Ancient Title Stakes

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
Santa Anita Sprint Championship Stakes
Grade I race
Location Santa Anita Park
Arcadia, California, United States, United States
Inaugurated 1985
Race type Thoroughbred - Flat racing
Website www.santaanita.com
Race information
Distance 6 furlongs
Surface Dirt
Track left-handed
Qualification Three-year-olds & Up
Weight Assigned
Purse $300,000 (since 2014)[1]

The Santa Anita Sprint Championship is an American Thoroughbred horse race run annually in early October at Santa Anita Park in Arcadia, California. Open to horses three years old and up, it is run at the sprint distance of 6 furlongs (approximately 1,200 metres). The Grade I event currently carries a $300,000 purse.[1]

Part of the Breeders' Cup Challenge series, the winner of the race automatically qualifies for the Breeders' Cup Sprint.[2]

The race was originally named in honor of the California-bred horse Ancient Title, a two-time California Horse of the Year and a National Museum of Racing and Hall of Fame inductee. The name was changed in 2012.

Records[edit]

Time record:

  • 1:07.53 - Cost of Freedom (2008)

Most wins:

  • No horse has ever won the race more than once.

Most wins by an owner:

Most wins by a jockey:

Most wins by a trainer:

Winners of the Ancient Title Stakes[edit]

Year
Winner
Age
Jockey
Trainer
Owner
Time
2016 Lord Nelson 4 Flavien Prat Bob Baffert Spendthrift Farm 1:08.80
2015 Wild Dude 5 Rafael Bejarano Jerry Hollendorfer Hollendorfer/Smith 1:09.45
2014 Rich Tapestry 6 Olivier Doleuze C W Chang Silas Yang Siu Shun, Wong Tak Wai, Ho Chi Keung & Cheung Yuk Tak 1:07.59
2013 Points Offthebench 4 Mike E. Smith Tim Yakteen Crevier/Martin 1:08
2012 Coil 4 Martin Garcia Bob Baffert Pegram/Watson/Weitman 1:09.89
2011 Amazombie 5 Mike E. Smith Bill Spawr Spawr/Tom Sanford 1:08.24
2010 Smiling Tiger 3 Russell Baze Jeff Bonde Lebherz/Klein 1:09.37
2009 Gayego 4 Garrett K. Gomez Saeed bin Suroor Godolphin Racing 1:08.28
2008 Cost of Freedom 5 Tyler Baze John W. Sadler Gary & Cecil Barber 1:07.53
2007 Idiot Proof 3 David R. Flores Clifford W. Sise, Jr. Martin & Pam Wygod 1:07.57
2006 Bordonaro 5 Pat Valenzuela William Spawr Fred Carrillo & D. A. Cassella 1:07.93
2005 Captain Squire 6 Alex Solis Jeff Mullins R. D. Bone & J. Diener 1:08.85
2004 Pt's Grey Eagle 3 Alex Bisono Craig Dollase J. Paul Reddam 1:08.84
2003 Avanzado 6 Tyler Baze Doug O'Neill Cees Stable LLC 1:08.12
2002 Kalookan Queen 6 Alex Solis Bruce Headley Louis A. Asistio 1:08.26
2001 Swept Overboard 4 Ed Delahoussaye Craig Dollase J. Paul Reddam 1:07.67
2000 Kona Gold 6 Alex Solis Bruce Headley Headley, Molasky, and Molasky 1:08.11
1999 Lexicon 4 Kent Desormeaux Richard Mandella Jerry & Ann Moss 1:07.84
1998 Gold Land 7 Kent Desormeaux Neil D. Drysdale Prince Fahd Salman 1:08.50
1997 Elmhurst 7 Corey Nakatani Jenine Sahadi Evergreen Farm & Sahadi 1:08.82
1996 Lakota Brave * 7 Ed Delahoussaye Bruce Headley 505 Farms/Headley/Mizrahie 1:08.16
1995 Track Gal 4 Gary Stevens John W. Sadler Oldknow & Phipps 1:08.32
1994 Saratoga Gambler 6 Martin Pedroza Bill Spawr Ken Porter 1:08.87
1993 Cardmania 7 Ed Delahoussaye Derek Meredith Jean Couvercelle 1:08.04
1992 Gray Slewpy 4 Kent Desormeaux Dan Hendricks Ed Friendly 1:08.48
1991 Frost Free 6 Chris McCarron John W. Sadler Triple Dot Dash St/Vandervoort 1:08.66
1990 Corwyn Bay 4 Ed Delahoussaye Richard Mandella Randall D. Hubbard 1:08.40
1989 Sam Who 4 Laffit Pincay, Jr. Henry Moreno Brooks & Stevens 1:08.00
1988 Olympic Prospect 4 Laffit Pincay, Jr. John W. Sadler Alsdorf, Opas & Sinatra 1:09.00
1987 Zany Tactics 6 Jack Kaenel Blake R. Heap Vera C. Brunette 1:09.00
1986 Groovy 3 Jose Santos Jose A. Martin Ballis & Kruckel 1:08.20
1985 Temerity Prince 5 Wesley Ward Charles Whittingham J. R. Querbes III (Lessee) 1:09.20
*In 1996, Criollito finished third but was disqualified and set back to fourth.

Notes[edit]

References[edit]