1999 Tashkent Open – Singles

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
Singles
1999 Tashkent Open
Champion Israel Anna Smashnova
Runner-up Belgium Laurence Courtois
Final score 6–3, 6–3
Events
Singles Doubles
← 1998 · Tashkent Open · 2000 →

The 1999 Tashkent Open – Singles was the singles event of the first edition of the Tashkent Open; a WTA Tier IV tournament and the most prestigious women's tennis tournament held in Central Asia.

Anna Smashnova won in the final 6–3, 6–3 against Laurence Courtois, to win what was her first WTA Tour title.

Seeds[edit]

  1. Israel Anna Smashnova (Champion)
  2. Russia Tatiana Panova (Second Round)
  3. Belgium Laurence Courtois (Final)
  4. Russia Eugenia Kulikovskaya (First Round)
  5. Italy Adriana Serra Zanetti (Second Round)
  6. Austria Patricia Wartusch (Second Round)
  7. Netherlands Seda Noorlander (First Round)
  8. United States Meilen Tu (First Round)

Draw[edit]

Key[edit]

Finals[edit]

Semifinals Final
                   
1 Israel Anna Smashnova 6 6  
Q Germany Angelika Bachmann 1 3  
1 Israel Anna Smashnova 6 6  
3 Belgium Laurence Courtois 3 3  
3 Belgium Laurence Courtois 6 6  
  Slovenia Tina Pisnik 0 4  

Top half[edit]

First Round Second Round Quarterfinals Semifinals
1 Israel A Smashnova 7 6  
  Australia A Ellwood 5 3   1 Israel A Smashnova 6 6  
WC Uzbekistan L Biktyakova 2 5   Q Japan K Nagatomi 2 0  
Q Japan K Nagatomi 6 7   1 Israel A Smashnova 7 66 6
  Romania A Vanc 1 6 3   Italy T Garbin 5 78 2
  Italy F Perfetti 6 1 6   Italy F Perfetti 0 77 2
  Italy T Garbin 6 6     Italy T Garbin 6 65 6
8 United States M Tu 4 3   1 Israel A Smashnova 6 6  
4 Russia E Kulikovskaya 4 4   Q Germany A Bachmann 1 3  
Q Germany A Bachmann 6 6   Q Germany A Bachmann 6 6  
  Germany A Barna 5 3     Switzerland M Vavrinec 2 4  
  Switzerland M Vavrinec 7 6   Q Germany A Bachmann 6 6  
  Spain G Riera-Roura 3 3     Russia E Makarova 1 3  
  Russia E Makarova 6 6     Russia E Makarova 6 4 6
  Germany J Abe 3 1   6 Austria P Wartusch 2 6 4
6 Austria P Wartusch 6 6  

Bottom half[edit]

First Round Second Round Quarterfinals Semifinals
5 Italy A Serra Zanetti 1 7 6
Q Russia A Myskina 6 5 3 5 Italy A Serra Zanetti 4 7 4
  Spain E Bes-Ostáriz 67 4     Romania R Sandu 6 5 6
  Romania R Sandu 79 6     Romania R Sandu 1 0  
  Paraguay L Schaerer 1 77 4 3 Belgium L Courtois 6 6  
  Hungary P Mandula 6 65 6   Hungary P Mandula 5 2  
  Czech Republic A Gerši 6 4 65 3 Belgium L Courtois 7 6  
3 Belgium L Courtois 4 6 77 3 Belgium L Courtois 6 6  
7 Netherlands S Noorlander 1 3     Slovenia T Pisnik 0 4  
WC Uzbekistan I Tulyaganova 6 6   WC Uzbekistan I Tulyaganova 2 6 3
  Slovenia T Pisnik 77 64 7   Slovenia T Pisnik 6 2 6
  Italy F Lubiani 63 77 5   Slovenia T Pisnik 4 6 6
  Israel H Rosen 5 4     Russia E Dementieva 6 2 3
  Russia E Dementieva 7 6     Russia E Dementieva 6 3  
Q Ukraine A Zaporozhanova 4 6 1 2 Russia T Panova 3 0 r
2 Russia T Panova 6 0 6

Qualifying[edit]

Seeds[edit]

  1. n.a.
  2. Japan Haruka Inoue (First Round)
  3. Israel Natalie Cahana (Qualifying Competition)
  4. Belarus Nadejda Ostrovskaya (Qualifying Competition)
  5. Germany Adriana Barna (First Round)
  6. Russia Anastasia Myskina (Qualifier)
  7. Japan Keiko Nagatomi (Qualifier)
  8. Germany Angelika Bachmann (Qualifier)
  9. Russia Maria Goloviznina (First Round)

Qualifiers[edit]

Qualifying draw[edit]

Key[edit]

First qualifier[edit]

First Round Second Round Qualifying Competition
                             
9 Russia Maria Goloviznina 6 5 6
  Ukraine Tatiana Perebiynis 4 7 1
  Ukraine Tatiana Perebiynis 6 6  
WC Uzbekistan Maria Djordjio 1 2  
  Bye      
WC Uzbekistan Maria Djordjio      
  Ukraine Tatiana Perebiynis 65 67  
8 Germany Angelika Bachmann 77 79  
WC Uzbekistan Natalia Nikitina 6 6  
WC Uzbekistan Olga Timofeeva 3 0  
WC Uzbekistan Natalia Nikitina 2 0  
8 Germany Angelika Bachmann 6 6  
  India Archana Venkataraman 2 0  
8 Germany Angelika Bachmann 6 6  

Second qualifier[edit]

First Round Second Round Qualifying Competition
                             
3 Israel Natalie Cahana 6 6  
WC Uzbekistan Anna Shchupak 2 2  
3 Israel Natalie Cahana 6 6  
WC Uzbekistan Gulvona Khodjaeva 0 0  
WC Uzbekistan Ksenia Gorbunova 0 0  
WC Uzbekistan Gulvona Khodjaeva 6 6  
3 Israel Natalie Cahana 3 4  
6 Russia Anastasia Myskina 6 6  
  Russia Svetlana Mossiakova 1 6 3
  India Arthi Venkataraman 6 0 6
  India Arthi Venkataraman 1 1  
6 Russia Anastasia Myskina 6 6  
  Russia Elena Voropaeva 3 2  
6 Russia Anastasia Myskina 6 6  

Third qualifier[edit]

First Round Second Round Qualifying Competition
                             
5 Germany Adriana Barna 2 3  
  Ukraine Anna Zaporozhanova 6 6  
  Ukraine Anna Zaporozhanova 6 6  
  Russia Anastasia Rodionova 3 0  
  Russia Anastasia Rodionova 6 6  
  Russia Ekaterina Sysoeva 4 2  
  Ukraine Anna Zaporozhanova 6 77  
4 Belarus Nadejda Ostrovskaya 1 63  
  Russia Ekaterina Paniouchkina 6 6  
WC Uzbekistan Nargisa Akramova 1 0  
  Russia Ekaterina Paniouchkina 3 4  
4 Belarus Nadejda Ostrovskaya 6 6  
  Hungary Zsófia Gubacsi 4 5  
4 Belarus Nadejda Ostrovskaya 6 7  

Fourth qualifier[edit]

First Round Second Round Qualifying Competition
                             
7 Japan Keiko Nagatomi 6 6  
  Russia Irina Kornienko 1 2  
7 Japan Keiko Nagatomi 6 6  
WC Uzbekistan Luiza Biktyakova 3 2  
WC Uzbekistan Alexandra Zadoryn 0 3  
WC Uzbekistan Luiza Biktyakova 6 6  
7 Japan Keiko Nagatomi 6 77  
  Germany Caroline Schneider 4 65  
WC Uzbekistan Furuza Gafurova 2 4  
  Japan Keiko Ishida 6 6  
  Japan Keiko Ishida 1 3  
  Germany Caroline Schneider 6 6  
  Germany Caroline Schneider 6 6  
2 Japan Haruka Inoue 2 2  

References[edit]