2015 World Junior Figure Skating Championships

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
2015 World Junior Figure Skating Championships
Type: ISU Championship
Date: March 2 – 8
Season: 2014–15
Location: Tallinn, Estonia
Host: Estonian Skating Union
Venue: Tondiraba Ice Hall
Champions
Men's singles:
Japan Shoma Uno
Ladies' singles:
Russia Evgenia Medvedeva
Pair skating:
China Yu Xiaoyu / Jin Yang
Ice dancing:
Russia Anna Yanovskaya / Sergey Mozgov
Navigation
Previous:
2014 World Junior Championships
Next:
2016 World Junior Championships

The 2015 World Junior Figure Skating Championships was an international figure skating competition in the 2014–15 season. Commonly called "World Juniors" and "Junior Worlds", the event determined the World Junior champions in the disciplines of men's singles, ladies' singles, pair skating, and ice dancing.

The event was held on 2–8 March 2015 at the newly constructed Tondiraba Ice Hall in Tallinn, Estonia.[1][2]

Qualification[edit]

The competition was open to skaters from ISU member nations who were at least 13 but not 19—or 21 for male pair skaters and ice dancers—before July 1, 2014 in their place of birth. National associations selected their entries according to their own criteria but the ISU mandated that their selections achieve a minimum technical elements score (TES) at an international event prior to the Junior Worlds.

The term "Junior" in ISU competition refers to age, not skill level. Skaters may remain age-eligible for Junior Worlds even after competing nationally and internationally at the senior level. At junior events, the ISU requires that all programs conform to junior-specific rules regarding program length, jumping passes, types of elements, etc.

Number of entries per discipline[edit]

Based on the results of the 2014 World Junior Championships, the ISU allowed each country one to three entries per discipline.

Spots Men Ladies Pairs Dance
3  Japan
 Russia
 United States
 Japan
 Russia
 Canada
 China
 Russia
 Russia
 United States
2  Canada
 China
 Czech Republic
 Latvia
 Canada
 South Korea
 United States
 Czech Republic
 Italy
 United States
 Canada
 France
 South Korea
 Ukraine
 United Kingdom
If not listed above, one entry is allowed.

Entries[edit]

Member nations began announcing their selections in January 2015. The ISU published the complete list of entries on 16 February 2015.

Country Men[3] Ladies[4] Pairs[5] Ice dancing[6]
 Argentina Denis Margalik
 Armenia Slavik Hayrapetyan Anastasia Galustyan Tina Garabedian / Alexandre Laliberté
 Australia James Min Kailani Craine
 Austria Lara Roth Christine Smith / Simon Eisenbauer
 Azerbaijan Larry Loupolover
 Belarus Anton Karpuk Daria Batura Eugenia Tkachenka / Yuri Hulitski
 Canada[7] Roman Sadovsky
Nicolas Nadeau
Selena Zhao
Kim DeGuise-Léveillée
Julianne Séguin / Charlie Bilodeau
Mary Orr / Phelan Simpson
Shalena Rau / Sébastian Arcieri
Mackenzie Bent / Garrett MacKeen
Madeline Edwards / Zhao Kai Pang
 China Jin Boyang
Zhang He
Li Xiangning Yu Xiaoyu / Jin Yang
 Chinese Taipei Chih-I Tsao
 Czech Republic Jiří Bělohradský
Petr Kotlařík
Elizaveta Ukolova Anna Dušková / Martin Bidař Nicole Kuzmich / Alexandr Sinicyn
 Denmark Pernille Sørensen
 Estonia Samuel Koppel Kristina Škuleta-Gromova Marina Elias / Denis Koreline
 Finland Roman Galay Jenni Saarinen
 France Simon Hocquaux Léa Serna Angelique Abachkina / Louis Thauron
Sarah Marine Rouffanche / Geoffrey Brissaud
 Georgia Irakli Maysuradze
 Germany Niko Ulanovsky Lutricia Bock Katharina Müller / Tim Dieck
 Hong Kong Maisy Hiu Ching Ma
 Hungary Ivett Tóth Carolina Moscheni / Ádám Lukács
 Israel Daniel Samohin Netta Schreiber Kimberly Berkovich / Ronald Zilberberg
 Italy Matteo Rizzo Guia Maria Tagliapietra Bianca Manacorda / Niccolò Macii Sofia Sforza / Leo Luca Sforza
 Japan Shoma Uno
Sota Yamamoto
Hiroaki Sato
Wakaba Higuchi
Yuka Nagai
Kaori Sakamoto
Ami Koga / Francis Boudreau-Audet
 Kazakhstan Elizabet Tursynbayeva
 Latvia Gļebs Basins
Deniss Vasiļjevs
Diāna Ņikitina
 Lithuania Deimantė Kizalaitė Guostė Damulevičiūtė / Deividas Kizala
 Malaysia Julian Zhi Jie Yee
 Netherlands Niki Wories
 Norway Sondre Oddvoll Bøe Juni Marie Benjaminsen
 Poland Krzysztof Gała Natalia Kaliszek / Maksym Spodyriev
 Romania Julia Sauter
 Russia[8] Alexander Petrov
Adian Pitkeev
Alexander Samarin
Evgenia Medvedeva
Serafima Sakhanovich
Maria Sotskova
Daria Beklemisheva / Maxim Bobrov
Anastasia A. Gubanova / Alexei Sintsov
Lina Fedorova / Maxim Miroshkin
Sofia Evdokimova / Egor Bazin
Betina Popova / Yuri Vlasenko
Anna Yanovskaya / Sergey Mozgov
 Singapore Shuran Yu
 Slovakia Marco Klepoch Nicole Rajičová
 South Africa Michaela Du Toit
 South Korea Kim Jin-seo Choi Da-bin
Yoon Eun-su
Lee Ho-jung / Richard Kang-in Kam
 Spain Aleix Gabara Mäeva Gallarda Rossell
 Sweden Nicky Obreykov Anita Östlund
  Switzerland Nicola Todeschini Matilde Gianocca Valentina Schär / Carlo Röthlisberger
 Thailand Thita Lamsam
 Turkey Elif Erdem
 Ukraine Ivan Pavlov Alina Biletska Renata Ohanesian / Mark Bardei Valeria Haistruk / Oleksiy Oliynyk
Oleksandra Nazarova / Maksym Nikitin
 United Kingdom[9] Graham Newberry Danielle Harrison Katia Fedyushchenko / Lucas Kitteridge
Robynne Tweedale / Edward Carstairs
 United States[10] Nathan Chen
Kevin Shum
Andrew Torgashev
Karen Chen
Tyler Pierce
Caitlin Fields / Ernie Utah Stevens
Chelsea Liu / Brian Johnson
Lorraine McNamara / Quinn Carpenter
Rachel Parsons / Michael Parsons
Elliana Pogrebinsky / Alex Benoit

Schedule[edit]

Day Date Start Finish Discipline Event
Day 1 Wednesday 4 March 10:30 17:00 Ladies Short program
18:00 18:30 Opening ceremony
18:45 20:55 Pairs Short program
Day 2 Thursday 5 March 13:45 17:55 Dance Short dance
19:00 21:25 Pairs Free skating
21:25 Pairs Victory ceremony
Day 3 Friday 6 March 10:45 16:55 Men Short program
18:00 21:45 Ladies Free skating
21:45 Ladies Victory ceremony
Day 4 Saturday 7 March 13:30 16:40 Dance Free dance
16:40 Dance Victory ceremony
18:00 21:55 Men Free skating
21:55 Men Victory ceremony
Day 5 Sunday 8 March 15:00 17:00 Exhibition gala
Updated: 21 February 2015.[11]
All times are Eastern European Time (UTC+2).

Results[edit]

Men[edit]

Rank Name Nation Total points[12] SP FS
1 Shoma Uno  Japan 232.54 1 84.87 2 147.67
2 Jin Boyang  China 229.70 5 72.85 1 156.85
3 Sota Yamamoto  Japan 215.45 7 69.99 3 145.46
4 Nathan Chen  United States 213.85 9 69.87 4 143.98
5 Adian Pitkeev  Russia 210.71 2 76.94 7 133.77
6 Alexander Petrov  Russia 206.23 3 75.28 10 130.95
7 Deniss Vasiļjevs  Latvia 202.73 8 69.95 8 132.78
8 Daniel Samohin  Israel 202.39 12 67.00 5 135.39
9 Kim Jin-seo  South Korea 202.25 4 74.43 11 127.82
10 Andrew Torgashev  United States 201.74 10 67.78 6 133.96
11 Alexander Samarin  Russia 201.70 6 70.61 9 131.09
12 Denis Margalik  Argentina 187.26 14 62.43 12 124.83
13 Zhang He  China 186.91 11 67.49 13 119.42
14 Roman Sadovsky  Canada 177.99 13 66.36 17 111.63
15 Hiroaki Sato  Japan 176.66 17 59.94 14 116.72
16 Ivan Pavlov  Ukraine 171.02 21 55.10 15 115.92
17 Niko Ulanovsky  Germany 170.37 15 62.32 18 108.05
18 Irakli Maysuradze  Georgia 168.45 24 54.10 16 114.35
19 Julian Zhi Jie Yee  Malaysia 160.20 18 57.46 19 102.74
20 Kevin Shum  United States 158.61 16 61.61 22 97.00
21 Graham Newberry  United Kingdom 154.94 23 54.56 20 100.38
22 Matteo Rizzo  Italy 154.62 20 55.61 21 99.01
23 Nicola Todeschini   Switzerland 152.56 19 56.05 23 96.51
24 Slavik Hayrapetyan  Armenia 135.06 22 54.95 24 80.11
Did not advance to free skating
25 Nicolas Nadeau  Canada 25 53.45 N/A
26 Sondre Oddvoll Bøe  Norway 26 53.43 N/A
27 Chih-I Tsao  Chinese Taipei 27 52.55 N/A
28 Petr Kotlařík  Czech Republic 28 51.24 N/A
29 Simon Hocquaux  France 29 51.19 N/A
30 Marco Klepoch  Slovakia 30 50.44 N/A
31 James Min  Australia 31 48.69 N/A
32 Aleix Gabara  Spain 31 46.60 N/A
33 Larry Loupolover  Azerbaijan 33 45.92 N/A
34 Nicky Obreykov  Sweden 34 45.68 N/A
35 Anton Karpuk  Belarus 35 45.67 N/A
36 Roman Galay  Finland 36 45.06 N/A
37 Samuel Koppel  Estonia 37 41.53 N/A
38 Krzysztof Gała  Poland 38 41.00 N/A
39 Jiří Bělohradský  Czech Republic 39 37.06 N/A
40 Gļebs Basins  Latvia 40 36.62 N/A

Ladies[edit]

Rank Name Nation Total points[13] SP FS
1 Evgenia Medvedeva  Russia 192.27 1 68.48 1 124.49
2 Serafima Sakhanovich  Russia 186.15 2 63.09 3 123.06
3 Wakaba Higuchi  Japan 185.57 3 61.27 2 124.30
4 Elizabet Tursynbayeva  Kazakhstan 173.44 7 55.95 4 117.49
5 Maria Sotskova  Russia 169.04 10 53.95 5 115.09
6 Kaori Sakamoto  Japan 166.25 4 58.72 6 107.53
7 Yuka Nagai  Japan 163.93 6 56.93 7 107.00
8 Karen Chen  United States 157.30 12 51.64 8 105.66
9 Choi Da-bin  South Korea 156.38 9 54.32 9 102.06
10 Diāna Ņikitina  Latvia 148.63 13 51.22 10 97.41
11 Nicole Rajičová  Slovakia 143.77 5 57.15 13 86.62
12 Anastasia Galustyan  Armenia 140.74 11 53.10 12 87.64
13 Jenni Saarinen  Finland 139.50 8 55.43 15 84.07
14 Lutricia Bock  Germany 137.90 17 47.78 11 90.12
15 Guia Maria Tagliapietra  Italy 134.06 14 49.78 14 84.28
16 Kailani Craine  Australia 125.94 18 47.76 16 78.18
17 Elizaveta Ukolova  Czech Republic 123.44 20 46.39 17 77.05
18 Deimantė Kizalaitė  Lithuania 120.02 16 48.04 19 71.98
19 Tyler Pierce  United States 118.21 19 46.77 22 71.44
20 Léa Serna  France 118.07 21 45.35 18 72.72
21 Li Xiangning  China 116.98 24 45.06 20 71.92
22 Juni Marie Benjaminsen  Norway 116.85 22 45.30 21 71.55
23 Niki Wories  Netherlands 115.73 15 48.56 24 67.17
24 Yu Shuran  Singapore 112.61 23 45.24 23 67.37
Did not advance to free skating
25 Julia Sauter  Romania 25 45.00 N/A
26 Selena Zhao  Canada 26 44.22 N/A
27 Danielle Harrison  United Kingdom 27 44.17 N/A
28 Ivett Tóth  Hungary 28 44.03 N/A
29 Kim DeGuise-Léveillée  Canada 29 43.75 N/A
30 Yoon Eun-su  South Korea 30 43.38 N/A
31 Lara Roth  Austria 31 42.20 N/A
32 Anita Östlund  Sweden 32 40.88 N/A
33 Netta Schreiber  Israel 33 40.60 N/A
34 Kristina Škuleta-Gromova  Estonia 34 40.54 N/A
35 Elif Erdem  Turkey 35 39.94 N/A
36 Alina Biletska  Ukraine 36 39.41 N/A
37 Michaela Du Toit  South Africa 37 38.69 N/A
38 Mäeva Gallarda Rossell  Spain 38 37.26 N/A
39 Pernille Sørensen  Denmark 39 36.64 N/A
40 Daria Batura  Belarus 40 35.90 N/A
41 Maisy Hiu Ching Ma  Hong Kong 41 35.48 N/A
42 Matilde Gianocca   Switzerland 42 34.18 N/A
43 Thita Lamsam  Thailand 43 29.76 N/A

Pairs[edit]

Rank Name Nation Total points[14] SP FS
1 Yu Xiaoyu / Jin Yang  China 178.79 1 62.56 1 116.23
2 Julianne Séguin / Charlie Bilodeau  Canada 176.32 2 61.32 2 115.00
3 Lina Fedorova / Maxim Miroshkin  Russia 154.33 3 58.27 3 96.06
4 Anastasia Gubanova / Alexei Sintsov  Russia 140.39 4 50.36 5 90.03
5 Caitlin Fields / Ernie Utah Stevens  United States 138.62 7 46.84 4 91.78
6 Ami Koga / Francis Boudreau Audet  Japan 134.97 6 48.45 6 86.52
7 Chelsea Liu / Brian Johnson  United States 133.57 5 49.96 8 83.61
8 Anna Dušková / Martin Bidař  Czech Republic 128.80 9 45.51 9 83.29
9 Shalena Rau / Sébastian Arcieri  Canada 128.66 8 46.18 10 82.48
10 Mary Orr / Phelan Simpson  Canada 128.25 11 43.73 7 84.52
11 Daria Beklemisheva / Maxim Bobrov  Russia 121.98 10 44.45 12 77.53
12 Bianca Manacorda / Niccolò Macii  Italy 118.27 13 40.07 11 78.20
WD Renata Ohanesian / Mark Bardei  Ukraine withdrew 12 43.61 withdrew from competition

Ice dancing[edit]

Rank Name Nation Total points[15] SD FD
1 Anna Yanovskaya / Sergey Mozgov  Russia 155.92 1 62.22 1 93.70
2 Lorraine McNamara / Quinn Carpenter  United States 146.90 3 59.10 3 87.80
3 Oleksandra Nazarova / Maksym Nikitin  Ukraine 146.08 5 55.77 2 90.31
4 Rachel Parsons / Michael Parsons  United States 140.94 4 58.39 5 82.55
5 Mackenzie Bent / Garrett MacKeen  Canada 140.30 2 61.09 8 79.21
6 Madeline Edwards / Zhao Kai Pang  Canada 135.12 6 52.34 4 82.78
7 Natalia Kaliszek / Maksym Spodyriev  Poland 131.78 10 50.55 6 81.23
8 Angélique Abachkina / Louis Thauron  France 131.31 8 51.69 7 79.62
9 Carolina Moscheni / Ádám Lukács  Hungary 130.41 7 52.05 9 78.36
10 Sofia Evdokimova / Egor Bazin  Russia 126.94 11 50.44 10 76.50
11 Betina Popova / Yuri Vlasenko  Russia 125.43 9 51.17 11 74.26
12 Katharina Müller / Tim Dieck  Germany 122.48 13 48.71 12 73.77
13 Elliana Pogrebinsky / Alex Benoit  United States 120.10 12 49.37 14 70.73
14 Valeria Haistruk / Oleksiy Oliynyk  Ukraine 118.92 14 46.74 13 72.18
15 Sarah Marine Rouffanche / Geoffrey Brissaud  France 110.18 16 45.37 16 64.81
16 Tina Garabedian / Alexandre Laliberté  Armenia 109.34 18 42.57 15 66.77
17 Eugenia Tkachenka / Yuri Hulitski  Belarus 107.89 15 46.14 18 61.75
18 Sofia Sforza / Leo Luca Sforza  Italy 107.80 17 45.20 17 62.60
19 Lee Ho-jung / Richard Kang-in Kam  South Korea 101.92 20 40.49 19 61.43
20 Marina Elias / Denis Koreline  Estonia 99.79 19 41.62 20 58.17
Did not advance to free skating
21 Ekaterina Fedyushchenko / Lucas Kitteridge  United Kingdom 21 39.05 N/A
22 Nicole Kuzmich / Alexandr Sinicyn  Czech Republic 22 38.95 N/A
23 Kimberly Berkovich / Ronald Zilberberg  Israel 23 37.50 N/A
24 Guostė Damulevičiūtė / Deividas Kizala  Lithuania 24 37.10 N/A
25 Christine Smith / Simon Eisenbauer  Austria 25 34.67 N/A
26 Robynne Tweedale / Edward Carstairs  United Kingdom 26 33.89 N/A
27 Valentina Schär / Carlo Röthlisberger   Switzerland 27 31.13 N/A

Medals summary[edit]

Medalists[edit]

Medals for overall placement:

Discipline Gold Silver Bronze
Men Japan Shoma Uno China Jin Boyang Japan Sota Yamamoto
Ladies Russia Evgenia Medvedeva Russia Serafima Sakhanovich Japan Wakaba Higuchi
Pairs China Yu Xiaoyu / Jin Yang Canada Julianne Séguin / Charlie Bilodeau Russia Lina Fedorova / Maxim Miroshkin
Ice dancing Russia Anna Yanovskaya / Sergey Mozgov United States Lorraine McNamara / Quinn Carpenter Ukraine Oleksandra Nazarova / Maksym Nikitin

Small medals for placement in the short segment:

Discipline Gold Silver Bronze
Men Japan Shoma Uno Russia Adian Pitkeev Russia Alexander Petrov
Ladies Russia Evgenia Medvedeva Russia Serafima Sakhanovich Japan Wakaba Higuchi
Pairs China Yu Xiaoyu / Jin Yang Canada Julianne Séguin / Charlie Bilodeau Russia Lina Fedorova / Maxim Miroshkin
Ice dancing Russia Anna Yanovskaya / Sergey Mozgov Canada Mackenzie Bent / Garrett MacKeen United States Lorraine McNamara / Quinn Carpenter

Small medals for placement in the free segment:

Discipline Gold Silver Bronze
Men China Jin Boyang Japan Shoma Uno Japan Sota Yamamoto
Ladies Russia Evgenia Medvedeva Japan Wakaba Higuchi Russia Serafima Sakhanovich
Pairs China Yu Xiaoyu / Jin Yang Canada Julianne Séguin / Charlie Bilodeau Russia Lina Fedorova / Maxim Miroshkin
Ice dancing Russia Anna Yanovskaya / Sergey Mozgov Ukraine Oleksandra Nazarova / Maksym Nikitin United States Lorraine McNamara / Quinn Carpenter

By country[edit]

Table of medals for overall placement:

Rank Nation Gold Silver Bronze Total
1  Russia 2 1 1 4
2  China 1 1 0 2
3  Japan 1 0 2 3
4  Canada 0 1 0 1
 United States 0 1 0 1
6  Ukraine 0 0 1 1
Total 4 4 4 12

Table of small medals for placement in the short segment:

Rank Nation Gold Silver Bronze Total
1  Russia 2 2 2 6
2  Japan 1 0 1 2
3  China 1 0 0 1
4  Canada 0 2 0 2
5  United States 0 0 1 1
Total 4 4 4 12

Table of small medals for placement in the free segment:

Rank Nation Gold Silver Bronze Total
1  Russia 2 0 2 4
2  China 2 0 0 2
3  Japan 0 2 1 3
4  Canada 0 1 0 1
 Ukraine 0 1 0 1
6  United States 0 0 1 1
Total 4 4 4 12

References[edit]

  1. ^ "Tallinn to Host World Junior Figure Skating Championships 2015". Estonian World Review. 12 October 2012. Archived from the original on 27 July 2014. 
  2. ^ "First Information" (PDF). International Skating Union. Archived from the original (PDF) on 2015-01-07. 
  3. ^ a b "Men". International Skating Union. Archived from the original on 2015-02-19. 
  4. ^ "Ladies". International Skating Union. Archived from the original on 2015-02-19. 
  5. ^ a b "Pairs". International Skating Union. Archived from the original on 2015-02-19. 
  6. ^ a b "Ice Dancing". International Skating Union. Archived from the original on 2015-02-20. 
  7. ^ "Skate Canada names teams for ISU Junior and Senior Worlds and Four Continents". Skate Canada. 25 January 2015. 
  8. ^ "Утвержден состав сборной России на чемпионат мира среди юниоров" [Confirmed Russian team to the World Junior Championships] (in Russian). Figure Skating Federation of Russia. 12 February 2015. Archived from the original on 12 February 2015. 
  9. ^ "NISA selects junior figure skating stars to compete in World Championships". National Ice Skating Association. January 2015. Archived from the original on 16 January 2015. 
  10. ^ "2015 World, Four Continents, World Junior Teams Announced". U.S. Figure Skating. 25 January 2015. 
  11. ^ "Schedule" (PDF). International Skating Union. 
  12. ^ "ISU World Junior Figure Skating Championships 2015 - Junior Men". 2015-03-07. 
  13. ^ "ISU World Junior Figure Skating Championships 2015 - Junior Ladies". 2015-03-06. 
  14. ^ "ISU World Junior Figure Skating Championships 2015 - Junior Pairs". 2015-03-05. 
  15. ^ "ISU World Junior Figure Skating Championships 2015 - Junior Ice Dance". 2015-03-07. 

External links[edit]