Biathlon Junior World Championships 2018

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
2018 IBU Youth & Junior World Championships
Otepaa.png
Host cityOtepää, Estonia
Dates26 February – 4 March
Main venueTehvandi Sports Center
Participation37 nations
Events16
Websiteotepaa.biathlon.ee

The 2018 Biathlon Junior World Championships was held in Otepää, Estonia from 26 February to 4 March 2018. There was a total of 16 competitions: sprint, pursuit, individual and relay races for men and women.

Schedule[edit]

All times are local (UTC+2).

Date Time Event
26 February 11:00 Youth Women's 10 km individual
14:00 Youth Men's 12.5 km individual
27 February 12:05 Junior Women's 3 × 6 km relay
13:40 Junior Men's 4 × 7.5 km relay
28 February 13:05 Youth Women's 3 × 6 km relay
14:40 Youth Men's 3 × 7.5 km relay
1 March 12:00 Junior Women's 12.5 km individual
15:00 Junior Men's 15 km individual
2 March 11:00 Youth Women's 6 km sprint
14:00 Youth Men's 7.5 km sprint
3 March 11:00 Junior Women's 7.5 km sprint
14:00 Junior Men's 10 km sprint
4 March 11:00 Youth Women's 7.5 km pursuit
12:00 Youth Men's 10 km pursuit
14:15 Junior Women's 10 km pursuit
15:20 Junior Men's 12.5 km pursuit

Medal winners[edit]

Junior events[edit]

Junior Men[edit]

Event Gold Silver Bronze
15 km Individual
details
Igor Malinovsky
 Russia
41:48.5
(1+1+1+0)
Sturla Holm Lægreid
 Norway
42:07.9
(1+1+0+1)
Said Karimulla Khalili
 Russia
42:11.5
(0+1+1+0)
10 km Sprint
details
Vasily Tomshin
 Russia
25:01.8
(0+0)
Martin Perrillat-Bottonet
 France
25:22.3
(1+0)
Sverre Dahlen Aspenes
 Norway
25:31.2
(0+2)
12.5 km Pursuit
details
Sverre Dahlen Aspenes
 Norway
34:16.7
(0+0+0+0)
Martin Perrillat-Bottonet
 France
35:37.8
(0+0+1+0)
Johannes Dale
 Norway
36:03.1
(0+0+2+2)
4 × 7.5 km Relay
details
 Russia
Said Karimulla Khalili
Vasily Tomshin
Vyacheslav Maleev
Igor Malinovsky
1:25:21.2
(0+0) (0+0)
(0+2) (0+0)
(0+2) (0+3)
(0+0) (0+2)
 Norway
Sivert Guttorm Bakken
Johannes Dale
Endre Strømsheim
Sturla Holm Lægreid
1:26:18.3
(0+3) (0+1)
(3+3) (0+3)
(0+1) (0+1)
(0+1) (0+0)
 France
Hugo Rivail
Emilien Claude
Morgan Lamure
Martin Perrillat-Bottonet
1:28:06.8
(0+2) (0+1)
(0+1) (0+0)
(0+1) (2+3)
(0+1) (0+0)

Junior Women[edit]

Event Gold Silver Bronze
12.5 km Individual
details
Kamila Żuk
 Poland
41:36.1
(1+1+0+0)
Anna Kryvonos
 Ukraine
44:40.8
(0+1+1+0)
Irina Kazakevich
 Russia
44:56.1
(2+1+0+0)
7.5 km Sprint
details
Kamila Żuk
 Poland
22:32.5
(0+1)
Markéta Davidová
 Czech Republic
22:58.5
(0+2)
Myrtille Bègue
 France
23:24.5
(0+0)
10 km Pursuit
details
Markéta Davidová
 Czech Republic
32:52.6
(1+0+2+1)
Kamila Żuk
 Poland
33:20.7
(1+2+3+0)
Myrtille Bègue
 France
33:46.4
(0+1+1+1)
3 × 6 km Relay
details
 France
Camille Bened
Myrtille Bègue
Lou Jeanmonnot-Laurent
1:02:52.1
(0+1) (0+0)
(0+2) (1+3)
(0+0) (0+2)
 Norway
Une Christiane Tronerud Kvelvane
Emilie Ågheim Kalkenberg
Kjersti Kvistad Dengerud
1:03:09.6
(1+3) (1+3)
(0+1) (0+3)
(0+0) (0+1)
 Russia
Polina Shevnina
Emma Timerbulatova
Valeria Vasnetcova
1:03:32.2
(0+3) (0+3)
(0+2) (0+1)
(0+1) (2+3)

Youth events[edit]

Youth Men[edit]

Event Gold Silver Bronze
12.5 km Individual
details
Mikhail Pervushin
 Russia
37:41.2
(0+0+0+1)
Filip Andersen
 Norway
37:53.5
(1+0+0+0)
Martin Bourgeois-République
 France
38:28.4
(0+1+0+1)
7.5 km Sprint
details
Mikhail Pervushin
 Russia
20:17.3
(0+0)
Tommaso Giacomel
 Italy
20:39.2
(0+0)
Vítězslav Hornig
 Czech Republic
20:55.9
(0+1)
10 km Pursuit
details
Andrei Viukhin
 Russia
29:31.2
(1+1+1+1)
Mikhail Pervushin
 Russia
29:48.0
(1+0+2+1)
Aleksei Ogorelkov
 Russia
30:43.3
(0+0+0+2)
3 × 7.5 km Relay
details
 Russia
Denis Tashtimerov
Andrei Viukhin
Mikhail Pervushin
1:04:51.1
(0+0) (0+2)
(1+3) (1+3)
(0+0) (0+0)
 Czech Republic
Vítězslav Hornig
Tomáš Mikyska
Mikuláš Karlík
1:07:21.1
(0+2) (0+0)
(0+0) (0+1)
(0+1) (0+3)
 Norway
Eirik Silsand Gerhardsen
Martin Alfheim
Filip Andersen
1:07:55.6
(0+1) (0+1)
(0+1) (1+3)
(0+2) (1+3)

Youth Women[edit]

Event Gold Silver Bronze
10 km Individual
details
Elvira Karin Öberg
 Sweden
35:35.9
(1+0+0+0)
Anastasia Shevchenko
 Russia
36:11.5
(1+0+0+1)
Anastasia Goreeva
 Russia
36:29.7
(1+2+0+0)
6 km Sprint
details
Elvira Karin Öberg
 Sweden
19:46.7
(0+1)
Heidi Nikkinen
 Finland
19:59.8
(1+0)
Amanda Lundström
 Sweden
20:03.4
(0+0)
7.5 km Pursuit
details
Anastasia Goreeva
 Russia
24:24.0
(0+0+1+2)
Franziska Pfnür
 Germany
24:41.5
(0+1+0+0)
Amy Baserga
  Switzerland
24:53.0
(0+0+1+1)
3 × 6 km Relay
details
 Sweden
Amanda Lundström
Ella Halvarsson
Elvira Karin Öberg
1:03:19.8
(0+0) (0+3)
(0+0) (0+3)
(0+0) (0+0)
 Finland
Jenni Keränen
Kaisa Keränen
Heidi Nikkinen
1:03:19.8
(0+1) (0+1)
(0+2) (1+3)
(0+0) (1+3)
 Norway
Marthe Kråkstad Johansen
Sigrid Bredde Vig
Juni Arnekleiv
1:03:56.8
(0+0) (0+2)
(1+3) (0+0)
(0+0) (1+3)

Medal table[edit]

RankNationGoldSilverBronzeTotal
1 Russia (RUS)82515
2 Sweden (SWE)3014
3 Poland (POL)2103
4 Norway (NOR)1449
5 France (FRA)1247
6 Czech Republic (CZE)1214
7 Finland (FIN)0202
8 Germany (GER)0101
 Italy (ITA)0101
 Ukraine (UKR)0101
11  Switzerland (SUI)0011
Totals (11 nations)16161648

References[edit]

External links[edit]