Arammba language

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
Arammba
RegionNew Guinea
Native speakers
970 (2003)[1]
Language codes
ISO 639-3stk
Glottologaram1253

Arammba (Aramba), also known as Serki or Serkisetavi, is a Papuan language of Papua New Guinea. It is spoken to the south of Western Province in the Trans Fly region. Arammba belongs to the Tonda Sub-Family, which is next to the Nambu Sub-Family region and the Suki language. Alternative names for the language include Upper Morehead (a name shared with the Upper Morehead language), Rouku, Kamindjo and Tjokwasi.[2]

Background[edit]

The Arammba language is spoken in five villages by approximately 1000 people (Boevé & Boevé, 1999). Children learn how to read and write the Arammba language in preschool, before entering primary school which is conducted in English.

The Arammba people are semi nomadic, and live of the animals and plants in the surrounding rainforest and savannah. They also have gardens in which primarily yams are grown, but this depends on the season(Boevé & Boevé, 1999). There is no cash economy and few basic services. Aid posts for healthcare services are usually understaffed and have no supplies. While elementary school in the vernacular language is available, most do not have reading and writing materials. It is rare for students to go to secondary school as there are no secondary schools around. The Arammba region could be accessed by airplane, or by boat from the provincial capital, Daru island, though this could take up to a week.

Phonology and Orthography[edit]

The following tables lists the phonemes of Arammba. Graphemes are included in brackets where different from phonemic representation.

Consonants
Bilabial Dental Alveolar Palatel Velar Uvular
Plosive (p) b

mb (mb)

t

d ⁿd (nd)

k

g ŋg (ñg)

Nasal m n ŋ (ng)
Trill r
Fricative Φ (f) ð (th) s χ (x)
Affricative dʒ (dj)

ⁿdʒ (ndj)

Approximant w j (y)
Vowels
Front Unrounded Front Rounded Central Unrounded Back Unrounded Back Rounded
High i y <ú> u
Mid ɛ <e> ø <ó> ə̆ <è>

ɐ̆ <à>

ʌ <a> ɔ <o>
Low æ <é>

a <á>

Major word classes[edit]

Verbs[edit]

Alongside with nouns, verbs constitute the only open word class in Arammba. Syntactically, they fall into three subtypes: transitive verbs, (inherently) intransitive verbs and derived intransitive verbs. Transitive verbs like -dren- ‘pound’ are inflected with a so-called absolutive prefix (which denotes the Undergoer of an action) and an appropriate nominative suffix (denoting the Actor of an action). (For more details on absolutive and nominative affixes see the section on Verbal morphology) Intransitive verbs like -om- ‘live’ are also inflected with an absolutive prefix and nominative suffix; however, here it is the prefix that denotes the Actor of the action (S), whereas the nominative suffix remains invariant (i.e. it invariantly marks for third person singular). Derived intransitive verbs like ngadenóg- ‘learn’ are derived from transitive roots (here: < denóg- ‘teach’); they carry a detransitiviser prefix (e.g. nga-) and are suffixed by the same set of nominative suffixes as their transitive counterparts (the only difference being of course that these suffixes now mark for S and not A function). Examples (1)-(3) below illustrate each verbal subtype as outlined above.

(1) thedrenóg
    thà-       dren       -ox
    it-        pound_sago -I
    3m.sg.ab-  V.C        -d.nm.1sg
    ‘I am pounding sago.’        (Boevé & Boevé, 1999: 48)
(2) bi      thomnda
    bi      thà-      om    -nda
    he      he-       live  -
    Pn.ab   3m.sg.ab- V.C   -d
    ‘He is (living) there.’       (Boevé & Boevé, 1999: 49)
(3) gye    ngadenógóg     
    gye    nga-  denóg -óg
    I       I    learn -?
    ab.1sg dt.i  V.C   -d.nm.1sg
    ‘I am learning.’            (Boevé & Boevé, 1999: 48)

In addition to subject/object marking, Arammba verb affixes also mark for a complex set of tense/aspect categories as will be outlined in in the section on verb morphology. Furthermore, all verbs occur in two forms referred to as “common root” (C) and “limited action root” (L) (Boevé and Boevé, 1999: 49). For instance, the verb meaning ‘pound’ has a common root form -dren- ‘pound’ as well as a limited action root form -dreñg- ‘pound’. (The possible differences in meaning will be discussed #Common root vs. Limited action root.) The common root form of most verbs can be used to derive nouns by adding to it the nominal suffix -djó/-dó; e.g. -dren- ‘pound’ can be nominalized to drendjó meaning ‘the act of pounding’.

Nouns[edit]

Just like verbs, Arammba nouns present an open word class. With regard to morphology, nouns may optionally inflect for number, taking the plural suffix -a (e.g. yám-a ‘thing-s’, táy-a ‘ancestor-s’). However, there are a few suppletive plural forms (ewesbe ‘women’ < ewesba ‘woman’; nañgabe ‘children/boys’ < nañgba ‘child/boy’; yemenbe ‘girls’ < yàmànba ‘girl’), and the plural suffix can also not be used on verbal nouns like drendjó (< -dren- ‘pound’).

Reduplication is used on some (underived) nouns to indicate smallness or definiteness; e.g. the reduplicated form of meñg ‘house’ is meñg-meñg and means ‘small house’, reduplication of tày ‘cassowary nail’ yields tày tày ‘finger nail’, and the reduplicated form of dúme ‘yam house’ is dúme-dúme or dúdúme ‘(this/that) yam house’. Compare this with the reduplication effect on derived (verbal) nouns: fàrdjór ‘making noise’ > fàfàrdjór ‘making lots of noise’; màryadjór ‘walking, going’ > màmàryadjór ‘strolling around’.

Syntactically, nouns can make up an entire NP and they can be marked by a long list of ‘postpositional clitics’ (Boevé & Boevé, 1999: 53). Some of these clitics have derivational function (e.g. adjectiviser -dje/-sa ‘with the quality of’; genitive -ni ‘of’) while most others carry case-marking functions (e.g. ergative -o; instrumental -m ‘with’; comitative -s ‘together with’; human comitative -ro ‘together with’ benefactive -n ‘to, for’; locative -ye ‘in’; non-human allative -fo ‘towards, to, at the place of, into’; human allative -nmbo ‘towards, to’; non-human ablative -fa ‘from, away from, from the side of’; human ablative -mba ‘from, away from’; puposive -r ‘for, (in order) to’ etc.).

For examples of adjectivising -dje/-sa see the section on adjectives. For a discussion of alienable and inalienable possession in Arammba see the section on possession.

Adjectives[edit]

Arammba is one of those languages with a very limited set of underived adjectives. Boevé & Boevé (1999: 61) give the following list of 13 adjectival forms: xanda ‘big’, ndamba ‘small’, tefye ‘old’, dóbne ‘young, new’, dermber ‘long’, negwe ‘short’, denxa ‘far’, xexa ‘close by’, gafu ‘good’, tútéf ‘straight’, tofo ‘first’, górye ‘after’ and wàrfo ‘up’.

Compare: In his famous article Where have all the adjectives gone? (Dixon, 1977), Bob Dixon presented the results of a survey carried out on 20 different languages (among them were African, Australian, Mesoamerican and Papuan languages). 17 languages had only small adjective classes and 3 had morphologically determined subsets within the larger class of adjectives. The size of the classes/subsets in the 20 languages ranged from 7 to 24, with an average of 13. The following adjectival meanings turned out to be (among) the most frequent: ‘large’ (found in all 20 languages), ‘small’ (19), ‘long’ (14), ‘short’ (15), ‘new’ (15), ‘old’ (14), ‘good’ (13), ‘bad’ (14), ‘black’ (13), ‘white’ (14), ‘red’ (8), ‘raw, green, unripe’ (7) (cf. Dixon, 1982: 7).

Based on Boevé & Boevé (1999)’s list of adjectives, Arammba shares 7 out of the 12 cross-linguistically most frequent adjectival meanings, though it lacks 5 of the other most frequent meanings. At the same time, it has 6 adjectives which have different meanings from the ones (by Dixon) listed above, predominantly in the domain of locational and temporal qualification (‘far’, ‘close by’, ‘up’, ‘after’, ‘first’).

The Arammba adjectives can generally be distinguished from other word classes in that they do not exhibit any nominal or verbal morphology. Unlike nouns, they cannot make up an entire NP on their own and they cannot be used with the adjectiviser suffix -dje/-sa. It seems that adjectivised nouns often make up for the limited repertoire of underived adjectives:

(4)  Gye  fànye	me   xubrémendeg           xanda  sesemberdje   ngare.
     gye  fànye	me xuf- rye -endeg         xanda  sember -dje   ngare
     1sg  there	fc    - be  -p.pg  big     jealous       -Adjr  woman
     Pn.ab Adv	prt     1sg.ab.p.cp- V.it  -nm.sg  Adj    N.rd	 -pp	N
              ‘There I was a very jealous woman.’            (Boevé & Boevé, 1999: 88)
(5) Ndani       finamsa     semndjó.
    nda- -ni    finam -sa   semndjó
    us-  -gen.  wish  -Adjr food
    ip.1pl- -pp N     -pp   N
    ‘Our favorite food.'                                      (Boevé & Boevé, 1999: 88)

Personal Pronouns[edit]

In Arammba, free personal pronouns exhibit the ergative-absolutive case marking pattern, i.e. the unmarked (absolutive) forms are used in intransitive subject (S) and transitive object (O) function (cf. third column in Table 3), while the marked (ergative) form is used in transitive subject (A) function (cf. second column in Table 3). (cf. Boevé & Boevé, 1999: 54)

Ergative Absolutive
1sg. gene gye
2 bene be
3 binó/nafo bi
1pl. nine ni
2 bene be
3 bine/nafa bi

Table 3: Personal pronouns in Arammba.

(6) gye ya    xrameg
    gye    ya    xra-     me  -g
    I      will           go
    Pn-ab  adv   dt.ft-   V   -nom.sg
    ‘I will go.’                   (Boevé & Boevé, 1999: 55)
(7) ñgàwo     tó   gye   xufigenendeg.
    Ñgàw -o   tó   gye   xuf-      igen   -endeg.
    father         me    me        carry
    N	  -erg adv  Pn.ab 1sg.ab.cp- V     -p.ct.sg
    ‘Father carried me.'          (Boevé & Boevé, 1999: 55)
(8) gene   tó  weyñgáx
               we-  yñg     -áx
    I-erg. p   her- trick   -dp.sg
    ‘I tricked her.'               (Boevé & Boevé, 1999: 54)

Pronouns can also take the postpositional clitic -we which either functions as intensifier (emphasis) or as reflexive (Actor acting upon himself), e.g. benewe ‘you (A) yourselves’ or bewe ‘you (S) yourselves’. Note that this use of pronouns in context with intensification and reflexivity is analogous to English and its set of pronominal self-forms: He himself had baked the cake (intesifying self-form) vs. He hit himself on the head (reflexive self-form).

3.5 Demonstratives[edit]

Arammba has three demonstrative forms: proximal ne ‘this’, medial fàn ‘that’ and distal mbe ‘that over there’. They can function as demonstrative pronoun (example (9); in example (10), fàn is used with the ‘locative’ postpositional clitic -ye) or as demonstrative determiner (see example (11)):

(9) nafbáno fàn tamndjáx
    naf-    bán -o    fàn    ta-      mndj   -áx
    her     son -erg  that    -       marry  -dp
    ip.3sg  N   -erg  Dm.ab  dt.pf-    V     -nm.sg
    'Her son married that (girl).'                                  (Boevé & Beové, 1999: 60)
(10) Gene    tó   fànye     thàfarameñgendeg                      agya
     gene    tó   fàn  -ye  thàfa-        rameñg     -endeg       agya
     I       past that -in    -           watch_over -            crocodile
     erg.1st Adv  Dm.   pp  ab3sg.m.p.cp-   V        -nm.sg.p.pg  N.ab
     'There (in that place)  I was watching over the crocodile.'    (Boevé & Beové, 1999: 60)
(11) Fàn  ewesba tó  fàn  xanda-xando      dridáx.
     fàn  ewesba tó  fàn  xanda-xanda -o    de-       rid     -áx
     that woman  p   that old_man     -erg  she-      pass_by -dp
     Dm    N     Adv Dm   N           -erg  ab.3f.sg- V.L     -nm.sg
     'That old man had passed by that old woman.'                    (Boevé & Beové, 1999: 60)

Quantifiers[edit]

This class includes numeral and non-numeral expressions. The numeral system takes the base 6 and involves the following forms:

ngámbi ‘one’
yànbaru ‘two’
yenówe ‘three’
asàr ‘four’
tambnoy ‘five’
nimbo ‘six’
feté ‘36’
tarumba ‘6x36’
ndamno ‘6x tarumba’
wermeke ‘6x ndamno’

There is also (a more English-oriented way of) counting with the base of five, involving the composite form ngámbi mbày brú ‘five (lit. one hand part)’. Thus, for ‘ten’ you get yànbaru mbày brú ‘(lit.) two hands parts’, for ‘fifteen’ you get yenówe mbày brú ‘(lit.) three hands parts’, or for ‘24’ you get asàr mbày brú asàr ‘(lit.) four hands parts (and) four’. Non-numeral quantifiers include nga ‘one, some, another’, xàyo xusi / bedjidjó meme ‘uncountable’, yeyenówe ‘not much’, brámwe ‘all’, ñgówe ‘many’, dof-dof ‘many’ and tús ‘plenty’. (cf. Boevé and Boevé, 1999: 63)

Adverbs[edit]

Adverbs are uninflected forms which are never governed by a postposition, and do not function as arguments or predicates in single clauses. In addition to degree adverbs like xanda ‘very’, ndamba ‘somewhat’ and fefe ‘really, very’, there are also a number of adverbs indicating tense, aspect or mood: tó ‘past tense’, ya ‘future tense’, wàrye ‘still’, xut ‘again’, añgu ‘no matter’, mo ‘irrealis’, wamo ‘as if’, yamo ‘would, should’, manamo ‘counterfactual’, xaxe ‘negative’ and úró ‘prohibitive’. (cf. Boevé and Boevé, 1999: 64)

Conjunctions[edit]

Arammba has coordinate conjunctions and subordinate conjunctions (complementizers). Coordinate conjunctions functioning at noun phrase as well as clause/sentence level are e ‘and’ and o ‘or’; the expressions mba ‘and/then’, bi ‘but’, wati ‘and’ and xa ‘and/then’, on the other hand, only function on clause/sentence level. The subclass of complementizers includes mana ‘when, if’, mbandamàr ‘until’, and interrogative pronouns me ‘whichever’, mende ‘like what’, muma ‘from where’, manda ‘wherever’, mumba ‘whatever’ and múme ‘how big’. (Boevé and Boevé, 1999: 65-69)

Possession[edit]

Arammba makes a formal distinction between alienable and inalienable possession. The possessive relationship holding between a possessor noun and a possessed noun is commonly marked by the postpositional clitic -ni. Consider the examples below.

(12) ngámbi  nañgbani     mám     wàdji       tror
     ngámbi  nañgba -ni   mám     wàdji       tror
     one     child  -gen. wallaby bush_string vine
     Qt      N      -pp   N       N           N
     ‘One boy’s wallaby bush string.’                (Boevé & Boevé, 1999: 63)
(13) Fàn  yànmbaru ngarúwéni  djó
     fàn  yànmbaru ngarú  -ni   djó
     that two      man    -gen. name
     Dm   Qt       N      -pp   N
     ‘The names of those two men.’                    (Boevé & Boevé, 1999: 111)
(14) Abramni     màran,  Abram muma       thremáx
     Abram -ni   màran,  Abram muma       thra-        m  -áx
     Abram -gen. family, Abram from_where it-          go -dp
     Npr   -pp   N       Npr   Dm         3sg.m.ab.ft- V  -nm
    ‘Abram’s family where Abram came from.’            (Boevé & Boevé, 1999: 59)

In addition, Boevé and Boevé (1999: 59) observe the following subset of so-called inalienable nouns in the language: -ngam ‘mother’, -ngàwa ‘father’, -tabú ‘father’, -tér ‘friend’, -bidj ‘husband’, -begend ‘wife’, -for ‘daughter, -bán ‘son’, -gasi ‘name sake’. These nouns obligatorily take the inalienable noun prefix (see Tab. 4) without the possessive postpositional clitic -ni, which is used with alienable nouns.

1sg. 2 3 1pl. 2 3
ndu- mbu- naf- nda- mba- nafa-

Table 4: Inalienable noun prefixes varying according to person and number.

(15) xaxexa nafngamàn      dúwefesáx
     xaxexa naf-    ñgam   -n  dúwe-            fes  -áx
     not    his-    mother -to she-             tell -dp
     Neg_Cj ip.3sg- N      -pp ab.3f.sg.st.pf-  V.L  -nm.sg
     ‘He did not tell it to his mother.’                    (Boevé & Boevé, 1999: 59)
(16) Ara, ndunñgán,      gafu  wàrye  nàrye?
     ara, ndu-   nñgán   gafu  wàrye  nà-     rye
     ?    my     friend  good  still  you-    be
     Q    ip.pp  N       Adj   Adv    2sg.ab- V.C.it
     ‘(Say) My friend, are you still okay?’                 (Boevé & Boevé, 1999: 69)

The list of inalienable nouns suggests that the formal marking of inalienable possession is restricted to nouns denoting social (and biological) kinship relations. Nevertheless, the examples below demonstrate that by no means all semantically inalienable nouns are formally marked as such.

(17) nga ngarúweni   yàmanba togye
     nga ngarú -ni   yàmanba togye
     one man   -gen. girl    little
     Qt  N     -pp   N       Adj
     ‘Somebody’s little daughter.'       Boevé & Boevé, 1999: 62)
(18) Nduni  nañgàna              yamo  yàsàràx.
     nduni  nañgàn          -a   yamo  ye-        sàr -àx
     my     younger_sibling -pl         -         hit -pt
     ip.1sg N               -pl  pt-ir 2/3pl.abs- V   -nm.1sg
     ‘I used to hit my small brothers  and sisters.’	     (Boevé & Boevé, 1999: 132)

Yet another way of marking possessive relationships is demonstrated by the following example (19); here the otherwise locative postpositional clitic -ye is employed as possessive marker. Note that the possessed noun bidj ‘husband’ belongs to our above list of (formally marked) inalienable nouns.

(19) Yúryéye     bidj      be    xanmbraxend	
     Yúryé -ye   bidj      be    xa-     n-    mbraxend	
     yúryé       husband   you   -             this_way-say_loud	
     Npr   -pp   N         2abs  dt.imp- dir-  V.L		
     ‘Yúrye’s husband, you say it aloud (towards me)!'       (Boevé & Boevé, 1999: 77)

Verbal morphology[edit]

As already indicated in above, Arammba verbs occur in two forms: ‘common root’ (C) and ‘limited action root’ (L) (cf. §5.1). To these roots, obligatory prefixes and suffixes are attached. The verb morphology is unusual in that it displays a mixture of ergative-absolutive marking and nominative-accusative marking. Tense/Aspect marking in Arammba is rather complex (cf. §5.2).

Common root vs. Limited action root[edit]

The limited action root of a verb is used when there is only one instance of the action, when the action implied is restricted in time, intensity or amount or when the number of participants in the event is limited. The common root, on the other hand, implies no such restrictions. Consider examples (20) and (21) involving the limited action root -fes- and the common root -fex- of the verb meaning ‘tell’:

(20) mafo     mbán    safes?
     maf -o   mba -n  sa-         fes   ∅     
     who?     you -to you-        tell	     
         -erg ip  -pp 2pl.pf.st-  V-L   3sg.nm
     ‘Who told you two?’                          (Boevé & Boevé, 1999: 15)
(21) mafo     mbán    safafexo? 
     maf -o   mba -n  safa-       fex  -o	
     who?     you -to you-        tell	     
         -erg ip  -pp 2pl.p.cp.st V-C	-3sg.nm
     ‘Who told you (many)?’                       (Boevé & Boevé, 1999: 16)

The limited action root also serves as a stylistic device in certain discourse contexts, e.g. when issuing a command or directive. Compare example (22) with the limited action root -yaf- ‘help’ with (23) where the common root -yax- ‘help’ is being used.

(22) ndun        xwayaf
     ndu    -n   xwa-       yaf
     me     -for   -        help
     ip.1sg -pp  1sg.ft.st- V-L
     ‘Help me please!’ (polite, with small thing) (Boevé & Boevé, 1999: 16)
(23) ndun        xwayaxàx
     ndu    -n   xwa-       yax  -àx
     me     -for   -        help -pos
     ip.1sg -pp  1sg.ft.st- V-C  -imp.st
     ‘Help me!’ (strong command)                  (Boevé & Boevé, 1999: 16)

Unlike the common verb root, the limited action root is not compatible with the (optional) intensifier suffix -or and the suffix encoding progressive or durative aspect (-endeg / -ox) (more in in the following section). Examples (24)-(27) again demonstrate the different uses of limited action root and common root, including the use of the intensifier suffix -or in (27).

(24) thedjibáx
     thà-      djib   -áx
     it-       throw  -dp
     3m.sg.ab- V-L    -nm.sg
     ‘He threw it (one thing) away.’ 

(25) sedjibáx
     sa-        djib    -áx
       -        throw   -dp
     2/3pl.ab-  V-L     -nm.sg
     ‘He threw them (two things) away.’ 

(26) yedjibráx
     ye-       djibr    -áx
       -       throw    -dp
     2/3pl.ab- V-C      -nm.sg	
     ‘He threw them (more than two) away.’ 

(27) yedjibróráx
     ye-       djibr  -or  -áx
       -       throw  -int -dp
     2/3pl.ab- V-C    -sfx -nm.sg
     ‘He threw them (many things) away.’       (Boevé & Boevé, 1999: 19)

Undergoer/Actor and Tense/Aspect marking on the verb[edit]

In construction, a verb is always prefixed and suffixed by Subject and Object (agreement) markers, which respectively mark the Undergoer and Actor of the action referred to by the verb. In the case of transitive verbs, the subject markers are suffixed to the verb root (cf. nominative suffixes), while the object markers are prefixed (cf. absolutive prefixes). In the case of intransitive verbs, the subject is marked via the same set of prefixes which serve as object markers with transitive verbs (i.e. the Undergoer of the transitive verb is specified by the same set of prefixes as the Actor of the intransitive verb; ergo ‘absolutive prefixes’); in addition, an invariant nominative suffix is attached to the verb root. Another marking pattern is observed with derived intransitive verbs. Here a detransitivising prefix is added to the transitive verb root and the transitive subject markers are also used as intransitive subject markers (i.e. the Actors of transitive and derived intransitive verbs are marked by the same set of suffixes; ergo ‘nominative suffixes’). Hence Boevé & Boevé (1999: 15)’s remark on the hybrid nature of (what they call) “the verbal case-marking system”: when tracing the A/O and S marking of transitive and (inherently) intransitive verbs, the marking pattern is ergative-absolutive; when comparing the marking pattern of transitive and derived intransitive verbs, the pattern is nominative-accusative.

The Undergoer/Actor affixes carry information about Person (1, 2, 3), Number (sg., pl.), sometimes Gender (3.sg.m/3.sg.f), Tense (distant past, present, future), Aspect (perfective, imperfective, progressive) and, in some cases, spatial deixis (locative ‘over there’). When talking about events as being located in the past, present or future (tense) and when talking about these events from different viewpoints (aspect), different combinatorics between Undergoer prefixes and Actor suffixes apply. Table 5 below is a very simplified version of this combined Undergoer/Actor- and Tense/Aspect-marking verb inflection system. It is representative of the inflections on transitive and intransitive verbs. The prefix and suffix slots in Table 5 are the appropriate forms for third person singular referents (note: the prefixes are also specified for gender, here: masculine). Note that for intransitive verbs, the Actor is always indicated via the verbal prefix set; the suffixes are invariant but morphologically they correspond to the third person singular Actor suffix of transitive verbs. The suffix slots that are zero-marked for the person/number value ‘third person singular’ (e.g. No. 3 and 5) are not necessarily zero-marked for all other person/number values (of course, this only applies to transitive verbs); e.g. for ‘third person plural’ you get -a for both suffix slots in No. 3 and 5. Also note that the verb root may occur in two different forms: ‘common root’ (C) or ‘limited action root’ (L). In particular, the selection of verb root has an effect on the durative vs. non-durative reading of the action referred to. And finally, note that whenever we have past tense or future tense reference, the inflected verb form may be preceded by a time adverb: tó ‘past’ or ya ‘future’.

No. Adverb Prefix Root Suffix T/A Translation Comment
1 thà- C -áx X happened Distant Past
2 thàf- C -endeg X was happening Distant Past Progressive
3 (tó/ya) thà- C X happens,

X just happened,

X is about to happen

Present,

Recent Past: today,

Near Future

4 thà- C -o X is happening Present Progressive
5 ya thrà- C X will happen Future
6 ya thrà- C -o X will be happening Future Progressive:

between now and distant future

7 thàf- C -or -ox X happened over there Locative Distant Past
8 thà- C -or-o X happens over there Locative Present
9 ya thrà- C -or-o X will happen over there Locative Future
10 thà- L -áx X has happened Distant Past Perfect:

between a few weeks and a long time ago

11 thà- L X has finished happening Recent Past Perfect:

between a few weeks ago and now

12 ya thrà- L X will have happened Future Perfect
13 thà- L -ox X has happened over there Locative Distant Past Perfect
14 thà- L -o X has just happened over there Locative Recent Past Perfect
15 ya thrà- L -o X will have happened over there Locative Future Perfect

Table 5: Tense/Aspect marking on transitive and intransitive verb roots. (B & B, 1999: Appendix A, B)

Some further remarks on the verb forms in Table 5. Altogether, there does not seem to be an easy way of generalizing over the different tense/aspect markings in Arammba. Nevertheless, some tendencies can be stated:

  • Future Tense is always indicated through the Future prefix set including thrà- (cf. No. 5, 6, 9, 12 and 15); except for Near Future where the future time reference is solely carried by the time adverb ya.
  • The set of prefixes that include thà- (referred to as Imperfective by Boevé & Boevé, 1999: 32) is almost always used in context with Present Tense (cf. No. 3, 4 and 8; note that thà- also occurs in No. 10, 11, 13 and 14 in construction with the limited action root; however, Boevé & Boevé (1999: 36) show that it is part of a different prefix paradigm from the one used on common verb roots; they refer to this prefix set as Perfect), but it also occurs on the C-root in context with Distant Past (cf. No. 1), perhaps with the implication that the action is still relevant to the present.
  • The set of prefixes that include thàf- always have past reference (cf. No. 2 and 7) and Boevé and Boevé (1999: 33) refer to this prefix set as Past Completive.
  • The suffix set including -áx (cf. No. 1 and 10) always has Distant Past reference (i.e. the -áx set is identical to C and L verb roots). Boevé & Boevé (1999: 37) refer to this suffix set as Distant Past.
  • The set of suffixes that is zero-marked for third person singular (cf. No. 3, 5, 11 and 12) is always related to recent aast, present or future. In this context, the differences in meaning with the same pre- and suffixes occurring on either the common root or the limited action root: compare the C-forms in No. 3 and 5 with the L-forms in No. 11 and 12. The C-forms allow a durative, non-completive reading, while the L-forms always imply non-duration and completion.
  • There are two sets of suffixes which never occur with the limited action root; namely the set including -endeg (No. 2) and the one including -o (No. 4 and 6). Both are used on common verb roots in connection with Progressive Aspect (Past and Present Progressive; hence (Boevé & Boevé, 1999: Appendix A) refer to them as Past Progressive and Durative suffixes, respectively). This incompatibility again underlines the non-durative semantics of the limited action root.
  • For the Locative Tenses, both C- and L-roots are inflected with suffix sets including -ox and -o, respectively (cf. No. 7-9 and 13-15). However, only the C-root can take the intensifier suffix -or- which is inserted between verb root and locative suffix (cf. No. 7-9).
  • And finally, the prefix sets on transitive verbs (marking the Undergoer) are divided into two classes: weak and strong. The weak prefix forms mark the arguments as being singular or paucal in number, whereas the strong prefix form is either used to indicate plurality (‘many’) or to mark the semantic role of the object referent as Recipient or Beneficiary. The third person singular prefixes given in Table 5 are of the weak form (i.e. singular).

In the following, we provide some examples of transitive and intransitive verb forms in complete sentences. All of the verb forms below have Distant Past reference. The person/number values for the Actor referents vary in some cases, but nevertheless the suffix form is always -áx since it specifies for all three persons in the singular (however, it would be -áxe for first person plural and -áy for second/third person plural). On the other hand, the Undergoer/Actor prefixes are different for each person/number specification. Table 6 provides the relevant prefix set from which they are taken (again, Boevé & Boevé call them Imperfective prefixes; also see Table 5, No. 1).

Weak Strong
Sg. 1 wà- wa-
2 nà- na-
3m thà-/the- tha-/the-
3f we- wé-
Pl. 1 ne- né-
2/3 ya-/ye- yá-/yé-
Intr we-

Table 6: Imperfective verb prefixes for O and S function. (Boevé & Boevé, 1999: 33)

Distant Past with transitive verb root:

(28) tó   ñgànd-ñgàndfa     tó    thasoráx.
     tó   ñgànd ñgànd -fa   tó    thà-       s   -or  -áx
     past mud   mud   -from past  it-       take -int -dp
     Adv  N     N     -pp   Adv   3m.sg.ab- V.C  -int -nm.sg
     ‘I dragged it out of the mud.’                          (Boevé & Boevé, 1999: 38)
(29) yedjibráx
     ye-       djibr  -áx
       -       throw  -dp
     2/3pl.ab- V-C    -nm.sg	
     ‘He threw them away.’                                   (Boevé & Boevé, 1999: 19)
(30) Fànye  tó    yawàno      nensaxuraxáx.
     fànye  tó    yawàn -o    ne-     n-     saxurax -áx
     there  past  canoo -erg  us-     here-  leave   -dp
     Adv    Adv   N     -erg  1pl.ab- dir.-  V-C     -nm.sg
     ‘There the car left us.’                                 (Boevé & Boevé, 1999: 26)
(31) gene     tó    weyñgáx                 fànsa:…
     gene     tó    we-       iñg   -áx     fànsa
     I        past  she-      trick -dp     thus
     erg.1sg  Adv   3f.sg.ab- V.C   -nm.sg  Adv
     ‘I tricked her as follows: …’                            (Boevé & Boevé, 1999: 32)

Distant Past with (inherently) intransitive verb root:

(32) Ndani          táya           mana   yomáx	
     nda     -ni    táy      -a    mana   ye-     om   -áx	
     us      -gen.  ancestor -suf  when    -      live -dp
     ip.1pl  -pp    N        -pl   Cjs    3pl.ab- V.C  -nm
     ‘When our ancestors lived…’                               (Boevé & Boevé, 1999: 52)
(33) ngarú  fàn    weyawáx             Muwar.
     ngarú  fàn    we-      ya -wáx    Muwa  -r
     man    those  plenty-  go -dp     Muwa  -to/for
     N      Dm     3.ab-    V  -nm.sg. N.pro -pp
     ‘Those (many) men went to Muwa.’                          (Boevé & Boevé, 1999: 43)

As the examples above also show, the subject referent is sometimes expressed only by the subject marker on the verb (e.g. example (28) and (29)), whereas in other cases it is additionally expressed by a free Noun Phrase (see bracketed NPs in examples (30) to (33)).

Abbreviations[edit]

  • ab Absolutive
  • ac Accompaniment
  • Adj Adjective
  • Adjr Adjectiviser
  • Adv Adverb
  • AdvT Adverb of Time
  • Aff Affirmative
  • al Alienable
  • C Common root
  • Cj Conjunction
  • Cjs Conjuncion-subordinate
  • cp Completive
  • ct Continuous
  • d Non distant past durative
  • dir Directional
  • Deg Degree adverb
  • Dm Demonstrative
  • dp Distant Past
  • dsc Discourse
  • dt Detransitiviser
  • emp Emphasis
  • erg Ergative
  • f Feminine
  • fc Focus
  • ft Future
  • gen Genitive
  • i Imperfective
  • ij Interjection
  • imp Imperative
  • iN Inalienable Noun
  • inc Inchoative/ inceptive
  • int Intensifier
  • ip Inalienable Noun Prefix
  • it (Inherently) Intransitive
  • L Limited Action root
  • lc Locative
  • m Male
  • N Noun
  • NAC Non Active Complement
  • Neg Negative
  • nm Nominative
  • nom Nominalized
  • Npr Proper Noun
  • Num Numeral
  • p Past
  • pers Personifier
  • pf Perfect
  • pg Progressive
  • Ph Prohibitive
  • pl Plural
  • Pn Pronoun
  • Pos Positive
  • post Post Posed
  • pp Post Positional clitic
  • pr Present
  • prt Particle
  • ps Possessive
  • pt Non distant past punctiliar
  • Q Interrogative Pronoun
  • Qt Quantifier
  • R Relativiser
  • rd Reduplicated
  • rfl Reflexive
  • sg Singular
  • st Strong
  • Th Theme
  • tpc Topicalizer
  • tr Transitive
  • V Verb
  • wk Weak

References[edit]

  1. ^ Arammba at Ethnologue (18th ed., 2015)
  2. ^ Hammarström, Harald; Forkel, Robert; Haspelmath, Martin, eds. (2017). "Arammba language". Glottolog 3.0. Jena, Germany: Max Planck Institute for the Science of Human History.

Bibliography[edit]

  • Boevé, Alma, Boevé, Marco. 1999. Grammar Essentials of the Arammba Language. [unpublished manuscript].
  • Dixon, R.M.W. 1977. Where have all the adjectives gone? In: R.M.W. Dixon Where have all the adjectives gone? and other essays in Semantics and Syntax. (1982). Berlin: Mouton de Gruyter. 1-62.