2007–08 Russian Cup

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
2007–08 Russian Cup
Country Russia
Champions CSKA Moscow
Runners-up Amkar Perm

The 2007–08 Russian Cup is the sixteenth season of the Russian football knockout tournament since the dissolution of Soviet Union. The competition started on 18 April 2007 and finished with the final held on 17 May 2008.

First round[edit]

This round featured four Second Division teams and four amateur teams. The games were played on 18 April 2007.

Second round[edit]

In this round entered 4 winners from the First Round and the 60 Second Division teams. The matches were played from April 15 to April 29, 2007.

Third round[edit]

In this round entered 32 winners from the Second Round and the 8 remaining Second Division teams. The matches were played from April 29 to May 14, 2007.

Fourth round[edit]

In this round entered 20 winners from the Third Round teams. The matches were played from May 18 to June 2, 2007.

Fifth round[edit]

In this round entered 10 winners from the Fourth Round teams and the 22 First Division teams. The matches were played on 12 and 13 June 2007.

Team 1  Score  Team 2
Torpedo Vladimir 0–0
(aet, p. 3–4)
Baltika Kaliningrad (II)
Volga Tver 0–0
(aet, p. 3–4)
Torpedo Moscow (II)
FC Lukhovitsy 6–0 Mordovia Saransk (II)
Shinnik Yaroslavl (II) 1–1
(aet, p. 4–2)
Tekstilshchik-Telekom Ivanovo (II)
Dynamo Bryansk (II) 1–0 Spartak-MZhK Ryazan (II)
Zenit Penza 1–2 Avangard Kursk (II)
Chernomorets Novorossiysk 2–3 Salyut-Energia Belgorod (II)
SKA Rostov-on-Don (II) 1–0 Mashuk-KMV Pyatigorsk (II)
Terek Grozny (II) 2–0 Alania Vladikavkaz (II)
Rotor Volgograd 2–1 Anzhi Makhachkala (II)
Sodovik Sterlitamak (II) 0–1 Nosta Novotroitsk (II)
Alnas Almetyevsk 1–3 KAMAZ Naberezhnye Chelny (II)
Gazovik Orenburg 0–2 Ural Sverdlovsk Oblast (II)
Metallurg-Kuzbass Novokuznetsk (II) 2–1 Sibir Novosibirsk (II)
Metallurg Krasnoyarsk 3–1
(aet)
Smena Komsomolsk-na-Amure
SKA-Energiya Khabarovsk (II) 2–2
(aet, p. 5–4)
Zvezda Irkutsk (II)

Round of 32[edit]

In this round entered 16 winners from the Fifth Round teams and the all Premier League teams. The matches were played on June 27, 2007.

Baltika Kaliningrad 0–1 CSKA Moscow
Report Taranov Goal 23'
Attendance: 14,660
Referee: Aleksei Kovalyov

Torpedo Moscow 1–2 FC Khimki
Panov Goal 30' Report Shirokov Goal 39'53'
Attendance: 3,500
Referee: Vladislav Bezborodov

FC Lukhovitsy 1–2 Rubin Kazan
Rybin Goal 84' Report Volkov Goal 7'
Gațcan Goal 56'
Attendance: 3,200
Referee: Sergei Karasyov

Shinnik Yaroslavl 1–2 (a.e.t) Spartak Nalchik
Khazov Goal 93' Report Shumeyko Goal 99'
Balkarov Goal 119'
Attendance: 13,500

Dynamo Bryansk 1–4 Zenit Saint Petersburg
Malin Goal 56' (pen.) Report Domínguez Goal 16'
Šírl Goal 43'
Tymoshchuk Goal 45+'90+' (pen.)
Attendance: 10,100
Referee: Aleksandr Gonchar

Avangard Kursk 0–3 Dynamo Moscow
Report Kolodin Goal 28' (pen.)
Tonkikh Goal 61' (o.g.)
Khokhlov Goal 78'
Attendance: 10,000
Referee: Sergei Timofeyev

Salyut-Energia Belgorod 0–0 (a.e.t) Tom Tomsk
Report
Penalties
Yermak Penalty missed
Morozov Penalty scored
Starkov Penalty missed
Yermakov Penalty missed
Kushov Penalty scored
2–3 Penalty scored Mostovoi
Penalty scored Tarasov
Penalty missed Shirko
Penalty missed Serdyukov
Penalty scored Bulyga
Attendance: 10,500
Referee: Radik Akhmadullin

SKA Rostov-on-Don 0–3 FC Rostov
Report Buznikin Goal 25'
Horák Goal 67'
Bochkov Goal 69'
Attendance: 11,300

Terek Grozny 1–1 (a.e.t) Spartak Moscow
Kulik Goal 80' Report Torbinski Goal 53'
Penalties
Adiev Penalty scored
Kulik Penalty scored
Martinović Penalty missed
Testemitanu Penalty scored
Tchuissé Penalty scored
4–3 Penalty missed Bystrov
Penalty scored Torbinski
Penalty missed Kováč
Penalty scored Kalynychenko
Penalty scored Pavlyuchenko
Attendance: 4,100
Referee: Igor Egorov

Rotor Volgograd 1–4 Amkar Perm
Veretennikov Goal 36' (pen.) Report Kushev Goal 22'42' (pen.)
Belorukov Goal 77'
Volkov Goal 82'
Attendance: 7,000
Referee: Ildus Biglov

Nosta Novotroitsk 1–1 (a.e.t) FC Moscow
Kuznetsov Goal 29' Report Ivanov Goal 74'
Penalties
Nizamutdinov Penalty missed
Molosh Penalty scored
Surodin Penalty missed
Alexeyev Penalty scored
2–4 Penalty scored Čížek
Penalty scored Kuzmin
Penalty scored Jop
Penalty scored Golyshev
Attendance: 6,060
Referee: Yuri Kunitsa

KAMAZ Naberezhnye Chelny 1–0 Krylia Sovetov Samara
Zavaliy Goal 45+' Report
Attendance: 8,500

Ural Sverdlovsk Oblast 1–0 (a.e.t) Lokomotiv Moscow
Radkevich Goal 116' Report
Attendance: 13,000
Referee: Aleksei Reznikov

Metallurg-Kuzbass Novokuznetsk 1–2 Kuban Krasnodar
Avsyuk Goal 71' Report Gogniyev Goal 7'90'
Attendance: 4,000
Referee: Aleksandr Kolobayev

Metallurg Krasnoyarsk 1–0 Luch-Energiya Vladivostok
Kunizhev Goal 41' Report
Attendance: 5,500
Referee: Aleksandr Kabakov

SKA-Energiya Khabarovsk 1–2 Saturn Moscow Oblast
Grigore Goal 45' Report Vlasov Goal 32'
Zaytsev Goal 65' (pen.)
Attendance: 10,000

Round of 16[edit]

The matches were played on August 8, 2007.

CSKA Moscow 2–0 FC Khimki
Janczyk Goal 24'
Zhirkov Goal 88'
Report
Attendance: 6,100

Spartak Nalchik 3–2 (a.e.t) Rubin Kazan
Dzakhmishev Goal 34'
Geteriev Goal 98'
Dyshekov Goal 116'
Report Paunović Goal 9'
Ayupov Goal 114'
Attendance: 8,000

Zenit Saint Petersburg 9–3 Dynamo Moscow
Tymoshchuk Goal 9' (pen.)41' (pen.)74'
Domínguez Goal 51' (pen.)90+'
Zyryanov Goal 61'65'80'
Arshavin Goal 72'
Report Klimavičius Goal 68'
Genkov Goal 70'
D. Kombarov Goal 83'
Attendance: 15,000
Referee: Aleksandr Yevstigneyev

FC Rostov 0–1 Tom Tomsk
Report Serdyukov Goal 7'
Attendance: 4,500
Referee: Aleksei Sergeyev

Amkar Perm 3–1 Terek Grozny
Grishin Goal 34'
Kushev Goal 42'48'
Report Adiev Goal 90+'
Attendance: 8,500
Referee: Vladislav Bezborodov

KAMAZ Naberezhnye Chelny 0–1 FC Moscow
Report Čížek Goal 9'
Attendance: 9,000
Referee: Igor Egorov

Kuban Krasnodar 2–3 (a.e.t) Ural Sverdlovsk Oblast
Tlisov Goal 88'
Zhukov Goal 98' (o.g.)
Report Mysin Goal 64'
Kozhanov Goal 93' (pen.)
Alkhimov Goal 105+'
Attendance: 8,000
Referee: Aleksei Kovalyov

Saturn Moscow Oblast 2–1 Metallurg Krasnoyarsk
Kirichenko Goal 58'
Eremenko Goal 76'
Report Kachan Goal 90+'
Attendance: 8,200
Referee: Georgi Maramygin

Quarterfinals[edit]

The matches were played on 16 September and 31 October 2007.

CSKA Moscow 2–1 Spartak Nalchik
Goal 55'
Carvalho Goal 73'
Report Kazharov Goal 4'
Attendance: 5,000
Referee: Aleksei Kovalyov

Zenit Saint Petersburg 0–0 (a.e.t) Tom Tomsk
Report
Penalties
Radimov Penalty scored
Lebedev Penalty scored
Gorshkov Penalty scored
Ricksen Penalty missed
Čontofalský Penalty missed
Ionov Penalty missed
3–4 Penalty missed Michkov
Penalty scored Skoblyakov
Penalty missed Klimov
Penalty scored Yevsikov
Penalty scored Bulyga
Penalty scored Vejić
Attendance: 11,500
Referee: Aleksei Nikolayev

Amkar Perm 2–1 FC Moscow
Kobenko Goal 2'
Kushev Goal 51'
Report Semak Goal 12'
Attendance: 14,500

Ural Sverdlovsk Oblast 2–1 Saturn Moscow Oblast
Kozhanov Goal 14'35' Report Karyaka Goal 21'
Attendance: 13,000
Referee: Sergei Matsyura

Semifinals[edit]

The matches were played on April 16, 2008.

CSKA Moscow 2–1 Tom Tomsk
Krasić Goal 14'
Ignashevich Goal 51'
Report Klimov Goal 27'
Attendance: 5,000

Amkar Perm 1–0 Ural Sverdlovsk Oblast
Dujmović Goal 53' Report
Attendance: 19,000
Referee: Aleksei Nikolayev

Final[edit]

The match was played on 17 May 2008.

CSKA Moscow 2–2 (a.e.t) Amkar Perm
Vágner Love Goal 65'
Goal 74'
Report Drinčić Goal 57'
Dujmović Goal 64'
Penalties
Zhirkov Penalty scored
Vágner Love Penalty scored
Penalty scored
Janczyk Penalty scored
4–1 Penalty missed Drinčić
Penalty scored Kushev
Penalty missed Dujmović
Attendance: 24,000
CSKA
Amkar
GK 35 Russia Igor Akinfeev (c)
DF 2 Lithuania Deividas Šemberas
DF 4 Russia Sergei Ignashevich Substituted off 66'
DF 6 Russia Aleksei Berezutski
DF 24 Russia Vasili Berezutski
MF 8 Brazil Dudu YC 5' Substituted off 87'
MF 10 Brazil
MF 17 Serbia Miloš Krasić Substituted off 80'
MF 18 Russia Yuri Zhirkov YC 105'
MF 22 Russia Evgeni Aldonin Substituted off 61'
FW 9 Brazil Vágner Love
Substitutes:
GK 33 Russia Yevgeny Pomazan
DF 15 Nigeria Chidi Odiah
DF 50 Russia Anton Grigoryev
MF 25 Bosnia and Herzegovina Elvir Rahimić Substituted in 66'
MF 46 Russia Alan Dzagoev Substituted in 61'
FW 14 Brazil Ricardo Jesus
FW 19 Poland Dawid Janczyk Substituted in 87'
Manager:
Russia Valery Gazzaev


Assistant referees:
Yevgeni Volnin (Vladimir)
Viktor Lebedev (Saint Petersburg)
Fourth official:
Maksim Layushkin (Moscow)

GK 1 Russia Vladimir Gabulov
DF 14 Bulgaria Zahari Sirakov Substituted off 70'
DF 15 Hungary Miklós Gaál
DF 21 Russia Dmitri Belorukov YC 94'
DF 24 Russia Aleksei Popov (c)
MF 3 Russia Ivan Starkov
MF 7 Bulgaria Georgi Peev YC 29' Substituted off 90'
MF 18 Montenegro Nikola Drinčić
MF 22 Croatia Tomislav Dujmović
FW 29 Bulgaria Martin Kushev
FW 99 Serbia Predrag Sikimić Substituted off 76'
Substitutes:
GK 42 Russia Sergei Narubin
DF 23 Russia Ivan Cherenchikov Substituted in 70'
DF 69 Serbia Marko Milovanović
MF 10 Belarus Mikhail Afanasyev Substituted in 90'
MF 77 Russia Ildar Akhmetzyanov
FW 19 Russia Nikolai Zhilyayev
FW 33 Serbia Nenad Injac Substituted in 76' YC 111'
Manager:
Montenegro Miodrag Božović

Played in the earlier stages, but were not on the final game squad:

PFC CSKA Moscow: Veniamin Mandrykin (GK), Brazil Daniel Carvalho (MF), Brazil Eduardo Ratinho (MF), Turkey Caner Erkin (MF), Sergei Gorelov (MF), Rolan Gusev (MF), Ivan Taranov (MF), Dmitry Tikhonov (FW), Nikita Burmistrov (FW).

FC Sibir Novosibirsk: Ivan Levenets (GK), Pavel Alikin (DF), Moldova Ghenadie Olexici (DF), Vitali Grishin (MF), Belarus Andrei Lavrik (MF), Mikhail Makagonov (MF), Andrei Kobenko (MF), Spain Antonio Soldevilla (MF), Sergei Volkov (FW), Yevgeny Savin (FW).