Athletics at the 1964 Summer Olympics – Men's 800 metres

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
Men's 800 metres
at the Games of the XVIII Olympiad
Venue Olympic Stadium
Dates 14–16 October
Competitors 47 from 32 nations
Medalists
1st, gold medalist(s) Peter Snell  New Zealand
2nd, silver medalist(s) Bill Crothers  Canada
3rd, bronze medalist(s) Wilson Kiprugut  Kenya
← 1960
1968 →
Athletics at the
1964 Summer Olympics
Olympic Athletics.png
Track events
100 m   men   women
200 m men women
400 m men women
800 m men women
1500 m men
5000 m men
10,000 m men
80 m hurdles women
110 m hurdles men
400 m hurdles men
3000 m
steeplechase
men
4×100 m relay men women
4×400 m relay men
Road events
Marathon men
20 km walk men
50 km walk men
Field events
Long jump men women
Triple jump men
High jump men women
Pole vault men
Shot put men women
Discus throw men women
Javelin throw men women
Hammer throw men
Combined events
Pentathlon women
Decathlon men

The men's 800 metres was the middle of the seven men's track races in the Athletics at the 1964 Summer Olympics program in Tokyo. It was held on 14 October, 15 October, and 16 October 1964. 47 athletes from 32 nations entered, with 1 not starting the first round. The first round was held on 14 October, with the semifinals on 15 October and the final on 16 October.

Results[edit]

First round[edit]

The top four runners in each of the 6 heats advanced.

First round, heat 1[edit]

Place Athlete Nation Time
1 Wilson Kiprugut  Kenya 1:47.8
2 Tom Farrell  United States 1:48.6
3 Valery Bulyshev  Soviet Union 1:48.6
4 Joseph Lambrechts  Belgium 1:48.9
5 Francis Chatelet  France 1:48.9
6 Ebrahim Yazdanpanah  Iran 1:54.7
7 Hugo Walser  Liechtenstein 1:57.5
8 Nipon Pensuvabharp  Thailand 1:58.8

First round, heat 2[edit]

Place Athlete Nation Time
1 Dieter Bogatzki  United Team of Germany 1:50.3
2 Stig Lindback  Sweden 1:50.8
3 Chris Carter  Great Britain 1:51.0
4 Pekka Juutilainen  Finland 1:51.0
5 Neville Myton  Jamaica 1:52.4
6 Michel Medinger  Luxembourg 1:52.6
7 Amarsanaa Dulam  Mongolia 1:56.3
8 Anar Khan  Pakistan 1:56.4

First round, heat 3[edit]

Place Athlete Nation Time
1 Manfred Kinder  United Team of Germany 1:49.5
2 Ahmed Issa  Chad 1:49.7
3 Derek George McCleane  Ireland 1:49.9
4 Rein Telp  Soviet Union 1:50.0
5 Peter Francis  Kenya 1:50.1
6 Morgan Austin Groth  United States 1:51.4
7 José Neira  Colombia 1:55.6
8 R. Subramaniam  Malaysia 1:58.5

First round, heat 4[edit]

Place Athlete Nation Time
1 Peter Snell  New Zealand 1:49.0
2 Jerome Francis Siebert  United States 1:49.2
3 Jacques Pennewaert  Belgium 1:49.2
4 Abram Krivosheev  Soviet Union 1:49.5
5 Graham Alan Dean  Great Britain 1:49.6
6 Chung Kyo Mo  South Korea 1:51.8
7 Don Bertoia  Canada 1:52.2
8 Sebsibe Mamo  Ethiopia 1:52.8

First round, heat 5[edit]

Place Athlete Nation Time
1 John Peter Boulter  Great Britain 1:48.9
2 George E. Kerr  Jamaica 1:48.9
3 Tony Blue  Australia 1:49.7
4 Manfred Matuschewski  United Team of Germany 1:50.0
5 Noel Carroll  Ireland 1:51.1
6 Rolf Jelinek  Switzerland 1:54.6
Amos Gilad  Israel Did not finish[1]

First round, heat 6[edit]

Place Athlete Nation Time
1 William Crothers  Canada 1:49.3
2 Maurice Lurot  France 1:49.8
3 Morimoto Mamoru  Japan 1:49.9
4 Rudolf Klaban  Austria 1:49.9
5 Francesco Bianchi  Italy 1:50.2
6 Paul Boekaens  Belgium 1:50.9
7 Patrick Field  Hong Kong 1:54.0
8 Mohamed Hassan Chabbanga  Tanzania 1:54.9

Semifinals[edit]

The top two runners in each of the three semifinals qualified for the final, as did the two runners with the fastest times from among the 3rd-8th spots across all of the semifinals.

Semifinal 1[edit]

Place Athlete Nation Time
1 Peter Snell  New Zealand 1:46.9
2 Jerome Francis Siebert  United States 1:47.0
3 Jacques Pennewaert  Belgium 1:47.0
4 Manfred Matuschewski  United Team of Germany 1:47.3
5 Valery Bulyshev  Soviet Union 1:47.5
6 Morimoto Mamoru  Japan 1:47.7
7 Maurice Lurot  France 1:49.7
8 Stig Lindback  Sweden 1:49.8

Semifinal 2[edit]

Kerr and Kiprugut both crossed the finish line in 1:46.1, breaking the old Olympic record of 1:46.3.

Place Athlete Nation Time
1 George E. Kerr  Jamaica 1:46.1 OR
2 Wilson Kiprugut  Kenya 1:46.1 OR
3 Dieter Bogatzki  United Team of Germany 1:46.9
4 John Peter Boulter  Great Britain 1:47.1
5 Rudolf Klaban  Austria 1:47.4
6 Abram Krivosheev  Soviet Union 1:47.5
7 Derek George McCleane  Ireland 1:48.4
8 Pekka Juutilainen  Finland 1:50.3

Semifinal 3[edit]

Place Athlete Nation Time
1 William Crothers  Canada 1:47.3
2 Tom Farrell  United States 1:47.8
3 Manfred Kinder  United Team of Germany 1:47.9
4 Chris Carter  Great Britain 1:49.1
5 Rein Telp  Soviet Union 1:49.1
6 Ahmed Issa  Chad 1:49.4
7 Tony Blue  Australia 1:49.6
8 Joseph Lambrechts  Belgium 1:52.8

Final[edit]

No fewer than four runners broke the Olympic record that had been set in the semifinals, including the two runners that had set it. Despite the record performances by the other three runners, defending Olympic champion and world record holder Peter Snell still won by half a second to take the gold medal and set the new Olympic record at 1:45.1.

Place Athlete Nation Time
1 Peter Snell  New Zealand 1:45.1 OR
2 William Crothers  Canada 1:45.6
3 Wilson Kiprugut  Kenya 1:45.9
4 George E. Kerr  Jamaica 1:45.9
5 Tom Farrell  United States 1:46.6
6 Jerome Francis Siebert  United States 1:47.0
7 Dieter Bogatzki  United Team of Germany 1:47.2
8 Jacques Pennewaert  Belgium 1:50.5

References[edit]

  1. ^ [1]
  • Official Report