Chinese Taipei at the 2004 Summer Olympics

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
Chinese Taipei at the
2004 Summer Olympics
Flag of Chinese Taipei for Olympic games.svg
IOC code TPE
NOC Chinese Taipei Olympic Committee(Taiwan)
Website www.tpenoc.net (Chinese) (English)
in Athens
Competitors 89 in 14 sports
Flag bearer Chen Chih-yuan[1]
Medals
Ranked 31st
Gold Silver Bronze Total
2 2 1 5
Summer Olympics appearances (overview)
Other related appearances
 Republic of China (1932–48)

Chinese Taipei competed at the 2004 Summer Olympics in Athens, Greece, from 13 to 29 August 2004. "Chinese Taipei" was the designated name used by Taiwan to participate in some international organizations and almost all sporting events, including the Olympic Games. Neither the common name "Taiwan" nor the official name "Republic of China" would be used primarily due to opposition from the People's Republic of China. This also was the nation's eighth consecutive appearance at the Olympics.

The Chinese Taipei Olympic Committee sent the nation's largest delegation to the Games in Olympic history. A total of 89 athletes, 50 men and 39 women, competed only in 14 different sports. This was also the youngest delegation in Chinese Taipei's Olympic history, with more than half under the age of 25, and many of them were expected to reach their peak in time for the 2008 Summer Olympics in Beijing. Baseball player Chen Chih-yuan was appointed by the committee to carry the Chinese Taipei flag in the opening ceremony.[1]

Chinese Taipei left Athens with a total of five Olympic medals (two golds, two silver, and one bronze), being considered its most successful Olympics.[2] Chinese Taipei's highlight of the Games came with a remarkable milestone for taekwondo jin Chen Shih-hsin and Chu Mu-yen, claiming the nation's first ever gold medals in Olympic history.[3][4] Meanwhile, another taekwondo jin Huang Chih-hsiung picked up his second medal with a sterling silver in the men's lightweight division, adding it to his bronze from Sydney four years earlier.[5]

Medalists[edit]

Medal Name Sport Event Date
 Gold Shih-hsin, ChenChen Shih-hsin Taekwondo Women's 49 kg August 26
 Gold Mu-yen, ChuChu Mu-yen Taekwondo Men's 58 kg August 26
 Silver Szu-yuan, ChenChen Szu-yuan
Ming-huang, LiuLiu Ming-huang
Cheng-pang, WangWang Cheng-pang
Archery Men's team August 21
 Silver Chih-hsiung, HuangHuang Chih-hsiung Taekwondo Men's 68 kg August 27
 Bronze Li-ju, ChenChen Li-ju
Hui-ju, WuWu Hui-ju
Shu-chi, YuanYuan Shu-chi
Archery Women's team August 20

Archery[edit]

Three Chinese Taipei archers qualified each for the men's and women's individual archery, and a spot each for both men's and women's teams.

Men
Athlete Event Ranking round Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Score Seed Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Chen Szu-yuan Individual 663 10  Henckels (LUX)
W 136–132
 Hristov (BUL)
W 170–159
 Tsyrempilov (RUS)
W 169–161
 Godfrey (GBR)
L 108–110
Did not advance
Liu Ming-huang 663 11  Uprichard (NZL)
W 148–145
 Wunderle (USA)
L 160–164
Did not advance
Wang Cheng-pang 659 18  Magera (USA)
W 159–144
 Ruban (UKR)
L 167 (8)–167 (9)
Did not advance
Chen Szu-yuan
Liu Ming-huang
Wang Cheng-pang
Team 1985 2 N/A Bye  Australia (AUS)
W 250–247
 United States (USA)
W 244–243
 South Korea (KOR)
L 245–251
2nd, silver medalist(s)
Women
Athlete Event Ranking round Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Score Seed Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Chen Li-ju Individual 617 45  Sharma (IND)
L 133–142
Did not advance
Wu Hui-ju 649 10  Nabieva (TJK)
W 156–142
 Hitzler (GER)
W 156 (9)–156 (8)
 Mospinek (POL)
W 160–151
 Lee S-J (KOR)
L 103–104
Did not advance
Yuan Shu-chi 658 6  Palekha (UKR)
W 162–158
 Sobieraj (POL)
W 158–149
 Kumari (IND)
W 166–148
 Yun M-J (KOR)
W 107–105
 Lee S-J (KOR)
L 98–104
 Williamson (GBR)
L 104–105
4
Chen Li-ju
Wu Hui-ju
Yuan Shu-chi
Team 1924 3 N/A  Japan (JPN)
W 240–226
 Germany (GER)
W 233–230
 China (CHN)
L 226–230
 France (FRA)
W 242–228
3rd, bronze medalist(s)

Athletics[edit]

Taiwanese athletes have so far achieved qualifying standards in the following athletics events (up to a maximum of 3 athletes in each event at the 'A' Standard, and 1 at the 'B' Standard).[6][7]

Key
  • Note–Ranks given for track events are within the athlete's heat only
  • Q = Qualified for the next round
  • q = Qualified for the next round as a fastest loser or, in field events, by position without achieving the qualifying target
  • NR = National record
  • N/A = Round not applicable for the event
  • Bye = Athlete not required to compete in round
Men
Athlete Event Final
Result Rank
Wu Wen-chien Marathon 2:23:54 56
Women
Athlete Event Final
Result Rank
Hsu Yu-fang Marathon 2:55:58 57

Badminton[edit]

Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Chien Yu-hsiu Men's singles  Gade (DEN)
L 6–15, 1–15
Did not advance
Cheng Shao-chieh Women's singles  Ling W T (HKG)
W 11–9, 11–8
 Jun J-Y (KOR)
W 3–11, 11–6, 11–6
 Gong Rn (CHN)
L 3–11, 3–11
Did not advance
Cheng Wen-hsing
Chien Yu-chin
Women's doubles  Nichol /
Reid (CAN)
W 15–0, 15–10
 Wei Yl /
Zhao Tt (CHN)
L 15–13, 7–15, 5–15
Did not advance
Cheng Wen-hsing
Tsai Chia-hsin
Mixed doubles  Dednam /
Uys (RSA)
W 15–3, 15–9
 Gao L /
Zhang J (CHN)
L 5–15, 2–15
Did not advance

Baseball[edit]

Roster

Manager: 85 – Hsu Sheng-ming

Coaches: 29 – Lee Lai-fa, 4 – Lin I-tseng, 80 – Mitsujiro Sakai

Pos. 0#0 Player Date of birth (age) Club
P 1 Wang Chien-Ming (1981-03-31)31 March 1981 (aged 23) United States Trenton Thunder
IF 6 Tsai Feng-An (1975-11-20)20 November 1975 (aged 28) Taiwan Brother Elephants
IF 13 Yung-Chi Chen (1983-07-13)13 July 1983 (aged 21) United States Everett AquaSox
IF 17 Huang Chung-Yi (1967-10-12)12 October 1967 (aged 36) Taiwan Sinon Bulls
P 18 Pan Wei-Lun (1982-03-05)5 March 1982 (aged 22) Taiwan Uni-President Lions
P 19 Lin Ying-Chieh (1981-05-01)1 May 1981 (aged 23) Taiwan Macoto Cobras
OF 23 Peng Cheng-Min (1978-08-06)6 August 1978 (aged 26) Taiwan Brother Elephants
OF 24 Lin Wei-Chu (1979-01-22)22 January 1979 (aged 25) Japan Hanshin Tigers
P 25 Tu Chang-Wei (1982-05-11)11 May 1982 (aged 22) Taiwan Chinese Culture University
C 27 Yeh Chun-Chang (1978-01-28)28 January 1978 (aged 26) Taiwan Sinon Bulls
IF 31 Cheng Chang-Ming (1978-01-28)28 January 1978 (aged 26) Taiwan Chinatrust Whales
P 32 Huang Chun-Chung (1982-04-25)25 April 1982 (aged 22) United States Boston Red Sox minor league restricted list
C 34 Kao Chih-kang (1981-02-07)7 February 1981 (aged 23) Taiwan Taiwan Cooperative Bank baseball team
P 46 Yang Chien-Fu (1979-04-22)22 April 1979 (aged 25) Taiwan Sinon Bulls
IF 49 Chang Tai-Shan (1976-10-31)31 October 1976 (aged 27) Taiwan Sinon Bulls
OF 50 Chen Chih-yuan (1976-10-27)27 October 1976 (aged 27) Taiwan Brother Elephants
OF 52 Chen Chin-Feng (1977-10-28)28 October 1977 (aged 26) United States Las Vegas 51s
P 54 Chen Wei-Yin (1985-07-12)12 July 1985 (aged 19) Japan Chunichi Dragons
IF 55 Hsieh Chia-Shian (1976-04-08)8 April 1976 (aged 28) Taiwan Macoto Cobras
P 56 Keng Po-Hsuan (1984-10-15)15 October 1984 (aged 19) Taiwan Fubon Bull
P 71 Tsao Chin-Hui (1981-10-02)2 October 1981 (aged 22) United States Colorado Springs Sky Sox
IF 88 Cheng Chao-Hang (1977-02-14)14 February 1977 (aged 27) Taiwan Sinon Bulls
P 91 Lin En-Yu (1981-03-25)25 March 1981 (aged 23) Taiwan National Training Team
P 99 Chang Chih-Chia (1980-05-06)6 May 1980 (aged 24) Japan Seibu Lions
Round robin
Team W L Tiebreaker
 Japan 6 1 1-0
 Cuba 6 1 0-1
 Canada 5 2 -
 Australia 4 3 -
 Chinese Taipei 3 4 -
 Netherlands 2 5 -
 Greece 1 6 1-0
 Italy 1 6 0-1
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 R H E
 Chinese Taipei 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 6 4
 Canada 0 2 0 1 0 0 2 2 x 7 9 1
WP: Mike Johnson (1-0)   LP: Chang Chih-Chia (0-1)
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 R H E
 Chinese Taipei 0 0 2 0 0 0 0 1 0 3 8 2
 Australia 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 5 1
WP: Wang Chien-Ming (1-0)   LP: John Stephens (0-1)   Sv: Tsao Chin-Hui (1S)
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 R H E
 Greece 0 0 0 0 0 0 1 0 0 1 3 1
 Chinese Taipei 0 0 1 1 0 0 5 0 x 7 9 0
WP: Pan Wei-lun (1-0)   LP: Peter Soteropoulos (0-1)
Home runs:
GRE: C. A. Harris in 7th, 1 RBI
TPE: Chen C. Y. in 3rd, 1 RBI
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 R H E
 Cuba 0 1 2 0 0 0 0 5 2 10 15 1
 Chinese Taipei 0 0 0 0 0 0 0 1 1 2 6 1
WP: Luis Borroto (1-0)   LP: Tu Chang-Wei (0-1)   Sv: Danny Betancourt (1S)
Home runs:
CUB: E. Sanchez in 2nd, 1 RBI
TPE: None
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 R H E
 Italy 0 0 1 1 0 1 0 0 2 5 7 0
 Chinese Taipei 0 0 1 0 2 0 1 0 0 4 8 0
WP: Peter Nyari (1-0)   LP: Yang Chien-Fu (0-1)
Home runs:
ITA: M. Chiarini in 4th, 1 RBI; J. Buccheri in 6th, 1 RBI; C. Liverziani in 9th, 2 RBIs
TPE: Peng C. M. in 7th, 1 RBI
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 R H E
 Chinese Taipei 0 0 3 0 0 0 0 0 0 3 10 1
 Japan 0 0 0 0 0 3 0 0 1 4 10 0
WP: Hiroki Kuroda (2-0)   LP: Tsao Chin-Hui (0-1-1)
Home runs:
TPE: Chen C. F. in 3rd, 3 RBIs
JPN: Y. Takahashi in 7th, 2 RBIs
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 R H E
 Chinese Taipei 0 1 0 1 0 1 2 0 0 5 9 1
 Netherlands 0 0 0 1 0 0 0 0 0 1 1 6
WP: Pan Wei-lun (2-0)   LP: Patrick de Lange (1-1)
Home runs:
TPE: None
NED: E. Kingsale in 4th, 1 RBI

Cycling[edit]

Track[edit]

Time trial
Athlete Event Time Rank
Lin Chih-hsun Men's time trial 1:06.240 16

Judo[edit]

Two Taiwanese judoka qualified for the 2004 Summer Olympics.

Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage 1 Repechage 2 Repechage 3 Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Liu Shu-yun Women's −70 kg Bye  Jacques (BEL)
L 0010–0220
Did not advance
Lee Hsiao-hung Women's +78 kg  Dolgormaa (MGL)
L 0001–0021
Did not advance

Rowing[edit]

Taiwanese rowers qualified the following boats:

Men
Athlete Event Heats Repechage Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Wang Ming-hui Single sculls 7:28.16 3 R 7:09.99 3 SD/E 7:14.79 4 FE 7:07.84 25
Women
Athlete Event Heats Repechage Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Chiang Chien-ju Single sculls 8:15.86 6 R 7:48.36 3 SC/D 8:05.71 2 FC 7:49.13 17

Qualification Legend: FA=Final A (medal); FB=Final B (non-medal); FC=Final C (non-medal); FD=Final D (non-medal); FE=Final E (non-medal); FF=Final F (non-medal); SA/B=Semifinals A/B; SC/D=Semifinals C/D; SE/F=Semifinals E/F; R=Repechage

Shooting[edit]

Two Taiwanese shooters (one man and one woman) qualified to compete in the following events:

Men
Athlete Event Qualification Final
Points Rank Points Rank
Chang Yi-ning 10 m air pistol 569 40 Did not advance
50 m pistol 548 30 Did not advance
Women
Athlete Event Qualification Final
Points Rank Points Rank
Lin Yi-chun Double trap 106 7 Did not advance

Softball[edit]

Roster
Chinese Taipei
Position No. Player Birth Club in 2004
IF 6 Yen Show-tzu OCT/19/1971 Taipei
P 9 Lin Su-hua OCT/12/1980 Taiwan National University
OF 10 Huang Hui-wen FEB/03/1980
OF 11 Li Chiu-ching OCT/09/1982
IF 12 Chen Miao-yi FEB/23/1983 National Normal University
IF 13 Wang Shiao-ping JUN/22/1981
IF 15 Chang Li-chiu FEB/29/1980
IF 18 Wang Ya-fen OCT/08/1969 Taipei
P 21 Lai Sheng-jung DEC/27/1978 Taipei National University
P 22 Wu Chia-yen JUN/28/1980 Taiwan National University
C 23 Yang Hui-chun APR/10/1970 Taipei Country
P 26 Lin Po-jen MAR/26/1981 National Taiwan University
OF 27 Tung Yun-chi DEC/27/1981 Taichung
IF 28 Pan Tzu-hui JAN/08/1983 Taipei
OF 36 Chen Feng-yin DEC/19/1979 Taichung
Bench Coaches
Team
Manager
Ni Chao-liang JUN/04/1951
Coach Chiu Li-su OCT/02/1969
Coach Chen Jye-yen FEB/02/1953
Round robin
Team 1 2 3 4 5 6 7 R H E
 Chinese Taipei 0 0 0 0 0 0 0 0 4 1
 Canada 0 0 0 2 0 0 X 2 5 0
WP: Lauren Bay (1-0)   LP: Wu Chia-Yen (0-1)
Team 1 2 3 4 5 6 7 R H E
 Chinese Taipei 0 0 0 0 0 0 0 0 2 4
 Japan 1 4 0 0 1 0 X 6 13 0
WP: Sakai Hiroko (1-0)   LP: Lin Su-Hua (0-1)
Team 1 2 3 4 5 6 7 R H E
 Chinese Taipei 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0
 Australia 0 0 0 0 1 0 X 1 4 0
WP: Wu Chia-Yen (0-2)   LP: Tanya Harding (2-0)
Team 1 2 3 4 5 6 7 R H E
 Chinese Taipei 0 0 0 0 0 0 2 2 3 1
 Greece 0 0 0 1 0 0 X 0 5 1
WP: Lai Sheng-Jung (1-0)   LP: Sarah Farnworth (2-2)
Team 1 2 3 4 5 6 7 R H E
 Italy 0 0 0 0 0 0 0 0 5 1
 Chinese Taipei 0 0 0 1 0 0 X 1 4 0
WP: Lin Su-Hua (1-1)   LP: Susan Bugliarello (0-2)
Team 1 2 3 4 5 6 7 R H E
 Chinese Taipei 0 0 0 0 0 0 0 0 1 2
 China 0 0 0 0 1 0 X 1 4 0
WP: Lü Wei(2–1)   LP: Lai Sheng-Jung(1–1)
Team 1 2 3 4 5 6 7 R H E
 Chinese Taipei 0 0 0 0 0 0 0 0 3 0
 United States 0 0 1 1 1 1 X 3 8 1
WP: Cat Osterman(2–0)   LP: Wu Chia-Yen(0–3)

Swimming[edit]

Taiwanese swimmers earned qualifying standards in the following events (up to a maximum of 2 swimmers in each event at the A-standard time, and 1 at the B-standard time):

Men
Athlete Event Heat Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Chen Cho-yi 100 m breaststroke 1:03.94 35 Did not advance
Chen Te-tung 200 m freestyle 1:54.14 47 Did not advance
400 m freestyle 4:03.71 40 N/A Did not advance
Lin Yu-an 400 m individual medley 4:41.76 35 N/A Did not advance
Wang Shao-an 50 m freestyle 23.54 48 Did not advance
Wang Wei-wen 200 m breaststroke 2:20.65 42 Did not advance
Wu Nien-pin 100 m freestyle 52.58 54 Did not advance
200 m individual medley 2:08.72 44 Did not advance
Yeh Tzu-cheng 200 m butterfly 2:06.41 36 Did not advance
Women
Athlete Event Heat Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Cheng Wan-jung 100 m butterfly 1:02.94 34 Did not advance
200 m butterfly 2:16.25 25 Did not advance
Fu Hsiao-han 100 m backstroke 1:06.62 37 Did not advance
Lin Man-hsu 200 m backstroke 2:17.68 24 Did not advance
200 m individual medley 2:18.86 20 Did not advance
400 m individual medley 4:52.22 20 N/A Did not advance
Nieh Pin-chieh 50 m freestyle 27.09 =41 Did not advance
Sung Yi-chieh 100 m freestyle 59.18 44 Did not advance
Yang Chin-kuei 200 m freestyle 2:05.65 36 Did not advance

Table tennis[edit]

Four Taiwanese table tennis players qualified for the following events.

Athlete Event Round 1 Round 2 Round 3 Round 4 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Chiang Peng-lung Men's singles Bye  Crişan (ROM)
W 4–1
 Ryu S-M (KOR)
L 3–4
Did not advance
Chuang Chih-yuan Bye  Karlsson (SWE)
W 4–2
 Oh S-E (KOR)
W 4–2
 Wang H (CHN)
L 2–4
Did not advance
Chiang Peng-lung
Chuang Chih-yuan
Men's doubles N/A Bye  Hazinski /
Lupulesku (USA)
W 4–2
 Błaszczyk /
Krzeszewski (POL)
L 2–4
Did not advance
Huang I-hua Women's singles  Boucetta (ALG)
W 4–0
 Tan Wl (ITA)
L 2–4
Did not advance
Huang I-hua
Lu Yun-feng
Women's doubles Bye  Ben Kahia /
Guenni (TUN)
W 4–0
 Logatzkaya /
Pavlovich (BLR)
W 4–3
 Guo Y /
Niu Jf (CHN)
L 0–4
Did not advance

Taekwondo[edit]

Four Taiwanese taekwondo jin qualified for the following events.

Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage 1 Repechage 2 Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Chu Mu-yen Men's −58 kg  Tlish (LBA)
W RSC
 Ramos (ESP)
W 9–1
 Bayoumi (EGY)
W 5–4
Bye  Salazar (MEX)
W 5–1
1st, gold medalist(s)
Huang Chih-hsiung Men's −68 kg  Hussein (EGY)
W 8–1
 Çalışkan (AUT)
W 10–8
 Sagastume (GUA)
W 7–5
Bye  Saei (IRI)
L 3–4
2nd, silver medalist(s)
Chen Shih-hsin Women's −49 kg  Baidya (NEP)
W 4–0
 Mora (COL)
W 1–0
 Gonda (CAN)
W 3–2
Bye  Labrada (CUB)
W 5–4
1st, gold medalist(s)
Chi Shu-ju Women's −57 kg  Essawy (EGY)
W 8–0
 Sukkhongdumnoen (THA)
L 1–2
Did not advance

Tennis[edit]

Chinese Taipei nominated a male tennis player to compete in the tournament through a tripartite invitation.

Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Lu Yen-hsun Men's singles  Nieminen (FIN)
L 3–6, 3–6
Did not advance

Weightlifting[edit]

Seven Taiwanese weightlifters qualified for the following events:

Men
Athlete Event Snatch Clean & Jerk Total Rank
Result Rank Result Rank
Wang Shin-yuan −56 kg 127.5 DNF DNF
Yang Chin-yi 120 DNF DNF
Yang Sheng-hsiung −62 kg 120 =12 160 =4 280 9
Kuo Cheng-wei −69 kg 132.5 13 165 =8 297.5 10
Women
Athlete Event Snatch Clean & Jerk Total Rank
Result Rank Result Rank
Chen Han-tung −48 kg 80 8 102.5 8 182.5 6
Chen Wei-ling 75 =12 95 =10 170 11
Huang Shih-hsu −75 kg 112.5 DNF DNF

See also[edit]

References[edit]

  1. ^ a b Lin, Chieh-yu (14 August 2004). "Taiwan goes for gold as Olympics start". Taipei Times. Retrieved 14 May 2014. 
  2. ^ "2004 Athens: Medal Tally". USA Today. Retrieved 1 April 2014. 
  3. ^ Huang, Tai-lin (7 September 2004). "Chen honors taekwondo athletes". Taipei Times. Retrieved 14 May 2014. 
  4. ^ "Chinese Taipei wins two taekwondo golds". Xinhua. China Daily. 27 August 2004. Retrieved 14 May 2014. 
  5. ^ Lin, Chieh-yu (28 August 2004). "Team Taiwan takes silver in taekwondo". Taipei Times. Retrieved 14 May 2014. 
  6. ^ "iaaf.org – Top Lists". IAAF. Retrieved June 4, 2011. 
  7. ^ "IAAF Games of the XXX Olympiad – Athens 2004 Entry Standards". IAAF. Retrieved 4 June 2011. 

External links[edit]