Athletics at the 2000 Summer Olympics – Women's 5000 metres

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
Athletics at the
2000 Summer Olympics
Olympic Athletics.png
Track events
100 m   men   women
200 m men women
400 m men women
800 m men women
1500 m men women
5000 m men women
10,000 m men women
100 m hurdles women
110 m hurdles men
400 m hurdles men women
3000 m
steeplechase
men
4×100 m relay men women
4×400 m relay men women
Road events
Marathon men women
20 km walk men women
50 km walk men
Field events
Long jump men women
Triple jump men women
High jump men women
Pole vault men women
Shot put men women
Discus throw men women
Javelin throw men women
Hammer throw men women
Combined events
Heptathlon women
Decathlon men
Wheelchair races

The Women's 5000 metres at the 2000 Summer Olympics as part of the athletics programme was held at Stadium Australia on Friday 22 September, and Sunday 25 September 2000.

The top four runners in each of the initial three heats automatically qualified for the final. The next three fastest runners from across the heats also qualified. There were a total number of 50 participating athletes.

Records[edit]

World Record 14:28.09 Jiang Bo China Shanghai, China 23 October 1997
Olympic Record 14:59.88 Junxia Wang China Atlanta, Georgia, United States 28 July 1996

Medals[edit]

Gold: Med 1.png Silver: Med 2.png Bronze: Med 3.png
Gabriela Szabo,  Romania Sonia O'Sullivan,  Ireland Gete Wami,  Ethiopia

Results[edit]

All times shown are in seconds.

  • Q denotes qualification by place in heat.
  • q denotes qualification by overall place.
  • DNS denotes did not start.
  • DNF denotes did not finish.
  • DQ denotes disqualification.
  • NR denotes national record.
  • OR denotes Olympic record.
  • WR denotes world record.
  • PB denotes personal best.
  • SB denotes season best.

Qualifying heats[edit]

Heat 1 of 3
Date: Friday 22 September 2000
Place Athlete Nation Lane Time Qual. Record
Heat Overall
1 1 Sonia O'Sullivan  Ireland 12 15:07.91 Q SB
2 4 Jo Pavey  Great Britain 6 15:08.82 Q PB
3 5T Gete Wami  Ethiopia 2 15:08.92 Q
4 7 Lydia Cheromei  Kenya 8 15:09.32 Q
5 9 Daniela Yordanova  Bulgaria 3 15:10.08 q NR
6 17 Benita Willis  Australia 13 15:21:37 PB
7 19 Elva Dryer  United States 9 15:23.99
8 23 Rosemary Ryan  Ireland 17 15:33.05
9 24 Nora Leticia Rocha  Mexico 5 15:38.72
10 33 Michiko Shimizu  Japan 16 15:48.20
11 36 Dulce Maria Rodriguez  Mexico 15 15:54.17
12 39 Yamna Belkacem  France 11 16:08.49
13 40 Helena Javornik  Slovenia 7 16:09.60
14 42 Elisa Cobanea  Argentina 14 16:16.58
15 44 Nebiat Habtemariam  Eritrea 4 16:30.41 NR
16 47 Maysa Hussein Matrood  Iraq 1 17:17.58
Restituta Joseph  Tanzania 10 DNS
Heat 2 of 3
Date: Friday 22 September 2000
Place Athlete Nation Lane Time Qual. Record
Heat Overall
1 12 Rose Cheruiyot  Kenya 7 15:13.18 Q
2 13 Ayelech Worku  Ethiopia 4 15:13.26 Q
3 14 Olga Yegorova  Russia 10 15:14.34 Q
4 15 Irina Mikitenko  Germany 5 15:14.76 Q
5 16 Susanne Pumper  Austria 2 15:16.66
6 20 Roberta Brunet  Italy 16 15:27:32
7 21 Amy Rudolph  United States 12 15:28.91
8 25 Sonja Stolic  Yugoslavia 13 15:38.96
9 26 Megumi Tanaka  Japan 15 15:39.83
10 27 Marta Dominguez  Spain 3 15:45.07
11 30 Hrisostomia Iakovou  Greece 6 15:46.48
12 31 Samukeliso Moyo  Zimbabwe 14 15:47.76
13 37 Zhor El Kamch  Morocco 8 16:02.50
14 38 Anne Cross  Australia 1 16:07.18
15 41 Andrea Whitcombe  Great Britain 9 16:15.82
16 43 Man Yee Maggie Chan  Hong Kong 11 16:20.43
Heat 3 of 3
Date: Friday 22 September 2000
Place Athlete Nation Lane Time Qual. Record
Heat Overall
1 2 Gabriela Szabo  Romania 14 15:08.36 Q
2 3 Worknesh Kidane  Ethiopia 4 15:08.62 Q
3 5T Tatyana Tomashova  Russia 15 15:08.92 Q
4 8 Jeļena Čelnova-Prokopčuka  Latvia 11 15:09.45 Q
5 10 Vivian Cheruiyot  Kenya 9 15:11.11 q PB
6 11 Olivera Jevtić  Yugoslavia 17 15:11:25 q NR
7 18 Yoshiko Ichikawa  Japan 10 15:23.41 SB
8 22 Beatriz Santiago  Spain 3 15:31.94
9 28 Kate Anderson-Richardson  Australia 1 15:45.34
10 29 Inga Juodeškienė  Lithuania 12 15:46.37
11 32 Anne Marie Letko  United States 6 15:47.78
12 34 Ebru Kavaklioglu  Turkey 16 15:49.15
13 35 Breda Dennehy-Willis  Ireland 8 15:49.58
14 45 Diane Nukuri  Burundi 2 16:38.30 PB
15 46 Catherine Chikwakwa  Malawi 5 16:39.82 PB
16 48 Priscilla Mamba  Swaziland 7 17:30.04 NR
17 49 Baatarkhuu Battsetseg  Mongolia 13 18:22.98 SB

Overall Results Semi-Finals[edit]

Semi-Finals
Overall Results
Place Athlete Nation Heat Lane Place Time Qual. Record
1 Sonia O'Sullivan  Ireland 1 12 1 15:07.91 Q SB
2 Gabriela Szabo  Romania 3 14 1 15:08.36 Q
3 Worknesh Kidane  Ethiopia 3 4 2 15:08.62 Q
4 Jo Pavey  Great Britain 1 6 2 15:08.82 Q PB
5 Tatyana Tomashova  Russia 3 15 3 15:08.92 Q
Gete Wami  Ethiopia 1 2 3 15:08.92 Q
7 Lydia Cheromei  Kenya 1 8 4 15:09.32 Q
8 Jeļena Čelnova-Prokopčuka  Latvia 3 11 4 15:09.45 Q
9 Daniela Yordanova  Bulgaria 1 3 5 15:10.08 q NR
10 Vivian Cheruiyot  Kenya 3 9 5 15:11.11 q PB
11 Olivera Jevtić  Yugoslavia 3 17 6 15:11.25 q NR
12 Rose Cheruiyot  Kenya 2 7 1 15:13.18 Q
13 Ayelech Worku  Ethiopia 2 4 2 15:13.26 Q
14 Olga Yegorova  Russia 2 10 3 15:14.34 Q
15 Irina Mikitenko  Germany 2 5 4 15:14.76 Q
16 Susanne Pumper  Austria 2 2 5 15:16.66
17 Benita Willis  Australia 1 13 6 15:21.37 PB
18 Yoshiko Ichikawa  Japan 3 10 7 15:23.31 SB
19 Elva Dryer  United States 1 9 7 15:23.99
20 Roberta Brunet  Italy 2 1 6 15:27.32
21 Amy Rudolph  United States 2 12 7 15:28.91
22 Beatriz Santiago  Spain 3 3 8 15:31.94
23 Rosemary Ryan  Ireland 1 17 8 15:33.05
24 Nora Leticia Rocha  Mexico 1 5 9 15:38.72
25 Sonja Stolic  Yugoslavia 2 13 8 15:38.96
26 Megumi Tanaka  Japan 2 15 9 15:39.83
27 Marta Dominguez  Spain 2 3 10 15:45.07
28 Kate Anderson-Richardson  Australia 3 1 9 15:45.34
29 Inga Juodeškienė  Lithuania 3 12 10 15:46.37
30 Hrisostomia Iakovou  Greece 2 6 11 15:46.48
31 Samukeliso Moyo  Zimbabwe 2 14 12 15:47.76
32 Anne Marie Letko  United States 3 6 11 15:47.78
33 Michiko Shimizu  Japan 1 16 10 15:48.20
34 Ebru Kavaklioglu  Turkey 3 16 12 15:49.15
35 Breda Dennehy-Willis  Ireland 3 8 13 15:49.58
36 Dulce Maria Rodriguez  Mexico 1 15 11 15:54.17
37 Zhor El Kamch  Morocco 2 8 13 16:02.50
38 Anne Cross  Australia 2 1 14 16:07.18
39 Yamna Belkacem  France 1 11 12 16:08.49
40 Helena Javornik  Slovenia 1 7 13 16:09.60
41 Andrea Whitcombe  Great Britain 2 9 15 16:15.82
42 Elisa Cobanea  Argentina 1 4 14 16:16.58
43 Man Yee Maggie Chan  Hong Kong 2 1 16 16:20.43
44 Nebiat Habtemariam  Eritrea 1 4 15 16:30.41 NR
45 Diane Nukuri  Burundi 3 2 14 16:38.30 PB
46 Catherine Chikwakwa  Malawi 3 5 15 16:39.82 PB
47 Maysa Hussein Matrood  Iraq 1 1 16 17:17.58
48 Priscilla Mamba  Swaziland 3 7 16 17:30.04 NR
49 Baatarkhuu Battsetseg  Mongolia 3 13 17 18:22.98 SB
Restituta Joseph  Tanzania 1 10 DNS

Final[edit]

Date: Monday 25 September 2000
Place Athlete Nation Lane Time Record
1st, gold medalist(s) Gabriela Szabo  Romania 10 14:40.79 OR
2nd, silver medalist(s) Sonia O'Sullivan  Ireland 7 14:41.02 NR
3rd, bronze medalist(s) Gete Wami  Ethiopia 11 14:42.23
4 Ayelech Worku  Ethiopia 14 14:42.67
5 Irina Mikitenko  Germany 1 14:43.59 SB
6 Lydia Cheromei  Kenya 15 14:47.35 PB
7 Worknesh Kidane  Ethiopia 2 14:47.40 PB
8 Olga Yegorova  Russia 12 14:50.31
9 Jeļena Čelnova-Prokopčuka  Latvia 6 14:55.46
10 Daniela Yordanova  Bulgaria 5 14:56.95 NR
11 Rose Cheruiyot  Kenya 13 14:58.07
12 Jo Pavey  Great Britain 3 14:58.27 PB
13 Tatyana Tomashova  Russia 4 15:01.28
14 Vivian Cheruiyot  Kenya 8 15:33.66
Olivera Jevtić  Yugoslavia 9 DNF

References[edit]