Athletics at the 1972 Summer Olympics – Men's 400 metres

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
Men's 400 metres
at the Games of the XX Olympiad
Venue Olympic Stadium, Munich, West Germany
Date 3 September 1972 & 7 September 1972
Medalists
1st, gold medalist(s) Vince Matthews  United States
2nd, silver medalist(s) Wayne Collett  United States
3rd, bronze medalist(s) Julius Sang  Kenya
← 1968
1976 →
Athletics at the
1972 Summer Olympics
Olympic Athletics.png
Track events
100 m   men   women
200 m men women
400 m men women
800 m men women
1500 m men women
5000 m men
10,000 m men
100 m hurdles women
110 m hurdles men
400 m hurdles men
3000 m
steeplechase
men
4×100 m relay men women
4×400 m relay men women
Road events
Marathon men
20 km walk men
50 km walk men
Field events
Long jump men women
Triple jump men
High jump men women
Pole vault men
Shot put men women
Discus throw men women
Javelin throw men women
Hammer throw men
Combined events
Pentathlon women
Decathlon men

These are the official results of the Men's 400 metres event at the 1972 Summer Olympics in Munich. The competition was held on 3 & 7 of September. On the victory podium Collett and Matthews staged a protest in which they stood with their sweatsuits open, and during the national anthem, looked around, did not stand at attention or look at the United States flag, they also talked openly with each other. The IOC banned them from further competition, this prevented the United States from having a 4 x 400 relay team.
Julius Sang became the first black African to win a sprint Olympic medal.

Heats[edit]

The top four runners in each of the nine heats (blue) and the next four fastest (green), advanced to the quarterfinal round.

Heat one

Rank Name Nationality Time
1 Andrzej Badeński  Poland 46.21
2 Charles Joseph  Trinidad and Tobago 46.38
3 Mulugetta Tadesse  Ethiopia 46.38
4 Wickremasinghe Wimaladasa  Ceylon 46.62
5 Bjarni Sefánsson  Iceland 46.76
6 Jozo Alebić  Yugoslavia 47.01
7 Silver Ayoo  Uganda 47.04
8 Nusrat Iqbal Sahi  Pakistan 49.57

Heat two

Rank Name Nationality Time
1 David Jenkins  Great Britain 46.15
2 Anders Faager  Sweden 46.29
3 Munyoro Nyamau  Kenya 46.33
4 Omar Ghizlat  Morocco 46.37
5 Bruce Ijirighwo  Nigeria 46.59
6 Samuela Yavala  Fiji 47.76
7 Théophile Nkounkou  Congo 47.86
8 Francisco Menocal  Nicaragua 50.96

Heat three

Rank Name Nationality Time
1 Georg Nückles  West Germany 46.64
2 Yoshiharu Tomonaga  Japan 47.01
3 Francis Kerbiriou  France 47.01
4 Sam Bugri  Ghana 47.83
5 Thomas N’Ma  Liberia 49.73
6 Jean-Max Faustin  Haiti 52.33
- Marcello Fiasconaro  Italy DNS
- Michael Frederiksson  Sweden DNS

Heat four

Rank Name Nationality Time
1 Alberto Juantorena  Cuba 45.94
2 Wayne Collett  United States 46.00
3 Claver Kamanya  Tanzania 46.18
4 Gilles Bertould  France 46.36
5 Eric Phillips  Venezuela 46.74
6 Pedro Ferrer  Puerto Rico 47.90
7 Nicodemus Maipampe  Zambia 48.84

Heat five

Rank Name Nationality Time
1 Tegegne Bezabeh  Ethiopia 45.88
2 Vince Matthews  United States 45.94
3 Angelo Hussein  Sudan 47.01
4 Robert Ojo  Nigeria 47.03
5 Fanahan McSweeney  Ireland 47.07
6 Fernando Silva  Portugal 47.67
7 Kassem Hamzé  Lebanon 49.20

Heat six

Rank Name Nationality Time
1 Charles Asati  Kenya 45.16
2 Leighton Priestley  Jamaica 45.75
3 Fernando Acevedo  Peru 45.80
4 Jan Werner  Poland 45.93
5 Gary Armstrong  Great Britain 46.48
6 Francisco Rojas  Paraguay 47.46
7 Brian MacLaren  Canada 47.65
- Caspar Springer  Barbados DNF

Heat seven

Rank Name Nationality Time
1 Julius Sang  Kenya 45.24
2 Martin Reynolds  Great Britain 46.46
3 Daniel Velasques  France 46.70
4 Karl Honz  West Germany 46.77
5 Franklin Rahming  Bahamas 48.30
6 Ibrahima Idrissou  Benin 48.50
7 William Msiska  Malawi 48.81

Heat eight

Rank Name Nationality Time
1 Horst-Rüdiger Schlöske  West Germany 45.27
2 John Smith  United States 46.00
3 Kyriakos Onisiforou  Greece 46.94
4 Reza Entezari  Iran 47.89
5 Mohamed Mubarak  Kuwait 49.61
6 Mohamed Jaman Al-Dosari  Saudi Arabia 49.67
- Lucijano Sušanj  Yugoslavia DNS

Heat nine

Rank Name Nationality Time
1 Markku Kukkoaho  Finland 46.05
2 Zbigniew Jaremski  Poland 46.20
3 Arthur Cooper  Trinidad and Tobago 47.15
4 Amadou Gakou  Senegal 47.68
5 Tambusamy Krishnan  Malaysia 48.31
6 Frédérique Andrianaivo  Madagascar 48.72
7 Savin Chem  Cambodia 48.82
- Jimmy Sierra  Colombia DNS

Quarterfinals[edit]

The top three runners in each of the five heats and the next fastest, advanced to the semifinal round.

Heat one

Rank Name Nationality Time
1 Wayne Collett  United States 45.80
2 Alberto Juantorena  Cuba 45.96
3 Jan Werner  Poland 46.02
4 Martin Reynolds  Great Britain 46.11
5 Charles Joseph  Trinidad and Tobago 46.14
6 Robert Ojo  Nigeria 46.73
7 Omar Ghizlat  Morocco 46.84
8 Sam Bugri  Ghana 47.34

Heat two

Rank Name Nationality Time
1 Horst-Rüdiger Schlöske  West Germany 45.41
2 Vince Matthews  United States 45.62
3 Tegegne Bezabeh  Ethiopia 45.97
4 Gilles Bertould  France 46.14
5 Wickremasinghe Wimaladasa  Ceylon 46.50
6 Leighton Priestley  Jamaica 47.76
7 Arthur Cooper  Trinidad and Tobago 48.29
8 Reza Entezari  Iran 48.69

Heat three

Rank Name Nationality Time
1 David Jenkins  Great Britain 45.99
2 John Smith  United States 46.04
3 Markku Kukkoaho  Finland 46.11
4 Munyoro Nyamau  Kenya 46.80
5 Bruce Ijirighwo  Nigeria 46.81
6 Daniel Velasques  France 46.91
7 Amadou Gakou  Senegal 46.96
8 Angelo Hussein  Sudan 47.33

Heat four

Rank Name Nationality Time
1 Karl Honz  West Germany 45.87
2 Julius Sang  Kenya 45.92
3 Zbigniew Jaremski  Poland 46.52
4 Anders Faager  Sweden 46.54
5 Francis Kerbiriou  France 46.63
6 Yoshiharu Tomonaga  Japan 46.92
7 Gary Armstrong  Great Britain 47.10
8 Kyriakos Onisiforou  Greece 47.22

Heat five

Rank Name Nationality Time
1 Charles Asati  Kenya 46.04
2 Andrzej Badeński  Poland 46.19
3 Georg Nückles  West Germany 46.30
4 Claver Kamanya  Tanzania 46.55
5 Mulugetta Tadesse  Ethiopia 46.85
6 Bjarni Stefánsson  Iceland 46.92
7 Eric Phillips  Venezuela 46.97
- Fernando Acevedo  Peru DNS

Semifinals[edit]

Top four in each of the two heats advanced to the final round.

Heat one

Rank Name Nationality Time
1 Vince Matthews  United States 44.94
2 Karl Honz  West Germany 45.32
3 John Smith  United States 45.46
4 Charles Asati  Kenya 45.47
5 David Jenkins  Great Britain 45.91
6 Tegegne Bezabeh  Ethiopia 45.98
7 Georg Nückles  West Germany 46.28
8 Andrzej Badeński  Poland 46.38

Heat two

Rank Name Nationality Time
1 Julius Sang  Kenya 45.30
2 Horst-Rüdiger Schlöske  West Germany 45.62
3 Wayne Collett  United States 45.77
4 Markku Kukkoaho  Finland 46.02
5 Alberto Juantorena  Cuba 46.07
6 Jan Werner  Poland 46.26
7 Martin Reynolds  Great Britain 46.71
- Zbigniew Jaremski  Poland DNS

Final[edit]

Rank Name Nationality Time
1st, gold medalist(s) Vince Matthews  United States 44.66
2nd, silver medalist(s) Wayne Collett  United States 44.80
3rd, bronze medalist(s) Julius Sang  Kenya 44.92
4 Charles Asati  Kenya 45.13
5 Horst-Rüdiger Schlöske  West Germany 45.31
6 Markku Kukkoaho  Finland 45.49
7 Karl Honz  West Germany 45.68
- John Smith  United States DNF

References[edit]