2016 World Junior Curling Championships

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
2016 World Junior Curling Championships
Host cityCopenhagen, Denmark
ArenaTårnby Curling Club
DatesMarch 5–13
Men's winner Scotland
SkipBruce Mouat
ThirdBobby Lammie
SecondGregor Cannon
LeadAngus Dowell
AlternateRobin Brydone
Finalist United States (Korey Dropkin)
Women's winner Canada
SkipMary Fay
ThirdKristin Clarke
SecondKarlee Burgess
LeadJanique LeBlanc
AlternateSarah Daniels
Finalist United States (Cory Christensen)
« 2015
2017 »

The 2016 World Junior Curling Championships were held from March 5 to 13 at the Tårnby Curling Club in Copenhagen, Denmark.[1]

Men[edit]

Teams[edit]

Country Skip Third Second Lead Alternate
 Canada Matt Dunstone Colton Lott Kyle Doering Robbie Gordon Wade Ford
 Denmark Tobias Thune Tobias Engelhardt Henrik Holtermann Nikolaj Skau Simon Borregaard
 Norway Magnus Ramsfjell Bendik Ramsfjell Magnus Vågberg Elias Høstmæhlingen Eskil Vintervold
 Russia Timur Gadzhikhanov (fourth) Daniil Goriachev Dmitry Solomatin Alexander Eremin (skip) Lev Puzakov
 Scotland Bruce Mouat Bobby Lammie Gregor Cannon Angus Dowell Robin Brydone
 South Korea Seong Yu-jin Hong Jun-yeong Jeon Byeong-uk Lee Ge-on Lee Jae-ho
 Sweden Rasmus Wranå Fredrik Nyman Jordan Wåhlin Max Baeck Axel Sjøberg
  Switzerland Yannick Schwaller Romano Meier Patrick Witschonke Michael Probst Simon Gloor
 Turkey Uğurcan Karagöz Oğuzhan Karakurt Emre Karaman Enes Taşkesen Muhammed Uçan
 United States Korey Dropkin Thomas Howell Mark Fenner Alex Fenson Quinn Evenson

Round Robin Standings[edit]

Final Round Robin Standings

Key
Teams to Playoffs
Teams to relegated to "B" championships
Country Skip W L
 United States Korey Dropkin 8 1
 Scotland Bruce Mouat 7 2
 Canada Matt Dunstone 7 2
  Switzerland Yannick Schwaller 6 3
 Norway Magnus Ramsfjell 5 4
 Sweden Rasmus Wranå 5 4
 Russia Alexander Eremin 3 6
 Denmark Tobias Thune 2 7
 Turkey Uğurcan Karagöz 2 7
 South Korea Seong Yu-jin 0 9

 South Korea is not able to be relegated due to their hosting of the 2017 World Junior Curling Championships, so therefore the next lowest ranked team,  Russia is relegated to the 2017 "B" Championships

Round Robin Results[edit]

All draw times are listed in Central European Time (UTC+01).[2]

Draw 1[edit]

Sunday, March 6, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (Schwaller) Hammer (Last Stone First End) 1 0 0 4 1 1 0 2 X X 9
 Turkey (Karagöz) 0 0 1 0 0 0 1 0 X X 2
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Mouat) Hammer (Last Stone First End) 2 0 0 1 1 0 2 0 1 X 7
 Norway (Ramsfjell) 0 0 1 0 0 1 0 2 0 X 4
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Dropkin) 0 0 0 1 1 0 X X X X 2
 Canada (Dunstone) Hammer (Last Stone First End) 2 0 2 0 0 4 X X X X 8
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Seong) 0 0 0 0 0 2 0 0 X X 2
 Russia (Eremin) Hammer (Last Stone First End) 0 0 3 0 1 0 1 2 X X 7
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Denmark (Thune) 0 0 1 0 0 0 1 0 0 X 2
 Sweden (Wranå) Hammer (Last Stone First End) 2 0 0 2 0 1 0 1 4 X 10

Draw 2[edit]

Monday, March 7, 9:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Norway (Ramsfjell) Hammer (Last Stone First End) 0 2 1 4 0 0 3 X X X 10
 South Korea (Seong) 1 0 0 0 0 1 0 X X X 2
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Turkey (Karagöz) Hammer (Last Stone First End) 1 0 0 2 2 0 3 0 0 0 8
 Russia (Eremin) 0 1 0 0 0 2 0 2 1 1 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Denmark (Thune) Hammer (Last Stone First End) 0 0 1 1 0 0 0 0 2 0 4
  Switzerland (Schwaller) 0 0 0 0 2 3 0 0 0 1 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Wranå) 1 0 0 0 0 1 1 0 1 0 4
 Canada (Dunstone) Hammer (Last Stone First End) 0 1 0 0 1 0 0 2 0 1 5
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Scotland (Mouat) Hammer (Last Stone First End) 1 0 2 1 0 0 0 1 0 1 0 6
 United States (Dropkin) 0 1 0 0 2 0 1 0 2 0 1 7

Draw 3[edit]

Monday, March 7, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Dunstone) Hammer (Last Stone First End) 1 0 2 0 1 1 0 2 0 0 7
 Scotland (Mouat) 0 2 0 1 0 0 1 0 3 3 10
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (Schwaller) Hammer (Last Stone First End) 1 0 0 0 1 0 0 1 1 0 4
 Sweden (Wranå) 0 0 2 0 0 0 2 0 0 1 5
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Turkey (Karagöz) Hammer (Last Stone First End) 0 1 3 4 1 0 X X X X 9
 South Korea (Seong) 1 0 0 0 0 1 X X X X 2
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Dropkin) Hammer (Last Stone First End) 0 2 0 3 0 1 3 X X X 9
 Denmark (Thune) 0 0 1 0 1 0 0 X X X 2
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Norway (Ramsfjell) 0 0 0 1 0 0 1 0 0 X 2
 Russia (Eremin) Hammer (Last Stone First End) 0 0 1 0 2 2 0 2 1 X 8

Draw 4[edit]

Tuesday, March 8, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Eremin) 1 0 1 1 0 0 2 0 3 X 8
 Denmark (Thune) Hammer (Last Stone First End) 0 1 0 0 1 0 0 1 0 X 3
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Dropkin) Hammer (Last Stone First End) 0 2 0 0 2 0 2 0 3 X 9
 South Korea (Seong) 0 0 0 1 0 1 0 2 0 X 4
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Wranå) Hammer (Last Stone First End) 0 0 2 0 2 0 0 2 0 0 6
 Norway (Ramsfjell) 0 1 0 3 0 1 2 0 0 1 8
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Dunstone) Hammer (Last Stone First End) 0 0 0 0 2 0 1 0 2 X 5
  Switzerland (Schwaller) 0 0 0 0 0 2 0 5 0 X 7
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Turkey (Karagöz) 1 0 2 0 0 1 0 X X X 4
 Scotland (Mouat) Hammer (Last Stone First End) 0 6 0 2 1 0 4 X X X 13

Draw 5[edit]

Wednesday, March 9, 9:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Dropkin) Hammer (Last Stone First End) 0 2 0 0 3 0 1 1 0 2 9
 Norway (Ramsfjell) 3 0 1 1 0 1 0 0 0 0 6
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Denmark (Thune) Hammer (Last Stone First End) 3 1 0 0 1 0 0 1 0 0 6
 Turkey (Karagöz) 0 0 1 0 0 0 1 0 1 1 4
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (Schwaller) Hammer (Last Stone First End) 3 0 0 0 0 1 0 0 1 0 5
 Russia (Eremin) 0 0 0 0 1 0 0 1 0 1 3
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Mouat) Hammer (Last Stone First End) 3 2 1 0 3 0 X X X X 9
 Sweden (Wranå) 0 0 0 1 0 1 X X X X 2
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Seong) 0 1 0 0 0 1 X X X X 2
 Canada (Dunstone) Hammer (Last Stone First End) 4 0 2 4 2 0 X X X X 12

Draw 6[edit]

Wednesday, March 9, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Denmark (Thune) 0 0 0 0 1 0 X X X X 1
 Canada (Dunstone) Hammer (Last Stone First End) 2 1 2 0 0 4 X X X X 9
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Norway (Ramsfjell) Hammer (Last Stone First End) 0 0 0 2 0 2 0 0 1 1 6
  Switzerland (Schwaller) 0 0 0 0 1 0 1 1 0 0 3
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Seong) 0 0 1 0 1 0 1 0 X X 3
 Scotland (Mouat) Hammer (Last Stone First End) 2 1 0 2 0 2 0 3 X X 10
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Eremin) 0 0 1 0 0 0 1 0 1 X 3
 United States (Dropkin) Hammer (Last Stone First End) 0 2 0 1 1 0 0 1 0 X 5
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Wranå) 0 0 0 0 0 3 0 4 X X 7
 Turkey (Karagöz) Hammer (Last Stone First End) 0 0 0 0 1 0 1 0 X X 2

Draw 7[edit]

Thursday, March 10, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Mouat) Hammer (Last Stone First End) 2 0 4 3 0 1 X X X X 10
 Russia (Eremin) 0 1 0 0 1 0 X X X X 2
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Sweden (Wranå) 0 1 0 0 1 0 1 1 0 1 0 5
 United States (Dropkin) Hammer (Last Stone First End) 1 0 1 1 0 1 0 0 1 0 1 6
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Dunstone) Hammer (Last Stone First End) 4 1 1 0 4 0 X X X X 10
 Turkey (Karagöz) 0 0 0 1 0 1 X X X X 2
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Denmark (Thune) Hammer (Last Stone First End) 1 0 0 0 2 0 0 X X X 3
 Norway (Ramsfjell) 0 2 2 1 0 3 1 X X X 9
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (Schwaller) Hammer (Last Stone First End) 3 0 0 1 1 0 0 2 0 X 7
 South Korea (Seong) 0 0 1 0 0 0 0 0 1 X 2

Draw 8[edit]

Friday, March 11, 9:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Turkey (Karagöz) 0 1 0 0 0 1 0 0 2 0 4
 United States (Dropkin) Hammer (Last Stone First End) 1 0 1 1 0 0 2 0 0 2 7
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Seong) Hammer (Last Stone First End) 0 0 0 0 1 2 0 X X X 3
 Denmark (Thune) 1 1 2 2 0 0 5 X X X 11
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Eremin) Hammer (Last Stone First End) 1 0 0 0 1 0 0 X X X 2
 Sweden (Wranå) 0 0 0 1 0 5 1 X X X 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (Schwaller) Hammer (Last Stone First End) 1 0 4 0 2 0 3 X X X 10
 Scotland (Mouat) 0 1 0 2 0 1 0 X X X 4
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Dunstone) Hammer (Last Stone First End) 0 0 0 1 0 0 2 1 0 X 4
 Norway (Ramsfjell) 0 0 0 0 1 1 0 0 1 X 3

Draw 9[edit]

Friday, March 11, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Seong) 0 0 0 0 2 0 0 X X X 2
 Sweden (Wranå) Hammer (Last Stone First End) 0 2 2 3 0 1 1 X X X 9
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Eremin) 0 1 1 0 1 0 0 0 1 0 4
 Canada (Dunstone) Hammer (Last Stone First End) 1 0 0 1 0 2 0 0 0 2 6
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Mouat) Hammer (Last Stone First End) 2 0 2 1 0 3 X X X X 8
 Denmark (Thune) 0 1 0 0 1 0 X X X X 2
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Norway (Ramsfjell) Hammer (Last Stone First End) 3 0 1 0 4 0 1 2 X X 11
 Turkey (Karagöz) 0 2 0 0 0 2 0 0 X X 4
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Dropkin) 0 1 4 0 1 3 X X X X 9
  Switzerland (Schwaller) Hammer (Last Stone First End) 2 0 0 1 0 0 X X X X 3

Playoffs[edit]

  Page playoff system Semifinal Final
                           
1  United States 5  
2  Scotland 7         2  Scotland 6
      1  United States 5   1  United States 4
  4   Switzerland 2  
3  Canada 4
4   Switzerland 6  
Bronze Medal Game
   
4   Switzerland 4
3  Canada 8

1 vs. 2[edit]

Saturday, March 12, 14:00

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Dropkin) Hammer (Last Stone First End) 1 0 1 0 1 0 0 0 2 0 5
 Scotland (Mouat) 0 1 0 1 0 0 2 0 0 3 7

3 vs. 4[edit]

Saturday, March 12, 14:00

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Dunstone) Hammer (Last Stone First End) 0 2 0 1 0 0 0 1 0 X 4
  Switzerland (Schwaller) 0 0 2 0 0 0 3 0 1 X 6

Semifinal[edit]

Saturday, March 12, 19:00

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Dropkin) Hammer (Last Stone First End) 0 0 2 0 2 0 0 0 1 X 5
  Switzerland (Schwaller) 0 0 0 1 0 0 0 1 0 X 2

Bronze Medal Game[edit]

Sunday, March 13, 14:00

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (Schwaller) Hammer (Last Stone First End) 0 0 1 0 1 0 2 0 0 X 4
 Canada (Dunstone) 1 1 0 2 0 2 0 1 1 X 8

Final[edit]

Sunday, March 13, 14:00

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Mouat) Hammer (Last Stone First End) 0 2 0 2 0 1 0 0 1 0 6
 United States (Dropkin) 0 0 1 0 1 0 0 1 0 1 4

Women[edit]

Teams[edit]

Country Skip Third Second Lead Alternate
 Canada Mary Fay Kristin Clarke Karlee Burgess Janique LeBlanc Sarah Daniels
 Hungary Dorottya Palancsa Henrietta Miklai Vera Kalocsai Bernadett Biro
 Japan Ayano Tsuchiya Yumi Suzuki Yui Ueno Asuka Kanai Sae Yamamoto
 Russia Uliana Vasileva (fourth) Maria Baksheeva Ekaterina Kuzmina Evgeniya Demkina (skip) Maria Komarova
 Scotland Sophie Jackson Naomi Brown Rachael Halliday Rachel Hannen Katie Murray
 South Korea Kim Min-ji Kim Hye-rin Yang Tae-i Oh Sun-yun Lee Ji-young
 Sweden Therese Westman Sarah Pengel Maria Larsson Mikaela Altebro Johanna Heldin
  Switzerland Elena Stern Anna Stern Noëlle Iseli Tanja Schwegler Selina Witschonke
 Turkey Dilşat Yildiz Semiha Konuksever Berivan Polat Mihriban Polat
 United States Cory Christensen Sarah Anderson Taylor Anderson Madison Bear Christine McMakin

Round Robin Standings[edit]

Final Round Robin Standings

Key
Teams to Playoffs
Teams to Tiebreaker
Teams to relegated to "B" championships
Country Skip W L
 Canada Mary Fay 9 0
 United States Cory Christensen 7 2
 South Korea Kim Min-ji 7 2
 Hungary Dorottya Palancsa 5 4
 Sweden Therese Westman 5 4
  Switzerland Elena Stern 4 5
 Russia Evgeniya Demkina 3 6
 Turkey Dilşat Yildiz 3 6
 Scotland Sophie Jackson 2 7
 Japan Ayano Tsuchiya 0 9

Round Robin Results[edit]

All draw times are listed in Central European Time (UTC+01).[3]

Draw 1[edit]

Sunday, March 6, 9:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 South Korea (Kim) 0 0 0 1 0 0 3 0 2 0 1 7
 Russia (Demkina) Hammer (Last Stone First End) 0 0 1 0 0 1 0 3 0 1 0 6
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Christensen) Hammer (Last Stone First End) 1 0 1 0 1 0 1 3 1 X 8
 Sweden (Westman) 0 1 0 2 0 3 0 0 0 X 6
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Turkey (Yildiz) 0 1 0 2 1 1 0 2 0 1 8
 Hungary (Palancsa) Hammer (Last Stone First End) 1 0 0 0 0 0 2 0 3 0 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Fay) Hammer (Last Stone First End) 1 0 1 0 1 1 0 0 3 X 7
  Switzerland (Stern) 0 1 0 0 0 0 1 0 0 X 2
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Tsuchiya) 2 0 0 0 1 0 0 0 1 X 4
 Scotland (Jackson) Hammer (Last Stone First End) 0 0 2 0 0 2 1 1 0 X 6

Draw 2[edit]

Sunday, March 6, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Westman) Hammer (Last Stone First End) 1 0 1 0 0 1 0 0 X X 3
 Canada (Fay) 0 2 0 3 3 0 1 1 X X 10
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Demkina) 2 0 0 0 2 0 2 1 0 1 8
  Switzerland (Stern) Hammer (Last Stone First End) 0 0 2 1 0 3 0 0 0 0 6
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Tsuchiya) Hammer (Last Stone First End) 1 0 0 1 0 0 0 1 X X 3
 South Korea (Kim) 0 0 2 0 2 1 4 0 X X 9
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Jackson) Hammer (Last Stone First End) 0 0 2 0 3 0 1 0 0 X 6
 Hungary (Palancsa) 1 3 0 2 0 1 0 1 2 X 10
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Christensen) 0 3 0 3 1 0 1 0 2 X 10
 Turkey (Yildiz) Hammer (Last Stone First End) 1 0 1 0 0 1 0 1 0 X 4

Draw 3[edit]

Monday, March 7, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Hungary (Palancsa) Hammer (Last Stone First End) 0 1 0 1 0 1 0 0 3 1 7
 United States (Christensen) 0 0 2 0 1 0 1 2 0 0 6
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Kim) 0 2 1 0 0 0 2 0 1 0 6
 Scotland (Jackson) Hammer (Last Stone First End) 1 0 0 0 1 1 0 1 0 1 5
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Demkina) 0 2 0 0 2 0 0 X X X 4
 Canada (Fay) Hammer (Last Stone First End) 2 0 3 1 0 0 4 X X X 10
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Turkey (Yildiz) 0 1 0 2 0 0 1 0 1 2 1 8
 Japan (Tsuchiya) Hammer (Last Stone First End) 1 0 1 0 2 1 0 2 0 0 0 7
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Westman) Hammer (Last Stone First End) 2 0 0 0 1 0 0 2 0 X 5
  Switzerland (Stern) 0 2 3 1 0 2 2 0 2 X 12

Draw 4[edit]

Tuesday, March 8, 9:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
  Switzerland (Stern) Hammer (Last Stone First End) 2 0 2 0 2 0 0 0 1 0 2 9
 Japan (Tsuchiya) 0 2 0 1 0 1 1 0 0 2 0 7
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Turkey (Yildiz) 0 0 1 1 0 1 0 0 0 X 3
 Canada (Fay) Hammer (Last Stone First End) 1 1 0 0 3 0 0 3 2 X 10
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Jackson) 0 0 0 1 0 2 1 0 2 0 6
 Sweden (Westman) Hammer (Last Stone First End) 1 1 1 0 2 0 0 1 0 1 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Hungary (Palancsa) Hammer (Last Stone First End) 4 0 0 1 0 0 0 1 0 X 6
 South Korea (Kim) 0 2 1 0 2 0 3 0 1 X 9
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Demkina) 0 1 0 0 1 0 X X X X 2
 United States (Christensen) Hammer (Last Stone First End) 2 0 4 2 0 3 X X X X 11

Draw 5[edit]

Tuesday, March 8, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Turkey (Yildiz) 0 0 2 0 1 0 0 1 X X 4
 Sweden (Westman) Hammer (Last Stone First End) 4 2 0 2 0 2 0 0 X X 10
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Tsuchiya) 0 0 1 0 0 1 0 1 0 X 3
 Russia (Demkina) Hammer (Last Stone First End) 0 2 0 0 2 0 1 0 2 X 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Kim) Hammer (Last Stone First End) 0 0 0 0 1 0 2 1 0 1 5
  Switzerland (Stern) 0 0 0 0 0 1 0 0 1 0 2
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Christensen) Hammer (Last Stone First End) 1 0 1 0 1 1 0 2 2 X 8
 Scotland (Jackson) 0 2 0 1 0 0 1 0 0 X 4
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Fay) Hammer (Last Stone First End) 1 0 2 0 4 0 2 X X X 9
 Hungary (Palancsa) 0 1 0 1 0 1 0 X X X 3

Draw 6[edit]

Wednesday, March 9, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Tsuchiya) 0 2 1 0 1 0 2 0 1 0 7
 Hungary (Palancsa) Hammer (Last Stone First End) 1 0 0 2 0 2 0 1 0 2 8
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Westman) Hammer (Last Stone First End) 0 0 2 0 1 0 0 0 2 1 6
 South Korea (Kim) 1 2 0 1 0 0 2 1 0 0 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Fay) Hammer (Last Stone First End) 0 0 2 0 0 0 1 0 1 1 5
 United States (Christensen) 0 0 0 0 2 1 0 0 0 0 3
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (Stern) Hammer (Last Stone First End) 2 0 0 3 0 1 0 1 3 X 10
 Turkey (Yildiz) 0 1 1 0 1 0 1 0 0 X 4
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Jackson) 0 0 0 1 0 0 0 1 0 X 2
 Russia (Demkina) Hammer (Last Stone First End) 0 0 1 0 0 0 3 0 1 X 5

Draw 7[edit]

Thursday, March 10, 9:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Christensen) 0 0 2 2 0 1 0 1 1 X 7
  Switzerland (Stern) Hammer (Last Stone First End) 0 1 0 0 1 0 1 0 0 X 3
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Jackson) 1 0 0 2 0 1 0 3 0 0 7
 Turkey (Yildiz) Hammer (Last Stone First End) 0 1 1 0 1 0 1 0 1 1 6
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Hungary (Palancsa) Hammer (Last Stone First End) 1 0 0 2 0 1 0 0 3 0 1 8
 Russia (Demkina) 0 0 2 0 3 0 0 1 0 1 0 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Tsuchiya) 0 0 3 0 0 0 0 0 2 0 5
 Sweden (Westman) Hammer (Last Stone First End) 1 0 0 2 0 0 1 2 0 1 7
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Kim) Hammer (Last Stone First End) 2 0 0 0 1 0 1 0 0 X 4
 Canada (Fay) 0 1 1 1 0 3 0 2 1 X 9

Draw 8[edit]

Thursday, March 10, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Demkina) 0 2 0 1 0 1 0 0 3 0 7
 Turkey (Yildiz) Hammer (Last Stone First End) 1 0 0 0 1 0 2 4 0 1 9
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Fay) Hammer (Last Stone First End) 2 0 1 0 3 1 0 0 0 0 7
 Japan (Tsuchiya) 0 0 0 1 0 0 2 1 1 1 6
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (Stern) Hammer (Last Stone First End) 3 2 0 0 2 0 1 0 3 X 11
 Scotland (Jackson) 0 0 0 2 0 1 0 1 0 X 4
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 South Korea (Kim) 0 2 0 0 0 1 0 0 2 1 0 6
 United States (Christensen) Hammer (Last Stone First End) 3 0 2 0 0 0 1 0 0 0 1 7
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Hungary (Palancsa) 0 0 1 0 0 2 0 0 X X 3
 Sweden (Westman) Hammer (Last Stone First End) 0 3 0 2 0 0 3 1 X X 9

Draw 9[edit]

Friday, March 11, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Fay) 0 0 2 0 2 0 0 1 1 X 6
 Scotland (Jackson) Hammer (Last Stone First End) 0 0 0 1 0 1 0 0 0 X 2
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (Stern) 0 0 2 0 1 0 0 2 0 X 5
 Hungary (Palancsa) Hammer (Last Stone First End) 2 0 0 1 0 0 2 0 2 X 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Christensen) Hammer (Last Stone First End) 2 0 2 0 2 1 0 4 X X 11
 Japan (Tsuchiya) 0 1 0 1 0 0 1 0 X X 3
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Westman) Hammer (Last Stone First End) 1 0 1 0 1 0 1 2 3 X 9
 Russia (Demkina) 0 2 0 1 0 2 0 0 0 X 5
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Turkey (Yildiz) Hammer (Last Stone First End) 1 0 1 1 0 1 1 0 1 0 6
 South Korea (Kim) 0 2 0 0 3 0 0 3 0 1 9

Tiebreaker[edit]

Saturday, March 12, 09:00

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Westman) Hammer (Last Stone First End) 2 0 1 0 0 1 0 0 X X 4
 Hungary (Palancsa) 0 0 0 5 1 0 0 4 X X 10

Relegation Tiebreaker[edit]

Saturday, March 12, 19:00

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Turkey (Yildiz) Hammer (Last Stone First End) 1 0 0 1 0 0 1 0 2 0 5
 Russia (Demkina) 0 1 0 0 0 3 0 2 0 1 7

 Turkey is therefore relegated to the 2017 World Junior B Curling Championships

Playoffs[edit]

  Page playoff system Semifinal Final
                           
1  Canada 7  
2  United States 8         2  United States 4
      1  Canada 9   1  Canada 7
  4  Hungary 4  
3  South Korea 11
4  Hungary 12  
Bronze Medal Game
   
4  Hungary 4
3  South Korea 8

1 vs. 2[edit]

Saturday, March 12, 14:00

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Fay) Hammer (Last Stone First End) 1 0 3 0 1 0 1 0 1 0 7
 United States (Christensen) 0 2 0 1 0 1 0 2 0 2 8

3 vs. 4[edit]

Saturday, March 12, 14:00

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Kim) Hammer (Last Stone First End) 1 0 1 0 2 0 4 0 3 0 11
 Hungary (Palancsa) 0 1 0 2 0 3 0 3 0 3 12

Semifinal[edit]

Saturday, March 12, 19:00

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Fay) Hammer (Last Stone First End) 1 0 2 1 1 3 1 0 X X 9
 Hungary (Palancsa) 0 2 0 0 0 0 0 2 X X 4

Bronze Medal Game[edit]

Sunday, March 13, 9:00

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Hungary (Palancsa) Hammer (Last Stone First End) 1 0 0 0 2 0 0 1 0 X 4
 South Korea (Kim) 0 2 1 1 0 2 1 0 1 X 8

Final[edit]

Sunday, March 13, 9:00

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Christensen) Hammer (Last Stone First End) 0 1 0 1 0 0 2 0 0 X 4
 Canada (Fay) 0 0 2 0 0 2 0 2 1 X 7

References[edit]

  1. ^ "World Junior Curling Championships 2016 to be held in Copenhagen". World Curling Federation. 29 January 2016.
  2. ^ "2016 World Junior Curling Championship Schedule". World Curling Federation. Retrieved 31 January 2016.
  3. ^ "2016 World Junior Curling Championship Schedule". World Curling Federation. Retrieved 31 January 2016.

External links[edit]