Brazil at the 2011 Parapan American Games

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search

Brazil participated in the 2011 Parapan American Games.

Medalists[edit]

Medals by sport
Sport 1st, gold medalist(s) 2nd, silver medalist(s) 3rd, bronze medalist(s) Total
Swimming 33 23 29 85
Athletics 27 23 10 60
Table tennis 12 6 6 24
Cycling 3 2 3 8
Judo 2 4 1 7
Goalball 1 1 0 2
Boccia 1 0 2 3
Football 5-a-side 1 0 0 1
Sitting volleyball 1 0 0 1
Powerlifting 0 2 2 4
Wheelchair basketball 0 0 1 1
Wheelchair tennis 0 0 1 1
Total 81 61 55 197
Medal Name Sport Event Date
 Gold Soelito Gohr Cycling Mixed road time trial C1-5 November 13
 Gold Ronaldo Santos Swimming Men's 400 metre freestyle S7 November 13
 Gold Caio Oliveira Swimming Men's 100 metre backstroke S8 November 13
 Gold Ronystony Cordeiro
Adriano de Lima
Clodoaldo Silva
Daniel Dias
Swimming Men's 4 x 50 metre freestyle relay 20 points November 13
 Gold Edson Pinheiro Athletics Men's 100 metres T38 November 14
 Gold Shirlene Coelho Athletics Women's shot put F35/36/37 November 14
 Gold Carlos Farrenberg Swimming Men's 50 metre freestyle S13 November 14
 Gold Genezi Andrade Swimming Men's 50 metre freestyle S3 November 14
 Gold Andre Brasil Swimming Men's 100 metre breaststroke SB9 November 14
 Gold Carlos Lopes Maciel Swimming Men's 100 metre breaststroke SB8 November 14
 Gold Lucas Prado Athletics Men's 100 metres T11 November 15
 Gold Terezinha Guilhermina Athletics Women's 100 metres T11 November 15
 Gold Yohansson Nascimento Athletics Men's 100 metres T46 November 15
 Gold Ariosvaldo Fernandes Silva Athletics Men's 100 metres T53 November 15
 Gold Jenifer Santos Athletics Women's 200 metres T38 November 15
 Gold Thierb Siqueira Athletics Men's 400 metres T12 November 15
 Gold Shirlene Coelho Athletics Women's Javelin Throw F37/38 November 15
 Gold Vanilton Filho Swimming Men's 50 metres Freestyle S9 November 15
 Gold Andre Brasil Swimming Men's 50 metres Freestyle S10 November 15
 Gold Caio Oliveira Swimming Men's 400 metres Freestyle S8 November 15
 Gold Daniel Dias Swimming Men's 50 metres Butterfly S5 November 15
 Gold Joana Silva Swimming Women's 50 metres Butterfly S5 November 15
 Gold Phelipe Rodrigues
Daniel Dias
Vanilton Filho
Andre Brasil
Swimming Men's 4 x 100 metres Freestyle Relay 34 points November 15
 Gold Iranildo Conceicao Table tennis Men's Singles C1-2 November 15
 Gold Ezequiel Babes Table tennis Men's Singles C4 November 15
 Gold Joyce F. de Oliveira Table tennis Women's Singles C4 November 15
 Gold Claudiomiro Segatto Table tennis Men's Singles C5 November 15
 Gold Carlo di Franco Table tennis Men's Singles C6 November 15
 Gold Jane K. Rodriguez Table tennis Women's Singles C7-9 November 15
 Gold Carlos A. Carbinatti Table tennis Men's Singles C10 November 15
 Gold Lucas Martins Table tennis Men's Singles C11 November 15
 Gold Iliane Faust Table tennis Women's Singles C11 November 15
 Gold Lucas Prado Athletics Men's 200 metres T11 November 16
 Gold Thierb Siqueira Athletics Men's 200 metres T12 November 16
 Gold Fabio Moraes Boccia Individual BC4 November 16
 Gold Joao A. Schwindt Cycling Men's Individual track pursuit C4-5 November 16
 Gold Vanilton Filho Swimming Men's 400 metres Freestyle S9 November 16
 Gold Andre Brasil Swimming Men's 400 metres Freestyle S10 November 16
 Gold Daniel Dias Swimming Men's 100 metres Breaststroke SB4 November 16
 Gold Daniel Dias Swimming Men's 200 metres individual medley SM6 November 16
 Gold Andre Oliveira Athletics Men's long jump F44 November 17
 Gold Jenifer Santos Athletics Women's 100 metres T38 November 17
 Gold Edson Pinheiro Athletics Men's 200 metres T38 November 17
 Gold Yohansson Nascimento Athletics Men's 200 metres T46 November 17
 Gold Ariosvaldo Fernandes Silva Athletics Men's 200 metres T53 November 17
 Gold Terezinha Guilhermina Athletics Women's 400 metres T12 November 17
 Gold Odair Santos Athletics Men's 1,500 metres T11 November 17
 Gold Marivana Oliveira Athletics Women's discus throw F35/36/37 November 17
 Gold Roseane Santos Athletics Women's discus throw F57/58 November 17
 Gold Francisco Lima Athletics Men's javelin throw F44 November 17
 Gold Daniel Dias Swimming Men's 50 metres freestyle S5 November 17
 Gold Joana Silva Swimming Women's 50 metres freestyle S5 November 17
 Gold Matheus Silva Swimming Men's 200 metres individual medley SM9 November 17
 Gold Daniel Dias
Francisco Avelino
Jeferson Amaro
Clodoaldo Silva
Swimming Men's 4 x 50 metres medley relay 20 points November 17
 Gold Terezinha Guilhermina Athletics Women's 200 metres T11 November 18
 Gold Daniel Silva Athletics Men's 400 metres T11 November 18
 Gold Odair Santos Athletics Men's 5,000 metres T11 November 18
 Gold Francisco Daniel Coelho da Silva Athletics Men's 1,500 metres T37 November 18
 Gold Paulo Souza Athletics Men's discus throw F35/36 November 18
 Gold Claudiney Batista dos Santos Athletics Men's javelin throw F57/58 November 18
 Gold Giovana Pilla Judo Women's +70 kg November 18
 Gold Team Brazil Sitting volleyball Men November 18
 Gold Joana Silva Swimming Women's 100 metres freestyle S5 November 18
 Gold Daniel Dias Swimming Men's 100 metres freestyle S5 November 18
 Gold Nelio Almeida Swimming Men's 50 metres butterfly S7 November 18
 Gold Daniel Dias Swimming Men's 50 metres backstroke S5 November 18
 Gold Edenia Garcia Swimming Women's 50 metres backstroke S5 November 18
 Gold David Andrade
Welder Camargo
Iranildo Conceicao
Ronaldo Pinheiro
Table tennis Men's team C1-3 November 18
 Gold Francisco W. Melo
Carlo di Franco
Joao F. Martins
Paulo S. Salmin
Table tennis Men's team C6-8 November 18
 Gold Carlos A. Carbinatti
Alexandre Lazarin
Edimilson M. Pinheiro
Guilherme Riggio
Table tennis Men's team C9-10 November 18
 Gold Soelito Gohr Cycling Men's road race C4-5 November 19
 Gold Team Brazil Goalball Men November 19
 Gold Vanilton Filho Swimming Men's 100 metres freestyle S9 November 19
 Gold Andre Brasil Swimming Men's 100 metres freestyle S10 November 19
 Gold Carlos Farrenberg Swimming Men's 100 metres freestyle S13 November 19
 Gold Daniel Dias Swimming Men's 200 metres freestyle S5 November 19
 Gold Joana Silva Swimming Women's 200 metres freestyle S5 November 19
 Gold Talisson Glock Swimming Men's 100 metres backstroke S6 November 19
 Gold Daniel Dias
Matheus Silva
Andre Brasil
Phelipe Rodrigues
Swimming Men's 4 x 100 metres medley relay 34 points November 19
 Gold Team Brazil Football 5-a-side Men November 20
 Gold Karla Ferreira Judo Women's 48 kg November 20
 Silver Thiago Souza Athletics Men's 100 metres T54 November 14
 Silver Marivana Oliveira Athletics Women's shot put F35/36/37 November 14
 Silver Joana Helena Silva Athletics Women's 400 metres T13 November 14
 Silver Edson Pinheiro Athletics Men's 400 metres T38 November 14
 Silver William Santana Swimming Men's 50 metre freestyle S8 November 14
 Silver Matheus Sousa Swimming Men's 50 metre freestyle S11 November 14
 Silver Adriano de Lima Swimming Men's 100 metre breaststroke SB5 November 14
 Silver Matheus Silva Swimming Men's 100 metre breaststroke SB9 November 14
 Silver Leticia Ferreira Swimming Women's 200 metre individual medley SM5 November 14
 Silver Daniel Silva Athletics Men's 100 metres T11 November 15
 Silver Jerusa Geber Santos Athletics Women's 100 metres T11 November 15
 Silver Ana Tercia Soares Athletics Women's 100 metres T12 November 15
 Silver Andre Andrade Athletics Men's 100 metres T13 November 15
 Silver Lucas Ferrari Athletics Men's 100 metres T37 November 15
 Silver Alex Menconca Athletics Men's 5,000 metres T12 November 15
 Silver Matheus Silva Swimming Men's 50 metres freestyle S9 November 15
 Silver Phelipe Rodrigues Swimming Men's 50 metres freestyle S10 November 15
 Silver Clodoaldo Silva Swimming Men's 50 metres butterfly S5 November 15
 Silver Renato Silva Swimming Men's 100 metres breaststroke SB12 November 15
 Silver Raquel Viel Swimming Women's 100 metres breaststroke SB12 November 15
 Silver Ronaldo Pinheiro Table tennis Men's singles C1-2 November 15
 Silver David Andrade Table tennis Men's singles C3 November 15
 Silver Ivanildo Pessoa Table tennis Men's singles C4 November 15
 Silver Paulo S. Salmin Table tennis Men's singles C8 November 15
 Silver Sheila Finder Athletics Women's 100 metres T46 November 16
 Silver Daniel Silva Athletics Men's 200 metres T11 November 16
 Silver Soelito Gohr Cycling Men's individual track pursuit C4-5 November 16
 Silver Phelipe Rodrigues Swimming Men's 400 metres freestyle S10 November 16
 Silver Camille Cruz Swimming Women's 400 metres freestyle S9 November 16
 Silver Moises Batista Swimming Men's 50 metres breaststroke SB3 November 16
 Silver Viviane Soares Athletics Women's 100 metres T13 November 17
 Silver Shirlene Coelho Athletics Women's discus throw F35/36/37 November 17
 Silver Francisco Daniel Coelho da Silva Athletics Men's 800 metres T37 November 17
 Silver Bruno Carra Powerlifting Men's 48 - 56 kg November 17
 Silver Clodoaldo Silva Swimming Men's 50 metres freestyle S5 November 17
 Silver Caio Oliveira Swimming Men's 200 metres individual medley SM8 November 17
 Silver Jerusa Geber Santos Athletics Women's 200 metres T11 November 18
 Silver Ana Tercia Soares Athletics Women's 200 metres T12 November 18
 Silver Andre Andrade Athletics Men's 200 metres T13 November 18
 Silver Lucas Ferrari Athletics Men's 200 metres T37 November 18
 Silver Alan Fonteles Cardoso Oliveira Athletics Men's 200 metres T44 November 18
 Silver Andre Andrade Athletics Men's 400 metres T13 November 18
 Silver Ariosvaldo Fernandes Silva Athletics Men's 400 metres T53 November 18
 Silver Thierb Siqueira Athletics Men's 800 metres T12 November 18
 Silver Antonio Tenorio Judo Men's 100 kg November 18
 Silver Wilians Silva Judo Men's +100 kg November 18
 Silver Caio Oliveira Swimming Men's 100 metres freestyle S8 November 18
 Silver Clodoaldo Silva Swimming Men's 100 metres freestyle S5 November 18
 Silver Francisco Avelino Swimming Men's 50 metres backstroke S5 November 18
 Silver Camille Cruz Swimming Women's 100 metres backstroke S9 November 18
 Silver Ezequiel Babes
Ecildo Lopes
Ivanildo Pessoa
Claudiomiro Segatto
Table tennis Men's team C4-5 November 18
 Silver Joyce F. de Oliveira
Maria L. Pereira
Table tennis Women's team C4-5 November 18
 Silver Jady Martins Cycling Mixed road race H1M/H1 - 2W November 19
 Silver Team Brazil Goalball Women November 19
 Silver Daniele Bernardes Judo Women's 63 kg November 19
 Silver Rodrigo Marques Powerlifting Men's 90 kg - +100 kg November 19
 Silver Phelipe Rodrigues Swimming Men's 100 metres freestyle S10 November 19
 Silver Camille Cruz Swimming Women's 100 metres freestyle S9 November 19
 Silver Clodoaldo Silva Swimming Men's 200 metres freestyle S5 November 19
 Silver Jeferson Amaro Swimming Men's 100 metres backstroke S6 November 19
 Silver Magno Marques Judo Men's 66 kg November 20
 Bronze Joao Schwindt Cycling Mixed road time trial C1-5 November 13
 Bronze Adriano de Lima Swimming Men's 400 metre freestyle S6 November 13
 Bronze Vanilton Filho Swimming Men's 100 metre butterfly S9 November 13
 Bronze Renato Silva Swimming Men's 200 metre individual medley SM12 November 13
 Bronze Alan Fonteles Cardoso Oliveira Athletics Men's 100 metres T44 November 14
 Bronze Paulo Pereira Athletics Men's 400 metres T38 November 14
 Bronze Ronystony Cordeiro Swimming Men's 50 metre freestyle S4 November 14
 Bronze Joao de Castro Almeida Swimming Men's 50 metre freestyle S13 November 14
 Bronze Regiane Nunes Silva Swimming Women's 50 metre freestyle S12 November 14
 Bronze Nelio Almeida Swimming Men's 100 metre breaststroke SB6 November 14
 Bronze Gabriela Cantagallo Swimming Women's 100 metre breaststroke SB8 November 14
 Bronze Jhulia Santos Athletics Women's 100 metres T11 November 15
 Bronze Roseane Santos Athletics Women's shot put F57/58 November 15
 Bronze Soelito Gohr Cycling Men's 1,000 metres track time trial C1-5 November 15
 Bronze Adriano de Lima Swimming Men's 50 metres freestyle S6 November 15
 Bronze Camille Cruz Swimming Women's 50 metres freestyle S9 November 15
 Bronze Alexandre Fernandes Swimming Men's 400 metres freestyle S8 November 15
 Bronze Jeferson Amaro Swimming Men's 50 metres butterfly S6 November 15
 Bronze Maria Silva Swimming Women's 50 metres butterfly S6 November 15
 Bronze Welder Camargo Table tennis Men's singles C3 November 15
 Bronze Maria L. Pereira Table tennis Women's singles C5 November 15
 Bronze Francisco W. Melo Table tennis Men's singles C8 November 15
 Bronze Guilherme Riggio Table tennis Men's singles C9 November 15
 Bronze Juliano Fiorentin Table tennis Men's singles C11 November 15
 Bronze Claudiney Batista dos Santos Athletics Men's discus throw F57/58 November 16
 Bronze Jose Carlos Chagas Boccia Individual BC1 November 16
 Bronze Clodoaldo Massardi Boccia Individual BC3 November 16
 Bronze Ronaldo Santos Swimming Men's 50 metres freestyle S7 November 16
 Bronze Susana Ribeiro Swimming Women's 400 metres freestyle S9 November 16
 Bronze Genezi Andrade Swimming Men's 50 metres breaststroke SB2 November 16
 Bronze Francisco Avelino Swimming Men's 100 metres breaststroke SB4 November 16
 Bronze Leticia Ferreira Swimming Women's 100 metres breaststroke SB4 November 16
 Bronze Gutemberg Ferraz Swimming Men's 100 metres backstroke S14 November 16
 Bronze Adriano de Lima Swimming Men's 200 metres individual medley SM6 November 16
 Bronze Joana Helena Silva Athletics Women's 100 metres T13 November 17
 Bronze Paulo Pereira Athletics Men's 200 metres T38 November 17
 Bronze Carlos J. Barto Silva Athletics Men's 1,500 metres T11 November 17
 Bronze Alexandre Gouveia Powerlifting Men's 48 kg - 56 kg November 17
 Bronze Francisco Avelino Swimming Men's 50 metres freestyle S5 November 17
 Bronze Adriano de Lima Swimming Men's 100 metres freestyle S6 November 17
 Bronze William Santana Swimming Men's 200 metres individual medley SM8 November 17
 Bronze Mauricio Pomme
Carlos Santos
Wheelchair tennis Men's doubles November 17
 Bronze Carlos J. Barto Silva Athletics Men's 400 metres T11 November 18
 Bronze Yohansson Nascimento Athletics Men's 400 metres T46 November 18
 Bronze Luiz Carlos Novaes Powerlifting Men's 75 kg - 82.5 kg November 18
 Bronze Caio Oliveira Swimming Men's 100 metres butterfly S8 November 18
 Bronze Rosangela Azevedo
Luana Couto
Table tennis Women's team C1-3 November 18
 Bronze Joao A. Schwindt Cycling Men's road race C4-5 November 19
 Bronze Harlley Pereira Judo Men's 81 kg November 19
 Bronze Matheus Silva Swimming Men's 100 metres freestyle S9 November 19
 Bronze Joao de Castro Almeida Swimming Men's 100 metres freestyle S13 November 19
 Bronze Regiane Nunes Silva Swimming Women's 100 metres freestyle S12 November 19
 Bronze Ronaldo Santos Swimming Men's 100 metres backstroke S7 November 19
 Bronze Genezi Andrade Swimming Men's 150 metres individual medley SM3 November 19
 Bronze Team Brazil Wheelchair basketball Women November 19

Archery[edit]

Brazil sent six male and one female athlete to compete.

Athletics[edit]

Brazil sent 26 male and 14 female athletes to compete.

Boccia[edit]

Brazil sent eight male and four female athletes to compete.

Cycling[edit]

Brazil sent eight male and four female athletes to compete. Four male and two female athletes will compete in the road cycling tournament, while four male and two female athletes will compete in the track cycling tournament.

Football 5-a-side[edit]

Brazil sent a team of eight athletes to compete.

Goalball[edit]

Brazil sent two teams of six athletes each to compete in the men's and women's tournaments.

Judo[edit]

Brazil sent seven male and six female athletes to compete.

Powerlifting[edit]

Brazil sent ten male and five female athletes to compete.

Sitting volleyball[edit]

Brazil sent a team of twelve athletes to compete.

Swimming[edit]

Brazil sent 28 male and 11 female swimmers to compete.

Table tennis[edit]

Brazil sent 25 male and 7 female table tennis players to compete.

Wheelchair basketball[edit]

Brazil sent two teams of twelve athletes to compete in the men's and women's tournaments.

Wheelchair tennis[edit]

Brazil sent two male and two female athletes to compete.