough (1958) Keith Harris Mike Watkinson Richard Rodger Robert Simpson Paul Wakefield Ian Tansley Ian Cockbain Stephen Yates John Hitchmough (1962) Keith Teasdale David Parry Peter Hacker Barry Wood Stephen Crawley Stuart Cummings Geoffrey Blackburn Andrew Fox Hugh de Prez John O'Brien David Varey Neil Smith (1949) [39] Simon Dyson Timothy Bostock Jonathan Bean Geoff Miller John Potts Timothy Standing Nigel Peel Jonathan Gray Richard Hignett Paul Simmonite Andrew Hall (1973) [40] Steven Bramhall Simon Renshaw Charles Lamb Paul Bryson Andrew Greasley Tony Murphy Mark Saxelby Edward Garnett Grant Flower Neil Cross Stuart Stoneman Stephen Hampson Jhangir Abbas Christopher Finegan Christopher Hall David Leather Philip Cottrell Geoff Foley Denton Brock Mark Currie Philip Thomas Pat McKeown Richard Shenton Jason Whittaker Stephen Ogilby Stewart Eaton Robin Fisher Nathan Wood Simon Marshall Abey Kuruvilla James Powell (1982) [41] Andrew Batterley Nafees Din Eric Upashantha Barney Cutbill Martin Knight Jonathan Farrow Mark Makin Simon Twigg Clinton Perren Marlon Black David Pennett Ian Spencer Daniel Leech Barrington Browne
Cornwall redlinks
Gerald Parsons Eric Willcock Christopher Chaplin Brian Laity Malcolm Dunstan Keith Davis William Barnicoat Peter Kendall John Hurrell Brian Read William Lawry William Edwards Nigel Cock David Halfyard Michael Snowdon David Toselend Michael Trenwith Michael Hands Alan Ashford Allan Lawrence Philip Johns Terry Willetts Christopher Trudgeon Alex Machin Patrick Coombe Trevor Angove Philip Stephens Julian Cradick Andrew Snowdon Simon Hunt [42] Godfrey Furse Christopher Lovell Stephen Eva Stephen Williams (1967) Gary Thomas Adam Seymour Edward Nicolson Timothy Walton Jonathan Kent Kevin Willcock Andrew Snell Paul Berryman Ryan Driver Christopher Lello James Hands David Angove Tom Sharp [43] Naeem Akhtar Barry Purchase Carl Gazzard Christopher Ellison Justin Stephens Charles Shreck Steven Pope Mark George (English cricketer) Neil Williams Gavin Edwards Benjamin Price Neil Curnow Tim Edwards Nicholas George Michael Munday Christopher Hunkin Stephen Pollard Roger Burley Martin Pearce Martin Jenkin Nicholas Carter
Cumberland redlinks
Robert Entwistle Malcolm Woods Qasim Umar David Lloyd Bernard Reidy John Moyes David Halliwell David Parsons (1954) [44] Alan Wilson David Lupton Neil Boustead Grahame Clarke David Drury Kevin Sample John Elleray Christopher Stockdale Dean Hodgson Steven Sharp Simon Philbrook Graham Monkhouse Simon Dutton Stephen Wall Kevin Hayes Michael Scothern Richard Ellwood Terry Hunte Colin Knight David Makinson David Pearson Steven O'Shaughnessy Dexter Fitton Eldine Baptiste David Smith (1970) [45] Marcus Sharp Dipak Patel (1961) [46] Paul Berry Simon Kippax Andrew Mawson Stephen Knox Paul Beech Jonathan Fielding David Pennett Michael Ingham Andrew Wilson (1970) [47] Ashley Metcalfe Charles Dagnall John Glendenen Martin Lewis David Wheatman Thomas Prime James Moyes Stuart Horne Peter Lawson AS Williams James Bruce Robert Smith (1982) [48] John Mason Dean Williams Gareth White Simon Twigg Ian Austin Mark Burns Asim Munir Robert Mason Christopher Kippax David Barnes Quentin Hughes Graham Lloyd Pallav Kumar James Anyon David Rooney
Devon redlinks
Robert Staddon Barrie Matthews David Traylor Jeffrey Tolchard Derek Cole Chris Greetham Peter Eele Gerald Trump Doug Yeabsley Robert Healey John Solanky John Tolliday Gary Wallen Bob Harriott Ray Tolchard Michael Wagstaffe Peter Walker (1952) [49] Bob Cottam Geoffrey Evans Martyn Goulding Edwin Picton Tony Allin Brad Green Ian Roberts Agha Zahid Christopher Melhuish Joe Oliver Jack Davey Nick Folland Christopher Rudd Martin Taylor Kevin Rice [50] Nick Gaywood Hiley Edwards Christopher Edwards John Tierney Keith Donohue Paul Brown Richard Turpin Martin Olive Timothy Ward Richard Twose Roger Twose Michael Cottam Mark Woodman Andrew Pugh Robert Dawson [51] Richard Yeabsley Charles Pritchard Michael Record Steven Willis Giles White David Tall Greg Hill David Butcher Julian Wyatt David Townsend Peter Roebuck Andy Cottam Gareth Townsend Orlando de Fleming Chris Read John Rhodes Haydn Morgan Ryan Horrell Richard Baggs Stuart MacGill Paul Warren Kevin Barrett Andrew Hele Ian Bishop (1977) [52] Ian Gompertz Neil Hancock Richard Dawson Adrian Small Iain Bond Russell Bryan Mathew Theedom Matthew Wood (1980) David Lye Andrew Procter Steve Tomlinson Russell Jones [53] Jeremy Williams David Court Stuart Priscott Stuart Stoneman Mark Richards Matthew Hunt David Mitchell Tom Wright Mark Gribble Matthew Allin Trevor Anning Jean-Paul Duminy Arul Suppiah Christopher Mole Robbie Newman Aqeel Ahmed Vernon Philander Alexander Allen
Dorset redlinks
David Daniels John Baker Colin Roper Michael Beale Geoff Hunter Harold Stephenson Mark Hardwicke Derek Hayward Roger Miller Michael Doggrell Peter Stuckey Kenneth House David Bulfield Timothy Hall David Robinson Alexander Watson [54] Andrew Marsh Andrew Hodgson Derek Shackleton Richard Lewis Andrew Kennedy Barry Lewis Simon Halliday Richard Scott Christopher Stone (1951)' [55] Michael Wagstaffe David Ridley Christopher Allen Brian Shantry Richard Merriman Simon Turrill Andrew Wingfield Digby Ian Sanders Graeme Calway Ian Stuart [56] Steve Malone Andrew Richardson (1965) [57] Anthony Foot John Claughton Simon Legg Stuart Rintoul Jonathan Hall Sunil Sawney Neil Taylor (1964) [58] Giles Reynolds James Graham-Brown Shawn Fitzgerald Julian Shackleton Richard Pyman Alan Willows Derek Pepperell Timothy Richings Jon Hardy Owen Parkin Sean Walbridge Paul Garlick Julian Cassell Lloyd Ferreira Matthew Swarbrick Timothy Lamb Vyvian Pike Steve Forshaw Neil Thurgood David Miller Peter Deakin Charlie Holcomb Martin Miller Edward Elliot-Square Glyn Treagus Andrew Sexton David Kidner Tom Hicks Toby Sharpe Matthew Keech Kristian Wilson [59] Daniel Britton Chris Park [60] Ben Lawes Andrew Bell James Elliot-Square James Tizzard Danny Kerry Reginald Keates Damian Worrad Joseph Wilson Lee Savident Matthew Mixer Darren Cowley Martin Ford
Herefordshire redlinks
Harshad Patel Martin Weston Stephen Brogan Jonathan Wright Matthew Robinson Richard Skyrme Stuart Bevins Michael Bailey Mitchell Fowles Richard Harding Kevin Jarvis Robert Hall Richard Barlow Ian Blakemore David Graham (1971) [61] Neal Radford Kevin Cooper Jamie Sylvester Christopher Boroughs Stephen Price Mark Briers Paul Humphries Robert Hughes Stephen Adshead Karl Pearson Lee Caldicott Andrew Tweedie Paul Thomas Ismail Dawood Ross Lupton Aamir Farooque Neeraj Prabhu Nathan Round Andrew Edwards Andre Adams Jonathan Shaw Nicholas Davies Ravi Nagra Lincoln Roberts Andrew Mason Paul Lazenbury Glenn Roberts Naved-ul-Hasan Martin McCague Simon Roberts Aaron Barnes Matthew Rawnsley Franklyn Rose Mark Horrocks Richard Hall Duncan Willetts
Hertfordshire redlinks
John Cundle Roy Wacey Lawrie Clough Bob Broadbent Robin Gardner [62] Lawrence Wright Henry Tilly Stuart Boon Robert Simons Robin Marques John Iberson Alan Bell [63] Alan Day Jonathan Fellows-Smith John Appleyard David Evans Len Stubbs Geoff Smith Charles Jones (1934) [64] Francis Collyer Brian Collins Basil Hollington Alan Garofall Michael Dunn Donald Bick Wayne Osman Robert Pomphrey Stuart Ambrose James Wright David Ottley Alan Burridge Stuart Cradock Robin Johns Dilip Doshi Christopher Debenham William Merry Ian Beven Peter Neal Brian Evans Nicholas Wright Stephen Dean Chris Thomas Timothy Smith Robert Hailey David Surridge Nicholas Gilbert Martin Olley Martin Wright (1963) Reuben Herbert Steve Henderson Andrew Miller Andrew Needham Neil MacLaurin David Smith (1962) [65] Neil Vartan Iain Fletcher Gordon Harris John Carr Michael Voss David Ligertwood Martin James Richard Ellis Mark Gouldstone Nigel Ilott Kafeel Jahangir Cliff Cavener Jonathon Harvey Matthew Walshe Matthew Evans David Ward (1961) Andrew Griffin Derek Lane Stephen Burrow Steve Andrew Steven Sylvester Luke O'Reilly [66] Mark Everett David Hughes (1978) [67] Richard Jerome Justin Engelke David Lowe Stephen Lowe Matthew Smith Ben Frazer Simon White Scott Ruskin Paul O'Reilly Steve Cordingley Leonard Cooper Tom Cranston Neil Gladwin Nick Walker Kervin Marc Andy Armstrong Ronnie Kotkamp Gary Butcher Andy Lewis Jamie Murch Tony Skeggs Tom Pearman
Huntingdonshire redlinks
Roger Hudson Vincent Winn Steven Pope Martin Burton Jonathan Potter Adrian Cade Paul Swannell Lee Ingram Mark Turner (1969) [68] Gary Whitbread Neil Rowlands Paul Berrill Nick Pishos Kevin Sedgbeer James Woodward Chris Malton Billy Young Tog Humphreys Carl Bradfield Wayne Larkins David Gillett Lee Peacock Jason Coleman Michael Kay Alex Mutucumarana Jon Cade Robert Rollins Andrew Wright Pieter Strydom Nicholas Adams Danny Wilson
Lincolnshire redlinks
Geoff Robinson David Johnson (1944) [69] Charles Richardson (1946) [70] Martin Maslin Ivan Madray John Sunley Ronald Beeson Norman McVicker Johnny Lawrence Brian Evans (1936) [71] George Camplin Harry Pougher Geoffrey Plaskitt Duncan Fearnley Terry Johnson Ian Moore Mervyn Winfield Sonny Ramadhin Trevor Blades John Dale Paul Willis Michael Hodson Stephen Adlard Neil Priestley Guy Franks Kevin Brooks Paul Butler Roddy Estwick David Marshall Peter Hacker Richard Burton Geoff Cope Graeme Carsberg Clive Wicks Mark Fell Neil French Nigel Dobbs Simon Kelk David Storer Jim Love Nick Gandon Ian Pont Richard Bates Stephen Warman James Airey Paul McKeown Phillip Heseltine Austin Jelfs David Christmas Jonathan Wileman Russell Evans [72] Paul Rawden Stuart Fletcher David Gillett Mark Gouldstone Stephen Bradford Neil Gill (1971) [73] David Towse Simon Oakes Nicholas Armstrong Graham Wilson Steve Plumb Lesroy Weekes Peter Trend James Clarke Richard Howitt Lee Peacock Jonathan Trower Robert Chapman David Pipes [74] Kyle Mills Oliver Burford S. Trower Simon Webb Kristian Adams Shane Deitz Martyn Dobson Jonathan Davies Mathew Dowman Paul Pollard Elliot Wilson Guy Welton Ashley Wright Andrew Parkin-Coates Mark Higgs Stuart Airey Norfolk redlinks
Henry Blofeld Ian Mercer Bill Edrich David Pilch Terry Allcock Peter Sharpe John Shepperd William Rose Allan Rutter Martin Wright (1934) Tracey Moore James Donaldson Graham Saville Richard Jefferson David Stockings Colin McManus Gordon Bland Douglas Mattocks Alan Halford Mark Whitaker Quorn Handley Ian Battelley Paul Borrett John Greatrex Steve Plumb Robin Huggins Pervez Mir John Barrett Nigel Cook Philip Sharpe Edward Wright Terry Barnes Philip Ringwood Peter Thomas Andrew Agar Richard Innes Edward Hodson Robert Bradford Don Topley David Thomas Paul Whittaker John Carter (1963) [75] Rodney Bunting Daniel Stamp [76] Roger Finney Stephen Dixon Nick Taylor Jimmy Lewis Raymond Kingshott Mark Ellis Carl Rogers Richard Belmont Darren Savage Steven Taylor Richard Farrow Stephen Livermore David Morrell Steve Goldsmith Neil Fox Adam Cole Stephen Crowley [77] Carl Amos John Maynard Neil Foster Stephen Harvey Mark Powell Tim Boon Michael Ward Paul Newman Mark Thomas Martin Saggers Nicholas Adams Paul Bradshaw Matthew Boyden Mark Tipping Paul Harwood Gary Bailey Wendell Coppin James Walker Nigel Llong James Garner Peter Free Andrew Clarke Christopher Carey Chris Brown Robert Austin Christopher Borrett Michael Parlane Paul Taylor Pierre de Bruyn Matthew Wilkinson Josh Marquet
Northumberland redlinks
Michael Youll Peter Atkinson Mike Crawhall Joe Thewlis Jack van Geloven Raymond Swann Alec Johnson Mike Latham Alan Brown (1933) [78] Harry Henderson Ken Norton Kenneth Pearson John Woodford Ian Callen Stephen Greensword Peter Kippax William Robson Gordon Halliday Peter Ingham Michael Anderson Mike Younger Stephen Lishman Paul Pickworth Kelvin Williams Kevin Corby Henry Twizell Norman Graham Richard Dreyer Paul Cormack Graeme Morris Chris Old Peter Graham Paul Scott Paul Dutton Stu Gillespie Jim Purvis Simon O'Donnell Ian Pont Adrian Dalby Stuart Tiffin Jonathon Benn Paul Burn Peter Willey Wayne Falla Ian Conn Timothy Adcock David Borthwick Oliver Youll Michael Thewlis Graeme Angus Craig Stanley Adam Heather Graeme Hallam Matthew Thompson Philip Nicholson [79] John Windows David Rutherwood Lee Crozier Imran Shah Stephen Foster Bradley Parker Barry Stewart Stephen Chapman James Miller John Graham Rick Sellers Martin Pollard Martin Speight Christopher Hewison Shahid Nazir Wayne Ritzema Mark Symington Tim Stonock Iain Purdy Alexander Brown Allan Worthy Daniel Shurben Stephen Humble
Oxfordshire redlinks
John Bush Brian Edrich John Love Keith Talboys Robert Montgomerie David Banton Peter Smith (1944) David Laitt Michael Smith (Oxfordshire) [80] Anthony Buck [81] Robin Matthews Michael Nurton Stanley Hahn Peter Edmondson Giles Ridley Terence Strange David Parrott Brian Jeffries Alan Crossley Saeed Hatteea John Potter Nigel Chapman Nigel Harper Phillip Garner Robin Goodyer Simon Porter Dennis Lock Roger Busby Graham Hobbins Philip Densham Christopher Clements Martin Thomas Barry Collis Peter Bradbury Derek Gallop David Beckett Paul Fowler Keith Arnold James Manger Rupert Evans Geoffrey Ford David Wise Clive Ricks Ian Curtis David Hale Stuart Waterton Timothy Lester Patrick Jobson Jonathan Hartley Graham Savin Darryl Woods Kevin Hughes Stewart Laudat Sean Joyner Mark Cannons Andrew White (1967) [82] Jonathan Batty Keith Mustow Robert Williams Bruce Ellison Charles Knightley Arwyn Jones Benjamin Thompson Craig Haupt Adam Cook Ian Hawtin Luke List Paul Jeacock Robert Brooks Michael Bellhouse David Taylor (1974) Ian Evans Philip Evans Shahbaz Ali Timothy Smith Ian Crosby Richard Hawkins Richard Lynch Mark Rowell Simon Launder Johnny Nambiar Manoj Parmar Richard Kaufman Giles Peddy
Shropshire redlinks
Steve Johnson Doug Slade Robert Burton (1943) Peter Dawson Brian Perry Geoffrey Hayes Philip Oliver Geoffrey Othen Peter Bradley David York David Breakwell Colin Hemsley Rodney Cass Stephen Gale Joseph Smith John Swinburne Babu Meman Andrew Barnard Peter Ranells John Foster John Hulme (1950) Bryan Jones Cedric Boyns Somachandra de Silva Steve Ogrizovic Derek Ashley Duncan Perry Mushtaq Mohammad Malcolm Nash Mark Davies (1962) [83] Ian Hutchinson Tony Parton Philip Wormald Maninder Singh John Roberts Geoffrey Edmunds John Abrahams Andy Johnson Jason Weaver Derrick Page Adam Byram Brian Shantry Paul Pridgeon Andrew Williams Giles Toogood Michael Davidson (1970) [84] Michael Cronin Kevin Sharp Dean Marsh Paul Blakeley Jonathan Anders Asif Din Gavin Byram Andrew Mackelworth Duncan Bowett Adam Shimmons William Davies James Ralph Matthew Turner Scott Ellis Kamran Sheeraz Abdul Hafeez (ENG) Matthew Tilt Kevin Evans Nicholas Archibald Mark Downes Gareth Mumford Anthony O'Connor Richard Burton Mark Bamford Dominic Williamson Guy Home David Boden Marcus Marvell Tim Mason Maisam Hasnain Ben Platt Ian Gillespie Chris Rogers Duncan Catterall Neil Smith Christopher Martin Gary Fellows Jonathan Whitney Mark Robinson (1984) [85]
Staffordshire redlinks
David Hancock Peter Gill [86] Christopher Marks Nasim-ul-Ghani John Moore Michael Ikin Richard Downend Douglas Henson Roger de Ville Peter Swannick Peter Timmis Peter Gibbs Colin Price Brian James (1941) [87] Sidney Owen Thomas Pearsall Leslie Lowe Michael Green Keith Stride Richard Boothroyd Graham Warner Stanley Trafford Derek Nicholls Roger Lancaster Martin Hill Malcolm Milward Brian Gessner David Cartledge Brendan McArdle Nicolas Archer Paul Marshall Alan Griffiths David Blank Russell Flower Mervyn Brooker Keith Maguire Dilip Vengsarkar David Wenlock Andrew Webster Steven Dean David Banks Joey Benjamin Jonathan Addison Dipak Patel Andrew Hawkins Jonathan Waterhouse Philip Oliver Anthony Dutton Stephen Perryman Harshad Patel Andrew Mackelworth Paul Taylor Steve Monkhouse Robert Grant Mark Humphries Robert Dyer Paul Newman Russell Spiers Gary Williams Nigel Hackett Ross Salmon Anthony Hobson Simon Myles Derrick Page Paul Shaw Paul Allott Timothy Heap Kaushik Patel Laurie Potter [88] Peter Ridgway Jason Brown Christopher Feltham Denton Brock Alan Richardson Ian Stokes David Pashley David Womble Simon Horsfall Peter Wellings Mark Steele [89] Richard Harvey David Boden Jonathan Gray [90] Richie Jervis Tim Tweats Graeme Archer David Follett Iain Carr Andrew Jones (1977) [91] Jamie Jervis Greg Wright Ottis Gibson Richard Cooper Greg Willott Guy Bulpitt Michael Longmore David Edwards Geoffrey Crook Gavin Franklin Rob Bailey Kim Barnett Robert King (1978) [92] Dinesh Mongia Paul Goodwin Imran Tahir Jamie Benstead Christopher Howell Peter Wilshaw Alfonso Thomas Simon Renshaw
Suffolk redlinks
Ian Prior Robert Flack Clifford Cunnell Michael Scrutton Bob Cunnell John Cadman JE Green Richard English John Hargreaves Colin Rutterford Cyril Perkins Anthony Warrington John Stuck Peter Jones Simon Clements Roger Howlett Stuart Westley Robin Hobbs Richard Robinson Maurice Grant Paul Rice Timur Mohamed Stephen Long [93] Richard Done Keith Bishop Brian Mayes [94] Michael Maranta Peter Hayes David Barker Justin Edrich Philip Caley Dick Bond Russell Green Colin Graham Gordon Morgan [95] Reuben Herbert Simon Ferguson Peter Rawson Adrian Brown Michael McEvoy Hedley Wright Kevin Brooks Mark Bailey (1960) [96] Richard Pybus Michael Sturgeon Simon Halliday Chris Gladwin Michael Peck Ian Graham Andrew Golding Keith Butler Andrew Squire Craig Miller [97] Ray East Paul Douglas John Clinch Robert Gofton Darrell Carter Derek Randall Glucka Wijesuriya Russell Catley Simon Steel Adam Seymour Dave Callaghan Christopher Seal Aidan Baker Gary Kirk Justin Bishop Daniel Rock Paul King Andrew Brown Bill Athey Christopher Warn Matthew Catley Kevin Shaw [98] Richard Pineo Andrew Poole A. Burch Chris Swallow Andrew Hall Trevor Smith Bobby Sher Andrew Mawson Martin van Jaarsveld Pierre Joubert Ian Morton Benjamin France Doug Watson Timothy Catley Lou Vincent Andrew McGarry
Wales Minor Counties cricketers
Andrew Jones (1972) [99] Andrew Harris (1971) [100] Barry Metcalf John Derrick Kristian Bell Andy Puddle Gerwyn Edwards Barry Lloyd Adrian Griffiths Tony Smith Aamir Akram Craig Evans (1971) [101] Michael Newbold Jude Chaminda Steffan Jones Mark Frost Stefan Jenkins David Lovell Roger Clitheroe Mark Davies (1969) [102] David Towse Alexander Barr Steve Barwick Jonathan Davies Ryan Sylvester Philip George James Langworth Paul Warren Mohammad Ali Paul Jenkins Tim Hemp Phil Simmons Colin Metson Lyndon Jones Gareth Davies Nathan Gage Owen Dawkins Alex French [103] Owain Hopkins Sion Morris Richard Skone Craig Barnsley Alun Evans Gareth Rees Keith Newell Matthew Mason (1984) Ian Capon Nick Swetman Michael O'Shea Will Bragg Kyle Tudge Carl Roberts [104] Huw Waters Adam Davies
Wiltshire cricketers
David Green Peter Russell James Hurn Anthony Smith Basil Chivers David Richards Michael Hanna Michael Martin John Savin Anthony Marshall [105] James Merryweather David Gardner David Essenhigh Ian Lomax Philip Hough Brian White Andrew Barker Richard Gulliver James Ridge David Simpkins (1962) [106] John Livermore Bill Smith Terry Barwell Martin Scott Paul Meehan John Alford John Rice Philip Thorn Richard Cooper Jeremy Newman Michael Bailey David Mercer Gerald Meale Russell Wilson Robert Lanchbury Mohinder Amarnath David Simpkins (1934) [107] John Spencer (1954) [108] Jeffrey Cullip Christopher Trembath John Inchmore Mark Watts [109] Kevin Foyle Robert Savage John Dixon Paul Bail Stephen Williams (1954) David Pike Mark Davis Jeremy Thompson William Johnson (1962) [110] Andrew Mildenhall Matthew Holland David Turner Neil Shardlow Steve Malone Lawrence Smith Paul Marsh Keith Tomlins Stephen Perrin Phil North Neil Prigent Grant Sheppard Stuart Barnes Dwain Winter Jamie Glasson Robert Wade James Taylor (1974) [111] Roger Sillence Russell Rowe Richard Bates Paul Clifford Andrew Collins Billy Taylor Paul Draper Malcolm Swift Roger Fouhy Brett Crosdale Kevin Nash Jason Searle Craig Gibbens Richard Bedbrook Paul Bates James Tomlinson Jeremy Goode Mark Coxon Christopher Budd Baqar Rizvi James Hibberd Danny Chard Jimmy Adams Michael Coles Chris Rogers James Golding
Derbyshire Cricket Board cricketers
David Smit Adrian Marsh Doug Watson Kamran Afzaal Ian Darlington Chris Marples Nathan Dumelow Simon Moore (1974) [112] Peter Camm Ian Parkin David Ward Rawait Khan Pervez Iqbal David Dodds Peter Davies Alan Gofton Matthew Hall Kevin Hollis Andrew Goodwin Ben Spendlove Carl Eyden Simon Lacey George Moulds John Jordison Carl Doar William Bagshawe Joseph Greenhalgh Kaisar Altaf John Trueman John Owen Naeem Akhtar Dave Hallack James Ede Russell Sexton
Durham Cricket Board cricketers
Shaun Birbeck Paul Burn Adrian Hedley Andrew Hall Graham Shaw Gary Brown Stephen Ball Benjamin Usher Gareth Smith Graeme Bridge David Sherrington Christopher Hewison Steven Chapman [113] Marcus North Allan Worthy Ian Pattison Philip Mustard Mark Davies Quentin Hughes Lee Rushworth Gary Scott Stephen Humble Ashley Day Gary Pratt Christopher Mann [114] Gordon Muchall Richard Waite [115] Ian Hunter Christopher Dodsley Simon Birtwisle Jim Allenby Nadeem Khan David Wilson Liam Plunkett Kyle Coetzer Graham Onions
Essex Cricket Board cricketers
Andrew Hibbert Nicholas Carlier Giles Ecclestone Alex Richards Andrew Churchill Christopher Sharp Simon Fitzgerald Timothy Jones Andrew MacKinlay Arif Saeed Jamie Sparrow Simon Moore (1973) [116] Christopher Sains Ian Flanagan Devang Gandhi Andrew Clarke John Chambers Ravi Bopara Mel Hussain Rory Ellison
Gloucestershire Cricket Board cricketers
Christopher Budd Paul Lazenbury Chris Taylor (1976) Andrew Edwards Mark Coombes Simon Hinks Alastair Bressington Stephen Pope Jonathan White [117] James Rendell Damian Forder Nicholas Stovold Imraan Mohammad Nathan Bressington Richard Howell Stuart Barnes Thomas Cotterell Simon Cowley Michael Sutliff James Pearson Ben Staunton Alex Gidman Neil Stovold Stuart Priscott Robert Jennings [118] Danny Chard William Rudge Stephen Caple Jackson Thompson William Gidman Mark Guest Graham Williams
Hampshire Cricket Board cricketers
Luke Sears Matthew Compton Chris Nevin Lawrence Prittipaul Matthew Scott Rajesh Maru David Banks (1975) [119] Roger Miller Charles van der Gucht Kirk Stewart Andy Perry Damian Shirazi Graeme Smith Ross Hunter Christopher Yates Chris Tremlett Ian Hilsum James Tomlinson Paul Marks [120] Christopher Benham Richard Hindley Richard Kenway Christopher Knight Ben Nolan James Hibberd Paul Gover Stephen Snell David Greetham Richard Dibden Luke Ronchi Daniel Peacock Mackie Hobson Jonathan Norris Charles Forward Iain Brunnschweiler Daniel Goldstraw
Kent Cricket Board cricketers
Grant Sheen Mark Alexander Matthew Featherstone John Bowden Simon Williams James Golding Eddie Stanford Gary Joyce Damon Trigger Andy Tutt Kevin Masters [121] Chris Tooley Shammi Iqbal James Tredwell Andrew Walton Andy Bray Lewis Jenkins Jeffrey Snowden James Lincoln James Hodgson [122] Matthew Banes Alex Loudon Leon Morgan Robert Ferley Ryan Minter James Rowe Hugo Loudon Kenny Bingham Darren Scott [123] Matthew Bennett Terry Rollock Matthew Dennington Mark George
Lancashire Cricket Board cricketers
Mark Lomas Jonathon Harvey Paul Green David Heyes Roland Horridge David White (1967) [124] Stephen Dearden David Snellgrove Darron Foy Matthew Parkinson Damian Eyre [125] Neil Bannister Graham Knowles Russell Edmonds James Anderson Matthew Taylor Stuart Catterall Gavin Reynolds Philip Unsworth Steven Oddy Irfan Rana Sajid Mahmood Duncan Whalley Christopher Barrow Paul Horton John Armstrong Gareth Cross Steven Croft Oliver Newby Andrew Mercer
Leicestershire Cricket Board cricketers
Michael Sutliff Ashley Wright [126] Nemash Patel Anthony Pollock Neil Pullen Richard Hutchings Christopher Griffiths Lee Pollard James Smith David Brignull Paul Fisher (1977) [127] Luke Reeves Craig Crowe Paul Widdowson James Bull Karl Smith Simon Pearson Jamie Hart [128] Tom New Jamil Hassan Karl Geary Olsen Murrain Adam Rennocks Stephen Adshead Dan Furnival Luke Wright Oliver Williams Nicholas Ferraby Craig Macconacie Gareth Parkin Jigar Naik Matthew Trevor Neal Mackey
Middlesex Cricket Board cricketers
Mark Crawley Tom Harrison Brad McNamara David Bowen [129] Robin Jones Nadeem Mohammed Alastair Fraser Mark Lowrey Chetan Patel Ben Scott Simon Weale Rajesh Rao Tom Simpson Keerthi Ranasinghe Carlos Remy Robert Nelson [130] Ricky Fay Kervin Marc [131] Neil Sargeant John Maunders Stephen Price Peter Wellings Mark Wright Vernon Hill Kirk Powell Chris Peploe Luke O'Reilly [132] Luke Stoughton Richard Barlow (1972) [133] Ian Boynton Matthew Creese Paul Dancy Chris Tetley Chris Goldie David Young Sachin Patel James Rodham Craig Jones Paul Smith (1975) [134] Christopher Coleman
Northamptonshire Cricket Board cricketers
Arran Steele Jeffrey Cook Tim Coleman (1971) [135] Jeremy Goode Raymond Swann Richard Falkner G. Thompson Richard Ashton Mark Wolstenholme Dale Iniff Robert Pack John Mann (1983) [136] Alec Swann Richard Kaufman Thomas Dann John Wolstenholme Ross McLean David Austen David Roberts Brenden Fourie David Capel Marcus Steed Paul Coverdale Terry Barratt Martyn Dobson Jamie Wade David Paynter Craig Jennings Mark Neave Richard King R. Large Andrew Daniels Chris Park [137] Thomas Baker Adam Shantry
Nottinghamshire Cricket Board cricketers
Simon Neal Karl Thomas Andrew Jackman Stephen Brogan Jamil Hassan Jonathan Shaw Stephen Randall John Wakeling Wayne Spooner Rashid Shafayat Zahid Iqbal William Kirby Mark Saxelby James Hindson Bilal Shafayat James Cameron Richard Wyld Rahim Karim Simon Shipp Nadeem Malik Vikram Atri Chris Tolley Murray Creed Thomas Savill Aaron Thomas Peter Scott Bhavesh Patel Richard Pilgrim Richard Hodgkinson Aquib Afzaal Mark Footitt Richard Bates Paul Riley Peter Wilshaw Mark Tournier Travis Binnion Suneal Sharma
Somerset Cricket Board cricketers
Kevin Blackburn Peter Trego Gordon Swinney Kevin Parsons Gregg Brown Richard Trottman Kevin Sedgbeer Gary Bennett Steven Jenkins Mathew Dimond Ben Wellington Lee Cooper Michael Coles John Williams Wes Durston Gareth Andrew Christopher Hunkin Ian Jones Tom Webley Tim Burt Richard Pannell Matthew Gitsham Brian Hoyle Matthew Bulbeck Oliver Bailey Robert Travers Arul Suppiah James Hildreth Richard Timms (1984) [138] Alasdair Garnsworthy Michael Parsons
Surrey Cricket Board cricketers
Timothy Carter John Fry Graham Crawford Michael Carberry James Clutterbuck Quentin Ferreira Mark Bainbridge Chris Bullen Mark Kenlock Ian Bishop (1977) Peter James Jonathan Wileman Bob Falconer Neil Kendrick Tim Hodgson Zander de Bruyn Gareth Batty Oliver Slipper Neil Farnsworth Philip Sampson Scott Newman Timothy Murtagh David Gorrod Efren Cruz Sam Andrews Richard Bowers Richard Mansfield Rikki Clarke Andrew Hollingsworth Max Hall Richard Johnson (1979) [139] Giles Puckle Gary Martin (1968) [140] Sairaj Bahutule Joe Porter [141] Noel Brett Aidan Baker
Sussex Cricket Board cricketers
Paul Stevens Michael Yardy Ian Cox Mark Newell Christopher Mole Danny Alderman Bradley Smith Stuart Simmonds Shane Jurgensen Brian Chambers [142] Jonathan Newell Dominic Clapp George Campbell Kashif Ibrahim Hugo Southwell Richard Halsall Nicholas Creed John Morgan Steven Ades Matthew Prior Nicholas Creed David Hussey Richard Jackson Andrew Winstone Marc Hazelton Carl Hopkinson John Snashall Jason Finch Andrew Cornford Nick Weekes Neil Turk Andrew Hodd Andrew Perry Michael Harrison
Warwickshire Cricket Board cricketers
Kevin Bray Ian Bell Aamir Farooque Christopher Howell Jim Troughton Steve McDonald Daniel Dalton Spencer Platt Naheem Sajjad Andrew Brookes Darren Altree Simon Gear Michael Foster Jan Dreyer Graham Wagg Adam Smyth David Barr Neil Humphrey Richard Dandy Ian Westwood Gavin Shephard Ian Clifford Waqar Mohammad Tom Mees Jonathan Ship Luke Parker Bhavin Joshi Jamie Spires Guriq Randhawa Huw Jones Nick Warren Wasim Khan Elliot Wilson Shitanshu Kotak Lee Marland Navdeep Poonia Paul Griffiths Alexander Allen Michael Dean
Assam cricketers
B. Bose Naba Bhuyan Peter Bullock Amalendu Guha Roy Pahlajani Rupert Kettle Hirendranath Sadhu LN Karanji A. Ahmed P. Atkins Nalini Chowdhury H. Saikia M. Talukdar Nurul Amin M. Seth Eric Blankley Gerald Eastmure R. Puri Pulin Das R. Chakravarty SN Sanyal Abani Hazarika Ratnahash Goswami R. Tripathi J. Ghosh G. Das JN Barua P. Rashid L. Doran S. Rehman Pradip Hazarika Sen (Assam) N. Sengupta Badal Thakur L. Kalita Tapan Barua NP Jagdishan KK Baishya Benjamin Frank SK Girdhari Aswani Rajbanshi Girin Barua A. Sarma D. Goswami D. Barua (1950s) [143] Madhurya Barua Siba Gogoi Gangaram Das Pardip Phukhan Sashi Barkataki Sunil Bhattacharjee P. Goldsmith Anil Moitra Ram Prakash Probobh Chowdhury S. Chakravarthi N. Singh M. Chowdhury B. Saikiya M. Borah A. Mech Deb Sharma AK Ganguli Anup Ghatak Kalyan Barua S. Deblaskar MV Bharali Khakan Ahmed K. Bordoloi Anwar Hussain (Assam) HP Bezbarua Parimal Bhattacharjee SM Qamar D. Barua (1960s) [144] Naren Sabhapandit B. Maitra GN Kunjru Nandan Bezbarua TS Bhattacharjee Arun Chowdhury (Assam) [145] Umesh Sarma Shyamapada Bhattacharjee Ashok Medhi SA Safdar Probir Hazarika Bimal Bharali Nurul Hussain Khireshwar Dutta J. Barua S. Barua J. Mehra Nandan Bezbarua Naren Sabhapandit D. Das [146] Bimal Bharali Khakan Ahmed Ashok Medhi Arun Chowdhury (Assam) Sunil Bhattacharjee Anup Ghatak Khireshwar Dutta Shyamapada Bhattacharjee T. Sharma G. Kuthari S. Das Abani Hazarika D. Zaman Anwar Hussain SA Safdar K. Deka Nurul Hussain Parimal Bhattacharjee Madhurya Barua Amal Das HP Bezbarua PS Barua Raju Phukhan P. Kanwar Dhruba Sabhapandit Ratul Das S. Deka Mukirur Rehman M. Saikia V. Naidu Sushil Uzir Kamal Das Munna Kakoti Mukut Das Kalyan Dutta CM Soni Nagash Singh P. Chowdhury S. Kumar Gautam Das A. Goswami Riazul Haque Dipak Borgohain SM Qumar N. Goswami Naba Konwar Amal Das Sumit Dutta Prafulla Kalita Masood Khan Utpal Bhattacharjee Pradeep Sharma Partha Hazarika Satya Chakraborty Zakir Hussain Deepak Das (1965) [147] Rajesh Borah Gautam Hazarika P. Konwar Biswajit Majumdar Umananda Bora Sumit Nag Pankaj Srutikar Paramesh Borah Zia-ul-Haque D. Pandit Hemanga Baruah Arun Kalita Bipul Das S. Baruah A. Haque Jayanta Chowdhury Barun Das Jayanta Roy Rajkumar Das Debajit Chetia Pabitra Dutta Avasarala Rao Pritam Hazarika Deepak Das (1980s) [148] Zahir Alam Rajinder Singh Pradeep Kochar Shirish Srivastava Manoj Bhagawati Niranjan Das Samarjit Neogi Gautam Dutta Kaustav Baruah Devjit Saikia Vijay Tewari Lalchand Rajput Sulakshan Kulkarni Zahid Ahmed Vinod Sharma Debjit Chakraborty Chandrakant Pandit Ravindra Thakkar Javed Khan Zakaria Zuffri Izaz Hussain Satya Sarkar Javed Zaman Kishore Talukdar Subrajit Saikia Parag Das Surajit Burgohain Nishanta Bordoloi Deep Bora Nasir Gulkhan Sunil Limaye Anshuman Bhagawati Sangram Sawant Subhadeep Ghosh Vinayak Samant Abhijit Das (1976) [149] Sanjay Dey Sukhvinder Singh Sumit Das Indrajit Singh Utpal Medhi Dhruba Jyoti Singh Iqbal Khan Gyanesh Borah Tilak Das Arup Sharma Tarun Das Sandeep Joshi Pratim Dutta Tariq-ur-Rehman Onkar Singh Bachan Singh Seetharaman Ganesh Kumar Sunil Subramaniam Manoj Joglekar Jayaraman Gokulakrishnan Arlan Konwar Mritunjoy Gohain Samarjit Nath Mark Ingty Dinesh Mahanta Palash Das Kiran Powar Sunil Viswanathan Mrigen Talukdar Pranjal Tamuli Saurav Bhagawati Dhiraj Goswami Souvik Das Khanin Saikia Vasanth Saravanan Rajagopal Sathish Raju Raghuram Raj Yadav Divakar Vasu Sajjad Hussain Parvez Aziz Chandan Rawat Gokul Sharma Jason Lamare Jagadeesh Arunkumar Anand Katti Krishna Das Arlan Konwar Abu Nachim Tarjinder Singh Kunal Saikia Sujay Tarafdar Bichitra Baruah Pritam Das Sadagoppan Ramesh Sridharan Sharath Somasetty Suresh Rajdeep Das Bitob Mahanta Amzad Ali Sibsankar Arabinda Roy Deepak Sharma Jacob Martin Sarupam Purkayastha Ranjit Mali Pritam Debnath
Female first-class cricketers
Hazel Pritchard Ruby Monaghan Nell McLarty Essie Shevill Kath Smith Hilda Hills Margaret Peden Lorna Kettels Anne Palmer Peggy Antonio Fernie Blade Myrtle Maclagan Betty Snowball Molly Hide Mollie Child Joy Partridge Betty Archdale Doris Coysh Joy Liebert Peta Taylor Mary Spear Carol Valentine Joyce Brewer Barbara Peden Rene Shevill Mary Richards Amy Hudson Hilda Buck Margaret Marks Pearl Savin Mabel Corby Ruth Symons Marge Bishop Agnes Ell Peggy Taylor Merle Hollis Hazel Miller Nancy Browne Winnie George Patricia Holmes Molly Flaher Alicia Walsh Elsie Deane Muriel Lowe Joyce Haddelsey Joan Davis Muriel Haddelsey Eileen Whelan Betty Belton Mona Greenwood Alice Wegemund Joan Schmidt Molly Dive Una Paisley Betty Wilson Lorna Larter Norma Whiteman Thelma McKenzie Myrtle Edwards Myrtle Craddock Billie Fulford Joan Hatcher Joy Lamason Ina Lamason Vera Burt Phyl Blackler Hilda Thompson Una Wickham Vi Farrell Joan Francis Flo McClintock Joyce Christ Alma Vogt Cecilia Robinson Mary Duggan Hazel Sanders Netta Rheinberg Dorothy McEvoy Joan Wilkinson Megan Lowe Mary Johnson Barbara Wood Dot Laughton Grace Morgan Dot Bailey Peg Batty Esther Blackie Grace Gooder Winifred Leech Mary Spry Barbara Murrey Annie Geeves Margaret Lockwood Mary Allitt Valma Batty Mavis Jones Betty Birch June James Joyce Powell Verna Coutts Rona McKenzie Eris Paton Betty Sinclair Mary Rouse Helene Hegarty Kay Green Anne Sanders Jean Coulston Polly Marshall Ruth Dow Kit Raymond Barbara Orchard Eileen Massey Val Slater Joyce Bath Olive Smith Jean Stonell Mary Webb Gwen Sutherland Betty Thorner Brenda Duncan Evon Dickson Ruth Westbrook Edna Barker Audrey Disbury Dorothy Macfarlane Phyl Blackler Joyce Currie Nell Massey Joyce Dalton Faith Coulthard Marjorie Marvell Josephine Batson Marie McDonough Eleanor Lambert Joy Irwin Pamela Hollett Barbara Cairncross Sheila Nefdt Eileen Hurley Yvonne van Mentz Jennifer Gove Jean McNaughton Lorna Ward Audrey Jackson Kathleen Smith Alison Ratcliffe Rachael Heyhoe-Flint Mollie Hunt Margaret Rutherford Sheila Plant Esme Irwin Barbara Pont Beverly Lang Maureen Payne Patricia Klesser Ann Jago Dulcie Wood Pat Moore Daphne Robinson Loretta Bayliss Norma Wilson Liz Amos Miriam Knee Muriel Picton Patricia Thomson Lynn Denholm Janice Parker Hazel Buck Lorraine Kutcher Jacqueline Elledge Sandra Brown June Bragger Mary Pilling Eileen Vigor Helen Lee Margaret Jude Jacqueline Whitney June Stephenson Lesley Clifford Judi Doull Betty Maker Bev Brentnall Carol Oyler Trish McKelvey Janice Stead Jos Burley Jill Saulbrey Jackie Lord Wendy Coe Lynne Thomas Rosemary Goodchild Enid Bakewell Chris Watmough Jean Clark Carole Evans Elaine Bray Dawn Newman Joyce Goldsmith Anne Gordon Jillian Need Patsy May Shirley Hodges Margaret Wilson Heather Dewdney Vera Burt Louise Clough Jill Cruwys Shirley Cowles Pat Carrick Jenny Olsen Ann McKenna Bev Wilson Jackie Potter Jan Lumsden L. Kinsey L. Corneliussen Wendy Weir Tina MacPherson Denice Eggleton Ann Mitchell Shirley Banfield Raelee Thompson C. Auty Margaret Jennings Lorraine Hill Valerie Farrell E. Ingall Liz Sutcliffe Mary Bawden D. Ayling Glenda Gordon Wendy Blunsden S. Dansie Lyn Mays J. March R. Manning D. Brook M. Burke P. Mace Jan Law-Davis Lyn Smith D. Marks J. Shearman Carmel Slater Betty Ellis H. Asquith Faye Truscott L. Houlton Joy Hamilton J. Wilson Alison Clarke Chris Garwood L. Marks H. Lewington Lynda Prichard Elaine White Liz Allan Dawn Rae Lesley Johnston Ethna Rouse Carole Gildenhuys Dawn Moe Beverley Botha Denis Weyers Moira Jones Juanita van Zyl Wea Skog Gloria Williamson Carol Marett Brenda Williams Myrna Katz Karen Price K. Priday A. Bush S. Collins S. McInnes D. Carson Marlene Pressley K. Smith Norma Brauer S. Johnson Jenny Howe Sharon Tredrea H. Kinsman Sharyn Hill P. Bunce Anthea Hazelhurst R. Purdie Patricia Sweeney Wendy Hills ML Davidson Jill Wheeler Donna Pendreigh Julie Furness A. Cooper Elizabeth Franks Kim Laburn G. Garwood Mary Cornish A. Fuhrmann Clare Papasergio Peta Verco P. Walkington E. Golding P. Hanton A. Bannister Sue Adair Betty McDonald J. Beech Janette Tredrea Judy Laing J. Stevenson T. Maine S. MacInnes R. Walkington L. Verco Cathy Garlick Barbara Tryde Christine White Debbie Martin Fiona Blake Fay Wilkinson Suzanne Chapman Cecilia Wilson Kath McGready Fowzieh Khalili Shobna Pandit Meena Thakkar Sudha Shah Shantha Rangaswamy Shirin Kiash Sreerupa Bose Ujwala Nikam Diana Edulji Runa Basu Sharmila Chakraborty Rajesh Walia Rajeshwari Dholakia Chandrika Kenia Lopamudra Bhattacharji Sandra White Glenis Brown Helen Malcolm N. Bose Barb Bevege Sue Rattray Maureen Peters Edna Ryan L. Price Julie Stockton Vicki Freer Kerry Mortimer P. Gross E. Shahinger L. Hollingsworth Karen Read A. Herd Noona Thompson K. McDonald M. Edwards Keya Roy Sandhya Mazumdar Kalpan Paropkari Denise Jelley Cherl Henshilwood Eileen Badham Vicki Burtt Karen Hadlee Viv Sexton Jyotsana Patel Behroze Edulji Sue Brown Shubhangi Kulkarni Susan Itticheria Jenny Stenning Louise Browne Jasmine Sammy Gloria Gill Vivalyn Latty-Scott Beverly Browne Pat Whittaker Menota Tekah Janet Mitchell Grace Williams Peggy Fairweather Sheryl Bayley Yolande Geddes-Hall Nora St Rose Jan Southgate Julia Greenwood Glynis Hullah Megan Lear Jackie Court Dorothy Hobson Joanne Alexander Uthpala Chakraborty Lesley Murdoch Ev Miller Jill Kennare Jen Jacobs Debbie Hockley Shirley-Ann Bonaparte Patricia Alfred Susan Goatman Janette Brittin Jacqueline Wainwright Cathy Mowatt Merlyn Edwards Jill Powell Katherine Brown Annette Fellows S. Carger Robbie Ellis L. White Lyn Fullston Lynley Hamilton Ev Poole P. Jacobson Trish Dawson Lindsay Reeler Lianne Tooth Lyn Larsen Lisa Davies Leonie Callaghan Sally-Ann Moffat S. Spring M. Ready L. Hughes D. Adams Erena Tsikleas J. Beeston K. Wyvill B. Sigley R. Love K. Webber J. Jansen Denise Emerton Jenny Owens Denise Martin J. Keenan C. Silich Rhonda Kendall Ruth Buckstein Lee Albon Wendy Napier Sue Gell Margaret Girdler Bernie Neape S. Deason D. Markes K. Marshall M. Arnold L. Mullins T. Muller B. Bradtke Katherine Raymont Lynette Cook Glenda Hall Debbie Comino C. Smith D. Duks Lynne O'Meara K. Brett J. Stone S. Steenkamer Bronwyn Calver L. Cullen M. Bell C. Warton Karen Brown J. Lord L. Browne Belinda Haggett Debbie Wilson J. O'Donnell Judy Esmond Robin Knox F. Young S. Poole D. Gibson L. Coss N. Phillips G. Lawrence C. Lansbury S. Fleming S. Macdonnell Wendy Pitz S. Denham A. Judd B. Holloway Isabelle Tsakiris C. Baulderstone P. Meyers A. Sein C. Lambert C. Leppard T. Kavanagh Garji Bannerji Vrinda Bhagat Anjali Pendharker Nilima Jogelekar Shashi Gupta Sujata Sridhar Chris Matthews (1959) Sandhya Agarwal Arunadhati Ghosh Rita Dey Nicki Turner Janette Dunning Karen Plummer Rose Signal Ingrid Jagersma Liz Signal Linda Fraser Carole Hodges June Edney Janet Tedstone Gill McConway Avril Starling Sue Metcalfe Jackie Clark Shona Gilchrist Sarah Potter Jane Powell Helen Stother Jill Stockdale Mithu Mukherjee Sandra Braganza Lois Simpson Karen Gunn Delwyn Costello Nancy Williams Katrina Molloy Rajani Venugopal Neeta Kadam Sharlene Heywood Kerry Saunders Jan Howard K. Brown D. Cook L. Pepper Jodie Davis K. Driscoll M. Casey K. Paine K. Raymond C. Powell A. Rowell D. Andrew M. Cole K. Draheim M. Pearson N. Phillips M. Reeler Denise Annetts Sally Griffiths R. Hore Cathy Smith R. Jones Lee-Anne Hunter Tunde Juhasz K. Beck Carolyn Dittmar L. Forrest Andrea McCauley A. Pearton Fran Kearney A. Markam J. Wall Kim Fazackerley J. Lonergan J. Triffitt M. Ford C. Lyons J. Stocks S. Muller M. Hare S. Price C. Player T. Meintanis J. Reid Zoe Goss L. Downs Francis Leonard J. Ellis K. Donnelly L. Gallagher A. Geddes S. Orth T. Kearney C. Vilter J. Thomas S. Michell S. Flett Rekha Punekar Venkatacher Kalpana Minoti Desai Manimala Singhal Lesley Cooke Julie May Amanda Stinson Gill Smith Joan Lee L. O'Brien B. Rooke K. Bryant SJ Moore J. Pitcher Joanne Broadbent A. McCaley K. Wells B. Sinley D. Andrews Julie Calvert D. Wilson C. Shearer B. Mitchell L. Wilson R. Vanderzwet S. Haywood Karen Hitchcock L. Worthington C. Vitler B. Pearce Wendy Watson Jo Chamberlain Elaine Wulcko Karen Jobling Karen Smithies Penny Kinsella Jennifer Turner Brigit Legg Catherine Campbell Julie Harris Belinda Clark Pramila Bhatt Seema Desai Cathryn Fitzpatrick Helen Plimmer Debra Maybury Suzie Kitson Lisa Nye Kim McDonald Maia Lewis Shelley Fruin Yvonne Kainuku Sarah McLauchlan Tania Woodbury Debbie Stock Emily Drumm Janet Godman Jane Smit Charmaine Mason Arati Vaidya Rishijae Mudhal Anju Jain Chanderkanta Kaul Purnima Rau Sangita Dabir Renu Margrate Laya Francis Neetu David Trudy Anderson Kirsty Flavell Clare Nicholson Sarah Illingworth Katrina Keenan Delwyn Brownlee Justine Russell Lisa Keightley Karen Rolton Caroline Ward Stephanie Theodore Avril Fahey Barbara Daniels Kathryn Leng Melissa Reynard Clare Taylor Anjum Chopra Shyama Shaw Sue Redfern Clare Connor Jo Garey Olivier Magno Julia Price Karen Musson Justin Fryer Ruth Lupton Sarah-Jane Cook Kelly Brown Helen Daly Anna Smith Charlotte Edwards Lucy Pearson Vasanthi Ratnayake Dedunu Gunaratne Rasanjali Silva Vanessa Bowen Ramani Perera Chaturi Thalagalage Kalpana Liyanarachchy Chamani Seneviratne Rose Fernando Chandrika Lakmali Thanuja Ekanayake Nazia Nazir Sadia Butt Deebah Sherazi Asma Farhand Nazia Sadiq Kiran Baluch Shaiza Khan Sharmeen Khan Shazia Hassan Mahewish Khan Muqudos Khan Sarah Collyer Melanie Jones Jane Franklin Claire Taylor Laura Newton Hemlata Kala Kalyani Dhokarika Rupi Shastri Deepa Marathe Zehmarad Afzal Sajjida Shah Khursheed Jabeen Uzma Gondal Karen Young Clare O'Leary Caitriona Beggs Mirian Grealey Anne Linehan Catherine O'Neill Clare Shillington Saibh Young Ciara Metcalfe Isobel Joyce Barbara McDonald Caroline Atkins Arran Brindle Kate Lowe Laura Harper Nicki Shaw Dawn Holden Michelle Goszko Louise Broadfoot Terry McGregor Julie Hayes Jackie Hawker Helen Wardlaw Amrita Shinde Mithali Raj Mamatha Maben Aru Kirkire Bindeshwari Goyal Jhulan Goswami Jaya Sharma Sunita Singh Mandie Godliman Isa Guha Lisa Sthalekar Alex Blackwell Emma Liddell Kris Britt Lydia Greenway Claire Cowan Josephine Barnard Daleen Terblanche Alison Hodgkinson Johmari Logtenberg Charlize van der Westhuizen Yulandi van der Merwe Crizelda Brits Sune van Zyl Alicia Smith Leighshe Jacobs Rosalie Birch Laura Spragg Nolu Ndzundzu Kate Pulford Maria Fahey Katey Martin Haidee Tiffen Aimee Mason Sara McGlashan Nicola Browne Rebecca Steele Louise Milliken Natalee Scripps Sunetra Paranjpe Nooshin Al Khader Amita Sharma Batool Fatima Urooj Mumtaz Maryam Butt Mariam Butt Shabana Latif Geneille Greaves Indomatie Goordial Envis Williams Juliana Nero Nadine George Jacqueline Robinson Verena Felicien Stephanie Power Doris Francis Candacy Atkins Felicia Cummings Paula Flannery Rebecca Rolls Sarah Burke Jenny Gunn Katherine Brunt Kate Blackwell Shelley Nitschke Clea Smith Beth Morgan Holly Colvin Karu Jain Monica Sumra Rumeli Dhar Asha Rawat Sravanthi Naidu Melissa Bulow Jodie Fields Sarah Andrews Devika Palshikar Sarah Taylor Laura Marsh Preeti Dimri Nidhi Buley Sulakshana Naik Reema Malhotra Claire Terblanche Shabnin Ismail Susan Benade Trisha Chetty Sunette Loubser Ashlyn Kilowan Marcia Letsoalo Leonie Hoitink Violet Wattenberg Helmien Rambaldo Maartje Köster Marijn Nijman Marloes Braat Caroline de Fouw Annemarie Tanke Mandy Kornet Lotte Egging Jolet Hartenhof Leonie Coleman Kirsten Pike Emma Sampson
Bengal cricketers
Shib Paul Ashok Dinda Ranadeb Bose Rana Chowdhary Kamal Mondal Laxmi Shukla Priyankar Mukherjee Wriddaman Saha Arindam Das Anustup Majumdar Manoj Tiwary Sourav Sarkar Saurasish Lahiri Soham Ghosh Murtaza Lodhgar Safi Ahmed Amitava Chakraborty Rohan Gavaskar Sourav Ganguly Abhishek Jhunjhunwala Deep Dasgupta Subhomoy Das Eklak Ahmid Shibsagar Singh Subhojit Paul Devang Gandhi Sanjib Sanyal Utpal Chatterjee Rakesh Krishnan Ritam Kundu Sabir Ali Nikhil Haldipur Aniruddha Roy Alokendu Lahiri Subhradeep Ganguly Saikat Mukherjee Humza Ferozie Ajoy Das Shrikant Kalyani Wrichik Majumder Amitava Banerjee Arijit Basu Sujoy Parui Saba Karim Abdul Masood Vishal Singh Yadav Charanjit Singh Sumit Panda Nilamber Saha Debu Majumdar Jyotish Das Subroto Banerjee Dharamendra Singh Monish Arora Ajay Varma Munish Jolly Guatam Shome Arindam Sarkar Prasenjit Ganguly Sumitro Mujumder Rajib Dutta Narendra Hirwani Snehasish Ganguly Pravin Amre Sagarmoy Sensharma Chetan Sharma Moinak Sengupta Prashant Vaidya Saradindu Mukherjee Prabir Acharya Anup Das Subir Dey Arun Lal Probal Dutta Arun Singla Ashok Malhotra Mintoo Das Indu Roy Soumen Karmarkar Adil Sheikh Audrish Banerjee Debendra Roy Ranadeep Moitra Pranab Roy Dattatreya Mukherjee Raja Venkatraman Satyen Bhattacharjee Jayanta Dastidar Rajiv Seth Rajinder Singh Satyendra Singh Joydeep Mukherjee Sambaran Banerjee Arup Bhattacharya Karun Dubey Amit Hore Jitendra Singh Aloke Bhattacharjee Pranob Nandy Abhik Mitra Rajesh Dani Barun Burman Chandranath Chatterjee Sankar Bhattacharjee Gautam Shome Sujan Mukherjee Udaybhanu Banerjee Bhaskar Mazumbar Kalyan Dhall Dilip Doshi Debasis Chakraborty Rakesh Shukla Probal Ghosh Champi Chatterjee Pradeep Pandey Madan Ghosh Partha Sen Palash Nandy Subroto Porel Probir Chail Sanat Bhattacharjee Sumit Shome Tapan Banerjee Pradeep Neogy Michael Dalvi Farsatullah Raju Mukherjee Malay Banerjee Hassan Ahmed Subir Bhattacharjee Avijit Paul Hyder Ali Prasanta Ghosh Kalyan Chowdhury Srimanta Banerjee Raja Mukherjee Ambar Roy Gopal Bose Prakash Poddar Subrata Guha Dilip Dutta Murthy Rajan Samir Chakrabarti Prolay Chail Nandu Chandravarkar Buddhadeb Mitra Krishna Pamani Tapan Bhattacharya Rabi Banerjee Dipankar Sarkar Ashok Gandotra Debu Mitra Swapan Sen Amitava Roy Rusi Jeejeebhoy Chuni Goswami Nemailal Roy Ranabir Sen Debabrata Mukherjee Shyam Mitra Ramesh Bhatia Kalyan Ghosh Jiban Ghosh Robin Mukherjee Dipankar Ghosh Shivaji Roy Soumendranath Kundu Jolly Sarkar Pankaj Roy Samarendra Nath Aloke Mazumdar Tapash Roy Rash Sarkar Suprakash Som Nemal Ghosh Madan Dhar Ganapathi Bose Surup Guha Thakurta Shanti Ghoshal Bhaskar Gupta Kalyan Mitter Durga Mukherjee Gour Ghosh Anil Bhattacharjee Sanjit Sil Kamal Bhattacharjee Badal Chanda Satyendra Kuckreja Sushil Kapoor Prakash Bhandari Ram Ram V. Savant Gopal Chakraborty Nripesh Biswas Lester King Robin Waters Bikash Chowdhury Ambar Datta JS Blackburn Madansingh Parmar Parimal Bose Daljit Singh Swaranjit Singh Ramnath Kenny Devendra Singh Kalyan Biswas Rajen Sanyal Salil Banerjee Hari Rajguru Amarnath Girdhari Sunit Shome Premangsu Chatterjee Satish Khanna SK Girdhari Sujit Bose Madhu Sathe Prasanta Bhattacharya Madhu Sathe John Gilchrist Madhurya Barua Keith Sillett Jyoti Dutta Sunil Nandy Ashoke Mustafi Jyotish Mitter Mantu Sen Kinkar Daw Baloo Gupte Khokhan Sen Dattu Phadkar Madhav Apte Amiya Sen Fergie Gupte Sivaji Bose Anil Das Gupta Benu Das Gupta Punya Datta Dhirendranath Mondal Nirode Chowdhury Nirmal Chatterjee Ajit Das Gupta Desmond Whittaker K. Mahalingam Subrata Sarkar Benjamin Frank Vijay Manjrekar Mantu Banerjee A. Mazumdar Dhruba Das James Taylor Sunil Das Gupta C. S. Nayudu Sanjit Roy Gobindalal Roy Kartick Bose Dilip Ghose TV Parthasarathi Suhrid Mitra Paul Carey Peter Judge Fred Harker Bimal Mitra Amiya Deb Abdul Jabbar (1919) Sailesh Dutt Edward Harvey-Johnston Probodh Dutt David Cooper Ganesh Bose Jamshed Madan Cyril Tamplin Santosh Ganguli Mohammad-Al Obaidullah Charles Sumption Bhurke Ramchandra Ardhendu Das John Nuttall Tara Bhattacharjee Khiroja Roy Stanley Behrend Frederick Eccleston Anil Dutt Nigel Hammond Patrick Miller Hirendranath Sadhu Jitendra Banerjee Ahmed Kamal Tom Longfield Basil Malcolm Graham Skinner George Carter Ivan Surita James Alexander William Scott Charles Inder Keki Khambatta Alexander Hosie Robert Gourlay Shute Banerjee TS Nahapiet Louis Hunt Leonard Gilbert G. Arratoon Ernest Goward Bapi Bose JE King John Warren Alexander Shaw
Eastern Punjab cricketers
JN Seth Ram Prakash Balbir Khanna Om Kumaria Swaraj Dev Krain Bahadur Swaranjit Singh Rajindernath Khanna William Ghosh Premnath (Eastern Punjab) Lalchand Kohli Sham Nayyar Frank Brown Satish Nanda Iqbal Singh Som Dutt Gurbachan Singh Dev Kumar Yoginder Paul Harold Ghosh Prithviraj (E. Punjab) Belwalkar (Eastern Punjab) Malhotra Chamanlal [150] Shiv Bahry Dinabandu (Eastern Punjab) Vijay Rajindernath Ramesh Sekhri Vijay Mehra (1938) Vijay Chand Prithviraj Tandon Shamser Singh D. Bhandari Dharam Paul Yesh Manchanda Harpal Singh N. Berry Surinder Vig Daljit Singh Gurpal Singh Jitender Dev Shadi Lal Ashok Kumar Som Dev DR Gogia Aggarwal Shamlal Som Prakash Manohar Khanna Chandra Mohan Swamy Talwar Gokul Inder Dev Sushil Kapoor Raminder Singh Devendra Singh Nandi Khanna Om Gaud Hardip Singh Ravinder Khurana Pranob Vig Ashok Chopra MM Joshi Brij Mohan
Goa cricketers
Anil Arolkar Subhash Kangralkar Namdev Phadte Vijay Chowghule Pramod Ravankar Guru Amonkar Suresh Mahadevan Sharad Pednekar Chiraki Ashok Vinod Dhamasker Uday Naik Chandrakanth Tendulkar Mahesh Desai B. Patel Rajesh Pednekar Hemanth Angle Vijay Keni Emmanuel Sanches Dayanand Bangera Pramod Kamath Satish Shinde Girish Parekh Sandeep Dhuri Vinod Korgaonkar Prakash Mayekar Nitin Parrikar Nilesh Prabhudesai Prasad Amonkar Colin Rodrigues Rajesh Raikar Jayesh Shetty Kiran Prabhu Balkrishna Misquin Sandip Naik Prasad Pradhan Atul Gaekwad Arun Shetty Sudhakar Harmalkar Mahesh Gavande Roger Binny Mayur Sawkar Udamalpet Radhakrishnan Ishan Bokhle Avinash Dabholkar Aditya Tarkar Arvind Mishra Jude Cordozo Narayan Kambli Sanjay Dhuri Abrar Khan Yeshwant Barde Sandesh Dhuri Anju Mudkavi Narayanan Gautam Sanju Mudkavi Vivek Jaisimha Sudin Kamat Avadoot Amonkar Sachin Upadhyaya Vakkadai Chandrasekhar Mylvahanan Senthilnathan Sandesh Desai Prashant Kakode Mahendra Kuchelkar Vivek Kolambkar Dhananjay Patil Rajesh Naik Jayaraman Gokulakrishnan Sandeep Signapurkar Saiyed Khalid Neetin Kalekar Peter Rodrigues Somasetty Suresh Praveen Barde Mohammad Ali (1976) [151] Vinay Palekar Paresh Misquin Anand Mhapankar Milind Chavan Amogh Pandit Ananth Bhagwat Shadab Jakati Dinesh Rao Rajesh Ghodge Dhiraj Narvekar Sagun Kamat Damodar Redkar Saby Fernandes Atul Ranade Avinash Aware Digvijay Singh Mahind Naik Swapnil Chodhankar Satyajit Medappa Tanveer Jabbar Pravin Amre Rohit Rane Nilesh Naik (cricketer) Kiran Powar Amitabh Velaskar Vinay Dandekar Swapnil Asnodkar TR Arasu Sandeep Dahad Faisal Shaikh Mandar Phadke Amit Dani Aditya Angle Somashekar Shiraguppi DC Rajesh Advait Katkar Rahul Borkar Anil Naik Jaikumar Hariesh Manoj Malhotra Gaurish Phadte Kapil Angle Saheel Dhuri Sherbahadur Yadav Nikhil Haldipur Agam Pandit Ashish Patnekar Rupesh Sarvankar Saurabh Bandekar Rohit Asnodkar Harshanand Gaonkar Anup Kolambkar Sandesh Pawaskar Shailesh Misquin Aniket Desai Jagadeesh Arunkumar Manoj Joglekar Ajay Ratra Ryan D'Souza Harshad Gadekar Ryan Ninan Santosh Shinde DC Rajesh
Gwalior cricketers
RD Mathur | Balbhadra Singh | Roop Singh | Janardan Navle | DK Yarde SN Kunzru | Daya Shankar | Ram Singh | CN Haksar | Khanwilkar Afzal Ahmed
Haryana cricketers
Subhash Mahajan Om Prakash Rajinder Singh (1970s) Manbir Singh Hari Om Ravinder Chadha Deepak Bawa GD Patel Sarkar Talwar Ashok Vir Rajesh Kalia Premchand Krishna Hooda Dinesh Pandey Lokhinder Verma Sarabjit Singh Jagroop Singh Harminder Singh Swantantar Malhotra Desh Azad Rohit Sahni Rajinder Pal Parshottam Shukla Chander Vijay Gita Ramgoel Arun Chowdhury Ashok Malhotra Adishwar Jain Rajinder Goel Atma Singh Kapil Dev Kailash Chander Manbir Sodhi Rajiv Anand Yograj Singh Darshan Grover Aman Kumar Maninder Singh Ramesh Narayan Sunil Kapoor Rajinder Armanath Kultar Dogra Sharanjit Singh Salim Ahmed Mohinder Kulwant Singh Rakesh Jolly Ravi Mishra Rajesh Bawa Rajinder Singh (1980s) Charturbhuj Deepak Sharma Chetan Sharma (1966) Ashwini Kumar Narinder Singh [152] Vivek Agarwal Mukesh Arya Saad Jung Satya Dev Virender Sharma Rakesh Dogra Amarjit Kaypee Vijay Mathur Balkrishna Dharamchand Nitin Goel Yashpal Sharma Vijay Yadav Ajay Jadeja Daniel Banerjee Kanwar Virdi Vinay Dutt Arun Singla Rajesh Puri Sanjay Swamy Rajinder Amdan Ashok Singh Sumeet Dogra Pradeep Jain Sanjay Bhatia Dhanraj Singh Ajay Banerjee Yogendra Bhandari Sukhdev Singh Pankaj Kaushik Puneet Bali Sandeep Dangi Kamal Batra Pankaj Thakur Jitender Singh Avtar Singh Naveen Negi Vineet Jain Ritesh Manchanda Padamjeet Sehrawat Sonu Sharma Parender Sharma Rajinder Singh (1990s) Amit Bajaj Shafiq Khan Sanjay Pandey Sanjay Dalal Manish Shakalkar Ishan Ganda Ravinder Nain Pawan Sharma Jasvir Singh Ajay Ratra Subash Chowdhury Rajesh Boora Sanjay Jakhar Feroze Ghaays Surinder Kataria Sanjay Balwan Satish Ohlan Ranjan Gupta Amit Mishra Deepak Kaushik Nitin Aggarwal Chetan Sharma (1981) [153] Vidyut Sivaramakrishnan Sumit Narwal Gaurav Vashisht Saurabh Virmani Manvinder Bisla Joginder Sharma Amit Suman Aprajit Singh Ravi Dhaliwal Sumeet Sharma Dharmender Phagna P. Prajapat Pardeep Sahu Sunny Singh Mahesh Rawat Vinay Singh Bagheshwar Bist Jitendra Malik Ajay Sikka Rahul Rathee Deepak Joon Sachin Rana Siddarth Verma Sandeep Singh Sanjay Badhwar Ankit Rawat Nitin Saini Sanjay Bamel Tejinder Maan Vishal Sahni Mithun Beerala Priyank Huda Jitender Billa Abir Lavasa Prem Prateek Rahul Dewan Amaredep Sonkar Dhruv Singh Mayank Sharma Neeraj Sharma Manav Sharma Holkar cricketers Ishtiaq Ali Kamal Bhandarkar Mushtaq Ali DK Yarde Madhavsinh Madhavsinh Jagdale CK Nayudu Jamshed Bhaya R. Subramaniam S. Kothane Surendrasingh M. Mukherjee S. Dotiwala SR Kale Janardan Navle Pratap Singh Salim Khan VR Ghetge Mohammad Khan CE Holkar Tata Rao CS Nayudu OP Rawal Ravi Vaid Denis Compton GN Kunzru Mahendra Shukla RP Shungloo K. Bhatnagar SS Sule Jagdishchandra Singh Khanderao Rangnekar Kuppu Naidu TN Deo Devi Singh Kadir Ahmed Sheriff Khan PC Brahmo Vijay Hazare Madhya Bharat cricketers Narayan Nivsarkar | CN Nayudu | Mushtaq Ali | Chandra Sarwate | Bhausaheb Nimbalkar SR Jadhav | Sayajirao Dhanawade | Hiralal Gaekwad | Ramesh Shah | Raj Singh Vishnu Dixit | Arjun Naidu | B. Marfatia senior [154] | Hanumant Singh | B. Marfatia junior [155] Bhagtheria Jayantilal | Gopal Singh Patiala cricketers Syed Wazir Ali Maurice Leyland Vishwanath Hoon Frank Tarrant Wilfred Rhodes Bhupendrasingh Rajindersingh [156] Nazir Ali Arthur Dolphin Kekhashru Mistry Hassan Shah Joginder Singh Mohammad Nissar Feroze Khan [157] Yuvraj of Patiala Amar Singh Ladha Ramji Dalip Singh Mohammad Saeed Ahmed Khan Prithviraj Lala Amarnath Lall Singh Advani Gopaldas SK Irani Khershed Meherhomji Baqa Jilani Fatehsinhji [158] Amir Elahi Surendra Singh [159] Gurcharan Singh Feredune Dittia Kanwar Rai Singh Brij Bhushan Bhalindra Singh Krirendra Singh Desh Azad Ram Kishen Harcharan Singh BN Andley Sher Singh HD Khanna Maharaja Razdan Ranbir Chauhan Nikka Ram Devi Worrel Jagdish Lal Baljit Singh (1940) [160] Akash Lal Amrinder Dhaliwal Malinder Singh Rajendra Bhargawa Anantharam Onkar Shukla Meghraj Radheshyam Suraj Prakash Ramesh Dewan Simran Singh Rajinder Goel Virinder Bhargawa
PEPSU cricketers
Harcharan Singh | Anup Singh | Gurcharan Singh | Ranbir Chauhan | Desh Azad | Malhotra Chamanlal [161] Lala Amarnath | Ram Kishen | Sher Singh | Aggarwal Shamlal | Malinder Singh Travancore-Cochin cricketers Kelappan Thampuran (1925) [162] Rathu Varmah KNN Menon Balan Pandit Ponnabeth Raghavan GM Menon Ponnabeth Anandan Padmanabhan Sivadas Parakadavil Mani Markose Kerala Varama Kelappan Acharath Mackey Cecil Timmins Paliath Ravi Achan Narayan Padmanabhan UP Kamath Hariharan Ranganathan George Abraham Karsandas Bhatia Hari Devarajan Richard Luff Cherry Chandy Ravi Varma US Kamath Dev Kumar Mukherjee Kelappan Thampuran Babu Acharath Kochunny Thampuran Sandy Aaron Kunjiran Madhavan
Tripura cricketers Debabrata Bhattacharya Habul Bhattacharjee Sanjib Paul Rajib Deb Burman Tapas Sinha Sourav Dasgupta Rajat Sengupta Arup Deb Burman Tapas Deb Roy Abhijit Das (1965) [163] Alok Saha Uttam Chowdhury Mihir Das Gupta Chira Paul Habul Datta Parthasarathi Bhaumick Samir Deb Tarakeswar Dam Sudhanka Das Swapan Nath Babul Datta Sibsagar Roy Debabrata Deb Burman Subrata Chowdhury Sudip Chowdhury Hiralal Datta Chiranjib Dey Prasenjit Paul Bijan Bhattacharjee Amal Poddar Monimoy Roy Bibhal Majumdar Vivek Mehra Rajarshi Chaudhuri Arshad Baig Yogendra Chowdhury Pallab Das Gupta Shyamal Banerjee Subhashish Bardhan Shankar Das Anand Sodha Satrajit Lahiri Sibram Dey Jay Deb Burman Subrata Dey Subrata Banik Ankur Deb Burman Raju Vals Pawan Kumar Biswajit Paul Narayan Deb Ejaz Ahmed Sujit Roy Gourpada Banik Angira Dey Pranab Debnath Bijoy Prajapati Jiban Paul Subal Chowdhury Timir Chanda Samir Mujumdar Bijoy Nath Kaushik Burman Rajib Sharma Chandranath Sanyal Hemulal Yadav Amitabha Deb Burma Amikar Dayal Vijay Bhatnagar Mayur Kadregar Aditya Shukla Sohale Dhand Amitabh Velaskar Naveen Asrani Samik Chakraborty Indrajit Ghosh Rajsekhar Ghosh Sanjoy Bose Suvra Paul Chetan Sachdev Mridul Gupta Rajib Dutta Dhananjay Singh Arvind Pratap Rajender Rawat Prasant Shetty Rajesh Banik Tushar Saha Yogendra Kanshana Jayanta Debnath Abdul Sattar Ranjit Yadav Sunil Shukla Rasudeb Dutta Sandip Banerjee Ritesh Jaiswal Anup Das Rajib Saha Aashish Kapoor Tirtha Roy Arindam Sarkar Sadagoppan Mahesh TR Arasu Sandeep Dahad Sonu Sharma Sadashiv Iyer Tariq-ur-Rehman Ramaswamy Prasanna Manoj Singh (1976) [164] Nagarajan Raghavendran Vineet Jain Anshul Lamba Rajashekar Shanbal Bappa Das Subbrajit Roy Debabrata Chowdhury Abhijit Dey Abhijit Kale Sabir Ali Anupam Dey Sanjay Paul Biswajit Dey Nishit Shetty Kishore Muhuri Sourav Dubey Gopesh Bhowmik
Female National Cricket League (Australia) cricketers Belinda Clark Lisa Keightley Michelle Goszko Jo Garey Sally Griffiths Bronwyn Calver Julie Hayes Gemma Dooley Olivia Magno Leonie Coleman Lisa Floyd Debbie Frizza Zoe Goss Julie Savage Melanie Jones Julie Calvert Jane Franklin [165] Cathryn Fitzpatrick Stephanie Theodore Charmaine Mason Ando Aparo Marcella Torre Kate Walsh [166] Louise Broadfoot Heather Taylor Cherie Bambury Angele Gray Julianne Langley Sue Lienert Elwyn Campbell Avril Fahey Sarah Maher Sarah Feige Emma Murphy Narelle Morrison Kaye Toshach Fiona Byrne Vanessa Pickering Julia Price Kim Fazackerley Melissa Bernas Kellie Rich Pat Fraser Karen Hitchcock [167] Catherine Sandurski Sue Woolway Maryanne Brandon Lee-Anne Hunter Allyson Kenelley Karen Rolton Caroline Ward Angela Lee Joanne Broadbent Carolyn Dittmar Catherine Stone Donna Laity Lisa Cotgrove Kathy Leak Kylie Peters Shelley Oliver Joanne Wilson Katherine Raymond Danielle Blunden Louise Carver Leah Bridges Tammy Foster Sue Marsh Wanda McGuinness Nicole Taylor [168] Donna Harmon Glenda Hall Sue Karasz Brooke McFarlane Kim Bradley Tricia Brown Sally-Ann Cooper Jodi Dannatt Megan White [169] Julie Kaatz Cindy Kross T. Head Fran Kearney Kelly Klibbe Belinda Noack Julie Burnett T. van Lisehout Melissa Bulow T. Trevathan Sally Pratt Karina Bird Terry McGregor T. Wilson Tamara Roach Diane Brown Cherie Herlihy L. Leggieri J. Boyce Jane Wilson Lisa Sthalekar H. Williamson Martha Winch Debbie Nelson D. Kirby Monique Brasher Emma Liddell Ianthe Astley-Boden Carolyn Phillips Caroline Johnstone Nichole Simon Mary-Anne Trevaskis Heather Booth Renee Lee Tracy Seinor A. Clutterham Angela Farrell Megan Pauwels Clea Smith Ona Rea Marieke Johnson Libby Markwick Michelle Cobb J. Wilson Naomi Maidment Jo-Anna Kenney Kim Marett Bree White Karyn Winterton Leonie Shields Bronwyn Buckley Angela O'Neil C. Schultz Shelley Nitschke Heather Marshall Lauren Ebsary Amy Marrett Jessie Oldfield Sharon Millanta Amando Owens Shannon Young Kelly Tyrrell Peta Merrilees Renee Chappell Robyn Cooper Julie Woerner Heidi Thompson Sarah Edwards [170] Sally Shaw January Jackowiak Shannon Cunneen Leteysha Randall Sarah Andrews Kris Britt Emma Sampson Jessica Lewis Amanda Taylor Belinda Matheson Jodie Fields Kirsten Pike Kelly Applebee Natalie Wood Connie Wong Alex Blackwell Dawn Holden Zoe Kissane K. Wells Jodie Dean Leah Poulton Charlotte Anneveld Reanna Browne Kasee Marxsen Amelie Hunter Ingrid Noack Sarah Collyer Lauren Stammers Patrice Berthold Kate Blackwell Krystelle Jones Neisha Iles Rikki-Lee Rimmington Jenny Wallace Lauren Shave Caroline Atkins Rebecca Pollard Julie Hunter Laura Bates Helen Andrews Angela Moritz Angela Murnane Sarah Aley Sue Pearce Lisa Richardson Lacy Hinze Danielle Hollis Fiona McDonald Jess Weidenhofer Emily McIntyre Alicia Dean Robyn Williams Holly Hyder Jude Coleman Kate Macgibbon Nicole Bolton Claire Lavery Sarah Jameson Kirby Short Tammy Norquay Emma Inglis Carolyn Bradley Hannah Burr Nicole Goodwin Kate Oakenfold Rachael Haynes Rachel Reynolds Jenny Gunn Amy Wiseman Laura Joyce Amy Jason-Jones Melissa Horn Jaimi Wilson Jess Cameron Stephanie Morrison Delissa Kimmince Rachel Bench Kate Burns Amanda Williams Rene Farrell Cara Fiebig Leanne Davis Tegan McPharlin Alyssa Healy Ellyse Perry Kristen Beams Annie Maloney Donna Brown [171] Charlotte Horton Gemma Triscari Lyndal Daley Lisa Kuschert Jo-Ann Verrall Elyse Villani Meagan Compston Emma Biss
CFX Academy cricketers Alester Maregwede Ryan King John Vaughan-Davies Greg Lamb Travis Friend Colin Delport Paul Strang Jason Young Clement Mahachi Gregg Haakonsen Douglas Hondo Richard Sims Alec Taylor Kingsley Went Andrew Stone Terrence Duffin Wisdom Siziba Andre Neethling Barney Rogers Guy Croxford Ryan Butterworth Keith Dabengwa Blessing Mahwire Campbell Macmillan Matthew Townshend Leon Soma Justin Lewis Sean Ervine Nyasha Chari Ian Coulson Dion Ebrahim Mluleki Nkala Gary Brent Neetan Chouhan Innocent Chinyoka Glenn Goosen Vusimuzi Sibanda Andre Hoffman Conan Brewer Pete Rinke Glen Barrett Allan Mwayenga Jordane Nicolle Arnold Rushambwa Allan Mwayenga Thomas Benade Stuart Matsikenyeri Sherezad Shah Charles Coventry
Manicaland cricketers Neil Ferreira Patrick Gada Mark Burmester Stephen Lawson Gary Brent Stuart Matsikenyeri Dion Yatras Leon Soma Terence Denyer Harry Weld-Forester Jason Sparrow Brian James Guy Whittall Andrew Whittall Jonathan Brent Hamilton Masakadza Jason Young Richard Sims Kingsley Went Tafadzwa Madondo Alec Taylor Andre Soma Tinotenda Mawoyo Naeem Sheth Adiel Kugotsi Justin Lewis Ian Coulson Keegan Taylor Gareth Sims Michael Robinson Alistair Campbell Paul Strang Lance Malloch-Brown Guy Croxford Henry Olonga Blessing Mahwire Tinashe Ruswa Dylan de Beer Erick Chauluka Prosper Utseya Innocent Chinyoka Kudzai Taibu Pete Rinke Barney Rogers Trevor Gripper Allan Mwayenga Stanley Chioza Norbert Manyande Darlington Matambanadzo Marvin Vogel Stephen Wright Ryan Bennett Tinashe Panyangara Forster Mutizwa Ryan Butterworth Johnson Marumisa Campbell Macmillan Gordon Brown Ben Hundermark Ryan Higgins Gerry Penford
Mashonaland cricketers Donald Campbell Kevin Arnott Alistair Campbell Glen Bruk-Jackson Andy Waller Grant Paterson Gary Crocker James Armitage Paul Strang Trevor Reinders Derek Carle Colin Robertson Stephen Peall Stephen Scott Terence Coughlan Timothy Bartlett Richard Halsall Mark Stannard Iain Butchart Trevor Stead Mark Woodhouse Steve James Robin Brown Craig Wishart Kenyon Ziehl Richard Becks Gary Steyn John Gibson Eddo Brandes Bryan Strang Nigel Dorward Brian Bath Graeme Thom Simon Reid Craig Evans Charlie Lock Richard Maggs Vernon van Oudtshoorn Ray Price Jason Oates
Mashonaland A cricketers Kallin Davies Alester Maregwede Dirk Viljoen Gavin Rennie Timothy Bartlett Walter Chawaguta Andy Blignaut Kashif Burki Gary du Plessis Brighton Watambwa Farai Matambanadzo Mark Vermeulen Murray Goodwin Jason Oates Trevor Penney Donald Campbell Gary Brent Trevor Gripper Mark Wagh Stuart Carlisle Craig Gurr Bryan Strang Daniel Peacock Angus Mackay David Mutendera Everton Matambanadzo Greg Lamb Brian Bath Dion Ebrahim Tatenda Taibu Jason Vaughan-Davies Shiraz Adam Neetan Chouhan Brian Murphy Brendan Taylor Andre Neethling Elton Chigumbura Andrew Durham Norbert Manyande Shepherd Makunura Henry Olonga Amos Maungwa Prosper Utseya Daniel Hondo Alfred Mbwembwe Grant Flower Ryan Bennett Douglas Hondo
Young Mashonaland cricketers Bradley Robinson | Dirk Viljoen | Kelly Bennett | Gavin Rennie | Craig Wishart Darlington Matambanadzo | Daniel Erasmus | Scott Bean | Bertus Erasmus | Gary Brent Brian Murphy | Grant Flower | Christiaan Kok | Everton Matambanadzo | Shane Cloete
Antonians Sports Club redlinks Chamara Dunusinghe Mahen Fernando Travis Fernando Ajith Alwis Nalliah Devarajan Krishnan Dharmasena Suresh Peiris Hirantha Perera Thusara Kodikara N. Wijesuriya Prasad Fernando Sarath Perera NW Perera Jayantha Amerasinghe Tuan Miskin Shantha Silva Pawuththuwadura Milton Vipula Sittamige Priyantha Perera (1966) [172] Pathmanath Perera Mahesh Hemantha A. Perera Malcolm Rodrigo Shehan Samaratunga Priyantha Weragoda Ajit Cooray Pasan Wanasinghe Manoj Prasanga Sanjeev Rasiah Samantha Sooriyarachchi Duncan Arnolda Karuppiah Nadarajah Don Algama Namal Sadikeen Vinod Sivapragasam Rukshan Perera Ravi Peiris Saman Thithagala G. Ferdinanz Charinda Fernando Suresh Srikantha Dileepa Perera Angelo Bosco Yohan Peiris Sarath Jayawardene Asela Pathirana Dhammika Surendra Gamini Perera Krishan Dharmasena T. Magesh Upul Fernando Yasas Tillakaratne Mahesh Weerasinghe Taranga Dhammika Nilantha Amugoda Sunesh Amila Chandana Samarasinghe Mark Fernando Indika Jayashantha Sujith Silva Buddhika Ekanayake A. Ranasinghe Malshan Alwis Chaminda Perera Namal Jayalath Mahesh Kanthan Udaya Hettiarachchi Charles Silva Aruna Hettiarachchi Priyantha Siriwardene Esela Ekanayake Pankaja Rajahetty Suranga Chinthaka Champika Kumara T. Thenuwara Boomika Rasanjan Manoj Hemaratne Nishantha Saranasekera Jayantha Samarasekera Fleming Joseph Dinesh Schaffter Lahiru Chaturanga Shafi Sampan Suranga Perera Janaka Wannakuwatta Nilantha Tillakaratne Gihan Premachandra BPA Mendis Shantha Fonseka Dilhara Lokuhettige Chrithagupta Hewamanne Indunil Hittatiya Ravi Peiris Harendra Perera Jithendra Perera Dharshana Ariyapperuma Kamal Ranjan Dinusha Bandara Pulasthi Gunaratne Amal Dalugoda Bathisha da Silva Nimesh Perera Heshan Tillakaratne Nadun Nanayakkara Buddika Perera Nayantha Weeraman Chandana Nilantha Gayan Sirisoma Sanjaya Dissanayake Clarence Victor Dinesh Danthanarayana Suren Perera Kapila Kodituwakku Awantha Rideegammanagedera Binara Arumathanthri Darshina Liyanage Tharindu Wimaladasa Niluk Shirantha
Burgher Recreation Club redlinks (List A matches only)Roshan Fernando Romesh Eranga Marlan Madusanka Thamara Abeyratne Tivanka Fernando Tivanka Fernando Chamara Soysa Varuna Waragoda Muditha Fernando Janaka Nishantha Chamil Perera Dilan Sandagirigoda Farhan Dawood Gihan Perera Sherantha Mendis Heshan de Silva Duncan Arnolda Tyrone Gamage Oshitha Dharshana Shanas Najurdeen Ramesh Kumar Ranil Dhammika Viraj Perera Dilshan Vitharana Dinraj Fernando Priyankara Silva Thushendra de Zoysa Indika Senaratne Chrisantha Peiris Dulip Liyanage Dhanuka Pathirana Sanjeewa Silva Thushara Madanayake Roshan Weerasinghe Dilan Ramanayake Sajeewa Weerakoon Malin Silva Chinthaka Jayasinghe Rohan Soysa Manoj Mendis Suwanji Madanayake Chandana Pushpalal Udara Varuna Sajeewa de Silva Chaminda Hundunnettige Malinda Warnapura Suranjith Silva Sampath Perera Udaya Hetttiarachchi Indika Gallage Lanka de Silva Damitha Hunukumbura Nilantha Bopage Bathisha de Silva Wendell Labrooy Dulip Samarasekera Nalaka de Silva Sean Mackay Indika Batuwitarachchi Sanjeewa Arangalla Deepal Madurapperuma Riaz Farouk Nalanda Pushpakumara Samantha Kodituwakku Duminda Perera Chamikara Mudalige Sanjaya Rajapakse Chetaka Perera Dammika Rajapakse Kumara Waduge Sathiya Jayasuriya
Colombo Cricket Club Chinthaka Edirimanne Kapila Wijegunawardene Chanaka Thenuwara Graeme Labrooy Prasanna Jayawardene hirantha Perera Sanath Jayasuriya Roy Dias Athula Samerasekera Chandana Jayakody Roshan Jurangpathy Heeshan de Silva Ashley de Silva Roshan Mahanama Ranga de Silva Johanne Samarasekera Asanga Seneviratne M. Ganesh Roshan Jayawardene Kevin Perera Adel Hashim Charith Senanayake Varuna Waragoda Lasantha Amarasinghe Jerome Jayaratne Nilan de Silva RK Liyanage S. Kandage Praveen Ramanathan Asitha Senanayake Dilhan Perera M. Jayasekera U. Wijesena Michael Tissera Jayaweera Bandara Marco Villavarayan Kosala Kuruppuarachchi Lalith Sagara Kenneth Quinn Deepal Madurapperuma Niranjan Dabare Suranga Lokubalasuriya Asanga Perera Chaminda Handunnettige Wendell Labrooy Yasas Tillakaratne Indunil Anthony Amal Dalugoda Jehan Jaymon Bradman Ediriweera Prasanna Reginald Nalliah Rajan Dulip Samarasekera Nimesh Perera Upul Fernando Sanjeewa Silva Hasan Rushdy Indika Gallage Indika Amithakeerthi Duncan Arnolda Lanka de Silva Anushka Polonowita Nilantha Bopage Hemantha Alles Amila Suranga Damitha Hunukumbura Bhatiya Karunaratne Nisitha Rupasinghe Thirusingham Sanjayan Romesh Fernando Hemantha Boteju Arshad Junaid Michael Vandort Janaka Siriwardene Shameera Samarasinghe Silanka Peiris Danuka Dayaratne A. Welegedera Chamikara Mudalige Sherantha Mendis Nilantha Perera Haritha Jayasuriya Pubudu Seneviratne Bathiya Perera Tharindu Mendis Jehan Mubarak Amila Ratnayake Daminda Ranaweera Malintha Thotuwilage Nisal Randika Prasanna Jayawardene Ishan Ratnayake Gamini Chandrakumara Charitha Buddhika Suresh Perera Malinda Warnapura Nuan Perera Udenaka Nuwan Sujeewa de Silva Ganganath Ratnayake Naveen Dias Velu Arunprakash Sohan Boralessa Shohan Bowala Sathpath Kalum Shanaka Perumpuli Asela Jayasinghe Chamara Kapugedara Eshan Abeysinghe Kasun Dissanayake Chathura Bandara Chaturanga Somapala Amila Wethathasinghe Andy Solomons
Kalutara Physical Culture Centre redlinks
Jayantha Silva | B. David | S. Devapriya | Mahesh Hemantha | P. Peiris Louis Karunaratne | TJ Fernando | Sanjeewa Warusamana | Pathmanath Perera | AR Silva T. Silva | Mahira Wijesinghe | K. Mendis | A. Weerasinghe | CS Premasinghe RW Chandrasiri
Kalutara Town Club redlinks
Tillakaratne Dilshan | Saman Fonseka | Raigamacharige Nilanjana | Nilantha Tillakaratne | Chandika Seeman Pathmanath Perera | Chitraka Hettiarachchi | Primal Warakagoda | Ramesh Perera | Malinga Bandara Priyankara Silva | Ravi Philips | Rohitha Kottahachchi | Susantha Pradeep | Samantha Sooriyarachchi Ruwan Chandana | M. Balagalla | Wasantha Rangana | Kolitha Dissanayake | Piyal Salgado Gayan Anupama | D. Abeyasekera | Ramesh Manjula | M. Sampath
Kandy Youth Cricket Club redlinks
Tuan Sawall | HIB Rajakaruna | Jaliyan Arnolda | Krishnantha Gunawardene | Tudor Gunaratne Chaminda Rajapakse | Tuan Miskin | Naushad Samath | A. Devapriya | Thirana Gamage Suwanji Madanayake | Upali Kodituwakku | Malcolm Perera | CK Rajapakse | K. de Silva Anupama Gunasekera | N. Fernando | N. Kumara
Kurunegala Sports Club redlinks
Chaminda Liyanage | Priyankara Liyanage | Janaka Kaluhendiwala | DK Bandara | Chaminda Alawatta Prasanna Kumara | Chalitha Ratnayake | Ananda Bandaranayake | Mahinda Jayaratne | S. Marothota Viarnie Peiris | Mohamed Jhan | Suranga Wijenayake | N. Ratnayake | J. Bakmeewewa Chamind Weerakoon | S. Adhikari | KUK Herath | G. Subasinghe | N. Amarajeewa Charaka Wijeratne | Sampath Dharmaratne | C. Fernando | L. Dinaparna | N. Thaliry
Matara Sports Club redlinks
Priyantha Siriwardene | Iresh Priyantha | Sujith Kulatunga | Nalin Guruge | Jagath Nandakumar Tshara Munasinghe | Shihabdeen Faumi | PIW Jayasekera | Gayal Lanka | Don Waidyaratne Ajantha Landatilleke | Lasitha Suwandaratne | Pulasthi Rangana | Suminda Mendis | Wickramage Nadiranga Mohamed Ramzan | Nalin Dissanayake | Visura Chinthaka | Nandana Tharanga | Sathpath Kalum Prabath Nissanka | Wasantha Shantha | Amila Mendis | P. de Silva | Boduge Buddika Farhath Farook | Atula Sedara | RB Weerappuli | S. Manuratne | R. Jothimuni Tharanga Abeysinghe | Prabath Sanjeewa | Anushka Ramanayake | SW Sameera | Imal Liyanage Nadeesh Prasantha | Charith Palliyage | Heshan Tillakaratne | Upul Fernando | Primal Salgado Rasika Priyadarshana | Charitha Bandaratilleke | Asela Jayasinghe | Chanaka Komasaru | Hewage Chaminda
Nomads Sports Club redlinks
Tissa Dayananda | Jayantha Amerasinghe | Susil Ananda | Pradeep de Silva | Badra Seneviratne Deepal Madurapperuma | Saman Amerasinghe | Vipula Sittamige | Roshan Guneratne | Chetaka Perera Ruwan Korale | T. de Silva | Prasanna Reginald | Sampath Wickramarachchi | Boomika Rasanjan Sadua Umagiliyage | Asanga Jayasuriya | Anura Perera (Nomads) [173] | Nishantha Weerasinghe | Dilan Kanchana Ravi Subasinghe | Menaka Jayasinghe | Prasanna Welagedera | Chaminda de Silva | S. de Silva J. Aponso
Old Cambrians Sports Club redlinks
Ruchira Palliyaguru | Chamath Perera | Hemal Mendis | Rohan Jayakody | Kanishka Perera Nilantha Bopage | Bandula de Silva | Lantra Fernando | Lakmal Dharmasiri | Nishantha Peiris Sanath Fernando | Asela Fernando | Saman de Silva | Dammika Rajapakse | Lalith Weerasinghe Malraj Weerakoon | Samantha Aponso | Kumara Waduge | S. Perera | Pulinda Bandara Pramuk de Silva | Anura Bulankulame | Swarnamal Peiris | Sarath Priyantha | Suresh de Mel N. Perera | D. Perera | G. Goonasena | N. Piyaratne | Priyantha Mendis
Rio Sports Club redlinks
HL Champika | Manage Chaminda | T. Lasantha | MGD Janaka | Suraj Sanjeewa Vijitha Kumara | UW Priyanthalal | DSP Tedlal | SH Janendra | GW Chandralal KB Chandana | Rajapakse Jayantha | C. de Silva | J. de Silva | H. Sanjeewa H. Thushara | MW Chaminda | NC Abeywickreme | MW Dilshad | Supun Prasad Nanayakkara Pradeep | Sarath Ranaweera | Saman Manusha | Thushara Srilal | Dileepa Wanasinghe Chamil Rupasinghe | Madu Tharanga | Maduwa Dinesh | Maduwa Roshan | Rajapakse Sanjaya N. Wijenayake | Ruwan Kumara | Nandana Tharanga | Roshan Weerasinghe | Thushara Madanayake Kalpa Palliyaguru | Janaka de Silva | Sugath Kumara | Sajith Kumara | Dilan Anthony
Sri Lanka Navy Sports Club redlinks
Chaminda Darman | Sarath Ranaweera | Nishanta da Silva | Manjula Dissanayake | Indika Perera Lakmal Hewage | Shammika Fernando | Sumedha Weerasiri | Ian Dinuka | Damith Ariyadasa Mahesh Perera | Kalum Kumara | Vishwa Buddika | Yasalal Fernando | Jagath Jayasinghe Ranil Bandara | Senarath Bandara | Chamara Kumara | S. Senadeera | Sanath Priyankara Sameera Vitharana | Sriyan Hewawasam | Mahesh Bogahalanda | Sanjaya Nanayakkara | Janaka Kumara Kelum Konara
Ragama Cricket Club redlinks
Chandika Hettiarachchi | Maduranga Mallawarachchi | Sanahasa Fernando | Sanjeewa Arangalla | Chandana Wijeratne Chaminda Hettiarachchi | Lasantha Perera | Clarence Victor | Tyron Gamage | Sajith Rupasinghe Ruwan Dilruk | Dammika Gunawardene | Emil Diaz | Himal Perera | Nalaka de Silva Upul Fernando | Rasika Priyadarshana | Primal Salgado | Sumedha Weerasiri | Asela Jayasinghe Priyantha Rajapakse | Dhushantha Ranatunga | Nadeesha Pitiarachchi | Sanjaya Rajapakse | Chamara Dilpachitra Shammika Fernando | Laksiri Dias | Suranga de Silva | Suwanji Madanayake | Chandana Samarasinghe Sukitha Peiris | Dammika Premadasa | Malinga Surappulige | Keshara Jayasinghe | Lahiru Senaratne Eshan Abeysinghe | Sanjaya Rodrigo | Chanaka Wijesinghe | Duminda Perera | Upul Indrasiri Harsha Nilantha | Suren Perera | Chanaka Withanage | Pasan Wanasinghe | Daminda Kularatne Sunendra Kumara | Nuwan Quintaz | Dinesh Daminda | Kaushalya Weeraratne | Ranesh Perera Dharshana Gamage | Indika de Saram | Saliya Saman | Amila Sandaruwan | Malintha Thotuwilage Malinga Bandara | Sameera de Zoysa | Tharidu Madusanka | Harsha Vithana | Nilushan Nonis Indika Senaratne
Chilaw Marians Cricket Club redlinks Arosha Perera Amila Gunawardene Janaka Gunaratne Nimesh Perera (1982) [174] Saman Tittagalla Sahan Wijesekera Nuwan Priyankara Dammika Perera Charith Sylvester Praneeth Jayasundera Pubudu Sathyapala Indika Ruwanpura Thushendra de Zoysa Janaka Siriwardene Dinidu Marage Ruchira Palliyaguru Lakmalka Fernando Ishan Mutaliph Priyanka Wickramasinghe Tharaka Samaratunga Hasantha Fernando Omesh Wijesiriwardene Chinthaka Perera Damian Fernando Gayan Wijekoon Sahan Wijeratne Nimesh Perera (1977) Chinthaka Jayasinghe Ranil Dhammika Tharanga Lakshitha Manoj Chanaka Dhammika Niroshana Malintha Gajanayake Mahesh Weerasinghe Nuwan Indika Samantha Fernando Dilruwan Perera Suresh Niroshan Chandana Aravinda Sanahasa Fernando Mahela Udawatte Dinuka Hettiarachchi Isuru Perera Harsha Cooray Lassana Perera Shaminda Eranga Hadlee Jayawardene Charith Keerthisinghe Manjula Priyantha Amal Athulathmudali Himesh Silva Ansley Jansze Milinda Siriwardene
Saracens Sports Club redlinks Sarath Perera Thilak Fernando Buwalu Nilan Tyron Wijewardene Upul Sumathipala Sagara Gallage Chamara Dunusinghe Chandima Mendis Pradeep Senanayake S. Bulankulame Mahen Fernando Yaditha Dilukshan Malinga Surappulige Pradeep Nishantha [175] Kasun Bodhisha Chandrika Sisirakumara Harsha Cooray Nalin Wijesinghe Maduranga Zoysa Nilakshan Abeyratne Sammika Ruwan Hemantha Alles Milinda Sepala Thilina Masmulla Dilip Fernando Prasad Kumara Priyantha Chandrasekara Neil Priyantha Muditha Fernando Samith Dushantha Damith Gunatilleke Geethan Joseph Indika Dharamawardene Chanaka Ediriweerage Chamindu Perera Supun Tharanga Ikram Abdeen Sameera Vishwaranga Malinda Pushpakumara Sachithra Serasinghe Gamindu Kanishka Geeth Alwis Suresh Niroshan Ravindra Karunaratne Sujith Nikethana Manjula Liyanage Sujith Nikethana Pradeep Chanditha
Badureliya Sports Club redlinks Nuwan Shiroman Damitha Hunukumbura Pubudu Senviratne Suranjith Silva Pubudu Seneviratne Suranjith Silva Pubudu Ranaweera Hemantha Wickramaratne Suresh Perera Janaka Wannakuwatta Amal Dalugoda Pramuka Sudesh Danuja Nandana Alankara Asanka Sudeepa Perera Chris Brown Atula Sedara Tillakaratne Sampath Suminda Mendis Pasan Wanasinghe Sanjeewa Silva Nirmal Wickramaratne Chamara Liyanage Malinga Surappulige Lassana Dias Rajeeva Weerasinghe Sajith Harshana Dilhan Cooray Sherantha Mendis Sarath Arthanayake Dilshan Vitharana Viraj Perera Dinusha Fernando Amila Ratnayake Niroshan Bandaratilleke Ramitha Perera Malith Gunathilake Buddika Sanjeewa Kuthethurshri Vasudevadas Thalaivan Sargunam
Lankan Cricket Club redlinks Chaminda Hathurusingha Gayan Fernando Dinesh Seneviratne Sanahasa Fernando Roshan Mapatuna Dammika Gunawardene Yasas Tillakaratne Lakruwan Fernando Upul Fernando Chandana Pushpalal Chaminda Jayasinghe Rasika Priyadarshana Nalaka da Silva Chanaka Withanage Nelum Kumara Selvin Perera Janaka Pradeep Susantha Dissayanake Danushka de Saram Gayan Sirisoma Suranjith Silva Raju Gayashan Ajantha Weerappuli Nuwan Shiroman Akila Kaushalya Thiina Dasun Dammika Perera Ranil Dhammika Rajeeva Weerasinghe Waruna Shantha Lakmal Perera Dinesh de Silva Dimuthu Ellawala Praneeth Shamitha Suranga Perera Shashika Maduranga Mohamed Shazmil Heshan Perera
Sri Lanka Schools redlinks (First-class and Twenty20 matches)Sumalka Perera Jeewan Mendis Sahan Wijeratne Ishan Mutaliph Charith Sylvester Farveez Maharoof Gamini Chandrakumara Ganganath Ratnayake Dhammika Niroshana Malinga Surappulige Ishara Dilshan Upul Tharanga Gihan de Silva Dammika Kariyawasam Upul Indrasiri Lasith Malinga Manoj Chanaka Mohamed Faizer Tyrone de Silva Eshan Abeysinghe Damith Ratnayake Jayamal Fernando Udesh Perera Damith Indika Kaushal Silva Chanaka Komasaru Nadhula de Silva Daminda Kularatne Udara Varuna Mohamed Suraj Sudheera de Zoysa Kanchana Gunawardene Chinthaka Perera Dinesh Chandimal Chaturanga de Silva Kushal Perera Angelo Perera Chathura Peiris Nipun Karunanayake Charith Jayampathi Imesh Udayanga Vinodh Perera Navin Kavikara Nadun Pathirana Udara Jayasundera Dhanushka Gunathilleke Lahiru Jayarathne
Seeduwa Raddoluwa redlinks
Manjula Priyantha | Chirantha de Silva | Geeth Kumara | Buddi Samarawickrame | Ranil Dhammika Neil Priyantha | Umesh Karunaratne | Dinesh Weerasinghe | Gihan Dilruk | Dinesh de Silva Gayan Fernando
Northern India redlinks Ernest Mallinson Vishwanath Hoon Syed Wazir Ali Nazir Ali Feroze Khan Ferozuddin Stewart West Bhupendrasingh Rajindersingh [176] Harry Lewis-Barclay Hassan Shah John Cocks Dilawar Hussain Reginald Hudson Ghulam Mohammad Naoomal Jaoomal Claude Rubie Noel Carbutt Brij Lall Kanti Chand Shiv Dayal Pandit Hansraj Iftikharuddin Azhar Hussain Basheshar Khanna Jagan Mehta Gurdit Singh Iltaf Hussain Abdus Salaam Muni Lal Amir Hussain Ahmed Raza Mohammad Saeed Baqa Jilani Mohammad Nissar Khadim Hussain Habibullah Mubarak Ali Amir Elahi George Abell Charles Kindersley Ahmed Khan Dev Puri Muzaffar Baig Sultan Humayun Dhairyashilrao Gaekwad Maharaj Kumar of Alirajpur Romily Holdsworth Fida Hussain Saeed Ahmed (1911) [177] Asghar Latif Gulzar Mir Mohammad Sharif (IND) [178] Qamaruddin Butt Geoffrey Cradock-Watson Aftab Ahmed (1916) Mohammad Ramzan (1925) [179] Asghar Ali (IND) [180] Mumtaz (N. Ind.) [181] Gul Mohammad Kishenchand (N. Ind.) [182] Manohar Bhide Nazir Nizami Mazhar Mahmood Nazar Mohammad Geoffrey Bull Jahangir Khan Agha Sarfraz Jagdish Lal Anwar Hussain Aslam Khokhar Chuni Lal Douglas Nation Abdul Kardar Amjad Qureshi Fazal Mahmood Khwaja Bashir Inayat Khan Zafar Ahmed Salahuddin Ahmed (IND) [183] Imtiaz Ahmed Mohammad Amin Gian Sagar Badaruddin Malik Inderjit (N. Ind.) Munawwar Ali Khan Bikram Singh Mohammad Akram (N. Ind.) [184] Zahoor Sharif Fryer (N. Ind.) Webber (N. Ind.) Khan Mohammad Shujauddin
Cape Cobras cricketers
Andrew Puttick | Derrin Bassage | Gerhard Strydom | Jean-Paul Duminy | Ian Harvey Thami Tsolekile | Vernon Philander | Con de Lange | Paul Adams | Monde Zondeki Charl Willoughby | Renier Munnik | Herschelle Gibbs | Alan Dawson | Rory Kleinveldt Warren Wyngaard | Hylton Ackerman | Siraaj Conrad | Henry Davids | Dominic Telo Benjamin Hector | Ashwell Prince | Ryan Canning | Mark de Stadler | Quinton Friend Pepler Sandri | Alistair Gray | Warren Swan | Stiaan van Zyl | Tyron Henderson Justin Kemp | Charl Langeveldt
Dolphins cricketers
Doug Watson | Imraan Khan | Ahmed Amla | Hashim Amla | Dale Benkenstein Jon Kent | Shaun Pollock | Duncan Brown | Lance Klusener | Johann Louw Mfuneko Ngam | Russel Symcox | Andrew Tweedle | Tyron Pillay | Rivash Gobind Zahir Abraham | Wade Wingfield | Ashraf Mall | Ugasen Govender | Daryn Smit Nantie Hayward | Kyle Smit | Saidi Mlongo | Robert Frylinck | Abdul Razak Yusuf Abdullah | Martin Bekker | Morne van Vuuren | Wayne Madsen | Quinton Friend Jonathan Vandiar | Liam Plunkett | Khayelihle Zondo | Ross McMillan | Nicolas Hewer Dave Miller
Eagles cricketers
Davey Jacobs | Gerhardus Liebenberg | Boeta Dippenaar | Ryan Bailey | Morne van Wyk Craig Thyssen | Johannes van der Wath | Roger Telemachus | Deon Kruis | Victor Mpitsang Nico Boje | Loots Bosman | Cliff Deacon | James Henderson | Jacob Malao Benjamin Hector | Ryan McLaren | Jonathan Beukes | Thandi Tshabalala | Mandla Mashimbyi Dillon du Preez | Jacques Rudolph | Johann Louw | Nathan Arthur | Alan Kruger Riel de Kock | Jandre Coetzee | Muhammad Akoojee | Wendell Bossenger | Dean Elgar Lefa Mosena | Cornelius de Villiers | Mario Saliwa | Reeza Hendricks | Adrian McLaren Brent Kops | Pieter Koortzen
Lions cricketers
Stephen Cook | Adam Bacher | Justin Ontong | Neil McKenzie | Hylton Ackerman Andrew Hall | Werner Coetsee | Ahmed Omar | Charl Langeveldt | David Terbrugge Garnett Kruger | Vaughn van Jaarsveld | Ryan Groeneveld | William Motaung | Enoch Nkwe Garth Roe | Derek Crookes | Thando Bula | Goolam Bhayat | Matthew Harris Brian Mathebula | Brendon Adams | Blake Snijman | Gerhard de Bruin | Eugene Moleon Mpho Sekhoto | Friedel de Wet | Andy Blignaut | Driaan Steyn | Yadene Singh Alviro Petersen | Diaan van Wyk | Claude Henderson | Tyron Henderson | Shane Burger Dumisa Makalima | Jean Symes | Johnson Mafa | Heinrich le Roux | Craig Alexander Stephen Harmison | Jimmy Kgandi | Cliff Deacon
Titans cricketers
Davey Jacobs | Garhardus Liebenberg | Boeta Dippenaar | Ryan Bailey | Morne van Wyk Craig Thyssen | Johannes van der Wath | Roger Telemachus | Deon Kruis | Victor Mpitsang Nicky Boje | AB de Villiers | Alviro Petersen | Martin van Jaarsveld | Zander de Bruyn Geoffrey Toyana | Albie Morkel | Daryll Cullinan | Alfonso Thomas | Paul Harris Dale Steyn | Ethy Mbhalati | Siraag Abrahams | Maurice Aronstam | Justin Kemp Andre Nel | Kruger de Wyk | Goolam Bodi | Pierre de Bruyn | Johannes Myburgh Morne Morkel | Andre Seymore | Mandla Mashimbyi | Heino Kuhn | Francois du Plessis Aaron Phangiso | Farhaan Behardien | Pierre Joubert | Neil Wagner | Brendon Reddy Neetan Chouhan | Imran Tahir | Roelof van der Merwe | Rushdi Jappie | Jaco Booysen
Warriors cricketers
Mark Bruyns | Carl Bradfield | Dumisa Makalima | Arno Jacobs | Mark Boucher Pieter Strydom | Robin Peterson | Tyron Henderson | Monde Zondeki | Makhaya Ntini Nantie Hayward | Brent Kops | Steven Pope | Johan Botha | Bevan Bennett Justin Kreusch | Laden Gamiet | Burton de Wett | Abongile Sodumo | Mario Olivier Mfuneko Ngam | Rowan Richards | Michael Smith | Darryl Willemse | Lyall Meyer Sinethemba Mjekula | Athenkosi Dyili | Colin Ingram | Zander de Bruyn | Hylton Ackerman Murray Goodwin | Lonwabo Tsotsobe | Craig Thyssen | Davey Jacobs | Juan Theron Jon-Jon Smuts | Riaan Jeggels
Abbottabad cricketers
Ahmed Said | Sajid Rasheed | Sajjad Ali | Ali Naqvi | Adnan Raees Almar Afridi | Mohammad Bilal | Sajid Shah | Fawad Ahmed | Mohammad Siddiq Shakeel-ur-Rehman | Ashraf Ali (1979) | Tariq Mahmood | Nasir Jalil | Dilawar Khan Amjad Waqas | Mohsinuddin | Mohammad Naeem | Zafar Jadoon | Riaz Kail Wajid Ali | Junaid Khan | Hammad Ali | Fawad Khan | Usman Khan Mohammad Kashif (1976) | Khalid Usman | Iftikhar Mahmood | Rahimbaz Khan | Noor-ul-Amin Armaghan Elahi | Waqar Ali | Nabeeullah | Ghulam Mohammad | Rashid Mansoor
Allied Bank Limited cricketers
Tauqir Haider | Mazhar Alvi | Farooq Rasheed | Rasakh Akhtar | Iqtidar Ali Shoaib Habib | Athar Khan | Tahir Nisar | Nadeem Qureshi | Salman Qizilbash Zaki Ahmed | Azeem Hafeez | Amin Lakhani | Jalaluddin | Shahid Mahboob Talat Masood | Naseer Chughtai | Saleem Yousuf | Zafar Mehdi | Raees-ur-Rehman Moinuddin | Mohsin Kamal | Zafar Ahmed | Feroz Najamuddin | Rameez Raja Mohammad Nawaz | Manzoor Akhtar | Aaley Haider | Ijaz Ahmed jnr | Raj Hans Rifaqat Ali | Bilal Rana | Aaqib Javed | Mohammad Zahid | Aamer Nazir Ata-ur-Rehman (1975) | Humayun Hussain | Shahid Naqi | Ata-ur-Rehman (1967) | Aamer Hanif Masroor Hussain | Wajahatullah Wasti | Iqbal Saleem | Aleem Dar | Kamran Khan Arshad Khan | Ehsan Butt | Abid Butt | Aamer Sohail | Rashid Latif Mohammad Akram | Taimur Khan | Humayun Farhat | Tanvir Ahmed | Usman Tariq Kashif Mahmood | Naved Latif | Naved-ul-Hasan | Bilal Asad | Farhan Adil Mohammad Salman | Waqar Younis | Khalid Latif | Abdur Rauf | Rizwan Aslam Faheem Fazal
Baluchistan cricketers
Mohammad Sharif (Quetta) [185] | Shahid Qureshi | Mahboob Shah | Athar Khan | Akbar Khan (K. B) [186] Aziz Ahmed (Baluchistan) | Afzal Sheikh | HRD Oldman | Ehsan-ul-Haq | Sadiq Shah Mohammad Yahya | Akbar Sheikh | Talha Ghaznavi | Fasihuddin | Shahid Fawad Sultan Khan | Anwar Ali (Quetta) [187] | Asif Baloch | Riaz Akhtar | Tehsin Shafiq Sabahat Hussain | Shahjahan | Sarwar Butt | Farooq Saleh | Maaz Ghaznavi Ijaz Yousuf | Sirajuddin | Abdar Rasheed | Khalid Zaheer | Zahid Ali | Qasim Baloch Mohammad Saleem (Baluchistan) | Shams Butt | Francis D'Souza | Tahir Wasti Nasir Butt | Rashid Mahmood | Amin Raisani | Murtaza Khan | Tehsin Zafar Minhajuddin | Sohail Ahmed | Liaqat Ali (Baluchistan) [188] | Qamar Mehdi | Younus Ata Jahanzeb | Masroor Alam | Babar Chughtai | Tahir Kazmi | Shoaib Khan Usman Tariq | Saeed Anwar (1978) [189] | Bilal Khilji | Saeed Bin Nasir | Nasim Khan Kamran Hussain | Gulraiz Sadaf | Abdur Rauf | Imranullah Aslam | Azharullah Faisal Irfan | Tanvir Ahmed | Nazar Hussain | Yasir Arafat | Rameez Alam Jalat Khan | Agha Sabir | Sohaib Maqsood | Mohammad Irshad | Misbah-ul-Haq Zulfiqar Babar | Asad Ali
Combined Services cricketers
Abdur Rehman (1917) | Khalid Khwaja | Abdul Kardar | Ebrahim Ghazali | Waqar Hasan Shujauddin | Zafar Ahmed | Qamar Yousuf | Anwar Saeed | Mazhar Siddiqi Baseer Shamsi | Imtiaz Ahmed | Masood Mahmood | Aftab Ahmed (1916) | Asadullah Qureshi Saleem Tahir [190] | Rahimuddin | Ghulam Mohiuddin | Abdul Waheed | Ahmed Shamshad Miran Bakhsh | Saleem Iqbal | Saad Hatmi | Zakauddin | Majeed Qureshi Aminuddin | Nayyar Hussain | Saleem Sheikh | Shakeeluddin | Dildar Awan Rahat Latif | Syed Ali (PCS) | M. Pengari | Fawad Zaman | Salahuddin (1936) Farooq Ahmed (1938) [191] | Shafaat Ahmed | Hamid Butt | Irtiza Hussain | Yousuf Siddiqi Nuzhat Hussain | Imtiaz Bhatti | Mohammad Afzal | Anis Ahmed | Robert Crosse Munir Malik | Javed Akhtar | Ziauddin Burney | Tanvir Hussain | Tariq Shafi Mohammad Yousuf (Rawalpindi) | Mohammad Abid | Mohammad Pervez | Mohammad Sabir
Dacca University & Education Board
Shamim Kabir (East Pakistan) [192] | Anis Ahmed (D. University) [193] | Alamgir (Dacca U&EB) [194] | Saleem Ahmed [195] | Shafiq-ul-Haq Jamil Ahmed (Dacca University and Education Board) [196] | Najam-ul-Ahsan | Misbahuddin Ahmed | Daulat Zaman | Mehdi Huda Mahboob Ahmed
Dacca University
Ehsan-ul-Haq | Ali Zafar | Mohinuddin | Baqar Ali | Wali-ul-Islam Matiullah | Latif-ur-Rehman | Moin-ul-Haq | Aziz-ur-Rehman | Arshad Khan (D. University) [197] Mansoor Ahmed | Raeesuddin | Alauddin | Shamim Kabir (East Pakistan) [198] Raza-e-Karim | Anis Ahmed | Taseeruddin Ahmed | Shafiq-ul-Haq | Misbahuddin Ahmed Inam-ul-Haq (East Pakistan) [199] | Najam-ul-Hasan | Mohammad Najeeb | Mahboob Ahmed | GG Nawaz Alamgir (D. University) | Saleem Ahmed | Jamil Ahmed | Daulat Zaman | Mehdi Huda Amir Ali | Ali-ul-Islam | Abdul Mohit | Ibrahim Sabir | Nausher Hasan Siraj Ahmed | Javed Inayat | Rafi Umar | Raqibul Hasan | Farrukh Mirza Ashraful Haq (PAK) [200] | Ali Zahid | Zaheer Ahmed | Fakhar-ul-Ahsan | Tanvir Mazhar Moin-ul-Haq | Inayat Hussain | Hasnain Ispahani
Dadu cricketers
Mohammad Saleem (Hyderabad) [201] | Abdul Waheed | Sajjad Anwar | Akhtar Bangash | Shahid Qambrani Rizwan Ahmed | Wasim Ahmed | Pir Zulfiqar | Athar Laeeq | Kashif Ali Khair Ali | Mohammad Khubaib | Waheed Akram | Sikander Ali Qambrani | Wasim Burfat Akram Khan (1980) | Mohammad Imran | Alamgir Qambrani | Javed Liaqat | Irfan Baloch Mohammad Hashim | Jahanzeb Chandio | Shahnawaz Baloch | Nawaz Ali
East Pakistan cricketers
Mohsin Kazi | Mohammad Ibrahim | Ismail Gul | Abdur Rauf (East Pakistan) [202] | Taufiq Ahmed Syed Ahmed | Latif-ur-Rehman | Mohammad Sarwar | Naseer Sani | Athar Ali Pritish Dass | Mazhar-ul-Islam | Olyas Ahmed | Ikram Elahi | Munawwar Ali Khan RB Dufty | Abdur Rasheed | Mahmood Hussain | Raees Mohammad | Mohammad Munaf Abu Mustafa | Yawar Saeed | Abdus Salam | Mahmood Bokul | Sukumar Guha Abdul Latif | Moinuddin Mahmood | Amirullah | Mohammad Hasan [203] | Chand Khan Sohrab Khan | Shamim Kabir (East Pakistan) [204] | Javed Masood | Shahabuddin Pathan | Tahir Rizvi Rafiq Kazi | Altaf Hussain | Mehdi Huda | Alauddin | Daulat Zaman Inam-ul-Haq (East Pakistan) | Arshad Khan (Dhaka University) [205] | Anwar Ahmed | Saleem Ahmed | Jamil Ahmed Misbahuddin Ahmed | Abdul Majeed | Rehman Ali | Haleem Chaudhri | Nasim-ul-Ghani Rauf Ansari | Mohammad Sadiq | Naushad Ali [206] | Masood-ul-Hasan | Mufassir-ul-Haq Mahmood-ul-Hasan | Niaz Ahmed | Siraj Ahmed | Raqibul Hasan Sr. | Tahir Hasan Shafiq-ul-Haq | Iftikhar Zaidi | Ashraful Haq (East Pakistan) [207] | Farooq Ahmed (East Pakistan Whites) [208] | Rafi Umar Inayat Hussain | Hasnain Ispahani | Tanvir Mazhar
East Pakistan A cricketers
Mohammad Hasan | Abdus Salam | Abdul Latif [209] | Mazhar-ul-Islam | Atiq-uz-Zaman Khan Moinuddin Mahmood | Ismail Gul | Amirullah | Mohammad Umar | Mohammad Sarwar Chand Khan | Mohammad Abdul Latif [210] | Sukumar Guha
East Pakistan B cricketers
Ahmed Usman | Dadu Sattar | Hakim Raza | Asif Saadat | Sharafatullah Usman Maju | Mumtaz Ahmed | Khaliq Chaudhri | Khalil Ahmed | Ghiasuddin Khaleeq Ahmed | Guru Dass
East Pakistan Whites cricketers
Dadu Sattar | Abdus Salam | Saifuddin Ahmed | Naseer Sani | Mati-ur-Rehman Latif-ur-Rehman | Ali Zafar | Mohammad Umar | Chand Khan | Yousuf Karim Salahuddin (1970s) | Mohsin Kazi | Ali Raza | Tahir Hasan | Abul Ala Raqibul Hasan Sr. | Tahir Rizvi | Aziz-ur-Rehman | Saleem Ahmed | Munir Jamal Farooq Ahmed (East Pakistan Whites) | Ashraful Haq (PAK) [211] [212] | Shaukat Ali (E. Pakistan Whites) [213] | Vaik-ur-Rehman | Tanvir Mazhar Khalid Rana | Tanvir Haider | Salahuddin (1950s) [214]
Gujranwala cricketers
Abid Sarwar | Zakir Mirza | Nisar Ansari | Tahir Mahmood | Farhat Masood Waqar Ahmed | Azhar Khan | Nadeem Ahsan | Aamer Wasim | Sajjad Bashir Zulfiqar Shah | Yahya Khan | Sajid Bashir | Tariq Javed (1964) [215] Javed Chowdhury | Ijaz Ahmed (1968) | Imtiaz Ahmed (1967) [216] | Abid Nasir | Zahid Jamil Rashid Saleem | Mansoor Khan | Raja Sadiqullah | Jahanzeb Burki | Mohammad Imtiaz Mujahid Naqvi | Zahid Mahmood | Imtiaz Sheikh | Mohammad Sarwar | Mohammad Khalil Adnan Raza | Tariq Mahmood | Abdul Waheed | Shahid Malik | Mohammad Ayub Nadeem Sarwar | Abdul Hameed | Azhar Hussain | Zaigham Mansoor | Samiullah (1965) Sohail Hassan Zaidi | Asadullah Butt | Shakeel Ansar | Shakeel Ahmed | Zahid Fazal Majid Saeed | Tariq Javed (1967) [217] | Aleem Dar | Aamer Nazir | Baidar Bakht Aamer Khan | Qayyum-ul-Hasan | Tahir Mughal | Shaoib Malik | Ameem Abbas Inam-ul-Haq (1979) | Nasir Shafiq | Mujahid Jamshed | Khalid Mahmood | Zahid Saeed Faisal Naved | Ansaar Ahmed | Iqbal Zahoor | Mohammad Shaoib | Shehzad Malik Hasan Adnan | Tahseen-ul-Hasan Shah | Zulfiqar Butt | Zahid Javed | Shafiq Ahmed (1977) Abdur Rehman | Faisal Butt | Shahid Mansoor | Shafiq Shehzad | Fawad Mustafa Imran Abbas | Sarfraz Ahmed (1978) [218] | Mubashir Nazir | Pervez Ghauri | Ataullah Khan Aamer Butt | Imran Amin | Shahid Nazir | Naeem Khan | Idrees Baig Javed Anwar | Mazhar Qayyum | Amjad Ali (1980) [219] | Ehtesham Younis | Qamar Sardar Kamran Younis | Zaman Haider | Iftikhar Ahmed | Kashif Maalik | Irfan Zahoor Rizwan Malik | Sajjad-ul-Haq | Basit Murtaza | Najam Sohail | Ataullah Butt Shahid Khan | Asim Munir | Humayun Taj | Mudassar Mushtaq | Irfan Butt Ghulam Murtaza | Atiq-ur-Rehman | Asim Butt (1979) [220] | Nadeem Hussain | Bilal Hussain Aqeel Abbas | Adnan Ishaq | Adnan Farooq | Akif Ali | Saeed Bhutta Ahmed Butt | Naved Arif | Rana Jahanzaib | Iftikhar Ahmed | Khalid Butt Idrees Ahmed | Fayyaz Ahmed | Ali Imran | Babar Siddiq | Saad Butt Kashif Hafeez | Zeeshan Amin | Mushtaq Nazir | Aamer Gulzar
Hyderabad Education Board cricketers
Jahangir Ahmed | Imtiaz Rana | Fazil Saeed | Iqbal Qureshi | Zaheer Rehani Badiullah | Iqbal Ahmed | Khalil Ahmed | Abdul Aziz (Khairpur) [221] | Qamaruddin Shabbir Ali | Burhanuddin | Abdus Salam
Hyderabad, Khairpur & Quetta cricketers
Razaullah Khan | Salahuddin (1940) | Bashir Shana | Fasihuddin | Khawar Nabi | Iqbal Sheikh Mujeeb-ur-Rehman | Sabahat Hussain | Tahir Ali | Maqsood Hussain | Talat Iqbal
Kalat cricketers
Abdul Jabbar (Kalat) [222] | Abdur Razzaq (Kalat) [223] | Ghulam Saeed | Nasim Ahmed | Mairaj-ul-Hasan Munir Hussain | Usman Bhagat | Abdur Rehman (Kalat) [224] | Akbar Khan | Faiz Aftab Hakim Nasir | Amanullah | Iftikhar Ahmed | Shaukat Ali [225] | Nasir Valika Sattar Bhagat | Anwar Ali (Kalat) [226] | Hasan Jamil | Abdul Majeed
Karachi B cricketers
Ikram Qureshi | Shahid Mahmood | Raees Mohammad | Aftab Alam | Ghaffar Khan Ziaullah | Akbar Khan (Karachi B) | Aftab Ahmed (1966) [227] | Nasim-ul-Ghani | Taufiq Lodhi Afaq Hussain | Fasihuddin | SK Amarnath | Rafat Wahidi | Arshad Shami Naushad Ali [228] | Ghulam Abbas (K. B) | Mohammad Saeed [229] | Masood-ul-Hasan | Saboor Ahmed (K. C) [230] Mufassir-ul-Haq | Marshall D'Souza | Masood Akhtar | Farooq Bengali | Rehman Ali Haseeb Ahsan | Mansoor Akhtar | Kamal Najamuddin | Asad Raza | Feroz Najamuddin Tariq Alam | Aziz-ur-Rehman | Riasat Ali | Shahid Iqbal [231] | Qadir Jan Zafar Mehdi | Mohinder Kumar | Waheed Mirza | Kazim Mehdi | Khalid Alvi Ahmed Rasheed | Fahimuddin | Shahid Rana | Anwar Jamil | Saleem Yousuf Mohiuddin Khan | Jalauddin | Saleemuddin | Noor-ul-Qamar | Qaiser Raza | Shaukat Beg
Karachi C cricketers
Aftab Saeed (K. Blues) [232] | Abdul Aziz (1941) [233] [234] | Shahid Qureshi (Pakistan International Airlines) [235] | Salimuddin | Saboor Ahmed (K. C) [236] [237] | Ahmed Mustafa | Ismail Ibrahim | Mahboob Shah | Abdul Wahab | Antao D'Souza | Intikhab Alam [238] | Mushtaq Mohammad | Rehman Dyer | Anis-ul-Ghani | Tassaduq Hussain | Anwar Saeed (Combined Services) [239]
Karachi Greens cricketers
Ghulam Abbas (K. Greens) [240] | Sanaullah | Aftab Alam | Saboor Ahmed (K. C) [241] | Anis-ul-Ghani | Ziaullah | Anwar Elahi | Taufiq Lodhi | Salahuddin [242] | Shamsher Baloch | Arshad Shami | Arshad Mahmood | Riaz-ur-Rehman | Abdur Rasheed | Vakiluddin Ahmed | Ikram Elahi | Hari Naoomal | Masood-ul-Hasan | Khalid Mahmood (Public Works Department) [243] | Nasiruddin | Mohammad Asim | Aftab Ahmed (1966) [244] | Ghaffar Khan | Mohammad Aslam (1960s Karachi Greens cricketer) [245] | Ali Raza | Mushtaq Jaffer | Rama Gopal | Shahabuddin | Nasim Aqil | Farooq Khan | Riaz Alam | Ahmed Mustafa | Shahzad Ahmed | Muzammil Hussain | Qaiser Raza | Khalid Dina | Wahab Jaffer | Imran Hussain (K. Whites) [246] | Hasam Jamil | Amin Lakhani | Iqbal Altaf | Aqil Shah | Asif Ahmed | Akhtar Sadiq | Akram Ali | Vakil Tatari | Shahid Israr | Abdur Raqib | Azam Khan (1952) [247] | Liaqat Ali | Shakeel Khan (1952) [248] | Shiraz Dharsi | Naeem Ahmed | Nadeem Ansari | Aslam Qureshi | Arshad Nawaz | Mushtaq Ali [249] | Masood Khan | Saeed Khan | Kamal Najamuddin | Nasir Valika | Khalid Irtaza | Saleem Jan | Saleem Dara | Bashir Miandad | Iqbal Khan | Fareer Ahmed | Jahanzeb Khan | Sajid Ali | Khalid Alvi | Feroz Najamuddin | Moin Mumtaz | Zafar Ali | Zafar Mehdi | Nadeem Moosa | Bharat Kumar | Mohinder Kumar | Tariq Nazar | Fahim Zaidi | Wasim Arif | Saleem Jaffar | Mohammad Aslam (1980s Karachi Greens cricketer) [250]
Karachi Harbour
Agha Sabir | Khalid Latif | Fahadullah Khan | Saeed Bin Nasir | Mohtashim Ali | Afsar Nawaz | Fawad Alam | Adnan Malik | Faraz Ahmed | Irfanuddin | Malik Aftab | Asif Zakir | Iqbal Sheikh | Farhan Iqbal | Rajesh Ramesh | Faisal Iqbal | Moin Khan | Atif Maqbool | Mohammad Hasnain | Asim Kamal | Mansoor Baig | Rameez Raja (1987) [251] | Sarfraz Ahmed | Shadab Kabir | Naumanullah | Aariz Kamal | Fahal Iqbal | Mansoor Ahmed | Anwar Ali | Uzair-ul-Haq | Akbar-ur-Rehman | Rizwan Saeed | Wajihuddin | Danish Kaneria | Ijaz Ahmed (1975)
Karachi Port Trust
Aariz Kamal | Raza Ali Dar | Maisam Hasnain | Atif Ali | Fahadullah Khan | Rashid Hanif | Farhan Iqbal | Mohammad Hasnain | Atif Ali | Fahadullah Khan | Rashid Hanif | Farhan Iqbal | Mohammad Hasnain | Wahab Riaz [252] | Adeel Malik | Fahad Khan | Shadab Kabir | Iqbal Sheikh | Mohammad Farrukh | Ali Zafar | Haaris Ayaz | Shahid Iqbal | Wajihuddin | Faisal Mirza | Fahad Iqbal | Ahmed Saeed | Saad Waasim | Shahid Khan | Javed Qadeer | Mansoor Ahmed | Ibrahim Qureshi | Nadeem Javed
Karachi Urban
Khurram Manzoor | Shadab Kabir | Naumanullah | Maisam Hasnain | Farhan Adil | Mohammad Farrukh | Amin-ur-Rehman | Rizwan Saeed | Tanvir Ahmed | Azam Hussain | Nasir Khan | Ahmer Saeed | Tabish Khan | Wasim Naeem | Tahir Khan | Aariz Kamal | Ghulam Ali | Naved Khan | Rizwan Qureshi | Asif Zakir | Saeed Bin Nasir | Afsar Nawaz | Hasan Raza | Imran Javed | Rajesh Ramesh | Nauman Alvi | Agha Sabir | Malik Aftab | Mohtashim Ali | Mohammad Hasnain | Faisal Iqbal | Asim Kamal | Anwar Ali | Uzair-ul-Haq
Khairpur
Amanullah | Taj Lodhi | Obaid-ur-Rehman | Asif Bajwa | Iqbal Sheikh | Anwar Arif | Qasim Quli | Abdul Jabbar (Khairpur) [253] | Hamid Khan | Tahir Ali | Nasir Hussain | Karim Ali | Hussain Momin | Nasim Aqil | Mohammad Farooq (Sind B) [254] | Nazar Mohammad (Khairpur) [255] | Razaullah Khan | AA Qadeer | Faqir Aizazuddin | Qamar Yousuf | Ahmed Mustafa | Nasim Ahmed | Usman Hashmi | Munawwar Hussain | Mohammad Ashraf | Farooq Mirza | Qasim Raza | Mohammad Ajmal | Barkat Ali | Abdul Aziz (Khairpur) | Asif Ali | Zafar Khan | Zafar Iqbal | Saeed Ahmed (Khairpur) [256] | Habib Hadi | Ayub Chaudhri | Taj Mohammad [257] | Bashir Ahmed [258] | AH Alvi | MA Malik | Aslam Sanjrani | Manzoor Ahmed [259] | Abdul Qayyum | Mohammad Anwar | Burhanuddin [260] | Abdul Hameed [261] | Zafar Mahmood | Abdul Majid | Firdaus Zulfiqar | Ghulam Sabir | Shakoor Rana | Zulfiqar Ahmed (Khairpur) [262] | Mohammad Akram | Humayun Ahmed | Talat Iqbal | Sharif Kaka | Naseer Malik | Abdus Saeed | Shabbir Ahmed (Khairpur) [263] | Mahboob Chaudhri | Mehdi Pirzada | Rasheed Jugnoo | Mehdi Pirzada | Deedar Murtaza | Aslam Baig | Pervez Rehman | Mukhtar Mazhar | Ishtiaq Ahmed | Anwar Zaidi | Nazar Mohammad | Altaf Gauhar | Munir Chandio | Tajammul Abbas | Abdul Nabi
Lahore City A
Lal Din | Tanvir Ahmed | Mansoor Rana | Tariq Mansoor | Anis Siddiqi | Javed Sadiq | Naseer Chughtai | Shuja-ul-Haq | Khalid Niazi | Ijaz Ahmed (1957) | Arshad Khan (Punjab) [264] | Waqar Malik | Saleem Malik | Sajjad Akbar | Ali Ahmed [265] | Rameez Raja | Dilshad Butt | Aamer Malik (Quetta) | Shahzad Maqbool | Pervez Alam | Sarfraz Nawaz | Mubarak Ali | Talat Mirza | Afzaal Butt | Babar Zaman | Saleem Raza | Shahid Nawaz | Wasim Ali | Hammad Khan | Rizwan Qazi | Bari Raza | Haroon Rasheed | Haider Jahangir | Jabbar Rahim | Maqsood Rana
Lahore Ravi
Kashif Siddiq | Shahnawaz Malik | Rizwan Ahmed (1976) [266] | Imran Abbas | Sulaman Qadir | Zulqarnain Haider | Wasim Khan (1978) [267] | Ali Azmat | Wahab Riaz [268] | Shehzad Butt | Farhan Rasheed | Ali Raza | Irfan Fazil | Rashid Riaz | Umar Javed | Imran Tahir | Taufeeq Umar | Nasir Jamshed | Adnan Raza | Adnan Akmal | Usama Aftab | Imran Ali | Rizwan Aslam | Waqas Ahmed | Asif Raza | Rizwan Malik | Abdul Razzaq | Mahmood Malik | Rizwan Aamer | Ashraf Ali (1979) [269] | Arsalan Mir | Shahbaz Butt | Junaid Zia | Kashif Shafi | Salman Rahat | Saad Nasim | Azam Khan (1983) [270] | Ahmed Shehzad | Sohail Ahmed | Tehseen Mirza | Ali Haider | Afzal Shah | Imran Haider | Mohammad Zohaib | Ashfaq Ahmed [271] | Abid Ali (1987) [272] [273] | Shahab Basharat
Lahore Shalimar
Ashfaq Ahmed (1985) [274] | Sohail Ahmed | Khaqan Arsal | Kamran Sajid | Aamer Sajjad | Arsalan Mir | Junaid Zia | Bilal Hayee | Fahad Masood | Kashif Shafi | Aizaz Cheema | Jahangir Mirza | Ali Hussain | Mohammad Khalil | Imran Qadir | Usama Aftab | Muntazir Mehdi | Waqas Ahmed | Salman Butt | Ashraf Ali (1979) [275] | Mohammad Hussain | Irfan Fazil | Jamshed Ahmed | Ahmed Shehzad | Usman Malik | Junaid Malik | Salman Akbar | Haroon Rasheed | Shahnawaz Malik | Suleman Khan | Ahmed Butt | Ali Raza | Mohammad Saeed (1983) [276] | Asif Raza | Sibtain Raza | Shahzad Ali | Haseeb Rasheed | Mohammad Shahzad | Asif Khan | Kashif Ali | Mohammed Naved | Kashif Mahmood | Zaheer Maqsood | Usman Salahuddin
Pakistan Air Force
Imtiaz Ahmed | Saad Hatmi | Mohammad Nisar | Zahid Rasheed | Faiz Ahmed Mohammad Brohi | Hasnain Mehdi | Dildar Awan | Khalid Haroon | Jamshed Akbar Khalid Qureshi | Mohammad Zahid (Pakistan Air Force) | Shahid Qureshi | Abbas Mirza | Ghias Cheema Javed Kausar | Mohammad Afzal | Mansoob Ahmed | Akhtar Ali | Khalid Idrees Zakir Hussain | Mohammad Naeem | Taufiq Ahmed | Tariq Cheema | Mohammad Ansari Ziauddin | Ijaz Saeed | Talat Ahmed | Mohammad Hanif
Pakistan International Airlines B
Rehman Ali | Mohammad Munaf | Asif Iqbal | Fahimuddin | Waheed Yar Khan | Masoon-ul-Hasan | Atif Hussain | Mohsin Siddiqi | Farooq Hameed | Munawwar Hussain | Tauqiruddin Ahmed | Afzal Masood | Masoon Akhtar | Qaiser Raza | Asad Kazmi | Mohammad Farooq (Pakistan International Airlines) | Shafqat Rana | Arshad Ali (PAK) | Rashid Israr | Ghulam Shabbir | Abdullah Jafri | Ahfaz Saleem | Mohammad Raees | Shujauddin | Mohammad Jilani | Saleem Rana | Zill-e-Hasan | Saeed Ahmed | Nasrullah Bhatti | Khalid Alvi | Shahid Bashir | Shahid Etemad | Faiz-ul-Hasan | Zahid Afridi | Rizwan-uz-Zaman | Shoaib Mohammad | Anil Dalpat | Aurangzeb Mirza | Iqbal Sikander | Javed Qureshi | Badar Rafai | Yahya Toor | Rashid Khan | Jalal Nasir | Dara Bashir
Pakistan Reserves
Imran Khan (1975) | Kashif Iqbal | Imran Umar | Mohammad Shakeel | Mansoor Khan | Yahya Tajveed | Waseem Naeem | Rashid Hanif | Jaffar Qureshi | Abdul Mateen | Anwar Ali (1977) | Imran Nazir | Imran Farhat | Bazid Khan | Taimur Khan | Faisal Iqbal | Ahmer Saeed | Atiq-uz-Zaman | Qaiser Abbas | Yasir Arafat | Fazl-e-Akbar | Zahid Saeed | Shoaib Malik | Taufeeq Umar | Asif Mahmood | Humayun Farhat | Kashif Raza | Danish Kaneria | Kamran Ali | Rashid Ali | Shabbir Ahmed | Wasif Ali | Mohammad Ghazan | Wasim Majeed
Punjab University and Lahore Education Board
Abdul Haleem | Javed-ur-Rehman (Lahore Education Board) [277] | Younis Ahmed | Bashir Khan | Waqar Ahmed | Majid Khan [278] | Gulraiz Wali | Saleem Altaf | Zafar-ul-Haq | Shanawar Rasheed | Tariq Cheema (1962) [279] | Mohammad Ilyas
Punjab B
Salahuddin Khan | Nasir Butt | Ahmed Saeed | Anis Ahmed | Ziaullah Khan | Saeed Anwar (Punjab B) [280] | Nadir Khan | Shafaat Ahmed | Munir Malik | Sajid Ali [281] | Saleemuddin | Nuzhat Hussain | Sabahat Hussain | Ijaz Ahmed (Punjab B) | Hamid Butt | Mohammad Arif | Miran Bakhsh | Mahmood Khan | Feroz Kardar | Abdur Rahim (1951) [282] | Azhar Qureshi | Naseer Ahmed | Farooq Shera | Pervez Akhtar | Javed Bhatti | Ali Zia | Javed Ilyas | Mohsin Akhtar | Tariq Cheema | Abdul Wahab [283] | Zaki Ahmed | Mushtaq Ahmed (Sargodha) [284] | Shahid Munir | Saadat Ali | Tariq Bashir | Javed Sadiq | Tahir Naqqash | Mohammad Rafi | Khatib Rizwan | Shahid Aziz | Pervez Alam | Najeeb Ahmed | Nauman Shabbir | Anis Siddiqi | Joseph Gill | Aziz Khan | Arif Naqqash | Aziz Ahmed
Punjab Greens
Saadat Ali | Abdur Rahim (1951) | Sajid Kabir | Shahzad Maqbool | Azmat Rana | Javed Sadiq | Pervez Alam | Zaigham Burki | Shahid Mir | Aamer Hameed | Mohammad Aslam (Greens) [285] | Izhar Ahmed | Rashid Usman | Aftab Gul | Rasheed Bhatti
Rajshahi
Khalid Ahmed | Nuzhat Hussain | Khuda Hussain | Mohammad Yousuf (Rajshahi) | Tasnim-ur-Rehman | Faiz-ur-Rehman | SM Akul | Zafar Imam | Farhat Alam | Jamshed Ali | PD Colin
Rawalpindi A
Rafat Ijaz | Mujahid Jamshed | Naseer Ahmed | Shahid Javed | Majid Saeed | Mohammad Nadeem | Khurram Rauf | Sajjad Ali | Shakeel Ahmed | Mohammad Akram | Mohammad Aslam (1975) [286] | Raja Afaq | Shahid Naqi | Asif Mahmood | Nadeem Abbasi | Alamgir Khan | Naeem Akhtar | Mujahid Hameed | Shahid Mahboob | Arif Javed | Adnan Malik | Munawwar Abbasi | Nadeem Younis | Atif Hanif | Khurram Shehzad | Mazhar Abbas | Yasir Ashfaq | Shoaib Akhtar | Zakaullah Khan | Zahoor Elahi | Mohammad Ali | Zahir Shah | Salman Shah | Mohammad Wasim | Irfan Bhatti | Aamer Wasim | Masroor Hussain | Mohammad Riaz | Abdul Basit | Raza Butt | Mohammad Iqbal | Saad Khan | Humayun Hussain | Shahid Mahmood (1964) [287]
Rawalpindi & Peshawar
Iqbal Azeem | Masood Asghar | Riaz-ur-Rehman | Maqsood Ahmed | Mohammad Arif | Abdl Kardar | Mohammad Afzal | Ziauddin Burney | Munir Malik | Javed Akhtar | Safiullah Khan | Mohammad Abid | Anis Ahmed | Saleem Asghar | Munawwar Ahmed | Tauqiruddin Ahmed | Fiza Khan | Anwar Khan (1945) | Iqbal Kashmiri | Fida Hussain | Daud Rabbani | Mohammad Sabir
Rawalpindi Yellows
Idrees Ahmed | Maqsood Alam | Victor Mall | Tanvir Hussain | Anis Ahmed | Aslam Khan | Mahmood Khan | Asif Wali | Salahuddin (1936) | Mehtab Ali | Mohammad Sabir
Rest of Baluchistan
Ali Ahmed | Sabir Hussain | Azizullah Khan | Nasim Khan | Mohtashim Ali | Mohtashim Rasheed | Sanaullah Khan | Naseer Khan | Arun Lal (1985) | Anwar Ali (Rest of Baluchistan) | Faisal Irfan | Mian Nafees | Waqas Chughtai | Manzoor Ahmed | Abdul Hameed | Mohammad Asif (Rest of Baluchistan) | Mohammad Khan | Hameedullah Khan | Sadiq Shah | Jahanzaib Khan
Rest of North West Frontier Province
Ahmed Said | Ibrahim Afridi | Majid Ali | Haji Badshah | Asmatullah Mohmand | Adnan Raees | Mohammad Bilal | Sajid Shah | Mohammad Aslam | Shakeel-ur-Rehman | Umair Khan | Imran Hussain | Abdus Salam | Riaz Afridi | Noor-ul-Amin | Akbar Badshah | Naved Khan | Mohsinuddin | Mohammad Fayyaz | Yasir Shah
Rest of Punjab
Rizwan Ahmed (1976) [288] | Kashif Naved | Saeed Anwar (1978) [289] | Aamer Bashir | Sufyan Munir | Mohammad Ali (1982) [290] | Mubashir Ishaq | Mohammad Fazil | Shabbir Ahmed | Abdur Rauf | Azhar Abbas | Mushtaq Ahmed | Asim Butt (1979) | Farhan Abbasi | Zeeshan Khan | Shafiq Ahmed (1977) | Mir Usman | Shahid Latif | Zulfiqar Babar | Mohammad Arshad | Asad Ali
Rest of Sind
Akhtar Bangash | Hanif-ur-Rehman | Nasrullah Memon | Mujahid Solangi | Shahid Qambrani | Ali Nawaz | Rizwan Qureshi | Abdur Rahim (1975) [291] | Javed Liaqat | Kashif Pervez | Ali Raza [292] | Rashid Ali (1980) [293] | Kashif Ali | Naeem Ghouri | Abid Ali [294] | Aurangzeb Khan | Feroz Hussain | Aamer Iqbal | Mohammad Siddiq | Adnan Ameer | Mohsin Razaullah | Naveen Kumar | Khalid Hussain
Sargodha, Multan and Bahawalpur
Hamid Nagra | Naseer Ahmed | Sherandaz Khan | Javed Bhatti | Iqbal Chaudhri | Zulfiqar Ali (1942) | Iqbal Awan | Jamshed Bashir | Jamil Khalid | Mohammad Tufail | Amjad Hussain | Razi-ur-Rehman | Gulraiz Wali | Farrukh Ahmed
Sheikhupura
Majid Majeed | Usman Akram | Qaiser Abbas | Saleem Mughal | Mohammad Haroon | Zahid Javed | Mohammad Shafiq | Naved-ul-Hasan | Jaffar Nazir | Kashif Raza | Aaqib Javed | Javed Hussain | Waqar Khan | Yasir Bashir | Mohammad Asif | Nadeem Karamat | Mujahid Jamshed | Faisal Virk | Mohammad Islam | Shahid Naseer | Mohammad Javed (1966) [295] | Sarfraz Kazmi | Tahir Usman | Nasim Abbas | Rashid Khan (1978) [296] | Asif Raza | Mohammad Azam | Waqas Chughtai | Imran Nazir | Maqsood Raza | Mohammad Sarwar | Mumtaz Ali | Mohammad Ayub | Khalil Ahmed | Tahir Amin | Nadeem Javed | Mohammad Yasin | Shakeel Ahmed | Mohammad Arslan | Kaleem Imran | Kashif Imran
Sialkot
Inam-ul-Haq | Faisal Naved | Majid Jahangir | Basit Saeed | Asif Humayun Shoaib Malik | Shakeel Ansar | Zahid Saeed | Tahir Mughal | Aamer Wasim Zaman Haider | Obaidullah Sarwar | Shehzad Malik | Faisal Khan | Sajjad-ul-Haq Aafan Rauf | Shahid Khan | Javed Anwar | Mubashir Dar | Malik Khaleeq Khurram Hussain | Ali Kamran | Shahid Yousuf | Fahad Liaqat | Zahid Fazal Tahir Mahmood | Imran Tahir | Arsalan Mir | Shaiman Anwar | Usman Mushtaq Adnan Amin | Adeel Malik | Imran Nazir | Qaiser Abbas | Naved-ul-Hasan Abdur Rehman | Khalid Mahmood | Jaffar Nazir | Kamran Younis | Sufyan Munir Mohammad Ayub | Mohammad Islam | Sarfraz Ahmed (1978) | Tariq Mahmood | Nawaz Sardar Adnan Farooq | Ali Imran | Mansoor Amjad | Mohammad Asif | Bilal Hussain Atiq-ur-Rehman | Asim Butt | Kashif Daud | Nadeem Javed | Mahmood Malik Kashif Raza | Ijaz Ahmed | Mohammad Boota | Qamar Shahzad | Shahid Siddiq Imran Malik | Mohammad Wasim (1984) | Mohammad Ali (1989) | Naeem Anjum | Aamer Jaffery Naeemuddin (1981) | Arsalan Anwar | Haris Sohail | Nayyer Abbas | Ayaz Tasawwar Mohammad Imran | Ahmed Butt
Sind A
Akhtar Hussain | Ijaz Shah | Zafar Khan | Iqbal Sheikh | Usman Khan | Rafiq Kazi | Jamshed Akhtar | Maqsood Hussain | Qamar Ahmed | Obaid-ur-Rehman | Itaat Hussain | Masroor Hasan | Abdur Razzaq | Khuda Bakhsh | Masroor Hasan | Agha Farrukh | Mohammad Sharif | Khalid Irtaza | Kamal Najamuddin | Mohsin Khan | Javed Miandad | Nasir Valika | Rashid Israr | Anwar Jamil | Aslam Ali | Mubashir Sajjad | Liaqat Ali | Jahanzeb Khan | Abdur Raqib | Arifuddin | Zaheer Abbas | Sikander Bakht | Ilyas Khan | Anwar-ul-Haq | Waheed Mirza | Qasim Umar | Mansoor Akhtar | Feroz Najamuddin | Shahid Israr | Tariq Alam | Ijaz Faqih | Shahid Iqbal (1950) [297] | Rashid Khan | Zafar Mehdi | Rizwan-uz-Zaman | Sarfraz Hasan
Sind B
Mohammad Farooq (Sind B) [298] | Ilyas Ahmed (Sind B) [299] | Razaullah Khan | Sabir Ali (Sind B) [300] | Anwar Arif | Usman Hashmi | Maqsood Ahmed [301] | Nasim Aqil | Mukhtar Arif | Tahir Ali (Khairpur) [302] | Usman Ghani | Abdul Jabbar (Sind B) [303] | Abdul Hafeez (Sind B) [304] | Munir Ahmed | Hamid Khan [305] | Arifuddin | Tariq Alam [306] | Farooq Kirmani | Shahid Pervez [307] | Aftab Shah | Humayum Dyer | Azam Khan (1952) [308] | Khurshid Akhtar | Maqsood Hussain [309] | Talat Iqbal | Anwar-ul-Haq [310] | Qasim Umar | Tehsin Javed | Rashid Israr | Aslam Sanjrani | Anwar Jamil | Tehsin Ilyas | Mohammad Afzal [311] | Aminuddin (K. Blues) [312] | Masroor Ali | Rizwan-uz-Zaman | Nadeem Yousuf | Javed-ul-Hasan | Sajid Abbasi | Ijaz Rana | Nasir Ali [313] | Fareed Ahmed (Karachi) [314] | Younis Haroon | Rashid Israr
Sui
Mohammad Hafeez | Ali Hussain | Asim Munir | Sohail Idrees | Mohammad Hussain | Saleem Mughal | Ali Raza | Asad Iqbal | Ahmed Hayat | Abdur Rauf | Wasim Khan (1978) [315] | Shahid Khan | Fareed Butt | Faisal Athar | Zia-ur-Rehman | Abid Mahmood | Imran Tahir | Azhar Abbas | Kamran Sajid | Raza Khan | Kashif Shafi | Faisal Miraj | Abdur Rehman (1969) [316] | Tahir Fareed | Sufyan Munir | Umar Javed | Misbar-ul-Haq | Sajid Ali (1979) [317] | Adnan Farooq | Nadeem Botta | Shakeel Ansar | Arsalan Mir | Tariq Mahmood | Yasir Arafat (1984) | Majid Jahangir | Humayun Farhat | Yasir Shah | Mohammad Irshad | Samiullah Khan | Tauqeer Hussain | Waqas Ahmed | Mohammad Salman | Imran Khalid | Mahmood Malik | Asad Ali | Mohammad Ayub | Azhar Shafiq | Zahoor Ali | Imran Ali | Mohammad Siddiq | Bilal Azmat | Khurram Shehzad | Adnan Akmal | Adil Raza | Umar Akmal | Adnan Rasool | Faisal Rasheed | Mohammad Farrukh | Farhan Asghar
Sukkur
Burhanuddin (Sukkur) | Imtiaz Ahmed (Sukkur) | Mushtaq Butt | Abdul Hameed [318] | Deedar Murtaza | Zafar Iqbal (Sukkur) [319] | Sharif Kaka | Taj Mohammad | Tajammul Abbas | Jarrar Ahmed | Mehdi Pirzada | Khaleeq Pirzada | Anwar Zaidi | Ghulam Sabir | Nazar Mohammad (Sukkur) [320] | Mohammad Akram (1956) [321] | Aslam Jafri | Abdul Nabi | Ashiq Hussain | Liaqat Ali (Sukkur) | Nayyar Hussain | Ashfaq Abbasi | Rizwan Yousuf | Aslam Baig | Asad Afridi | Samiullah Khan (Sukkur) [322] | Hanif Baloch | Hasam Kazmi | Nasim Ahmed (Sukkur) [323] | Irshad Ali | Pervez Rehman | Mohsin (Sukkur) | Arshad Ali (1962) [324] | Nasir Khan | Naimatullah [325] | Abdul Nabi | Aqeel Ahmed (1965) [326] | Amjad Bhatti | Aslam Manghi | Arif Amin | Abid Khan | Maqsood Ahmed (Sukkur) [327] | Yousuf Bhatti | Hussain Shah | Hasan Mehdi | Hafeez Ahmed | Sadiq Ali | Javed Ali (1963) [328] | Aftab Soomro | Mubashir Ali | Siddiq Khan | Sajid Mohsin | Rizwanullah | Hilal Abbas | Mumtaz Ali | Mohammad Younus (1967) [329] | Israr Ahmed | Mohammad Siddiq
Zarai Taraqiati Bank Limited
Inam-ul-Haq (1979) [330] | Majid Jahangir | Imran Abbas | Zahoor Elahi | Iftikhar Anjum | Faisal Naved | Javed Hayat | Khalid Mahmood | Mubashir Nazir | Saad Janjua | Fahad Masood | Atif Ashraf | Mohammad Kashif (Sargodha) | Munir Ansari | Umair Khan | Raheel Majeed | Shakeel Ahmed | zeeshan Mohsin | Shahid Yousuf | Naved Ashraf | Adnan Akmal | Mohammad Siddiq | Hammad Tariq | Mansoor Amjad | Imran Sabir | Abdul Razzaq | Rehan Rafiq | Raees Amjad | Nadeem Sikander | Bilal Asad | Atif Ali | Tanvir Ahmed | Kashif Daud | Naeem Anjum | Afaq Raheem | Umar Javed | Aamer Bashir | Riaz Afridi | Mohammad Khalil | Adnan Raza | Shakeel Ansar | Majid Majeed | Yasir Ali | Wajahatullah Wasti | Zohaib Khan | Junaid Nadir | Kamran Naeem | Azhar Attari | Jawad Hameed
Zone A
Rashid Raza | Arshad Ali (1962) | Raj Hans | Nadeem Jamal | Naimatullah | Asif Baloch | Rizwanullah | Amjad Bhatti | Habib Baloch | Hafeez-ur-Rehman | Aqil Baloch | Ghulam Ali (1960) | Afzal Chaudhari | Mansoor Khan | Ghulam Hussain | Zulfiqar Chaudhri | Javed Ali | Abid Pirzada | Arshad Nadeem | Aslam Sher | Raj Kishan | Wasim Iqbal | Sarwar Khan | Basharat Hussain | Shoaib Soomro | Mohammad Ali Rajput | Abdur Rauf (1967) | Arshad Pervez (1968) | Meer Haider | Saeed Qaimkhani | Sohail Mahmood | Hanif Soomroo | SM Abid | Aftab Munawar | Hanif Memon | Iqbal Malik | Mohammad Younus (1962) | Sajid Asghar | Hameed-ul-Haq | Ghulam Abbas (1965)
Zone B
Zahoor Elahi | Amjad Ali (1964) | Rizwan Sattar | Javed Ilyas | Farooq Shera | Azhar Abbas | Bilal Rana | Waqar Ali | Mohammad Altaf | Shakeel Shah | Imran Adil | Abdur Rahim (1951) | Shahid Tanvir | Mohammad Zahid (1966) | Qasim Shera | Tahir Pirzada | Sohail Iqbal | Ijaz Sultan | Saleemullah Khan | Rashid Shera | Tariq Ismail | Khawar Rasheed | Akram Chaudhri
Zone C
Mohammad Ashraf | Mohammad Nawaz | Sajid Bashir | Bilal Ahmed | Mansoor Khan | Farhat Masood | Saadat Gul | Tariq Mahmood | Tanvir Afzal | Aamer Wasim | Ghulam Abbas (1964) | Zia-ur-Rehman | Anwar Awais | Shakir Javed | Wasim Haider | Tanvir Shaukat | Khawar Malik | Azam Khan (1964) | Masood Qadir | Tariq Javed (1964) | Naeem Khan | Aziz-ur-Rehman | Abdul Waheed | Shafiq Ahmed (1965) | Zulfiqar Shah | Shahid Nazir (1967)
Zone D
Tariq Javed (1960) [331] | Aamer Mirza | Ibrar-ul-Haq | Mujahid Hameed | Mohammad Arif (1960) [332] | Nasir Javed (1956) [333] | Sajjad Ahmed (1968) [334] | Mohammad Arif (1963) [335] | Farrukh Zaman | Sajid Hasnain | Ibrahim Khan | Fahim Abbasi | Zulfiqar Haider | Sheraz Khan | Mohammad Riaz | Shahid Javed | Faridoon Khan | Qazi Shafiq | Mohammad Saleem | Wahid Khan | Qazi Khalid | Mohfooz-ur-Rehman | Aziz Ahmed | Raja Sarfraz | Habib Khan | Shakeel Ahmed
Nawanagar
Vinoo Mankad | Indravijaysinhji | Sorabji Colah | Oghadshankar Manilal | Raj Kumar Yadvendrasinhji [336] | Amar Singh | Abdul Aziz (1905) [337] | Ranvirsinhji | Mubarak Ali | Keshav Lal | Nariman Marshall | Albert Wensley | M. Ellum | O. Chimanlal | Shute Banerjee | Izzat Oza | Jayantilal Oza | Krishna Mankad | Prabhat Singh | K. Mehta | Mulwantrai (Nawanagar) | MS Samarsinhji | Bhagwat Singh | Mangal Singh | Hira Singh | Jayashuklal Oza | Man Singh | Lalubha Jadeja | Vajesingh Nakum | Mohan Singh | UD Waghela | Maganlal (Saurashtra) [338]
Auckland
2008-1946
Steve Croft | Tarun Nethula | Daryl Tuffey | James Anderson | Azhar Abbas | Andrew de Boorder | Gareth Hopkins | Greg Morgan | Colin de Grandhomme | Pieter Erasmus | Gareth Hayne | Roneel Hira | Dave Houpapa | Mal Loye | Colin Munro | Mayu Pasupati | Martin Guptill | Tim Lythe | Chris Martin | Lance Shaw | Scott Styris | Carl Cachopa | Keeley Todd | Michael Bates | Paul Hitchcock | Shane Singe | Sam Whiteman | Heath Davis | Andy McKay | Matt Cairns | Nick Horsley | Rob Lynch | Rob Nicol | Bradley Nielsen | Gareth Shaw | Sanjeewa Silva | Dion Nash | Richard Pudney | John Aiken | Tama Canning | Llorne Howell | Richard Morgan | Tim McIntosh | Kyle Mills | Bryan Young | Reece Young | Andre Adams | Dean Askew | Ian Billcliff | Terry Crabb | Brendan Lyon | Craig Pryor | Lou Vincent | Brooke Walker | Chris Drum | James Forrest | Simon Hayden | Richard Irving | Richard King | Richard Scragg | Hamish Barton | Stephen Lynch | Jonathan Cain | Mark Posa | Sean Roberts | Kerry Walmsley | Aaron Barnes | Christopher Brown | Richard Jones | Chris Lee | Brendon Oxenham | James Pamment | Andrew Reinholds | Craig Spearman | Kyle Brown | Michael Clark | Matt Horne | Richard Drown | Mark Haslam | Jason Mills | Alex O'Dowd | Matthew O'Rourke | Paul Wiseman | Blair Pocock | Michael Stephens | Murphy Su'a | Kelly Sutherland | Simon Peterson | Chris Pringle | Mark Richardson | Justin Vaughan | John Wright | Adam Parore | Mark Bradley | Steve Brown | Vaughan Brown | Richard de Groen | Patrick Hounsell | Peter Neutze | Ian Smith (1957) | Robb MacKinlay | Brian Barrett | Martin Bradley | Danny Morrison | Dipak Patel | Richard Reid | Derek Scott | Stu Gillespie | Martin Pringle | Willie Watson (1965) | Richard Brazendale | David Knowles | Stephen Adams | John Bracewell | Jeff Crowe | Ian Fisher (1961) | Mark Greatbatch | Sean Tracy | Ian Donnelly | Bill Fowler | Alan Hunt (1959) [339] | Paul Kelly | Richard Ackland | Trevor Franklin | Warren Linn | Nigel Scott | Martin Crowe | Ian Gould | Alan Hellaby | Rex Hooton | Phil Horne | Lindsay Rewcastle | Colin Wallace | Robert Arblaster | Martin Snedden | John Cushen | Gregory Jones [340] | Gregory Wallace | Peter Webb | Richard Bennett (1954) [341] | Raymond Hunter | John Reid | John Warrington | Howard Steele | Gary Troup | John Wiltshire | Alan Hounsell | Austin Parsons | Jim Riley | Grant Gibson | Geoff Howarth | William Fenton | Nicolas Smith | Cameron Maingay | Kenneth Parker | John Williams | Rex Baddeley | Richard Matthews [342] | Rodney Redmond | Warren Stott | Sebastian Kohlhase | Don Neely | Ross Dykes | Donald Hill | Mark Burgess | Ronald Kasper | Graham Vivian | Roy Harford | Alexander Morrison | Howard Smalley | Terry Jarvis | John Millener | John Behrent | John Carson | Noel Harford | Hedley Howarth | Hector Schuster | Ken Taylor | Stewart Speed | Michael Dormer | John McIntyre | Peter Morris | Leslie Anderson | Bob Cunis | Eric Giles | John Kemp | Peter McGregor | Richard Tovey | Leslie Clark | Lindsay Green | Bruce Norman | Ces Renwick | Bruce Bodle | Robert Sutton | Ray Farman | Ken Hough | Ross Morgan | Sidney Geyde | John McDonald (1933) [343] | Bill Playle | John Sparling | Eric Dunn | Roger Harris | Alan Richards | Brian Sorenson | John Turnbull | James Everest | Allen Lissette | Nat Uluiviti | Selwyn Belsham | Keith Butler | Randall Carrington | Ellis Child | Bernard Graham | John Waddingham | Bill Bell | Bryce Postles | Thomas Hambrook | Jim Laker | John Morris (1933) [344] | Geoff Rabone | Aubrey Ritchie | John Worrall | James Cammish | Don Clarke | Kevin Dwyer [345] | Ronald Hemi | Herbert Moyle | Eric Petrie | Harry Tapping | David Weston | James Blane | Keith Dollery | John Donaldson | Max Lewis | David Perry | Donald Coleman | Joe Hardstaff (1911) | John Marsdon | Victor Brooker | William Crump | Alan Deane | Ken Deas | John Hollywood | Albert Putt | Allen Roberts | Ivan Wyatt | Johnny Hayes | Peter Iles | Leonard Partridge | Warwick Snedden | Don Taylor | Allan Wiles
1945-1919
Francis Hemmington | Ted Meuli | Eddy Prentice | William Brown (1917) | Brian Warner | William Wheeler | Leonard Kent | Dawson Ritchie | Robert Sorenson | Henry Cooper | Norman Ellis | Allen Kerr | Harold Nottman | Bert Sutcliffe | George Wallace | Henry Walters | Gordon Burgess | Osmond Cleal | Hubert Harrison | Jim Blandford | Reginald Skeet | Colin Snedden | Ces Burke | Charles Jackman | Verdun Scott | Bill Carson | Edward Dunning | Ray Emery | Noel McMahon | RA Marshall | Leicester Spring | Frederick Andrews | William Hayward | Glen Hook | Vernon Sale | Leslie Townsend | Robert Cleave | David Edmonds | Merv Wallace | Ronald Bush | Jack Cowie | George Hampton | Herbert Pearson | Frederick Byerley | Trevor Clark | Stuart Hay | Trevor Lyon | Norman McMillan | Leslie Stephen-Smith | Edward Cakobau | Don Cleverley | Giff Vivian | Sydney Badeley | Leonard Elliott | Charles Finlayson | HA Hunt | Alan McCoy | Albert Wensley | Jack Dunning | Paul Whitelaw | William Hendy | James Langridge | Frank Weir | Lindsay Weir | Arthur Williams | Ted Bowley | Mal Matheson | WJ Smeeton | Lloyd Saunders | Alfred Scott (1902) | John Simpson [346] | Ivan Cooper | I. Elliott | James Gerrard | John Mills | Leslie Monteith | Alfred Postles | Cedric Metge | Harold Wilson | Herbert Burton (1888) [347] | James Paterson | Reginald Whelan | Cyril Allcott | Hector Gillespie | Eddie McLeod | Cyril Snedden | Allen Player
1918-1873
Percy Beveridge | Robert Frater | Wilson Garrard | Robert Coates | Derwent Garrard | William Graham | Alexander Irving | Tom Lowry | William McMath | Frederick Middleton | Frederick Midlane | Herbert Simpson | Sydney Smith | Ces Dacre | Walter Harvie | Richard Rowntree | Rupert Worker | JF Brook | CG Clarke | David Mayall | Rupert Sloman | Warwick Smeeton | ER Woods | Life Dacre | Robert Gordon | D. Grenier | Vivian Kavanagh | Albert Pratt | Henry Tattersall | H. Wright | Samuel Ellis (1889) | AO Jones | Robert Somervell | George Thompson | William Bush | G. Hayward | Frederick Pearson | Leslie Taylor | Alan Wallace | Arnold Anthony | William Goode | Ernest Horspool | Nessie Snedden | Frank Taylor | Francis McMahon | George Cummings | Leopold Prime | Albert Relf | Alister Howden | Alec Kerr | Percy White | Alf Hadden | Frank McNeil | R. Sands | William Brook-Smith | Lancelot Hemus | James Hussey | Sammy Jones | Ted Sale | Caleb Olliff | George Schmoll | Alfred Sloman | F. Barclay | Frederick Mason | William Robinson | Evan MacCormick | Patrick Marshall | William Mills | Charles Restieaux | William Carlton | Harold Lusk | Newell Lusk | William Stephens | Andrew Labatt | Basil Totman | H. Walton | Walter Warren | Leonard Cuff | Edward Cotterill | Thomas Ball | Daniel Clayton | Thomas Elliott | Frederick Ohlson | Joseph Pabst | Charles Stone | John Ansenne | Douglas Hay | Carlton Hay | Rowland Holle | Bert Jacobs | Jocelyn Kallendar | Charles King | JA Nicholson | Lloyd Quentery | Norman Williams | John Harkness | John Lundon | David Meldrum | David Miller | Thomas Neill | John Howlett | Henry Lawson | TH Wilson | John Fowke | Felix Kelly | Herbert Kissling | Hugh Lusk | Robert McPherson | Isaac Mills | Arthur Moresby | Robert Neill | Arthur Rees | Isaac Richards | William Stemson | William Beard | W. Hawkins | Alexander Meldrum | George Mills [348] | Sidney Coxon | George Ewing | Charles MacCormick | William Meldrum | Edward Mills | Charles Osmond | Charles Stafford | Charles Bowden | John Arneil | William Barton | Robert Blair | Albert Dewes | William Gardiner | J. Gill | William Lankham | Aldolphus O'Brien | James Testro | William Wynward | Henry Colson | Charles Gleeson | Trevor Grierson | Dan Lynch [349] | William Rees | Samuel Alpe | George Bellars | Frank Buckland | Charles Clayforth | Henry Cotton | Ernest Dixon | Frederick Dufaur | George King | George Lankham | Jonathan Mumford | William Robinson | Thomas Sweet | Robert Yates
Easterns
Corrie Jordaan Ferdi Baird Glen Radford Morne Strydom Mark Lavine Louis Vorster Glen Hewitt Martin Venter Ezra Poole Hendrik de Vos Shawn Nicolson Jan Dreyer Niel Rossouw Louis Botes Morne van Schalkwyk Barend Esterhuysen David Pryke Andrew Lawson Vaughan Wandrag Jacques Olivier Erik Wyma Thinus Enslin Arno Jacobs Craig Light Alexander Cilliers Francois van der Merwe Garth Roe Alfonso Thomas Gary Outram Riaan Niewoudt Thando Bula Eugene Moleon Dirk de Vos Graham Grace Davey Jacobs Jacob Malao Johannes Wolmarans Grant Celliers Matthew Holmes James Henderson Willie Dry Pieter van Niekerk Ryan Bailey Grant Rowley Werner Coetsee Goolam Bhayat Richard Stroh Imraan Khan Driaan Steyn Juan le Roux Muhammad Akoojee Marc Rosenberg Jimmy Kgamadi Frikkie Holtzhausen Riyaadh Bhayat Dirk Roets Friedel de Wet Jaco Campher Johnny Hermitage Devan Lotter Vusumuzi Mazibuko Heinrich Strydom Christiaan Jonker Craig Knox Neil Bredenkamp Stefan Gericke Patrick Letseleme Vusi Mzema Yusuf Bulbulia Ian Nicolson Tianne Mostert Marinus Lazenby Johannes Grobler Johan Mostert Cliff Deacon Gerhard de Bruin Kreeson Naicker Sammy Letsoalo Brett Pelser Craig Alexander Etienne Gerber Malusi Siboto Andrea Agathagelou Dieter Klein Kei
Khabele Moerane | Junior Yoli | Sivuyile Duda | Andile Hlahleni | Madoda Ntsekwa Thulani Kraai | Clement Mvovo | Mdngezi Nabe | Terry Ngqolo | Manzini Tshomela Nkululeko Badi | Bonelela Mgudiwa | Vuyisile Ngqolo | Dumane Rashe | Andile Blom Makabongwe Dunjwa | Mziwamaxolo Songca | Sonnyboy Nontshinga Limpopo
Pieter Haasbroek | Theo Pistorius | Sonnyboy Letshla | Andrew Galloway | Johann Shokane Gerhardus Rudolph | Craig Rosendorf | Sammy Letsoalo | Tumi Masekela | Jacques Pretorius Sipho Mashele | Gerhardus Lourens | Christo Niewoudt | Hendrik Holtzhausen | Tshepo Semenya Tshepo Mangena | Johan Barkhuizen Mpumalanga
Ryan Tate | Desmond Makua | Jan Jordaan | Jimmy Repsold | Leonard Arendse Paul van den Berg | Roelof Hugo | Sifiso Mahima | Petrus Moolman | Ali Milanzi Edward Mogoto | Adolf van den Berg | Gerhardus Vosloo | Lucas Manzini | Ronny Nevumbani Adriano dos Santos | Teunis Neethling | Stuart Nkosi | Herman van Straaten South Western Districts
Andre Olivier | Gary Moos | Jonathan October | Conrad de Swardt | Pieter Stuurman Eldrige Booysen | Wessel Hartslief | Gilroy Saaiman | Heinrich Matthee | Mervyn Bock Ntayozuke Nobebe | Wilfred de Jager | Mario Bonthuys | Sammy-Joe Avontuur | Nathan Murray Merlin Masimela | Ruall de Reuck | Errin Ewerts | Nigel Brouwers | Waldo Lategan Rudy Hillerman | Gideon Barnard | Denovan Ekstraal | Jonathan Beukes | Burton de Wett Bardo Fransman Northerns B
Johannes Myburgh | Ernest Mokoenanyana | Pierre de Bruyn | Ettiene de Bruyn | Laden Gamiet Dennis Smith (1971) [350] | Jacques Rudolph | Ephraim Mokonyama | Nestus Bosman | Ralph Coetzee Marius Mostert | Deon Jordaan | Grant Morgan | Pierre Joubert | Aldin Smith Mpho Pedi | David Townsend (1977) [351] | Quentin Still | Rudi Bryson | Anthony Pollock Nqaba Matoti | Mark Conyers | Victor Faul | Mark Davis | Quentin Ferreira Schalk van der Merwe | Dirk de Vos | Greg Smith (1971) | Rudi Steyn | Joseph Botha Gerrit Deist Griqualand West B
Derrick Dobson (1978) [352] | Michael Alexander | Finley Brooker | Brett Tucker | Andre Botha Mario Arthur | Jason Brooker | Adrian McLaren | Zahir Abrahim | Bradley Lemmetjies Renier Coetzer | Pieter Koortzen | Grant de Kock | Loots Bosman | Schalk Cronje Jan Aspeling | Corrie Avenant | Adriaan Swanepoel REDCO Pakistan Limited
Naved Ashraf | Rafatullah Mohmand | Zeeshan Pervez | Hasnain Qayyum | Naumanullah | Jannisar Khan | Wasim Yousufi | Waqas Ahmed | Adnan Naeem | Imran Tahir | Ahmed Kundi | Shadab Kabir | Shabbir Khan (1974) [353] | Agha Shakeel | Hafeez Qureshi | Imtiaz-ul-Haq | Mohammad Naeem | Mohammad Naeem | Atif Mahmood | Zayyad Qayyum | Mohammad Khalil | Ummar Babari Karachi A
Hanif Mohammad | Alimuddin | Abdur Rasheed | Wazir Mohammad | Wallis Mathias | Ikram Elahi | Homi Mobed | Waqar Hasan | Mohammad Munaf | Sanaullah (Karachi Greens) [354] | Aslam Khan | Mohammad Yahya | Mahmood Hussain | Shahid Mahmood | Abdul Kadir | Mahmood-ul-Hasan | Rehman Dyer | Nasim-ul-Ghani | Afaq Hussain | Asif Iqbal | Munawwar Hussain | Afzal Sheikh | Ijaz Mirza | Mohsin Siddiqi | Riaz Alam | Abdus Samad | Mushtaq Mohammad | Intikhab Alam | Antao D'Souza | Intikhab Alam | Noor-ul-Qamar | Khalid Alvi | Shahid Alam | Khalid Chowdhury | Anwar Jamil | Shoaib Habib | Anwar Ahsan | Moinuddin (Karachi A) [355] | Fareed Ahmed | Mohiuddin Khan | Mohammad Raza | Maqsood Akhtar | Iqbal Hussain | Akhtar Askari | Fahim Sani | Shahid Israr | Akbar Najamuddin | Aziz-ur-Rehman | Anwar Miandad | Rafat Alam | Shahid Iqbal | Kamal Najamuddin | Afzaal Ahmed | Feroz Najamuddin | Fahimuddin | Ghulam Abbas | Qadir Jan | Shahid Rana | Ijaz Mir
Canterbury
2008-1946
Johannes Myburgh Amandeep Singh Corey Anderson Leighton Burtt Sunnie Chan Michael Davidson Willie Lonsdale Ben Rae Chris Small Kruger van Wyk Todd Astle Hamish Bennett Brent Findlay Brandon Hiini Nixon McLean Iain Robertson Craig Ross Richard Sherlock Tim McIntosh Brendon McCullum Brendon Donkers Andrew Ellis Paul Franks Robbie Miller Cleighten Cornelius Shanan Stewart Paul Wiseman Wade Cornelius Peter Fulton James Ward Jarrod Englefield Aaron Redmond Hayden Shaw Hamish Barton Stephen Cunis Gareth Hopkins Glynn Howell Marcel McKenzie Michael Papps Carl Anderson Ryan Burson Harley James Chris Martin Shane Bond Warren Wisneski Ben Yock Craig Cumming Brad Doody Robbie Frew Mark Lane Glenn Muir Scott Pawson Geoff Allott Craig McMillan Wayne Noon Simon Wilson Gary Stead Paul Unwin Mark Hastings Nathan Astle Stephen Fleming Hamish Kember Michael Owens Chris Cairns Llorne Howell Roland Lefebvre Darrin Murray Michael Sharpe Chris Harris Mark Chamberlain Roger Ford Ben Harris Richard Petrie Mark Robinson Max Bremner Lee Germon Michael Holding Bill Lawrence Henry Richards Justin Boyle Chris Flanagan Blair Hartland Barry Ward Andrew Hintz Peter Kennedy Stu Roberts Sean Tracy [356] David Hartshorn Garry MacDonald Robert Masefield Mark Priest John Wright Denis Aberhart Tony Blain Alan Devlin Anup Nathu Kenneth Taylor Robert Carter (1960) John Gully Andrew Nuttall Paul Rutledge David Farrant Ashley Hart David Boyle Anthony Farrant Raymond Jones Rod Latham Richard Leggat John Mackle Peter Rattray Craig Thiele Barry Thomas Glenn Bateman David Dempsey Trevor Jesty David Rathie Bryan Ritchie Vaughan Brown Kevin Collins Gerald Cummins Stephen McNally Lindsay Thorn Leslie Watson Stephen Bateman Anthony Collins Warren Eddington Robert King (1956) [357] Paul McEwan John Phillips Geoff Smith Ian Wilson Lindsay Forde Henry Sampson Stephen Boock Douglas Bracewell Bevan Congdon Charles Aldridge Kit Chambers Carlson Dickel Robert Newton Murray Parker William Thomson Peter Wallace Roddy Fulton David Gatenby Roger Sowden Ken Wadsworth Murray Webb Charles Baker Richard Hadlee Philip D'Auvergne Dayle Hadlee Alan Hounsell Terry Jarvis Christopher Kirk Vic Pollard Brian Sampson [358] David Stead [359] David Trist Peter Coman Jim Riley Robert Anderson Neville Huxford Donald MacLeod Russell Merrin Bryan Yuile Charles Broad Kenneth Ferries Brian Isherwood Colin Stevens Cran Bull John Burtt Graham Henry [360] John McIntyre Maurice Ryan Ian Anderson Roy Gearry Peter Sharp Bruce Taylor John Veitch Bryan Andrews Gary Bartlett Russell Hortin Peter Wight Bruce Irving John Ruston Barry Hadlee Brian Hastings Donald Hill Peter Truscott Don Currie Ian Hartland Jonathan Parson Raymond Hunt Colin Nicholson Keith Thomson John Ward Graham Dowling John England Gren Alabaster Bryan Bayley Dave Crowe James Dawson John Guy Dick Motz Arthur Rapley Barry Dineen David Gallop John Kiddey Bruce Bolton John D'Arcy Murray Jack Geoffrey Wright Wallace Bridgman Graeme Coull Harold Dellow Peter Arnold George Gearry Brian Haworth Douglas Reid Ian Sinclair Donald Stark Sam Guillen Kenneth McNicholl Gavin Royfee John Williams Albert Duckmanton Jack Harliwich Neville Bennett Frederick Dawson Johnny Hayes Matt Poore John Alderson Gordon Anderson Bill Bell Murray Chapple Ray Dowker Zin Harris Laurie Mahoney Jack Booker Reginald Cook Ray Emery Raymond Hitchcock Tony MacGibbon Peter O'Malley Jack Reece Clifford Snook Onslow Whitford Cecil Carston James Parks William Pollitt Peter Small Brun Smith Tim Papps Paul Rugg Neil Broom
1945-1919
Alan Britton Hono Denham Cyril Walter Gordon Leggat Henry Waine Tom Burtt Desmond Dunnet Malcolm Lohrey John Smith (1919) Alan Burgess Stewart Cameron Sonny Moloney Thomas Moynihan Roy Scott Kenneth Uttley Reginald Westwood Brian Harbridge Vincent James Mac Anderson Harry Davis Martin Donnelly Frank Newton [361] Noel Burtt Ernest Gasson Don McRae Richard Shand Norm Stokes Bob Webb [362] Walter Mapplebeck Robert Menzies Edward Mulcock Murray Sharp Alfred Cobden Len Butterfield Maurice Graham Charles Jackman Robert Alexander Stanley Andrews Walter Hadlee Raymond Hope Leslie Riley Dennis Smith Gilbert Stringer Lawrence Dunster Francis O'Brien Francis Bellamy Ian Cromb Clifford Gibbs Stephen Lester Jack Kerr Gavin Simmonds George Talbot Percy Allen Bob Burns Clifford Harris John Powell Neil Dorreen Jack Jacobs Jack Newman Alby Roberts James Burrows Ian Hamilton Bill Merritt Douglas Nixon James Findlay Arthur Cox Ernest Gasson Charlie Oliver Kendall Saxon Malcolm Boon William Cunningham Reg Gregory Jack Newman Bob Powell Charles Rix Frank Smith Ronald Talbot Jack Young Charles Allard Cyril Crawford Thomas Grant Curly Page Edward Brosnahan Cyril Evans Harry Taylor Rupert Worker
1918-1863
Philip Foster Charles Guiney Noel Jones Dan McBeath Ivan Allardyce Roger Blunt Rex Booth H. Forsyth E. Fuller L. Gordon James Gray (Canterbury) James Hay James McEwin Henry North Everard Perrin Daniel Reese Harold Watson Frank Butler Duncan McLachlan Carl Beal Louis Brunton Harold Monaghan George Wilson [363] Frank Woods James Paterson Rupert Hickmott Arthur Thomas Ernest Caygill Alwin Addison Tom Carlton William Carlton William Hayes Donald Sandman H. Watson John Bruges Punter Humphreys Alfred Ackroyd Ernest Crawshaw Charles Cuff Alfred Norman [364] Bernard Wood Kenneth Bain Harold Lusk Kenneth Williams Arnold Anthony Harold Bishop Albert Dakin Bill Patrick Reginald Ridley Andrew Barron Harry Ellis Ronald Fisher Reginald Read Ernest Frankish George Weston Henry Whitta William Howell (1883) [365] Robert Barry Alfred Kinvig Raymond Strange Sydney Callaway Keith Ollivier John Reese Anthony Wilding Ernest Wright [366] Joseph Bennett James Phillips Charles Boxshall Thomas Cobcroft Arthur Sims Charles Clark Henry Gunthorp Thomas Malone Dan Reese Frederick Stephenson Frank Frankish Alfred Hasell Ernest Kitto J. Medlow Syd Orchard Frank Clayton James MacFarlane Wally Mendelson Thomas North Walter Pearce William Robertson Wharukiti Uru William Wigley John Collins (1868) [367] Edwin Palmer Robert Barry Albert Bates William Cooke Herbert Fenwick Frederick Labatt James Lawrence (1867) [368] Harry Ridley Edgar Studholme Arthur Cant Louis Cohen Herbert de Maus Frederick Harman FA MacDonald Albert Moss Henry Ogier Archibald Ridley Arthur Rolleston Charles Treweek William Walmsley George Marshall Rodolph Mathias William Bryars John Bush Andrew Labatt Thomas Reese [369] William Studholme Leonard Cuff Charles Garrard John Garty Russell Halley James Hargreaves William Crawshaw John Denman Samuel McMurray H. Page George Rayner C. Strange Arthur Washer James Buchanan William Dudney David Dunlop Henry Edser Richard Harman George Helmore [370] Arthur Longden W. McDowell Francis Malet Harold Mathias Malcolm Moorhouse Edward Ross James Rothwell Edward Barnes Thomas Harman William Pocock John Wheatley Arthur Chapman (1861) [371] William Cotterill P. Philpott Frederick Wilding Edward Cotterill John Fowke Arthur Redmayne George Watson William Reeves Alfred Sheath William Beard George Turner Edmond (Canterbury) Charles Frith William Frith Michael Godby John Hartland William Millton [372] WE Morrison Arthur Perry [373] Alexander Wilson William Leach Henry Moore Henry Secretan Samuel Alpe Thomas Baker (1848) [374] William Neilson Thomas Sweet C. Barker Henry Cotterill James Dawe J. Fowler Henry Hill (1845) [375] John Monck Francis Reeder [376] Edwin Fuller Gerald Wontner Charles Corfe George Savile James Souter George Lee (Canterbury) [377] Henry Loughnan Cecil Parry Charles Odell W. Pierce Lawrence Reade Herbert Alington Edwin Fowler Edward Maples John Wood (1839) [378] W. Bent Frank Ollivier Randolph Mainwaring Thomas Moore Arthur Ollivier Alexander Walker George Young William Calvert Arthur Cotterill William Dawe [379] Charles Fearon Richard Powys Andrew Bloxham William Cowlishaw Edward Harley Randell McDonnell Joseph Bennett George Dickenson Henry Lance Henry Mytton Arthur Powys George Sale Edward Stevens John Stevens (Canterbury) R. Taylor Augustus Tennant Walter Wilson
Central Districts redlinks
James de Terte Tim Lythe Mitchell McClenaghan Evon McInnis Kurt Richards Michael Taiaroa George Worker Scott Baldwin Greg Hay Andrew Niblett Bradley Patton Dominic Rayner Robbie Schaw Min Patel Tim Weston Geoff Barnett Duncan Cederman Gregory Hegglun Brendon Diamanti Richard Sherlock Jesse Ryder Ian Sandbrook Ross Taylor Peter Ingram Richard King Richard Scragg Bevan Griggs Jamie How Peter McGlashan Haydn Morgan Sanjeewa Silva Ben Smith Ewen Thompson Greg Todd Gareth West Emmett Craik Brent Hefford Joseph Hill David Kelly Kervin Marc Taraia Robin Tim Anderson Jarrod Englefield Andrew Schwass Michael Mason Glenn Milnes Jacob Oram Eric Austin Craig Bartlett Carl Bulfin Lance Hamilton Craig Spearman Regan West Craig Findlay Mathew Sinclair Glen Sulzberger Matthew Walker (1977) Campbell Furlong Greg Hart Llorne Howell Greg Loveridge Jason Pawley Andrew Penn Martyn Sigley David Blake David Cooper David Hartshorn Mark Lane Gavin McRae Alistair Alcock Craig Garner Warren Wisneski Dean Askew Roger Twose Richard Wixon John Furlong Paul Gibbs Craig Ingham David Lamason Paul Lowes David Lamason Paul Lowes Richard McLeod Michael Pawson Simon Wilson Craig Auckram Ian Fisher (1961) [380] Matthew Goodson David Leonard Paul Baker Rodney Brown Dean Finlay Karl O'Dowda Mark Douglas Richard Harden Terry McKenna Carl Crafar Mark Greatbatch Gregory Logan Paul Unwin Stu Duff Ross Glover David Guthardt Tony Murphy Stephen Robertson Gary Walton Kenneth Martin Peter Blackbourn Martin Crowe Campbell Smith Peter Visser Tony Blain Scott Briasco Ron Hart Richard Hayward [381] Stephen Gill Derek Stirling Christopher Webb John Wiltshire Murray Jamieson Wayne Hodgson Andrew Jones Ervin McSweeney Gary Robertson Kevin White Alec Astle Anthony Short Peter Verhoek Robert Anderson Brendon Bracewell Terry Horne Ian Rutherford Ian Smith (1957) Matthew Toynbee Denis Aberhart Douglas Bracewell Peter Holland Gary Langridge Colin Atkinson (1951) [382] Leslie Downes Tony Hill Ray Hutchison Ross Ormiston Roderick Thomas Michael Gill Dennis Kay Raymond Stewart [383] Murray Brown John Burtt Jock Edwards Douglas Morland Andrew Paterson (1947) [384] Robert Wylie Lance Cairns David O'Sullivan Tim Selwood Ian Snook Bruce Stewart Graham Duncan Richard Ellis David Neal Roger Pierce Henry Sampson David Calkin Roy Gearry Gerald Haddon Peter McGregor Donald Beuth Alistar Jordan Ken Wadsworth Maurice Ryan Lindsay Sparks Bryan Andrews Murray Baker Charles Garrod John Howell Graham Douglas John Morrison Dermot Payton Vic Pollard Gary Beer Richard Collinge Blair Furlong Barry Dineen Terence Dravitzki Ian Hampton Warren Murdock Barry Hampton Robert Kelly David Kinsella Paul Maunder Ernest Mummery Mike Shrimpton John Vernon Bevan Congdon Brian Hastings John Henderson Trevor Barber Don Currie Graeme Lowans Robin Schofield Michael Wilson Bryan Yuile Douglas Armstrong Gary Bartlett Peter Coutts Philip Newman Lawrence Reade Gerald Rose Richard Small Peter Bloomfield Alexander McGuire Desmond Park Graham Buist Donald MacLeod Colin Barclay Bob Blair Rex Simpson Anthony Small Keith Smith David Spence Eric Fisher Barrie Jones James Jones David Tarrant Donald Brian Ian Colquhoun John Guy Bruce Hamilton Noel Harford Jules Houghton Ronald Brown Don Cleverley David Kivell Gordon Rowe Rex Challies Percy Dyhrberg Allan Hunter Maurice Tremlett Bruce Turner Richard Wilde [385] Don Beard Graham Botting Douglas Bowden Harry Cave Murray Chapple Ian Ching Arthur Cresswell Fen Cresswell Ian Leggat Colin McVicar Ted Meuli Lawrie Miller Joe Ongley Thomas Reaney Herbert Rice Northern Districts redlinks
Cameron Merchant Kane Williamson Mark Jefferson Timothy Southee Amandeep Singh Brent Arnel Brad Leonard Te Ahu Davis Anton Devcich Alun Evans Daniel Flynn Llorne Howell Peter McGlashan Ryan Shutte BJ Watling Brad Wilson Jaden Hatwell Jamie Lee Nathan Daley Nick Horsley Gareth Irwin David Kelly Gareth West Ian Butler Mark Orchard Grant Robinson Simon Andrews Brett Hood Bruce Martin Graeme Aldridge Robbie Diver Rene Ferdinands Hamish Marshall James Marshall Gareth Hopkins Dion Bennett Alex O'Dowd Neal Parlane Daryl Tuffey Daniel Vettori Joseph Yovich Scott Styris Alex Tait Matthew Bell Aaron Bradley Graham Burnett Sean Lambly Richard Morgan Kingsley Smith Jason Spice Michael Stephens David Blake Robert Hart Michael Parlane Blair Pocock David Tidmarsh [386] Roydon Hayes Dean Potter Roger Bradley Richard de Groen Matthew Hart Nicholas Lloyd Matthew Maynard Dion Nash Brendon Oxenham Mark Bailey Simon Doull Peter Neutze Craig Ross Roger Twose Chris Cairns Addil Somani Murphy Su'a Kyle Wealleans Derek Beard Graeme Hick Brian Spragg Shane Thomson Brian Barrett Tony Boyle [387] Malcolm Harding Brendan Ward Grant Bradburn Kim Hancock Russell Mawhinney Bruce Blair Brendon Bracewell Grant McKenzie Mark McKinnon Bryan Young Lindsay Crocker Craig Presland Lance Cairns Mark Carrington Neil Pollock Roger Broughton Barry Cooper Paul Curtin Bill Fowler Stu Gillespie Karl Treiber David White Peter Holland Steve Scott Kevin White Peter Anderson Roland Calland Murray Child Jeffrey Leigh Barry Roberts Allen Collier Glenn Turner Richard Collinge Bob Cunis Rod Griffiths Stuart Harris Chris Kuggeleijn Kirti Puna John Wright Murray Baker Alan Hounsell Geoff Howarth Mike Shrimpton Alan Stimpson Cliff Dickeson Roddy Fulton Geoffrey Taylor John Warrington [388] Jeff Freeman John Parker Michael Poultney Jeremy White Mike Wright Terence Beatson Eric Gillott Dhiru Patel Ashok Puna Rex McGill John McLeod Robert Anderson Brian Foulds Brian Gill [389] Philip Havill Terence Masters John Blackmore Grant Gibson Rex Hooton Dennis Lloyd Gerald Stewart Hira Unka Leslie Andersen John Carson Martin Horton Lance Mountain Andrew Roberts Gerald Rose James Smith (1940) [390] Desmond Crene Edwin Hipkiss John Bailey Michael Pocock Hector Schuster Trevor Blake Terence Burns [391] John Guy William Holt Kevin Kennedy John McFarlane William Mitchell Robin Penhearow Sebastian Kohlhase Dennis Matthews Peter Barton [392] John Beuth Peter McGregor Bert Sutcliffe Bryan Bayley Don Beard Brian Dunning Gary Giles Peter Stone Gren Alabaster Stuart Veitch Rowan Barbour Norman Harwood Ross McPherson [393] Clifton Satherley John Turnbull Walter Walmsley Ellis Child Dent Harper Bruce Pairaudeau James Wright (1936) [394] Hugh Barton Wynne Bradburn Robert Carswell [395] Douglas Clarke (1932) [396] David Donald [397] William Duncan Maurice Langdon Peter Skelton Graeme Tarr Norman Wilson Don Clarke [398] James Everest Desmond Ferrow Bernard Graham Doug Gray Bryan Higgins David Hoskin Ken Hough Allen Lissette Eric Petrie Tom Puna Terence Shaw Peter Smith (1935) [399] John Wyatt
Otago redlinks
Anthony Bullick Derek de Boorder Leighton Morgan Sam Wells Kyle Hogg Dion Lobb Nicholas Turner Neil Broom Shaun Haig Anthony Harris Mike Powell (1975) Gareth Shaw Jonathan Trott Sean Eathorne Aaron Redmond Craig Smith William Somerville Greg Todd Mathew Harvie Gareth Hopkins Peter McGlashan Marcel McKenzie Mohammad Wasim Daryll Reddington Anthony Wilkinson (1981) [400] Simon Beare Lee Germon Neil Rushton Jordan Sheed Rob Smith Scott Waide Craig Cumming Duncan Drew James McMillan Craig Pryor Bradley Scott Kerry Walmsley Hayden Anderson Brendon McCullum Nathan McCullum Warren McSkimming Mark Billcliff Chris Davies (1980) [401] Simon Forde Glenn Jonas Stephen Mather Benjamin Hart Darron Reekers Matthew Sale Paul Henry Andrew Hore Matt Horne Matthew Maynard Nathan Morland Mark Parker Chris Gaffaney David Sewell Martyn Croy Simon Hinton Shayne O'Connor Paul Wiseman James Allan Geoffrey Baker Lindsay Breen Christopher Finch Robert Kennedy Rhiane Smith Richard Wixon Robbie Lawson Michael MacKenzie Dion Nash Justin Paul Mark Richardson Richard King David McHardy Evan Marshall Peter Marshall Karl O'Dowda Jeff Wilson Ian Billcliff Michael Lamont Sean Tracy Michael Austen Paul Campbell Aaron Gale Ben Harris David Hunter Peter Dobbs John Murtagh Kenneth McKnight Vaughn Johnson Peter Neutze Shane Robinson Thomas Wilson Andrew Jones Neil Mallender Russell Mawhinney Simon Richards Kassem Ibadulla Raymond Jones Ken Rutherford Bruce Abernethy Brendon Bracewell Geoffrey Blakely Kevin Burns Garth Dawson Richard Hoskin John Lindsay (1957) [402] [403] Derek Walker Trevor Sutherland [404] John Bracewell Peter Hills Bruce Blair Mark Bracewell Christopher Kirk Geoffrey Osborne Lance Cairns Paul Facoory Robert Hill Stuart McCullum Lawrence Eckhoff Lynn McAlevey Don McKechnie Philip Morris Peter Petherick Richard Webb Garry Williams Geoffrey Murdoch Ian Rutherford Stephen Boock Henry Sampson Russell Stewart Graeme Thomson Bevan Congdon Warren Lees Norman McKenzie Robert Anderson Dennis Brady Brian McKechnie Kenneth Nicholson Robert Wilson Bryan Andrews Carlson Dickel Robert Roy [405] Barry Freeman Lewis Hollands Kevin O'Connor Graeme Powell Robert Prouting Nicholas Smith Murray Webb Steve Dunne Colin McDonald (1948) [406] John Mitchell [407] Wayne Blair John Cushen Graham Henry Murray Parker Stewart Edward Ata Matatumua Rudi Webster Gary Beer Ray Hutchison Robin Jefferson Peter Barton [408] John Flaherty Billy Ibadulla Ronald Murdoch Glenn Turner Keith Campbell [409] Barry Milburn Colin Nicholson Raymond Stewart [410] Robert Anderson Anthony Cartwright Russell Hendry John Hill (1930) [411] Robert Holloway Lance Pearson Peter Semple John D'Arcy Raymond Procter William Robertson (1940) [412] Kevin Briggs [413] John Guy John Vear Leslie Clark Mervyn Edmunds Stewart McKnight Norman Woods Murray McEwan John Veitch Jack Alabaster Barry Allan [414] Artie Dick John Reid (1928) Mervin Sandri Neale Thompson Greg Aim Gren Alabaster Arthur Berry William Frame Peter Hall Colin Graham Roy Blair Graham Botting Ewen Cameron James Gill (1928) [415] William Gough Stanley James Stewart Jones Robert Long Peter Skelton Leonard Watson Frank Cameron Thomas Flaws Robert Couper Alan Gilbertson Desmond Dunnet Frederick Stanley [416] William Haig Alex Moir Murray Muir Ivan Walsh Raymond Hunt Vernon McArley Noel McGregor Dick Mills Ian Payne (1921) [417] Eric Watson Iain Gallaway John O'Sullivan Ray Robinson Douglas St John Bert Sutcliffe Cyril Allcott Walter Hadlee Guy Overton Cliff Shirley John Allen (1903) [418] Lewis Baker Francis Bellamy Archie Graham [419] Robert Harwood Ernest Kruskopf Alfred Lawson Vincent McCarten Angus McDougall Leslie Milnes Alby Roberts Olaf Everson Tom Freeman Edward Mulcock Donald Murdoch David Watt Les Watt Douglas Blakely John Blakely Allan Edwards Clive Geary Neil Begg Harold Cameron Alastair Monteath Cecil Toomey Ash Cutler John Purdue Thomas Fraser Allen Holden Peter Howden Gordon Robertson [420] Norman Henderson Gordon McGregor George Mills (1916) [421] Jack Scandrett Ronald Silver Frank Kerr [422] Charlie Saxton Lankford Smith Francis Toomey Bernie Clark Keith Cox William Ditchfield John Jolly John Nimmo Ronald Talbot Kenneth Uttley Verdon Chettleburgh James McHaffie William Priest Dennis Smith Ted Badcock Donald Cameron Robert Coupland Leslie Clark Alexander Gale Leslie Giles Leslie Groves William Hawksworth Thomas Lemin Sonny Moloney Donald Heenan John Leader Philip Monk Victor Cavanagh Laurie Eastman Cedric Elmes William Vorrath Ernest Wilson James Blair Roger Blunt L. Green Arthur Symonds Henry Baker Stuart Duncan Carl Zimmerman Leslie Anderson Ernest Blamires Jack Dunning Rupert Worker William Douglas George Dickinson Hugh Duncan Tom Carlton Leonard Casey Howard Alloo Victor Beeby Leslie Chadwick Reginald Cherry Frederick Haig Arthur Lomas Ian Fraser William Holdaway Henry Holderness Alexander Knight GM Patrick James Barron William Brinsley John Cameron (1898) [423] Norris Conradi Thomas Dickel William Hay William Holden Frank Hutchison Albert Keast Thomas Livingstone [424] Dan McBeath John McMullan Bill Patrick Albert Alloo Reginald Bell Jack Crawford Arthur Galland Andrew Given Walter Malcolm James Nelson Victor Nicholson James Smith Roy Westbrook Arthur Alloo John Bruges James Bryden Charles Chadwick John Huntley James Shepherd Bertie Tuckwell Wilfred Bannerman John Kenny Leo Watson William Higgins William Beal [425] James Condliffe Edwin Cummings John Hiddleston Charles Macartney Thomas McFarlane [426] John Ramsden Francis Ayles Cyril Hopkins George Martin (1869) Robert Rutherford Charles Wordsworth Thomas Adams Harold Watson Alfred Ackroyd Carl Beal Alfred Eckhold William Mackersey Alan Adams James Moore Richard Torrance Charles Wilson Robert Chadwick Albert Cramond Walter Pearless Harry Graham George Reardon Frank Shacklock George Cummings Henry Gunthorp Charles Howden James Hussey John Burt William Butler [427] William Kilgour Leonard Monk John Wilkie George Mills (1867) [428] Albertus Eckhoff Albert Geddes Louis Joel Robert Wilkie Henry Siedeberg Frank Williams Charles Broad John Harkness [429] William Webb Gerald Austin Frederick Liggins Albert Turnbull James Black William Haydon Frank Wells Albert Rains Ralph Spraggon Alfred Clarke Ernest Currie Alfred Kinvig John McKenzie Frank Clayton Henry Stronach James Croxford Arthur Fisher William Gollar Joseph Lawton Frederick Stephenson James Baker George Bottomley George Butlin Ernest Duret Robert Hewat William Johnston Arthur Bell [430] Daniel Claffey George Fox Arthur MacCormick Alexander Downes James MacFarlane Robert Niven George Rayner Frederick Harper Thomas Kingsland Arthur Kitt Henry Vallange John Walls Arnold Williams John Hope (1866) [431] Clement Beck William Carson Alexander Dawes Arthur Drabble Andrew Fairbairn [432] Andrew Grieve J. McGregor Alexander Morris Percival Turnbull Henry Boddington James Fitzgerald [433] Charles Rattray [434] William Skitch Thomas Sonntag John Mallard William Wyinks Robert Davenport Charles Frith Leonard Harris (1855) [435] [436] D. Mitchell William Frith James Hume John Leith Henry Morrison William Parker [437] John Conway Frank Cooke William McLennan T. Douglas Edward Vernon Thomas Austin Oscar Haskell Hugh MacNeil John Spring William Crawshaw A. Bouch Archibald Cargill Gordon Millington William Morrison Joseph Nicholls Henry Rose William Dixon Fairfax Fenwick Michael Godby William Lathbury H. Sutcliffe Harry Godby David Rhodes George Sampson Walter Garwood Sydney Lambert G. Lynch William Meares George Paramor James Thomson [438] Thomas Andrew GH Clark Adam Glen Ames Hellicar Robert Johnston Frederick Muir Hiram Rhodes William Tait Basil Church [439] John Aris Robert Brown Allan Holmes T. MacFarlan Lawrence Reade John Allen (1850) [440] JW Wills J. Campbell Edward Collinson Frederick Fulton Alexander Cairns John Fulton Randell McDonnell Thomas Butterworth Michael Creagh James Glasgow William Downes [441] John Harris (1825) [442] H. Richardson Joseph Borton Henry Cairns Martin Chapman Charles Crump William Hendley William Murison Thomas Parker Calvert Worthington Richard Coulstock James Fulton John Hope (1841) [443] John Jacomb F. MacDonald Christopher Mace John Mace Henry Maddock Charles Morris James Redfearn Gibson Turton
Wellington cricketers Joshua Brodie Brendon-John Crook Stephen Gellatly Mark Houghton Fraser Quarterman Michael Burns (1979) [444] DeWayne Bowden Grant Elliott Roger Fouhy Scott Rasmussen Charles Shreck Azhar Abbas Richard Gilhooly Graham Murray Jesse Ryder Stu Mills Michael Parlane Neal Parlane Sam Fairley Stephen Fleming Glynn Howell Leighton Morgan David Sales Ash Turner Luke Woodcock Richard Jones Rhys Morgan Iain O'Brien Andrew Penn Matthew Walker (1977) Regan West Mark Gillespie Scott Golder Paul Hitchcock Jeetan Patel Carl Bulfin Grant Donaldson Lee Edwards James Franklin Leigh Kelly Robert Kennedy David Little Matthew Bell Tim Boyer Mayu Pasupati Mark Jefferson Glenn Wilkinson Ian Billcliff Dougie Brown Chris Nevin Scott Weenink Phil Chandler Lance Dry Roger Twose Mark Douglas Glenn Jonas Robbie Kerr (1966) [445] David McHardy Stephen Mather Richard Petrie Andrew Roberts Ricky Rotch Michael Austen Ron Hart Geoffrey Baker Selwyn Blackmore Heath Davis Matthew Goodson Simon Kellett Chris Lee John Murtagh Martin Crowe Winston Davis Lincoln Doull Mark Lane [446] Gregory Mackenzie Michael Sears John Aiken Patrick O'Rourke [447] Andrew Pick Martin Speight Jason Wells Stean Hainsworth Stephen Hotter Derek Stirling Graham Burnett Bob Holland Ian Ormiston Anthony Rohrs Brett Williams Jonathan Millmow Wayne Aberhart Paul Allott Fred Beyeler Andrew Jones James Milne David Molony Ross Verry Adrian Griffiths Gavin Larsen Kevin Marshall Christopher Pickett Philip Schofer Justin Boyle Kevan James Tony Pigott Tim Ritchie Bernard Rule Ervin McSweeney Steve Maguiness Graeme Wheeler Junior Williams David Henry Nicholas Meadows David Oakley [448] Ross Ormiston Timothy Vogel Peter Holland Richard Reid Andrew Wilson (1954) [449] Grant Cederwall Allan Hewson Peter Petherick John Topp David Airey Garry Allen Clive Currie Russell Kean Richard Pither Robert Vance Bruce Edgar Evan Gray Mike Harris Jonathan Ross Stewart Cater Robert Newton Brian Cederwall Ewen Chatfield Brent Middleton Toivo Vaikvee Alan Hounsell Pat Malcon Barry Coley Jeremy Coney Bevan Congdon Robert McCullough Graham Newdick Jim Riley Bruce Taylor Mark Beban Peter Coutts Wayne Greenstreet Robin Jefferson James Moss [450] Jeffrey Schofer Peter McGregor Robert Smith (1946) [451] Gary Snowden Richard Collinge David Hosking John Morrison Bruce Bolton Michael Coles Christopher Coney Brian Hopkins David Paetz Rodney Redmond Bruce Smith Gary Solomon Ian Therkleson John Hammel George McLellan Thomas O'Neil Paul Tindill Neville Huxford Michael James Don Neely Peter Truscott Henry Morgan Archibald Taylor Grahame Bilby Artie Dick Jonathan Parson Greg Aim John Guy George McConnell Ian Mason John Behrent John D'Arcy Alexander Roberts Ernest Sigley John Bray Ian Brennan Donald MacLeod James Morrison Bruce Murray Rodney Reid Spiro Zavos Brian Hastings Paul Standidge Leslie Clark Allan Cook Mike Curtis Arthur Edgar Wilfred Haskell Alan Preston Barry Sinclair Paul Barton John Beck Rowland Broom Lawrie Miller Dave Crowe Trevor McMahon Trevor Malloch Bruce Morrison Edward Newbigin John Ogilvie [452] Keith Smith James Thomson [453] Peter McCaw Wlliam Perkins (1934) [454] Douglas St. John Bob Blair [455] Leslie Butler Eric Fisher Maurice Giles Trevor Meale Richard Romanos Brian Sergent John Tynan Kenneth Uttley Lindsay Williams Tom Dollery James Jones [456] James Kelly (1928) [457] Alan Nightingale Fen Cresswell Arthur Cresswell Clement Randall Eric Dempster Doug Dumbleton John Little [458] Alan McLean [459] Ronald Phillips John Reid (1928) Robert Vance Donald Brian John Burton [460] Jack Capstick Rex Challies Max Meech Ron Murray John Oakley [461] A. Willis Trevor Barber Don Beard Harry Cave Raymond Kemp Kenneth Parkin Keith Hatch Andy Wiren Newman Hoar C. Jones Mal Matheson Raymond O'Neill Gordon Rowe Ernest Bezzant Raymond Buchan Harold Chapman George Dickinson Edward Knapp Stuart McVicar Cedric Muir Gilbert Stringer Raymond Allen Frederick Andrews C. McCarthy Robert Menzies Frank Mooney Alec Riddolls Frederick Rogers Noel Burnette W. Burton Thomas Downes Jack Duffy William Norris [462] Harold Osborn Geoff Rabone Thornton Russ Jack Standidge Peter Wilson Gordon Whyte Oscar Wrigley Thomas Harpur (Wellington) [463] James McKeown Joe Ongley Roy Sheffield Wallace Bain Maurice Browne Roy Crawford Tom Pritchard Herbert Rice M. Thomas Martin Donnelly Jack Ashenden Sonny Moloney David Wilson [464] William Rainbird Leslie Riley Ivo Symes William Tricklebank Clement Wareham Robert Whyte [465] Jimmy Ell Ronald Hatch Jim Blandford Victor du Chateau Doug Freeman Rurie Morgan Matthew O'Brien Cyril Parsloe Henry Reaney Eric Tindill Bernard Griffiths Wilfred Hepburn Denis Blundell Ronald Crook Alex Newman Jack Newman Douglas Cameron [466] Norman Gallichan Robert MacKenzie Stanley Newman Bertie Ross Syd Ward Lionel Browne F. Hoar Raymond Hope Gerard Rotherham Wilfred Airey T. Beard William Dustin Henry Foley Jack Lamason Thomas Reaney Joseph Taylor Walter Christopherson Alfred Hollings Tom Lowry Bruce Massey Errol Mitchell Rupert Worker Eddie McLeod Ted Badcock David Burt John Banks Chester Holland Ken James George Orr [467] Horace Prince Harold Watson Harold White [468] Ernest Bernau Thomas Grant Harry Kortlang Alan Ronaldson Henry Tattersall D. Binnie Stewie Dempster Matt Henderson Walter Barclay George Baker (1896) [469] Edgar Bold Arthur Donoghue Alfred Duncan Arnold Gedye Arnaud McKellar Frederick Middleton [470] Claude Moore J. Nash B. Samuels Albert Schroder William Warne Ivan Allardyce James Condliffe Jack Crawford Melbourne Dind CW Garrod Herbert Lambert Harold Lusk Brian Marris Bertie Tuckwell William Bray John Burns Christian McIntosh A. Paterson A. Bennett B. George Victor Harris [471] David Hay John Hiddleston Gilbert Howe Frank Joplin Herb McGirr John Quinn Edward Smyrk WJ Wagstaffe Thomas Southall Charles Wilson Wiri Baker Carl Berendsen [472] Ernest Blamires Frederick Bowles James Dickson Arthur Fenton Thomas Grace Clarrie Grimmett D. Little Edgar Phillips Charles Robinson John Findlay Jack Saunders George Schmoll Arthur Aldersley Arthur Birch [473] Herbert Burton (1888) Charles Finlayson Philip Foster James Kinvig Teddy Roberts Percy Smith Frank Alpe Alfred Cate Philip Connelly Doon Naughton Eustace Payne Jack Rogers John Bruce George Hodge David Patrick James Tilyard [474] Ernest Beechey Thomas Cobcroft Arthur Hawthorne EW McDermid Andrew Barron Carne Blacklock David Collins (1887) [475] Frank Dredge William Gibbes Harold Monaghan Albert Barton James Blacklock George Day John Hutchings [476] James Kirkcaldie JK Latham Robert Moss William Mouatt William Redgrave William Brice Charles Hickey Jeremiah Mahoney Thomas Connell Dick Staples Alfred Clarke Melville Crombie Sydney Jacobs William Quee R. Read Claude Hickson Frederick Midlane Frederick Robertson [477] Ernest Wright [478] Michael Naughton Charles Richardson (1864) [479] Ross Gore Everett Hales William Hickson Frederick Laws Bernard Weybourne Arnold Williams William Gardiner [480] Arthur Howard [481] Walter Levers H. Page Kinder Tucker Victor Waters Walter Warren Frank Ashbolt Herbert Burton (1864) CJ Dalton Arthur Duncan (1875) [482] Alfred Holdship Frederick Lash Spencer Tucker Ernest Upham Benjamin Wilson (1870) [483] Charles Benbow William Crawshaw Charles Gore Leonard Harris (1855) [484] Frank Holdsworth Martin Luckie George McMaster Frederick Stephenson Robert Virtue Ernest Izard Robert Niven William Wynyard EW Brooke Edward Fitzsimmons Donald Fuller William Ogier Frank Taylor [485] William Frith Andrew Morey Edward Boddington C. Cockburn William Collins (1853) [486] David Hewat William Kirker AJ Littlejohn Patrick McIntyre Thomas Creeks Ernest Duret William Judd Malcolm Moorhouse Francis Morice Arthur Motley TS Vincent J. Chapman PW Chisholm Walter Dryden Arthur Gore G. Haldane Henry McCausland Thomas Malcolm W. Rose Arthur Blacklock Christopher Cross Charles Dryden Frederick Gooder RJ Hunter Archibald Rigg John Tarleton OWE Williams Robert Blacklock George Burnes Theodolphus Cox Henry Lawson William McGirr Charles Miles Thomas Ronaldson JH Wilson Samuel Alpe Joseph Firth George Heenan W. Holmes Charles Kreeft Charles Mansill Sydney Nicholls Joseph Renner Harry Roberts Charles Twist Robert Lynch John Francis (1846) [487] Gustave Kuchen Frank Luxford JW Brown Arthur Duncan (1860) [488] England (Wellington) [489] Henry Hickson Charles Ingle Joseph Page Arthur Palethorpe George Webbe James Blacklock Wolverley Fordham John Hamilton JC Kennedy Henry Mace M. Robinson James Speed K. Bond J. Bryce [490] Michael Foley [491] Walter Garwood Joseph Haughton McKenzie (Wellington) Luke O'Connor Ernest Edmunds Henry Parrington Thomas Armitage [492] W. Bishop Charles Cornish Gouge (Wellington) [493] John Lockett [494] Francis Bell Francis Betts John Crowther James Dees [495] H. Evans James Flanaghan EC Jacobs Charles Knapp [496] Lawrence (Wellington) [497] George Lowe (1848) [498] H. Lynch John Marchant [499] Walter Mason Isaac Salmon James Salmon [500] William Salmon Nathaniel Werry James Wood
Jharkhand cricketers Manish Vardhan MS Dhoni Subroto Ghosh Rajiv Kumar Mohan Jha Anshuman Raj Sumit Panda Mihir Diwakar Shahid Khan Shankar Rao Shahbaz Nadeem Manish Kumar Ratan Kumar Amir Hashmi Saurabh Tiwary Santosh Lal Madhusudhan Tantubhai Sunny Gupta Mohit Goel Sunil Kumar Ishwar Rao Sanjeev Gupta Nikhilesh Ranjan Manoj Joglekar Vijay Bharadwaj Sujit Roy Tariq-ur-Rehman Arun Vidyarthi Neeraj Kumar Raj Kumar [501] Rahul Prasad Kuldeep Sharma Ishank Jaggi Varun Aaron Prabhat Kumar Keshav Kumar YV Krishanatry Manoj Singh (1983) [502]
Punjab A cricketers Abdul Quddus Ghiasuddin Abdul Aziz (1934) [503] [504] Amin Ashraf Saleem Qazi Shujauddin (Punjab A) [505] Fazal-ur-Rehman Azmat-ur-Rehman Bashir-ul-Haq Abdur Rehman [506] Farooq Ahmed (Combined Services) Khizer Hayat Hameed Hussain Turab Ali Duncan Sharpe Shakoor Rana Pervez Ahmed Ibrar Ahmed Farooq Kardar Nasim Sadiq Asif Jah [507] Majid Khan Shafiq Ahmed Saadat Ali Sultan Rana Tariq Bashir Ijaz Ahmed (1949) [508] Sarfraz Nawaz Mohammad Riaz Masood Iqbal Mohammad Sabir Jamshed Hussain Hafeez Siddiqi Aamer Hameed Shahid Aziz Aftab Gul Agha Zahid Arshad Pervez Pervez Mir Abdur Rahim (1951) Farooq Shera Abdul Wahab Abdul Qadir Azhar Qureshi Pervez Akhtar Saleem Asghar Azmat Rana Javed Sadiq Ali Zia Mushtaq Ahmed (Sargodha) [509] Khatib Rizwan
Rajputana cricketers
Ghulam Mohiuddin Dhanmal Mathur Azim Khan Attique Hussain Lakshman Singh [510] Hansraj (Rajputana) [511] Cyril Hancock Kumar Shri Himmatsinhji [512] Ladha Ramji James Hills Khahwraj Murad Gulab Singh [513] Inam-ul-Haq (Rajputana) Harban Singh Ganpat Naidoo Iftikhar Hussain Walter Bradshaw TH Hardy M. Patel Sultan Abbas Richard Saker Geoffrey Betham Mushtaq Ali Dattaram Hindlekar Lala Amarnath Narsingrao Kesari Amir Elahi Mahabir Dayal Maurice McCanlis Asad Wahab Raghbir Singh Harilal Vohra Firasat Hussain J. Solomon Basant Singh Ahmed Ali Khan Azimuddin Maula Bux Arjun Naidu Narinder Singh [514] Jangjit Singh Kuppu Naidu Bhagwant Singh [515] Harendra Kumar Mohammad Ghani Mohan Lal [516] KP Mehta Laxmi Mathur Sajjan Singh B. Moses Avinash Desai Mahabir Singh PR Chauhan Ajit Bhatia Ved Prakash AK Mehta SB Mehra PK Zutshi SK Zibbu Kailash Dayal SR Badlani Wazir Ali Chanchal Singh Arjun Singh Sumer Singh Mohammad Wazir BK Tandon Om Kumaria Sopan Sardesai Ashok Tipnis
Victoria cricketers List of Victoria first-class cricketers
Northern Punjab cricketers
Dilawar Hussain Ferozuddin Maurice Pugh Feroze Khan [517] Hassan Shah Stewart West Kenneth Mackessack Ronald Yeldham Brij Lall Khadim Hussain Saleh Mohammad Ravinder Khurana Swamy Talwar Dharam Vir Harold Ghosh Shadi Lal Sushil Kapoor Som Prakash Viney Sehgal Narvinder Pratap Gurpal Singh Manohar Khanna Gurdip Singh Gokul Inder Dev Narinder Joshi Surinder Vig Rajinder Singh Jagjit Singh [518] Brij Mohan Ramesh Bhatia Ganesh Lal Ashok Chopra Pranob Vig VK Mehta Ramesh Chadha MM Joshi Bishan Bedi WR Sharma Ravi Kathpalia Malhotra Chamanlal [519] Harpal Singh Balwant Singh Ashok Khanna Brij Khanna Rajinder Kale Daljit Singh Ramnath Paul Suresh Sharma Bhupinder Singh (N. Punjab) [520] Dwarak Das Moti Lal Surinder Amarnath Vinod Sharma Kamal Gupta Ashok Mehra Ashok Razdan Suresh Luthra Aijaz Khan Ramesh Verma Krishnamurthi (N. Punjab) LK Kandhari Ravinder Thareja ASP Singh Anil Khanna Prakashchand (N. Punjab) [521] Mohinder Amarnath Virinder Khanna Jasbir Singh Ashok Kaushal Vijay Mehra (Punjab) [522] Prem Kalia
Colts Cricket Club cricketers
Chaminda Mendis Dhamika Bulankulame Dumith Chandrasena Aruna Hettiarachchi Udaya Hettiarachchi Wirantha Fernando Rupanath Wickramaratne Zamique Muthalib Angelo Liyanage Lashan Egalahewa Gamini Goonasena Anura Bulankulame Riaz Farcy Hemantha Devapriya Lalithamana Fernando Anura Ratnasiri Oscar Wanigasekera Sudath Munaweera Thushara Weerasuriya Pubudu Dassanayake Senerath Seneviratne Eshan Jayatilleke Viran Perera Indika Ekanayake Sanath Wijesekera Harsha de Silva Manoj Perera Chaminda Vaas R. Fonseka Rohan Perera G. Fernando BW Wijetunge Susil Fernando Sanjeeva Ranatunga Dulip Samaraweera Nishantha Ranatunga Sanjeewa Weerasinghe Dulip Liyanage Duminda Perera Eric Upashantha Janak Gamage Roger Wijesuriya Punyakantha Abeygunasekera Nuwan Kalpage D. de Silva Sajith Fernando Suchithra Alexander Jeevantha Kulatunga Sanjaya Attanayake Dinuka Hettiarachchi Sampath Thebuwanage Hemantha Alles Sapumal Herathge Dilan Kanchana Kaniska Kulasekera Prasad Dias Sujith Janaka Romesh Kaluwitharana Thusara Sampath Thilan Samaraweera Bathiya Perera Dilshan Vitharana Dinesh de Zoysa Trevin Mathew Indika de Saram Malinda Warnapura Ishara Amerasinghe Monto Perera Tharaka Samaratunga Kamal Ranjan Krishan Imdika Nilakshan Abeyratne Surath Liyanage Dinraj Fernando Jaminda Sigera Ajantha Weerappuli Nuwan Jayawardene Shantha Kalavitigoda Chamara Lasantha Mohan Wickramasinghe Chandrika Sisirakumara Mahesh Perera Muthumudalige Pushpakumara Mahesh Dias Thusitha Pathiratne Kaushalya Weeraratne Niroshan Bandaratilleke Pramuka Sudesh Dammika Premadasa Nirmal Wickramaratne Aruna Bandaranayake Harsha Vithana Rashan Peiris Nuwan Kulasekara Indika Gallage Liyana de Silva Ruchira Perera Dhanuka Pathirana Angelo Mathews Sajeewa Weerakoon Tharindu Attanayake Lakshan Rodrigo Sachithra Serasinghe Ravindra Pushpakumara Amila Prasad Thilan Thushara Dilruwan Perera Alankara Asanka Asela Jayasinghe Kaniksha Alwitigala Arosh Janoda Ishan Mutaliph Roshen Silva Tissara Perera Rajeeva Weerasinghe
Galle Cricket Club cricketers
Ajith Seneviratne Saman Fonseka Geethanga de Silva Priyanka de Silva Upul Sumathipala Buwalu Nilan Lyndon Loos Priyantha Kumara Gajaba Pitigala Jayananda Warnaweera U. Hettiarachchi Dinuka Chandrasekera RK Liyanage Harsha Munasinghe I. Kudigame Samantha Kodituwakku Chaminda Prasad S. Indika Sarath Wijeratne Saluka Wijesiri Grashan Liyanage Shihabdeen Faumi Asoka Sirimanne Hiran Gunasekera K. Weerasinghe Saman Jayasekera R. Sriyawansa Pasan Wanasinghe Chrithagupta Hewamanne N. Gunawardene Sujith Kulatunga Hasitha Rajapakse Udesh Wijesuriya Gayal Lanka Kamal Dharmasiri Duminda Wickramasinghe Mahinda Ekanayake R. Kumara D. Sampath Gration Karunaratne Hemal Wimalasekera Asoka de Silva Nihal Dharmasiri J. Ramachandra Asela Wewalwala Malaka de Silva Anil Rideegammanagedera Dhammika Sudarshana Nuwan Shiroman Chamikara Mudalige Tharanga Indika Lasitha Chaminda W. Kumara M. Sanjeewa Nadun Nanayakkara U. Chandana L. Rahman Sujith Rillegodage Kalpa Hewagamma Chanaka Withanage Haren Samarawickreme Mohamed Mansoor Champaka Ramanayake Varuna Waragoda Gamini Perera Ruwin Peiris Charinda Fernando Ruchira Karunasena Primal Buddika Sanjeewa Jayaratne Viraj Perera Suraj Sanjeewa Hirantha Wijesinghe Umal Irandika Chamil Perera Romesh Fernando Pradeep Kumara Abdul Jabbar (1964) Ranga Yasalal Ruwan Galappathy Chanaka Komasaru Dilhara Lokuhettige Lasith Malinga Suminda Mendis Sujeewa de Silva Gamini Chandrakumara Sameera Vithana Harendra Perera Kasun Bodhisha Kosala Kulasekara Malinga Bandara Dhammika Niroshana Mohamed Faizer Ruwan Kalpage Saliya Saman Charles Silva Rashantha Sureshchandra Nayantha Weeraman Amila Ratnayake Achila Ranasinghe Uman Jayasinghe Umega Chaturanga Harvey Anderson Ikram Abdeen Chaturan Sanjeewa Nadee Sumanasekara Pradeep Chanditha Nadika Nishantha Ishara Ratnaweera
Kandy Cricket Club cricketers
Sapumal Herathge A. Ellepola Vajira Silva Mahira Wijesinghe Tudor Gunaratne Senaka Dissanayake Priyantha Weragoda D. Nugawela Daminda Kolugala Indika Dissanayake Senaka Dissanayake Suresh Peiris M. Gazali N. Rambadagalla S. Gunatillake Anupama Gunasekera C. Siriwardene Chatura Wickramanayake Mohamed Rameez Mahesh Palihakkara Nuwan Ekanayake Mathavan Premakumar Jaliyan Arnolda Shantha Dange Mohamed Mizran Indika Baddegama Samson Burke Sagara Navaratne Piyal Wijetunge Ranga Liyandipita Ruwan Pitigala Tyrone de Silva Prasanna Wickramanayake Chinthaka Fernando Mohamed Azary Nuwan Ratnayake Namal Seneviratne Mahesh Rajaratne Chanaka Wijesinghe Randil Gamage Chaminda Bandara Pradeep Munidasa KwaZulu-Natal Inland cricketers
Imraan Khan Rivash Gobind Warryn Hauptfleisch Fabian Lazarus Wayne Madsen Martin Bekker Cedric Mabuya Daryn Smit Robert Frylinck Yadene Singh Ross McMillan Clint Bowyer Sashen Dorasamy Brad Moses Andre van Vuuren Morne van Vuuren Garry Hampson Oliver Humphries Mbasa Gqadushe Qasim Khurshid Lwando Lwana Murray Hampson Shaun Marais Lyndon Brown Kivershan Padayachee Glen Addicott Paul Atkins Kyle Nipper Michael Matika Gerry Penford Sivuyile Duda Tafadzwa Chihota Timothy Drummond Narvaar Harridave Doug Watson Jomo Mbili Brendan Govender Andrew Tweedie D. Ryland Richard Hlela Clement Mvovo Mario Olivier Rawalpindi B cricketers
Qayyum-ul-Hasan Naved Ashraf Aamer Bashir Tasawwar Hussain Masood Anwar (1959) Maqsood Aslam Shahid Mahmood (1964) Maqsood Rana Majid Zia Zahir Shah [523] Shoaib Akhtar Tauqeer Hussain Sabih Azhar Iftikhar Asghar Raja Sarfraz Robert Crosse Aaley Haider Mohammad Iqbal Naved Din Pervez Iqbal Salman Shah Humayun Hussain Mohammad Wasim Arif Butt (1972) [524] Arif Javed Hameed-ud-Din Naeem Akhtar Shakeel Ahmed Asif Mohammad Iqbal Saleem Zia-ul-Haq Chaudhry Alamgir Khan Javed Hayat Asif Mahmood Mohammad Sarfraz Zahid Javed Javed Qayyum Ashiq Hussain Nisar Ahmed Atiq-ul-Hameed REDCO cricketers Naved Ashraf | Rafatullah Mohmand | Zeeshan Pervez | Hasnain Qayyum | Naumanullah | Jannisar Khan | Wasim Yousufi | Waqas Ahmed | Adnan Naeem | Imran Tahir | Ahmed Kundi | Shadab Kabir | Shabbir Khan (1974) [525] | Agha Shakeel | Hafeez Qureshi | Imtiaz-ul-Haq | Mohammad Naeem | Atif Mahmood | Zayyad Qayyum | Mohammad Khalil | Ummar Babari
Karachi Schools redlinks
Mohammad Aslam (1960s Karachi Greens) [526] | Anis Ahmed | Abdus Samad | Sadiq Mohammad | Mairaj-ul-Hasan | Iqbal Ahmed | Paul D'Souza | Patrick Fernandes | Tahir Ali | Nasiruddin | Irshad Ahmed
Sri Lanka Air Force Sports Club redlinks
Sanath Amarasiri Senaka Angulugaha Rangana Aravinda Anil Ariyadasa Rohan Ariyatilleke Charith Bandara Shanuka Cooray Sagara Dananjaya Nalin de Alwis Channa de Silva Yasith de Silva Dinesh de Silva Madura Sanjaya Harsha de Silva Indika Dilhan Mahesha Dissanayake Buddike Dissanayake Ranga Dissanayake Achira Eranga Mohamed Faizer Susil Fernando N. Fernando Thilak Fernando Dilip Fernando Marlon Fernando Namal Jayalath Wesley Fernando Chaminda Galappathy Sagara Gallage Eranga Gangoda Chatmadura Gunasekera Damith Gunatilleke Rukman Herath Umal Irandika Akila Jayaratne Hirantha Jayasekara Samith Jayasuriya Nalin Jayatilleke Buddika Karunanayake Asiri Karunaratne Hemantha Karunaratne Ruchira Karunasena Primal Buddika Ajith Kumara Akila Kaushalya Hasintha Laknath Chamila Gamage Shivantha Kumara Manjula Liyanage Suwanji Madanayake Manoj Nevinda Ashan Palihakoon Rashan Peiris Harendra Perera Tharindu Perera Gihan Perera Mahawaduge Perera Milinda Perera Shanaka Perumpuli Mevan Porage Roshan Mapatuna Harsha Srinath Dinesh Asanka Sidath Priyankara Kapugama Priyantha Sanjaya Rajapakse Sujeewa Ranaweera Ranjith Ratnayake Abuthahir Rizan Manoj Rodrigo Priyantha Rodrigo Nuwan Sanjeewa Chaturan Sanjeewa Atula Sedara Nuwan Shiroman Oshan Lasantha Roy Silva Sarath Soysa Praneeth Hewage Charith Rangajeewa Dileepa Wanasinghe Amal Sanjaya Madawa Warnapura Rohan Weerakkody Chaminda Weerasinghe Pubudu Wickrama Sanjaka Wijemanne Nalin Wijesinghe Rakitha Wimaladarma Kathiawar redlinks Vajubha (Hyderabad) [527] | Balan Pandit | Gogumal Kishenchand | KS Abbasmiya [528] | Purshottam (Western India) [529] | Bhawanishankar | SK Girdhari | Shantilal Gandhi | Akbar Khan | Pradyumansinhji Lakhajirajsinhji [530] | Shah Nyalchand | Jayantilal Vora | UD Waghela | Harpal Deo | Kamraj Kesari | D. Narottam | Rupsingh Rathod | Mahipat Acharya | J. Chauda | RR Gosalia | Vajesingh Nakum | Kishorsinh (Kathiawar) [531]
Kurunegala Youth Cricket Club redlinks
PK Aluwihare Nuwan Amarakoon Chandrika Niroshana Duminda Amarasinghe Ranjith Amunugama Ajith Balalle Milroy Bandara Chanuka Bandara Ananda Bandaranayake Aruna Bandaranayake Indika Basnayake Chaminda Boteju Visura Chinthaka Iroshan de Silva N. de Silva Lanka de Silva Thushira de Silva Sameera de Zoysa Saman Priyankara Amila Dharmapriya Indika Dharamawardene Kasun Dissanayake Chanaka Ediriweerage Ajith Ekanayake Sampath Ekanayake Bandara Ellepola Muditha Fernando Janak Gamage Suranga Gamage Eranga Gangoda Sanjaya Gunaratne Manjula Gunasekera Chatmadura Gunasekera Damith Gunatilleke Kanchana Gunawardene SSW Gunawardene Sudarshana Guruge Chaminda Handunnettige Chaminda Hathurusingha Rangana Herath Thilina Herath Manoj Hettiarachchi Udaya Hettiarachchi Damitha Hunukumbura Hemish Ilangaratne Umal Irandika Chinthaka Jayabandara T. Jayalath Sanjeewa Jayaratne Amith Jayaratne Menaka Jayasinghe Darshike Jayakody Keshara Jayasinghe U. Jayasinghe TNN Jayasundera Subodha Jayawardene Nilam Jaymon Jehan Jaymon Roshan Jaymon Sameera Kahatapitigama Lanka Kanumale Ruwan Kariyawasam Shalika Karunanayake Dilan Karunaratne Lanka Karunaratne Geeth Karunaratne Jeevantha Kulatunga Wasantha Kumara Sujith Kumara D. Lalith Darshina Liyanage Hiran Liyanage Suwanji Madanayake Ranjith Madurasinghe Muditha Maduwantha Senadi Malmeewala Mapa Bandara Ruchira Marasinghe Shammi Marasinghe Sherantha Mendis M. Mirshad Nishantha Munasinghe Karuppiah Nadarajah Dhanuka Pathirana Gihan Perera Indika Jayashantha Madura Perera Randika Perera S. Perera (KYCC) Roshan Mapatuna Tyrone Jayanath Nalliah Rajan Priyantha Rajapakse Anurudda Rajapakse Dilan Ramanayake Mohamed Ramzi Daminda Ranaweera A. Ratnayake Rajitha Ratnayake Dilshan Rupasinghe Amila Samarakoon Dinesh Samarasinghe Tharaka Samaratunga Vinod Samarawickreme Amila Silva Shantha Silva Ramesh Subasinghe Rashantha Sureshchandra Taraka Waduge Imran Thahir Charith Rangajeewa Eric Upashantha Janaka Pradeep Ajantha Weerappuli Asela Wewalwala Thushitha Wijesinghe Ashirwad Witharanage Muzammil Zahir B. Bakmeewewa Moors Sports Club redlinks
Ikram Abdeen Punyakantha Abeygunasekera Thamara Abeyratne Indika Abeywansa Chandrick Ajireen Mahendra Amerasinghe Indunil Anthony Sujith Ariyapala Dharshana Ariyapperuma Abdul Aroos Mohamed HO Azeez [532] Mohamed II Azeez [533] Aruna Bandaranayake Charitha Bandaratilleke J. Bandujeewa Rajitha Basnayake Basheer Bongso Hemantha Boteju Ian Coggins Nilantha Cooray Shehan Daniel Kapila Dareeju Ken de Alwis Dulip de Livera Iroshan de Silva Sudharman de Silva Sarath de Silva Tudor de Silva Sunesh Amila Nilan de Silva Sujeewa de Silva Sujith Dharmasena Dilhara Lokuhettige Susantha Dissanayake Mevan Dunusinghe Mohamed Faizer Farhath Farook Riaz Farouk Manoj Fernando Manjula Fernando Hasantha Fernando Lakmalka Fernando Charinda Fernando Tharanga Priyadarshana Nigel Fernando Wasanthalal Fernando Wesley Fernando Janak Gamage Mohamed Ghaffoor Damith Gunatilleke Aruna Gunawardene Mohamed Hameen Mohamed Hamid Chaminda Hathurusingha Chandika Hathurusingha Chatura Herath Mahesh Bandara Rangana Herath Aruna Hettiarachchi Pishan Hewage Chanushka Hewavitharana Damitha Hunukumbura Muzammil Illyas Kamal Indrajith Rory Ingram Shafie Irfahan Mohamed Isham Bandula Jagath Asela Jayasinghe Keshara Jayasinghe Basil Jayawardene Subodha Jayawardene Nilam Jaymon Zamon Jaymon Tarique Jiffry Arshad Junaid Shaul Karnain Charith Keerthisinghe Daminda Kolugala Damitha Kumarasinghe Kishan Kuruppu Akila Kaushalya Tharanga Lakshitha Gihan Lankatilleke Dilruk Laurence Nishad Iranka Damith Maiarachchi Sudarshana Makewita Marlon Mallawarachchi Nisham Mazahir Sherantha Mendis Chamikara Mudalige Zamique Muthalib Mohamed Namiz Nadun Nanayakkara Tushara Nawalage Nadeera Nawela Janaka Nishantha Mahesh Palihakkara Madura Lakmal Suresh Perera Sampath Perera Mackenzie Perera Primosh Perera Kosolpiti Perera Dilupa Perera Bathiya Perera Dinesh Asanka Rasika Priyadarshana Sanjaya Rajapakse Prageeth Rambukwella Dhushantha Ranatunga Ashan Ranaweera Dasun Randika Pulasthi Rangana Nandika Ranjith Sanjeev Rasiah Ahamed Rezvi Anil Rideegammanagedera Primal Salgado Shafi Sampan Dammika Rajapakse Dinesh Schaffter B. Selliah Ishak Shabdeen Gayan Sheromal MSM Shiyam Roy Silva Sanjeewa Silva Ramachander Sridhar Dhammika Sudarshana Imran Thahir Heshan Tillakaratne Yasas Tillakaratne Dellon Udagamsuriya Mohamed Unais Sameera Vishwaranga Dilshan Vitharana Marlon Vonhagt Kumara Waduge Pasan Wanasinghe Amal Wanigasekera Janaka Wannakuwatta S. Weerapuna Shameera Weerasinghe Umesh Weerawarna Chanaka Welagedara Amila Wethathasinghe Vajira Wijegunawardene Sahan Wijeratne Omesh Wijesiriwardene Piyal Wijetunge Hemal Wimalasekera Mohamed Zanhar Kandegedera Zarook Mohamed Zarook Adhly Zubair Moratuwa Sports Club redlinks
Ikram Abdeen Sanjeewa Roshan Widara Abeywardene Ajantha (Moratuwa) [534] RM Alwis Chandrika Niroshana Indunil Anthony Kumudu Anton Ajith Bandara Dharshana Bodiyabaduge Dumith Chandrasena Ajit Cooray Niranjan Dabare Dinesh Dammika Nalin de Alwis Lanka de Alwis Mahesh de Alwis Pathum de Mel Samson de Mel Manoj Deshapriya Chammika de Silva Harsha de Silva Madura Sanjaya Pramuk de Silva Tharanga de Silva Shamal de Silva Sunesh Amila Jeewan Chamikara Sudheera de Zoysa Sudantha Dias Angelo Dissanayake Susantha Dissanayake Mahendra Dissanayake Rahim Dole Ujitha Eranga Bandula Fernando Bobby Fernando Dananjaya Fernando Manjula Fernando Chinthaka Fernando Lucky Rogers Fernando Lushan Fernando Lantra Fernando Miraj Fernando Romesh Fernando Sanjaya Fernando Nishantha Fernando Prasanna Fernando Charith Fernando Randeva Fernando Sajan Fernando Nisal Fernando Wirantha Fernando Suranga Thushara Jude Francis PK Ganegoda Tharaka Gunaratne Sanjeewa Gunaratne Chaminda Hathurusingha Chanushka Hewavitharana P. Imadura Mangala Jayasena N. Kariyawasam Sagara Kumara Roshan Kumarasiri Lushan Kuruppu Ravindra Lakmal RSL Lawtol D. Liyanarachchi C. Lodtag Ruwan Mapalagama Asitha Mapatuna Asitha Martis Rashimal Mendis Mahendra Narayanage Chaminda Niroshan Renuka Nonis Deepal Peiris Amal Peiris C. Perera Dilip Perera Kamilas Perera Gamini Perera Selvin Perera Chamath Perera Thushantha Perera Pathmanath Perera Asanka Indrajith Sampath Perera Sujith Perera Anush Perera Asanga Perera Sudeepa Perera Lakshan Perera Sanjaya Rajapakse Nishantha Ranatunga Ashan Ranaweera Lakshan Rodrigo Chamil Rupasinghe Sajith Rupasinghe Primal Salgado Dammika Rajapakse Dinesh Seneviratne Milinda Sepala D. Shantha Sukith Shirantha Sripal Silva Amal Silva Sunandra Soysa C. Subasinghe D. Subasinghe K. Sureshchandra C. Thusara Heshan Tillakaratne Amal Wanigasekera Ajith Wasantha Ruwan Weerawardene A. Welegedera Athula Wickramatilleke Chandana Mahesh Sagara Wijemanne Nalin Wijesinghe Roger Wijesuriya Panadura Sports Club redlinks
Sanjeewa Roshan Widara Abeywardene B. Abeywickreme Indika Amithakeerthi Don Anurasiri Kanishira Aravinda Lilan Aravinda Chandana Aravinda Aruna Assalarachchi Wenura Caldera Manoj Chanaka Dilum Chathuranga Kanchana Cooray Dinesh Cooray Nilantha Cooray Mahesh de Mel Sampath Deshabandu Chaminda de Silva Danuja Nandana Lasantha Hemapriya Jude de Silva Jeewan Chamikara S. Dhanayake Yaditha Dilukshan Ushan Dinuk Chaminda Fernando Suresh Umayanga Suresh Umayanga Manjula Fernando Dinusha Fernando Lahiru Fernando Miraj Fernando Romesh Fernando Manoj Fernando Rasika Fernando Sampath Kaushal Tharanga Priyadarshana Tharinda Fernando Sujith Fernando Dilip Fernando Charitha Buddhika Namal Jayalath Mohan Fonseka Chaminda Galappathy Indika Gallage Kalum Gangodawila Suneth Gayan Manoj Hettiarachchi Janitha Hewawasam Danusha Indunil Hemantha Jayasena Mangala Jayasena Vishwanath Jayatilleke Namal Jayawardene Tharanga Ravin Sarath Jayawardene Saman Kumara Pramuka Sudesh Sham Liyanage Dushmantha Mahesh Malinga Surappulige Carman Mapatuna Dinidu Marage Rajitha Mendis Nisala Mendis Nadeera Nawela Jayathu Neelaweera Manoj Niroshan J. Nishantha Ruchira Palliyaguru Sunendra Kumara Vijith Deshapriya Madura Lakmal Buddika Perera Amila Perera Sammika Ruwan Prabuddha Perera Lalith Perera Dilruwan Perera Chamath Perera Nilantha Perera Pathmanath Perera Asanka Indrajith Anjula Perera Shanaka Perera Shanaka Perumpuli Susantha Pradeep Duleep Prasanna Lakmal Prasanna Chandana Pushpalal Chandana Pushpalal Nuwan Quintaz Asitha Rathnaweera Kalzim Rathnaweera Shammika Rodrigo Piyal Salgado KA Samantha Jayanath Sandacan C. Sandanayake Amila Sandaruwan Kelum Sanjeewa J. Seneviratne Kapila Silva Chamara Silva Vishara Silva Manjula Silva Dinesh Lalinda Manuka Umesh Samantha Sooriyarachchi Rohan Soysa Shaman Thenuwara Ajith Walallawita Pasan Wanasinghe Sanjeewa Warusamana Chaminda Weerasinghe Pubudu Wickrama Dhammika Wickramanayake Ravin Wickramaratne Mudith Buddika Nalin Wijesinghe Madawa Wijesuriya Roshan Wimalasena Police Sports Club redlinks
Malinda Abeyratne Thamara Abeyratne Vidura Algama KA Asela Sudheera de Zoysa Anushka Ramanayake Susantha Dissanayake Rangana Fernando Lihuru Gamage Sujeewa Gunaratne Deepal Gunawardene Chaminda Hathurusingha Lalith Jayakody Manjula Jayawardene Nalaka Kaluarachchi Geeth Karunaratne Kamal Kiriella Chamara Kottearachchi Manohara Kudagodage Ramesh Kumar Pradeep Kumara Palitha Kumara Mahesh Kuruppu Chaminda Liyanage Amila Maduranga Kapila Mahinda Lasantha Manoj Ruchira Meegolla Amila Mendis Duminda Nanayakkara Ravin Nirmal Supun Nirmala Ruwan Janaka Indika Perera Sanjeewa Perera Nimantha Perera Mahesh Priyadarshana Aruna Priyantha Rasika Priyantha Nalin Priyaratne Suminda Rajapakse Waruna Ramanayake Vajira Ranaweera Rasmi Jinan Anura Ratnasiri Danushka Samarakoon Dammika Rajapakse Ajantha Senasinghe Pushpakumara Serasinghe Mohamed Shazmil Chamara Silva (1972) [535] Gayan Silva Gamini Silva Priyankara Silva Nihil Soysa Nuwan Tennekoon Pradeep Udawatta Tharindu Weerasinghe Amila Wethathasinghe Jayalal Wickramasinghe Saman Wijeratne Sahan Wijesekera Gayan Wimalashantha Ravindra Wimalasiri Singha Sports Club redlinks
Dunil Abeydeera Thusara Achinath A. Amaranath [536] D. Amendra Lasanka Ananda Binara Arumathanthri Sarath Asoka Aruna Assalarachchi Chaminda Bandara C. Binduhewa Pasidu Chamikara Pasidu Chamikara RM Chandakumara K. Chandana Chaminda Chrishantha Sagara Dananjaya Manikku Dayasiri Arumadura de Silva D. de Silva (Singha) [537] Dilan Anthony Chalith Deshappriya Madura Sanjaya Hasitha de Silva Suraj Sanjeewa L. de Silva Malaka de Silva Vishwa Buddika Aruna de Silva Janaka Kumudu Manjula de Zoysa Sudheera de Zoysa Nishan Dhanasinghe Ishara Dilshan TM Dilshan MW Duminda Roy Dunstan Buddhika Ekanayake Mohamed Faizer Denver Faux Manjula Fernando Nadisha Fernando Anoj Fernando Chaminda Galappathy Lihuru Gamage Sarath Ginige Pujitha Gunawardene Manjula Guruge KH Indika Tharanga Indika Abdul Jabbar Warusawitharan Kusumsiri KB Chandana G. Jayantha Rajapakse Jayantha Saman Jayantha L. Karunaratne T. Nishantha Lasantha Karuwaratne Muditha Kaushalya Rishan Kavinga Lakmal Keerthiratne D. Kodikara Rohitha Kottahachchi Vijitha Kumara Asoka Kumara Wasantha Kumara Mahesh Kumara Chandana Rajapaksha Dimuth Kushan Gihan Lankatilleke T. Lasantha Anton Livera Darshina Liyanage Nevil Liyanage Surath Liyanage Thushara Madanayake Aruma Madushanka Eranga Mendis Romesh Danushka Suminda Mendis Pawuththuwadura Milton Thilan Thushara Marapathirage Nadeeka S. Nalaka Jagath Nandakumar PHK Nandasiri Indika Niroshan Manjula Nishan Chamara Padmakumara Indika Peiris Pradeep Perera Sampath Perera Dinesh Perera Mevan Porage Malavige Pradeep Chandana Suranga Prasad Suresh Prasanna Tharanga Prasad Halambage Premasiri Rasika Priyadarshana Ranjith Priyantha Malinda Pushpakumara Ruwan Pushpakumara Thilina Rajakaruna Hasitha Rajapakse Suranjana Rajitha Dilan Ramanayake Lasantha Ranasinghe Matheesha Ranasinghe Chandika Ranatunga Chatura Randunu Pulasthi Rangana Wasantha Rangana Bandula Ranjith Hitiya Ranjith Dushara Rasanjan Waligama Ravindra Thusara Sampath Nuwan Sampath Tillakaratne Sampath N. Sanjeewa Sriyam Sanjeewa Chaturan Sanjeewa Y. Sanjeewa Chaturan Sanjeewa TH Shantha Uddika Shirosh Roshen Silva Oshan Lasantha Shadeep Silva Gayan Silva Ranjan Silva Roshan Silva Priyankara Silva SS Silva Udara Weerasinghe Bimal Sirichandran Gayan Sirisoma Chatura Siriwardene Chamara Soysa Suraj Soysa Ruchira Subash Dhansuka Suren Udara Thabroo Kalumarakkala Tharaka S. Tharanga Upul Tharanga Nalin Thenuwara Imesh Udayanga Sameera Vithana Jayananda Warnaweera Tharanga Suresh Pasan Weeraratne Roshan Weerasinghe Amila Wethathasinghe Asela Wewalwala Saluka Wijesiri Omesh Wijesiriwardene Roshan Wimalasena Maduranga Zoysa Nondescripts Cricket Club
Ikram Abdeen Punyakantha Abeygunasekera Ajith Alirajah Ishara Amerasinghe Lasanka Ananda Dilshan Aravinda Russel Arnold Chatura Athukorala Malinga Bandara Janaka Bandara Nalin Bandaranayake Upul Chandana M. Cooray Denam Cramer Panduka Dabare Roshan David Heshan de Mel Asoka de Silva Sajeewa de Silva Aravinda de Silva Nalliah Devarajan Sudheera de Zoysa Ranil Dhammika Diminthe Dhanayake Krishan Dharmasena Sandun Dias Chamara Dunusinghe Mohamed Faizer Dinesh Fernando Lucky Rogers Fernando Charinda Fernando Tharindu Fernando Kalum Fernando Lasith Fernando Malintha Gajanayake Saminda Gallage Suranga Gamage Akalanka Ganegama Eranga Gangoda Pulasthi Gunaratne Lasitha Gunasena Avishka Gunawardene Kanchana Gunawardene Asanka Gurusinha Chaminda Handunnettige Lyndon Hannibal Pradeep Hewage Russell Hewage Damith Indika Umal Irandika Sanjeewa Jayaratne Chinthaka Jayasinghe Keshara Jayasinghe Romesh Jayasinghe Johannes Jayasuriya [538] Prasanna Jayawardene Nuwan Kalpage Ruwan Kalpage Shaul Karnain Amila Kiriella Chanaka Komasaru Tharaka Kottehewa Kosala Kulasekara Kosala Kuruppuarachchi Wendell Labrooy Dinesh Lalintha Suwanji Madanayake Ranjan Madugalle Farveez Maharoof Damith Maiarachchi Lasith Malinga H. Mallawathanthre Chandimal Manjula Mapa Bandara Carman Mapatuna Thilan Thushara Suranga Morathota Chamikara Mudalige Ishan Mutaliph Kavinda Nanayakkara Naveed Nawaz Shezad Nizar Prasad Padmasanka Ruchira Palliyaguru Asela Pathirana Chrisantha Peiris Basil Perera D. Perera (1990s) [539] Damian Perera Sampath Perera Mahesh Perera Priyantha Perera Jithendra Perera Shane Pietersz Susantha Pradeep Ravindra Pushpakumara Priyantha Rajapakse Sahan Rajapakse Suminda Rajapakse Indika Ramachandra Dilan Ramanayake Sanjeeva Ranatunga Rumesh Ratnayake Ravi Ratnayeke Anil Rideegammanagedera Dilshan Rupasinghe Hasan Rushdy Dinesh Samarasinghe Amman Samsudeen Kumar Sangakkara Nishantha Saranasekera Jeremy Saverymuthapulle Jaminda Sigera Kaushal Silva Shantha Silva Amal Silva Sujith Sirimanne Sanath Sirimanne Ramesh Subasinghe Mohamed Suraj Irantha Thaleratne Upul Tharanga Chanaka Thenuwara Malintha Thotuwilage Hashan Tillakaratne Rally Tissera Udara Varuna Sanjeewa Warusamana Janaka Pradeep Ajith Weerakkody Rohan Weerakkody Ajantha Weerappuli Kaushalya Weeraratne Sanjeewa Weerasinghe (1968) [540] Sanjeewa Weerasinghe (1967) [541] Gamini Wickremasinghe Neel Wijayakumara Sahan Wijeratne Chanaka Wijesinghe Dilan Woutersz Sinhalese Sports Club cricketers
Dunil Abeydeera Ranil Abeynaike Raphil Abeysekera Naresh Adikaram Saliya Ahangama Stefan Anthonisz Suranga Arunakumara Mohamed Aslam Marvan Atapattu Rajitha Basnayake Chaminda Boteju N. Buddhasiri Asitha Costa Ian Daniel Gehan Dassanayake Guy de Alwis Rohan de Silva Shamal de Silva Ranil Dhammika Mahesha Dissanayake Samantha Dodanwela Gamini Dushantha Thilina Embuldeniya Chaminda Fernando Dilhara Fernando Charith Sylvester Upul Fernando Muditha Fernando Radhive Fernando Sham Fernando Hans Fernando Upekha Fernando Nisal Fernando Lasith Fernando Wesley Fernando Ruwan Galappathy Suresh Gunasekera Chathupama Gunasinghe Aruna Gunawardene Avishka Gunawardene Asanka Gurusinha Mahinda Halangoda Suresh Harding Dinuka Hettiarachchi Mohamed Iftikhar Damith Indika Haritha Jayasuriya Mahela Jayawardene Prasanna Jayawardene Rochana Jayawardene Duminda Jayaweera Charith Jayaweera Shantha Kalavitigoda Thilina Kandamby Asela Kapilaratne Shalika Karunanayake Dimuth Karunaratne Thusitha Karunaratne Gihan Lankatilleke Kaushal Lokuarachchi Krishal Magage Jeewan Mendis Thilan Thushara Manjula Munasinghe Dharshana Gamage Duminda Nissanka Tharanga Paranavitana Krishan Pathirana Andrew Perera Madura Lakmal Suresh Perera (1999) [542] Himal Perera Navin Perera Manjula Perera Tharindu Perera Ruchira Perera Suresh Perera Malintha Perera Anushka Polonowita Mevan Porage Dammika Kariyawasam Kumudu Prasad Manjula Priyantha Brian Rajadurai Gayan Wijekoon Chaminda Ranasinghe Arjuna Ranatunga Dammika Ranatunga Nishantha Ranatunga Sanjeeva Ranatunga Dasun Randika Ishara Ratnaweera Ishan Ratnayake Nilantha Ratnayake Thilan Samaraweera Sachithra Senanayake Manjula Silva Kaushal Silva Jayantha Silva Chamara Silva Malin Silva Sanjeewa Silva Suranjith Silva Nishan Silva Don Somasiri Ramachander Sridhar Janudika Sriyapala Chamil Sumathipala Mohamed Suraj Rashantha Sureshchandra Priyantha Udayaratne Chaminda Vidanapathirana Prasanna Viswanath Hemantha Wickramaratne Pramodya Wickramasinghe Vajira Wijegunawardene Piyal Wijetunge Nuwan Zoysa Tamil Union Cricket & Athletic Club cricketers
Chandrick Ajireen Ajith Alwis Ranjith Amunugama Isuru Ariyaratne Kusal Baddegama Malinga Bandara Niroshan Bandaratilleke S. Bandaratilleke Upul Chandana Nilantha Cooray Dilhan Cooray Trevor Cramar Ian Daniel Indika de Saram Manoj Deshapriya Bathisha de Silva Nalaka de Silva Gihan de Silva Lanka de Silva Sujeewa de Silva Nilan de Silva Thushira de Silva Krishan Dharmasena Suranjith Dharmasena Kamal Dharmasiri Lassana Dias Ranga Dias Sandun Dias Gamini Dushantha Bradman Ediriweera Mervan Fernando Chandana Fernando Charinda Fernando Muditha Fernando Sajith Fernando Malintha Gajanayake Indika Galagoda Tharaka Gunaratne Pulasthi Gunaratne Niron Gunasekera U. Gunasena Thanura Gunatilleke Chaminda Handunnettige Chaminda Hathurusingha Chandika Hathurusingha Sapumal Herathge Umal Irandika Gareth James Pradeep Jayaprakashdaran Sanjeewa Jayaratne Saman Jayasekera Bimal Jayasekera Chaminda Jayasinghe Jude Jayasinghe Asela Jayasinghe Prasad Jayawardene Hewage Jayaweera Brijesh Jeganathan Nuwan Kalpage Sathpath Kalum Sujeewa Kamalasuriya Prabath Kariyapperuma Sanjeewa Karunasekera Tharanga Pushpa Kumara Sagara Kumara Suranga Lakmal Anton Livera Sanjaya Chathuranga Buddika Liyanarachchi Jayaraman Madanagopal Muditha Maduwantha Malinga Surappulige Jeewan Mendis Muttiah Muralitharan Damien Nadarajah Tushara Nawalage P. Paranamanage Asela Pathirana Chrisantha Peiris Gihan Perera Mackenzie Perera Viraj Perera Nimesh Perera Madura Perera Manahara Perera Shanaka Perera Mario Perumal Rasika Priyadarshana Ashan Priyanjan Muthumudalige Pushpakumara Champaka Ramanayake Prageeth Rambukwella Gayan Wijekoon Daminda Ranaweera Ranga Yasalal Nandika Ranjith Ranil Rasanga Ishan Ratnayake Anil Rideegammanagedera Gihan Rupasinghe Hasan Rushdy Jayantha Samarasekera Dulip Samarasekera Tharaka Samaratunga Shehan Samaratunga Namal Sadikeen Dammika Rajapakse P. Selvam Sachithra Serasinghe Nuwan Shiroman Gayan Sirisoma Chamil Sumathipala Samith Tillakaratne Yasas Tillakaratne Rally Tissera Isuru Udana Kamal Udawatta Mario Villavarayan Sunil Viswanathan Varuna Waragoda Oshada Warnapura Sajeewa Weerakoon Nayantha Weeraman Channa Weerapperuma Ajantha Weerappuli Sanjeewa Weerasinghe Jeenaka Weerasinghe Rajnesh Wellington Stewart West Dileepa Wickramasinghe Duminda Wickramasinghe Pramodya Wickramasinghe Vajira Wijegunawardene Channa Wijemanne Rochana Wijeratne Thilan Wijesinghe Saluka Wijesiri Omesh Wijesiriwardene Sujith Wijesundaram N. Wijesuriya Chanaka Withanage Agriculture Development Bank of Pakistan cricketers
Masood Anwar Tanvir Ahmed Mansoor Rana Aamer Malik Atif Rauf Manzoor Elahi Ghaffar Kazmi Raja Afaq Maqsood Kundi Khatib Rizwan Zakir Khan Sabih Azhar Asif Faridi Imtinan Zamir Bilal Ahmed Qasim Shera Najeeb Wahid Ghayyur Qureshi Mohammad Asif Zahoor Elahi Mujahid Hameed Javed Hayat Saeed Anwar Tafseer Dar Mohammad Nadeem Tariq Mohammad Azmat Jalil Imran Khan (1973) [543] Nadeem Younis Naved Nazir Mohammad Ali Mubashir Nazir Shoaib Akhtar Fazl-e-Akbar Fahad Khan Asif Ali Mohammad Wasim Inam-ul-Haq (1979) [544] Majid Jahangir Imran Abbas Tahir Mughal Azhar Abbas Faheem Fazal Ahsan Raza (1975) [545] Faisal Naved Ijaz Mahmood Fahad Masood Iftikhar Anjum Faisal Afridi Khan Research Laboratories cricketers Naved Ashraf Abdul Basit [546] Iftikhar Hussain Murtaza Hussain Naseer Ahmed (1971) [547] Asif Mahmood Intikhab Alam (1974) [548] Naeem Akhtar Nadeem Abbasi [549] Abdul Razzaq Shakeel Ahmed Jaffar Nazir Maqsood Ahmed (1971) [550] Iftikhar Asghar Tasawwar Hussain Arif Butt (1972) [551] Sajid Ali (1979) [552] Moazzam Shah Mohammad Wasim Faisal Afridi Saeed Anwar (1978) [553] Mohammad Sarfraz Rizwan Ahmed [554] Saeed Bin Nasir Naeem Hanif Azeem Mansoor Rashid Iqbal Yasir Arafat Misbah-ul-Haq Pervez Aziz Zulfiqar Jan Saeed Ajmal Nauman Habib Ali Naqvi Stephen John Shoaib Akhtar Mohammad Ramzan Mohammad Asif Khalid Mahmood Azhar Ali Mohammad Saleem [555] Mohammad Sohail Asif Iqbal [556] Shehzad Butt Ashraf Ali (1979) [557] Saad Janjua Mohtashim Ali Usman Saeed Alamgir Khan Shahbaz Butt Abdur Rauf Mohammad Farrukh Ali Raza [558] Tahir Maqsood Ashar Zaidi Bilal Asad Shehzad Malik Mohammad Irshad Akhtar Ayub Bazid Khan Ali Khan Khaleeq Ahmed Fahad-ul-Haq Sohail Tanvir Arsalan Mir Yasir Ali Junaid Khan Mohammad Irfan National Bank of Pakistan cricketers
Kabir Hasan Kamal Najamuddin Mairaj-ul-Hasan Mufassir-ul-Haq Mohammad Farooq Amanullah (1970s) Nadeem Ansari Wallis Mathias Tehsin Javed Abdul Kadir Ijaz Hussain Nasim-ur-Rehman Aslam Ali Ijaz Mirza Hasan Pervez Zia-ur-Rehman Abdul Aziz Raees Ahmed Iqbal Khokhar Iqbal Sheikh Ghulam Abbas Haroon Rasheed Abdul Munaf Haji Yousuf Iqbal Qasim Afzaal Ahmed Nasim-ul-Ghani Khalid Jalil Taslim Arif Aftab Baloch Naseer Malik Ehteshamuddin Zaheer Ahmed Wasim Raja Anwar Khan Iqbal Butt Najam-ul-Haq Mahmood Arshad Naeem Ahmed Shakeel Khan Shafiq Ahmed Ijaz Ahmed (1949) [559] Jahanzeb Khan Sajid Kabir Mohammad Shafiq Aamer Hameed Asif Iqbal Ali Zia Maqsood Ahmed (NBP) [560] Mohammad Jamil Zafar Ahmed Saleem Pervez Saleem Anwar Afzaal Butt Saleem Akhtar Sohail Bhatti Irshadullah Shahid Tanvir Sajid Ali Asad Rauf Asif Faridi Javed Nazar Saeed Azad Ameer Akbar Hafeez-ur-Rehman Barkatullah Khan Tahir Shah Zafar Abbasi Siddiq Patni Shakeel Sajjad Wasim Arif Habib Baloch Shahid Ismail Hasan Iqbal Shahid Anwar Nadeem Khan Naeem Ashraf Maqsood Rana Aleem Moosa Naeem Khan Mohammad Javed Athar Laeeq Zafar Iqbal Aamer Gul Jahangir Khan (1971) [561] Salman Fazal Hanif-ur-Rehman Akhtar Sarfraz Naeem Tayyab Zaheer Ahmed Tariq Mohammad Mohammad Hussain Zahid Saeed Kamran Akmal Fahadullah Khan Qaiser Abbas Naumanullah Shabbir Ahmed Imran Nazir Imran Javed Waqar Younis Mushtaq Ahmed Mohammad Sami Inzamam-ul-Haq Khalid Latif Aurangzeb Khan Saeed Anwar Salman Butt Naeem Ahmed Asad Zarar Faisal Athar Irfanuddin Bilal Shafayat Nasir Jamshed Shahid Yousuf Naved Latif Mansoor Amjad Javed Qadeer Wasim Khan (1978) [562] Umar Daraz Rashid Riaz Mohammad Zahid Fawad Alam Tahir Mughal Amin-ur-Rehman Wahab Riaz Uzair-ul-Haq Umar Amin Mohammad Talha Mohammad Aamer Mohammad Imran Anwaar Hafeez Lahore Whites cricketers
Shahid Qureshi Irshad Ghafoor Shujauddin (1939) [563] Rasheed Shahab Asghar Qureshi Younis Ahmed Nasir Qizilbash Jamshed Bashir Zafar-ul-Haq Asif Masood Khalid Khan (1943) [564] Mohammad Gulzar Ijaz Ahmed (1943) [565] Mohammad Saleem [566] Qaiser Shabbir Hamid Butt Ghazanfar Shabbir Sagheer Ahmed Zia-ul-Hasan Zubair Shahid Abdul Majid [567] Babar Khan Salman Butt Zahoor Elahi Taufeeq Umar Ali Hussain Aamer Sohail Tariq Mahmood Naeem Ashraf Kamran Akmal Raees Amjad Maqsood Rana Irfan Fazil Kashif Siddiq Mustaqeem Ahmed Ghaffar Kazmi Kashif Shafi Saad Janjua Imran Tahir Tariq Aziz Naeem Hanif Kazim Ali Sajid Ali Naeem Khan Adnan Butt Kamran Sajid Ali Raza Bilal Butt Ghayyur Abbas Usman Hashim Saleem Elahi Aamer Sajjad Shahnawaz Malik Aamer Malik Fahad Masood Shahid Mahmood Mohammad Asif Farhan Rasheed Musharaf Ali Intikham Alam (1974) [568] Adnan Naeem Shahid Anwar Ahmed Khan Faisal Mahmood Adnan Usman Tariq Rasheed Wahab Riaz Rizwan Aslam Wasim Khan (1978) [569] Rizwan Arshad Muntazir Mehdi Mohammad Hussain Imran Butt Khurram Chauhan Ikramullah Khurram Siddiq Mudassar Mahboob Ahmed Dar Faisal Javed Umar Javed Saleem Shehzad Azam Khan (1983) [570] Fahad-ul-Haq Suleman Khan Irfan Sohail Sohail Ahmed Khaqan Arsal Ashfaq Ahmed Sheraz Butt Aqeel Arshad Aizaz Cheema Junaid Zia Mohammad Khalil Mohammad Talib Atif Ijaz Waqas Ahmed Zeeshan Safeer Ali Azmat Bahawalpur cricketers
Hanif Mohammad Alimuddin Wazir Mohammad Ikram Qureshi Mohammad Ramzan Agha Saadat Ali Arif Shah Mohammad Tufail Zulfiqar Ahmed Khan Mohammad Amir Elahi Maqsood Ahmed Farrukh Saleem Munir Hussain [571] Mohammad Hussain Farzand Shah Nasir Hussain Asghar Bukhari Ijazuddin Saleem Malik (Bahawalpur) [572] Ghiasuddin Ahmed Shafiq Ahmed (1950s) Cite error: A <ref>
tag is missing the closing </ref>
(see the help page ). Mujahid Hussain Riaz Mahmood Afzal Bukhari Asad Bhatti Abid Hussain Azhar Malik Ali Mohammad Shujauddin Butt Zafar Mahmood Asadullah Qureshi Ali Haider Shahnawaz (Bahawalpur) [573] Mohammad Sadiq Javed Bhatti Mahmood Khan Wajid Shah Mohammad Amin Aftab Chishty Aziz-ur-Rehman Athar Ali Mahmood Jafri Arshad Shami Rashid Ali (Bahawalpur) [574] Naseer Ahmed Iqbal Sayal Mahmood Ahmed Anis Ahmed (Bahawalpur) [575] Baboo Khan Rafiq Ahmed Bakhtiar Ahmed Iqbal Awan Ghulam Mohammad [576] Hameedullah Akbar Abbasi Moinuddin Hayat Mohammad Abdur Rahim (1951) [577] Nasim Shahid Akbar Akhundzada Shams Alvi Gulraiz Wali Hasan Riaz Khalil Rehmani Mahmood Naqvi Naeem Ahmed (Bahawalpur) [578] Shahid Hussain Farooq Shera Qasim Feroze Mohammad Nasir Shahjahan (Bahawalpur) [579] Zain-ul-Abideen Salahuddin Ghauri Asif Ansari Mohammad Sajid Zafar Afghan Hamid Nawaz Imtiaz Mahmood Tariq Abdullah Jahangir Alvi Zaeem Raja Mohammad Majid Qasim Shera Zia Ahmed Azhar Abbas (1958) [580] Shahzad Haider Tariq Hamid Majid Khan (Bahawalpur) [581] Raheel [582] Asad Alvi Fayyaz Khan Zulfiqar (Bahawalpur) [583] Tanvir Shah Mogheesuddin Mohammad Altaf Sohail Iqbal Sajid Rafiq Ijaz Pirzada Tahir Pirzada Wasim Khurshid Rizwan Ghani Akram Chaudhri Tariq Ismail Mohammad Zahid (1966) [584] Tariq Hameed Rashid Shera Ijaz Akhtar Imran Adil Mohammad Shahid [585] Mujahid Usmani Afzal Kamal Shahzad Arshad Imran Zia Naeem Taj Saleem Taj Javed Rana Abdul Sattar [586] Aamer Sohail (1972) [587] Inam-ul-Haq Rashid Nasir Jam Mansoor Rana Ishtiaq Ahmed (Bahawalpur) [588] Shakeel Ahmed Tanvir Razzaq Umar Rasheed Javed Akhtar Mohammad Tayyab Bilal Rana Saifullah Sher Ali [589] Faisal Azeem Tariq Mahmood Mazhar Qayyum Mohammad Khalid Riaz Ahmed Habibullah Sajid Rehmani Mazhar Ansari Azhar Shafiq Habib Khan Rehan Rafiq Maqsood Akbar Rizwan Sattar Mairaj-ul-Haq Bilal Khilji Umar Farooq Abdullah Khan Pervez Shah Mohammad Raza Faisal Elahi Shafiq Ahmed (1977) Cite error: A <ref>
tag is missing the closing </ref>
(see the help page ). Mohammad Yousuf Ahmed Shahab Tariq Aziz Aqeel Aziz Khalid Butt Sajjad Akhtar Mohammad Ijaz Aamer Bashir Tariq Sarwar Ahsan Raza (1975) [590] Javed Sami Usman Tariq Asad Hameed Bilal Hashmi Ali Raza Arshad Ali [591] Faheem Iqbal Tahir Mahmood Zia-ul-Hasan Mohammad Ali Farooq Hameed Mohammad Umar (1980) Mohammad Asif (1966) [592] Mohammad Amin Usman Ali Khalid Sohail Arshad Hayat Shahnawaz Adeel Sheharyar Afridi Aamer Aziz Hammad Tariq Saad Rahim Shabbir Zafar Tariq Hafeez Asif Malik [593] Nadeem Sher Azhar Shah Zia-ur-Rehman Qasim Khurshid Mohammad Usman Usman Karimuddin Majid Majeed Hasnain Raza Sajjad Abbasi Mumtaz Allahditta Safdar Niazi Zeeshan Khalid Imranullah Aslam Aqeel Abbas Karamat Hussain Asif Iqbal (1984) [594] Mubashir Ali Abdul Samad Farrukh Kamal Adnan Butt Karachi Education Board cricketers
Aqil Shah | Aftab Ahmed (Karachi Education Board) [595] | Mohammad Saeed (Karachi B) [596] | Tariq Javed | Karimullah Baloch | Akhtar Sadiq Babar Alam | Vakil Tatari | Khurshid Akhtar | Tameezuddin Ansari | Mohammad Farooq (Pakistan International Airlines) [597] House Building Finance Corporation cricketers Pervez Akhtar Shafiq Ahmed (HBFC) [598] Babar Basharat Ali Zia Anwar Jamil Mohammad Jamil Asif Nazir Izhar Ahmed Sarfraz Hasan Abdul Hameed [599] Abid Ali (WPDA) [600] Arshad Nawaz Saleemuddin (HBFC) [601] Altaf Shah Javed Sadiq Tariq Bashir Qamar Zaidi Taufiq Tirmizi Rashid Usman Irshad Ahmed Ehteshamuddin (HBFC) [602] Raees Ahmed Tariq Alam Mohsin Akhtar Agha Irshad Saeed Anjum Aftab Ahmed (HBFC) [603] Athar Khan Kazim Mehdi Rafat Alam Iftikhar Ahmed (ITD) [604] Abdul Jalil [605] Noor-ul-Qamar Mohammad Islam Rehmatullah Maqsood Hussain Ijaz Saeed Saadat Ali Ijaz Ahmed (1960) [606] Munir-ul-Haq Tahir Rasheed [607] Ali Ahmed [608] Tariq Wahab Sagheer Abbas Saleem Taj Wasim Arif Shaukat Mirza Mohinder Kumar Mohammad Javed (1964) [609] Shahid Saeed Sibtain Haider Tariq Nazar Sohail Khan (1967) [610] Shahzad Ilyas Aamer Khurshid Mohammad Riaz Zulfiqar Butt Zahoor Elahi Faisal Qureshi Wasim Ali Zulqarnain Monis Qadri Sarfraz Azeem Rashid Ahmed Wasim Yousufi Kabir Khan Pervez-ul-Hasan Sohail Taqi Nusrat Mahboob Jahangir Khan (1971) [611] Ijaz Elahi Mohtashim Rasheed Shahid Khan Ataullah Khan [612] Tariq Khan North West cricketers Shawn Nicolson Hendrik de Vos Ezra Poole Martin Venter Glen Hewitt Louis Vorster Mark Lavine Morne Strydom Glen Radford Ferdi Baird Corrie Jordaan Louis Bates Niel Rossouw Jan Dreyer Barend Esterhuysen Morne van Schalkwyk Andrew Lawson David Pryke Jacques Olivier [613] Vaughan Wandrag Erik Wyma Arno Jacobs Thinus Enslin Craig Light Alexander Cilliers Francois van der Merwe Alfonso Thomas Garth Roe Riaan Niewoudt Gary Outram Burton de Wett Davey Jacobs Graham Grace Dirk de Vos Eugene Moleon Thando Bula Jacob Malao Grant Celliers Johannes Wolmarans Matthew Holmes James Henderson Willie Dry Pieter van Niekerk Ryan Bailey Grant Rowley Werner Coetsee Goolam Bhayat Richard Stroh Imraan Khan Driaan Steyn Juan le Roux Marc Rosenberg Muhammad Akoojee Jimmy Kgamadi Frikkie Holtzhausen Riyaadh Bhayat Dirk Roets Friedel de Wet Jaco Campher Johnny Hermitage Devan Lotter Vusumuzi Mazibuko Heinrich Strydom Christiaan Jonker Craig Knox Neil Bredenkamp Stefan Gericke Patrick Letseleme Vusi Mzema Yusuf Bulbulia Ian Nicolson Tianne Mostert Marinus Lazenby Johannes Grobler Johan Mostert Cliff Deacon Gerry de Bruin Kreeson Naicker Sammy Letsoalo Brett Pelser Craig Alexander Etienne Gerber Malusi Siboto Andrea Agathagelou Dieter Klein Hillroy Paulse Chris Schoeman Alviro Petersen Andreas Joubert Masvingo cricketers List A matches only
Bernard Mlambo | Mufaro Chiturumani | Johnson Marumisa | Richmond Mutumbami | Alester Maregwede Robertson Chinyengetere | Amos Maungwa | Patient Charumbira | Tendai Chisoro | Keith Kulinga Tafadzwa Kamungozi | Jemton Chinyengetere | Waddington Mwayenga | Brian Vitori | Bernard Mlambo Matabeleland cricketers Mark Dekker James Craig Neil van Rensburg Guy Whittall Wayne James Brian Clark Mark Abrams [614] Heath Streak Mark Hammett John Rennie [615] Ethan Dube Manish Ranchod James Jordan (1972) [616] Henry Olonga Darren Weber James Brinkley Graeme Peck Brian Sellers (1964) [617] Graham Edwards (1970) [618] Malcolm Grainger Mark Smith [619] Kallin Davies Trevor Madondo Hylton Price [620] Pommie Mbangwa Jason Laney Keith Newell Graeme Ferreira Tafadzwa Manyimo Denis Streak Darshan Vaghmaria Andrew Whittall Gary Fellows Dilan Raj Adam Huckle Senyo Nyakutse Neil Johnson Charles Coventry (1983) Ryan King Warren Gilmour Wisdom Siziba Mark Vermeulen Dion Ebrahim Shaun Commerford Ian Engelbrecht Matthew Townshend Steven Brown [621] Jason Hitz Keith Dabengwa Mluleki Nkala Mecury Kenny Clement Mahachi Gregory Strydom Michael McKillop Gavin Ewing Collin Williams Norman Mukondiwa Tawanda Mupariwa Stuart Walker [622] Gavin Rennie Barney Rogers Andre Hoffman Jordane Nicolle Pete Rinke Ryan Bennett Tinashe Hove Mbekezele Mabuza Campbell Macmillan Thabo Mboyi Christopher Mpofu Simbarashe Kusano John Nyumbu Hamilton Masakadza Romeo Kasawaya Terrence Duffin Sean Williams Quetta cricketers Ehsan-ul-Haq Mohammad Sharif (Quetta) Afzal Sheikh Anwar Masood Gordon Khan Khalil Ashraf Iqbal Qazi Moin-ul-Haq Riaz Akhtar Irshad Ahmed Mohammad Ghaus Anwar Ali (Quetta) C. Bossom Shahid Qureshi Saeedullah Usman Shaukat Mohammad Akram (Quetta) Mudassar Ahmed Michael Khan Akram Khan (Quetta) Mahboob Shah Javed Afzal Manzoor Ahmed [623] Ehsan Salik Gulzar Martin Fasihuddin Mujeeb-ur-Rehman Iftikhar Ahmed Quetta Anwar Khan (Quetta) Mohammad Hussain (Quetta) Akhtar Hussain Mohammad Ashraf Salahuddin (1940) Faqir Bukhari Sabahat Hussain Khalid Mahmood (PWD) [624] Sultan Khan Shamim Ahmed Asad Javed Noor Ahmed Khurshid Ahmed Wajahat Hussain Amin-ul-Haq Tanvir Hussain Shahjahan Mohammad Rafiq Mohammad Abid Masood Khan Iqbal Haideri Akbar Sheikh Arjumand Ali Ghulam Mohammad [625] Mohammad Tahir Abdul Ghafoor Babar Khan Cedric Nathaniel Shahid Fawad Dabeer-ul-Mulk Wajihullah Talha Ghaznavi Khalid Zaheer Tehsin Shafiq Maaz Ghaznavi Asif Baloch Ijaz Yousuf Inam-ul-Haq [626] Sarwar Butt Abdur Rasheed Minhajuddin Zahid Ali Rashid Qamar Javed Wasim Abdul Majid Farooq Saleh Rashid Mahmood Mohammad Ajmal Nasir Butt Shams Butt Tahir Wasti Qasim Baloch Murtaza Khan Francis D'Souza Mohammad Raza Basalat Mirza Babar Chughtai Tehsin Zafar Younus Ata Rashid Raza Raj Hans Suleman Tahir Mansoor Khan Tahir Kazmi Habib Baloch Tariq Baloch Rashid Ali Naved Nawaz Zakir Khan (Quetta) Sarwar Khan Imran Khan (1963) [627] Altaf Jafri Idrees Khan Aqil Baloch Basharat Hussain Tehsin Ahmed Shahid Mahboob Raj Kishan Mohammad Farooq (1962) Raees Ahmed Aslam Sher Mohsin Raza Nazir Ahmed Mumtaz Hussain Zahid Raza Naseem Mughal Aamer Malik (Quetta) [628] Samiullah Agha Kamran Niazi Nasim Khan Atif Ali Usman Khalid Javed Iqbal Irfanuddin Faisal Irfan Stephen John Mohammad Asif Zahid Naseer Naseer Khan Shoaib Khan Jalat Khan Zulqarnain Haider Shaukat Ali (Quetta) Mohammad Khan Ali Ahmed Adil Nisar Arun Lal (1985) Jaffar Nazir Kaleem Khan Sanaullah Khan Azizullah Khan Abdul Hameed 1981 Khalil Ahmed Hameedullah Khan Mansoor Ahmed Ali Imran Sabir Hussain Azharullah Abdur Rehman (1970) Mohammad Umar Manzoor Ahmed [629] Gauhar Faiz Yasir Majeed Umar Javed Abdul Hameed (1976) [630] Shahzad Tareen Mohammad Alam Zahoor Ahmed Taimur Ali Nazar Hussain Sher Hasan Sanaullah Baloch Irfan Ismail (1992) [631] Mohammad Aslam (1987) [632] Ata-ur-Rehman (1986) [633] Imran Khan (1990) [634] Alamgir Khan Naik Mohammad Irfan Ismail (1988) [635] Karachi Blues cricketers Aftab Saeed Ismail Ibrahim Abdur Rasheed Ahmed Mustafa Raees Mohammad Ikram Elahi Wallis Mathias Maqsood Ahmed (NBP) [636] Taufiq Ghaznavi Antao D'Souza Abdul Wahab Shahid Mahmood Nasim-ul-Ghani Rafat Wahidi Alimuddin Mahmood-ul-Hasan Wazir Mohammad Ziaullah Asif Ahmed Sadiq Mohammad Mohammad Farooq Munawwar Hussain Asif Iqbal Mushtaq Noor Abdus Samad Naushad Ali [637] Haseeb Ahsan Aftab Ahmed (Karachi B) Waqar Hasan Rehman Dyer Aftab Alam Ijaz Mirza Afaq Hussain Mufassir-ul-Haq Marshall D'Souza Ghulam Abbas Salahuddin (P. Customs) Masood Akhtar Wasim Bari Javed Burki Shabbir Hussain Mohibullah Tehsin Javed Aslam Khan Arshad Bashir Mohammad Yousuf (1935) Saeed Ahmed (P. Int. A.) [638] Mushtaq Mohammad Intikhab Alam Zafar Altaf Taslim Arif Afzaal Ahmed Abdul Kadir Shakeel Khan (1952) [639] Nasim Haider Shahid Butt Shahzad Ahmed Reshad Atiq Azam Khan (1969) Aslam Qureshi Amin Lakhani Zohair Karimi Vakil Tatari Tariq Cheema Naeem Ahmed Aqil Shah Kamal Najamuddin Bader Jaffri Abdur Raqib Liaqat Ali Hasan Jamil Aftab Baloch Haroon Rasheed Saleem Jan Tahir Hasan Feroz Najamuddin Mohsin Khan Muzammil Hussain Saeed Ahmed (1937) [640] Shiraz Dharsi Khalid Irtiza Ijaz Faqih Zaheer Ahmed Javed Miandad Nasir Valika Farooq Kirmani Maqsood Ahmed Anwar Khan Mubashir Sajjad Qasim Umar Arifuddin Anwar-ul-Haq Shahid Pervez Aslam Sanjrani Salahuddin Humayun Dyer Shahid Iqbal Sarfraz Hasan Jahanzeb Khan Mansoor Akhtar Waheed Mirza Aminuddin Javed-ul-Hasan Nadeem Yousuf Tariq Wahab Ishrat Zaidi Tariq Alam (1956) [641] Tariq Alam (1971) [642] Anwar Jamil Nasim Rao Sharfuddin Fareed Ahmed Sajid Abbasi Ilyas Khan Rashid Khan Amin Lakhani Zaheer Abbas Shahid Israr Jalil Khan Zafar Mehdi Salman Qizilbash Zafar Ahmed Haaris Siddiqi Shoaib Habib Shahid Hussain Hasan Mansoor Humayun Soomar Firdaus Zulfiqar Mohiuddin Khan Mahmood Rasheed Shahid Alam Jalal Nasir Aziz-ur-Rehman Sarwar Saleem Khalil Ahmed Mohammad Raza Rizwan-uz-Zaman Anil Dalpat Sikander Bakht Tauseef Ahmed Dara Bashir Siddiq Patni Zahid Ahmed Shoaib Mohammad Iqtidar Ali Iqbal Sikander Kafeel Mehdi Jalaluddin Kamal Merchant Sajid Riaz Asmat Baig Asif Mujtaba Haseeb-ul-Hasan Mohinder Kumar Sajjad Abbas Tanvir Ali Saleem Jaffar Aqeel Qureshi Sultan Kamdar Kamil Khan Shaukat Mirza Nasir Shah Zafar Ali Nadeem Moosa Haaris Khan Pervez-ul-Hasan Mohammad Aslam Moin Mumtaz Azeem Hafeez Manzoor Ali Zahid Ahmed (1964) [643] Basit Ali Iqbal Saleem Sajid Khan Saeed Anwar Nadeem Khan Ali Akbar [644] Raza Khan [645] Sohail Shajani Shujaat Ali Shakeel Sajjad Naved-ul-Haq Akhtar Munir Munir-ul-Haq Saeed Azad Asim Rizvi Rashid Latif Sohail Mehdi Athar Laeeq Azam Khan (1952) Iqbal Imam Baqar Rizvi Rashid Hassan Rehan Farooqi Ijaz Farooqi Kamran Hussain (1974) [646] Mohammad Javed Irshad Mehrally Rashid Mahmood Riaz Sheikh Shahid Ahmed Shahid Naqi Shoaib Siddiqi Barkatullah Khan Nauman Mushtaq Mohsin Mirza Ameeruddin Tahir Mahmood Fareed Hasan Mohammad Hasnain Habib-ur-Rehman Sajid Ali Kazim Mehdi Khalid Sabri Shahabuddin Wasim-ur-Rehman Sohail Miandad Ata-ur-Rehman (1967) [647] Sohail Jaffar Manzoor Akhtar Ali Gauhar Zahid Ali Mansoor Khan Nadeem Malik (1966) [648] Ghulam Hussain Ghulam Ali Mahmood Hamid Aamer Iqbal Zafar Iqbal Wasim Arif Malik Rasheed Kamran Haider Faisal Qureshi Irfanullah Shaukat Ali (1965) [649] [650] Kamran Farooqi Tehsin Zaidi Moin Khan Tariq Hussain Lal Faraz Saad Wasim Tahir Rasheed Sarwat Ali Imranullah Moin-ul-Atiq Ashraf Pakhali Ali Rizvi Ahmed Kamal (1977) [651] Haider Ali Zubair Ayub Aamer Hanif Zafar Jadoon Shadab Kabir Umar Rasheed Javed Qadeer Mohammad Masroor Ishtiaq Ahmed (1962) [652] Mahboob Alam Jahangir Bakhsh Hasan Raza Uzair Afaq Ghayas-ud-Din Shaheen Malik Ali Raza [653] Adnan Jafri Arif Mahmood Mohammad Farrukh Ahmer Saeed Humayun Hussain Irfan Habib Naeem Tayyab Ahmed Zeeshan Kashif Ahmed Asim Kamal Rizwan Qureshi Rehan Saeed Ali Naqvi Majid Mujtaba Masood Ahmed Naumanullah Farhan Adil Faisal Iqbal Asim Zaidi Shahid Iqbal (1950) Maisam Hasnain Afsar Nawaz Adnan Malik Aqeel Aziz Mohammad Zahid (1973) Kashif Ibrahim Salman Fazal Mohammad Babar Shah Khurram Nasir Ali Nizamuddin (1978) [654] Rizwan Umar Ahmed Hayat Zeeshan Siddiqi Akif Alvi Imran Khan (1975) [655] Kashif Iqbal Imran Umar Yahya Tajveed Mohammad Shakeel Wasim Naeem Rashid Hanif Jaffar Qureshi Abdul Mateen [656] Anwar Ali (1977) [657] Saad Umar Asad Ahmed Tariq Afridi Tahir Andy Wasim Ahmed Kamran Nafees Azhar Gul Mansoor Baig Waqar Kundi Bilal Murtaza Muzaffar Hussain Yousuf Ahmed Nadeem Sheikh Aamer Hameed (1969) [658] Tariq Sabzwari Tanvir Ahmed Nadeem Tariq Aamer Ali Suleman Huda Iqbal Sheikh Faheem Ahmed Tabish Nawab Shafiq Ahmed (1977) [659] Sheraz Haider Nadeem Babar Mir Rashid Zeeshan Pervez Atiq-uz-Zaman Adnan Kaleem Ali Mohammad Haaris Ayaz Agha Sabir Ashraf Ali (1982) [660] Tariq Haroon Rajesh Ramesh Tahir Khan Raheel Sayyani Saqib Zia Wajid Ali Amin-ur-Rehman Azam Hussain Khalid Latif Khurram Manzoor Faraz Patel Sajid Hanif Anees Sheikh Sharif Asadullah Zahid Ghauri Mohammad Ghazan Sharjeel Ashraf Sami Fareedi Mohammad Zafar Iftikhar Ali Asif Zakir Tabish Khan Danish Kaneria Nasir Khan Saeed Bin Nasir Imran Javed Mohammad Sami Adeel Malik Farhan Iqbal Ali Asad [661] Fahadullah Khan Faraz Ahmed Malik Aftab Shahzaib Ahmed Aariz Kamal Nadeem Shad Ijaz Ahmed (1975) Mubashir Ahmed Abdul Ameer Mohammad Waqas Faisal Hussain Naved Khan Sheharyar Ghani Fazal Subhan Shahzaib Hasan Mohammad Faheem Mohammad Hasan Babar Rehman Daniyal Ahsan Akbar-ur-Rehman Ashfaq Afridi Majid Khan (1988) [662] Behram Khan Owais Rehmani Zakir Afridi Wajihuddin Ausaf Hasan Madras cricketers Mohammad Hussain (1909) [663] Cotar Ramaswami Humphrey Ward CK Nayudu Con Johnstone M. Venkataramanjulu Robert Carrick Renshaw Nailer CR Ganapathy Alexander Penfold Morappakam Gopalan AV Krishnaswami Patrick Miller NN Swarna Theodore Pritchett V. Jagannathan CK Lakshmanan John Stephenson Safi Darashah AG Ram Singh Mohammad Hadi M. Sivanath Harry White Shahabuddin Bharat Khanna Phiroze Palia Francis Rogers MA Uttappa Robert McIntosh Arnold Shaw PV Ramanathan Thiruvenkati Chari PS Ramachandran MS Gopal BV Ramanujam Mark Ranganathan Richard George [664] CK Nainakannu CD Parthasarathi Archibald Southby K. Krishnappa TS Parankusam M. Baliah E. Godfrey BS Thyagarajan George Rae Gopalaswami Parthasarathi Narayanaswami Rao KS Ramamurthi M. Sambandam VR Varadarajan TM Doraiswami Terence Peterson William Adams (1905) [665] BSR Bhadradri SS Manoharan PV Varadan SG Deenan Cyril Reed William Robins John Mciver Antony Stansfeld Madhava Rao Commandur Rangachari Ralph Spitteler K. Mohanakrishnan NJ Venkatesan M. Swaminathan MC Karthikeyan Krishna Rao JS Versey-Brown John Law [666] N. Suryanarayan KS Kannan MO Srinivasan Shanmuga Sethupathi [667] CK Haridas TV Parthasarathi A. Ananthanarayanan Frederick Richardson T. Ramachandran EC Phillip CV Krishnaswami Maurice Robinson Chandrahasa Alva V. Aruldass MV Bobjee RM Perumal GS Dutt B. Alaganan RT Parthasarathi K. Krishnaswami Ramdas Mardi MV Prakash T. Ranganathan N. Kannayiram Edward Jeffares DL Chakravarti Coimbatarao Gopinath George Abraham [668] S. Ganesan AK Sarangapani TV Girish Raghunath Chinnadorai AR Sridhar M. Suryanarayan AG Kripal Singh Ganapathy Rao Gopal Pai Patrick Furtado Patrick Dickinson MK Balakrishnan R. Raghavan (1954) [669] MG Bhavanarayanan SV Vaidyanathan TS Narasimhan Poll Shyamsunder Sridhar Alva Prakash Bangara MK Murugesh MK Velu S. Balakrishnan [670] Rajasekhar Shetty M. Balasubramaniam Y. Ramachandran R. Raghavan (1952) [671] J. Ramakrishnan Mohan Rai Vaman Kumar Harihara Sastry JC Patel Prabhakar Rao Cherry Chandy JC Hart Kolar Ananthaswamy Rao Muthuswami Srinivasan Veerragha Sridhar Cota Ramaswaroop Henry Joynt AG Milkha Singh AC Rajmanickam Subramani Mani Swaranjit Singh R. Venkatesan PK Krishnamurthy Patamada Belliappa Kunjiran Madhavan PR Sundaram SP Sriramulu MM Kumar K. Rajendran MS Kamath M. Subramaniam Sinderraj Lokenderraj BR Sekhar Vasudeva Rao Kennimbeli Vasudevamurthy SVS Mani Poll Ashokanand S. Nagaswamy Venkatesh Rao Habib Ahmed Ajjampur Krishnaswamy George Thomas TM Murari R. Chandrasekharan Thiruvengala Doraiappan Ran Ramesh Satwender Singh HD Ballal Jakkaladaki Maruthi V. Rajaram Venkat Natarajan Rajendran S. Jagdish Joe Hussain KS Vaidyanathan R. Raghavan (1966) [672] Narasimhan Ram PK Dharmalingam Kakkudasam Rajagopal Najam Hussain Chandroth Bhaskaran R. Prabhakar Kommireddi Murthy Michael Dalvi Balaji Rao Vikram Thambuswamy Urmikant Mody Kalyanasundaram Mirmisa Sridhar S. Narayanan S. Nataraj S. Gopalakrishnan Water and Power Development Authority cricketers Hafeez Aslam Asif Ali Najam Mirza Zahid Rasheed Munir Ahmed Mohsin Tanvir Abbas Ali Zaigham Burki Abid Ali (WPDA) [673] Mohammad Ashraf Arshad Mahmood Pervez Alam Basit Butt Masood Hasan Shujauddin Nasir Mahmood Muzaffar Ali Shafiq Ahmed Yahya Raza Afzal (WPDA) [674] Maqsood-ul-Haq Iftikhar-ul-Haq Majid Habib Naseer Ahmed Iftikhar Malik Rashid Ali Tahir Hussain Mustaneer Pervez Shahid Rasheed Ishrat Butt Zahid Hussain Shahzad Ahmed Jamil Ahmed Farrukh Raza Tasnim Abidi Mohammad Ashraf Sajjad Akbar Tanvir Razzaq Akram Raza Abdur Rauf Azmat Suleman Javed Hayat Haafiz Shahid Afzal Butt Ashfaq Ahmed Shahid Pervez Imran Ali Ghulam Ghani Amjad Saddiq Shakeel Ahmed Ali Raza Saleem Rathore Faisal Rasheed Dastagir Butt Zahid Umar Shakeel Khan Zulfiqar Butt Ali Bahadur Zulfiqar Saadat Maqsood Raza Shahid Pervez Munawwar Javed Zulfiqar-ul-Hasan Tariq Cheema Ijaz Mahmood Tariq Aziz Mohammad Yousuf Shahid Mansoor Shahid Aslam Ameem Abbas Naseer Shaukat Tariq Rasheed Shabbir Ahmed Shakir Qayyum Hasan Adnan Anwaar Ali Maqsood Akbar Fida Hussain Saadat Gul Irfan-ul-Haq Imran Nazir Bilal Khilji Saleem Mughal Raees Amjad Imran Tahir Agha Shakeel Sarfraz Ahmed Qasim Ali Saeed Anwar Javed Ismail Zulfiqar Hussain Zaheer Khan Ashraf Bashir Farhan Rasheed Sultan Ahmed Kashif Rasheed Adnan Usman Qasim Rafi Waqar Ahmed Jamshed Iqbal Rafatullah Mohmand Rizwan Malik Waqas Ahmed Kamran Hussain Kashif Raza Asif Hussain Shoaib Khan (1978) [675] Ikramullah Aqeel Ahmed Mohammad Aslam [676] Rehan Rafiq Sheraz Butt Obaidullah Sarwar Imranullah Aslam Majid Majeed Atiq-ur-Rehman Naved-ul-Hasan Ahmed Said Sabir Hussain Farooq Iqbal Mohammad Zaman Aamer Sajjad Bilal Hussain Asim Butt (1979) [677] Ali Azmat Jahangir Mirza Mushtaq Ahmed Inzamam-ul-Haq Masood Asim Nawaz Sardar Sunny Irshad Zeeshan Nadir Shahbaz Butt Rehan Riaz Saad Nasim Mustafa Iqbal Salman Akbar Saurashtra cricketers Jayashuklal Oza UD Waghela Harpal Deo Polly Umrigar Vinoo Mankad Vajesingh Nakum Maganlal [678] Pradyumansinhji Lakhajirajsinhji Mahipat Acharya D. Narottam Shah Nyalchand Jayantilal Vora Lalubha Jadeja RK Jayendrasinhji Jayantilal Oza Shantilal Gandhi J. Chauda RR Gosalia Mulabhai Jadeja Kishan Pandya Rupsingh Rathod Mangal Singh Salim Durani S. Kutubuddin Majethia (Saurashtra) [679] Indravijaysinhji Dharmasdrasinhji Prince Indrajitsinhji Mohamed Zahid M. Bhatt Naishad Baxi Laheji (Saurashtra) Manoharsinhji Pradyumasinhji [680] Harpal Zala Vikramsinhji H. Trivedi K. Patel Raman Nakum Ramesh Joshipura Vinoo Purohit Subodh Kesari KS Chatrapalsinhji Prahlad Singh Shatrusalyasinhji Jiva Mala Harvadan Mehta PT Shah Mohan Singh Iqbal Seth Jaymal Nakum K. Majithia Abdul Balooch Farook (Saurashtra) [681] Pravin Jadhav Kanakbhai Acharya R. Odedra DS Bhatt Ramesh Divecha Suresh Vaghjiani Vaman Jani Ashwini Chhaya Pravin Hansraj Vinoo Majithia Jitu Shah Kirti Antani Trilok Varia Niranjan Mehta Dhiraj Parsana Uday Joshi Ramesh Patel Niranjan Shah Bharat Shah V. Gussani Mahendra Rajdev Bhupinder Mandavia KS Jitendrasinhji Ajitsinhji Zala Jyotindra Baxi Jayendra Lal Atul Mehta VJ Barai Madansingh Parmar Kirit Bhatt Atul Mankad Karsan Ghavri Jude Fernandes NM Sisodia Ramesh Jasani AJ Panchasara Nazeem Nathani Rajendra Shah R. Odedra Anil Thakrar Naresh Parsana DN Hoddar O. Dabhi K. Trivedi Mohammad Baluch A. Bakrania AP Jadeja Rajendra Jadeja NC Gohil Jitendrasinh Parmar C. Baxi Arvind Pujara Kirit Chauhan Narendra Jadeja Kirit Pandya Dharmaraj Jadeja Ravindra Acharya Dinesh Nanavati Mahesh Chauhan Y. Radia Mohansinh Jadeja Jaswant Bakrania Yajurvindra Singh Ashok Patel Shantilal Patel Suresh Keshwala P. Jadeja Shirish Buch Bimal Jadeja Chatrapal Parmar Raju Badiyani Harshad Joshi Atul Pandya Bipin Pujara Madhu Mehta Rajesh Jadeja Inayat Pathan Bashir Qureshi [682] Naresh Oza Pankil Karia Dilip Doshi Bhavin Radia Hitesh Kanjia Chetan Mankad Sharad Pillai Sudhir Tanna Brij Dutta Virbhadrasinh Gohil Rajesh Garsondia Hitesh Parsana Rakesh Mehta Nilesh Odedra Atul Karia Girish Tank Narendrasinh Rana Manoj Parmar Dharmendra Chudasama Shitanshu Kotak Mahendrasinh Rana Prakash Bhatt Rohit Pandit Satyen Joshi Jayesh Motivaras Piyush Khakhar Sunil Shukla Kashyap Mehta Yusuf Bambhaniya Birju Pathak Altaf Merchant Niraj Odedra Jagdish Dhamecha Pratik Mehta Kamal Chavda Hitesh Goswami Vasanth Kumar Firoz Bambhaniya Rakesh Dhruve Prashant Joshi Harendra Jani Sudip Mehta Jolly Jobanputra Sujith Somasunder Reuben Paul Vipul Mehta Nayan Doshi Jaydev Shah Ashok Kamalia Sandeep Maniar Kanaia Vaghela Pintu Gosai Nikhil Rathod Kamlesh Makwana Bhushan Chauhan Sagar Jogiyani Virendra Vegda Maulik Thanki Cheteshwar Pujara Benson Songavkar Sandil Natkan Ravi Jadeja Jayesh Odedra Saurya Sanandiya Chirag Pathak Balkrishna Jadeja Shohil Jiwani Delhi cricketers Abdul Hai Musa Khan Thomas Dixon Onkar Elhence MH Maqsood GM Din Nazir Hussain GL Kapoor Tajammul Hussain MS Toorie BR Kagal Geoffrey Bull WH Neville Gerald Aste Fazal (Delhi) [683] Idrees Baig Mohammad Zafar Sultan (Delhi) [684] Abdul Hamid Abdul Majid Lakshman [685] Surajuddin (Delhi) [686] Khallil Ahmed Yakub (Delhi) [687] Jamilur Rehman Charles Evette Anwar Khan (Delhi) [688] Kiran Bahadur Fasihuddin (Delhi) [689] Shamsunder (Delhi) [690] Rashid (Delhi) [691] Fateh Mahomed Ishwar Lal Mohammad Khan (C. India) [692] Shafee [693] Shujauddin Riazul Hussain Yusuf Nanjrani Jamilul Hai Masud Yar Khan Mohammad Ishaq (Delhi) [694] J. Sen Mohammad Yunus Anthony de Mello Bishan Chand Johnnie Johnson Saleem (Delhi) [695] Ahmed Kamal (IND) [696] Ejaz Ahmed Khalil-ur-Rehman Suraj Narain Gurbaksh Singh [697] Manohar Bhide Manzoor (Delhi) [698] Hargopal Singh Kishenchand [699] Mazhar Hussain (Delhi) [700] Abdur Rauf (1923) [701] Salahuddin Khan Ishwar Dayal Shiv Narain Akhtar Hussain Turab Ali Premnath (Delhi) [702] Ashanul Haque Lakshminarain (Delhi) [703] Qamaruddin Butt Badaruddin Malik Edward Jackson Mohammad Afzal Antony Edwards Satish Khanna Mahipetsinhji Jaswant Singh Laxmi Chand Krishna Rao Gian Kapoor Dev Puri Hiralal Vohra Tuljaram (Delhi) [704] Balbir Khanna Ravi Vaid Bishan Bihari Hargopal Berry Jaswant Bawa Om Kishore Darshan Swaroop Omi Malhotra S. Srinivasan JN Seth GC Jain Prithviraj (W. India) [705] Shiv Bahry Maharaja Razdan Ravi Dutt KL Mathur Joginder Saberwal Prakash Bhandari MC Malhotra CB Mathur Lekhraj (Delhi) [706] Satyendra Kuckreja Yogendra Chowdhury Ram Prakash Madan Mehra Rajan Mehra Rajinder Pal Balaji Rao (1935) [707] Satish Nanda Ajit Bhatia Anilkumar Khanna Jyotish Chander Ponnuswami Sitaram Man Sood Jitendra Yeshpal KS Chatrapalsinhji Gulshan Rai Om Kishore Indrajitsinhji Prem Bhatia Bharat Awasthy Gyaneshwar Prasad Arvind Bhandari Pratap Chauhan Ayudhia Mehra Satya Dev Akash Lal Ramesh Dewan Ragubhir Saini Sanjeev Sharma (1960s Delhi) [708] Anand Swaroop Mansoor Ali Khan Pataudi Yesh Manchanda Ramesh Saxena Vijay Bhushan Gokul Inder Dev Vijay Tiwari Dilip Chowdhury Chester Watson Vijay Mehra (1938) Vijay Sondhi Rajinder Goel Anil Jain Ravinder Pal Tilak Raj (1960) RB Mathur Ajay Divecha BN Andley Sher Mohammad Anand Shukla Inderjit Singh Daljit Singh Jogesh Khattar Manohar Sharma Bal Dani Harcharan Singh PK Dharmalingam N. Premkumar MR Baig Shekhar Haridas Ashok Gandotra Anand Bhatia Michael Dalvi Raj Narain Mohinder Rawal Ranbir Singh Vinay Lamba Suresh Luthra Dharam Vir Daljit Singh Balwant Singh Bishan Bedi Baldev Dua Sunil Dev Parvinder Singh Meghraj Dhannu [709] Rakesh Shukla Vinod Gupta S. Mohan Ashwini Marwah Sheel Mehra Anil Mathur Venkat Sunderam Rohit Sahni Hari Gidwani Madan Lal Praveen Oberoi RS Sondhi Prabjot Singh Rajeswar Vats Surinder Amarnath Mohinder Amarnath Ravi Raj Arun Lal Chetan Chauhan Anil Bhardwaj SS Lee Surinder Khanna Praveen Kashyap Kirti Azad Sudhir Pathak Sunil Valson Karun Dubey Laxminarain [710] Arun Khurana S. Balaram Raman Lamba Raju Sethi Rajinder Singh Manoj Gupta HS Chauhan Ravinder Kapila Bikker Bahadur Deepak Chopra Pradeep Kochar Karun Pal Rahul Dixit Tilak Raj (Bihar) [711] Pradeep Kanojia Maninder Singh Rajesh Peter Rajinder Amarnath Gursharan Singh Deepak Sharma Bhaskar Pillai Manoj Prabhakar Pawan Kumar Sunil Agarwal Sushil Kumar Prasad Devashish Mahanti Sanjeev Sharma (1965) Bhupinder Singh (1964) [712] Bhupinder Singh (1990s) [713] Ashwini Kapoor Ajay Sharma Shirish Srivastava Shashikant Khurana Devendra Jain Atul Mohindra Manu Nayyar Rahul Sharma Pradeep Jain Sanjay Bhardwaj Rajkumar Sharma Rajiv Vinayak G. Shankar Jaspal Singh Sukhvinder Singh Atul Wassan Abhay Sharma Sanjay Sharma Mohan Chaturvedi Harpreet Singh Oniel Wilson Mohan Chibber Vijay Mishra Vivek Razdan Hitesh Sharma Vemulapally Arvind Gautam Vadhera Feroze Ghayas Kartar Nath Ravi Sehgal Vijay Dahiya Akash Malhotra Shakti Singh Sumeet Dogra Nikhil Chopra Manoj Singh Ashu Dani Sandeep Angurala Praveen Thapur Robin Singh Rahul Sanghvi Rajneesh Chopra Pankaj Joshi Mithun Manhas Davendra Sharma Ashish Nehra Aakash Chopra Davendra Sharma Amit Bhandari Virender Sehwag Rohit Mehra Arun Singh Amit Suman Harendra Chaudhary Sunil Joshi Vishal Sharma Gautam Gambhir Sanjay Gill Pradeep Chawla Radhey Shyam Gupta Sarandeep Singh Abdul Rauf Abhishek Sharma Varun Kumar Sonu Vaid Tummala Anand Vivek Khurana Kuldeep Rawat Narender Negi Salil Oberoi Ajay Jadeja Rajat Bhatia Pururaj Singh Kunal Lal Shikhar Dhawan Abhinav Bali Chetan Nanda Mukesh Diwan Yogesh Sachdeva Aditya Jain Virat Kohli Ishant Sharma Punit Bisht Suhail Sharma Ashish Malhotra Pradeep Sangwan Parvinder Awana Sumit Narwal Gaurav Chhabra Yogesh Nagar Kapil Yadav Andhra cricketers DVV Gopalaraju M. Chitharanjan Ramdas Mardi Kommireddi Gopanna CS Nayudu CK Nayudu SS Nayudu Rama Rao Gottimukkala Raju Subbiah Pillai Arthur Brock Bhai Shafi Uppaluri Gopalaraju KS Kannan Ramprasada Yachendra [714] K. Naziruddin Rama Rao Velugoti Yachendra AR Sridhar Kommireddi Murthy Gopala Krishnamurthy K. Nayana Vijay Manjrekar Velugoti Rajagopal NP Kumar Aminuddin Ahmed K. Thammu Bhupendra Patel Kommireddi Bavanna Don Kumar Lakshmana Rao Masthan Rao Parandhama Rao MK Ramprasad Mandapati Subba Rao Bajina Ramprasad Mahomed Hussain Kailasapathi Rao Narayana Rao [715] Polivetti Gupta Ramabhandra Raju M. Shyamsunder P. Lakshman SG Deenan Chaube (A. Pradesh) [716] Gopi Kumar VR Desikan S. Harinarayana Krishna Rao NPR Vittal Cota Ramaswaroop PN Clubwala Dokka Murthy K. Radhakrishna Komadur Padmanabhan Chellam (A. Pradesh) [717] K. Thambu V. Madhavamurthy Dadi Prasad George Abraham Prabhakar Ramamurthy UN Ravindranath Venkat Rao S. Satyadev Suribabu Sastry Prabhakar Raju S. Satyadev TV Ramana Kuncha Shankar Venkatesh Singh Rachakanda Pardhasaradhi PS Viswanath Yadali Rambabu V. Sitaram Chandrasekhar Rao Munim Siddique VS Sudhir Madhavarao Subba Rao Gyaneshwar Rao Prabhakar Reddy K. Sivappa Sainath Reddi CR Chamarajendran VVS RGK Yachendra [718] Tirumalasetti Sreedhar Mahendra Kumar Chinna Singaiah T. Shankar Santanu Satpathy Maheshwar Singh Sultan Saleem Raja Prasad G. Ramamurthy S. Radhagopal Balaji Rao M. Jairam BVSN Raju Inder Raj P. Ramdas Hanumara Ramprasad Daitala Meherbaba Datta Verma VSV Prasad DV Subba Rao NV Ramanaraju Johnny Cussack Vezzu Patel Nekkanti Bose Babu BJJ Raju KV Rammohan Hanumantha Rao Manthana Patrudu Mantena Murthy Mirza Ravikumar Chiranjeet Shankar Kambhammebbu Charan Kommireddi Ramamurthy Vejju Prasad Jugal Kishore Gottamukkala Raju Koka Nagesh Vankenna Chamundeswaranath Sanyasi Raju N. Chandrasekhar K. Ramakrishna Devendra Kumar K. Saibaba MV Janickaram P. Prasannakumar V. Thirumal AG Prasad Rafi Kidwai GA Pratapkumar K. Ravishankar Satya Prasad Kommireddi Kamaraju R. Krishnamohan Divakannan Murthy Surendra Kumar S. Krishnamohan PV Rathnam Kumar Lalit Adisheshu Fasse-ur-Rehman V. Prasad D. Sudhakar Reddy Asfaq Rahimkhan Brindivanam Mangesh Konkala Chakradar Rao M. Sharat D. Suresh Venkata Gopalraju Oscar Vinod Kumar Vincent Vinay Kumar Varadarajan Vijayasaradhi Amit Pathak Nimmakayala Veerabrahmam Hanumara Ramkishen Rajagopalan Vivekanand Madhusudhan Raju Ilapakurty Prakash Tangirala Pawan Kumar Munnangi Haribabu Gopisetti Srinivas Mohammad Azmatullah Mannava Prasad Korra Naik Pininti Reddy Mallikharjuna Rao Chandramouli Prasad Srihari Rao Talpa Sai Nekkanti Madhukar Nagini Kumar Fayaz Ahmed YS Ranganath Ganapathirao Srinivas Yalaka Venugopal Rao Prasad Reddy Syeb Sahabuddin Hemal Watekar Vardhi Ram Mohan Noor Khan [719] Yalaka Gnaneswara Rao Mohammad Faiq Gorrela Shankar Rao Nandamudi Shyamsundar Rao Venkata Appa Rao Doddapaneni Kalyankrishna Maripuri Suresh Satyakumar Verma Vikram Verma Andimani Praveen Andimani Pradeep Manoj Sai Krishna Singh Tirumalasetti Suman Ambati Rayudu Lakshman Kishore Kangan Kumarswamy Israel Raju Saraswathi Reddy Bodapati Sumanth Paidikalva Vijaykumar Arjun Kumar Sarath Babu Veera Babu Dasi Prabhu Kiran Garikina Prasad Atchuti Rao Himachal Pradesh cricketers Darshan Singh Inderjit Singh [720] Ramesh Dutta Vijay Sen Dinesh Sharma Narinder Mehta S. Nayyar Prem Thakur Devender Kumar Ravinder Sharma Vinod Kumar Ramesh Kumar Praveen Sen R. Panwar Kamal Kant Rakesh Sharma (IND) [721] Pawan Kumar Harish Sharma Om Prakash Rajeev Nayyar Yoginder Puri Jaswant Rai Rakesh Kaka Devender Burki SP Singh Sumeet Madhok Shakti Singh Shambhunath Sharma Raj Kumar Ramesh Thakur Manu Bhardwaj Brijesh Behl Pawan Sen Brijinder Sharma Satish Mehra Anil Sen Bharat Bhushan Anup Vij Dharam Vir Navin Tanwar Sanjay Awasthy Virender Sharma Mukesh (H. Pradesh) [722] Narinder Malhotra Ajay Kanwar Santosh Kumar [723] Romesh Bittoo Anil Kapila Vijay Kumar Kaunik Acharya Bhupinder Sharma Sharat Sharda Amitabh Sharma Ajay Rai Deepak Agnihotri Surinder Singh Kamal Nain Nischal Gaur Sanjay Thakur Rajneesh Sharma Tikam Singh Sunder Shyam Sunil Parashar Jitender Jamwal Umesh Kumar Richie Kapoor Sandeep Chandel Arun Verma Nitin Dhar Sangram Singh Kishan Lal Rohit Awasthy Rahul Panta Aseem Kumar Ajay Mannu Chetan Kumar Nishant Sharma Sanjeev Sharma Kaul Singh [724] Navalkishore Dogra Jasminder Singh Jitender Mehra Parveen Sharma Sandeep Modgil Vishal Jagota Sanjay Kaushal Yashwinder Singh Amandeep (H. Pradesh) [725] Anurag Sharma Hitesh Sharma Rajeev Sharma Rakeshwar Thakur Anuj Dass Satya Prakash Ravinder Gir Ajay Sharma Amit Sharma Rajinder Thakur Raza Ali Paras Dogra Sandeep Sharma Ravikant Sharma Vishal Bhatia Ashok Thakur Vikram Rathour Aashish Kapoor Vikramjeet Malik Kapoor Singh Manvinder Bisla Khomant Mahant Vinod Manhas Nishant Verma Mohinder Sharma Anil Sharma Shivender Pal Manish Gupta Kuldeep Diwan Ankur Bassi Ankit Aggarwal Pravesh Sharma Jitender Mehta Puneet Lath Umesh Kumar Ravi Kant Mohammad Nayam Rahul (H. Pradesh) [726] Vijay Boon Sarandeep Singh Mukesh Sharma Barun Sharma Hemant Dogra Bhavin Thakkar Vinit Indulkar Ravikant Saini Industrial Development Bank of Pakistan redlinks
Sagheer Abbas | Iqbal Chippa | Adnan Butt | Shaukat Mirza | Tahir Rasheed [727] Saleem Yousuf | Vakil Tatari | Anwar Miandad | Ghaffar Khan [728] | Jalaluddin [729] Shahid Mahboob | Qaiser Hussain | Saleem Anwar | Shahid Rana | Zia-ur-Rehman Mohinder Kumar | Tanvir Ali | Ashfaq Malik | Mohammad Afza | Munir-ul-Haq Lahore Education Board redlinks
Ijaz Malik | Iftikhar Khwaja | Wajid Shah | Shafqat Rana | Irshad Ghafoor Rahim Dad | Mahmood Butt | Riaz Mahmood | Sirajuddin (Lahore EB) [730] | Amjad Hussain Sarfraz Rana | Javed-ur-Rehman | Saleem Mahmood | Intikhab Ahmed | Younis Ahmed Majid Khan | Kamran Rasheed | Zulfiqar Ali (IND) [731] | Gulzar Ahmed | Maqsood Butt Qaiser Mahmood | Tariq Cheema | Javed Iqbal | Mohammad Asif (Lahore EB) [732] | Khalid Maqbool Asif Ishtiaq Peshawar University & Education Board redlinks
Amjad Shah | Muzaffar Ahmed | Javed Mirza | Wazir Ali (Peshawar) [733] | Jahanzeb Khan | Khalid Aziz Alamzeb Khan | Amjad Latif | Roze Gul | Asif Jamil | Saeedullah Islamabad cricketers Gulraiz Shahid Shakeel Ahmed Mufeez Murtaza Atif Rauf Ijaz Ahmed Awais Mahmood Aamer Nazir (1966) [734] Shahid Hussain Asadullah Butt Arshad Khan Zubair Shah Masood Mirza Wali Ahmed Raja Sarfraz Kashif Khan Sheraz Khan Asif Ali Khawar Abbas Ayaz Jilani Mohammad Ashfaq Mujahid Jamshed Rizwan Umar Tanvir Razzaq Rehan Farooqi Zahid Umar Sajjad Ali Tariq Rasheed Azhar Mahmood Irfan Habib Rameez Raja Kamran Siddiqi Zulfiqar Haider Aamer Ishaq Rifaqat Ali Nasir Ali Zafar Nazir Shakeel Khan Qayyum-ul-Hasan Aaqib Javed Aamer Nazir (1971) Abdul Basit Naved Ahmed Masroor Hussain Ehsan Butt Saqlain Mushtaq Ghaffar Kazmi Mushtaq Ahmed Rizwan Bhatti Mohammad Ali Hasan Adnan Zaheer Abbasi Qaiser Mahmood Kashif Ali Wasim Umar Ghulam Abbas Aaley Haider Raj Hans Bilal Rana Fahad Khan Fareed Ahmed Khalid Zia Stephen John Shahid Naqi Bilal Asad Shahid Mahboob Mohammad Nawaz Imran Younis Alamgir Khan Khalid Zafar Asif Mahmood Mohammad Shehbaz Adil Nisar Kamran Khan (1969) [735] Shakeel Sajjad Ali Raza Taimur Ali Rauf Akbar Umar Rasheed Shahid Rauf Mohammad Nadeem Faisal Javed Murtaza Hussain Ata-ur-Rehman (1967) [736] Manzoor Akhtar Umair Usman Shahid Zahid Abdul Hafeez (PAK) Ashar Zaidi Amjad Aziz Ishtiaq Rabbani Hakim Butt Aamer Butt Mohammad Saeed (1974) [737] Naseer Ahmed (1977) Mudassar Altaf Zafar Mahmood Atif Ashraf Shahnawaz Ahmed Iftikhar Anjum Waheed Iqbal Fazal Abbas Mahmood Alam Qaiser Hussain Nisar Ahmed Adil Hanif Aamer Munir (1973) Imran Qadir Nabeel Faisal Azhar Ayub Ameer Khan Mohammad Altaf Iftikhar Hussain Aqeel Mukhtar Rashid Amin Ali Naqvi Irfan Bhatti Anwar-ul-Haq Raheel Majeed Saeed Ajmal Saad Janjua Mohammad Kashif (1983) [738] Farrukh Hayat Shakir Mahmood Mohammad Zahid (1979) [739] Sajid Mahmood (PAK) [740] Yasir Javed Sufyan Munir Fayyaz Ahmed Nauman Sadiq Bazid Khan Saad Altaf Afaq Raheem Zohaib Ahmed Asim Aqeel Yasin Bari Sohaib Faisal Adnan Suleman Fakhar Hussain Shoaib Akhtar Naeem Anjum Imad Wasim Asadullah Sumari Umair Khan Zeeshan Mushtaq Atif Maqbool Shehzad Azam Sajid Ali (1986) [741] Mir Usman Umair Mir Kamran Hussain (1990) [742] Ali Sarfraz Wasim Abbas Mohammad Shehzad [743]