2019 Australian Open (badminton)

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
2019 Australian Open
Tournament details
Dates4–9 June
LevelSuper 300
Total prize moneyUS$150,000
VenueQuaycentre
LocationSydney, Australia
Champions
Men's SinglesIndonesia Jonatan Christie
Women's SinglesChina Chen Yufei
Men's DoublesSouth Korea Ko Sung-hyun
South Korea Shin Baek-cheol
Women's DoublesJapan Yuki Fukushima
Japan Sayaka Hirota
Mixed DoublesChina Wang Yilü
China Huang Dongping
2018

The 2019 Australian Open, officially the CROWN GROUP Australian Open 2019, was a badminton tournament which took place at Quaycentre in Sydney, Australia from 4 to 9 June, 2019 and had a total purse of $150,000.

Tournament[edit]

The 2019 Australian Open was the twelfth tournament of the 2019 BWF World Tour and was also a part of the Australian Open championships which have been held since 1975. This tournament was organized by the Badminton Australia and sanctioned by the BWF.[1]

Venue[edit]

This international tournament was held at Quaycentre in Sydney, Australia.[1]

Point distribution[edit]

Below is a table with the point distribution for each phase of the tournament based on the BWF points system for the BWF World Tour Super 300 event.[2]

Winner Runner-up 3/4 5/8 9/16 17/32 33/64 65/128
7,000 5,950 4,900 3,850 2,750 1,670 660 320

Prize money[edit]

The total prize money for this tournament was US$150,000. Distribution of prize money was in accordance with BWF regulations.[1]

Event Winner Finals Semifinals Quarterfinals Last 16
Singles $11,250 $5,700 $2,175 $900 $525
Doubles $11,850 $5,700 $2,100 $1087.50 $562.50

Men's singles[edit]

Seeds[edit]

  1. Chinese Taipei Chou Tien-chen (Semifinals)
  2. Indonesia Anthony Sinisuka Ginting (Final)
  3. Indonesia Jonatan Christie (Champion)
  4. Japan Kenta Nishimoto (First Round)
  5. Japan Kanta Tsuneyama (First Round)
  6. India Sameer Verma (Second Round)
  7. Indonesia Tommy Sugiarto (Quarterfinals)
  8. China Lin Dan (Quarterfinals)

Wild card[edit]

Badminton Australia awarded a wild card entry to Daniel Fan.

Finals[edit]

Semifinals Final
          
1 Chinese Taipei Chou Tien-chen 20 21 16
3 Indonesia Jonatan Christie 22 13 21
3 Indonesia Jonatan Christie 21 13 21
2 Indonesia Anthony Sinisuka Ginting 17 21 14
  Chinese Taipei Wang Tzu-wei 17 14
2 Indonesia Anthony Sinisuka Ginting 21 21

Top half[edit]

Section 1[edit]

First Round Second Round Quarterfinals
               
1 Chinese Taipei Chou T-c 21 21
WC Australia D Fan 11 7
1 Chinese Taipei Chou T-c 21 21
Malaysia Liew D 17 17
Indonesia S H Rhustavito 16 5r
Malaysia Liew D 21 7
1 Chinese Taipei Chou T-c 21 21
Q4 Malaysia Soong J V 14 8
5 Japan K Tsuneyama 19 17
Thailand S Thammasin 21 21
Thailand S Thammasin 23 16
Q4 Malaysia Soong J V 25 21
Hong Kong Wong W K 16 18
Q4 Malaysia Soong J V 21 21

Section 2[edit]

First Round Second Round Quarterfinals
               
3 Indonesia J Christie 21 21
China Lu GZ 18 15
3 Indonesia J Christie 21 21
Q3 Thailand T Saensomboonsuk 15 15
Q3 Thailand T Saensomboonsuk 22 28
Q2 Indonesia C A Dwi Wardoyo 20 26
3 Indonesia J Christie 21 24
8 China Lin D 9 22
8 China Lin D 21 21
India Prannoy K 18 19
8 China Lin D 21 20 21
India P Kashyap 17 22 14
Thailand S Avihingsanon 16 15
India P Kashyap 21 21

Bottom half[edit]

Section 3[edit]

First Round Second Round Quarterfinals
               
Q1 Malaysia Cheam J W 19 12
Chinese Taipei Wang T-w 21 21
Chinese Taipei Wang T-w 21 7 21
6 India Sa Verma 16 21 13
Malaysia Lee Z J 15 21 12
6 India Sa Verma 21 16 21
Chinese Taipei Wang T-w 21 21
Japan K Sakai 18 16
Japan K Sakai 21 21
Hong Kong Lee C Y 17 15
Japan K Sakai 19 21 21
Thailand K Wangcharoen 21 15 17
Thailand K Wangcharoen 19 21 22
4 Japan K Nishimoto 21 18 20

Section 4[edit]

First Round Second Round Quarterfinals
               
PFQ Malaysia Chong W F 12 17
PFQ Singapore Loh K Y 21 21
PFQ Singapore Loh K Y 19 22 15
7 Indonesia T Sugiarto 21 20 21
Hong Kong Ng K L 12 18
7 Indonesia T Sugiarto 21 21
7 Indonesia T Sugiarto 6 0r
2 Indonesia A S Ginting 21 0
India B. Sai Praneeth 21 21
South Korea Lee D-k 16 14
India B. Sai Praneeth 23 9
2 Indonesia A S Ginting 25 21
South Korea Heo K-h 18 21 18
2 Indonesia A S Ginting 21 12 21

Women's singles[edit]

Seeds[edit]

  1. Japan Nozomi Okuhara (Final)
  2. China Chen Yufei (Champion)
  3. India P. V. Sindhu (Second Round)
  4. Thailand Ratchanok Intanon (Semifinals)
  5. South Korea Sung Ji-hyun (Quarterfinals)
  6. United States Zhang Beiwen (Second Round)
  7. China Li Xuerui (Second Round)
  8. Canada Michelle Li (Quarterfinals)

Wild card[edit]

Badminton Australia awarded a wild card entry to Wendy Chen Hsuan-yu.

Finals[edit]

Semifinals Final
          
1 Japan Nozomi Okuhara 21 21
4 Thailand Ratchanok Intanon 17 15
1 Japan Nozomi Okuhara 15 3
2 China Chen Yufei 21 21
  Thailand Nitchaon Jindapol 10 25 6
2 China Chen Yufei 21 23 21

Top half[edit]

Section 1[edit]

First Round Second Round Quarterfinals
               
1 Japan N Okuhara 21 21
WC Australia W Chen H-y 19 13
1 Japan N Okuhara 21 21
Q3 China Ji ST 13 7
Q3 China Ji ST 18 21 21
Q1 South Korea Kim H-m 21 8 11
1 Japan N Okuhara 21 21
Singapore Yeo J M 17 13
6 United States Zhang B 21 21
Hong Kong Yip P Y 19 8
6 United States Zhang B 15 17
Singapore Yeo J M 21 21
South Korea Kim G-e 20 21 16
Singapore Yeo J M 22 9 21

Section 2[edit]

First Round Second Round Quarterfinals
               
4 Thailand R Intanon 21 21
Hong Kong Deng X 13 17
4 Thailand R Intanon 23 21 21
Malaysia S Cheah S Y 25 14 11
Malaysia Goh J W 12 18
Malaysia S Cheah S Y 21 21
4 Thailand R Intanon 21 21
5 South Korea Sung J-h 18 11
5 South Korea Sung J-h 21 21
Japan A Mine 9 13
5 South Korea Sung J-h 13 21 21
Hong Kong Cheung N Y 21 12 18
Hong Kong Cheung N Y 21 21
Q4 Indonesia Y Y Susanto 12 6

Bottom half[edit]

Section 3[edit]

First Round Second Round Quarterfinals
               
Indonesia L A Mainaky 12 12
Thailand B Ongbamrungphan 21 21
Thailand B Ongbamrungphan 18 22 21
7 China Li XR 21 20 6
Japan S Takahashi 20 21 18
7 China Li XR 22 18 21
Thailand B Ongbamrungphan 18 13
Thailand N Jindapol 21 21
Thailand P Chochuwong 17 26 18
Thailand N Jindapol 21 24 21
Thailand N Jindapol 21 21
3 India P. V. Sindhu 19 18
Q2 Indonesia Choirunnisa 14 9
3 India P. V. Sindhu 21 21

Section 4[edit]

First Round Second Round Quarterfinals
               
Indonesia R Hartawan 17 18
Japan A Ohori 21 21
Japan A Ohori 21 13 20
8 Canada M Li 18 21 22
Indonesia G M Tunjung 21 18 13
8 Canada M Li 13 21 21
8 Canada M Li 19 11
2 China Chen YF 21 21
Indonesia Fitriani 15 22
China Zhang YM 21 24
China Zhang YM 18 7
2 China Chen YF 21 21
Japan S Kawakami 13 15
2 China Chen YF 21 21

Men's doubles[edit]

Seeds[edit]

  1. Japan Takeshi Kamura / Keigo Sonoda (Final)
  2. China Li Junhui / Liu Yuchen (Semifinals)
  3. Indonesia Mohammad Ahsan / Hendra Setiawan (Quarterfinals)
  4. Indonesia Fajar Alfian / Muhammad Rian Ardianto (First Round)
  5. Japan Hiroyuki Endo / Yuta Watanabe (First Round)
  6. China Han Chengkai / Zhou Haodong (Quarterfinals)
  7. China Liu Cheng / Zhang Nan (Withdrew)
  8. Chinese Taipei Liao Min-chun / Su Ching-heng (Quarterfinals)

Wild card[edit]

Badminton Australia awarded a wild card entry to Simon Leung Wing Hang / Mitchell Wheller.

Finals[edit]

Semifinals Final
          
1 Japan Takeshi Kamura
Japan Keigo Sonoda
23 21 21
South Korea Choi Sol-gyu
South Korea Seo Seung-jae
25 19 14
1 Japan Takeshi Kamura
Japan Keigo Sonoda
11 17
South Korea Ko Sung-hyun
South Korea Shin Baek-cheol
21 21
  South Korea Ko Sung-hyun
South Korea Shin Baek-cheol
21 14 21
2 China Li Junhui
China Liu Yuchen
11 21 17

Top half[edit]

Section 1[edit]

First Round Second Round Quarterfinals
               
1 Japan T Kamura
Japan K Sonoda
21 19 21
China Ou XY
China Ren XY
13 21 17
1 Japan T Kamura
Japan K Sonoda
21 18 21
Japan T Hoki
Japan Y Kobayashi
19 21 16
Malaysia Goh V S
Malaysia Tan W K
18 19
Japan T Hoki
Japan Y Kobayashi
21 21
1 Japan T Kamura
Japan K Sonoda
21 21
China He JT
China Tan Q
12 15
PFQ Indonesia A B Cahyono
Indonesia M R P Isfahani
15 21 19
China He JT
China Tan Q
21 18 21
China He JT
China Tan Q
21 21
Canada J Ho-shue
Canada N Yakura
15 17
WC Australia S Leung W H
Australia M Wheller
17 15
Canada J Ho-shue
Canada N Yakura
21 21

Section 2[edit]

First Round Second Round Quarterfinals
               
4 Indonesia F Alfian
Indonesia M R Ardianto
21 13 19
South Korea Choi S-g
South Korea Seo S-j
17 21 21
South Korea Choi S-g
South Korea Seo S-j
21 22 27
Indonesia W Nayaka
Indonesia A Yusuf
17 24 25
Q3 South Korea Lee Y-d
South Korea Yoo Y-s
18 21 16
Indonesia W Nayaka
Indonesia A Yusuf
21 12 21
South Korea Choi S-g
South Korea Seo S-j
19 21 23
6 China Han CK
China Zhou HD
21 16 21
6 China Han CK
China Zhou HD
21 21 21
Japan T Inoue
Japan Y Kaneko
23 14 19
6 China Han CK
China Zhou HD
21 21
Malaysia Goh S F
Malaysia N Izzuddin M R
17 18
Q2 Japan M Kaneko
Japan Y Kubota
16 19
Malaysia Goh S F
Malaysia N Izzuddin M R
21 21

Bottom half[edit]

Section 3[edit]

First Round Second Round Quarterfinals
               
Indonesia B Angriawan
Indonesia Hardianto
21 21
PFQ Chinese Taipei Lee J-h
Chinese Taipei Yang P-h
18 15
Indonesia B Angriawan
Indonesia Hardianto
18 19
South Korea Ko S-h
South Korea Shin B-c
21 21
South Korea Ko S-h
South Korea Shin B-c
21 11 21
5 Japan H Endo
Japan Y Watanabe
14 21 17
South Korea Ko S-h
South Korea Shin B-c
21 21
3 Indonesia M Ahsan
Indonesia H Setiawan
15 15
Thailand B Isara
Thailand M Jongjit
14 18
Chinese Taipei Lee Y
Chinese Taipei Wang C-l
21 21
Chinese Taipei Lee Y
Chinese Taipei Wang C-l
11 9
3 Indonesia M Ahsan
Indonesia H Setiawan
21 21
Malaysia Ong Y S
Malaysia Teo E Y
18 16
3 Indonesia M Ahsan
Indonesia H Setiawan
21 21

Section 4[edit]

First Round Second Round Quarterfinals
               
Q4 Japan H Okamura
Japan M Onodera
22 19 16
Q1 Japan A Koga
Japan T Saito
20 21 21
Q1 Japan A Koga
Japan T Saito
13 19
8 Chinese Taipei Liao M-c
Chinese Taipei Su C-h
21 21
Malaysia A Chia
Malaysia Soh W Y
12 21 15
8 Chinese Taipei Liao M-c
Chinese Taipei Su C-h
21 15 21
8 Chinese Taipei Liao M-c
Chinese Taipei Su C-h
19 12
2 China Li JH
China Liu YC
21 21
India S Rankireddy
India C Shetty
21 21
India M Attri
India B. S Reddy
12 16
India S Rankireddy
India C Shetty
19 18
2 China Li JH
China Liu YC
21 21
Chinese Taipei Lu C-y
Chinese Taipei Yang P-h
21 19 15
2 China Li JH
China Liu YC
15 21 21

Women's doubles[edit]

Seeds[edit]

  1. Japan Mayu Matsumoto / Wakana Nagahara (Quarterfinals)
  2. Japan Yuki Fukushima / Sayaka Hirota (Champions)
  3. China Chen Qingchen / Jia Yifan (Final)
  4. Japan Misaki Matsutomo / Ayaka Takahashi (Semifinals)
  5. Indonesia Greysia Polii / Apriyani Rahayu (Semifinals)
  6. South Korea Lee So-hee / Shin Seung-chan (Quarterfinals)
  7. Japan Shiho Tanaka / Koharu Yonemoto (First Round)
  8. China Du Yue / Li Yinhui (Second Round)

Finals[edit]

Semifinals Final
          
5 Indonesia Greysia Polii
Indonesia Apriyani Rahayu
13 21 18
3 China Chen Qingchen
China Jia Yifan
21 14 21
3 China Chen Qingchen
China Jia Yifan
10 16
2 Japan Yuki Fukushima
Japan Sayaka Hirota
21 21
4 Japan Misaki Matsutomo
Japan Ayaka Takahashi
21 15 21
2 Japan Yuki Fukushima
Japan Sayaka Hirota
15 21 23

Top half[edit]

Section 1[edit]

First Round Second Round Quarterfinals
               
1 Japan M Matsumoto
Japan W Nagahara
22 21
Hong Kong Ng T Y
Hong Kong Yuen S Y
20 14
1 Japan M Matsumoto
Japan W Nagahara
21 28
Japan N Matsuyama
Japan C Shida
8 26
Japan N Matsuyama
Japan C Shida
21 21
China Dong WJ
China Feng XY
17 14
1 Japan M Matsumoto
Japan W Nagahara
19 18
5 Indonesia G Polii
Indonesia A Rahayu
21 21
5 Indonesia G Polii
Indonesia A Rahayu
21 21
Canada R Honderich
Canada K Tsai
13 14
5 Indonesia G Polii
Indonesia A Rahayu
21 21
South Korea Baek H-n
South Korea Kim H-r
11 12
South Korea Baek H-n
South Korea Kim H-r
21 21
India A Ponnappa
India N. S Reddy
14 13

Section 2[edit]

First Round Second Round Quarterfinals
               
3 China Chen QC
China Jia YF
21 21
Malaysia Chow M K
Malaysia Lee M Y
11 17
3 China Chen QC
China Jia YF
21 21
Thailand C Chaladchalam
Thailand P Muenwong
17 15
Thailand C Chaladchalam
Thailand P Muenwong
21 21
Q4 Chinese Taipei Hsieh P-s
Chinese Taipei Lin X-m
15 15
3 China Chen QC
China Jia YF
15 21 21
6 South Korea Lee S-h
South Korea Shin S-c
21 19 17
6 South Korea Lee S-h
South Korea Shin S-c
21 21 21
China Li WM
China Zheng Y
17 23 15
6 South Korea Lee S-h
South Korea Shin S-c
21 21
Q1 Chinese Taipei Hsu Y-c
Chinese Taipei Hu L-f
13 19
Q3 Chinese Taipei Lee C-h
Chinese Taipei Lin J-y
21 8 14
Q1 Chinese Taipei Hsu Y-c
Chinese Taipei Hu L-f
15 21 21

Bottom half[edit]

Section 3[edit]

First Round Second Round Quarterfinals
               
South Korea Kim S-y
South Korea Kong H-y
21 21
Indonesia D D Haris
Indonesia R A Pradipta
13 11
South Korea Kim S-y
South Korea Kong H-y
21 21
8 China Du Y
China Li YH
13 16
Indonesia Y Barkah
Indonesia J F Sugiarto
11 8
8 China Du Y
China Li YH
21 21
South Korea Kim S-y
South Korea Kong H-y
12 19
4 Japan M Matsutomo
Japan A Takahashi
21 21
Thailand J Kititharakul
Thailand R Prajongjai
21 21
Australia S Mapasa
Australia G Somerville
11 10
Thailand J Kititharakul
Thailand R Prajongjai
10 11
4 Japan M Matsutomo
Japan A Takahashi
21 21
Indonesia A Imanuela
Indonesia S F S Ramadhanti
7 11
4 Japan M Matsutomo
Japan A Takahashi
21 21

Section 4[edit]

First Round Second Round Quarterfinals
               
China Liu XX
China Xia YT
21 18 21
Q2 Chinese Taipei Pai Y-p
Chinese Taipei Wu T-j
19 21 18
China Liu XX
China Xia YT
13 12
Japan A Sakuramoto
Japan Y Takahata
21 21
Japan A Sakuramoto
Japan Y Takahata
21 15 24
7 Japan S Tanaka
Japan K Yonemoto
17 21 22
Japan A Sakuramoto
Japan Y Takahata
13 4
2 Japan Y Fukushima
Japan S Hirota
21 21
Malaysia V Hoo K M
Malaysia Yap C W
17 18
South Korea Chang Y-n
South Korea Jung K-e
21 21
South Korea Chang Y-n
South Korea Jung K-e
19 21 15
2 Japan Y Fukushima
Japan S Hirota
21 16 21
Hong Kong Ng W Y
Hong Kong Yeung N T
13 10
2 Japan Y Fukushima
Japan S Hirota
21 21

Mixed doubles[edit]

Seeds[edit]

Wild card[edit]

Badminton Australia awarded a wild card entry to Simon Leung Wing Hang / Gronya Somerville.

Finals[edit]

Semifinals Final
          
1 China Wang Yilü
China Huang Dongping
21 21
Hong Kong Tang Chun Man
Hong Kong Tse Ying Suet
13 10
1 China Wang Yilü
China Huang Dongping
21 21
6 Indonesia Praveen Jordan
Indonesia Melati Daeva Oktavianti
15 8
6 Indonesia Praveen Jordan
Indonesia Melati Daeva Oktavianti
21 12 21
2 Japan Yuta Watanabe
Japan Arisa Higashino
13 21 17

Top half[edit]

Section 1[edit]

First Round Second Round Quarterfinals
               
1 China Wang YL
China Huang DP
21 21
Chinese Taipei Tseng M-h
Chinese Taipei Hsieh P-s
14 12
1 China Wang YL
China Huang DP
21 21
Japan T Hoki
Japan W Nagahara
18 8
Japan T Hoki
Japan W Nagahara
21 21
Chinese Taipei Lee J-h
Chinese Taipei Hsu Y-c
13 19
1 China Wang YL
China Huang DP
21 21
7 England C Adcock
England G Adcock
11 17
7 England C Adcock
England G Adcock
21 21 21
China Lu K
China Chen L
17 23 19
7 England C Adcock
England G Adcock
21 21
Indonesia A B Cahyono
Indonesia A Saufika
16 14
Indonesia A B Cahyono
Indonesia A Saufika
21 17 21
Chinese Taipei Lu C-y
Chinese Taipei Lee C-h
19 21 17

Section 2[edit]

First Round Second Round Quarterfinals
               
4 Indonesia H Faizal
Indonesia G E Widjaja
21 21
Q3 Chinese Taipei Yang P-h
Chinese Taipei Hu L-f
17 16
4 Indonesia H Faizal
Indonesia G E Widjaja
19 21 21
Hong Kong Chang T C
Hong Kong Ng W Y
21 7 11
Indonesia T Ahmad
Indonesia W O Kandow
19 20
Hong Kong Chang T C
Hong Kong Ng W Y
21 22
4 Indonesia H Faizal
Indonesia G E Widjaja
20 14
Hong Kong Tang C M
Hong Kong Tse Y S
22 21
5 South Korea Seo S-j
South Korea Chae Y-j
16 16
Hong Kong Tang C M
Hong Kong Tse Y S
21 21
Hong Kong Tang C M
Hong Kong Tse Y S
21 19 22
Malaysia Tan K M
Malaysia Lai P J
18 21 20
Q4 Australia HD Tang
Australia J Vega
9 8
Malaysia Tan K M
Malaysia Lai P J
21 21

Bottom half[edit]

Section 3[edit]

First Round Second Round Quarterfinals
               
India S Rankireddy
India A Ponnappa
17 21 16
Chinese Taipei Wang C-l
Chinese Taipei Cheng C-y
21 12 21
Chinese Taipei Wang C-l
Chinese Taipei Cheng C-y
18 21 11
6 Indonesia P Jordan
Indonesia M D Oktavianti
21 12 21
Japan K Gondo
Japan A Kurihara
21 11
6 Indonesia P Jordan
Indonesia M D Oktavianti
23 21
6 Indonesia P Jordan
Indonesia M D Oktavianti
21 22
3 Malaysia Chan P S
Malaysia Goh L Y
18 20
Canada J Hurlburt-Yu
Canada J Wu
21 13 14
China Ren XY
China Zhou CM
18 21 21
China Ren XY
China Zhou CM
19 15
3 Malaysia Chan P S
Malaysia Goh L Y
21 21
Q1 Hong Kong Yeung M N
Hong Kong Yeung N T
21 15
3 Malaysia Chan P S
Malaysia Goh L Y
23 21

Section 4[edit]

First Round Second Round Quarterfinals
               
South Korea Choi S-g
South Korea Shin S-c
18 14
Q2 South Korea Ko S-h
South Korea Eom H-w
21 21
Q4 South Korea Ko S-h
South Korea Eom H-w
22 21
8 China He JT
China Du Y
20 14
WC Australia S Leung W H
Australia G Somerville
18 9
8 China He JT
China Du Y
21 21
Q4 South Korea Ko S-h
South Korea Eom H-w
19 21 19
2 Japan Y Watanabe
Japan A Higashino
21 14 21
China Ou XY
China Feng XY
21 17 19
Chinese Taipei Lee Y
Chinese Taipei Yang C-t
16 21 21
Chinese Taipei Lee Y
Chinese Taipei Yang C-t
10 10
2 Japan Y Watanabe
Japan A Higashino
21 21
PFQ United States M Fogarty
United States I Zhong
4 2
2 Japan Y Watanabe
Japan A Higashino
21 21

References[edit]

  1. ^ a b c "Prospectus Australian Open 2019" (PDF). Badminton World Federation. Retrieved 10 May 2019.
  2. ^ "World Ranking System" (PDF). Badminton World Federation. Retrieved 27 January 2018.

External links[edit]

Preceded by
2018 Australian Open
Australian Open Succeeded by
2020 Australian Open
Preceded by
2019 New Zealand Open
BWF World Tour
2019 BWF season
Succeeded by
2019 Canada Open