2013 Central American and Caribbean Championships in Athletics – Results

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search

These are the results of the 2013 Central American and Caribbean Championships in Athletics which took place on July 5–7 in Morelia, Mexico.

Men's results[edit]

100 meters[edit]

200 meters[edit]

400 meters[edit]

800 meters[edit]

Rank Name Nationality Time Notes
1st, gold medalist(s) Andy González  Cuba 1:49.54
2nd, silver medalist(s) Ricardo Cunningham  Jamaica 1:49.97
3rd, bronze medalist(s) Jowayne Hibbert  Jamaica 1:50.10
4 James Eichberger  Mexico 1:50.13
5 José Alberto Beras  Dominican Republic 1:50.25
6 Aaron Evans  Bermuda 1:50.88
7 César Belman  Mexico 1:51.86
8 Masai Jeffers  Saint Kitts and Nevis 1:55.09

1500 meters[edit]

Rank Name Nationality Time Notes
1st, gold medalist(s) Christopher Sandoval  Mexico 3:52.94
2nd, silver medalist(s) Fabián Guerrero  Mexico 3:53.53
3rd, bronze medalist(s) José Alberto Beras  Dominican Republic 4:02.61
4 DeLohnni Nicol-Samuel  Saint Vincent and the Grenadines 4:06.82
5 Alvaro Abreu  Dominican Republic 4:17.14

5000 meters[edit]

Rank Name Nationality Time Notes
1st, gold medalist(s) Juan Luis Barrios  Mexico 14:08.19
2nd, silver medalist(s) Fabián Guerrero  Mexico 14:48.94
3rd, bronze medalist(s) Alfredo Arévalo  Guatemala 15:22.23
4 Jeremías Saloj  Guatemala 15:22.24
5 Denzil Ramirez  Trinidad and Tobago 16:26.17
6 Elliot Mason  Antigua and Barbuda 16:53.84

10,000 meters[edit]

Rank Name Nationality Time Notes
1st, gold medalist(s) Juan Carlos Romero  Mexico 30:11.84
2nd, silver medalist(s) Sergio Pedraza  Mexico 30:16.76
3rd, bronze medalist(s) Alfredo Arévalo  Guatemala 32:23.55
4 Richard Jones  Trinidad and Tobago 35:08.93
5 Curtis Cox  Trinidad and Tobago 35:24.13
6 Daniel Vargas*  Mexico 30:24.24 [1]
6 Tomas Luna*  Mexico 30:46.91 [1]
6 Jeremías Saloj*  Guatemala 31:53.10 [1]
6 Luis Rivera*  Puerto Rico 32:08.28 [1]
7 Yeisel Cintrón  Puerto Rico DNF

110 meters hurdles[edit]

400 meters hurdles[edit]

3000 meters steeplechase[edit]

Rank Name Nationality Time Notes
1st, gold medalist(s) Javier Quintana  Mexico 9:17.56
2nd, silver medalist(s) Luis Enrique Ibarra  Mexico 9:27.92
3rd, bronze medalist(s) Álvaro Abreu  Dominican Republic 9:42.51
4 Miguel Ángel Chan  Guatemala 9:54.85

4 × 100 meters relay[edit]

Heats

Rank Heat Nation Competitors Time Notes
1 2  Bahamas 38.92 Q
2 1  Trinidad and Tobago 39.03 Q
3 1  Jamaica 39.15 Q
4 1  Barbados 39.18 Q
5 2  Puerto Rico 39.38 Q
6 2  Saint Kitts and Nevis 39.68 Q
7 1  Mexico 40.05 q
8 2  Cayman Islands 40.27 q

Final

Rank Nation Competitors Time Notes
1st, gold medalist(s)  Bahamas Adrian Griffith, Jamial Rolle, Trevorvano Mackey, Shavez Hart 38.77 NR
2nd, silver medalist(s)  Jamaica Oshane Bailey, Andrew Fisher, Jermaine Brown, Jason Livermore 38.86
3rd, bronze medalist(s)  Trinidad and Tobago Jamol James, Ayodele Taffe, Jereem Richards, Emmanuel Callender 39.26
4  Barbados Nicholas Deshong, Levi Cadogan, Shane Brathwaite, Andrew Hinds 39.56
5  Puerto Rico Enrique Llanos, Miguel López, Carlos Rodríguez, Christian Reeves 39.72
6  Saint Kitts and Nevis Allistar Clarke, Jason Rogers, Antoine Adams, Delwayne Delaney 39.82
7  Mexico César Ramírez, Juan Carlos Alanis, Julián Tamez, Alexis Viera 40.49
8  Cayman Islands Rhymeich Adolphus, David Hamil, Carl Morgan, Tyrell Cuffy 40.63

4 × 400 meters relay[edit]

Rank Nation Competitors Time Notes
1st, gold medalist(s)  Trinidad and Tobago Renny Quow, Emmanuel Mayers, Machel Cedenio, Jarrin Solomon 3:02.19
2nd, silver medalist(s)  Bahamas Latoy Williams, O'Jay Ferguson, Jeffery Gibson, Wesley Neymour 3:02.66
3rd, bronze medalist(s)  Dominican Republic Arismendy Peguero, Gustavo Cuesta, Félix Sánchez, Luguelín Santos 3:02.82
4  Cuba Noel Ruíz, Orestes Rodríguez, Yoandys Lescay, Raidel Acea 3:03.17
5  Jamaica Allodin Fothergill, Dane Hyatt, Dwayne Barret, Omar Johnson 3:03.69
6  Costa Rica Jarlex Lynch, Gary Robinson, Gerald Drummond, Nery Brenes 3:08.77 NR
7  Mexico Orlando García, José de Jesús Fraire, Oscar Ramírez, José Fernando Martínez 3:10.38
8  Puerto Rico Héctor Carrasquillo, Eric Alejandro, Félix Martínez, Carlos Rodríguez 3:12.15

20 kilometers walk[edit]

Rank Name Nationality Time Notes
1st, gold medalist(s) Jorge Alejandro Martínez  Mexico 1:27:17
2nd, silver medalist(s) Julio César Salazar  Mexico 1:29:51
3rd, bronze medalist(s) Allan Segura  Costa Rica 1:39:14
4 Salvador Mira  El Salvador 1:42:44

High jump[edit]

Rank Name Nationality Result Notes
1st, gold medalist(s) Darrell Garwood  Jamaica 2.22
2nd, silver medalist(s) Jamal Wilson  Bahamas 2.22
3rd, bronze medalist(s) Arturo Abascal  Mexico 2.10
4 Domanique Missick  Turks and Caicos Islands 2.10
4 Brendan Williams  Dominica 2.10
6 Enrique Esquer  Mexico 2.00
7 Keron Stoute  British Virgin Islands 1.95
8 Donald Thomas  Bahamas NM
9 Ryan Ingraham*  Bahamas 2.25 [1]

Pole vault[edit]

Rank Name Nationality Result Notes
1st, gold medalist(s) Raúl Ríos  Mexico 5.10
2nd, silver medalist(s) Víctor Castillero  Mexico 4.80
3rd, bronze medalist(s) Jorge Montes  Dominican Republic 4.65
4 Yeisel Cintrón  Puerto Rico 4.65

Long jump[edit]

Rank Name Nationality Result Notes
1st, gold medalist(s) Alberto Álvarez  Mexico 7.85
2nd, silver medalist(s) Eddy Florian  Dominican Republic 7.80
3rd, bronze medalist(s) Kiron Blaise  Trinidad and Tobago 7.73
4 Jermaine Jackson  Jamaica 7.72
5 Nicholas Gordon  Jamaica 7.59
6 Rudon Bastian  Bahamas 7.55
7 Abraham Rodríguez  Mexico 7.31
8 Jason Castro  Honduras 7.30
9 Bavon Sylvain  Dominica 7.11
10 David Registe  Dominica 7.02
11 Dwain Herbert  Trinidad and Tobago 6.99
12 Charles Graves  Barbados NM
12 Carl Morgan  Cayman Islands NM

Triple jump[edit]

Rank Name Nationality Result Notes
1st, gold medalist(s) Yordanys Durañona  Dominica 16.45
2nd, silver medalist(s) Alberto Álvarez  Mexico 16.39
3rd, bronze medalist(s) Christopher Hercules  Trinidad and Tobago 16.00
4 Kiron Blaise  Trinidad and Tobago 15.82
5 Jair Cadenas  Mexico 15.75
6 Wilbert Walker  Jamaica 15.73
7 Cameron Parker  Bahamas 15.67
8 Jason Castro  Honduras 15.16
9 Charles Graves  Barbados 15.09

Shot put[edit]

Rank Name Nationality Result Notes
1st, gold medalist(s) O'Dayne Richards  Jamaica 20.97 CR
2nd, silver medalist(s) Josué Santana  Mexico 17.74
3rd, bronze medalist(s) Mario Cota  Mexico 17.67
4 Akeem Stewart  Trinidad and Tobago 17.12
5 Luis Folgar  Guatemala 15.32
6 Miguel Estrada  Guatemala 14.26

Discus throw[edit]

Rank Name Nationality Result Notes
1st, gold medalist(s) Chad Wright  Jamaica 60.79
2nd, silver medalist(s) Mario Cota  Mexico 58.58
3rd, bronze medalist(s) Quincy Wilson  Trinidad and Tobago 55.83
4 Rafael Ochoa  Mexico 50.66
5 Dillon Simon  Dominica 49.36
6 Ever Acajabón  Guatemala 40.17

Hammer throw[edit]

Rank Name Nationality Result Notes
1st, gold medalist(s) Roberto Sawyers  Costa Rica 68.92
2nd, silver medalist(s) Diego del Real  Mexico 65.35
3rd, bronze medalist(s) Diego Berríos  Guatemala 61.88
4 José Gatica  Mexico 61.19
5 Wilfredo de Jesús  Puerto Rico 59.22
6 Alexis Figueroa  Puerto Rico 57.80

Javelin throw[edit]

Rank Name Nationality Result Notes
1st, gold medalist(s) Carlos Armenta  Mexico 72.49
2nd, silver medalist(s) Alexander Pascal  Cayman Islands 71.85
3rd, bronze medalist(s) José Lagunes  Mexico 69.64
4 Emron Gibbs  Grenada 68.12
5 Orrin Powell  Jamaica 67.10

Decathlon[edit]

  The highest mark recorded in each event is highlighted in yellow
Rank Athlete Nationality 100m LJ SP HJ 400m 110m H DT PV JT 1500m Points Notes
1st, gold medalist(s) Rodrigo Sagaón  Mexico 11.23w 6.41 11.77 1.80 48.94 15.64 39.17 4.50 56.48 4:57.59 7011
2nd, silver medalist(s) Jorge Rivera  Mexico 11.60w 6.65 12.18 2.01 50.69 15.72 39.83 4.30 45.89 5:22.03 6773
3rd, bronze medalist(s) Josué Louis  Haiti 11.24w 7.00 12.63 2.04 52.61 14.48 38.28 2.70 53.43 5:41.43 6619
4 Juan de la Cruz  Dominican Republic 11.44w 6.36 12.39 1.89 50.87 15.49 29.74 4.10 48.12 5:05.09 6528

Women's results[edit]

100 meters[edit]

200 meters[edit]

400 meters[edit]

800 meters[edit]

Rank Name Nationality Time Notes
1st, gold medalist(s) Natoya Goule  Jamaica 2:02.02
2nd, silver medalist(s) Simoya Campbell  Jamaica 2:03.08
3rd, bronze medalist(s) Rose Mary Almanza  Cuba 2:03.10
4 Gabriela Medina  Mexico 2:03.11
5 Teshon Adderley  Bahamas 2:06.65
6 Gladys Landaverde  El Salvador 2:10.46
7 Verónica Cibrian  Mexico 2:11.39
8 Michelle López  Puerto Rico 2:12.00
9 Jocelyn Keen  Dominican Republic 2:14.87
10 Dominique Williams  Trinidad and Tobago 2:17.45

1500 meters[edit]

Rank Name Nationality Time Notes
1st, gold medalist(s) Brenda Flores  Mexico 4:27.55
2nd, silver medalist(s) Adriana Muñoz  Cuba 4:31.79
3rd, bronze medalist(s) Alejandra Silis  Mexico 4:32.06
4 María Mancebo  Dominican Republic 4:39.36
5 Jocelyn Keen  Dominican Republic 5:00.88
6 Tamika Williams  Bermuda 5:04.14

5000 meters[edit]

Rank Name Nationality Time Notes
1st, gold medalist(s) Marisol Romero  Mexico 16:04.93
2nd, silver medalist(s) Brenda Flores  Mexico 17:11.89
3rd, bronze medalist(s) Élida Hernández  Guatemala 18:17.55
4 Xiomara Barrera  El Salvador 18:47.82

10,000 meters[edit]

Rank Name Nationality Time Notes
1st, gold medalist(s) Kathia García  Mexico 35:19.92
2nd, silver medalist(s) Daniela Alonso  Mexico 36:05.94
3rd, bronze medalist(s) Élida Hernández  Guatemala 37:44.35
4 Dina Cruz  Guatemala 37:56.75
5 Xiomara Barrera  El Salvador 39:45.01
7 Martha Vázquez*  Mexico 35:49.23 [1]
7 Violeta Gómez*  Mexico 37:14.57 [1]

100 meters hurdles[edit]

Wind: -1.5 m/s

Rank Name Nationality Time Notes
1st, gold medalist(s) Monique Morgan  Jamaica 13.25
2nd, silver medalist(s) Kierre Beckles  Barbados 13.37
3rd, bronze medalist(s) Lavonne Idlette  Dominican Republic 13.41
4 Aleesha Barber  Trinidad and Tobago 13.44
5 Indira Spence  Jamaica 13.49
6 Alejandra Cárdenas  Mexico 13.97
7 Georgina Tamez  Mexico 13.97

400 meters hurdles[edit]

Rank Name Nationality Time Notes
1st, gold medalist(s) Danielle Dowie  Jamaica 56.39
2nd, silver medalist(s) Sharolyn Scott  Costa Rica 57.74
3rd, bronze medalist(s) Zudikey Rodríguez  Mexico 58.12
4 Fabiola Juárez  Mexico 1:00.76

3000 meters steeplechase[edit]

Rank Name Nationality Time Notes
1st, gold medalist(s) Azucena Ríos  Mexico 10:56.55
2nd, silver medalist(s) María Mancebo  Dominican Republic 11:09.21
3rd, bronze medalist(s) Elisa Hernández  Mexico 11:20.28
4 Evonne Marroquín  Guatemala 12:18.06
5 Ashley Berry  Bermuda DNF

4 × 100 meters relay[edit]

Rank Nation Competitors Time Notes
1st, gold medalist(s)  Jamaica Elaine Thompson, Nadine Palmer, Aleen Bailey, Sheri-Ann Brooks 43.58
2nd, silver medalist(s)  Trinidad and Tobago Kamaria Durant, Kai Selvon, Reyare Thomas, Michelle-Lee Ahye 43.67
3rd, bronze medalist(s)  Bahamas Tyla Carter, Cache Armbrister, Debbie Ferguson-McKenzie, Nivea Smith 44.08
4  Dominican Republic Marielis Sánchez, Fany Chalas, Marleny Mejía, Margarita Manzueta 44.12
5  Mexico Mayra Hermosillo, Isabel Franz, Melissa Flores, Iza Daniela Flores 45.72
6  British Virgin Islands Britney Wattley, Karene King, Ashley Kelly, Chantel Malone DNF

4 × 400 meters relay[edit]

Rank Nation Competitors Time Notes
1st, gold medalist(s)  Trinidad and Tobago Shawna Fermin, Sparkle McKnight, Ramona Modeste, Alena Brooks 3:30.64 NR
2nd, silver medalist(s)  Mexico Mariel Espinosa, Zudikey Rodríguez, Claudia Soberanes, Gabriela Medina 3:34.52
3rd, bronze medalist(s)  Bahamas Shakeithra Henfield, Lanece Clarke, Miriam Byfield, Amara Jones 3:36.41
4  Puerto Rico Grace Claxton, Carol Rodríguez, Genoiska Cancel, Michelle López 3:38.13
5  Jamaica Bobby-Gaye Wilkins, Chrisann Gordon, Natoya Goule, Kayon Robinson DQ

10,000 meters walk[edit]

Rank Name Nationality Time Notes
1st, gold medalist(s) María Guadalupe González  Mexico 47:48.30
2nd, silver medalist(s) Milangela Rosales  Venezuela 49:27.10
3rd, bronze medalist(s) Zayra Jáuregui  Mexico 50:00.90
4 Cristina López  El Salvador 52:23.40

High jump[edit]

Rank Name Nationality Result Notes
1st, gold medalist(s) Levern Spencer  Saint Lucia 1.95 CR
2nd, silver medalist(s) Jeanelle Scheper  Saint Lucia 1.92
3rd, bronze medalist(s) Saniel Atkinson-Grier  Jamaica 1.84
4 Romary Rifka  Mexico 1.78
5 Gloria Maldonado  Mexico 1.75
6 Shinelle Proctor  Anguilla 1.70

Pole vault[edit]

Rank Name Nationality Result Notes
1st, gold medalist(s) Carmelita Correa  Mexico 3.95
2nd, silver medalist(s) Tiziana Ruiz  Mexico 3.90
3rd, bronze medalist(s) Alexandra González  Puerto Rico 3.85
4 Diamara Planell  Puerto Rico 3.85
5 Andrea Velasco  El Salvador 3.25

Long jump[edit]

Rank Name Nationality Result Notes
1st, gold medalist(s) Francine Simpson  Jamaica 6.49
2nd, silver medalist(s) Arantxa King  Bermuda 6.45
3rd, bronze medalist(s) Bianca Stuart  Bahamas 6.42
4 Chantel Malone  British Virgin Islands 6.35
5 Todea-Kay Willis  Jamaica 6.32
6 Ivonne Treviño  Mexico 6.04
7 Tamara Myers  Bahamas 5.79
8 Chrystal Ruiz  Mexico 5.77
9 Ayanna Alexander  Trinidad and Tobago 5.70
10 Ismeralys Piesimonn  Dominican Republic 5.63
11 Ana Lucia Camargo  Guatemala 5.39
12 Estefany Cruz  Guatemala 5.34

Triple jump[edit]

Rank Name Nationality Result Notes
1st, gold medalist(s) Tamara Myers  Bahamas 13.18
2nd, silver medalist(s) Ayanna Alexander  Trinidad and Tobago 13.17
3rd, bronze medalist(s) Liliana Hernández  Mexico 12.90
4 Rita Rosado  Mexico 12.40
5 Jasmine Brunson  Bermuda 12.26
6 Estefany Cruz  Guatemala 11.91
7 Ana Lucia Camargo  Guatemala 11.89

Shot put[edit]

Rank Name Nationality Result Notes
1st, gold medalist(s) Cleopatra Borel-Brown  Trinidad and Tobago 17.56
2nd, silver medalist(s) Cecilia Dzul  Mexico 16.33
3rd, bronze medalist(s) Laura Pulido  Mexico 15.69
4 Melissa Alfred  Dominica 13.15

Discus throw[edit]

Rank Name Nationality Result Notes
1st, gold medalist(s) Allison Randall  Jamaica 55.26
2nd, silver medalist(s) Paulina Flores  Mexico 50.16
3rd, bronze medalist(s) Irais Estrada  Mexico 49.84
4 Melissa Alfred  Dominica 42.73

Hammer throw[edit]

Rank Name Nationality Result Notes
1st, gold medalist(s) Samantha Hernández  Mexico 54.27
2nd, silver medalist(s) Yolanda González  Mexico 54.26

Javelin throw[edit]

Rank Name Nationality Result Notes
1st, gold medalist(s) Coralis Ortiz  Puerto Rico 57.48
2nd, silver medalist(s) Betzabet Menéndez  Mexico 48.90
3rd, bronze medalist(s) Diana Martínez  Mexico 47.40

Heptathlon[edit]

  The highest mark recorded in each event is highlighted in yellow
Rank Athlete Nationality 100m H HJ SP 200m LJ JT 800m Points Notes
1st, gold medalist(s) Chrystal Ruiz  Mexico 14.11 1.69 10.00 24.69 5.95 33.15 2:18.19 5467
2nd, silver medalist(s) Shianne Smith  Bermuda 14.27 1.54 11.69 24.77 5.24 36.79 2:19.24 5222
3rd, bronze medalist(s) Milagros Montes de Oca  Dominican Republic 14.42 1.60 10.52 25.75 5.32 41.71 2:20.49 5204
4 Jessamyn Sauceda  Mexico 14.63 1.66 11.10 25.28 5.66 32.89 2:27.38 5164
5 Alysbeth Felix  Puerto Rico 14.75 1.75 8.75 25.41 5.89 33.48 2:36.18 5065
6 Kanishque Todman  British Virgin Islands 15.26 1.51 9.38 26.73 5.45 23.83 2:48.55 4188
7 Ruth Morales  Guatemala 15.93 1.57 8.45 26.38 4.59 30.55 DNS DNF

References[edit]

  1. ^ a b c d e f g Out of competition performance