2010 World Allround Speed Skating Championships

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
World Allround Speed Skating Championships
Thialf stadion 2008.jpg
Location Heerenveen, Netherlands
Venue Thialf
Dates 19–21 March 2010
Competitors 48
Medalist men
1st, gold medalist(s) Sven Kramer  NED
2nd, silver medalist(s) Jonathan Kuck  USA
3rd, bronze medalist(s) Håvard Bøkko  NOR
Medalist women
1st, gold medalist(s) Martina Sáblíková  CZE
2nd, silver medalist(s) Kristina Groves  CAN
3rd, bronze medalist(s) Ireen Wüst  NED

The 2010 World Allround Speed Skating Championships were held at the indoor ice rink of the Thialf in Heerenveen, Netherlands on 19, 20 and 21 March 2010.[1][2]

Defending champions were Martina Sáblíková and Sven Kramer. Both succeeded to prolong the title. For Sáblíková it became her second world allround title. Kramer became world allround champion for the fourth time, he is the first person to do so four times in a row.[3] Other world allround champions to win four titles are Ivar Ballangrud and Rintje Ritsma, and only Oscar Mathisen and Clas Thunberg won five times (see Number of World Allround Speed Skating Championships per person).

Jonathan Kuck who became second was the big surprise of the tournament. This 20-year-old former short track skater got 149.558 points which was his PB. Kuck won the 1500 metres and became first in the overall lead.[4] Kuck could skate 5 seconds slower at the 10000 metres to become world allround champion. In the beginning of the 10000 metres he attacked the time Kramer had set in the race before, but in the second half of the race he could not maintain this time schedule.[5]

Men's championships[edit]

Day 1[edit]

500 metres[edit]

Place Athlete Country Time
1st, gold medalist(s) Konrad Niedźwiedzki  Poland 35.68
2nd, silver medalist(s) Joel Eriksson  Sweden 36.25
3rd, bronze medalist(s) Jonathan Kuck  United States 36.31 PB
4 Matteo Anesi  Italy 36.36
5 Trevor Marsicano  United States 36.40
6 Sven Kramer  Netherlands 36.45
Lucas Makowsky  Canada 36.45
8 Zbigniew Bródka  Poland 36.61 PB
9 Jan Blokhuijsen  Netherlands 36.62
Håvard Bøkko  Norway 36.62
11 Mathieu Giroux  Canada 36.65
12 Ivan Skobrev  Russia 36.78
13 Ted-Jan Bloemen  Netherlands 36.87 PB
14 Jeff Kitura  Canada 36.90
15 Wouter olde Heuvel  Netherlands 36.95
16 Luca Stefani  Italy 37.28
17 Johan Röjler  Sweden 37.30
18 Justin Warsylewicz  Canada 37.50
19 Hiroki Hirako  Japan 37.88
20 Sverre Haugli  Norway 38.10
21 Patrick Beckert  Germany 38.13
22 Shane Dobbin  New Zealand 38.41
23 Marco Weber  Germany 38.54
24 Joshua Lose  Australia 39.22

5000 metres[edit]

Place Athlete Country Time
1st, gold medalist(s) Sven Kramer  Netherlands 6:19.63
2nd, silver medalist(s) Håvard Bøkko  Norway 6:21.08
3rd, bronze medalist(s) Ted-Jan Bloemen  Netherlands 6:23.41
4 Jonathan Kuck  United States 6:23.47
5 Ivan Skobrev  Russia 6:23.88
6 Sverre Haugli  Norway 6:26.03
7 Jan Blokhuijsen  Netherlands 6:27.68
8 Wouter olde Heuvel  Netherlands 6:29.45
9 Shane Dobbin  New Zealand 6:30.64
10 Trevor Marsicano  United States 6:32.79
11 Lucas Makowsky  Canada 6:35.06
12 Marco Weber  Germany 6:36.88
13 Hiroki Hirako  Japan 6:36.94
14 Patrick Beckert  Germany 6:37.05
15 Johan Röjler  Sweden 6:41.14
16 Mathieu Giroux  Canada 6:41.33
17 Joel Eriksson  Sweden 6:41.53
18 Luca Stefani  Italy 6:42.19
19 Matteo Anesi  Italy 6:42.52
20 Zbigniew Bródka  Poland 6:42.95
21 Justin Warsylewicz  Canada 6:44.42
22 Konrad Niedźwiedzki  Poland 6:48.95
23 Jeff Kitura  Canada 6:56.52
24 Joshua Lose  Australia 7:02.12

Day 2[edit]

1500 metres[edit]

Place Athlete Country Time
1st, gold medalist(s) Jonathan Kuck  United States 1:45.36 PB
2nd, silver medalist(s) Lucas Makowsky  Canada 1:46.15
3rd, bronze medalist(s) Trevor Marsicano  United States 1:46.70
4 Sven Kramer  Netherlands 1:46.83
5 Konrad Niedźwiedzki  Poland 1:47.19
6 Håvard Bøkko  Norway 1:47.68
7 Ted-Jan Bloemen  Netherlands 1:47.85
8 Wouter olde Heuvel  Netherlands 1:47.89
9 Matteo Anesi  Italy 1:47.95
10 Jan Blokhuijsen  Netherlands 1:48.00
11 Mathieu Giroux  Canada 1:48.09
12 Sverre Haugli  Norway 1:48.22
13 Zbigniew Bródka  Poland 1:48.62
14 Joel Eriksson  Sweden 1:49.15
15 Jeff Kitura  Canada 1:49.66
16 Luca Stefani  Italy 1:49.78
17 Johan Röjler  Sweden 1:49.86
18 Justin Warsylewicz  Canada 1:50.37
19 Patrick Beckert  Germany 1:50.56 PB
20 Shane Dobbin  New Zealand 1:51.20
21 Marco Weber  Germany 1:52.63
22 Hiroki Hirako  Japan 1:54.09
23 Ivan Skobrev  Russia 1:58.87
Joshua Lose  Australia DNS

Day 3[edit]

10000 metres[edit]

Place Athlete Country Time
1st, gold medalist(s) Sven Kramer  Netherlands 12:57.97
2nd, silver medalist(s) Håvard Bøkko  Norway 13:12.13
3rd, bronze medalist(s) Ted-Jan Bloemen  Netherlands 13:13.56
4 Jonathan Kuck  United States 13:15.62 PB
5 Sverre Haugli  Norway 13:18.39
6 Jan Blokhuijsen  Netherlands 13:25.97 PB
7 Shane Dobbin  New Zealand 13:30.30 PB
8 Wouter olde Heuvel  Netherlands 13:32.27
9 Trevor Marsicano  United States 13:38.11
10 Lucas Makowsky  Canada 13:54.63
11 Matteo Anesi  Italy 14:08.40
12 Konrad Niedźwiedzki  Poland 14:10.78

Results[edit]

Place Athlete Country 500 m 5000 m 1500 m 10000 m Points
1st, gold medalist(s) Sven Kramer  Netherlands 36.45 (6) 6:19.63 (1) 1:46.83 (4) 12:57.97 (1) 148.921
2nd, silver medalist(s) Jonathan Kuck  United States 36.31 (3) 6:23.47 (4) 1:45.36 (1) 13:15.62 (4) 149.558
3rd, bronze medalist(s) Håvard Bøkko  Norway 36.62 (9) 6:21.08 (2) 1:47.68 (6) 13:12.13 (2) 150.227
4 Ted-Jan Bloemen  Netherlands 36.87 (13) 6:23.41 (3) 1:47.85 (7) 13:13.56 (3) 150.839
5 Jan Blokhuijsen  Netherlands 36.62 (9) 6:27.68 (7) 1:48.00 (10) 13:25.97 (6) 151.686
6 Trevor Marsicano  United States 36.40 (5) 6:32.79 (10) 1:46.70 (3) 13:38.11 (9) 152.150
7 Wouter olde Heuvel  Netherlands 36.95 (15) 6:29.45 (8) 1:47.89 (8) 13:32.27 (8) 152.471
8 Sverre Haugli  Norway 38.10 (20) 6:26.03 (6) 1:48.22 (12) 13:18.39 (5) 152.695
9 Lucas Makowsky  Canada 36.45 (6) 6:35.06 (11) 1:46.15 (2) 13:54.63 (10) 153.070
10 Konrad Niedźwiedzki  Poland 35.68 (1) 6:48.95 (22) 1:47.19 (5) 14:10.78 (12) 154.844
11 Matteo Anesi  Italy 36.36 (4) 6:42.52 (19) 1:47.95 (9) 14:08.40 (11) 155.015
12 Shane Dobbin  New Zealand 38.41 (22) 6:30.64 (9) 1:51.20 (20) 13:30.30 (7) 155.055
NQ13 Joel Eriksson  Sweden 36.25 (2) 6:41.53 (17) 1:49.15 (14) 112.786
NQ14 Mathieu Giroux  Canada 36.65 (11) 6:41.33 (16) 1:48.09 (11) 112.813
NQ15 Zbigniew Bródka  Poland 36.61 (8) 6:42.95 (20) 1:48.62 (13) 113.111
NQ16 Johan Röjler  Sweden 37.30 (17) 6:41.14 (15) 1:49.86 (17) 114.034
NQ17 Luca Stefani  Italy 37.28 (16) 6:42.19 (18) 1:49.78 (16) 114.092
NQ18 Patrick Beckert  Germany 38.13 (21) 6:37.05 (14) 1:50.56 (19) 114.688
NQ19 Justin Warsylewicz  Canada 37.50 (18) 6:44.42 (21) 1:50.37 (18) 114.732
NQ20 Ivan Skobrev  Russia 36.78 (12) 6:23.88 (5) 1:58.87 (23) RET 114.791
NQ21 Jeff Kitura  Canada 36.90 (14) 6:56.52 (23) 1:49.66 (15) 115.105
NQ22 Hiroki Hirako  Japan 37.88 (19) 6:36.94 (13) 1:54.09 (22) 115.604
NQ23 Marco Weber  Germany 38.54 (23) 6:36.88 (12) 1:52.63 (21) 115.771
NQ24 Joshua Lose  Australia 39.22 (24) 7:02.12 (24) DNS 81.432

NQ = Not qualified for the 10000 m (only the best 12 are qualified)
DNS = Did not start.
RET = Retreated before the lottery of the 10000 m and so Matteo Anesi became qualified.

Women's championships[edit]

Day 2[edit]

500 metres[edit]

Place Athlete Country Time
1st, gold medalist(s) Yekaterina Shikhova  Russia 38.83
2nd, silver medalist(s) Yekaterina Lobysheva  Russia 39.15
3rd, bronze medalist(s) Karolína Erbanová  Czech Republic 39.31
4 Kristina Groves  Canada 39.42
5 Hege Bøkko  Norway 39.46 PB
6 Ireen Wüst  Netherlands 39.54
7 Anna Ringsred  United States 39.91
8 Katarzyna Bachleda-Curuś  Poland 40.10
9 Brittany Schussler  Canada 40.17
10 Elma de Vries  Netherlands 40.17
11 Martina Sáblíková  Czech Republic 40.25
12 Jorien Voorhuis  Netherlands 40.29
13 Jilleanne Rookard  United States 40.31
14 Maki Tabata  Japan 40.37
15 Daniela Anschütz-Thoms  Germany 40.48
16 Diane Valkenburg  Netherlands 40.52
17 Cindy Klassen  Canada 40.63
18 Shiho Ishizawa  Japan 40.83
19 Maren Haugli  Norway 41.06
20 Mari Hemmer  Norway 41.08
21 Masako Hozumi  Japan 41.36
22 Nicole Garrido  Canada 41.65
23 Park Do-yeong  South Korea 41.72
24 Stephanie Beckert  Germany 42.71

3000 metres[edit]

Place Athlete Country Time
1st, gold medalist(s) Martina Sáblíková  Czech Republic 4:03.59
2nd, silver medalist(s) Ireen Wüst  Netherlands 4:05.10
3rd, bronze medalist(s) Stephanie Beckert  Germany 4:05.62
4 Kristina Groves  Canada 4:05.98
5 Daniela Anschütz-Thoms  Germany 4:06.82
6 Jilleanne Rookard  United States 4:07.39
7 Jorien Voorhuis  Netherlands 4:08.27
8 Maren Haugli  Norway 4:08.58
9 Diane Valkenburg  Netherlands 4:09.08
10 Cindy Klassen  Canada 4:11.42
11 Elma de Vries  Netherlands 4:11.72
12 Brittany Schussler  Canada 4:11.94
13 Mari Hemmer  Norway 4:12.22
14 Masako Hozumi  Japan 4:14.27
15 Yekaterina Shikhova  Russia 4:14.48
16 Hege Bøkko  Norway 4:14.90 PB
17 Park Do-yeong  South Korea 4:14.96
18 Maki Tabata  Japan 4:15.20
19 Shiho Ishizawa  Japan 4:15.31
20 Nicole Garrido  Canada 4:15.51
21 Yekaterina Lobysheva  Russia 4:16.37
22 Anna Ringsred  United States 4:19.45
23 Katarzyna Bachleda-Curuś  Poland 4:19.60
24 Karolína Erbanová  Czech Republic 4:23.16

Day 3[edit]

1500 metres[edit]

Place Athlete Country Time
1st, gold medalist(s) Kristina Groves  Canada 1:56.64
2nd, silver medalist(s) Ireen Wüst  Netherlands 1:56.86
3rd, bronze medalist(s) Martina Sáblíková  Czech Republic 1:57.23
4 Daniela Anschütz-Thoms  Germany 1:58.04
5 Diane Valkenburg  Netherlands 1:58.10
6 Brittany Schussler  Canada 1:58.28
7 Yekaterina Shikhova  Russia 1:58.57
8 Jorien Voorhuis  Netherlands 1:58.97
9 Hege Bøkko  Norway 1:59.01
10 Jilleanne Rookard  United States 1:59.13
11 Anna Ringsred  United States 1:59.18
12 Karolína Erbanová  Czech Republic 1:59.49
13 Yekaterina Lobysheva  Russia 1:59.72
14 Maki Tabata  Japan 1:59.84
15 Katarzyna Bachleda-Curuś  Poland 2:00.11
16 Cindy Klassen  Canada 2:00.26
17 Maren Haugli  Norway 2:01.37
18 Mari Hemmer  Norway 2:01.89
19 Stephanie Beckert  Germany 2:02.21
20 Masako Hozumi  Japan 2:02.33
21 Elma de Vries  Netherlands 2:03.04
22 Shiho Ishizawa  Japan 2:03.09
23 Park Do-yeong  South Korea 2:04.23
24 Nicole Garrido  Canada 2:04.40

5000 metres[edit]

Place Athlete Country Time
1st, gold medalist(s) Martina Sáblíková  Czech Republic 6:50.98
2nd, silver medalist(s) Stephanie Beckert  Germany 6:55.30
3rd, bronze medalist(s) Daniela Anschütz-Thoms  Germany 6:59.93
4 Kristina Groves  Canada 7:02.16
5 Maren Haugli  Norway 7:03.13
6 Jilleanne Rookard  United States 7:06.94
7 Ireen Wüst  Netherlands 7:07.63
8 Jorien Voorhuis  Netherlands 7:09.80
9 Cindy Klassen  Canada 7:11.03
10 Diane Valkenburg  Netherlands 7:11.96
11 Brittany Schussler  Canada 7:13.68
12 Yekaterina Shikhova  Russia 7:20.69

Results[edit]

Place Athlete Country 500 m 3000 m 1500 m 5000 m Points
1st, gold medalist(s) Martina Sáblíková  Czech Republic 40.25 (11) 4:03.59 (1) 1:57.23 (3) 6:50.98 (1) 161.022
2nd, silver medalist(s) Kristina Groves  Canada 39.42 (4) 4:05.98 (4) 1:56.64 (1) 7:02.16 (4) 161.512
3rd, bronze medalist(s) Ireen Wüst  Netherlands 39.54 (6) 4:05.10 (2) 1:56.86 (2) 7:07.63 (7) 162.106
4 Daniela Anschütz-Thoms  Germany 40.48 (15) 4:06.82 (5) 1:58.04 (4) 6:59.93 (3) 162.955
5 Jilleanne Rookard  United States 40.31 (13) 4:07.39 (6) 1:59.13 (10) 7:06.94 (6) 163.945
6 Jorien Voorhuis  Netherlands 40.29 (12) 4:08.27 (7) 1:58.97 (8) 7:09.80 (8) 164.304
7 Diane Valkenburg  Netherlands 40.52 (16) 4:09.08 (9) 1:58.10 (5) 7:11.96 (10) 164.595
8 Yekaterina Shikhova  Russia 38.83 (1) 4:14.48 (15) 1:58.57 (7) 7:20.69 (12) 164.835
9 Brittany Schussler  Canada 40.17 (9) 4:11.94 (12) 1:58.28 (6) 7:13.68 (11) 164.954
10 Maren Haugli  Norway 41.06 (19) 4:08.58 (8) 2:01.37 (17) 7:03.13 (5) 165.259
11 Cindy Klassen  Canada 40.63 (17) 4:11.42 (10) 2:00.26 (16) 7:11.03 (9) 165.722
12 Stephanie Beckert  Germany 42.71 (24) 4:05.62 (3) 2:02.21 (19) 6:55.30 (2) 165.912
NQ13 Hege Bøkko  Norway 39.46 (5) 4:14.90 (16) 1:59.01 (9) 121.613
NQ14 Yekaterina Lobysheva  Russia 39.15 (2) 4:16.37 (21) 1:59.72 (13) 121.784
NQ15 Maki Tabata  Japan 40.37 (14) 4:15.20 (18) 1:59.84 (14) 122.849
NQ16 Anna Ringsred  United States 39.91 (7) 4:19.45 (22) 1:59.18 (11) 122.877
NQ17 Karolína Erbanová  Czech Republic 39.31 (3) 4:23.16 (24) 1:59.49 (12) 123.000
NQ18 Elma de Vries  Netherlands 40.17 (9) 4:11.72 (11) 2:03.04 (21) 123.136
NQ19 Katarzyna Bachleda-Curuś  Poland 40.10 (8) 4:19.60 (23) 2:00.11 (15) 123.402
NQ20 Mari Hemmer  Norway 41.08 (20) 4:12.22 (13) 2:01.89 (18) 123.746
NQ21 Shiho Ishizawa  Japan 40.83 (18) 4:15.31 (19) 2:03.09 (22) 124.411
NQ22 Masako Hozumi  Japan 41.36 (21) 4:14.27 (14) 2:02.33 (20) 124.514
NQ23 Park Do-yeong  South Korea 41.72 (23) 4:14.96 (17) 2:04.23 (23) 125.623
NQ24 Nicole Garrido  Canada 41.65 (22) 4:15.51 (20) 2:04.40 (24) 125.701

NQ = Not qualified for the 5000 m (only the best 12 are qualified)

Rules[edit]

All 24 participating skaters are allowed to skate the first three distances; 12 skaters may take part on the fourth distance. These 12 skaters are determined by taking the standings on the longest of the first three distances, as well as the samalog standings after three distances, and comparing these lists as follows:

  1. Skaters among the top 12 on both lists are qualified.
  2. To make up a total of 12, skaters are then added in order of their best rank on either list. Samalog standings take precedence over the longest-distance standings in the event of a tie.

References[edit]

  1. ^ "Essent ISU WK Allround; Heerenveen; 19, 20 en 21 maart 2010". KNSB. Archived from the original on 22 March 2010. Retrieved 2010-03-22. 
  2. ^ "Essent ISU World Allround Championships 2010". ISU. Archived from the original on 22 March 2010. Retrieved 2010-03-22. 
  3. ^ "World Speedskating Championships". Toronto Sun. 2010-03-21. Retrieved 2010-03-22. 
  4. ^ "Jonathan Kuck wins 1,500 meters at World Allrounds". Boston Herald. 2010-03-21. Retrieved 2010-03-22. 
  5. ^ "Essent ISU World Allround Speed Skating Championships 2010". ISU. 2010-03-21. Archived from the original on 27 March 2010. Retrieved 2010-03-22. 

See also[edit]