West Germany at the 1972 Winter Olympics

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
West Germany at the Olympic Games

Flag of Germany
IOC code   FRG
At the 1972 Winter Olympics in Sapporo
Competitors 78 (62 men, 16 women) in 10 sports
Flag bearer Walter Demel (cross-country skiing)
Medals
Rank: 6
Gold
3
Silver
1
Bronze
1
Total
5
Olympic history (summary)
Summer Games
Winter Games
Other related appearances
Germany (1896–1936, 1952, 1992–)
Saar (1952)
Unified Team of Germany (1956–1964)

West Germany (Federal Republic of Germany) competed at the 1972 Winter Olympics in Sapporo, Japan.

Medalists[edit]

Medal Name Sport Event
 Gold Zimmerer, WolfgangWolfgang Zimmerer
Utzschneider, PeterPeter Utzschneider
Bobsleigh Two-man
 Gold Keller, ErhardErhard Keller Speed skating Men's 500m
 Gold Pflug, MonikaMonika Pflug Speed skating Women's 1000m
 Silver Floth, HorstHorst Floth
Bader, PepiPepi Bader
Bobsleigh Two-man
 Bronze Zimmerer, WolfgangWolfgang Zimmerer
Gaisreiter, StefanStefan Gaisreiter
Steinbauer, WalterWalter Steinbauer
Utzschneider, PeterPeter Utzschneider
Bobsleigh Four-man

Alpine skiing[edit]

Men
Athlete Event Race 1 Race 2 Total
Time Rank Time Rank Time Rank
Willi Lesch Downhill 1:56.67 29
Alfred Hagn 1:56.04 27
Franz Vogler 1:55.50 24
Hans-Jörg Schlager 1:55.05 18
Sepp Heckelmiller Giant Slalom DNF DNF
Max Rieger 1:33.86 14 1:38.08 5 3:11.94 6
Christian Neureuther 1:33.24 6 DNF DNF
Alfred Hagn 1:31.78 2 1:39.38 11 3:11.16 4
Men's slalom
Athlete Classification Final
Time Rank Time 1 Rank Time 2 Rank Total Rank
Hans-Jörg Schlager 1:43.30 1 56.56 6 DNF DNF
Max Rieger bye DNF DNF
Christian Neureuther bye 58.42 18 54.48 5 1:52.90 11
Alfred Hagn bye 56.64 7 DNF DNF
Women
Athlete Event Race 1 Race 2 Total
Time Rank Time Rank Time Rank
Pamela Behr Downhill 1:44.22 36
Traudl Treichl 1:40.62 13
Rosi Mittermaier 1:39.32 6
Rosi Speiser 1:39.10 5
Pamela Behr Giant Slalom 1:35.87 25
Rosi Mittermaier 1:33.39 12
Traudl Treichl 1:33.08 9
Rosi Speiser 1:32.56 5
Rosi Speiser Slalom DNF DNF
Traudl Treichl DNF DNF
Pamela Behr 47.57 8 46.70 4 1:34.27 6
Rosi Mittermaier 47.27 7 53.90 19 1:41.17 18

Biathlon[edit]

Men
Event Athlete Time Penalties Adjusted time 1 Rank
20 km Theo Merkel 1'19:58.17 11 1'30:58.17 50
Josef Niedermeier 1'21:26.44 8 1'29:26.44 46

1One minute added per close miss (a hit in the outer ring), two minutes added per complete miss.

Bobsleigh[edit]

Sled Athletes Event Run 1 Run 2 Run 3 Run 4 Total
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
FRG-1 Horst Floth
Pepi Bader
Two-man 1:16.04 5 1:15.38 4 1:14.35 6 1:13.07 1 4:58.84 2nd
FRG-2 Wolfgang Zimmerer
Peter Utzschneider
Two-man 1:14.81 1 1:14.56 1 1:13.51 1 1:14.19 4 4:57.07 1st
Sled Athletes Event Run 1 Run 2 Run 3 Run 4 Total
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
FRG-1 Wolfgang Zimmerer
Stefan Gaisreiter
Walter Steinbauer
Peter Utzschneider
Four-man 1:11.18 3 1:11.75 3 1:10.30 4 1:10.69 2 4:43.92 3rd
FRG-2 Horst Floth
Donat Ertel
Walter Gillik
Pepi Bader
Four-man 1:10.83 2 1:11.88 4 1:11.06 6 1:11.32 7 4:45.09 5

Cross-country skiing[edit]

Men
Event Athlete Race
Time Rank
15 km Franz Betz 49:00.41 36
Hartmut Döpp 48:46.08 32
Gerhard Gehring 47:33.78 22
Walter Demel 46:17.36 7
30 km Edgar Eckert 1'45:38.51 38
Hartmut Döpp 1'44:51.05 35
Gerhard Gehring 1'39:44.47 10
Walter Demel 1'37:45.53 5
50 km Edgar Eckert 3'00:08.32 31
Walter Demel 2'44:32.67 5
Men's 4 x 10 km relay
Athletes Race
Time Rank
Franz Betz
Urban Hettich
Hartmut Döpp
Walter Demel
2'10:42.85 7
Women
Event Athlete Race
Time Rank
5 km Monika Mrklas 17:57.40 24
Michaela Endler 17:32.56 11
10 km Monika Mrklas DNF
Ingrid Rothfuß 38:03.69 32
Michaela Endler 36:38.05 17
Women's 3 x 5 km relay
Athletes Race
Time Rank
Monika Mrklas
Ingrid Rothfuß
Michaela Endler
50:25.61 4

Figure skating[edit]

Women
Athlete CF FS Points Places Rank
Isabelle de Navarre 16 14 2340.0 128 14
Pairs
Athletes SP FS Points Places Rank
Corinne Halke
Eberhard Rausch
10 10 381.1 87 10
Almut Lehmann
Herbert Wiesinger
5 6 399.8 52 5

Ice hockey[edit]

First Round[edit]

Winners (in bold) entered the Medal Round. Other teams played a consolation round for 7th-11th places.

Team 1  Score  Team 2
 Poland 4–0  West Germany

Consolation Round[edit]

Rank Team Pld W L T GF GA Pts
7  West Germany 4 3 1 0 22 10 6
8  Norway 4 3 1 0 16 14 6
9  Japan 4 2 1 1 17 16 5
10  Switzerland 4 0 2 2 9 16 2
11 Flag of SFR Yugoslavia.svg Yugoslavia 4 0 3 1 9 17 1
  • West Germany 5-0 Switzerland
  • West Germany 6-2 Yugoslavia
  • West Germany 5-1 Norway
  • Japan 7-6 West Germany
  • Team Roster

Luge[edit]

Men
Athlete Run 1 Run 2 Run 3 Run 4 Total
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Hans Wimmer 54.09 15 53.82 17 52.62 14 53.27 21 3:33.80 17
Wolfgang Winkler 54.07 14 53.53 14 52.66 15 52.82 15 3:33.08 15
Josef Fendt 53.03 5 52.73 5 52.25 9 52.02 7 3:30.03 6
Leonhard Nagenrauft 53.00 4 52.79 7 51.97 6 51.91 4 3:29.67 5

(Men's) Doubles

Athletes Run 1 Run 2 Total
Time Rank Time Rank Time Rank
Hans Brandner
Balthasar Schwarm
44.86 5 44.80 5 1:29.66 5
Stefan Hölzlwimmer
Hans Wimmer
45.61 11 45.31 9 1:30.92 11
Women
Athlete Run 1 Run 2 Run 3 Run 4 Total
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Gisela Otto 47.04 17 46.78 16 46.73 19 45.99 15 3:06.54 18
Christa Schmuck 45.98 10 46.01 8 45.99 12 45.21 10 3:03.19 10
Elisabeth Demleitner 45.45 5 45.62 4 45.08 4 44.65 4 3:00.80 4

Nordic combined pictogram.svg Nordic combined[edit]

Events:

  • normal hill ski jumping (Three jumps, best two counted and shown here.)
  • 15 km cross-country skiing
Athlete Event Ski Jumping Cross-country Total
Distance 1 Distance 2 Points Rank Time Points Rank Points Rank
Urban Hettich Individual 70.0 66.5 152.1 32 49:00.4 214.675 2 366.775 20
Alfred Winkler 71.5 72.5 175.6 20 52:41.5 181.510 32 357.110 25
Franz Keller 65.5 68.5 154.0 31 52:32.5 182.860 30 336.860 33
Ralph Pöhland 73.0 71.5 174.8 22 49:55.6 206.395 5 381.195 10

Ski jumping pictogram.svg Ski jumping[edit]

Athlete Event Jump 1 Jump 2 Total
Distance Points Distance Points Points Rank
Sepp Schwinghammer Normal hill 68.5 89.8 68.5 90.3 180.1 49
Alfred Grosche 70.0 92.2 69.0 90.6 182.8 47
Günther Göllner 74.0 101.6 66.0 84.3 185.9 46
Alfred Grosche Large hill 84.0 (fall) 44.6 77.5 75.0 119.6 52
Günther Göllner 90.0 93.0 87.0 82.3 175.3 27

Speed skating[edit]

Men
Event Athlete Race
Time Rank
500 m Herbert Schwarz 43.03 31
Gerd Zimmermann 41.35 21
Hans Lichtenstern 40.55 10
Erhard Keller 39.44 OR 1st
1500 m Herbert Schwarz 2:15.42 32
Gerd Zimmermann 2:08.95 12
5000 m Herbert Schwarz 8:26.03 27
Gerd Zimmermann 7:41.16 9
10,000 m Gerd Zimmermann 15:43.92 8
Women
Event Athlete Race
Time Rank
500 m Monika Stützle 48.15 27
Paula Dufter 45.77 12
Monika Gawenus-Holzner-Pflug 44.75 5
1000 m Paula Dufter 1:34.86 16
Monika Gawenus-Holzner-Pflug 1:31.40 OR 1st
1500 m Monika Stützle 2:37.15 31
Paula Dufter 2:26.00 15
Monika Gawenus-Holzner-Pflug 2:24.69 10

References[edit]