2016 Davis Cup

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
2016 Davis Cup
Argentina won their first Davis Cup title
Argentina won their first Davis Cup title
Details
Duration 2 March – 27 November
Edition 105th
Champion
Winning Nation  Argentina
2015
2017

The 2016 Davis Cup was the 105th edition of the Davis Cup, a tournament between national teams in men's tennis. It was sponsored by BNP Paribas. From this season's tournament the deciding set of each match would be settled by a tiebreak at 6 games all rather than playing an advantage set until a player or a team were two games clear.[1][2] Argentina won their first Davis Cup title, after 4 runner-up finishes, defeating Croatia in the final. Federico Delbonis defeated Ivo Karlović in the final match to give Argentina its first Davis Cup title,[3] after a huge comeback from Juan Martín del Potro against Marin Čilić in the fourth match.[4]

World Group[edit]

Participating teams

Argentina

Australia

Belgium

Canada

Croatia

Czech Republic

France

Germany

Great Britain

Italy

Japan

Kazakhstan

Poland

Serbia

Switzerland

United States

Seeds[edit]

  1.  Great Britain (Semifinals)
  2.  Belgium (First round)
  3.  Czech Republic (Quarterfinals)
  4.   Switzerland (First round)
  5.  France (Semifinals)
  6.  Argentina (Champions)
  7.  Serbia (Quarterfinals)
  8.  Australia (First round)

Draw[edit]

  First round
4–6 March
Quarterfinals
15–17 July
Semifinals
16–18 September
Final
25–27 November
                                     
Birmingham, Great Britain (indoor hard)
1   Great Britain 3  
Belgrade, Serbia (clay)
  Japan 1  
  1   Great Britain 3  
Belgrade, Serbia (indoor hard)
  7   Serbia 2  
7   Serbia 3
Glasgow, Great Britain (indoor hard)
  Kazakhstan 2  
  1   Great Britain 2  
Pesaro, Italy (indoor clay)
  6   Argentina 3  
4    Switzerland 0  
Pesaro, Italy (clay)
  Italy 5  
    Italy 1
Gdańsk, Poland (indoor hard)
  6   Argentina 3  
6   Argentina 3
Zagreb, Croatia (indoor hard)
  Poland 2  
  6   Argentina 3
Baie-Mahault, Guadeloupe, France (clay)
    Croatia 2
  Canada 0  
Třinec, Czech Republic (indoor hard)
5   France 5  
  5   France 3
Hannover, Germany (indoor hard)
  3   Czech Republic 1  
  Germany 2
Zadar, Croatia (indoor hard)
3   Czech Republic 3  
  5   France 2
Kooyong, Australia (grass)
    Croatia 3  
  United States 3  
Portland, United States (hard)
8   Australia 1  
    United States 2
Liège, Belgium (indoor clay)
    Croatia 3  
  Croatia 3
2   Belgium 2  

Final[edit]


Croatia
2
Arena Zagreb, Zagreb, Croatia[5]
25–27 November 2016
Hard (i)

Argentina
3
1 2 3 4 5
1 Croatia
Argentina
Marin Čilić
Federico Delbonis
6
3
7
5
3
6
1
6
6
2
 
2 Croatia
Argentina
Ivo Karlović
Juan Martín del Potro
4
6
78
66
3
6
5
7
   
3 Croatia
Argentina
Marin Čilić / Ivan Dodig
Juan Martín del Potro / Leonardo Mayer
77
62
77
64
6
3
     
4 Croatia
Argentina
Marin Čilić
Juan Martín del Potro
77
64
6
2
5
7
4
6
3
6
 
5 Croatia
Argentina
Ivo Karlović
Federico Delbonis
3
6
4
6
2
6
     

World Group Play-offs[edit]

Date: 16–18 September

The eight losing teams in the World Group first round ties and eight winners of the Zonal Group I final round ties competed in the World Group Play-offs for spots in the 2017 World Group.

Home team Score Visiting team Location Venue Door Surface
 Uzbekistan 2–3   Switzerland Tashkent Olympic Tennis School Outdoor Clay
 Belgium 4–0  Brazil Ostend Sleuyter Arena Indoor Hard
 Australia 3–0  Slovakia Sydney NSW Tennis Centre Outdoor Grass
 Canada 5–0  Chile Halifax Scotiabank Centre Indoor Hard
 Russia 3–1  Kazakhstan Moscow National Tennis Center Outdoor Hard
 India 0–5  Spain New Delhi R.K. Khanna Tennis Complex Outdoor Hard
 Germany 3–2  Poland Berlin Rot-Weiss Tennis Club Outdoor Clay
 Japan 5–0  Ukraine Osaka Utsubo Tennis Center Outdoor Hard

Americas Zone[edit]

Group I[edit]

Draw[edit]

  2nd round play-offs
28–30 October
1st round play-offs
16–18 September
1st round
4–6 March
2nd round
15–18 July
                                     
 
    1   Brazil  
     bye     Belo Horizonte, Brazil (indoor hard)
   bye       1   Brazil 3
    Barbados   Portoviejo, Ecuador (clay)     Ecuador 1
    Barbados 0
  Santo Domingo, Dominican Republic (hard)       Ecuador 5  
    Barbados 2  
    Dominican Republic 3     Santiago, Chile (clay)
      Chile 5  
  Santiago de los Caballeros, Dominican Republic (clay)     Dominican Republic 0     Iquique, Chile (clay)
  Dominican Republic 1         Chile 3
  2   Colombia 4     2   Colombia 1
   bye
    2   Colombia  
 Barbados relegated to
Group II in 2017.
   Brazil and  Chile
advance to World Group Play-off.

Group II[edit]

Draw[edit]

  Play-offs
15–17 July
1st round
4–6 March
2nd round
15–17 July
3rd round
16–18 September
                                     
  Lima, Peru (clay)
    1   Uruguay 2  
  Guatemala City, Guatemala (hard)     Peru 3     Lima, Peru (clay)
1   Uruguay 1         Peru 4  
  Guatemala 4   San Francisco de Campeche, Mexico (hard)   3   Mexico 1  
  3   Mexico 3
      Guatemala 2     Lima, Peru (clay)
      Peru 3
  Santa Tecla, El Salvador (hard)     2   Venezuela 2
      Puerto Rico 2  
  Asunción, Paraguay (clay)   4   El Salvador 3     Santa Tecla, El Salvador (hard)
  Puerto Rico 0       4   El Salvador 2
  Paraguay 5   Valencia, Venezuela (hard)   2   Venezuela 3  
    Paraguay 0
    2   Venezuela 5  
 Uruguay and  Puerto Rico
relegated to Group III in 2017.
   Peru promoted
to Group I in 2017.

Group III[edit]

Date: 11–16 July

Location: La Paz, Bolivia (clay)

Confirmed teams:

Inactive teams:

Format: Round-robin basis. Two pools of four and five teams, respectively (Pools A and B). The winner of each pool plays off against the runner-up of the other pool to determine which two nations are promoted to Americas Zone Group II in 2017.

Seeding: The seeding was based on the Davis Cup Rankings of 7 March 2016 (shown in parentheses below).

Pot 1 Pot 2 Pot 3 Pot 4
  1.  Bolivia (72)
  2.  Bahamas (78)
  1.  Honduras (85)
  2.  Jamaica (88)
  1.  Cuba (89)
  2.  Costa Rica (91)
  1.  Panama (102)
  2.  Bermuda (114)
  3.  Trinidad and Tobago (115)

Group A

Group B

Play-Offs

Placing A Team Score B Team
Promotional  Bolivia 2–0  Costa Rica
Promotional  Jamaica 0–2  Bahamas
5th–6th  Cuba 2–0  Honduras
7th–8th  Panama 0–3  Bermuda
9th N/A  Trinidad and Tobago

 Bolivia and  Bahamas promoted to Group II in 2017.

Asia/Oceania Zone[edit]

Group I[edit]

Draw[edit]

  2nd round play-offs
16–18 September
1st round play-offs
1st round
4–6 March
2nd round
15–17 July
                                     
 
    1   India  
     bye     Chandigarh, India (grass)
   bye       1   India 4
    New Zealand   Seoul, South Korea (hard)     South Korea 1
    New Zealand 1
  Christchurch, New Zealand (indoor hard)       South Korea 3  
    New Zealand 5  
    Pakistan 0     Colombo, Sri Lanka (clay)
      Pakistan 0  
      China 5     Tashkent, Uzbekistan (clay)
  Pakistan         China 2
   bye     2   Uzbekistan 3
   bye
    2   Uzbekistan  
 Pakistan relegated to
Group II in 2017.
   India and  Uzbekistan
advance to World Group Play-off.

Group II[edit]

Draw[edit]

  Play-offs
15–17 July
1st round
4–6 March
2nd round
15–17 July
3rd round
16–18 September
                                     
  Kaohsiung, Taiwan (hard)
    1   Chinese Taipei 4  
  Mishref, Kuwait (hard)     Malaysia 1     Manila, Philippines (indoor clay)
  Malaysia 1       1   Chinese Taipei 3  
  Kuwait 4   Pasig, Philippines (indoor clay)   3   Philippines 1  
  3   Philippines 5
      Kuwait 0     Nonthaburi, Thailand (hard)
    1   Chinese Taipei 3
  Surakarta, Indonesia (hard)     2   Thailand 2
      Vietnam 3  
  Surakarta, Indonesia (hard)   4   Indonesia 2     Nonthaburi, Thailand (hard)
4   Indonesia 5         Vietnam 0
  Sri Lanka 0   Nonthaburi, Thailand (hard)   2   Thailand 5  
    Sri Lanka 2
    2   Thailand 3  
 Malaysia and  Sri Lanka
relegated to Group III in 2017.
   Chinese Taipei promoted
to Group I in 2017.

Group III[edit]

Davis cup in Tehran (15 July 2016)

Date: 11–16 July

Location: Tehran, Iran (clay)

Confirmed teams:

Format: Round-robin basis. Two pools of four and five teams, respectively (Pools A and B). The winner of each pool plays off against the runner-up of the other pool to determine which two nations are promoted to Asia/Oceania Zone Group II in 2017.

Seeding: The seeding was based on the Davis Cup Rankings of 7 March 2016 (shown in parentheses below).

Pot 1 Pot 2 Pot 3 Pot 4
  1.  Iran (87)
  2.  Syria (90)
  1.  Lebanon (93)
  2.  Turkmenistan (95)
  1.  Hong Kong (96)
  2.  Cambodia (97)
  1.  Pacific Oceania (99)
  2.  Qatar (100)
  3.  Singapore (103)

Group A

Group B

Play-Offs

Placing A Team Score B Team
Promotional  Iran 2–1  Syria
Promotional  Hong Kong 2–1  Lebanon
5th N/A  Qatar
Relegation  Pacific Oceania 3–0  Singapore
Relegation  Turkmenistan 2–1  Cambodia

 Iran and  Hong Kong promoted to Group II in 2017.

 Singapore and  Cambodia relegated to Group IV in 2017.

Group IV[edit]

Date: 13–16 July

Location: Amman, Jordan (clay)

Confirmed teams:

Inactive teams:

Format: Round-robin basis. Two pools of four and five teams, respecitvely (Pools A and B). The winner of each pool plays off against the runner-up of the other pool to determine which two nations are promoted to Asia/Oceania Zone Group III in 2017.

Seeding: The seeding was based on the Davis Cup Rankings of 7 March 2016 (shown in parentheses below).

Pot 1 Pot 2 Pot 3 Pot 4
  1.  Saudi Arabia (107)
  2.  Iraq (116)
  1.  Bahrain (117)
  2.  Oman (120)
  1.  Mongolia (121)
  2.  Myanmar (124)
  3.  Tajikistan (–)

Group A

Group B

Play-Offs

Placing A Team Score B Team
Promotional  United Arab Emirates 3–0  Bahrain
Promotional  Oman 1–2  Jordan
5th–6th  Saudi Arabia 0–3  Iraq
7th–8th  Myanmar 2–1  Tajikistan
9th N/A  Mongolia

 United Arab Emirates and  Jordan promoted to Group III in 2017.

Europe/Africa Zone[edit]

Group I[edit]

Draw[edit]

  2nd round play-offs
16–18 September / 28–30 October
1st round play-offs
16–18 September
1st round
4–6 March
2nd round
15–17 July
                                     
 
    1   Spain  
     bye     Cluj-Napoca, Romania (indoor hard)
   bye       1   Spain 4
    Slovenia   Arad, Romania (indoor hard)     Romania 1
    Romania 4
  Viana do Castelo, Portugal (clay)       Slovenia 1  
    Slovenia 0  
    Portugal 5    
    4   Ukraine  
     bye     Kiev, Ukraine (hard)
 bye       4   Ukraine 3
    Portugal   Guimarães, Portugal (indoor hard)     Austria 2
    Portugal 1
      Austria 4  
  Kazan, Russia (indoor hard)
      Russia 5  
  Båstad, Sweden (clay)     Sweden 0     Moscow, Russia (hard)
    Sweden 0         Russia 4
  3   Netherlands 5     3   Netherlands 1
   bye
  Ramat HaSharon, Israel (hard)     3   Netherlands  
    Sweden 1  
    Israel 3     Budapest, Hungary (indoor clay)
      Hungary 3  
      Israel 2     Budapest, Hungary (clay)
  Israel         Hungary 0
   bye     2   Slovakia 3
   bye
    2   Slovakia  
 Slovenia and  Sweden
relegated to Group II in 2017.
 Spain,  Ukraine,  Russia, and  Slovakia
advance to World Group Play-off.

Group II[edit]

Draw[edit]

  Play-offs
15–17 July
1st round
4–6 March
2nd round
15–17 July
3rd round
16–18 September
                                     
  Šiauliai, Lithuania (indoor hard)
    1   Lithuania 3  
  Capellen, Luxembourg (hard)     Norway 2     Kaunas, Lithuania (clay)
  Norway 3       1   Lithuania 3  
  Luxembourg 2   Centurion, South Africa (hard)   8   South Africa 2  
  8   South Africa 5
      Luxembourg 0     Vilnius, Lithuania (indoor hard)
    1   Lithuania 0
  Ankara, Turkey (indoor hard)     5   Bosnia and Herzegovina 5
    4   Bulgaria 2  
  Tunis, Tunisia (hard)     Turkey 3     Bihać, Bosnia and Herzegovina (clay)
4   Bulgaria 2         Turkey 1
  Tunisia 3   Zenica, Bosnia and Herzegovina (indoor carpet)   5   Bosnia and Herzegovina 3  
  5   Bosnia and Herzegovina 3
      Tunisia 1  
  Daugavpils, Latvia (indoor hard)
      Monaco 2  
  Roquebrune-Cap-Martin, France (clay)   6   Latvia 3     Minsk, Belarus (hard)
  Monaco 3       6   Latvia 1  
  Egypt 1   Cairo, Egypt (clay)   3   Belarus 4  
    Egypt 1
    3   Belarus 3     Minsk, Belarus (hard)
    3   Belarus 4
  Kittilä, Finland (indoor hard)     2   Denmark 1
      Zimbabwe 1  
  Tbilisi, Georgia (hard)   7   Finland 4     Kongens Lyngby, Denmark (indoor carpet)
  Zimbabwe 2       7   Finland 2
  Georgia 3   Tbilisi, Georgia (indoor carpet)   2   Denmark 3  
    Georgia 0
    2   Denmark 5  
 Luxembourg,  Bulgaria,  Egypt, and  Zimbabwe
relegated to Group III in 2017.
 Bosnia and Herzegovina and  Belarus
promoted to Group I in 2017.

Group III Europe[edit]

Date: 2–5 March

Location: Tallinn, Estonia (indoor hard)

Format: Round-robin basis. Four pools of four teams (Pools A, B, C and D). The winners of each pool play-off against each other to determine which two nations are promoted to Europe/Africa Zone Group II in 2017.

Seeding: The seeding was based on the Davis Cup Rankings of 30 November 2015 (shown in parentheses below).

Pot 1 Pot 2 Pot 3 Pot 4
  1.  Moldova (52)
  2.  Ireland (64)
  3.  Cyprus (69)
  4.  Estonia (72)
  1.  Macedonia (84)
  2.  Montenegro (91)
  3.  Malta (95)
  4.  Greece (100)
  1.  Liechtenstein (107)
  2.  San Marino (109)
  3.  Armenia (117)
  4.  Iceland (118)
  1.  Albania (124)
  2.  Andorra (126)
  3.  Kosovo (–)

Groups:

Group A

Group B

Group C

Group D

Play-Offs

Placing A Team Score D Team
Promotional  Moldova 0–2  Estonia
5th–8th  Malta 1–2  Greece
9th–12th  San Marino 1–2  Liechtenstein
13th–15th N/A  Kosovo
Placing B Team Score C Team
Promotional  Ireland 0–2  Cyprus
5th–8th  Macedonia 2–0  Montenegro
9th–12th  Armenia 1–2  Andorra
13th–15th  Albania 0–3  Iceland

 Cyprus and  Estonia promoted to Group II in 2017.

Group III Africa[edit]

Date: 11–16 July

Location: Antananarivo, Madagascar (clay)

Confirmed teams:

Inactive teams:

Format: Round-robin basis. Two pools of five teams (Pools A and B). The winner of each pool plays off against the runner-up of the other pool to determine which two nations are promoted to Europe/Africa Zone Group II in 2017.

Seeding: The seeding was based on the Davis Cup Rankings of 7 March 2016 (shown in parentheses below).

Pot 1 Pot 2 Pot 3 Pot 4 Pot 5
  1.  Morocco (68)
  2.  Algeria (80)
  1.  Benin (83)
  2.  Namibia (84)
  1.  Madagascar (101)
  2.  Mozambique (105)
  1.  Nigeria (113)
  2.  Botswana (119)
  1.  Cameroon (122)
  2.  Kenya (127)

Group A

Group B

Play-Offs

Placing A Team Score B Team
Promotional  Morocco 2–0  Benin
Promotional  Namibia 0–2  Madagascar
5th–6th  Nigeria 2–1  Kenya
7th–8th  Cameroon 0–2  Algeria
9th–10th  Mozambique 0–2  Botswana

 Morocco and  Madagascar promoted to Group II in 2017.

References[edit]

  1. ^ "Davis Cup votes to use fifth-set tie-breaker beginning in 2016". skysports.com. Retrieved 1 April 2018. 
  2. ^ "Davis Cup - Davis Cup set for fifth set tiebreak in 2016". www.daviscup.com. Retrieved 1 April 2018. 
  3. ^ "Delbonis defeats Karlovic to give Argentina first Davis Cup title". Tennis.com. Retrieved 2016-11-28. 
  4. ^ Brady, James. "Del Potro, Argentina rally for Davis Cup title". SBNation.com. Retrieved 2016-11-28. 
  5. ^ "Croatia v Argentina". daviscup.com. 

External links[edit]