2018–19 Skeleton World Cup

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
2018–19 Skeleton World Cup
Winners
Men's Alexander Tretiakov (RUS)
Women's Elena Nikitina (RUS)
Competitions
Venues8 (8 events)

The 2018–19 Skeleton World Cup was a multi-race series over a season for skeleton. The season started on 3 December 2018 in Sigulda, Latvia, and finished on 23 February 2019 in Calgary, Alberta, Canada. The World Cup was organised by the International Bobsleigh and Skeleton Federation, who also run World Cups and Championships in bobsleigh. The title sponsor of the World Cup was again BMW.

Calendar[edit]

Anticipated schedule as announced by the IBSF (dates shown include practice and competition days for both skeleton and bobsleigh):[1]

Venue Date Details
Latvia Sigulda 8–9 December
Germany Winterberg 14 December
Germany Altenberg 4 January
Germany Königssee 11 January cancelled due to continued snowfall; rescheduled to Calgary on 22 February
Austria Igls 18 January also European Championships
Switzerland St. Moritz 25 January
United States Lake Placid 15–16 February
Canada Calgary 22 February rescheduled from Königssee
Canada Calgary 23–24 February
Canada Whistler 3-9 March World Championships

Results[edit]

Men[edit]

Event: Gold: Time Silver: Time Bronze: Time
Latvia Sigulda Nikita Tregubov
 Russia
1:41.87
(50.81 / 51.06)
Martins Dukurs
 Latvia
1:42.24
(51.17 / 51.07)
Yun Sung-bin
 South Korea
1:42.40
(51.22 / 51.18)
Germany Winterberg Alexander Tretiakov
 Russia
1:52.07
(56.11 / 55.96)
Axel Jungk
 Germany
1:52.90
(56.69 / 56.21)
Yun Sung-bin
 South Korea
1:52.91
(56.55 / 56.36)
Germany Altenberg Alexander Tretiakov
 Russia
1:55.09
(57.09 / 58.00)
Yun Sung-bin
 South Korea
1:55.66
(57.58 / 58.08)
Nikita Tregubov
 Russia
1:55.93
(57.64 / 58.29)
Germany Königssee cancelled due to continued snowfall; rescheduled to Calgary on 22 February
Austria Igls Martins Dukurs
 Latvia
1:46.17
(53.02 / 53.15)
Yun Sung-bin
 South Korea
1:46.45
(53.24 / 53.21)
Axel Jungk
 Germany
1:46.46
(53.24 / 53.22)
Switzerland St. Moritz Yun Sung-bin
 South Korea
2:15.96
(1:08.20 / 1:07.76)
Alexander Tretiakov
 Russia
2:16.16
(1:08.53 / 1:07.63)
Nikita Tregubov
 Russia
2:16.23
(1:08.50 / 1:07.73)
United States Lake Placid Alexander Tretiakov
 Russia
1:47.19
(53.47 / 53.72)
Martins Dukurs
 Latvia
1:47.33
(53.58 / 53.75)
Yun Sung-bin
 South Korea
1:47.44
(53.71 / 53.73)
Canada Calgary 1 Alexander Tretiakov
 Russia
1:51.35
(55.85 / 55.50)
Yun Sung-bin
 South Korea
1:51.48
(56.08 / 55.40)
Martins Dukurs
 Latvia
1:51.51
(55.89 / 55.62)
Canada Calgary 2 Yun Sung-bin
 South Korea
1:52.70
(56.30 / 56.40)
Alexander Tretiakov
 Russia
1:52.76
(56.40 / 56.36)
Tomass Dukurs
 Latvia
1:53.21
(56.87 / 56.34)

Women[edit]

Event: Gold: Time Silver: Time Bronze: Time
Latvia Sigulda Elena Nikitina
 Russia
1:45.12
(52.51 / 52.69)
Elisabeth Maier
 Canada
1:45.42
(52.83 / 52.59)
Tina Hermann
 Germany
1:45.60
(52.77 / 52.83)
Germany Winterberg Jacqueline Lölling
 Germany
1:55.16
(57.61 / 57.55)
Tina Hermann
 Germany
1:55.83
(57.96 / 57.87)
Janine Flock
 Austria
1:55.86
(57.97 / 57.89)
Germany Altenberg Elena Nikitina
 Russia
1:57.42
(58.59 / 58.83)
Jacqueline Lölling
 Germany
1:57.79
(58.74 / 59.05)
Yulia Kanakina
 Russia
1:58.39
(58.19 / 59.20)
Germany Königssee cancelled due to continued snowfall; rescheduled to Calgary on 22 February
Austria Igls Janine Flock
 Austria
1:48.64
(54.34 / 54.30)
Elena Nikitina
 Russia
1:49.07
(54.43 / 54.64)
Jacqueline Lölling
 Germany
1:49.09
(54.53 / 54.56)
Switzerland St. Moritz Mirela Rahneva
 Canada
2:17.77
(1:09.22 / 1:08.55)
Elena Nikitina
 Russia
2:18.00
(1:09.11 / 1:08.89)
Jacqueline Lölling
 Germany
2:18.63
(1:09.56 / 1:09.07)
United States Lake Placid Jacqueline Lölling
 Germany

Elena Nikitina
 Russia

1:50.59
(55.07 / 55.52)
1:50.59
(54.87 / 55.72)
none awarded Kendall Wesenberg
 United States
1:51.10
(55.15 / 55.95)
Canada Calgary 1 Mirela Rahneva
 Canada
1:54.52
(57.38 / 57.14)
Tina Hermann
 Germany
1:54.98
(57.74 / 57.24)
Elisabeth Maier
 Canada
1:55.20
(57.75 / 57.45)
Canada Calgary 2 Tina Hermann
 Germany
1:57.39
(58.97 / 58.42)
Mirela Rahneva
 Canada
1:57.52
(58.94 / 58.58)
Laura Deas
 Great Britain
1:57.68
(59.26 / 58.42)

Standings[edit]

Men[edit]

[2]

Pos. Racer Latvia SIG Germany WIN Germany ALT Austria IGL Switzerland STM United States LPL Canada CGR 1 Canada CGR 2 Points
1  Alexander Tretiakov (RUS) 4 1 1 4 2 1 1 2 1704
2  Yun Sung-bin (KOR) 3 3 2 2 1 3 2 1 1680
3  Martins Dukurs (LAT) 2 7 7 1 8 2 3 4 1533
4  Nikita Tregubov (RUS) 1 4 3 9 3 4 5 8 1505
5  Axel Jungk (GER) 8 2 5 3 5 5 7 7 1458
6  Marcus Wyatt (GBR) 12 10 8 6 7 7 8 5 1288
7  Tomass Dukurs (LAT) 6 5 10 5 4 - 4 3 1272
8  Dave Greszczyszyn (CAN) 15 21 11 21 11 15 6 6 956
9  Vladyslav Heraskevych (UKR) 9 17 14 22 12 12 12 9 944
10  Florian Auer (AUT) 10 12 12 11 9 24 16 15 933

Women[edit]

Pos. Racer Latvia SIG Germany WIN Germany ALT Austria IGL Switzerland STM United States LPL Canada CGR 1 Canada CGR 2 Points
1  Elena Nikitina (RUS) 1 4 1 2 2 1 4 5 1663
2  Tina Hermann (GER) 3 2 4 4 4 6 2 1 1597
3  Mirela Rahneva (CAN) 12 5 14 13 1 4 1 2 1396
4  Sophia Griebel (GER) 6 6 5 9 5 5 9 9 1360
5  Jacqueline Lölling (GER) 5 1 2 3 3 1 - - 1244
6  Kendall Wesenberg (USA) 11 15 9 12 7 3 8 9 1200
7  Yulia Kanakina (RUS) 7 8 3 7 - 7 14 6 1152
8  Elisabeth Maier (CAN) 2 12 11 6 15 - 3 4 1146
9  Jane Channell (CAN) 4 11 19 15 13 10 5 7 1122
10  Renata Khuzina (RUS) 8 17 10 14 16 8 12 8 1048

Medal table[edit]

RankNationGoldSilverBronzeTotal
1 Russia84315
2 Germany34411
3 South Korea2338
4 Canada2215
5 Latvia1225
6 Austria1012
7 Great Britain0011
 United States0011
Totals (8 nations)17151648

References[edit]

  1. ^ "IBSF Presents Preliminary Sports Calendar for 2018–2019" (Press release). 16 May 2018.
  2. ^ "Rankings List". Fibt.com. Retrieved 2018-12-08.