3rd Canadian Screen Awards

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
3rd Canadian Screen Awards
Date March 1, 2015
Location Four Seasons Centre for the Performing Arts, Toronto
Hosted by Andrea Martin
Highlights
Most awards Film: Mommy (9)
TV: Orphan Black (10)
Most nominations Film: Mommy (13)
TV: Orphan Black (13)
Best Motion Picture Mommy
Best Dramatic Series Orphan Black
Best Comedy Series Call Me Fitz
Television/radio coverage
Network CBC

The 3rd Canadian Screen Awards were held on March 1, 2015, to honour achievements in Canadian film, television and digital media production in 2014.[1]

Nominations were announced on January 13, 2015.[1] On the film side, Mommy led with 13 nominations, while on the television side the science fiction series Orphan Black also received 13 nominations.

The awards ceremony were hosted by Andrea Martin at the Four Seasons Centre for the Performing Arts in Toronto, Ontario. Awards in many of the technical categories were presented in a series of galas over the week before the main ceremony.

Film[edit]

Motion Picture Direction
Actor in a leading role Actress in a leading role
Actor in a supporting role Actress in a supporting role
Original Screenplay Adapted Screenplay
Feature Length Documentary Short Documentary
Live Action Short Drama Animated Short
  • Blue ribbon Hole, Martin Edralin, Laura Perlmutter, Andrew Nicholas McCann Smith
  • La coupe/The Cut, Geneviève Dulude-De Celles, Fanny Drew, Sarah Mannering
  • Petit frère, Rémi St-Michel, Jean-Sébastien Beaudoin Gagnon, Eric K. Boulianne
  • Sleeping Giant, Andrew Cividino, Karen Harnisch, Marc Swenker, Aaron Yeger
  • Suivre la piste du renard, Simon Laganière
Art Direction/Production Design Cinematography
Costume Design Editing
Overall Sound Sound Editing
  • Blue ribbon Steve Baine, Kevin Banks, Stephen Barden, Fred Brennan, Alex Bullick, J.R. Fountain, Kevin Howard and Jill Purdy, Pompeii
  • Elma Bello, Fall
  • Christian Rivest, Henri Henri
  • Raymond Legault, Simon Meilleur, Martin Pinsonnault and Claire Pochon, Meetings with a Young Poet
  • Sylvain Brassard, Benoît Dame, Isabelle Favreau and Guy Francoeur, Mommy
Achievement in Music: Original Score Achievement in Music: Original Song
Achievement in Make-Up Achievement in Visual Effects
  • Blue ribbon Keith Acheson, Dennis Berardi, Ayo Burgess, Naomi Foakes, Jo Hughes, Chris MacLean, Mohsen Mousavi, Scott Riopelle, Andy Robinson and Eric Robinson, Pompeii
  • Jason Dowdeswell, Neil Eskuri, Patti Gannon, Ivan Hayden, Neil Impey, Zach Lipovsky, James Rorick and Adele Venables, Afflicted
  • Ian Britton, Robert Crowther, Steve Elliott, Oleksiy Golovchenko, Matt Philip, Jiang Shuming, Jay Stanners, Rob Tasker, Perunika Yorgova and Lexi Young, Wet Bum
Claude Jutra Award Golden Screen Award

Television[edit]

Programs[edit]

Drama series Comedy series
Animated program or series Documentary program
  • Blue ribbon Our Man in Tehran
  • The Lost Highway
  • Once More, The Story of VIN 903847
  • Sector Sarajevo
  • Takedown: The DNA of GSP
Children's or youth fiction Children's or youth non-fiction
Dramatic Mini-Series or TV Movie History Documentary Program or Series
International Drama Lifestyle Program or Series
Music Program or Series Biography or Arts Documentary Program or Series
  • Blue ribbon Unsung: Behind the Glee
  • Alias
  • Chaos on the Bridge
  • Jingle Bell Rocks
  • The Kid From La Puente
Pre-School Program or Series Reality/Competition Program or Series
Science or Nature Documentary Program or Series Social/Political Documentary Program (Donald Brittain Award)
Factual Program or Series Variety or sketch comedy program or series
Golden Screen Award for TV Drama/Comedy Golden Screen Award for TV Reality Show
Diversity Award
  • Blue ribbon The Exhibition

Actors[edit]

Lead actor, drama Lead actress, drama
Lead actor, comedy Lead actress, comedy
Lead actor, television film or miniseries Lead actress, television film or miniseries
Supporting actor, drama Supporting actress, drama
Supporting actor, comedy Supporting actress, comedy
Performance in a children's or youth program or series Performance in a guest role, drama series
Performance in an animated program or series Performance in a variety or sketch comedy program or series

News and information[edit]

News special News reportage, local
News reportage, national Local newscast
National newscast News information series
News anchor, local News anchor, national
Host or interviewer, news or information program or series News or information program
Host in a children's, preschool or youth program or series Host in a Variety, Lifestyle, Reality/Competition, or Talk Program or Series

Digital media[edit]

Original Interactive Production Original Program or Series, Fiction
Original Program or Series, Non-Fiction Performance in a Program or Series Produced for Digital Media
Cross-Platform Project, Fiction Cross-Platform Project, Non-Fiction
  • Blue ribbon Played: Interference — Ryan Andal, Lisa Collings, Melonie de Guzman, Marty Flanagan, Pietro Gagliano, Janis Lundman, James Milward, Greg Nelson, Chris Skinner, Lindsay Zier-Vogel
  • Darknet Files — Steve Hoban, Evan Jones, Vincenzo Natali, Jensenne Roculan, Wayne Shipley
  • The Great Martian War — Ryan Andal, Pietro Gagliano, Michael Kot, Steve Maher, James Milward, Kathryn Rawson
  • The Heartland Companion App — Amy Cameron, Michael Clarke, Mike Evans, Fergus Heywood, Scott Lepp, Allen Martin, Drick Potvin, Jordy Randall, Eva Riinitze, Tyrone Warner, Zach Zahos
  • Blue ribbon Big Brother Canada Digital — Ryan Andal, Lynne Carter, Michala Duffield, Zach Feldberg, Sean Fernie, Pietro Gagliano, CJ Hervey, Cynthia Long, James Milward, Emily Morgan, Christine Shipton
  • Battle of the Blades Interactive — Paul McGrath, Matt Odynski, Rose Paton, Kyle Richmond, Jo Vos
  • CBC Sports: Olympic App — Dan Tavares, Ken Wolff
  • Juno Tribute Nation — Noora Abu Eitah, Ryan Andal, Matt Burt, Lisa Collings, Melonie de Guzman, Pietro Gagliano, Ashlee Lougheed, James Milward, Chris Skinner
  • The Wild Canada App — Noora Abu Eitah, Ryan Andal, Annette Bradford, Mike Evans, Pietro Gagliano, Fergus Heywood, Ashlee Lougheed, James MacKinnon, James Milward, Caroline Underwood
Cross-Platform Project, Children's

Multiple nominations and awards[edit]

Films that received multiple nominations
Nominations Show
13 Mommy
11 Maps to the Stars
7 In Her Place
6 Henri Henri
Tu dors Nicole
5 Fall
Meetings with a Young Poet
Pompeii
Films that received multiple awards
Awards Film
9 Mommy
6 Pompeii
2 Maps to the Stars
Super Duper Alice Cooper
Shows that received multiple nominations
Nominations Show
13 Orphan Black
10 19-2
Call Me Fitz
Mr. D
9 CBC News: The National
8 Motive
7 Babysellers
W5
6 The Best Laid Plans
Sensitive Skin
5 16:9
101st Grey Cup
2014 Juno Awards
Bomb Girls: Facing the Enemy
Forgive Me
Our Man in Tehran
Seed
Sex & Violence
Shows that received multiple awards
Awards Show
10 Orphan Black
5 The Amazing Race Canada
Our Man in Tehran
4 Call Me Fitz
Degrassi
Sensitive Skin
Tales from the Organ Trade
3 Bomb Girls: Facing the Enemy
Rick Mercer Report
Vikings

Special awards[edit]

Several special awards were given:[2]

References[edit]

External links[edit]