1999 Canoe Sprint European Championships

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search

The 1999 Canoe Sprint European Championships were held in Zagreb, Croatia.[1]

Medal overview[edit]

Men[edit]

Event Gold Time Silver Time Bronze Time
C1-200m Russia Maxim Opalev 40.425 Czech Republic Martin Doktor 40.585 Slovakia Slavomír Kňazovický 40.775
C2-200m Poland
Daniel Jędraszko
Paweł Baraszkiewicz
37.851 Romania
Ionel Averian
Mitică Pricop
38.031 Czech Republic
Petr Procházka
Jan Břečka
38.341
C4-200m Czech Republic
Jan Břečka
Petr Fuksa
Karel Kožíšek
Petr Procházka
35.649 Romania
Ionel Averian
Gheorghe Andriev
Florin Popescu
Mitică Pricop
35.809 Russia
Alexei Volkonski
Konstantin Fomichev
Alexander Kostoglod
Ignat Kovalev
35.979
K1-200m Israel Michael Kolganov 35.908 Federal Republic of Yugoslavia Ognjen Filipović 36.018 Czech Republic Pavel Hottmar 36.228
K2-200m Poland
Marek Twardowski
Adam Wysocki
33.515 Norway
Nils Olav Fjeldheim
Andreas Gjersøe
33.975 Russia
Sergei Verlin
Anatoli Tischenko
33.985
K4-200m Russia
Vitali Gankin
Alexander Ivanik
Andrei Tissin
Roman Zarubin
31.269 Ukraine
Andrei Borzhukov
Mikhail Luchnik
Oleksiy Slivinskiy
Mykola Zaichenkov
31.969 Slovakia
Martin Chorváth
Jan Divinec
Andrej Wiebauer
Rastislav Kužel
31.999
C1-500m Russia Maxim Opalev 1:49.810 Czech Republic Martin Doktor 1:51.160 Hungary Gábor Fürdök 1:53.070
C2-500m Romania
Florin Popescu
Gheorghe Andriev
1:42.103 Russia
Alexander Kovalev
Alexander Kostoglod
1:42.283 Spain
Jose Alfredo Bea
David Mascato
2:43.883
C4-500m Russia
Konstantin Fomichev
Alexei Volkonski
Ignat Kovalev
Andrei Kabanov
1:31.868 Romania
Gheorghe Andriev
Florin Popescu
Mitică Pricop
Florin Huidu
1:31.866 Czech Republic
Petr Fuksa
Petr Netušil
Viktor Jirasky
Jan Machac
1:33.176
K1-500m Bulgaria Petar Merkov 1:39.098 Poland Grzegorz Kotowicz 1:39.418 Israel Michael Kolganov 1:39.498
K2-500m Poland
Marek Twardowski
Adam Wysocki
1:28.852 Hungary
Ákos Vereckei
Zoltán Kammerer
1:29.362 Slovakia
Juraj Bača
Michal Riszdorfer
1:29.962
K4-500m Russia
Alexander Ivanik
Vitali Gankin
Roman Zarubin
Andrei Tissin
1:20.688 Bulgaria
Petar Merkov
Adrian Dushev
Milko Kazanov
Petar Sibinkich
1:22.258 Romania
Sorin Petcu
Vasile Curuzan
Marian Sîrbu
Romică Şerban
1:22.558
C1-1000m Russia Maxim Opalev 3:52.363 Czech Republic Martin Doktor 3:55.053 Poland Paweł Baraszkiewicz 3:56.263
C2-1000m Russia
Alexander Kovalev
Alexander Kostoglod
3:37.802 Romania
Gheorghe Andriev
Florin Popescu
3:38.352 Germany
Peter John
Patrick Schulze
3:41.062
C4-1000m Russia
Konstantin Fomichev
Alexei Volkonski
Ignat Kovalev
Andrei Kabanov
3:17.597 Romania
Chiriac Marcov
Mitică Pricop
Samil Grigore
Iosif Anisim
3:19.227 Ukraine
Nikolay Dimakov
Dmitro Sablin
Roman Bundz
Leonid Kamlochuk
3:19.247
K1-1000m Hungary Ákos Vereckei 3:32.741 France Babak Amir-Tahmasseb 3:33.551 Israel Michael Kolganov 3:34.181
K2-1000m Slovakia
Michal Riszdorfer
Juraj Bača
3:12.259 Hungary
Zoltán Kammerer
Ákos Vereckei
3:14.169 Poland
Marek Twardowski
Adam Wysocki
3:14.709
K4-1000m Poland
Grzegorz Kotowicz
Adam Seroczyński
Dariusz Białkowski
Marek Witkowski
2:55.199 Bulgaria
Milko Kazanov
Adrian Dushev
Petar Sibinkich
Petar Merkov
2:56.049 Slovakia
Andrej Wiebauer
Juraj Kadnár
Martin Chorváth
Rastislav Kužel
2:57.499

Women[edit]

Event Gold Time Silver Time Bronze Time
K1-200m Italy Josefa Idem 41.322 Hungary Rita Kőbán 41.582 Spain Belen Sanchez 42.462
K2-200m Poland
Aneta Pastuszka
Beata Sokołowska
39.454 Hungary
Erzsébet Viski
Szilvia Szabó
40.245 Russia
Natalia Goulii
Elena Tissina
40.374
K4-200m Russia
Galina Poryvaeva
Natalia Goulii
Tatiana Tischenko
Olga Tischenko
35.959 Hungary
Erzsébet Viski
Szilvia Szabó
Kinga Bóta
Katalin Kovács
36.459 Czech Republic
Katerina Hlucha
Milena Pergnerová
Šárka Borkovcová
Barbora Futerova
36.949
K1-500m Italy Josefa Idem 1:51.072 Hungary Katalin Kovács 1:52.302 Poland Elżbieta Urbańczyk 1:52.832
K2-500m Poland
Beata Sokołowska
Aneta Pastuszka
1:40.757 Hungary
Katalin Kovács
Szilvia Szabó
1:41.507 Spain
Izaskun Aramburu
Beatriz Manchón
1:42.607
K4-500m Hungary
Katalin Kovács
Szilvia Szabó
Kinga Bóta
Erzsébet Viski
1:35.126 Spain
Belen Sanchez
Ana María Penas
Beatriz Manchón
Izaskun Aramburu
1:36.796 Russia
Galina Poryvaeva
Olga Tischenko
Tatiana Tischenko
Natalia Goulii
1:37.506
K1-1000m Italy Josefa Idem 3:55.459 Hungary Katalin Kovács 3:56.809 Poland Elżbieta Urbańczyk 3:58.319
K2-1000m Poland
Aneta Pastuszka
Beata Sokołowska
3:38.579 Hungary
Andrea Barocsi
Katalin Kovács
3:38.819 Romania
Elena Radu
Sanda Toma
3:40.429

Medal Table[edit]

Rank Nation Gold Silver Bronze Total
1  Russia 9 1 4 14
2  Poland 7 1 4 12
3  Italy 3 0 0 3
4  Hungary 2 9 1 12
5  Romania 1 5 2 8
6  Czech Republic 1 3 4 8
7  Bulgaria 1 2 0 3
8  Slovakia 1 0 4 5
9  Israel 1 0 2 3
10  Spain 0 1 3 4
11  Ukraine 0 1 1 2
12  Yugoslavia 0 1 0 1
12  Norway 0 1 0 1
12  France 0 1 0 1
15  Germany 0 0 1 1

References[edit]

  1. ^ "Archived copy". Archived from the original on 2011-09-30. Retrieved 2011-07-07.  European Canoe Association

External links[edit]