Archery at the 2008 Summer Olympics – Women's individual

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
Women's individual archery
at the Games of the XXIX Olympiad
Venue Olympic Green Archery Field
Dates August 9–15
Competitors 64 from 35 nations
Winning score 110
Medalists
1st, gold medalist(s) Zhang Juanjuan  China
2nd, silver medalist(s) Park Sung-Hyun  South Korea
3rd, bronze medalist(s) Yun Ok-Hee  South Korea
← 2004
2012 →
Archery at the
2008 Summer Olympics
Archery pictogram.svg
Individual   men   women
Team   men   women

The women's individual archery event at the 2008 Summer Olympics was part of the archery programme. It took place at the Olympic Green Archery Field. Ranking Round was on August 9, 2008. First and second elimination rounds took place on August 12, and eights, quarterfinal, semifinals and medals matches were on August 14. All archery was done at a range of 70 metres, with targets 1.22 metres in diameter.

Park Sung-Hyun tried to defend her Olympic Gold Medal won in Athens, along with British Alison Williamson, winner of the bronze medal in 2004.

64 archers from 37 countries qualified for the event at the Beijing Olympics. The 44th Outdoor Archery World championship, held in Leipzig, Germany, plus 5 continental qualification tournaments and a Final World Qualification Tournament selected 61 slots for the event, along with 3 Tripartite Commission Invitations.

The competition began with the ranking round. Each archer fired 72 arrows. This round was done entirely to seed the elimination brackets; all archers moved on to them. The elimination rounds used a single-elimination tournament, with fixed brackets based on the ranking round seeding. In each round of elimination, the two archers in each match fired 12 arrows; the archer with the higher score advanced to the next round while the other archer was eliminated. Unlike in previous years, in which the first three rounds used an 18-arrow match, the 12-arrow match was used throughout the 2008 tournament.

The Chinese archer Zhang Juanjuan defeated South Korean Park Sung-Hyun by a margin of 1 point, ending the Koreans' dominance in the women's individual archery event, which dated back to the 1984 Summer Olympics due to raucous Chinese crowds who visibly rattled the Korean by the conditions which made headlines in Korea for the unfair event organization. Instead of an umpire to control the situation the Beijing Olympic committee hired MCs to rile up the crowd.[1]

Schedule[edit]

All times are China Standard Time (UTC+8)

Date Time Round
Saturday, August 9, 2008 12:00-14:00 Ranking Round
Tuesday, August 12, 2008 10:00-12:35
15:30-18:05
Round of 64, Round of 32
Thursday, August 14, 2008 10:30-12:15 Round of 16
Thursday, August 14, 2008 16:00-16:52 Quarterfinals
Thursday, August 14, 2008 16:52-17:20 Semifinals
Thursday, August 14, 2008 17:21-17:50 Finals

Records[edit]

Prior to this competition, the existing world and Olympic records were as follows.

  • 72 arrow ranking round
World record  Park Sung-Hyun (KOR) 682[2] Athens, Greece 12 August 2004
Olympic record  Lina Herasymenko (UKR) 673 Atlanta, United States 31 July 1996
  • 12 arrow match
World record  Yun Ok-hee (KOR) 119 Antalya, Turkey 29 May 2008
Olympic record  Kim Soo-Nyung (KOR) 114 Barcelona, Spain 1 August 1992

The following new world and Olympic records were set during this competition.

Date Record Round Name Nationality Score OR WR
14 August 12 arrow match Round of 16 Park Sung-Hyun  South Korea 115 OR

Ranking Round[edit]

Rank Archer 1st Half 2nd Half 10s Xs Score
1  Park Sung-Hyun (KOR) 336 337 34 12 673
2  Yun Ok-Hee (KOR) 336 331 30 14 667
3  Joo Hyun-Jung (KOR) 339 325 32 10 664
4  Khatuna Narimanidze (GEO) 330 333 28 12 663
5  Kwon Un Sil (PRK) 324 332 32 9 656
6  Yuan Shu Chi (TPE) 334 318 23 7 652
7  Alison Williamson (GBR) 325 326 22 3 651
8  Naomi Folkard (GBR) 329 322 21 6 651
9  Nami Hayakawa (JPN) 326 323 22 9 649
10  Ana Rendón (COL) 319 328 22 6 647
11  Natalia Erdyniyeva (RUS) 324 323 21 11 647
12  Aida Román (MEX) 319 327 24 5 646
13  Małgorzata Ćwienczek (POL) 323 322 27 10 645
14  Bérengère Schuh (FRA) 323 322 24 9 645
15  Chen Ling (CHN) 330 315 18 7 645
16  Zekiye Keskin Satir (TUR) 317 327 21 6 644
17  Kristine Esebua (GEO) 332 311 24 5 643
18  Natalia Sánchez (COL) 328 315 20 5 643
19  Justyna Mospinek (POL) 321 322 16 6 643
20  Mariana Avitia (MEX) 328 313 22 6 641
21  Viktoriya Koval (UKR) 318 323 20 6 641
22  Laishram Bombaya Devi (IND) 319 318 22 9 637
23  Miroslava Dagbaeva (RUS) 318 319 18 2 637
24  Jennifer Nichols (USA) 320 317 15 6 637
25  Guo Dan (CHN) 322 314 21 8 636
26  Khatuna Lorig (USA) 319 316 18 9 635
27  Zhang Juanjuan (CHN) 323 312 16 10 635
28  Jane Waller (AUS) 312 322 21 7 634
29  Wu Hui Ju (TPE) 320 314 19 5 634
30  Natalia Valeeva (ITA) 316 318 14 2 634
31  Dola Banerjee (IND) 319 314 20 8 633
32  Sophie Dodemont (FRA) 313 319 13 2 632
33  Anja Hitzler (GER) 318 311 17 7 629
34  Marie-Pier Beaudet (CAN) 319 309 18 6 628
35  Anastassiya Bannova (KAZ) 320 308 16 6 628
36  Leidys Brito (VEN) 311 317 16 3 628
37  Pranitha Vardhineni (IND) 321 306 18 3 627
38  Tetyana Berezhna (UKR) 314 313 13 5 627
39  Virginie Arnold (FRA) 310 316 22 7 626
40  Charlotte Burgess (GBR) 312 311 13 3 623
41  Ika Yuliana Rochmawati (INA) 313 308 12 4 621
42  Rina Dewi Puspitasari (INA) 317 303 19 6 620
43  Iwona Marcinkiewicz (POL) 308 312 13 5 620
44  Barbora Horáčková (CZE) 313 307 12 4 620
45  Son Hye Yong (PRK) 308 310 11 4 618
46  Sayoko Kitabatake (JPN) 317 299 17 5 616
47  Katsiaryna Muliuk (BLR) 311 305 14 2 616
48  Yuki Hayashi (JPN) 306 310 13 4 616
49  Elpida Romantzi (GRE) 309 305 17 5 614
50  Evangelia Psarra (GRE) 308 305 19 9 613
51  Pia Carmen Lionetti (ITA) 310 303 18 7 613
52  Louise Laursen (DEN) 295 310 13 5 605
53  Veronique D'Unienville (MRI) 304 301 13 3 605
54  Nathalie Dielen (SUI) 289 312 13 4 601
55  Elena Tonetta (ITA) 300 295 10 6 595
56  Elena Mousikou (CYP) 293 296 10 4 589
57  Soha Abed Elaal (EGY) 289 298 9 1 587
58  Wei Pi-Hsiu (TPE) 291 294 10 1 585
59  Lexie Feeney (AUS) 294 286 9 4 580
60  Najmeh Abtin (IRI) 278 290 12 6 568
61  Dorji Dema (BHU) 283 284 8 2 567
62  Sigrid Romero (COL) 279 272 8 1 551
63  Albina Kamaletdinova (TJK) 294 253 10 7 547
64  Khadija Abbouda (MAR) 270 269 7 4 539

Competition bracket[edit]

Finals[edit]

Semifinals Final
  Park Sung-Hyun (KOR)  109  
  Kwon Un Sil (PRK)  106  
 
      Park Sung-Hyun (KOR)  109
    Zhang Juanjuan (CHN)  110
Bronze medal match
  Zhang Juanjuan (CHN)  115   Kwon Un Sil (PRK)  106
  Yun Ok-Hee (KOR)  109     Yun Ok-Hee (KOR)  109

Section 1[edit]

Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals
                       
1  Park Sung-Hyun (KOR) 112
64  Khadija Abbouda (MAR) 80
1  Park Sung-Hyun (KOR) 112
33  Anja Hitzler (GER) 107
33  Anja Hitzler (GER) 107
32  Sophie Dodemont (FRA) 106
1  Park Sung-Hyun (KOR) 115 (OR)
49  Elpida Romantzi (GRE) 103
17  Kristine Esebua (GEO) 102(+9)
48  Yuki Hayashi (JPN) 102(+8)
17  Kristine Esebua (GEO) 102(+9)
49  Elpida Romantzi (GRE) 102(+10)
49  Elpida Romantzi (GRE) 105
16  Zekiye Keskin Satir (TUR) 103
1  Park Sung-Hyun (KOR) 112
9  Nami Hayakawa (JPN) 103
9  Nami Hayakawa (JPN) 112
56  Elena Mousikou (CYP) 103
9  Nami Hayakawa (JPN) 105
24  Jennifer Nichols (USA) 103
41  Ika Yuliana Rochmawati (INA) 101
24  Jennifer Nichols (USA) 114
9  Nami Hayakawa (JPN) 106
8  Naomi Folkard (GBR) 97
25  Guo Dan (CHN) 104
40  Charlotte Burgess (GBR) 106
40  Charlotte Burgess (GBR) 96
8  Naomi Folkard (GBR) 110
57  Soha Abed Elaal (EGY) 95
8  Naomi Folkard (GBR) 107

Section 2[edit]

Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals
                       
5  Kwon Un Sil (PRK) 106
60  Najmeh Abtin (IRI) 96
5  Kwon Un Sil (PRK) 106
37  Pranitha Vardhineni (IND) 99
37  Pranitha Vardhineni (IND) 106
28  Jane Waller (AUS) 100
5  Kwon Un Sil (PRK) 105
12  Aida Román (MEX) 100
21  Viktoriya Koval (UKR) 109
44  Barbora Horáčková (CZE) 107
21  Viktoriya Koval (UKR) 105
12  Aida Román (MEX) 111
53  Veronique D'Unienville (MRI) 97
12  Aida Román (MEX) 108
5  Kwon Un Sil (PRK) 105
20  Mariana Avitia (MEX) 99
13  Małgorzata Sobieraj-Ćwienczek (POL) 113
52  Louise Laursen (DEN) 100
13  Małgorzata Sobieraj-Ćwienczek (POL) 109
20  Mariana Avitia (MEX) 110
45  Son Hye Yong (PRK) 107
20  Mariana Avitia (MEX) 112
20  Mariana Avitia (MEX) 109
4  Khatuna Narimanidze (GEO) 108
29  Wu Hui Ju (TPE) 98
36  Leidys Brito (VEN) 104
36  Leidys Brito (VEN) 98
4  Khatuna Narimanidze (GEO) 111
61  Dorji Dema (BHU) 97
4  Khatuna Narimanidze (GEO) 107

Section 3[edit]

Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals
                       
3  Joo Hyun-Jung (KOR) 108
62  Sigrid Romero (COL) 98
3  Joo Hyun-Jung (KOR) 110
30  Natalia Valeeva (ITA) 108
35  Anastassiya Bannova (KAZ) 105
30  Natalia Valeeva (ITA) 107
3  Joo Hyun-Jung (KOR) 109
14  Bérengère Schuh (FRA) 104
19  Justyna Mospinek (POL) 101
46  Sayoko Kitabatake (JPN) 103
46  Sayoko Kitabatake (JPN) 100
14  Bérengère Schuh (FRA) 112
51  Pia Carmen Lionetti (ITA) 107
14  Bérengère Schuh (FRA) 112
3  Joo Hyun-Jung (KOR) 101
27  Zhang Juanjuan (CHN) 106
11  Natalia Erdyniyeva (RUS) 107
54  Nathalie Dielen (SUI) 102
11  Natalia Erdyniyeva (RUS) 104
43  Iwona Marcinkiewicz (POL) 103
43  Iwona Marcinkiewicz (POL) 103
22  Laishram Bombaya Devi (IND) 101
11  Natalia Erdyniyeva (RUS) 98
27  Zhang Juanjuan (CHN) 110
27  Zhang Juanjuan (CHN) 109
38  Tetyana Berezhna (UKR) 97
27  Zhang Juanjuan (CHN) 110
6  Yuan Shu Chi (TPE) 105
59  Lexie Feeney (AUS) 101
6  Yuan Shu Chi (TPE) 104

Section 4[edit]

Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals
                       
7  Alison Williamson (GBR) 108
58  Wei Pi-Hsiu (TPE) 99
7  Alison Williamson (GBR) 109
26  Khatuna Lorig (USA) 112
39  Virginie Arnold (FRA) 105
26  Khatuna Lorig (USA) 107
26  Khatuna Lorig (USA) 107
10  Ana Rendón (COL) 95
23  Miroslava Dagbaeva (RUS) 106(+10)
42  Rina Dewi Puspitasari (INA) 106(+9)
23  Miroslava Dagbaeva (RUS) 106
10  Ana Rendón (COL) 110
55  Elena Tonetta (ITA) 106(+9)
10  Ana Rendón (COL) 106(+10)
26  Khatuna Lorig (USA) 105
2  Yun Ok-Hee (KOR) 111
15  Chen Ling (CHN) 110
50  Evangelia Psarra (GRE) 101
15  Chen Ling (CHN) 106
47  Katsiaryna Muliuk (BLR) 105
47  Katsiaryna Muliuk (BLR) 104
18  Natalia Sánchez (COL) 101
15  Chen Ling (CHN) 103
2  Yun Ok-Hee (KOR) 113
31  Dola Banerjee (IND) 109(+8)
34  Marie-Pier Beaudet (CAN) 109(+10)
34  Marie-Pier Beaudet (CAN) 107
2  Yun Ok-Hee (KOR) 114
63  Albina Kamaletdinova (TJK) 102
2  Yun Ok-Hee (KOR) 109

Details[edit]

Rank Athlete 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Total Note
1st, gold medalist(s)  Zhang Juan Juan (CHN) 10 7 9 9 9 9 10 9 10 10 9 9 110 Gold Medal Match
2nd, silver medalist(s)  Park Sung-Hyun (KOR) 9 10 10 8 8 10 9 8 9 10 8 10 109 Gold Medal Match
3rd, bronze medalist(s)  Yun Ok-Hee (KOR) 9 9 10 9 9 9 9 9 9 10 9 8 109 Bronze Medal Match
4  Kwon Un Sil (PRK) 8 10 9 9 10 9 8 8 9 9 8 9 106 Bronze Medal Match

References[edit]

  1. ^ http://www.taipeitimes.com/News/sport/archives/2016/07/02/2003650165
  2. ^ This result is not recognized by the International Olympic Committee as an Olympic record, as the ranking round took place on 12 August, before the 2004 opening ceremony.

External links[edit]