2010 FIBA Europe Under-18 Championship for Women

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
2010 EuroBasket Under-18
for Women
27th FIBA Europe Under-18
Women's Championship
Womenu18ec.png
Tournament details
Host nation Slovakia
Dates 29 July–8 August 2010
Teams 16 (from 1 federations)
Venues (in 1 host city)
Champions  Italy (2nd title)
MVP Slovenia Nika Baric
Tournament leaders
Players Teams
Points Ukraine Alina Iagupova (32.6)  Czech Republic (72.6)
Rebounds Turkey Özge Kavurmacıoğlu (11.3)  Ukraine (50.8)
Assists Slovenia Nika Baric (5.9)  Czech Republic (17.3)
Official website
Official web
2009
2011 >

The 2010 FIBA Europe Under-18 Championship for Women was the 27th edition of the FIBA Europe Under-18 Championship for Women. 16 teams featured the competition, held in Slovakia from July 25–August 8. Spain was the current title holder. Italy won this year's edition.

Teams[edit]

Group stages[edit]

Preliminary Round[edit]

In this round, the sixteen teams were allocated in four groups of four teams each. The top three qualified for the Qualifying Round. The last team of each group played for the 13th–16th place in the Classification Games.

     Team advanced to Qualifying Round
     Team competed in Classification Round
Times given below are in CEST (UTC+2).

Group A[edit]

Team Pld W L PF PA PD Pts Tiebreaker
 Spain 3 3 0 208 140 +68 6
 Slovakia 3 2 1 178 166 +12 5
 Serbia 3 1 2 162 194 −32 4
 Hungary 3 0 3 145 193 −48 3
29 July
18:15
Spain  63–53  Slovakia
Scoring by quarter: 11–8, 19–17, 10–8, 23–20
Pts: Laura Gil (15)
Rebs: Laura Gil (10)
Asts: Mariona Ortiz (3)
Pts: Martina Kissová, Zofia Hruscáková (8)
Rebs: Marta Páleníková (6)
Asts: Marta Páleníková (4)
Aréna Poprad, Poprad
Attendance: 1,500
Referees: Oscar Lefwerth, Fabiana Nitu, Tomasz Kudlicki
29 July
20:30
Serbia  63–54 (OT)  Hungary
Scoring by quarter: 11–10, 10–11, 13–9, 12–16Overtime: 17–8
Pts: Dijana Stancic (20)
Rebs: Ivana Brajkovic (18)
Asts: Zorana Nikolic (5)
Pts: Lilla Adamecz (18)
Rebs: Flóra Szabó (8)
Asts: Lilla Adamecz (3)
Aréna Poprad, Poprad
Attendance: 200
Referees: Marco Giansanti, Ilona Kucerova, Igor Poljansek

30 July
18:00
Slovakia  67–52  Serbia
Scoring by quarter: 16–19, 17–13, 8–9, 26–11
Pts: Martina Kissová (22)
Rebs: Martina Kissová (7)
Asts: Martina Kissová, Petra Bartánusová (4)
Pts: Dijana Stancic (13)
Rebs: Ivana Brajkovic (7)
Asts: Kaja Stankovic (3)
Sport Hall, Spisska Nova Ves
Attendance: 500
Referees: Oskars Lucis, Carole Delauné, Shefqet Bekteshi
30 July
20:15
Hungary  40–72  Spain
Scoring by quarter: 10–16, 13–14, 11–20, 6–22
Pts: Flóra Szabó (10)
Rebs: Alma Németh, Anna Mansaré (5)
Asts: Lilla Adamecz, Bettina Baksa (2)
Pts: Elena Diaz (14)
Rebs: Marta Claret (8)
Asts: Marta Claret (6)
Sport Hall, Spisska Nova Ves
Attendance: 50
Referees: Panagiotis Anastopoulos, Emin Mogulkoc, Borys Shulga

31 July
15:45
Serbia  47–73  Spain
Scoring by quarter: 15–19, 11–18, 9–15, 12–21
Pts: Jovana Karakasevic, Dijana Stancic (11)
Rebs: Jelena Repic (6)
Asts: three players (2)
Pts: Yurena Diaz (15)
Rebs: Andrea Vilaró (7)
Asts: Andrea Vilaró (4)
Aréna Poprad, Poprad
Attendance: 150
Referees: Dragan Kralj, Marco Giansanti, Mindaugas Vecerskis
31 July
18:00
Slovakia  58–51  Hungary
Scoring by quarter: 11–15, 12–13, 18–2, 17–21
Pts: Denisa Domiterová, Marta Páleníková (12)
Rebs: Denisa Domiterová (8)
Asts: three players (4)
Pts: Lilla Adamecz (11)
Rebs: Alma Németh, Szidónia Katona (5)
Asts: Bettina Baksa (2)
Aréna Poprad, Poprad
Attendance: 2,000
Referees: Tomasz Kudlicki, Emin Mogulkoc, Ilona Kucerova

Group B[edit]

Team Pld W L PF PA PD Pts Tiebreaker
 Russia 3 2 1 195 175 +25 5
 Slovenia 3 2 1 218 203 +15 5
 Sweden 3 2 1 173 184 −11 5
 Belgium 3 0 3 179 203 −24 3
29 July
12:45
Russia  66–58  Belgium
Scoring by quarter: 12–18, 15–11, 18–9, 21–20
Pts: Yulia Stepanova (15)
Rebs: Svetlana Efimova (8)
Asts: Anastasiya Maksimova (6)
Pts: Hanne Mestdagh (13)
Rebs: Hanne Mestdagh (7)
Asts: Lut De Meyer (3)
Aréna Poprad, Poprad
Attendance: 100
Referees: Miguel Anguel Perez Niz, Shefqet Bekteshi, Uros Obrknezevic
29 July
15:00
Sweden  70–67  Slovenia
Scoring by quarter: 15–10, 18–22, 12–22, 24–13
Pts: Amanda Zahui (27)
Rebs: Amanda Zahui (10)
Asts: Salome Kabengano (5)
Pts: Rebeka Abramovic (19)
Rebs: Tjasa Gortnar (8)
Asts: Nika Baric (5)
Aréna Poprad, Poprad
Attendance: 250
Referees: Panagiotis Anastopoulos, Oskars Lucis, Carole Delauné

30 July
13:30
Slovenia  70–57  Russia
Scoring by quarter: 15–8, 21–23, 19–17, 15–9
Pts: Nika Baric (24)
Rebs: Nika Baric (10)
Asts: Nika Baric (3)
Pts: Svetlana Efimova (16)
Rebs: Yulia Stepanova, Anastasiya Maksimova (6)
Asts: Ekaterina Fedorenkova (4)
Sport Hall, Spisska Nova Ves
Attendance: 100
Referees: Ilona Kucerova, Marco Giansanti, Tomasz Kudlicki
30 July
15:45
Belgium  45–56  Sweden
Scoring by quarter: 12–21, 9–17, 10–9, 14–9
Pts: Silke Storme (9)
Rebs: Lut De Meyer, Ann Schyvens (5)
Asts: Ann Schyvens (2)
Pts: Amanda Zahui (19)
Rebs: Amanda Zahui (15)
Asts: Salome Kabengano (5)
Sport Hall, Spisska Nova Ves
Referees: Tomislav Vovk, Mindaugas Vecerskis, Fabiana Nitu

31 July
13:30
Slovenia  81–76  Belgium
Scoring by quarter: 16–17, 24–15, 27–18, 14–26
Pts: Nika Baric (24)
Rebs: Tjasa Gortnar (12)
Asts: Nika Baric, Eva Rupnik (4)
Pts: Emmanuella Mayombo, Hanne Mestdagh (16)
Rebs: Hanne Mestdagh (12)
Asts: Lut De Meyer (4)
Aréna Poprad, Poprad
Attendance: 100
Referees: Carole Delauné, Igor Dragojevic, Ervin Koci
31 July
20:15
Russia  72–47  Sweden
Scoring by quarter: 12–17, 19–10, 23–7, 18–13
Pts: Yulia Poluyanova (18)
Rebs: Yulia Poluyanova (11)
Asts: Alexandra Stolyar (5)
Pts: Amanda Zahui (13)
Rebs: Salome Kabengano, Sandra Hasahya (6)
Asts: Mia Hakim (3)
Aréna Poprad, Poprad
Attendance: 200
Referees: Borys Shulga, Oskars Lucis, Neil Wilkinson

Group C[edit]

Team Pld W L PF PA PD Pts Tiebreaker
 Italy 3 3 0 207 157 +50 6
 Lithuania 3 2 1 195 178 +17 5
 Poland 3 1 2 164 184 −20 4
 Latvia 3 0 3 156 203 −47 3
29 July
15:00
Lithuania  62–55  Poland
Scoring by quarter: 11–8, 19–17, 10–8, 23–20
Pts: Santa Okockyte (25)
Rebs: Paulina Zaveckaite (13)
Asts: Santa Okockyte (3)
Pts: Magdalena Zietara (18)
Rebs: three players (5)
Asts: Magdalena Zietara, Katarzyna Trzeciak (2)
Sport Hall, Spisska Nova Ves
Attendance: 1500
Referees: Oscar Lefwerth, Fabiana Nitu, Tomasz Kudlicki
29 July
18:15
Italy  65–53  Latvia
Scoring by quarter: 24–14, 12–13, 16–13, 13–13
Pts: Lucia Morsiani (13)
Rebs: Debora Carangelo (7)
Asts: Beatrice Carta, Gaia Gorini (5)
Pts: Linda Pagrode (16)
Rebs: Linda Pagrode (10)
Asts: Anete Kirsteine (2)
Sport Hall, Spisska Nova Ves
Attendance: 100
Referees: Emin Mogulkoc, Borys Shulga, Dragan Kralj

30 July
13:30
Latvia  51–79  Lithuania
Scoring by quarter: 18–20, 16–21, 10–18, 7–20
Pts: Kristiana Stauere (10)
Rebs: Sabine Dukate (5)
Asts: three players (2)
Pts: Santa Okockyte (20)
Rebs: Laura Svaryte (11)
Asts: Neringa Skadaite (6)
Aréna Poprad, Poprad
Attendance: 100
Referees: Neil Wilkinson, Boris Gabara, Zdenko Zubak
30 July
15:45
Poland  50–70  Italy
Scoring by quarter: 11–21, 9–24, 19–7, 11–18
Pts: Magdalena Zietara (16)
Rebs: Agata Szczepanik (7)
Asts: Paulina Kuras (6)
Pts: Lucia Morsiani (14)
Rebs: Lucia Morsiani (8)
Asts: Beatrice Carta (7)
Aréna Poprad, Poprad
Attendance: 100
Referees: Oscar Lefwerth, Igor Poljansek, Zoltan Palla

31 July
13:30
Lithuania  54–72  Italy
Scoring by quarter: 13–19, 11–19, 8–17, 22–17
Pts: Kriste Druskyte (15)
Rebs: Paulina Zaveckaite (10)
Asts: Santa Okockyte, Kriste Druskyte (3)
Pts: Marta Masoni (13)
Rebs: Francesca Dotto (6)
Asts: Gaia Gorini (3)
Sport Hall, Spisska Nova Ves
Attendance: 50
Referees: Miguel Anguel Perez Niz, Fabiana Nitu, Uros Obrknezevic
31 July
15:45
Latvia  52–59  Poland
Scoring by quarter: 14–22, 12–13, 12–11, 14–13
Pts: Kristiana Stauere, Anete Kirsteine (12))
Rebs: Guna Lagzdina (11)
Asts: Linda Pagrode (3)
Pts: Paulina Kuras (15)
Rebs: Kinga Bandyk (12)
Asts: Magdalena Zietara (6)
Sport Hall, Spisska Nova Ves
Attendance: 50
Referees: Igor Poljansek, Panagiotis Anastopoulos, Elena Chernova

Group D[edit]

Team Pld W L PF PA PD Pts Tiebreaker
 France 3 3 0 193 189 +4 6
 Ukraine 3 2 1 221 211 +10 5
 Turkey 3 1 2 215 109 +6 4
 Czech Republic 3 0 3 216 236 −20 3
29 July
12:45
Czech Republic  68–86  Turkey
Scoring by quarter: 18–19, 19–25, 10–26, 21–16
Pts: Martina Cepelková (21)
Rebs: Michaela Horáková (5)
Asts: seven players (7)
Pts: Ayşegül Günay (22)
Rebs: Özge Kavurmacıoğlu (13)
Asts: Ayşe Cora, Nihan Demirkol (5)
Sport Hall, Spisska Nova Ves
Attendance: 100
Referees: Mindaugas Vecerskis, Zoltan Palla, Zdenko Zubak
29 July
20:30
France  62–61  Ukraine
Scoring by quarter: 26–16, 8–15, 15–18, 13–12
Pts: Florine Basque (17)
Rebs: Lucie Barba (10)
Asts: Lucie Barba (5)
Pts: Alina Iagupova (41)
Rebs: Alina Iagupova (11)
Asts: Alina Iagupova (4)
Sport Hall, Spisska Nova Ves
Attendance: 100
Referees: Tomislav Vovk, Neil Wilkinson, Boris Gabara

30 July
18:00
Ukraine  76–75  Czech Republic
Scoring by quarter: 15–21, 21–18, 20–12, 20–24
Pts: Alina Iagupova (34)
Rebs: Lyudmyla Naumenko (16)
Asts: Alina Iagupova, Mariya Tkach (4)
Pts: Karolína Elhotová (20)
Rebs: Tereza Vyoralová (10)
Asts: Monika Kusova (4)
Aréna Poprad, Poprad
Attendance: 150
Referees: Elena Chernova, Dragan Kralj, Uros Obrknezevic
30 July
20:15
Turkey  55–57  France
Scoring by quarter: 11–14, 17–10, 14–9, 13–24
Pts: Nihan Demirkol (16)
Rebs: Özge Kavurmacıoğlu (14)
Asts: Özge Kavurmacıoğlu (3)
Pts: Mélanie Devaux (12)
Rebs: Lucie Barba (12)
Asts: Florine Basque, Maissa Radjati (3)
Aréna Poprad, Poprad
Attendance: 100
Referees: Miguel Anguel Perez Niz, Igor Dragojevic, Ervin Koci

31 July
18:00
Czech Republic  73–74  France
Scoring by quarter: 18–16, 29–19, 11–12, 15–27
Pts: Martina Cepelková (17)
Rebs: Monika Satoranská (14)
Asts: Monika Kusova (3)
Pts: Hélèna Akmouche (23)
Rebs: Eléonore Grossemy (8)
Asts: three players (2)
Sport Hall, Spisska Nova Ves
Attendance: 100
Referees: Zoltan Palla, Zdenko Zubak, Tomislav Vovk
31 July
20:15
Ukraine  84–74  Turkey
Scoring by quarter: 12–18, 23–14, 25–28, 24–14
Pts: Alina Iagupova (40)
Rebs: Lyudmyla Naumenko (13)
Asts: Alina Iagupova, Oxana Rysina (3)
Pts: Nihan Demirkol (23)
Rebs: Özge Kavurmacıoğlu (15)
Asts: three players (3)
Sport Hall, Spisska Nova Ves
Attendance: 50
Referees: Boris Gabara, Oscar Lefwerth, Shefqet Bekteshi

Qualifying Round[edit]

The twelve teams remaining were allocated in two groups of six teams each. The four top teams advanced to the quarterfinals. The last two teams of each group played for the 9th–12th place.

     Team advanced to Quarterfinals
     Team competed in 9th–12th playoffs

Group E[edit]

Team Pld W L PF PA PD Pts Tiebreaker
 Spain 5 5 0 303 216 +87 10
 Russia 5 3 2 332 270 +62 8 1–1 +12
 Slovenia 5 3 2 303 305 −2 8 1–1 +10
 Sweden 5 3 2 275 288 −13 8 1–1 −32
 Slovakia 5 1 4 301 320 −19 6
 Serbia 5 0 5 231 346 −115 5
2 August
15:45
Sweden  38–50  Spain
Scoring by quarter: 6–9, 8–17, 10–12, 14–12
Pts: Salome Kabengano (9)
Rebs: Salome Kabengano, Amanda Zahui (8)
Asts: four players (4)
Pts: Queralt Casas (12)
Rebs: Queralt Casas (7)
Asts: Mariona Ortiz, Queralt Casas (4)
Aréna Poprad, Poprad
Attendance: 70
Referees: Ilona Kucerova, Emin Mogulkoc, Ervin Koci
2 August
18:00
Slovenia  78–73 (OT)  Slovakia
Scoring by quarter: 18–9, 14–15, 16–21, 18–21Overtime: 12–7
Pts: Nika Baric (29)
Rebs: Tina Jakovina (11)
Asts: Nika Baric (12)
Pts: Martina Kissová (21)
Rebs: Denisa Domiterová (10)
Asts: Marta Páleníková (7)
Aréna Poprad, Poprad
Attendance: 500
Referees: Oskars Lucis, Borys Shulga, Mindaugas Vecerskis
2 August
20:15
Serbia  48–88  Russia
Scoring by quarter: 7–16, 18–23, 10–24, 13–25
Pts: Ivana Brajkovic (15)
Rebs: Ivana Brajkovic (9)
Asts: Ivana Brajkovic (3)
Pts: Svetlana Efimova (19)
Rebs: Yulia Poluyanova (7)
Asts: Anastasiya Maksimova (5)
Aréna Poprad, Poprad
Attendance: 70
Referees: Panagiotis Anastopoulos, Igor Dragojevic, Carole Delauné

3 August
15:45
Spain  61–31  Slovenia
Scoring by quarter: 20–2, 11–13, 15–8, 17–8
Pts: Laura Gil, Mariona Ortiz (8)
Rebs: Laura Gil (12)
Asts: Elisabet Vivas (3)
Pts: Bojana Adamovic (10)
Rebs: Sandra Jevtovic (13)
Asts: Sandra Jevtovic, Tjasa Unverdorben (2)
Sport Hall, Spisska Nova Ves
Attendance: 100
Referees: Igor Dragojevic, Panagiotis Anastopoulos, Fabiana Nitu
3 August
18:00
Slovakia  51–68  Russia
Scoring by quarter: 15–15, 12–15, 9–21, 15–17
Pts: Noema Brádnanská (10)
Rebs: Denisa Domiterová (7)
Asts: Denisa Domiterová (4)
Pts: Yulia Poluyanova (22)
Rebs: Anastasiya Maksimova (14)
Asts: Anastasiya Maksimova (5)
Sport Hall, Spisska Nova Ves
Attendance: 100
Referees: Marco Giansanti, Zoltan Palla, Emin Mogulkoc
3 August
20:15
Sweden  61–42  Serbia
Scoring by quarter: 17–7, 12–18, 18–5, 14–12
Pts: Amanda Zahui (19)
Rebs: Nathalie Fontaine (8)
Asts: Nathalie Fontaine (4)
Pts: Snezana Colic (16)
Rebs: four players (5)
Asts: Snezana Colic (2)
Sport Hall, Spisska Nova Ves
Attendance: 70
Referees: Dragan Kralj, Tomasz Kudlicki, Shefqet Bekteshi

4 August
15:45
Slovenia  57–42  Serbia
Scoring by quarter: 17–6, 11–7, 17–17, 12–12
Pts: Nika Baric (18)
Rebs: Sandra Jevtovic (7)
Asts: Nika Baric (9)
Pts: Ivana Brajkovic (16)
Rebs: Ivana Brajkovic (15)
Asts: Snezana Colic (4)
Aréna Poprad, Poprad
Attendance: 100
Referees: Marco Giansanti, Ilona Kucerova, Ervin Koci
4 August
18:00
Slovakia  57–59  Sweden
Scoring by quarter: 16–16, 10–21, 18–13, 13–9
Pts: Martina Kissová (18)
Rebs: Sabína Oroszová (7)
Asts: Adriána Firkalová, Sabína Oroszová (3)
Pts: Farhiya Abdi (20)
Rebs: Amanda Zahui (13)
Asts: Salome Kabengano (3)
Aréna Poprad, Poprad
Attendance: 500
Referees: Mindaugas Vecerskis, Carole Delauné, Dragan Kralj
4 August
20:15
Russia  47–54  Spain
Scoring by quarter: 10–23, 15–11, 9–15, 13–5
Pts: Ekaterina Fedorenkova (13)
Rebs: Nina Gumennaya (6)
Asts: seven players (1)
Pts: Laura Gil (12)
Rebs: Laura Gil (7)
Asts: Queralt Casas (8)
Aréna Poprad, Poprad
Attendance: 50
Referees: Borys Shulga, Tomasz Kudlicki, Neil Wilkinson

Group F[edit]

Team Pld W L PF PA PD Pts Tiebreaker
 Italy 5 5 0 348 265 +83 10
 Lithuania 5 3 2 345 337 +8 8 1–0
 France 5 3 2 307 303 +4 8 0–1
 Ukraine 5 2 3 329 333 −4 7 1–0
 Turkey 5 2 3 333 382 −49 7 0–1
 Poland 5 0 5 295 337 −42 5
2 August
15:45
Turkey  52–63  Italy
Scoring by quarter: 17–16, 13–12, 6–16, 16–19
Pts: Olcay Çakır (14)
Rebs: Olcay Çakır (8)
Asts: Olcay Çakır, Nihan Demirkol (3)
Pts: Francesca Dotto (15)
Rebs: Gaia Gorini (6)
Asts: Beatrice Carta, Gaia Gorini (5)
Sport Hall, Spisska Nova Ves
Attendance: 150
Referees: Zoltan Palla, Tomislav Vovk, Zdenko Zubak
2 August
18:00
Ukraine  66–95  Lithuania
Scoring by quarter: 17–27, 14–17, 16–23, 19–28
Pts: Alina Iagupova (29)
Rebs: Alina Iagupova, Oxana Rysina (6)
Asts: Alina Iagupova (5)
Pts: Monika Grigalauskyte (19)
Rebs: Paulina Zaveckaite (11)
Asts: Santa Okockyte (9)
Sport Hall, Spisska Nova Ves
Attendance: 100
Referees: Miguel Anguel Perez Niz, Fabiana Nitu, Dragan Kralj
2 August
20:15
Poland  56–66  France
Scoring by quarter: 15–15, 7–16, 18–15, 16–20
Pts: Magdalena Zietara (19)
Rebs: Paulina Kuras (6)
Asts: Katarzyna Trzeciak (3)
Pts: Hélèna Akmouche (19)
Rebs: Margaux Galliou, Lucie Barba (7)
Asts: Sabrine Bouzenna (6)
Sport Hall, Spisska Nova Ves
Attendance: 150
Referees: Boris Gabara, Oscar Lefwerth, Shefqet Bekteshi

3 August
15:45
Italy  81–51  Ukraine
Scoring by quarter: 23–11, 23–14, 27–15, 8–11
Pts: Lucia Morsiani (17)
Rebs: Clara Salvini (9)
Asts: Beatrice Carta, Gaia Gorini (4)
Pts: Alina Iagupova (13)
Rebs: Viktoriya Karyeva (9)
Asts: Nataliya Pokrovenko (2)
Aréna Poprad, Poprad
Attendance: 50
Referees: Oskars Lucis, Neil Wilkinson, Ervin Koci
3 August
18:00
Turkey  68–64  Poland
Scoring by quarter: 18–9, 19–18, 12–20, 19–17
Pts: Özge Kavurmacıoğlu (20)
Rebs: Emel Güler (8)
Asts: Nihan Demirkol (3)
Pts: Paulina Kuras (15)
Rebs: Agata Szczepanik (11)
Asts: Paulina Kuras (3)
Aréna Poprad, Poprad
Attendance: 50
Referees: Miguel Anguel Perez Niz, Ilona Kucerova, Uros Obrknezevic
3 August
20:15
Lithuania  69–64  France
Scoring by quarter: 23–11, 8–17, 19–16, 19–20
Pts: Santa Okockyte (29)
Rebs: Neringa Skadaite (8)
Asts: Vitalija Kaminskyte (4)
Pts: Mélanie Devaux (12)
Rebs: Lucie Barba (7)
Asts: Maissa Radjati (6)
Aréna Poprad, Poprad
Attendance: 50
Referees: Elena Chernova, Igor Poljansek, Zdenko Zubak

4 August
15:45
Ukraine  71–70  Poland
Scoring by quarter: 18–16, 19–18, 17–25, 17–11
Pts: Alina Iagupova (42)
Rebs: Lyudmyla Naumenko (13)
Asts: Mariya Tkach, Lyudmyla Naumenko (2)
Pts: Magdalena Zietara (16)
Rebs: Kinga Bandyk, Magdalena Zietara (8)
Asts: Aldona Morawiec, Magdalena Zietara (5)
Sport Hall, Spisska Nova Ves
Attendance: 100
Referees: Zoltan Palla, Igor Poljansek, Zdenko Zubak
4 August
18:00
Lithuania  65–80  Turkey
Scoring by quarter: 14–24, 14–21, 22–19, 15–16
Pts: Santa Okockyte (18)
Rebs: Laura Svaryte, Paulina Zaveckaite (8)
Asts: three players (3)
Pts: Özge Kavurmacıoğlu (22)
Rebs: Özge Kavurmacıoğlu (9)
Asts: Özge Kavurmacıoğlu (8)
Sport Hall, Spisska Nova Ves
Attendance: 50
Referees: Oskars Lucis, Oscar Lefwerth, Milan Brziak
4 August
20:15
France  58–62 (OT)  Italy
Scoring by quarter: 14–14, 12–16, 16–9, 12–15Overtime: 4–8
Pts: Mélanie Devaux (12)
Rebs: Lucie Barba (12)
Asts: Eléonore Grossemy (4)
Pts: Gaia Gorini (13)
Rebs: Gaia Gorini (6)
Asts: three players (3)
Sport Hall, Spisska Nova Ves
Attendance: 100
Referees: Igor Dragojevic, Tomislav Vovk, Uros Obrknezevic

Classification Round[edit]

The last teams of each group in the Preliminary Round will compete in this Classification Round. The four teams will play in one group. The last two teams will be relegated to Division B for the next season.

     Team will be relegated to Division B.

Group G[edit]

Team Pld W L PF PA PD Pts Tiebreaker
 Belgium 6 4 2 416 335 +81 10
 Czech Republic 6 4 2 437 368 +69 10
 Hungary 6 3 3 337 396 −59 9
 Latvia 6 1 5 347 438 −91 7
2 August
13:30
Belgium  59–63  Latvia
Scoring by quarter: 13–12, 18–18, 22–18, 6–15
Pts: Lut De Meyer (16)
Rebs: Lut De Meyer (7)
Asts: Ann Schyvens (3)
Pts: Anete Kirsteine (24)
Rebs: Anete Kirsteine (7)
Asts: Linda Pagrode (5)
Aréna Poprad, Poprad
Attendance: 50
Referees: Marco Giansanti, Tomasz Kudlicki, Uros Obrknezevi
2 August
13:30
Hungary  51–66  Czech Republic
Scoring by quarter: 11–19, 16–15, 16–19, 8–13
Pts: Judit Mányoky (9)
Rebs: Alma Németh (7)
Asts: Bettina Baksa, Alma Németh (2)
Pts: Karolína Elhotová (16)
Rebs: Barbora Kaspárková (12)
Asts: Karolína Elhotová (3)
Sport Hall, Spisska Nova Ves
Attendance: 100
Referees: Elena Chernova, Igor Poljansek, Neil Wilkinson

3 August
13:30
Latvia  66–70  Hungary
Scoring by quarter: 7–14, 12–18, 26–20, 21–18
Pts: Linda Pagrode (18)
Rebs: Guna Lagzdina (8)
Asts: Ieva Eida (3)
Pts: Lilla Adamecz (17)
Rebs: Bettina Baksa, Brigitta Barta (6)
Asts: Bettina Baksa (6)
Aréna Poprad, Poprad
Attendance: 50
Referees: Boris Gabara, Tomislav Vovk, Carole Delauné
3 August
13:30
Czech Republic  62–70  Belgium
Scoring by quarter: 10–15, 15–13, 13–21, 24–21
Pts: Tereza Vyoralová (14)
Rebs: Monika Satoranská (9)
Asts: Monika Kusova (6)
Pts: Lut De Meyer (21)
Rebs: Lut De Meyer (9)
Asts: Silke Storme (4)
Sport Hall, Spisska Nova Ves
Attendance: 50
Referees: Oscar Lefwerth, Mindaugas Vecerskis, Borys Shulga

4 August
13:30
Hungary  34–74  Belgium
Scoring by quarter: 7–20, 8–17, 9–14, 10–23
Pts: Szidónia Katona (7)
Rebs: Brigitta Barta (8)
Asts: Noémi Czirják (3)
Pts: Hanne Mestdagh (15)
Rebs: Jaleesa Maes (8)
Asts: Ann Schyvens (8)
Aréna Poprad, Poprad
Attendance: 50
Referees: Panagiotis Anastopoulos, Elena Chernova, Fabiana Nitu
4 August
13:30
Latvia  56–85  Czech Republic
Scoring by quarter: 15–21, 16–23, 9–24, 16–17
Pts: Anete Kirsteine (19)
Rebs: Anete Kirsteine, Daiga Kuzmane (6)
Asts: Anete Kirsteine, Linda Pagrode (3)
Pts: Monika Satoranská (16)
Rebs: Barbora Zoubková (8)
Asts: Monika Kusova (7)
Sport Hall, Spisska Nova Ves
Attendance: 100
Referees: Miguel Anguel Perez Niz, Emin Mogulkoc, Shefqet Bekteshi

6 August
13:30
Czech Republic  68–44  Hungary
Scoring by quarter: 15–8, 13–9, 17–20, 23–7
Pts: Karolína Elhotová (12)
Rebs: Karolína Elhotová (10)
Asts: Tereza Vyoralová (4)
Pts: Szidónia Katona, Flóra Szabó (7)
Rebs: Alma Németh, Szidónia Katona (6)
Asts: Judit Mányoky (4)
Sport Hall, Spisska Nova Ves
Attendance: 100
Referees: Igor Dragojevic, Dragan Kralj, Milan Brziak
6 August
15:45
Latvia  43–63  Belgium
Scoring by quarter: 10–19, 12–12, 13–10, 8–22
Pts: Anete Kirsteine (11)
Rebs: Anete Kirsteine (11)
Asts: Dita Rozenberga (2)
Pts: Lut De Meyer (19)
Rebs: Lut De Meyer (11)
Asts: Ann Schyvens (3)
Sport Hall, Spisska Nova Ves
Attendance: 50
Referees: Neil Wilkinson, Igor Poljansek, Borys Shulga

7 August
09:00
Hungary  76–61  Latvia
Scoring by quarter: 17–17, 17–17, 21–11, 21–16
Pts: Brigitta Barta (20)
Rebs: Brigitta Barta (8)
Asts: Judit Mányoky (5)
Pts: Agate Geka (16)
Rebs: Daiga Kuzmane, Katrina Epnere (5)
Asts: Kristiana Pumpure (4)
Aréna Poprad, Poprad
Attendance: 50
Referees: Oscar Lefwerth, Mindaugas Vecerskis, Uros Obrknezevic
7 August
11:15
Belgium  89–71  Czech Republic
Scoring by quarter: 17–17, 17–17, 21–11, 21–16
Pts: Emmanuella Mayombo (24)
Rebs: Caroline Bourlioux (7)
Asts: Ann Schyvens (5)
Pts: Martina Cepelková (14)
Rebs: Barbora Vechtova (6)
Asts: three players (3)
Aréna Poprad, Poprad
Attendance: 70
Referees: Tomislav Vovk, Zdenko Zubak, Carole Delauné

8 August
09:30
Belgium  61–62  Hungary
Scoring by quarter: 14–18, 17–11, 12–16, 18–17
Pts: Emmanuella Mayombo, Caroline Bourlioux (14)
Rebs: Jaleesa Maes (10)
Asts: Emmanuella Mayombo (6)
Pts: Bettina Baksa (15)
Rebs: Dorina Zele (10)
Asts: Bettina Baksa (6)
Sport Hall, Spisska Nova Ves
Attendance: 50
Referees: Igor Dragojevic, Tomislav Vovk, Oskars Lucis
8 August
11:45
Czech Republic  85–58  Latvia
Scoring by quarter: 26–7, 22–14, 15–22, 22–15
Pts: Martina Cepelková (15)
Rebs: Barbora Zoubková (8)
Asts: three players (5)
Pts: Anete Kirsteine (15)
Rebs: Anete Kirsteine, Guna Lagzdina (5)
Asts: Linda Pagrode (8)
Sport Hall, Spisska Nova Ves
Attendance: 70
Referees: Borys Shulga, Uros Obrknezevic, Ervin Koci

Knockout round[edit]

Championship[edit]

Quarter-finals Semi-finals Final
                   
August 6 – Poprad        
  Spain  80
August 7 – Poprad
  Ukraine  68  
  Spain  77
August 6 – Poprad
    Slovenia  46  
  Lithuania  76
August 8 – Poprad
  Slovenia  82  
  Spain  61
August 6 – Poprad
    Italy  66
  Russia  38
August 7 – Poprad
  France  51  
  France  50 Third place
August 6 – Poprad
    Italy  55  
  Italy  64   Slovenia  43
  Sweden  38     France  66
August 8 – Poprad

Quarterfinals[edit]

6 August
13:30
Spain  80–68  Ukraine
Scoring by quarter: 17–20, 19–18, 25–14, 19–16
Pts: Laura Gil (18)
Rebs: Laura Gil (10)
Asts: Queralt Casas (6)
Pts: Alina Iagupova (33)
Rebs: Alina Iagupova (10)
Asts: Alina Iagupova, Mariya Tkach (4)
Aréna Poprad, Poprad
Attendance: 200
Referees: Panagiotis Anastopoulos, Ilona Kucerova, Zdenko Zubak
6 August
15:45
Russia  38–51  France
Scoring by quarter: 7–10, 12–16, 9–12, 10–13
Pts: Alexandra Stolyar, Svetlana Efimova (8)
Rebs: Yulia Stepanova (9)
Asts: three players (1)
Pts: Hélèna Akmouche (12)
Rebs: Eléonore Grossemy, Sabrine Bouzenna (10)
Asts: Sabrine Bouzenna (3)
Aréna Poprad, Poprad
Attendance: 100
Referees: Oskars Lucis, Emin Mogulkoc, Fabiana Nitu
6 August
18:00
Italy  64–38  Sweden
Scoring by quarter: 18–8, 16–16, 16–4, 14–10
Pts: Beatrice Carta (11)
Rebs: four players (5)
Asts: Gaia Gorini (4)
Pts: Alice Nyström (10)
Rebs: Alice Nyström (10)
Asts: Mia Hakim (3)
Aréna Poprad, Poprad
Attendance: 200
Referees: Miguel Anguel Perez Niz, Zoltan Palla, Uros Obrknezevic
6 August
20:15
Lithuania  76–82  Slovenia
Scoring by quarter: 21–20, 17–28, 23–21, 15–13
Pts: Santa Okockyte, Paulina Zaveckaite (17)
Rebs: Paulina Zaveckaite (12)
Asts: three players (3)
Pts: Nika Baric (38)
Rebs: Tjasa Gortnar (5)
Asts: Nika Baric (10)
Aréna Poprad, Poprad
Attendance: 200
Referees: Elena Chernova, Marco Giansanti, Tomasz Kudlicki

Semifinals[edit]

7 August
18:00
Spain  77–46  Slovenia
Scoring by quarter: 16–14, 19–17, 25–10, 17–5
Pts: Elisabet Vivas, Marta Claret (14)
Rebs: Laura Gil (10)
Asts: Mariona Ortiz (5)
Pts: Nika Baric (24)
Rebs: Tina Jakovina (6)
Asts: Eva Rupnik (3)
Aréna Poprad, Poprad
Attendance: 300
Referees: Oskars Lucis, Igor Dragojevic, Emin Mogulkoc
7 August
20:15
France  50–55  Italy
Scoring by quarter: 22–16, 5–8, 9–20, 14–11
Pts: Mélanie Devaux (10)
Rebs: Lucie Barba (15)
Asts: Sabrine Bouzenna, Maissa Radjati (4)
Pts: Francesca Dotto (14)
Rebs: Lucia Morsiani (7)
Asts: Gaia Gorini (3)
Aréna Poprad, Poprad
Attendance: 400
Referees: Panagiotis Anastopoulos, Elena Chernova, Zoltan Palla

Bronze medal game[edit]

8 August
18:00
Slovenia  43–66  France
Scoring by quarter: 13–15, 11–20, 10–17, 9–14
Pts: Tina Jakovina (14)
Rebs: Sandra Jevtovic (6)
Asts: Nika Baric, Eva Rupnik (2)
Pts: Hélèna Akmouche (13)
Rebs: Eléonore Grossemy, Lucie Barba (12)
Asts: Eléonore Grossemy (4)
Aréna Poprad, Poprad
Attendance: 1,000
Referees: Oscar Lefwerth, Marco Giansanti, Shefqet Bekteshi

Final[edit]

8 August
20:15
Spain  61–66  Italy
Scoring by quarter: 15–17, 16–14, 12–19, 18–16
Pts: Marina Delgado (14)
Rebs: Laura Gil, Mariona Ortiz (9)
Asts: Queralt Casas (4)
Pts: Beatrice Carta (17)
Rebs: Gaia Gorini (8)
Asts: Chiara Zanin, Nene Diene (4)
Aréna Poprad, Poprad
Referees: Panagiotis Anastopoulos, Elena Chernova, Emin Mogulkoc

5th–8th playoffs[edit]

Semi-finals Fifth place
August 7 – Poprad
  Ukraine  67  
  Lithuania  73  
 
August 8 – Poprad
      Russia  78
    Lithuania  64
Seventh place
August 7 – Poprad August 8 – Poprad
  Russia  64   Sweden  58
  Sweden  58     Ukraine  78

5th–8th semifinals[edit]

7 August
13:30
Russia  64–58  Sweden
Scoring by quarter: 16–23, 15–10, 19–13, 14–12
Pts: Yulia Poluyanova (19)
Rebs: Alexandra Stolyar, Yulia Poluyanova (5)
Asts: Anastasia Pasynkova (4)
Pts: Amanda Zahui (19)
Rebs: Amanda Zahui (14)
Asts: Amanda Zahui (5)
Aréna Poprad, Poprad
Attendance: 70
Referees: Tomasz Kudlicki, Dragan Kralj, Ilona Kucerova
7 August
15:45
Ukraine  67–73  Lithuania
Scoring by quarter: 21–17, 9–18, 21–12, 16–26
Pts: Alina Iagupova (32)
Rebs: Alina Iagupova, Lyudmyla Naumenko (9)
Asts: Alina Iagupova (7)
Pts: Santa Okockyte (18)
Rebs: Paulina Zaveckaite (12)
Asts: Santa Okockyte (8)
Aréna Poprad, Poprad
Attendance: 100
Referees: Marco Giansanti, Neil Wilkinson, Ervin Koci

7th place playoff[edit]

8 August
13:30
Sweden  58–78  Ukraine
Scoring by quarter: 15–16, 19–23, 15–21, 9–18
Pts: Alina Iagupova (29)
Rebs: Lyudmyla Naumenko (19)
Asts: Alina Iagupova (6)
Pts: Amanda Zahui (16)
Rebs: Amanda Zahui (10)
Asts: Mia Hakim (5)
Aréna Poprad, Poprad
Attendance: 100
Referees: Zoltan Palla, Mindaugas Vecerskis, Fabiana Nitu

5th place playoff[edit]

8 August
15:45
Russia  78–64  Lithuania
Scoring by quarter: 22–14, 23–17, 20–19, 13–14
Pts: Santa Okockyte (18)
Rebs: Laura Svaryte (16)
Asts: four players (2)
Pts: Yulia Stepanova, Svetlana Efimova (19)
Rebs: Yulia Stepanova (8)
Asts: Anastasia Pasynkova (6)
Aréna Poprad, Poprad
Attendance: 100
Referees: Miguel Anguel Perez Niz, Tomasz Kudlicki, Tomislav Vovku

9th–12th playoffs[edit]

Semi-finals Ninth place
August 6 – Spisska Nova Ves
  Slovakia  65  
  Poland  62  
 
August 8 – Spisska Nova Ves
      Slovakia  65
    Turkey  63
Eleventh place
August 6 – Spisska Nova Ves August 8 – Spisska Nova Ves
  Turkey  78   Poland  73
  Serbia  73     Serbia  71

9th–12th semifinals[edit]

6 August
18:00
Slovakia  65–62  Poland
Scoring by quarter: 18–20, 11–14, 17–14, 19–14
Pts: Martina Kissová (18)
Rebs: Martina Kissová (11)
Asts: Noema Brádnanská (6)
Pts: three players (12)
Rebs: Kinga Bandyk (8)
Asts: Magdalena Zietara (4)
Sport Hall, Spisska Nova Ves
Attendance: 800
Referees: Oscar Lefwerth, Tomislav Vovk, Ervin Koci
6 August
20:15
Turkey  78–73 (OT)  Serbia
Scoring by quarter: 21–27, 10–17, 19–15, 15–6, Overtime: 13–8
Pts: Özge Kavurmacıoğlu (21)
Rebs: Özge Kavurmacıoğlu (11)
Asts: Ayşegül Günay (5)
Pts: Snezana Colic (22)
Rebs: Ivana Brajkovic (14)
Asts: Kaja Stankovic (10)
Sport Hall, Spisska Nova Ves
Attendance: 50
Referees: Mindaugas Vecerskis, Carole Delauné, Shefqet Bekteshi

11th place playoff[edit]

8 August
14:00
Poland  73–71  Serbia
Scoring by quarter: 12–17, 18–21, 15–14, 28–19
Pts: Magdalena Zietara (21)
Rebs: Agata Szczepanik (4)
Asts: Magdalena Zietara (6)
Pts: Snezana Colic (25)
Rebs: Ivana Brajkovic (16)
Asts: three players (3)
Sport Hall, Spisska Nova Ves
Attendance: 50
Referees: Neil Wilkinson, Zdenko Zubak, Carole Delauné

9th place playoff[edit]

8 August
16:15
Slovakia  65–63  Turkey
Scoring by quarter: 14–20, 19–14, 19–17, 13–12
Pts: Sabína Oroszová (19)
Rebs: Sabína Oroszová (16)
Asts: Denisa Domiterová, Petra Bartánusová (5)
Pts: Özge Kavurmacıoğlu (17)
Rebs: Özge Kavurmacıoğlu (15)
Asts: Ayşegül Günay (3)
Sport Hall, Spisska Nova Ves
Attendance: 1,500
Referees: Igor Poljansek, Dragan Kralj, Ilona Kucerova

Final standings[edit]

Rank Team Record
Gold medal icon.svg  Italy 9–0
Silver medal icon.svg  Spain 8–1
Bronze medal icon.svg  France 6–3
4th  Slovenia 5–4
5th  Russia 5–3
6th  Lithuania 5–4
7th  Ukraine 4–5
8th  Sweden 3–6
9th  Slovakia 4–4
10th  Turkey 4–4
11th  Poland 2–6
12th  Serbia 1–7
13th  Belgium 4–5
14th  Czech Republic 4–5
15th  Hungary 3–6
16th  Latvia 1–8

Awards[edit]

 2010 FIBA Europe Under-18 Championship for Women Winner 

Italy
Second title
Most Valuable Player
Slovenia Nika Baric

All-Tournament Team

  • Slovenia Nika Baric
  • Spain Queralt Casas
  • Slovakia Martina Kissova
  • Italy Gaia Gorini
  • Spain Laura Gil

Statistical leaders[edit]

External links[edit]