Wrestling at the 1972 Summer Olympics – Men's freestyle 48 kg

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
Wrestling at the
1972 Summer Olympics
Freestyle Greco-Roman
  48 kg     48 kg  
  52 kg     52 kg  
  57 kg     57 kg  
  62 kg     62 kg  
  68 kg     68 kg  
  74 kg     74 kg
  82 kg     82 kg
  90 kg     90 kg
  100 kg     100 kg
  +100 kg     +100 kg

The Men's Freestyle 48 kg at the 1972 Summer Olympics as part of the wrestling program at the Fairgrounds, Judo and Wrestling Hall.

Medalists[edit]

Gold  Roman Dmitriyev
Soviet Union (URS)
Silver  Ognyan Nikolov
Bulgaria (BUL)
Bronze  Ebrahim Javadi
Iran (IRI)

Tournament results[edit]

The competition used a form of negative points tournament, with negative points given for any result short of a fall. Accumulation of 6 negative points eliminated the wrestler. When only two or three wrestlers remain, a special final round is used to determine the order of the medals.

Legend
  • DNA — Did not appear
  • TPP — Total penalty points
  • MPP — Match penalty points
Penalties
  • 0 — Won by Fall, Passivity, Injury and Forfeit
  • 0.5 — Won by Technical Superiority
  • 1 — Won by Points
  • 2 — Draw
  • 2.5 — Draw, Passivity
  • 3 — Lost by Points
  • 3.5 — Lost by Technical Superiority
  • 4 — Lost by Fall, Passivity, Injury and Forfeit

Round 1[edit]

TPP MPP Time MPP TPP
2 2  Ognyan Nikolov (BUL)  Sefer Baygin (TUR) 2 2
3.5 3.5  Gad Tsobari (ISR)  Attila Laták (HUN) 0.5 0.5
2 2  Ebrahim Javadi (IRI)  Sergio Gonzalez (USA) 2 2
3 3  Bazarragchaagiin Jamsran (MGL)  Rolf Lacour (FRG) 1 1
1 1  Jürgen Möbius (GDR)  Jang Dok-Ryong (PRK) 3 3
3 3  Ion Arapu (ROU)  Masahiko Umeda (JPN) 1 1
4 4  Adkar Maruti (IND) 8:14  Roman Dmitriyev (URS) 0 0

Round 2[edit]

TPP MPP Time MPP TPP
2 0  Ognyan Nikolov (BUL) 3:50  Gad Tsobari (ISR) 4 7.5
2 0  Sefer Baygin (TUR) 0:45  Attila Laták (HUN) 4 4.5
2 0  Ebrahim Javadi (IRI) 4:09  Bazarragchaagiin Jamsran (MGL) 4 7
4 2  Sergio Gonzalez (USA)  Rolf Lacour (FRG) 2 3
4 3  Jürgen Möbius (GDR)  Ion Arapu (ROU) 1 4
4 1  Jang Dok-Ryong (PRK)  Adkar Maruti (IND) 3 7
4 3  Masahiko Umeda (JPN)  Roman Dmitriyev (URS) 1 1

Round 3[edit]

TPP MPP Time MPP TPP
2 0  Ognyan Nikolov (BUL) 0:50  Attila Laták (HUN) 4 8.5
5.5 3.5  Sefer Baygin (TUR)  Ebrahim Javadi (IRI) 0.5 2.5
6 2  Sergio Gonzalez (USA)  Jürgen Möbius (GDR) 2 6
7 4  Rolf Lacour (FRG) 8:18  Ion Arapu (ROU) 0 4
7 3  Jang Dok-Ryong (PRK)  Masahiko Umeda (JPN) 1 5
1  Roman Dmitriyev (URS) Bye

Round 4[edit]

TPP MPP Time MPP TPP
2 1  Roman Dmitriyev (URS)  Ognyan Nikolov (BUL) 3 5
6.5 1  Sefer Baygin (TUR)  Ion Arapu (ROU) 3 7
3.5 1  Ebrahim Javadi (IRI)  Masahiko Umeda (JPN) 3 8

Final[edit]

Results from the preliminary round are carried forward into the final (shown in yellow).

TPP MPP Time MPP TPP
1  Roman Dmitriyev (URS)  Ognyan Nikolov (BUL) 3
4 3  Roman Dmitriyev (URS)  Ebrahim Javadi (IRI) 1
4 1  Ognyan Nikolov (BUL)  Ebrahim Javadi (IRI) 3 4

Final standings[edit]

  1.  Roman Dmitriyev (URS)
  2.  Ognyan Nikolov (BUL)
  3.  Ebrahim Javadi (IRI)
  4.  Sefer Baygin (TUR)
  5.  Ion Arapu (ROU)
  6.  Masahiko Umeda (JPN)

References[edit]