2007–08 Tercera División

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
Tercera División
Season2007–08
Promoted

The season 2007–08 of Tercera División of Spanish football started 26 August 2007 and ended 18 May 2008.

Overview[edit]

There were 364 clubs competing in Tercera División (Third division) in the 2007–08 season, divided into 18 regional groups, each accommodating between 20 and 21 clubs.

The following clubs finished as champions of their respective groups

The top 4 teams from each regional group were eligible to progress to the promotion playoffs divided into 18 sub-groups. The 18 sub-group winners were promoted to Segunda División B.

League standings[edit]

Key to colours in league table:
Promoted via playoffs
Participated in playoffs
Direct relegation

Group I - Galicia[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification or relegation
1 Ciudad Santiago (P) 38 25 7 6 72 30 +42 82 Play-Off
2 Lalín 38 21 15 2 60 33 +27 78 Play-Off
3 Narón 38 21 8 9 74 44 +30 71 Play-Off
4 Coruxo 38 18 12 8 52 27 +25 66 Play-Off
5 Cerceda 38 19 8 11 56 36 +20 65
6 Villalonga 38 16 12 10 50 40 +10 60
7 Alondras 38 15 11 12 50 41 +9 56
8 Montañeros 38 13 14 11 48 39 +9 53
9 Rápido Bouzas 38 13 13 12 38 38 0 52
10 Órdenes 38 14 10 14 44 47 −3 52
11 Arosa 38 14 7 17 48 59 −11 49
12 Verín 38 13 9 16 36 46 −10 48
13 Santa Comba 38 13 8 17 44 54 −10 47
14 Céltiga 38 11 12 15 46 46 0 45
15 Portonovo 38 11 12 15 41 48 −7 45
16 Negreira 38 11 11 16 39 52 −13 44
17 Pontevedra B 38 9 14 15 44 48 −4 41
18 Betanzos (R) 38 11 8 19 36 54 −18 41
19 Ourense B (R) 38 3 12 23 33 78 −45 21
20 Lemos (R) 38 5 5 28 18 69 −51 20
Source:[citation needed]
(P) Promoted; (R) Relegated.
Top Scorer
Cuéllar 20
Pardo 16
Soares 14
Felipe 14
Goalkeeper
0,73 22/30 Jorge Pérez Coruxo
0,86 33/38 Parada Lalín

Group II - Asturias[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification or relegation
1 Real Oviedo 38 28 4 6 87 25 +62 88 Play-Off
2 Sporting B (P) 38 22 6 10 74 43 +31 72 Play-Off
3 Langreo 38 21 7 10 59 37 +22 70 Play-Off
4 Universidad Oviedo 38 20 10 8 72 42 +30 70
5 Cudillero 38 18 14 6 49 34 +15 68
6 Tuilla 38 18 13 7 62 44 +18 67
7 Caudal 38 18 11 9 68 47 +21 65
8 Lealtad 38 17 11 10 46 37 +9 62
9 Ribadesella 38 16 11 11 54 43 +11 59
10 Llanes 38 13 16 9 50 39 +11 55
11 Real Avilés Ind. 38 14 12 12 49 46 +3 54
12 Ceares 38 14 8 16 53 55 −2 50
13 Navarro 38 12 11 15 33 42 −9 47
14 Siero 38 10 12 16 59 67 −8 42
15 Astur 38 10 6 22 43 79 −36 36
16 Candás 38 10 6 22 45 71 −26 36
17 Condal 38 8 10 20 38 58 −20 34
18 Real Tapia (R) 38 8 9 21 40 70 −30 33
19 Hispano (R) 38 5 5 28 31 89 −58 20
20 Colloto (R) 38 3 8 27 37 81 −44 17
Source:[citation needed]
(P) Promoted; (R) Relegated.
Top Scorer
Cervero 26
C. Álvarez 21
Pantín 20
Goalkeeper
0,67 23/34 Aulestia R. Oviedo
0,83 26/31 Ardura Langreo
0,84 27/32 Noguerol Cudillero

Group III - Cantabria[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification or relegation
1 Gimn. Torrelavega 38 32 4 2 113 25 +88 100 Play-Off
2 Racing B (P) 38 27 7 4 103 31 +72 88 Play-Off
3 Noja 38 23 9 6 73 26 +47 78 Play-Off
4 Escobedo 38 23 8 7 94 35 +59 77
5 Velarde 38 22 9 7 66 41 +25 75
6 Reocín 38 23 4 11 67 34 +33 73
7 Bezana 38 17 8 13 69 54 +15 59
8 Tropezón 38 17 6 15 50 46 +4 57
9 Laredo 38 15 9 14 55 57 −2 54
10 Ribamontán 38 13 7 18 52 64 −12 46
11 Atlético Deva 38 10 14 14 31 50 −19 44
12 Santoña 38 12 6 20 36 54 −18 42
13 Siete Villas 38 10 10 18 33 53 −20 40
14 Castro 38 10 9 19 44 69 −25 39
15 Cultural Guarnizo 38 8 13 17 32 51 −19 37
16 Barreda 38 10 5 23 25 70 −45 35
17 Atlético Albericia 38 7 13 18 35 72 −37 34
18 Trasmiera (R) 38 9 7 22 30 66 −36 34
19 Gama (R) 38 9 4 25 36 80 −44 31
20 Buelna (R) 38 5 4 29 35 101 −66 19
Source:[citation needed]
(P) Promoted; (R) Relegated.
Top Scorer
29 Cristian Gimnástica
27 S. Ruíz Bezana
26 Quino Reocín
Goalkeeper
0,56 18/32 Melero Gimnástica
0,92 26/29 Manu Reocín
1 27/27 M. Díez Escobedo

Group IV - Basque Country[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification or relegation
1 Portugalete 38 20 9 9 56 31 +25 69 Play-Off
2 Gernika 38 20 8 10 52 37 +15 68
3 Amurrio 38 18 13 7 55 30 +25 67
4 Zamudio 38 19 9 10 56 40 +16 66
5 Basconia 38 17 14 7 51 35 +16 65
6 Lagun Onak 38 18 9 11 50 32 +18 63
7 Zalla 38 19 6 13 53 47 +6 63
8 Eibar B 38 16 10 12 60 47 +13 58
9 Santurtzi 38 13 12 13 34 44 −10 51
10 Amorebieta 38 12 13 13 46 47 −1 49
11 Elgoibar 38 11 14 13 37 40 −3 47
12 Arenas Club 38 11 13 14 39 44 −5 46
13 Alavés B 38 10 15 13 39 37 +2 45
14 Beasain 38 10 13 15 43 52 −9 43
15 Laudio 38 10 12 16 36 38 −2 42
16 Zarautz 38 9 14 15 28 43 −15 41
17 Cultural Durango 38 9 14 15 42 51 −9 41
18 San Pedro (R) 38 10 11 17 37 52 −15 41
19 Tolosa (R) 38 10 9 19 37 53 −16 39
20 Vitoria (R) 38 5 8 25 34 85 −51 23
Source:[citation needed]
(R) Relegated.
Top Scorer
20 Igarki Portugalete
14 David Pereda Zalla UC
13 Zulueta Zamudio
Goalkeeper
0,78 29/37 Urtzi Amurrio
0,82 28/34 Urko Portugalete

Grupo V - Catalonia[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification or relegation
1 Barcelona Atlètic (P) 38 25 8 5 70 41 +29 83 Play-Off
2 Sant Andreu (P) 38 25 7 6 74 25 +49 82
3 Reus 38 18 11 9 63 37 +26 65 Play-Off
4 Santboià 38 15 15 8 45 32 +13 60
5 Rapitenca 38 16 11 11 51 43 +8 59
6 Palamós 38 17 7 14 46 41 +5 58
7 Premià 38 15 10 13 65 52 +13 55
8 Pobla Mafumet 38 15 7 16 52 45 +7 52
9 Banyoles 38 14 9 15 39 48 −9 51
10 Balaguer 38 12 14 12 46 45 +1 50
11 Europa 38 14 8 16 51 49 +2 50
12 Vilanova 38 14 7 17 58 53 +5 49
13 Manlleu 38 14 6 18 52 62 −10 48
14 Cassà 38 12 12 14 49 58 −9 48
15 Blanes 38 13 9 16 52 61 −9 48
16 Mataró 38 12 12 14 42 48 −6 48
17 Castelldefels[a] (R) 38 12 9 17 40 54 −14 45
18 Igualada (R) 38 8 13 17 45 68 −23 37
19 Manresa (R) 38 8 11 19 37 58 −21 35
20 Masnou (R) 38 5 6 27 27 84 −57 21
Source:[citation needed]
(P) Promoted; (R) Relegated.
Notes:
Top Scorer
Molina 21
Eloi 16
Triguero 16
Goalkeeper
0,67 21/31 Aurreko Sant Andreu
0,84 32/38 Leva Santboià
0,93 29/31 Pociello Reus

Grupo VI - Valencian Community[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification or relegation
1 Alzira (P) 40 23 10 7 64 28 +36 79 Play-Off
2 Valencia Mestalla (P) 40 21 12 7 66 26 +40 75
3 La Nucía 40 21 9 10 59 32 +27 72 Play-Off
4 Catarroja 40 22 6 12 60 38 +22 72
5 Eldense 40 19 13 8 54 34 +20 70
6 Novelda 40 18 15 7 58 38 +20 69
7 Utiel 40 18 10 12 55 43 +12 64
8 Villarreal C 40 16 7 17 45 47 −2 55
9 Onda 40 14 11 15 49 46 +3 53
10 Jove Español 40 14 11 15 39 45 −6 53
11 Burjassot 40 13 13 14 41 41 0 52
12 Puçol 40 15 6 19 39 53 −14 51
13 Crevillente 40 13 11 16 32 35 −3 50
14 Castellón B 40 15 5 20 40 59 −19 50
15 Torrevieja 40 12 13 15 51 55 −4 49
16 Juventud B.C. 40 13 8 19 43 50 −7 47
17 Pego 40 13 8 19 43 59 −16 47
18 Tháder (R) 40 12 9 19 37 54 −17 45
19 Olímpic Xàtiva (R) 40 12 7 21 36 53 −17 43
20 Elche Ilicitano (R) 40 7 12 21 36 65 −29 33
21 Alone (R) 40 9 4 27 34 80 −46 31
Source:[citation needed]
(P) Promoted; (R) Relegated.
Top Scorer
Pomer 25
García 19
Sandaza 18
Goalkeeper
0,64 20/31 Guaita Mestalla
0,83 31/37 Tomás Eldense
0,84 28/33 Deusto Crevillente

Group VII - Community of Madrid[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification or relegation
1 Ciempozuelos 40 24 9 7 74 36 +38 81 Play-Off
2 Navalcarnero (P) 40 24 5 11 69 49 +20 77 Play-Off
3 Alcalá 40 22 10 8 68 35 +33 76 Play-Off
4 Móstoles 40 21 11 8 49 29 +20 74
5 Getafe B 40 19 14 7 54 33 +21 71
6 Parla 40 19 13 8 58 33 +25 70
7 Alcobendas Sport 40 19 11 10 57 36 +21 68
8 Atlético Pinto 40 18 11 11 55 34 +21 65
9 Real Madrid C 40 18 6 16 58 52 +6 60
10 Atlético Madrid C 40 16 10 14 72 64 +8 58
11 Las Rozas 40 16 8 16 43 47 −4 56
12 Rayo Majadahonda 40 14 11 15 40 42 −2 53
13 Rayo Vallecano B 40 12 15 13 40 31 +9 51
14 Puerta Bonita 40 10 15 15 43 51 −8 45
15 Collado Villalba 40 13 6 21 52 58 −6 45
16 Pozuelo Alarcón 40 11 10 19 45 59 −14 43
17 San Fernando (R) 40 10 12 18 34 58 −24 42
18 Humanes (R) 40 8 8 24 42 86 −44 32
19 Villaviciosa Odón (R) 40 7 9 24 37 74 −37 30
20 Torrejón (R) 40 7 8 25 30 70 −40 29
21 Unión Adarve (R) 40 6 10 24 35 78 −43 28
Source:[citation needed]
(P) Promoted; (R) Relegated.
Top Scorer
Marín 24
M. Ramos 17
Q. Lorenzo 14
Goalkeeper
0,8 29/36 Roberto Alcob. Sport
0,82 28/34 Juancho Alcalá

Group VIII - Castilla and León[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification or relegation
1 Mirandés 38 29 8 1 82 20 +62 95 Play-Off
2 Gimnástica Segoviana 38 21 11 6 75 28 +47 74
3 Real Ávila 38 20 12 6 70 33 +37 72
4 Arandina 38 18 9 11 54 38 +16 63
5 Atlético Bembibre 38 17 10 11 40 31 +9 61
6 Salmantino 38 16 10 12 60 50 +10 58
7 Norma 38 14 13 11 40 41 −1 55
8 Huracán Z 38 13 15 10 44 36 +8 54
9 Numancia B 38 14 11 13 45 51 −6 53
10 Santa Marta 38 14 9 15 43 46 −3 51
11 Almazán 38 14 9 15 49 53 −4 51
12 Íscar 38 12 12 14 45 45 0 48
13 Cultural Leonesa B 38 14 6 18 46 56 −10 48
14 La Granja 38 11 10 17 42 45 −3 43
15 Becerril 38 9 13 16 44 57 −13 40
16 Ponferradina B (R) 38 10 9 19 40 64 −24 39
17 Laguna (R) 38 8 14 16 36 57 −21 38
18 Cristo Atlético (R) 38 10 7 21 39 66 −27 37
19 Burgos B (R) 38 7 16 15 33 50 −17 37
20 Hullera VL (R) 38 5 4 29 21 81 −60 19
Source:[citation needed]
(R) Relegated.
Top Scorer
Gustavo 27
Infante 22
Dani 17
Ferrer 17
Mariano 17
Goalkeeper
0,48 13/27 Triviño Mirandés
0,74 20/27 Manu Bembibre

Group IX - Eastern Andalusia and Melilla[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification or relegation
1 Roquetas (P) 40 25 10 5 87 36 +51 85 Play-Off
2 Antequera (P) 40 23 10 7 64 31 +33 79
3 Granada Atlético 40 19 15 6 63 27 +36 72 Play-Off
4 Vélez 40 19 11 10 62 42 +20 68
5 Poli Ejido B 40 19 9 12 63 36 +27 66
6 Arenas de Armilla 40 17 13 10 45 34 +11 64
7 Alhaurino 40 18 9 13 52 47 +5 63
8 Almería B 40 17 9 14 59 43 +16 60
9 Motril 40 17 7 16 59 61 −2 58
10 Comarca de Níjar 40 17 6 17 49 52 −3 57
11 Granada 74 40 16 8 16 56 50 +6 56
12 Ciudad Vícar 40 16 8 16 48 45 +3 56
13 Mengíbar 40 16 6 18 65 49 +16 54
14 Vera 40 15 6 19 73 66 +7 51
15 Málaga B 40 12 14 14 50 46 +4 50
16 Adra 40 13 11 16 53 53 0 50
17 Loja 40 12 14 14 42 48 −6 50
18 Fuengirola L.B. (R) 40 13 7 20 41 67 −26 46
19 Alhaurín Torre (R) 40 8 12 20 47 73 −26 36
20 Torredonjimeno (R) 40 9 4 27 39 102 −63 31
21 Peña Ciudad Melilla (R) 40 3 3 34 13 122 −109 9[a]
Source:[citation needed]
(P) Promoted; (R) Relegated.
Notes:
  1. ^ Peña Cdad. Melilla -3 pts.
Top Scorer
Julio 21
Juanma 19
Oscar 18
Goalkeeper
0,71 27/38 Bacas Granada At.
0,88 30/34 Fernández Arenas Arm.
0,89 35/39 Manolo Ejido B

Group X - Western Andalusia and Ceuta[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification or relegation
1 San Fernando (P) 38 23 9 6 64 36 +28 78 Play-Off
2 Puerto Real 38 20 10 8 64 42 +22 70 Play-Off
3 Linense (P) 38 17 18 3 63 32 +31 69 Play-Off
4 Villanueva 38 19 10 9 47 32 +15 67 Play-Off
5 Pozoblanco 38 18 12 8 52 38 +14 66
6 Atlético Sanluqueño 38 18 8 12 57 43 +14 62
7 Los Palacios 38 15 16 7 54 34 +20 61
8 Sevilla C 38 15 15 8 53 42 +11 60
9 Los Barrios 38 15 9 14 45 39 +6 54
10 Mairena 38 13 11 14 47 39 +8 50
11 Cádiz B 38 13 10 15 54 56 −2 49
12 San Roque Lepe 38 12 10 16 40 50 −10 46
13 Córdoba B 38 12 8 18 44 63 −19 44
14 Jerez Industrial 38 11 8 19 35 49 −14 41
15 Dos Hermanas 38 10 10 18 34 49 −15 40
16 Ayamonte 38 11 7 20 36 58 −22 40
17 Cartaya 38 10 9 19 39 61 −22 39
18 Cerro del Águila (R) 38 9 11 18 35 53 −18 38
19 Arcos (R) 38 9 7 22 34 55 −21 34
20 Xerez B (R) 38 6 10 22 30 56 −26 28
Source:[citation needed]
(P) Promoted; (R) Relegated.
Top Scorer
Carrasco 23
Puli 20
Bienve 17
Goalkeeper
0,84 32/38 B. Pérez Linense
0,85 29/34 O. Benito Villanueva
0,88 31/35 P. Muñóz Los Barrios

Group XI - Balearic Islands[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification or relegation
1 Atlético Baleares (P) 38 25 9 4 83 33 +50 84 Play-Off
2 Mallorca B 38 24 11 3 72 25 +47 83 Play-Off
3 Santa Eulàlia (P) 38 24 5 9 65 34 +31 77 Play-Off
4 Santanyí 38 23 6 9 77 41 +36 75 Play-Off
5 Ferriolense 38 20 7 11 66 39 +27 67
6 Constancia 38 20 6 12 51 32 +19 66
7 Binissalem 38 19 9 10 65 42 +23 66
8 Alcúdia 38 18 6 14 41 36 +5 60
9 Sporting Mahonés 38 14 11 13 38 33 +5 53
10 Manacor 38 14 10 14 48 40 +8 52
11 Atlètic de Ciutadella 38 12 15 11 48 37 +11 51
12 Poblense 38 13 10 15 62 53 +9 49
13 Soledad 38 12 8 18 45 56 −11 44
14 Cala D'Or 38 11 10 17 49 69 −20 43
15 Montuïri 38 9 15 14 47 54 −7 42
16 Alaior 38 12 6 20 40 64 −24 42
17 Artà 38 6 12 20 47 91 −44 30
18 Margaritense (R) 38 7 5 26 34 91 −57 26
19 Serverense (R) 38 6 8 24 27 77 −50 26
20 Atlético Villacarlos (R) 38 1 11 26 28 86 −58 14
Source:[citation needed]
(P) Promoted; (R) Relegated.
Top Scorer
Sala 24
Mora 22
Tino 19
Goalkeeper
0,48 13/27 Pulpo Mallorca B
0,8 24/30 Eloi Mahonés
0,83 30/36 Moro Sta. Eulalia

Grupo XII - Canary Islands[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification or relegation
1 Atlético Granadilla 38 20 14 4 68 36 +32 74 Play-Off
2 Las Palmas Atlético (P) 38 21 10 7 60 36 +24 73 Play-Off
3 Gáldar 38 22 7 9 47 25 +22 73 Play-Off
4 Castillo 38 20 8 10 58 36 +22 68
5 Las Zocas 38 17 9 12 56 42 +14 60
6 Tenisca 38 16 9 13 46 39 +7 57
7 Teguise 38 14 15 9 33 26 +7 57
8 Orientación Marítima 38 16 9 13 53 50 +3 57
9 Universidad LP B 38 15 11 12 47 45 +2 56
10 Laguna 38 16 7 15 55 43 +12 55
11 Victoria 38 12 13 13 55 48 +7 49
12 Villa Santa Brígida B 38 11 14 13 36 48 −12 47
13 Tenerife B 38 12 10 16 42 46 −4 46
14 Tijarafe 38 12 9 17 44 55 −11 45
15 Tegueste 38 11 12 15 36 44 −8 45
16 Marino 38 12 7 19 42 46 −4 43
17 Unión Antigua[a] 38 11 11 16 35 42 −7 41[b]
18 Balos (R) 38 9 10 19 38 62 −24 37
19 Ibarra (R) 38 10 4 24 36 61 −25 34
20 Atlético Arona (R) 38 4 9 25 34 91 −57 21
Source:[citation needed]
(P) Promoted; (R) Relegated.
Notes:
  1. ^ resigned their place
  2. ^ Unión Antigua -3 pts.
Top Scorer
Jonny 20
Ezequiel 18
R. Pulido 17
Airan 17
Goalkeeper
0,67 25/37 Tato Gáldar
0,67 25/37 Floro Teguise

Grupo XIII - Region of Murcia[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification or relegation
1 Ciudad Lorquí 38 28 9 1 84 29 +55 93 Play-Off
2 Sangonera Atl. (P) 38 22 13 3 78 34 +44 79
3 Real Murcia B (P) 38 24 7 7 75 30 +45 79
4 Caravaca 38 22 10 6 93 38 +55 76 Play-Off
5 Pinatar 38 21 12 5 90 38 +52 75
6 Calasparra 38 18 11 9 62 45 +17 65
7 La Unión 38 16 14 8 55 39 +16 62
8 Las Palas[a] 38 16 12 10 60 44 +16 60
9 Moratalla 38 17 8 13 56 41 +15 59
10 Cieza 38 15 10 13 66 61 +5 55
11 Santomera 38 14 11 13 46 44 +2 53
12 Yeclano 38 14 7 17 62 54 +8 49
13 Muleño 38 14 3 21 43 64 −21 45
14 Jumilla 38 10 9 19 45 66 −21 39
15 Lorca Dep. B 38 11 4 23 39 53 −14 37
16 Ciudad de Lorca 38 10 4 24 50 98 −48 34
17 Bala Azul 38 8 9 21 42 71 −29 33
18 Olímpico Totana (R) 38 8 5 25 41 91 −50 29
19 Alquerías (R) 38 5 7 26 27 83 −56 22
20 Ceutí Atlético (R) 38 4 1 33 25 116 −91 13
Source:[citation needed]
(P) Promoted; (R) Relegated.
Notes:
  1. ^ Defunct
Top Scorer
Copito 34
Quintana 21
Andrés 21
Goalkeeper
0,7 22/31 Zapata Lorquí
0,9 29/32 Paco Pinatar
0,91 33/36 C. Gálvez La Unión

Group XIV - Extremadura[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification or relegation
1 Don Benito 38 24 10 4 70 18 +52 82 Play-Off
2 Cerro Reyes 38 22 12 4 78 33 +45 78
3 Villanovense 38 21 11 6 73 35 +38 74
4 Jerez 38 20 10 8 58 38 +20 70
5 Plasencia 38 21 5 12 58 33 +25 68
6 Diter Zafra 38 17 12 9 51 27 +24 63
7 Sp. Villanueva 38 15 14 9 44 34 +10 59
8 Badajoz 38 16 10 12 54 39 +15 58
9 Cacereño 38 16 7 15 48 45 +3 55
10 Moralo 38 13 9 16 41 55 −14 48
11 Imperio Mérida 38 12 11 15 54 46 +8 47
12 La Estrella 38 12 7 19 36 47 −11 43
13 Olivenza 38 12 6 20 32 64 −32 42
14 Valdivia 38 10 12 16 45 59 −14 42
15 Miajadas 38 10 9 19 31 46 −15 39
16 Valdelacalzada 38 9 12 17 42 64 −22 39
17 Sanvicenteño 38 11 5 22 34 75 −41 38
18 Atlético Pueblonuevo (R) 38 9 11 18 33 51 −18 38
19 Santa Amalia (R) 38 9 9 20 39 68 −29 36
20 Villafranca (R) 38 7 6 25 35 79 −44 27
Source:[citation needed]
(R) Relegated.
Top Scorer
Rai 19
Chapi 19
Tiago 18
Goalkeeper
0,4 15/37 Pachi Don Benito
0,65 21/32 Moisés Diter Zafra
0,77 21/27 Manu Cerro Reyes

Group XV - Navarra[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification or relegation
1 Izarra 38 24 9 5 63 32 +31 81 Play-Off
2 Mutilvera 38 22 8 8 57 42 +15 74
3 Iruña 38 22 8 8 70 34 +36 74
4 Tudelano 38 20 10 8 64 35 +29 70
5 San Juan 38 20 9 9 58 33 +25 69
6 Valle Egués 38 19 10 9 53 33 +20 67
7 Aluvión 38 18 11 9 55 35 +20 65
8 Murchante 38 14 13 11 44 37 +7 55
9 Chantrea 38 14 13 11 43 45 −2 55
10 Lourdes 38 16 6 16 58 51 +7 54
11 Aoiz 38 14 10 14 40 34 +6 52
12 Oberena 38 13 7 18 42 57 −15 46
13 River Ega 38 12 10 16 48 56 −8 46
14 Atl. Cirbonero 38 12 10 16 43 50 −7 46
15 Ardoi 38 11 7 20 46 66 −20 40
16 Huarte 38 7 13 18 40 60 −20 34
17 Idoya 38 7 10 21 42 62 −20 31
18 Atlético Artajonés (R) 38 8 6 24 44 66 −22 30
19 Zarramonza (R) 38 6 11 21 34 78 −44 29
20 Burladés (R) 38 8 5 25 26 64 −38 29
Source:[citation needed]
(R) Relegated.
Top Scorer
Armendáriz 23
Falces 21
A. Santos 20
M. Arce 20
Goalkeeper
0,62 18/29 Fernando Iruña
0,8 24/30 Jorge V. Egües
0,81 22/27 Iván Aoiz

Group XVI - La Rioja[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification or relegation
1 Alfaro[a] (P) 38 26 10 2 111 31 +80 88 Play-Off
2 Anguiano 38 27 5 6 75 27 +48 86 Play-Off
3 Haro 38 26 6 6 101 34 +67 84
4 Calahorra 38 24 10 4 79 27 +52 82
5 Agoncillo 38 21 7 10 62 52 +10 70
6 Varea 38 20 8 10 60 34 +26 68
7 Náxara 38 19 8 11 73 40 +33 65
8 Arnedo 38 18 6 14 57 41 +16 60
9 Oyonesa 38 18 6 14 71 48 +23 60
10 River Ebro 38 15 11 12 40 31 +9 56
11 Fundación Logroñés 38 15 5 18 64 84 −20 50
12 San Marcial 38 11 12 15 47 50 −3 45
13 Calasancio 38 11 5 22 45 77 −32 38
14 Alberite 38 8 14 16 33 50 −17 38
15 Cenicero 38 9 8 21 40 76 −36 35
16 Yagüe 38 9 7 22 32 68 −36 34
17 Villegas 38 8 6 24 29 87 −58 30
18 Atl. Vianés (R) 38 6 12 20 35 74 −39 30
19 Rapid de Murillo (R) 38 8 5 25 32 85 −53 29
20 Ciudad de Alfaro (R) 38 3 5 30 26 96 −70 14
Source:[citation needed]
(P) Promoted; (R) Relegated.
Notes:
  1. ^ CD Logroñés relegated to , took their place.
Top Scorer
Sola 32
A. Leiva 31
Joseba 26
Goalkeeper
0,62 19/28 Josean Anguiano
0,81 31/38 Roberto River Ebro
0,93 30/32 Chuchi Varea

Group XVII - Aragón[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification or relegation
1 Ejea 40 29 6 5 95 37 +58 93 Play-Off
2 Barbastro 40 27 7 6 102 24 +78 88
3 Teruel 40 25 9 6 73 29 +44 84
4 Atl. Monzón 40 24 9 7 76 34 +42 81
5 Andorra 40 24 9 7 74 45 +29 81
6 Real Zaragoza B 40 24 8 8 84 38 +46 80
7 Villanueva 40 20 11 9 65 46 +19 71
8 Sariñena 40 17 7 16 59 52 +7 58
9 Atl. Calatayud 40 14 11 15 40 39 +1 53
10 Sabiñánigo 40 13 13 14 51 57 −6 52
11 Utebo 40 14 9 17 56 65 −9 51
12 San Lorenzo 40 12 7 21 48 74 −26 43
13 Binéfar 40 12 7 21 42 71 −29 43
14 Cuarte Industrial 40 11 10 19 52 81 −29 43
15 Brea 40 13 4 23 52 91 −39 43
16 Fraga 40 10 10 20 41 66 −25 40
17 Ebro (R) 40 11 7 22 40 65 −25 40
18 Figueruelas (R) 40 9 10 21 38 64 −26 37
19 Illueca (R) 40 8 9 23 43 78 −35 33
20 Peñas Oscenses (R) 40 7 8 25 36 74 −38 29
21 Jacetano (R) 40 7 7 26 47 84 −37 28
Source:[citation needed]
(R) Relegated.
Top Scorer
46 D. Gómez (Ejea)
34 Linares (Barbastro)
27 Morales (Villanueva)
Goalkeeper
0,6 18/30 Febles (Barbastro)
0,91 32/35 Pedro Pérez (Calatayud)
1 33/33 Dorronsoro (Zaragoza B)

Group XVIII - Castilla-La Mancha[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification or relegation
1 Toledo 38 25 7 6 63 18 +45 82 Play-Off
2 Villarrobledo 38 21 9 8 63 31 +32 72
3 Almansa 38 18 14 6 63 31 +32 68
4 Tomelloso 38 18 12 8 42 29 +13 66
5 Manchego 38 17 13 8 51 31 +20 64
6 Albacete B 38 16 14 8 52 27 +25 62
7 Illescas 38 16 13 9 52 37 +15 61
8 Hellín 38 15 13 10 49 37 +12 58
9 Azuqueca 38 14 10 14 63 66 −3 52
10 Gimn. Alcázar 38 14 10 14 37 41 −4 52
11 La Roda 38 14 9 15 57 57 0 51
12 Marchamalo 38 12 12 14 37 44 −7 48
13 Unión Criptanense 38 11 13 14 41 49 −8 46
14 Atl. Tarazona 38 11 13 14 33 47 −14 46
15 Daimiel 38 10 11 17 49 51 −2 41
16 Socuéllamos 38 11 6 21 30 55 −25 39
17 Quintanar Rey (R) 38 7 15 16 30 44 −14 36
18 Torrijos (R) 38 9 7 22 35 69 −34 34
19 Miguelturreño (R) 38 7 9 22 38 71 −33 30
20 Cobeja (R) 38 5 8 25 34 84 −50 23
Source:[citation needed]
(R) Relegated.
Top Scorer
21 Robledo (Azuquena)
18 Xabi Blas (Villarrobledo)
18 Futre (Villarrobledo)
Goalkeeper
0,5 15/30 Oliver (Toledo)
0,76 29/38 Javi López (Tomelloso)
0,81 31/38 Alvaro (Villarrobledo)

Promotion Play-offs[edit]

Group Winners[edit]

Promoted to Segunda División B as group winners: Ciudad Santiago, Sporting B, Racing B, Barcelona Atlètic, Sant Andreu, Alzira, Valencia Mestalla, Navalcarnero, Roquetas, Antequera, San Fernando, Linense, Atlético Baleares, Santa Eulàlia, Las Palmas Atlético, Ciudad Lorquí, Sangonera Atl. and Real Murcia B.

Notes[edit]

External links[edit]