2010 Swiss Cup Basel

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
2010 Swiss Cup Basel
Host city Arlesheim, Switzerland
Arena Curlingzentrum Region Basel, Arlesheim
Dates Oct. 1-4
Winner Germany Andy Kapp
Curling club CC Füssen
Skip Andy Kapp
Third Daniel Herberg
Second Andreas Lang
Lead Markus Messenzehl
Finalist Switzerland Christof Schwaller

The 2010 Swiss Cup Basel was held October 1–4 in Arlesheim, Switzerland. It was one of three events held during Week 4 of the 2010-11 curling season on the World Curling Tour, and the third overall event of the newly dubbed European Curling Champions Tour.

The event format is a 32-team triple knockout with eight teams qualifying into a single-elimination playoff round. The total purse for the event is 45,900 Swiss francs (CHF).

Teams[edit]

Draw[edit]

A Event[edit]

To Quarterfinal 1
                           
           
  Scotland David Murdoch   6
  Switzerland Beno Arnold   4  
  Scotland David Murdoch   10
    Sweden Oskar Eriksson   2  
  Switzerland Thomas Lips   2
  Sweden Oskar Eriksson   7  
  Scotland David Murdoch   2
    Switzerland Patrick Vuille   11  
  Switzerland Patrick Vuille   6
  Germany Daniel Neuner   2  
  Switzerland Patrick Vuille   5
    Switzerland Dominic Märki   4  
  Italy Joel Retornaz   4
  Switzerland Dominic Märki   5  
  Switzerland Patrick Vuille   3
    Switzerland Claudio Pescia   6
  Sweden Niklas Edin   5
  Switzerland Kevin Froidevaux   6  
  Switzerland Kevin Froidevaux   3
    Switzerland J. Longchamp   8  
  France Thomas Dufour   1
  Switzerland J. Longchamp   7  
  Switzerland J. Longchamp   3
    Switzerland Claudio Pescia   6  
  Switzerland Manuel Ruch   7
  Czech Republic Michal Vojtus   6  
  Switzerland Manuel Ruch   2
    Switzerland Claudio Pescia   6  
  Switzerland Claudio Pescia   9
  Norway Thomas Due   5  
To Quarterfinal 4
                           
           
  Germany Andy Kapp   8
  Hungary György Nagy   4  
  Germany Andy Kapp   6
    Switzerland Pascal Hess   3  
  Switzerland Pascal Hess   5
  Netherlands Mark Neeleman   4  
  Germany Andy Kapp   6
    Sweden Per Carlsén   7  
  Scotland Tom Brewster   3
  Switzerland Pascal Eicher   5  
  Switzerland Pascal Eicher   2
    Sweden Per Carlsén   8  
  Sweden Per Carlsén   9
  Switzerland Alexander Attinger   3  
  Sweden Per Carlsén   5
    Switzerland Christof Schwaller   7
  Finland Tomi Rantamäki   5
  Switzerland Peter de Cruz   1  
  Finland Tomi Rantamäki   2
    Norway Thomas Ulsrud   7  
  Norway Thomas Ulsrud   8
  Italy Giorgio Da Rin   4  
  Norway Thomas Ulsrud   4
    Switzerland Christof Schwaller   7  
  Switzerland Christof Schwaller   8
  Czech Republic David Sik   2  
  Switzerland Christof Schwaller   8
    Switzerland B. Werthemann   4  
  Scotland Ally Fraser   5
  Switzerland B. Werthemann   7  

B Event[edit]

To Quarterfinal 2 Match
 Switzerland Beno Arnold 6  
 Switzerland Thomas Lips 5      Switzerland Beno Arnold 6  
 Germany Daniel Neuner 6      Germany Daniel Neuner 5  
 Italy Joel Retornaz 5        Switzerland Beno Arnold 7  
            Germany Andy Kapp 9  
               
               
            Germany Andy Kapp 5
 Sweden Niklas Edin 7        Norway Thomas Ulsrud 4
 France Thomas Dufour 3      Sweden Niklas Edin 7  
 Czech Republic Michal Vojtus 4      Norway Thomas Due 3  
 Norway Thomas Due 6        Sweden Niklas Edin 5   To Quarterfinal 2
            Norway Thomas Ulsrud 7  
                 Germany Andy Kapp 6
                 Switzerland Patrick Vuille 5
      
To Quarterfinal 2 Match
      
               
               
            Switzerland Patrick Vuille 10
 Switzerland Pascal Hess 6        Finland Tomi Rantamäki 4
 Switzerland Pascal Eicher 3      Switzerland Pascal Hess 3
 Finland Tomi Rantamäki 7      Finland Tomi Rantamäki 7    
 Switzerland B. Werthemann 4  
To Quarterfinal 3 Match
 Hungary György Nagy 9  
 Netherlands Mark Neeleman 1      Hungary György Nagy 4  
 Scotland Tom Brewster 6      Scotland Tom Brewster 7  
 Switzerland Alexander Attinger 3        Scotland Tom Brewster 4  
            Scotland David Murdoch 3  
               
               
            Scotland Tom Brewster 6
 Switzerland Peter De Cruz 7        Switzerland J. Longchamp 5
 Italy Giorgio Da Rin 3      Switzerland Peter De Cruz 3  
 Czech Republic David Sik 4      Scotland Ally Fraser 6  
 Scotland Ally Fraser 7        Scotland Ally Fraser 4   To Quarterfinal 3
            Switzerland J. Longchamp 6  
                 Scotland Tom Brewster 7
                 Sweden Per Carlsén 2
      
To Quarterfinal 3 Match
      
               
               
            Sweden Per Carlsén 6
 Sweden Oskar Eriksson 8        Sweden Oskar Eriksson 4
 Switzerland Dominic Märki 7      Sweden Oskar Eriksson 7
 Switzerland Kevin Froidevaux 6      Switzerland Manuel Ruch 6    
 Switzerland Manuel Ruch 8  

C Event[edit]

To Quarterfinal 3
      
          Switzerland Pascal Eicher 2  
 Switzerland Thomas Lips 6      Switzerland Thomas Lips 8  
 Italy Joel Retornaz 4        Switzerland Thomas Lips 6  
            Switzerland B. Werthemann 5  
          Switzerland B. Werthemann 5  
 France Thomas Dufour 1      Czech Republic Michal Vojtus 3  
 Czech Republic Michal Vojtus 6        Switzerland Thomas Lips 6
            Switzerland Patrick Vuille 2
               
               
                 
                 
                    
                    
      
To Quarterfinal 4
      
               
               
            Norway Thomas Ulsrud 6  
            Scotland David Murdoch 3  
          Scotland David Murdoch 8  
          Scotland Ally Fraser 3  
            Norway Thomas Ulsrud 4
            Switzerland Pascal Hess 2
               
               
            Sweden Oskar Eriksson 6  
            Switzerland Pascal Hess 8  
          Switzerland Pascal Hess 6       
 Germany Daniel Neuner 7      Germany Daniel Neuner 5       
 Norway Thomas Due 6  
To Quarterfinal 2
      
               
               
            Finland Tomi Rantamäki 1  
            Switzerland Manuel Ruch 6  
          Switzerland Manuel Ruch 6  
 Hungary György Nagy 4      Switzerland Peter de Cruz 3  
 Switzerland Peter de Cruz 6        Switzerland Manuel Ruch 3
            Sweden Niklas Edin 7
               
               
            Switzerland J. Longchamp 3  
            Sweden Niklas Edin 5  
          Switzerland Beno Arnold 3       
          Sweden Niklas Edin 8       
      
To Quarterfinal 1
      
          Switzerland Dominik Märki 2  
 Netherlands Mark Neeleman 4      Switzerland Alexander Attinger 3  
 Switzerland Alexander Attinger 6        Switzerland Alexander Attinger 6  
            Switzerland Kevin Froidevaux 5  
          Switzerland Kevin Froidevaux 4  
 Italy Giorgio Da Rin 3      Czech Republic David Sik 3  
 Czech Republic David Sik 10        Switzerland Alexander Attinger 7
            Sweden Per Carlsén 4
               
               
                 
                 
                    
                    
      

Playoffs[edit]

Quarter-finals Semi-finals Final
                 
Switzerland Claudio Pescia 4
Switzerland Alexander Attinger 6
Switzerland Alexander Attinger 4
Germany Andy Kapp 6
Germany Andy Kapp 7
Sweden Niklas Edin 2
Germany Andy Kapp 6
Switzerland Christof Schwaller 5
Scotland Tom Brewster 3
Switzerland Thomas Lips 5
Switzerland Thomas Lips 3
Switzerland Christof Schwaller 8
Switzerland Christof Schwaller 6
Norway Thomas Ulsrud 5

Quarterfinals[edit]

Sunday, October 3, 15:45 CET

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Scotland Tom Brewster Hammer (Last Stone First End) 0 1 0 1 0 0 1 0 3
Switzerland Thomas Lips 1 0 1 0 0 2 0 1 5
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Switzerland Christof Schwaller Hammer (Last Stone First End) 2 0 2 0 1 0 0 1 6
Norway Thomas Ulsrud 0 1 0 2 0 0 2 0 5
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Switzerland Claudio Pescia Hammer (Last Stone First End) 0 2 1 0 1 0 0 0 4
Switzerland Alexander Attinger 0 0 0 1 0 2 1 2 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Germany Andy Kapp Hammer (Last Stone First End) 0 2 4 0 1 0 X X 7
Sweden Niklas Edin 0 0 0 1 0 1 X X 2

Semifinals[edit]

Monday, October 4, 08:15 CET

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Switzerland Alexander Attinger 2 0 0 2 0 0 0 X 4
Germany Andy Kapp Hammer (Last Stone First End) 0 0 1 0 2 1 2 X 6
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Switzerland Thomas Lips 0 0 0 2 0 1 0 X 3
Switzerland Christof Schwaller Hammer (Last Stone First End) 1 1 4 0 1 0 1 X 8

Finals[edit]

Monday, October 4, 12:15 CET

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Germany Andy Kapp 0 1 0 4 0 0 0 1 6
Switzerland Christof Schwaller Hammer (Last Stone First End) 0 0 1 0 0 3 1 0 5

Payout[edit]

Place Winnings
Champion CHF 13,000
Runner-up CHF 9,000
Semifinalist CHF 4,500
Quarterfinalist CHF 1,800
Loser of C-Qualifier CHF 800
All other teams CHF 150 per win

External links[edit]