2015 UEC European Track Championships – Men's team pursuit

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
Men's team pursuit
at the 2015 UEC European Track Championships
UEC Champion Jersey.svg
VenueVelodrome Suisse, Grenchen
Date14-15 October
Competitors63 from 14 nations
Medalists
gold medal    Great Britain
silver medal     Switzerland
bronze medal    Denmark
← 2014
2016 →
2015 UEC European Track Championships
Track cycling
Cycling (track) pictogram.svg
Sprint men women
Team sprint men women
Team pursuit men women
Keirin men women
Omnium men women
Time trial men women
Individual pursuit men women
Points race men women
Scratch men women
Elimination race men women
Madison men
 

The Men's team pursuit was held on 14-15 October 2015.

Results[edit]

Qualifying[edit]

The fastest 8 teams qualify for the first round, from which the top 4 remain in contention for the gold medal final and the other 4 for the bronze medal final.[1]

Rank Name Nation Time Notes
1 Steven Burke
Andy Tennant
Owain Doull
Bradley Wiggins
 Great Britain 3:57.277 Q, CR
2 Silvan Dillier
Stefan Küng
Frank Pasche
Théry Schir
  Switzerland 3:59.026 Q
3 Thomas Boudat
Bryan Coquard
Damien Gaudin
Julien Morice
 France 4:00.735 Q
4 Viktor Manakov
Sergey Shilov
Dmitry Sokolov
Kirill Sveshnikov
 Russia 4:01.152 Q
5 Lasse Norman Hansen
Mathias Møller Nielsen
Casper Pedersen
Rasmus Quaade
 Denmark 4:02.319 q
6 Henning Bommel
Leon Rohde
Kersten Thiele
Domenic Weinstein
 Germany 4:02.341 q
7 Jasper De Buyst
Kenny De Ketele
Jonathan Dufrasne
Gijs Van Hoecke
 Belgium 4:02.459 q
8 Elia Viviani
Liam Bertazzo
Simone Consonni
Filippo Ganna
 Italy 4:02.884 q
9 Dion Beukeboom
Roy Eefting
Wim Stroetinga
Jan-Willem van Schip
 Netherlands 4:03.271
10 Illart Zuazubiskar
Sebastián Mora
Eloy Teruel
Albert Torres
 Spain 4:03.864
11 Raman Tsishkou
Yauheni Akhramenka
Yauheni Karaliok
Raman Ramanau
 Belarus 4:04.878
12 Roman Gladysh
Vitaliy Hryniv
Vladyslav Kreminskyi
Maksym Vasyliev
 Ukraine 4:09.127
13 Ondřej Vendolský
Roman Fürst
Nicolas Pietrula
František Sisr
 Czech Republic 4:10.599
14 Fintan Ryan
Mark Downey
Felix English
Martyn Irvine
 Ireland 4:11.539
  • Q = qualified; in contention for gold medal final
  • q = qualified; in contention for bronze medal final

First round[edit]

First round heats are held as follows:
Heat 1: 6th v 7th qualifier
Heat 2: 5th v 8th qualifier
Heat 3: 2nd v 3rd qualifier
Heat 4: 1st v 4th qualifier

The winners of heats 3 and 4 proceed to the gold medal final. The remaining 6 teams are ranked on time, then proceed to the finals for bronze, 5th or 7th place.[2]

Rank Heat Name Nation Time Notes
1 3 Silvan Dillier
Stefan Küng
Frank Pasche
Théry Schir
  Switzerland 3:56.791 QG, CR
2 4 Steven Burke
Owain Doull
Matthew Gibson
Bradley Wiggins
 Great Britain 3:57.513 QG
3 2 Lasse Norman Hansen
Mathias Møller Nielsen
Casper Pedersen
Rasmus Quaade
 Denmark 3:56.960 QB
4 3 Thomas Boudat
Bryan Coquard
Damien Gaudin
Julien Morice
 France 3:58.940 QB
5 4 Viktor Manakov
Sergey Shilov
Dmitry Sokolov
Kirill Sveshnikov
 Russia 4:00.380 Q5
6 1 Henning Bommel
Leon Rohde
Kersten Thiele
Domenic Weinstein
 Germany 4:01.026 Q5
7 1 Jasper De Buyst
Kenny De Ketele
Jonathan Dufrasne
Gijs Van Hoecke
 Belgium 4:01.192 Q7
8 2 Elia Viviani
Liam Bertazzo
Simone Consonni
Filippo Ganna
 Italy 4:01.211 Q7
  • QG = qualified for gold medal final
  • QB = qualified for bronze medal final
  • Q5 = qualified for 5th place final
  • Q7 = qualified for 7th place final

Finals[edit]

The final classification is determined in the ranking finals.[3]

Rank Name Nation Time Notes
Final for 7th place
7 Elia Viviani
Liam Bertazzo
Simone Consonni
Michele Scartezzini
 Italy 4:01.040
8 Kenny De Ketele
Moreno De Pauw
Jonathan Dufrasne
Gijs Van Hoecke
 Belgium 4:03.808
Final for 5th place
5 Leon Rohde
Nils Schomber
Kersten Thiele
Domenic Weinstein
 Germany 4:00.933
6 Alexander Serov
Sergey Shilov
Dmitry Sokolov
Kirill Sveshnikov
 Russia 4:01.299
Bronze medal final
3rd, bronze medalist(s) Lasse Norman Hansen
Daniel Hartvig
Casper Pedersen
Rasmus Quaade
 Denmark 3:57.930
4 Thomas Boudat
Bryan Coquard
Damien Gaudin
Julien Morice
 France 3:59.041
Gold medal final
1st, gold medalist(s) Jon Dibben
Owain Doull
Andy Tennant
Bradley Wiggins
 Great Britain 3:55.243 CR
2nd, silver medalist(s) Silvan Dillier
Stefan Küng
Frank Pasche
Théry Schir
  Switzerland 3:57.245

References[edit]

  1. ^ "Qualifying". Tissot Timing. 14 October 2015. Retrieved 21 October 2016.
  2. ^ "First Round". Tissot Timing. 15 October 2015. Retrieved 21 October 2016.
  3. ^ "Results and Final Classification". Tissot Timing. 15 October 2015. Retrieved 21 October 2016.