Brazil at the 2004 Summer Olympics

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
Brazil at the
2004 Summer Olympics
Flag of Brazil.svg
IOC codeBRA
NOCBrazilian Olympic Committee
Websitewww.cob.org.br (in Portuguese)
in Athens
Competitors243 in 24 sports
Flag bearer Torben Grael[1]
Medals
Ranked 16th
Gold
5
Silver
2
Bronze
3
Total
10
Summer Olympics appearances (overview)

Brazil competed at the 2004 Summer Olympics in Athens, Greece, from 13 to 29 August 2004. This was the nation's nineteenth appearance at the Summer Olympics, excluding the 1928 Summer Olympics in Amsterdam. The Brazilian Olympic Committee (Portuguese: Comitê Olímpico Brasileiro, COB) sent the nation's largest ever delegation in history to the Games. A total of 243 athletes, 124 men and 119 women, competed in 24 sports.[2]

Brazil left Athens with a total of 10 medals (5 golds, 2 silver, and 3 bronze), the lowest in Summer Olympics since 1992.[3] Although the nation's final medal count could not surpass its previous records set in Atlanta (15 medals) and Sydney (12 medals), Brazil produced a record of five golds at these edition, a performance only surpassed 12 years later in Rio de Janeiro, when Brazil was the host country and won seven gold medals.

Until the Athens 2004 Games, Brazil had only a two-time Olympic champion, the legendary Adhemar Ferreira da Silva, who shone on the triple jump in Helsinki-1952 and Melbourne-1956. That changed when sailor Robert Scheidt shone in the Laser class and secured his second gold medal (he had already been champion in Atlanta-1996).

Also in the sailing, Torben Grael and Marcelo Ferreira reached gold in the Star class. Both became two-time Olympic champions since they had won in Atlanta-1996. With the achievement, Torben Grael wrote his name in history (at the time) as the greatest Olympic athlete in Brazil at all times, with five medals ( a performance also matched by Robert Scheidt 8 years later ). He is also one of the sailors with the largest number of Olympic medals at all times, along with Robert Scheidt and British Ben Ainslie.

In the men's volleyball the team coached by the victorious Bernardo Rezende and led by Gilberto Godoy Filho, who started the greatest era of achievements with the Brazil men's national volleyball team, Brazil defeated Italy in the final by 3 to 1 and secured the second gold medal of national volleyball in the Olympic Games. In the team were Maurício Lima and Giovane Gávio, unique remnants of the historic triumph of the tournament of Barcelona/1992.

In men's beach volleyball, Emanuel Rego and Ricardo Santos defeated the Spaniards Javier Bosma and Pablo Herrera in the final and secured the gold. It was the first gold medal ever won by Brazilian men in beach volleyball. In women's beach volleyball Shelda Bede and Adriana Behar again came to the decision, but as they did four years earlier in Sydney, they silver medalists, after losing to Kerri Walsh and Misty May.

Led by Formiga and Marta, women's national football team finally won the first Olympic medal ever. The team advanced to the final against United States. After a very tough match with a draw of 1-1 in regular time, the Americans won the gold medal match by 2-1 at extra time, leaving Brazil with the silver medal.

Brazilian judokas won two more podiums for Brazil. Leandro Guilheiro was responsible for giving the country the first medal in Athens, the bronze in men's 81 kg. The second Brazilian medal in that edition also came from judo, with the bronze of Flávio Canto, in men's 81 kg category.

In the men's marathon, one of the most remarkable scenes of the Athens 2004 Games, which gained worldwide notoriety, involved the marathon runner Vanderlei de Lima. He was leading the race, which closes the Olympics, when, at the time of the 36th of the 42 kilometers of the race, he was attacked by Irish religious fanatic Cornelius Horan. The Brazilian was pushed off the track by Cornelius. Despite that, Vanderlei returned to the race, but with the time lost in the unforeseen event, he was overtaken by the Italian Stefano Baldini and the American Mebrahtom Keflezighi. Vanderlei, meanwhile, maintained the third position and, thus, was left with the bronze medal. He was the first and so far the only Brazilian marathon runner to obtain an Olympic medal. Later, Vanderlei de Lima received the prestigious Pierre de Coubertin Medal to his achievements for sportsmanship. The medal, one of the most important awarded by the International Olympic Committee, is dedicated to athletes who value sport more than victory itself. At the 2016 Summer Olympics in Rio de Janeiro, Vanderlei de Lima received the honour of lighting the Olympic Flame as the final member of the torch relay. [4]

Brazilian equestrian and show jumper Rodrigo Pessoa was the originally the silver medalist in individual jumping. On October 8, 2004, the International Federation for Equestrian Sports ordered a suspension for Ireland's Cian O'Connor after his horse Waterford Crystal failed a doping test for fluphenazine and zuclopenthixol. Because O'Connor decided not to appeal and formally strip off his Olympic title in men's show jumping, silver Rodrigo Pessoa was subsequently awarded and received his gold medal at a public ceremony on Copacabana Beach in August 2005. This was the first and so far the only gold medal won by Brazil not only in Equestrian as also in a mixed Olympic event. [5]

Medalists[edit]

Athletics[edit]

Brazilian athletes have so far achieved qualifying standards in the following athletics events (up to a maximum of 3 athletes in each event at the 'A' Standard, and 1 at the 'B' Standard).[6][7] Marathon runner Vanderlei de Lima was awarded a prestigious Pierre de Coubertin Medal from the International Olympic Committee for sportsmanship after being attacked by Irish protester Cornelius Horan, who pushed him off the road four miles from the finish line.[4][8]

Key
  • Note–Ranks given for track events are within the athlete's heat only
  • Q = Qualified for the next round
  • q = Qualified for the next round as a fastest loser or, in field events, by position without achieving the qualifying target
  • NR = National record
  • N/A = Round not applicable for the event
  • Bye = Athlete not required to compete in round

Men
Track & road events
Athlete Event Heat Quarterfinal Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank Result Rank
Vicente de Lima 100 m 10.23 4 q 10.26 3 Q 10.28 8 Did not advance
André da Silva 100 m 10.28 4 q 10.34 8 Did not advance
Jarbas Mascarenhas 100 m 10.34 4 q 10.30 7 Did not advance
Basílio de Moraes Júnior 200 m 21.14 8 Did not advance
Cláudio Roberto Souza 200 m 20.70 4 Q 20.64 5 Did not advance
Anderson Jorge dos Santos 400 m 48.77 8 N/A Did not advance
Osmar dos Santos 800 m 1:45.90 4 q N/A 1:48.23 7 Did not advance
Hudson de Souza 1500 m 3:40.78 7 q N/A 3:38.83 9 Did not advance
Márcio de Souza 110 m hurdles 13.43 4 Q 13.54 5 Did not advance
Redelén Melo dos Santos 110 m hurdles DNS Did not advance
Matheus Inocêncio 110 m hurdles 13.45 2 Q 13.33 1 Q 13.34 4 Q 13.49 7
José Alessandro Baggio 20 km walk N/A 1:23:33 14
Mario José dos Santos 50 km walk N/A 4:20:11 40
Sérgio Galdino 50 km walk N/A 4:05:02 26
Vanderlei de Lima Marathon N/A 2:12:11 3rd, bronze medalist(s)
Andre Luiz Ramos Marathon N/A DNF
Romulo Silva N/A DNF
Vicente de Lima
André da Silva
Édson Ribeiro
Cláudio Roberto Souza
4 × 100 m relay 38.64 3 Q N/A 38.67 8
Field events
Athlete Event Qualification Final
Distance Position Distance Position
Jessé de Lima High jump 2.25 17 Did not advance
Jadel Gregório Long jump 7.50 32 Did not advance
Triple jump 17.20 5 Q 17.31 5
Women
Track & road events
Athlete Event Heat Quarterfinal Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank Result Rank
Rosemar Coelho Neto 100 m 11.43 5 q 11.45 7 Did not advance
Lucimar de Moura 200 m 23.40 4 Q 23.44 8 Did not advance
Maria Laura Almirao 400 m 52.10 5 N/A Did not advance
Geisa Coutinho 400 m 52.18 5 N/A Did not advance
Luciana de Paula Mendes 800 m 2:01.36 4 q N/A 2:02.00 7 Did not advance
Maíla Machado 100 m hurdles 13.35 6 N/A Did not advance
Alessandra Picagevicz 20 km walk N/A 1:46:21 48
Marlene Fortunato Marathon N/A DNF
Márcia Narloch Marathon N/A DNF
Rosemar Coelho Neto
Katia de Jesus
Lucimar de Moura
Luciana dos Santos
4 × 100 m relay 43.12 4 N/A Did not advance
Maria Laura Almirao
Geisa Coutinho
Lucimar Teodoro
Josiane Tito
4 × 400 m relay 3:28.43 6 N/A Did not advance
Field events
Athlete Event Qualification Final
Distance Position Distance Position
Elisângela Adriano Shot put 17.44 17 Did not advance
Discus throw 58.13 26 Did not advance
Keila Costa Long jump 6.33 31 Did not advance

Basketball[edit]

Women's tournament[edit]

Roster

The following is the Brazil roster in the women's basketball tournament of the 2004 Summer Olympics.[9]

Brazil women's national basketball team – 2004 Summer Olympics roster
Players Coaches
Pos. No. Name Age – Date of birth Height Club Ctr.
G 4 Pinto, Adriana Moisés 25 – (1978-12-06)6 December 1978 1.68 m (5 ft 6 in) H.S. Penta Faenza Italy
G 5 Luz, Helen 31 – (1972-11-23)23 November 1972 1.76 m (5 ft 9 in) Dynamo Novosibirsk Russia
G 6 Costa, Karla 31 – (1972-11-23)23 November 1972 1.76 m (5 ft 9 in) Dynamo Novosibirsk Russia
F/C 7 Sobral, Leila 29 – (1974-11-29)29 November 1974 1.89 m (6 ft 2 in) São Paulo/Guaru Brazil
F 8 Castro Marques, Izi 22 – (1982-03-13)13 March 1982 1.81 m (5 ft 11 in) Phoenix Mercury United States
F 9 Arcain, Janeth (C) 35 – (1969-04-11)11 April 1969 1.82 m (6 ft 0 in) Phoenix Mercury United States
G/F 10 Lopes, Vivian Cristina 28 – (1976-01-07)7 January 1976 1.74 m (5 ft 9 in) Santo André/Semasa Brazil
F 11 Rocha, Silvia Cristina 22 – (1982-05-14)14 May 1982 1.83 m (6 ft 0 in) Unimed/Americana Brazil
C 12 de Souza, Érika 22 – (1982-03-09)9 March 1982 1.97 m (6 ft 6 in) UB-Barça Spain
C 13 de Oliveira, Alessandra 30 – (1973-12-02)2 December 1973 2.00 m (6 ft 7 in) Reyer Venezia Mestre Italy
C 14 Santos, Cintia 29 – (1975-01-31)31 January 1975 1.96 m (6 ft 5 in) Gambrinus Brno Czech Republic
C 15 Santos, Kelly 24 – (1979-11-10)10 November 1979 1.93 m (6 ft 4 in) CUS Chieti Italy
Head coach
Assistant coach(es)
Legend
  • nat field describes country
    of last club
    before the tournament
  • Age as of August 13, 2004
Group play
Qualified for the quarterfinals
Team
W L PF PA PD Pts
 Australia 5 0 418 313 +105 10
 Russia 4 1 389 333 +56 9
 Brazil 3 2 430 361 +69 8
 Greece 2 3 353 392 −39 7
 Japan 1 4 381 485 −104 6
 Nigeria 0 5 335 422 −87 5


August 14
16:45
Japan  62–128  Brazil
Scoring by quarter: 22–26, 3–36, 17–33, 20–33
Pts: Hamaguchi 23
Rebs: Yano 5
Asts: Kusuda, Nagata 2
Pts: Oliveira 25
Rebs: Oliveira 13
Asts: Pinto 7
Helliniko Indoor Arena, Athens
Attendance: 950
Referees:
Giampaolo Cicoria (Italy)
Abreu Joao (Mozambique)
August 16
20:00
Brazil  87–75  Greece
Scoring by quarter: 27–19, 23–24, 14–21, 23–11
Pts: Luz 18
Rebs: Oliveira 11
Asts: Three players 2
Pts: Maltsi 26
Rebs: Maltsi 10
Asts: Kostaki 7
Helliniko Indoor Arena, Athens
Attendance: 2,200
Referees:
Jorge Vazquez (Puerto Rico)
Philippe Leemann (Switzerland)
August 18
20:00
Brazil  67–77  Russia
Scoring by quarter: 17–21, 11–25, 20–17, 19–14
Pts: Arcain 19
Rebs: Oliveira 8
Asts: Luz 5
Pts: Arkhipova 20
Rebs: Stepanova 9
Asts: Arkhipova 3
Olympic Indoor Hall, Athens
Attendance: 1,350
Referees:
Jose Carrión (Puerto Rico)
Chantal Julien (France)
August 20
22:15
Nigeria  63–82  Brazil
Scoring by quarter: 19–33, 15–14, 12–11, 17–24
Pts: Udoka 17
Rebs: Udoka 7
Asts: Amachree, Udoka 2
Pts: Castro Marques 26
Rebs: de Souza 8
Asts: Castro Marques 6
Helliniko Indoor Arena, Athens
Attendance: 2,500
Referees:
Mike Homsy (Canada)
Song Yangping (China)
August 22
14:30
Brazil  66–84  Australia
Scoring by quarter: 21–20, 14–20, 18–22, 13–22
Pts: Luz 16
Rebs: Oliveira 11
Asts: Castro Marques, Arcain 3
Pts: Jackson 24
Rebs: Snell 8
Asts: Fallon, Snell 3
Helliniko Indoor Arena, Athens
Attendance: 3,450
Referees:
Corbin Sean (United States)
Giampaolo Cicoria (Italy)
Quarterfinal
August 25
20:00
Spain  63–67  Brazil
Scoring by quarter: 16–14, 18–20, 12–15, 17–18
Pts: M. Fernández 16
Rebs: Pascua 6
Asts: Palau 3
Pts: Arcain 27
Rebs: Oliveira, Sobral 8
Asts: Luz 3
Olympic Indoor Hall, Athens
Attendance: 13,500
Referees:
Lazaros Voreadis (Greece)
Nancy Ethier (Brazil)
Semifinal
August 27
16:45
Brazil  75–88  Australia
Scoring by quarter: 21–21, 15–21, 20–21, 19–25
Pts: Castro Marques 25
Rebs: Oliveira 8
Asts: Luz 2
Pts: Jackson 26
Rebs: Jackson 13
Asts: Harrower 4
Olympic Indoor Hall, Athens
Attendance: 4,150
Referees:
Jorge Vazquez (Puerto Rico)
Virginijus Dovidavicius (Lithuania)
Bronze Medal Final
August 28
14:00
Russia  71–62  Brazil
Scoring by quarter: 18–20, 14–12, 15–14, 24–16
Pts: Goustilina 12
Rebs: Osipova 10
Asts: Arkhipova, Baranova 4
Pts: Castro Marques 16
Rebs: Oliveira 9
Asts: Castro Marques 6
Olympic Indoor Hall, Athens
Attendance: 7,250
Referees:
Corbin Sean (United States)
Nancy Ethier (Canada)

Boxing[edit]

Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Edvaldo Oliveira Featherweight  Velásquez (PUR)
W 43+–43
 Franco (CUB)
L 15–30
Did not advance
Myke Carvalho Lightweight  de Jesús (PUR)
L 24–39
Did not advance
Alessandro Matos Light welterweight Bye  Mahmudov (UZB)
L 16–26
Did not advance
Glaucelio Abreu Middleweight  Kassel (ALG)
L 36–41
Did not advance
Washington Silva Light heavyweight  Ismailov (AZE)
L 22–27
Did not advance

Canoeing[edit]

Sprint[edit]

Athlete Event Heats Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Sebastián Cuattrin Men's K-1 500 m 1:40.999 5 q 1:42.213 8 Did not advance
Men's K-1 1000 m 3:36.506 5 q 3:37.682 7 Did not advance
Sebastian Cuattrin
Sebastian Szubski
Men's K-2 500 m 1:35.917 6 q 1:37.466 8 Did not advance

Qualification Legend: Q = Qualify to final; q = Qualify to semifinal

Cycling[edit]

Road[edit]

Athlete Event Time Rank
Murilo Fischer Men's road race 5:50:35 62
Márcio May Did not finish
Luciano Pagliarini Did not finish
Janildes Fernandes Women's road race 3:40:43 54

Mountain biking[edit]

Athlete Event Time Rank
Edvandro Cruz Men's cross-country 2:30:35 33
Jaqueline Mourão Women's cross-country 2:13:52 18

Diving[edit]

Men
Athlete Events Preliminaries Semifinals Final
Points Rank Points Rank Points Rank
César Castro 3 m springboard 432.45 9 Q 662.73 9 Q 662.97 9
Cassius Duran 10 m platform 387.75 24 Did not advance
Hugo Parisi 325.08 32 Did not advance
Women
Athlete Events Preliminaries Semifinals Final
Points Rank Points Rank Points Rank
Juliana Veloso 3 m springboard 265.29 18 Q 462.45 18 Did not advance
10 m platform 302.31 16 Q 469.95 16 Did not advance

Equestrian[edit]

Brazil has qualified two teams in eventing and jumping. Show jumper Rodrigo Pessoa originally claimed a silver medal in men's show jumping. On October 8, 2004, International Federation for Equestrian Sports announced that Waterford Crystal, owned by Ireland's Cian O'Connor, failed a horse doping test for fluphenazine and zuclopenthixol that formally stripped off O'Connor's Olympic title in early 2005.[10] Pessoa was eventually presented with his gold medal at a ceremony on Copacabana Beach in August 2005.[5]

Eventing[edit]

Athlete Horse Event Dressage Cross-country Jumping Total
Qualifier Final
Penalties Rank Penalties Total Rank Penalties Total Rank Penalties Total Rank Penalties Rank
Rafael Gouveia Jr. Mozart Individual 65.80 59 4.80 70.60 39 30.00 100.60 47 Did not advance 100.60 47
Sergio Marins Rally LF 70.00 =66 16.00 86.00 50 19.00 105.00 50 Did not advance 105.00 50
Andre Paro Land Heir 70.00 =66 16.80 # 86.80 51 37.00 # 123.80 # 54 Did not advance 123.80 54
Raul Senna Super Rocky 76.00 # 73 14.40 90.40 # 55 5.00 95.40 44 Did not advance 95.40 44
Remo Tellini Especial Reserve 79.60 # 74 17.60 # 97.20 # 57 51.00 # 148.20 # 59 Did not advance 148.20 59
Rafael Gouveia Jr.
Sergio Marins
Andre Paro
Raul Senna
Remo Tellini
See above Team 205.80 14 35.20 243.40 9 54.00 301.00 13 N/A 301.00 11

"#" indicates that the score of this rider does not count in the team competition, since only the best three results of a team are counted.

Show jumping[edit]

Athlete Horse Event Qualification Final Total
Round 1 Round 2 Round 3 Round A Round B
Penalties Rank Penalties Total Rank Penalties Total Rank Penalties Rank Penalties Total Rank Penalties Rank
Bernardo Alves Canturo Individual 1 =11 8 9 =23 Did not advance
Álvaro de Miranda Neto Countdown 23 8 =47 8 16 =40 Q 12 28 =41 Q 8 =12 Q Eliminated 8 =12
Luciana Diniz Mariachi 5 =31 13 18 44 Q 16 34 49 Q 20 =40 Did not advance 20 =40
Rodrigo Pessoa Baloubet du Rouet 5 =31 0 5 12 Q 9 14 18 Q 8 =12 Q 0 8 =2 8 1st, gold medalist(s)*
Bernardo Alves
Álvaro de Miranda Neto
Luciana Diniz
Rodrigo Pessoa
See above Team N/A 16 6 37 53 9 53 9

*Won in jump-off

Fencing[edit]

Men
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Renzo Agresta Individual sabre  Rebai (TUN)
W 15–14
 Lukashenko (UKR)
L 14–15
Did not advance
Women
Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Maria de Castro Herklotz Individual foil  Nam H-H (KOR)
L 6–15
Did not advance
Élora Pattaro Individual sabre  Jemayeva (AZE)
L 8–15
Did not advance

Football[edit]

Women's tournament[edit]

Roster

The following is the Brazilian squad in the women's football tournament of the 2004 Summer Olympics.[11]

Head coach: Renê Simões

No. Pos. Player Date of birth (age) Caps Goals 2004 club
1 1GK Maravilha (1973-04-10)10 April 1973 (aged 31) 0 0 Brazil Grêmio
2 4FW Grazielle (1981-03-28)28 March 1981 (aged 23) 0 0 Brazil Botucatu FC
3 2DF Mônica (1978-04-04)4 April 1978 (aged 26) 0 2 Brazil Ferroviária
4 2DF Tânia (1974-10-03)3 October 1974 (aged 29) 22 3 Spain Rayo Vallecano
5 2DF Juliana (c) (1981-10-03)3 October 1981 (aged 22) 18 4 Sweden Kopparberg/Göteborg FC
6 2DF Renata Costa (1986-07-08)8 July 1986 (aged 18) 3 1 Brazil Santos FC
7 3MF Formiga (1978-03-03)3 March 1978 (aged 26) 12 8 Sweden LdB FC Malmö
8 2DF Daniela (1984-01-12)12 January 1984 (aged 20) 6 7 Sweden Kopparberg/Göteborg FC
9 4FW Pretinha (1975-05-19)19 May 1975 (aged 29) 0 0 Unattached
10 4FW Marta (1986-02-19)19 February 1986 (aged 18) 13 2 Sweden Umeå IK
11 2DF Rosana (1982-07-07)7 July 1982 (aged 22) 5 1 Brazil Internacional
12 4FW Cristiane (1985-05-15)15 May 1985 (aged 19) 4 8 Brazil Juventus
13 2DF Aline (1982-07-06)6 July 1982 (aged 22) 0 0 Brazil UniSant'anna
14 3MF Elaine (1982-11-01)1 November 1982 (aged 21) 2 4 Brazil Ferroviária
15 3MF Maycon (1977-04-30)30 April 1977 (aged 27) 8 2 Brazil Grêmio
16 4FW Kelly (1985-05-08)8 May 1985 (aged 19)
17 4FW Roseli (1969-09-07)7 September 1969 (aged 34) 12 8 Unattached
18 1GK Andréia (1977-09-14)14 September 1977 (aged 26) 15 0 Spain Puebla de la Calzada
21 4FW Dayane (1985-05-13)13 May 1985 (aged 19) 0 0 Brazil Novo Mundo
Group play
Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  United States 3 2 1 0 6 1 +5 7 Qualified for the quarterfinals
2  Brazil 3 2 0 1 8 2 +6 6
3  Australia 3 1 1 1 2 2 0 4
4  Greece 3 0 0 3 0 11 −11 0
Brazil 1–0 Australia
Marta Goal 36' Report
Attendance: 25.152
Referee: Damková (Czech Republic)
United States 2–0 Brazil
Hamm Goal 58' (pen.)
Wambach Goal 77'
Report
Attendance: 17.123
Referee: Damkova (Czech Republic)
Greece 0–7 Brazil
Report Pretinha Goal 21'
Cristiane Goal 46'55'77'
Grazielle Goal 49'
Marta Goal 70'
Daniela Goal 72'
Attendance: 7.214
Referee: Frai (Germany)
Quarterfinal
Mexico 0–5 Brazil
Report Cristiane Goal 25'49'
Formiga Goal 29'54'
Marta Goal 60'
Attendance: 3.012
Referee: Gaye (Senegal)
Semifinal
Brazil 1–0 Sweden
Pretinha Goal 64' Report
Attendance: 1.511
Referee: Ferreira-James (Guyana)
Gold Medal Final
United States 2 – 1 (a.e.t.) Brazil
Tarpley Goal 39'
Wambach Goal 112'
Report Pretinha Goal 73'
Attendance: 10,416
2nd, silver medalist(s) Won Silver Medal

Gymnastics[edit]

Artistic[edit]

Brazil qualified a women's team and an individual man.

Men
Athlete Event Qualification Final
Apparatus Total Rank Apparatus Total Rank
F PH R V PB HB F PH R V PB HB
Mosiah Rodrigues All-around 9.075 9.600 8.600 9.262 8.800 9.562 54.899 33 Did not advance
Women
Team
Athlete Event Qualification Final
Apparatus Total Rank Apparatus Total Rank
V UB BB F V UB BB F
Camila Comin Team 9.200 9.412 8.662 9.137 36.411 26 Q Did not advance
Daiane dos Santos 9.250 8.800 N/A 9.637 Q N/A
Daniele Hypólito 8.987 9.575 9.337 9.187 37.086 16 Q
Caroline Molinari N/A 7.512 N/A
Ana Paula Rodrigues 9.087 9.375 8.887 9.037 36.386 27
Laís Souza 9.387 8.762 9.375 8.675 36.199 34
Total 36.924 37.162 36.261 36.998 147.345 9
Individual finals
Athlete Event Apparatus Total Rank
V UB BB F
Camila Comin All-around 9.187 9.437 8.525 8.925 36.074 16
Daiane dos Santos Floor N/A 9.375 9.375 5
Daniele Hypólito All-around 8.825 9.562 9.337 9.237 36.961 12

Rhythmic[edit]

Athlete Event Qualification Final
5 ribbons 3 hoops
2 balls
Total Rank 5 ribbons 3 hoops
2 balls
Total Rank
Larissa Barata
Dayane Camilo
Fernanda Cavalieri
Ana Maria Maciel
Tayanne Mantovaneli
Jennifer Oliveira
Team 21.450 23.500 44.950 7 Q 21.900 22.500 44.400 8

Handball[edit]

Men's tournament[edit]

Roster

The following is the Brazil roster in the men's handball tournament of the 2004 Summer Olympics.[12]

Head coach: Valmir Fassina

No. Pos. Name Date of birth (age) Height App. Goals Club
2 LB Jaqson Kojoroski (1979-01-03)3 January 1979 (aged 25) 1.91 m Brazil IMES
4 RW Adalberto Silva (1979-05-12)12 May 1979 (aged 25) 1.89 m Brazil Metodista
5 RB José Nascimento (1966-03-16)16 March 1966 (aged 38) 1.84 m Brazil Metodista
6 LW Jair Henrique Alves Junior (1978-10-01)1 October 1978 (aged 25) 1.83 m Brazil Unifil Londrina
7 RW Renato Tupan Ruy (1979-06-07)7 June 1979 (aged 25) 1.86 m Germany HSC Landwehrhagen
8 LB Bruno Souza (1977-06-27)27 June 1977 (aged 27) 1.91 m Germany FA Göppingen
9 LB Agberto Matos (1972-04-08)8 April 1972 (aged 32) 1.93 m Brazil Metodista
10 RW Hélio Justino (1972-07-23)23 July 1972 (aged 32) 1.84 m Brazil Metodista
11 P Daniel Baldacin (1977-05-06)6 May 1977 (aged 27) 1.90 m Brazil Metodista
12 GK Alexandre Vasconcelos (1978-12-19)19 December 1978 (aged 25) 1.94 m Brazil IMES
14 CB Ivan Bruno Maziero (1969-06-01)1 June 1969 (aged 35) 1.81 m Brazil Metodista
15 RB Eduardo Henrique Reis (1970-03-07)7 March 1970 (aged 34) 1.90 m Brazil IMES
16 GK Marcos Paulo Santos (1976-05-26)26 May 1976 (aged 28) 1.84 m Brazil Metodista
18 CB Bruno Santana (1982-02-27)27 February 1982 (aged 22) 1.83 m Brazil EC Pinheiros
20 CB Gustavo Henrique Silva (1979-04-28)28 April 1979 (aged 25) 1.90 m Brazil EC Pinheiros
Group play
Team
Pld W D L GF GA GD Points
 France 5 5 0 0 135 108 +27 10
 Hungary 5 4 0 1 132 124 +8 8
 Germany 5 3 0 2 139 110 +29 6
 Greece 5 2 0 3 117 130 –13 4
 Brazil 5 1 0 4 105 133 –28 2
 Egypt 5 0 0 5 110 133 –23 0
Qualified for the quarterfinals


14 August 2004
21:30
France  31–17  Brazil Sports Pavilion, Athens
Referees: Arnaldsson, Vidarsson (ISL)
Anquetil 7 (14–10) Silva 6
Suspension 3×Yellow card [1] Suspension 2×Yellow card
16 August 2004
19:30
Brazil  19–20  Hungary Sports Pavilion, Athens
Referees: Nachevski, Nachevski (MKD)
Souza 5 (10–10) 4 players with 3
Suspension 3×Yellow card [2] Suspension 3×Yellow card
18 August 2004
21:30
Germany  34–21  Brazil Sports Pavilion, Athens
Referees: Pozeznik, Repensek (SLO)
Kretzschmar, Stephan 7 (18–12) Souza 7
Suspension 2×Yellow card [3] Suspension 3×Yellow card
15 August 2004
14:30
Brazil  22–26  Greece Sports Pavilion, Athens
Referees: Arnaldsson, Vidarsson (ISL)
Justino 6 (9–13) Grammatikos 7
Suspension 3×Yellow card [4] Suspension 3×Yellow card
22 August 2004
21:30
Egypt  22–26  Brazil Sports Pavilion, Athens
Referees: Hansson, Olsson (SWE)
Abdel Salam 5 (11–10) Kojoroski 6
Suspension 2×Yellow card [5] Suspension 2×Yellow card 1×Red card
9th–10th Classification
24 August 2004
11:30
Brazil  25–29  Iceland Sports Pavilion, Athens
Referees: Hassan, Aly (EGY)
Tupan, Souza 6 (11–13) Sigurdsson 8
Suspension 3×Yellow card 1×Red card [6] Suspension 4×Yellow card

Women's tournament[edit]

Roster

The following is the Brazil roster in the women's handball tournament of the 2004 Summer Olympics.[13]

Head coach: Alexandre Schneider

No. Pos. Name Date of birth (age) Height App. Goals Club
1 GK Chana Masson (1978-12-18)18 December 1978 (aged 25) 1.84 m Denmark FCK Handbold
2 P Fabiana Diniz (1981-05-13)13 May 1981 (aged 23) 1.83 m Portugal CDES Gil Eanes
3 LB Alexandra do Nascimento (1981-09-16)16 September 1981 (aged 22) 1.77 m Austria Hypo NÖ
4 CB Margareth Montão (1971-07-19)19 July 1971 (aged 33) 1.78 m Brazil MAUA Universo
5 P Daniela Piedade (1979-02-02)2 February 1979 (aged 25) 1.73 m Austria Hypo NÖ
6 CB Fabiana Kuestener (1981-04-15)15 April 1981 (aged 23) 1.75 m Brazil AD Blumenau
8 LB Ana Amorim (1983-04-01)1 April 1983 (aged 21) 1.81 m Republic of Macedonia Kometal Gjorče
9 CB Milene Figueiredo (1983-02-03)3 February 1983 (aged 21) 1.84 m Brazil Aguias Nova Gerty
10 LW Aline Rosas (1979-06-28)28 June 1979 (aged 25) 1.59 m Brazil Guaru
11 RW Viviane Jacques (1977-05-20)20 May 1977 (aged 27) 1.71 m Brazil MESC São Paulo
13 RB Lucila Silva (1976-03-07)7 March 1976 (aged 28) 1.73 m Brazil Guaru
15 LB Aline Silva (1979-05-25)25 May 1979 (aged 25) 1.76 m Portugal CDES Gil Eanes
16 GK Darly de Paula (1982-08-25)25 August 1982 (aged 21) 1.82 m Spain Akaba Bera Bera
17 LW Idalina Mesquita (1982-08-25)25 August 1982 (aged 21) 1.83 m Brazil MAUA Universo
19 LB Aline Santos (1981-08-17)17 August 1981 (aged 22) 1.95 m Spain El Ferrobus Mislata
Group play
Team
Pld W L D GF GA GD Points
 Ukraine 4 4 0 0 99 82 +7 8
 Hungary 4 3 1 0 118 93 +25 6
 China 4 2 2 0 106 90 +16 4
 Brazil 4 1 3 0 97 105 −8 2
 Greece 4 0 4 0 74 124 −50 0
Qualified for the quarterfinals


15 August 2004
16:30
Greece  21–29  Brazil Sports Pavilion, Athens
Referees: Baum, Goralczyk (POL)
Gioupi 6 (8–14) Piedade 7
Suspension 3×Yellow card [7] Suspension 3×Yellow card
19 August 2004
19:30
Brazil  19–21  Ukraine Sports Pavilion, Athens
Referees: Gardinovacki, Maric (SCG)
A. Silva 6 (10–10) Yatsenko, Lyapina 5
Suspension 3×Yellow card [8] Suspension 3×Yellow card
21 August 2004
21:30
Brazil  26–35  Hungary Sports Pavilion, Athens
Referees: Breto, Huelin Trillo (ESP)
A. Silva 8 (14–19) Radulovics 10
Suspension 3×Yellow card [9] Suspension 3×Yellow card
23 August 2004
16:30
China  28–23  Brazil Sports Pavilion, Athens
Referees: Boye, Jensen (DEN)
Zhai Chao 10 (11–13) Nascimento 5
Suspension 3×Yellow card [10] Suspension 3×Yellow card
Quarterfinal
26 August 2004
19:30
South Korea  26–24  Brazil Helliniko Indoor Arena
Referees: Breto, Huelin Trillo (ESP)
Lee S. 7 (16–9) L. Silva 7
Suspension 3×Yellow card [11] Suspension 3×Yellow card
5th–8th Classification Semifinal
28 August 2004
11:30
Hungary  36–31  Brazil Helliniko Indoor Arena
Referees: Nachevski, Nachevski (MKD)
Radulovics 7 (17–14) Santos 9
Suspension 3×Yellow card [12] Suspension 3×Yellow card
7th–8th Place Final
29 August 2004
08:30
China  25–26  Brazil Helliniko Indoor Arena
Referees: Breto, Huelin Trillo (ESP)
Li Weiwei 7 (10–13) A. Silva 6
Suspension 2×Yellow card [13] Suspension 3×Yellow card

Judo[edit]

Men
Athlete Event Preliminary Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage 1 Repechage 2 Repechage 3 Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Alexandre Lee −60 kg Bye  Nazaryan (ARM)
L 0001–0101
Did not advance
Henrique Guimarães −66 kg N/A  Bang (KOR)
W 1001–0000
 Dzhafarov (RUS)
L 0010–0101
Did not advance
Leandro Guilheiro −73 kg  Uematsu (ESP)
W 0010–0000
 Laraque (HAI)
W 1001–0000
 Wiłkomirski (POL)
W 0110–0011
 Fernandes (FRA)
L 0010–0101
Did not advance Bye  Razvozov (ISR)
W 1001–0020
 Kevkhishvili (GEO)
W 0001–0000
 Bivol (MDA)
W 0200–0000
3rd, bronze medalist(s)
Flávio Canto −81 kg N/A  Valles (COL)
W 1000–0000
 Budõlin (EST)
W 0011–0010
 Nossov (RUS)
L 0010–0110
Did not advance Bye  Meloni (ITA)
W 0200–0001
 Kwon (KOR)
W 1000–0000
 Krawczyk (POL)
W 0110–0011
3rd, bronze medalist(s)
Carlos Honorato −90 kg N/A  Meddah (ALG)
W 1000–0000
 Ochirbat (MGL)
W 0101–0100
 Gordon (GBR)
L 0010–0012
Did not advance Bye  Kelly (AUS)
L 0010–0011
Did not advance
Mário Sabino −100 kg Bye  Ze'evi (ISR)
L 0100–1010
Did not advance
Daniel Hernandes +100 kg Bye  Onyemachi (NGR)
W 0100–0000
 Tmenov (RUS)
L 0000–1110
Did not advance  Munteanu (ROM)
W 1000–0000
 Pertelson (EST)
L 0100–1110
Did not advance
Women
Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage 1 Repechage 2 Repechage 3 Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Daniela Polzin −48 kg  Gao F (CHN)
L 0000–1110
Did not advance
Fabiane Hukuda −52 kg  Singleton (GBR)
L 0000–1001
Did not advance
Danielle Zangrando −57 kg Bye  Liu Yx (CHN)
W 1000–0011
 Gravenstijn (NED)
L 0010–1010
Did not advance Bye  Cavazzuti (ITA)
L 0010–0000
Did not advance
Vânia Ishii −63 kg  Vandecaveye (BEL)
L 0000–1000
Did not advance
Edinanci Silva −78 kg Bye  Ben Daya (TUN)
W 1020–0001
 Lebrun (FRA)
L 0000–0001
Did not advance  Kubes (USA)
W 0200–0001
 Morico (ITA)
L 0011–0120
Did not advance

Modern pentathlon[edit]

Brazil has qualified a single spot each in the men's and women's event.

Athlete Event Shooting
(10 m air pistol)
Fencing
(épée one touch)
Swimming
(200 m freestyle)
Riding
(show jumping)
Running
(3000 m)
Total points Final rank
Points Rank MP Points Results Rank MP points Time Rank MP points Penalties Rank MP points Time Rank MP Points
Daniel dos Santos Men's 163 31 892 14–17 =19 776 2:16.52 30 1164 84 10 1116 10:54.15 30 784 4732 29
Samantha Harvey Women's 178 8 1072 17–14 =7 860 2:27.35 23 1152 224 26 976 12:03.10 30 828 4888 25

Rowing[edit]

Men
Athlete Event Heats Repechage Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Anderson Nocetti Single sculls 7:26.81 3 R 7:03.08 2 SA/B/C 7:11.90 5 FC 6:53.64 13
Thiago Gomes
José Sobral Júnior
Lightweight double sculls 6:33.92 6 R 6:33.66 4 SC/D 6:26.98 4 Did not advance
Women
Athlete Event Heats Repechage Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Fabiana Beltrame Single sculls 8:02.09 4 R 7:48.74 4 SC/D 8:00.89 1 FC 7:43.38 14

Qualification Legend: FA=Final A (medal); FB=Final B (non-medal); FC=Final C (non-medal); FD=Final D (non-medal); FE=Final E (non-medal); FF=Final F (non-medal); SA/B=Semifinals A/B; SC/D=Semifinals C/D; SE/F=Semifinals E/F; R=Repechage

Sailing[edit]

Men
Athlete Event Race Net points Final rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Ricardo Santos Mistral 4 6 2 1 5 17 7 2 9 1 17 54 4
João Signorini Finn 15 9 21 15 21 4 5 6 12 9 17 113 10
Bernardo Arndt
Alexandre Paradeda
470 5 1 14 19 4 10 17 20 24 9 5 104 8
Marcelo Ferreira
Torben Grael
Star 5 4 1 1 2 5 2 7 11 4 DNS 42 1st, gold medalist(s)
Women
Athlete Event Race Net points Final rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Carolina Borges Mistral 25 20 24 24 21 23 24 24 25 22 22 229 25
Adriana Kostiw
Fernanda Oliveira
470 OCS 18 19 16 16 3 6 15 15 5 6 119 17
Open
Athlete Event Race Net points Final rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 M*
Robert Scheidt Laser 3 8 1 3 8 4 19 12 7 3 N/A 6 55 1st, gold medalist(s)
Rodrigo Duarte
André Fonseca
49er 2 4 13 13 3 3 5 12 10 12 5 15 12 10 8 5 104 6
João Carlos Jordão
Maurício Oliveira
Tornado 13 17 16 15 16 17 17 16 13 16 N/A 16 155 17

M = Medal race; OCS = On course side of the starting line; DSQ = Disqualified; DNF = Did not finish; DNS= Did not start; RDG = Redress given

Shooting[edit]

Men
Athlete Event Qualification Final
Points Rank Points Rank
Rodrigo Bastos Trap 117 =14 Did not advance

Swimming[edit]

Brazilian swimmers earned qualifying standards in the following events (up to a maximum of 2 swimmers in each event at the A-standard time, and 1 at the B-standard time):

Men
Athlete Event Heat Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank
Fernando Scherer 50 m freestyle 22.52 15 Q 22.27 11 Did not advance
Jader Souza 100 m freestyle 50.67 33 Did not advance
Rodrigo Castro 200 m freestyle 1:50.27 20 Did not advance
Bruno Bonfim 400 m freestyle 3:59.96 34 N/A Did not advance
Paulo Machado 100 m backstroke 57.07 32 Did not advance
Rogério Romero 200 m backstroke 2:00.60 11 Q 2:00.48 15 Did not advance
200 m breaststroke 2:16.04 24 Did not advance
Eduardo Fischer 100 m breaststroke 1:01.84 11 Q 1:02.07 15 Did not advance
Gabriel Mangabeira 100 m butterfly 52.76 11 Q 52.33 5 Q 52.34 6
Kaio de Almeida 100 m butterfly 53.22 17 Did not advance
200 m butterfly 1:59.23 19 Did not advance
Diogo Yabe 200 m individual medley 2:03.86 26 Did not advance
Thiago Pereira 200 m individual medley 2:01.12 5 Q 2:00.07 4 Q 2:00.11 5
400 m individual medley 4:22.06 17 N/A Did not advance
Lucas Salatta 400 m individual medley 4:23.01 19 N/A Did not advance
Gustavo Borges
Rodrigo Castro
Carlos Jayme
Jader Souza
4 × 100 m freestyle relay 3:20.20 12 N/A Did not advance
Bruno Bonfim
Rodrigo Castro
Carlos Jayme
Rafael Mosca
4 × 200 m freestyle relay 7:22.70 9 N/A Did not advance
Kaio de Almeida
Eduardo Fischer
Paulo Machado
Jader Souza
4 × 100 m medley relay 3:44.41 15 N/A Did not advance
Women
Athlete Event Heat Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank
Flávia Cazziolato 50 m freestyle 25.40 9 Q 25.17 8 Q 25.20 8
Rebeca Gusmão 50 m freestyle 25.64 14 Q 25.31 11 Did not advance
100 m freestyle 56.26 20 Did not advance
Mariana Brochado 200 m freestyle 2:02.91 23 Did not advance
Monique Ferreira 400 m freestyle 4:13.75 19 N/A Did not advance
Joanna Melo 200 m individual medley 2:16.21 12 Q 2:15.43 11 Did not advance
400 m individual medley 4:42.01 6 Q N/A 4:40.00 NR 5
Tatiana Barbosa
Renata Burgos
Flávia Cazziolato
Rebeca Gusmão
4 × 100 m freestyle relay 3:45.38 12 N/A Did not advance
Paula Baracho
Mariana Brochado
Monique Ferreira
Joanna Melo
4 × 200 m freestyle relay 8:05.58 7 Q N/A 8:05.29 7

Synchronized swimming[edit]

Brazil has qualified 2 quota places in synchronized swimming.

Athlete Event Technical routine Free routine (preliminary) Free routine (final)
Points Rank Points Total (technical + free) Rank Points Total (technical + free) Rank
Carolina Moraes
Isabela Moraes
Duet 45.167 12 45.584 90.751 12 Q 45.750 90.917 12

Table tennis[edit]

Brazil has qualified two spots each in the men's and women's doubles.

Athlete Event Round 1 Round 2 Round 3 Round 4 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Hugo Hoyama Men's singles  Krzeszewski (POL)
L 0–4
Did not advance
Thiago Monteiro  Akhlaghpasand (IRI)
W 4–1
 Li C (HKG)
L 1–4
Did not advance
Hugo Hanashiro
Hugo Hoyama
Men's doubles N/A  Hielscher /
Roßkopf (GER)
L 2–4
Did not advance
Lígia Silva Women's singles  Offiong (NGR)
L 1–4
Did not advance
Mariany Nonaka
Lígia Silva
Women's doubles Bye  Štrbíková /
Vachovcová (CZE)
L 2–4
Did not advance

Taekwondo[edit]

Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage 1 Repechage 2 Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Marcel Ferreira Men's −58 kg  Bayoumi (EGY)
L 2–10
Did not advance
Diogo Silva Men's −68 kg  García (VEN)
W 6–5
 Saei (IRI)
L 6–8
Did not advance  Molfetta (ITA)
W WO
 Sagastume (GUA)
W 12–10
 Song M-S (KOR)
L 7–12
4
Natália Falavigna Women's +67 kg  Morgan (AUS)
W 7–2
 Rase (BEL)
W 8–4
 Chen Z (CHN)
L 5–8
Bye  Castrignano (ITA)
W 6–3
 Carmona (VEN)
L 4–7
4

Tennis[edit]

Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Gustavo Kuerten Men's singles  Massú (CHI)
L 3–6, 7–5, 4–6
Did not advance
Flávio Saretta  Roddick (USA)
L 3–6, 6–7(4–7)
Did not advance
André Sá
Flávio Saretta
Men's doubles N/A  Moyá /
Nadal (ESP)
W 7–6(8–6), 6–1
 Black /
Ullyett (ZIM)
L 3–6, 4–6
Did not advance

Triathlon[edit]

Brazil brought five veterans to the second Olympic triathlon. Once again, two triathletes did not finish (Carla Moreno started both, but finished neither).

Athlete Event Swim (1.5 km) Trans 1 Bike (40 km) Trans 2 Run (10 km) Total Time Rank
Leandro Macedo Men's 18:25 0:16 1:05:30 0:22 33:44 1:57:39.36 31
Paulo Miyashiro 17:57 0:18 1:05:59 0:23 34:20 1:58:16.76 34
Juraci Moreira 18:27 0:17 1:09:37 0:24 34:31 2:02:35.99 41
Carla Moreno Women's 19:48 0:20 Did not finish
Mariana Ohata 20:33 0:20 1:16:09 0:23 40:10 2:16:52.97 37
Sandra Soldan 19:41 0:23 Did not finish

Volleyball[edit]

Beach[edit]

Athlete Event Preliminary round Standing Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Márcio Araújo
and
Benjamin Insfran
Men's Pool B
 CanetHamel (FRA)
W 2 – 0 (21–13, 21–14)
 ÁlvarezRossell (CUB)
W 2 – 0 (23–21, 22–20)
 DieckmannScheuerpflug (GER)
L 0 – 2 (20–22, 17–21)
2 Q  M Laciga
P Laciga (SUI)
L 1 – 2 (19–21, 21–19, 12–15)
Did not advance
Emanuel Rego
and
Ricardo Santos
Pool A
 HorremMaaseide (NOR)
W 2 – 1 (21–15, 19–21, 15–10)
 SchachtSlack (AUS)
W 2 – 0 (21–17, 21–17)
 HoldrenMetzger (USA)
W 2 – 0 (21–17, 21–10)
1 Q  Høidalen
Kjemperud (NOR)
W 2 – 1 (21–15, 19–21, 15–6)
 M Laciga
P Laciga (SUI)
W 2 – 0 (21–13, 21–16)
 Heuscher
Kobel (SUI)
W 2 – 1 (21–14, 19–21, 15–12)
 Bosma
Herrera (ESP)
W 2 – 0 (21–16, 21–15)
1st, gold medalist(s)
Shelda Bede
and
Adriana Behar
Women's Pool B
 NaidooWilland (RSA)
W 2 – 0 (21–7, 21–10)
 GattelliPerrotta (ITA)
W 2 – 0 (21–17, 21–17)
 FernándezLarrea (CUB)
W 2 – 0 (21–14, 21–19)
1 Q  P Yanchulova
T Yanchulova (BUL)
W 2 – 1 (18–21, 21–16, 15–11)
 Connelly
Pires (BRA)
W 2 – 1 (15–21, 21–13, 15–13)
 Cook
Sanderson (AUS)
W 2 – 0 (21–17, 21–16)
 May
Walsh (USA)
L 0 – 2 (17–21, 11–21)
2nd, silver medalist(s)
Ana Paula Connelly
and
Sandra Pires
Pool C
 HåkedalTørlen (NOR)
W 2 – 0 (21–18, 21–19)
 ArvanitiKoutroumanidou (GRE)
W 2 – 0 (21–13, 21–14)
 LahmeMüsch (GER)
L 1 – 2 (21–18, 15–21, 11–15)
2 Q  Karantasiou
Sfyri (GRE)
W 2 – 0 (21–16, 21–19)
 Bede
Behar (BRA)
L 1 – 2 (21–15, 13–21, 13–15)
Did not advance

Indoor[edit]

Men's tournament[edit]

Roster

The following is the Brazilian roster in the men's volleyball tournament of the 2004 Summer Olympics.[14]

Head coach: Bernardo Rezende

Name Date of birth Height Weight Spike Block 2004 club
3 Giovane Gávio 7 September 1970 1.96 m (6 ft 5 in) 89 kg (196 lb) 340 cm (130 in) 322 cm (127 in) Brazil Minas TC
4 André Heller 17 December 1975 1.99 m (6 ft 6 in) 93 kg (205 lb) 339 cm (133 in) 321 cm (126 in) Brazil EC Unisul
6 Maurício Lima 27 January 1968 1.84 m (6 ft 0 in) 79 kg (174 lb) 321 cm (126 in) 304 cm (120 in) Italy Gabeca Montichiari
7 Gilberto Godoy Filho 23 December 1976 1.92 m (6 ft 4 in) 85 kg (187 lb) 325 cm (128 in) 312 cm (123 in) Italy Piemonte Cuneo
9 André Nascimento 3 April 1979 1.95 m (6 ft 5 in) 95 kg (209 lb) 340 cm (130 in) 320 cm (130 in) Brazil Minas TC
10 Sérgio Dutra Santos (L) 15 October 1975 1.84 m (6 ft 0 in) 78 kg (172 lb) 325 cm (128 in) 310 cm (120 in) Brazil EC Banespa
11 Anderson Rodrigues 21 May 1974 1.90 m (6 ft 3 in) 95 kg (209 lb) 330 cm (130 in) 321 cm (126 in) Japan NEC Blue Rockets
12 Nalbert Bitencourt (C) 9 March 1974 1.95 m (6 ft 5 in) 82 kg (181 lb) 329 cm (130 in) 309 cm (122 in) Italy Lube Macerata
13 Gustavo Endres 23 August 1975 2.03 m (6 ft 8 in) 98 kg (216 lb) 337 cm (133 in) 325 cm (128 in) Italy Icom Latina
14 Rodrigo Santana 17 April 1979 2.05 m (6 ft 9 in) 85 kg (187 lb) 350 cm (140 in) 328 cm (129 in) Italy 4Torri Ferrara
17 Ricardo Garcia 17 April 1979 1.91 m (6 ft 3 in) 89 kg (196 lb) 337 cm (133 in) 320 cm (130 in) Brazil Minas TC
18 Dante Amaral 30 September 1980 2.01 m (6 ft 7 in) 86 kg (190 lb) 345 cm (136 in) 327 cm (129 in) Italy Daytona Modena
Group play
 
Pts Matches Sets Points
Rank Team W L W L Ratio W L Ratio
1  Brazil 9 4 1 13 7 1.857 483 431 1.121
2  Italy 8 3 2 13 7 1.857 465 434 1.071
3  United States 8 3 2 11 8 1.375 437 423 1.033
4  Russia 8 3 2 11 9 1.222 452 430 1.051
5  Netherlands 7 2 3 7 11 0.636 391 419 0.933
6  Australia 5 0 5 2 15 0.133 331 422 0.784
15 August 2004
16:00
Brazil  '3'–1  Australia Peace and Friendship Stadium
Attendance: 1,853
Referees: Georgios Karampetsos (GRE), Ryszard Dietrich (POL)
(23–25, 25–19, 25–12, 25–21)
result
17 August 2004
21:45
Brazil  '3'–2  Italy Peace and Friendship Stadium
Attendance: 6,500
Referees: Ning Wang (CHN), Kun-Tae Kim (KOR)
(25–21, 15–25, 25–16, 21–25, 33–31)
result
19 August 2004
11:00
Netherlands  '1–3'  Brazil Peace and Friendship Stadium
Attendance: 4,150
Referees: Fernando Nava (MEX), Francisco Medina (CUB)
(22–25, 26–24, 21–25, 19–25)
result
21 August 2004
22:20
Brazil  '3'–0  Russia Peace and Friendship Stadium
Attendance: 5,400
Referees: Hiroyuki Ito (JPN), Kun-Tae Kim (KOR)
(25–19, 25–13, 25–23)
result
23 August 2004
22:20
United States  '3'–1  Brazil Peace and Friendship Stadium
Attendance: 3,150
Referees: Bela Hobor (HUN), Dejan Jovanovic (SCG)
(25–22, 25–23, 18–25, 25–22)
result
Quarterfinal
25 August 2004
22:25
Poland  '0–3'  Brazil Peace and Friendship Stadium
Attendance: 4,150
Referees: Ning Wang (CHN), Fernando Nava (MEX)
(22–25, 25–27, 18–25)
result
Semifinal
27 August 2004
21:30
United States  '0–3'  Brazil Peace and Friendship Stadium
Attendance: 9,380
Referees: Umit Sokullu (TUR), Ryszard Dietrich (POL)
(16–25, 17–25, 23–25)
result
Gold Medal Final
29 August 2004
14:30
Italy  '1–3'  Brazil Peace and Friendship Stadium
Attendance: 9,350
Referees: Hiroyuki Ito (JPN), Ning Wang (CHN)
(15–25, 26–24, 20–25, 22–25)
result
1st, gold medalist(s) Won Gold Medal

Women's tournament[edit]

Roster

The following is the Brazilian roster in the women's volleyball tournament of the 2004 Summer Olympics.[15]

Head coach: José Roberto Guimarães

Name Date of birth Height Weight Spike Block 2004 club
1 Walewska Oliveira 10 January 1979 1.90 m (6 ft 3 in) 73 kg (161 lb) 310 cm (120 in) 290 cm (110 in) Brazil São Caetano EC
2 Elisângela Oliveira 30 October 1978 1.84 m (6 ft 0 in) 81 kg (179 lb) 302 cm (119 in) 282 cm (111 in) Brazil Paraná VC
3 Erika Coimbra 23 March 1980 1.80 m (5 ft 11 in) 64 kg (141 lb) 301 cm (119 in) 280 cm (110 in) Brazil Finasa Osasco
5 Marianne Steinbrecher 23 August 1983 1.89 m (6 ft 2 in) 70 kg (150 lb) 310 cm (120 in) 290 cm (110 in) Brazil Finasa Osasco
7 Hélia Souza 10 March 1970 1.75 m (5 ft 9 in) 63 kg (139 lb) 283 cm (111 in) 264 cm (104 in) Brazil Paraná VC
8 Valeska Menezes 23 April 1976 1.80 m (5 ft 11 in) 62 kg (137 lb) 302 cm (119 in) 290 cm (110 in) Brazil Finasa Osasco
9 Wélissa Gonzaga 9 September 1982 1.80 m (5 ft 11 in) 76 kg (168 lb) 300 cm (120 in) 287 cm (113 in) Brazil Paraná VC
10 Virna Dias 31 August 1971 1.86 m (6 ft 1 in) 70 kg (150 lb) 306 cm (120 in) 294 cm (116 in) Brazil Minas TC
11 Ana Chagas 18 October 1971 1.79 m (5 ft 10 in) 59 kg (130 lb) 296 cm (117 in) 286 cm (113 in) Brazil Finasa Osasco
14 Fernanda Venturini (C) 24 October 1970 1.80 m (5 ft 11 in) 69 kg (152 lb) 292 cm (115 in) 280 cm (110 in) Brazil Finasa Osasco
15 Arlene Xavier (L) 20 December 1969 1.78 m (5 ft 10 in) 74 kg (163 lb) 299 cm (118 in) 290 cm (110 in) Brazil Minas TC
16 Fabiana Claudino 24 January 1985 1.94 m (6 ft 4 in) 76 kg (168 lb) 314 cm (124 in) 293 cm (115 in) Brazil Minas TC
Group play
Pos Team Pld W L Pts SW SL SR SPW SPL SPR Qualification
1  Brazil 5 5 0 10 15 2 7.500 410 326 1.258 Quarterfinals
2  Italy 5 4 1 9 14 3 4.667 392 305 1.285
3  South Korea 5 3 2 8 9 7 1.286 355 352 1.009
4  Japan 5 2 3 7 6 10 0.600 346 343 1.009
5  Greece 5 1 4 6 5 12 0.417 349 383 0.911
6  Kenya 5 0 5 5 0 15 0.000 236 379 0.623
Source: FIVB
14 August 2004
14:00
Japan  '0–3'  Brazil Peace and Friendship Stadium
Referees: Frank Leuthaeusser (GER), Patrick Richard (FRA)
(21–25, 22–25, 21–25)
result
16 August 2004
09:00
Kenya  '0–3'  Brazil Peace and Friendship Stadium
Referees: Karin Zahorcova (CZE), Umit Sokullu (TUR)
(16–25, 27–29, 12–25)
result
18 August 2004
21:30
Brazil  '3'–2  Italy Peace and Friendship Stadium
Referees: Patricia Salvatore (USA), Kun Tae Kim (KOR)
(19–25, 25–13, 22–25, 25–16, 15–13)
result
20 August 2004
16:00
Greece  '0–3'  Brazil Peace and Friendship Stadium
Referees: Abdullah Al Khelaifi (KSA), Fernando Nava (MEX)
(22–25, 22–25, 11–25)
result
22 August 2004
19:30
Brazil  '3'–0  South Korea Peace and Friendship Stadium
Referees: de Jan Jovonovic (SCG), Karin Zahorcova (CZE)
(25–19, 25–18, 25–23)
result
Quarterfinal
24 August 2004
21:55
Brazil  '3'–2  United States Peace and Friendship Stadium
Referees: Patrick Richard (FRA), Fotios Lekkas (GRE)
(25–22, 25–20, 22–25, 25–27, 15–6)
result
Semifinal
26 August 2004
19:30
Brazil  '2–3'  Russia Peace and Friendship Stadium
Referees: Kun Tae Kim (KOR), Hiroyuki Ito (JPN)
(25–18, 25–21, 22–25, 26–28, 10–15)
result
Bronze Medal Final
26 August 2004
19:30
Brazil  '1–3'  Cuba Peace and Friendship Stadium
Referees: Jarmo Salonen (FIN), Ryszard Dietrich (POL)
(22–25, 22–25, 25–14, 17–25)
result

Wrestling[edit]

Key:

  • VTVictory by Fall.
  • PP – Decision by Points – the loser with technical points.
  • PO – Decision by Points – the loser without technical points.

Men's freestyle
Athlete Event Elimination Pool Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Antoine Jaoude −96 kg  Kurtanidze (GEO)
L 0–5 VT
 Heidari (IRI)
L 0–4 ST
3 Did not advance 20

See also[edit]

References[edit]

  1. ^ "Torben Grael levará a bandeira do Brasil na abertura dos Jogos de Atenas" [Torben Grael of Brazil will lead the flag at the opening of the Athens Games] (in Portuguese). Folha de S.Paulo. 6 August 2004. Retrieved 31 March 2014.
  2. ^ "Brazil at the 2004 Summer Games". sports-reference.com. Retrieved 2012-05-23.
  3. ^ Lobo, Irene (29 August 2004). "Brasil ganha 10 medalhas e fica na 18ª posição nos Jogos de Atenas" [Brazil won 10 medals and is ranked 18th in the Athens Games] (in Portuguese). Agência Brasil. Retrieved 29 March 2014.
  4. ^ a b "Protester ruins marathon". BBC Sport. 29 August 2004. Retrieved 31 March 2014.
  5. ^ a b Associated Press (29 August 2005). "Brazilian show jumper gets Olympic gold". USA Today. Retrieved 30 July 2012.
  6. ^ "iaaf.org – Top Lists". IAAF. Retrieved June 4, 2011.
  7. ^ "IAAF Games of the XXX Olympiad – Athens 2004 Entry Standards". IAAF. Retrieved 4 June 2011.
  8. ^ "Vanderlei de Lima – the story of a man that goes beyond one strange incident". IAAF. 16 December 2004. Retrieved 31 March 2014.
  9. ^ "Women's Basketball Team Roster – Brazil (BRA)" (PDF). 2004 Athens. LA84 Foundation. 9 April 2014. p. 5.
  10. ^ "O'Connor not to appeal FEI ruling". RTÉ.ie. 7 April 2005. Retrieved 30 July 2012.
  11. ^ "Olympic Women's Football Tournaments Athens 2004 – Squad List: Brazil (BRA)". FIFA. Retrieved 2 October 2015.
  12. ^ "Men's Handball Team Roster – Brazil (BRA)" (PDF). 2004 Athens. LA84 Foundation. 17 September 2015. p. 209.
  13. ^ "Women's Handball Team Roster – Brazil (BRA)" (PDF). 2004 Athens. LA84 Foundation. 17 September 2015. p. 4.
  14. ^ "Brazil men's volleyball team roster". Athens 2004. FIVB. Retrieved 18 September 2015.
  15. ^ "Brazil women's volleyball roster at FIVB.com". 2004 Athens. FIVB. 18 September 2015.

External links[edit]