Athletics at the 1952 Summer Olympics – Men's 100 metres

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
Men's 100 metres
at the Games of the XV Olympiad
Venue Olympic Stadium
Helsinki, Finland
Dates 20 July 1952 (heats, quarterfinals)
21 July 1952 (semifinals, final)
Competitors 72 from 34 nations
Winning time 10.4 seconds
Medalists
1st, gold medalist(s) Lindy Remigino  United States
2nd, silver medalist(s) Herb McKenley  Jamaica
3rd, bronze medalist(s) McDonald Bailey  Great Britain
← 1948
1956 →
Athletics at the
1952 Summer Olympics
Olympic Athletics.png
Track events
100 m   men   women
200 m men women
400 m men
800 m men
1500 m men
5000 m men
10,000 m men
80 m hurdles women
110 m hurdles men
400 m hurdles men
3000 m
steeplechase
men
4×100 m relay men women
4×400 m relay men
Road events
Marathon men
10 km walk men
50 km walk men
Field events
Long jump men women
Triple jump men
High jump men women
Pole vault men
Shot put men women
Discus throw men women
Javelin throw men women
Hammer throw men
Combined events
Decathlon men

The men's 100 metres sprint event at the 1952 Olympic Games in Helsinki, Finland was held at the Olympic Stadium on 20 and 21 July. The final was won by American Lindy Remigino.

Results[edit]

Final[edit]

Rank Name Nationality Time Notes
1st, gold medalist(s) Lindy Remigino  United States 10.79
2nd, silver medalist(s) Herb McKenley  Jamaica 10.80
3rd, bronze medalist(s) McDonald Bailey  Great Britain 10.83
4 Dean Smith  United States 10.84
5 Vladimir Sukharev  Soviet Union 10.88
6 John Treloar  Australia 10.91

Preliminaries[edit]

Heats[edit]

The fastest two runners in each of the twelve heats advanced to the quarterfinal round.

  Advance on placement

Heat one

Rank Name Nationality Time Notes
1 John Treloar  Australia 10.92
2 Alan Lillington  Great Britain 11.06
3 Gabriel Lareya  Ghana 11.18
4 Miroslav Horčic  Czechoslovakia 11.23
5 Ásmundur Bjarnason  Iceland 11.40
6 Youssef Ali Omar  Egypt 11.53
7 José Julio Barillas  Guatemala 11.56

Heat two

Rank Name Nationality Time Notes
1 Étienne Bally  France 10.97
2 Angel Kolev  Bulgaria 11.01
3 Paul Dolan  Ireland 11.12
4 Raúl Mazorra  Cuba 11.19
5 Robert Hutchinson  Canada 11.26
6 Masaji Tajima  Japan 11.29
7 Adulya Vanastit  Thailand 11.61

Heat three

Rank Name Nationality Time Notes
1 McDonald Bailey  Great Britain 10.65
2 Carlo Vittori  Italy 10.98
3 Mikhail Kazantsev  Soviet Union 11.16
4 Hörður Haraldsson  Iceland 11.31
5 Javier Souza  Mexico 11.32
6 Stefanos Petrakis  Greece 11.33

Heat four

Rank Name Nationality Time Notes
1 William Jack  Great Britain 11.05
2 Romeo Galán  Argentina 11.11
3 Levan Sanadze  Soviet Union 11.13
4 Emad El-Din Shafei  Egypt 11.40
5 Guillermo Gutiérrez  Venezuela 11.42
6 Boonterm Pakpuang  Thailand 11.85

Heat five

Rank Name Nationality Time Notes
1 Herb McKenley  Jamaica 10.88
2 György Csányi  Hungary 11.09
3 Emil Kiszka  Poland 11.13
4 Pauli Tavisalo  Finland 11.30
5 Tomás Paquete  Portugal 11.45
6 Walter Sutton  Canada 11.45

Heat six

Rank Name Nationality Time Notes
1 David Tabak  Israel 11.12
2 Tomio Hosoda  Japan 11.14
3 Willy Schneider  Switzerland 11.22
4 Angel Gavrilov  Bulgaria 11.29
5 Juan Leiva  Venezuela 11.31

Heat seven

Rank Name Nationality Time Notes
1 Vladimir Sukharev  Soviet Union 10.93
2 Theo Saat  Netherlands 11.02
3 Muhammad Sharif Butt  Pakistan 11.17
4 Voitto Hellstén  Finland 11.36
5 George Acquaah  Ghana 11.47
6 Mariano Acosta  Argentina 11.58
7 Wolfgango Montanari  Italy 12.25

Heat eight

Rank Name Nationality Time Notes
1 Rafael Fortún  Cuba 10.93
2 Byron LaBeach  Jamaica 11.09
3 Franco Leccese  Italy 11.18
4 Issi Baran  Finland 11.32
5 Fritz Griesser  Switzerland 11.54

Heat nine

Rank Name Nationality Time Notes
1 Werner Zandt  Germany 11.03
2 Muhammad Aslam  Pakistan 11.18
3 Don McFarlane  Canada 11.25
4 Zdeněk Pospíšil  Czechoslovakia 11.25
5 Edward Ajado  Nigeria 11.25
6 Fawzi Chaaban  Egypt 11.51
- Enrique Beckles  Argentina DQ

Heat ten

Rank Name Nationality Time Notes
1 Art Bragg  United States 10.73
2 Hans Wehrli  Switzerland 11.00
3 Titus Erinle  Nigeria 11.12
4 László Zarándi  Hungary 11.26
5 Pétur Sigurðsson  Iceland 11.55
6 Aroon Sankosik  Thailand 11.76

Heat eleven

Rank Name Nationality Time Notes
1 Lindy Remigino  United States 10.73
2 Lavy Pinto  India 11.00
3 René Bonino  France 11.00
4 František Brož  Czechoslovakia 11.32
5 Abdul Aziz  Pakistan 11.48
6 Rui Maia  Portugal 11.79

Heat twelve

Rank Name Nationality Time Notes
1 Dean Smith  United States 10.90
2 Alain Porthault  France 11.04
3 Erich Fuchs  Hungary 11.19
4 Karim Olowu  Netherlands 11.27

Quarterfinals[edit]

The fastest three runners in each of the four heats advanced to the semifinal round.

Heat one

Rank Name Nationality Time Notes
1 McDonald Bailey  Great Britain 10.73
2 John Treloar  Australia 10.84
3 Alain Porthault  France 10.99
4 Muhammad Aslam  Pakistan 11.02
5 Byron LaBeach  Jamaica 11.05
- Angel Kolev  Bulgaria DQ

Heat two

Rank Name Nationality Time Notes
1 Lindy Remigino  United States 10.68
2 Theo Saat  Netherlands 10.93
3 Lavy Pinto  India 10.98
4 Étienne Bally  France 10.98
5 Hans Wehrli  Switzerland 11.05
6 Alan Lillington  Great Britain 11.26

Heat three

Rank Name Nationality Time Notes
1 Dean Smith  United States 10.69
2 Rafael Fortún  Cuba 10.90
3 William Jack  Great Britain 10.94
4 Werner Zandt  Germany 10.98
5 Romeo Galán  Argentina 11.08
6 David Tabak  Israel 11.10

Heat four

Rank Name Nationality Time Notes
1 Herb McKenley  Jamaica 10.72
2 Art Bragg  United States 10.75
3 Vladimir Sukharev  Soviet Union 10.92
4 Tomio Hosoda  Japan 11.03
5 György Csányi  Hungary 11.07
6 Carlo Vittori  Italy 11.79

Semifinals[edit]

The fastest three runners in each of the two heats advanced to the final round.

Heat one

Rank Name Nationality Time Notes
1 McDonald Bailey  Great Britain 10.74
2 Dean Smith  United States 10.78
3 Vladimir Sukharev  Soviet Union 10.86
4 Lavy Pinto  India 10.94
5 Alain Porthault  France 11.04
6 Art Bragg  United States 11.43

Heat two

Rank Name Nationality Time Notes
1 Herb McKenley  Jamaica 10.74
2 Lindy Remigino  United States 10.74
3 John Treloar  Australia 10.76
4 Rafael Fortún  Cuba 10.92
5 William Jack  Great Britain 11.01
6 Theo Saat  Netherlands 11.12

Key: DQ = Disqualified

References[edit]