Connecticut House of Representatives

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search

Connecticut House of Representatives
Connecticut General Assembly
Coat of arms or logo
Type
Type
Term limits
None
History
New session started
January 9, 2019
Leadership
Speaker of the House
Joe Aresimowicz (D)
since January 5, 2017
Majority Leader
Matthew Ritter (D)
since January 9, 2013
Minority Leader
Themis Klarides (R)
since January 7, 2015
Structure
Seats151
Connecticut House of Representatives partisan composition.svg
Political groups
Majority

Minority

Length of term
2 years
AuthorityArticle III, Section 1, Connecticut Constitution
Salary$28,000/year
Elections
Last election
November 6, 2018
(151 seats)
Next election
November 3, 2020
(151 seats)
RedistrictingLegislative Control
Meeting place
House of Representatives Chamber
Connecticut State Capitol
Hartford, Connecticut
Website
Connecticut House of Representatives

The Connecticut House of Representatives is the lower house in the Connecticut General Assembly, the state legislature of the US state of Connecticut. The house is composed of 151 members representing an equal number of districts, with each constituency containing nearly 22,600 residents. Representatives are elected to two-year terms with no term limits. The House convenes within the Connecticut State Capitol in Hartford.

History[edit]

The House of Representatives has its basis in the earliest incarnation of the General Assembly, the "General Corte" established in 1636 whose membership was divided between six generally elected magistrates (the predecessor of the Connecticut Senate) and three-member "committees" representing each of the three towns of the Connecticut Colony (Hartford, Wethersfield, and Windsor). The Fundamental Orders of Connecticut, adopted in 1639, replaced the committees with deputies; each town would elect three or four deputies for six-month terms. Although the magistrates and deputies sat together, they voted separately and in 1645 it was decreed that a measure had to have the approval of both groups in order to pass. The Charter of 1662 reduced the number of deputies per town to no more than two, and also changed the title of the legislature to the General Assembly. It was in 1698 that the General Assembly divided itself into its current bicameral form, with the twelve assistants (that replaced the magistrates) as the Council (which became the Senate in the 1818 constitution) and the deputies as the House of Representatives, which began electing the Speaker to preside over it. The terms of representatives were raised to two years in 1884.[1]

Leadership of the House[edit]

The Speaker of the House presides over the House of Representatives. The Speaker is elected by the majority party caucus followed by confirmation of the full House through the passage of a House resolution. In addition to presiding over the body, the Speaker is also its chief leadership position, and controls the flow of legislation and committee assignments. Other House leaders, such as the majority and minority leaders, are elected by their respective party caucuses relative to their party's strength in the chamber.

The current Speaker is Joe Aresimowicz of the 30th House District (Berlin). The Majority Leader is Matthew Ritter of the 1st House District (Hartford). The Minority Leader is Republican Themis Klarides of the 114th House District (Woodbridge, Orange, and Derby).

Position Representative District
Speaker Joe Aresimowicz 30
Majority Leader Matthew Ritter 1
Minority Leader Themis Klarides 114


Composition of the House of Representatives[edit]

91 60
Democratic Republican
Affiliation Party
(Shading indicates majority caucus)
Total
Democratic Republican Vacant
End of Previous Legislature: 2017-2019 80 71 151 0
Begin 2019 92 59 151 0
January 2019[2] 90 59 151 2
February 26, 2019[3] 91 60 151 0
Latest voting share 60.3% 39.7% 100

Listing of members[edit]

Current members of the Connecticut House of Representatives, as of January 13, 2019.

District Name[4] Party Home city/town First elected Cities/towns represented
1 Matthew Ritter Dem Hartford 2010 Hartford (part)
2 Raghib Allie-Brennan Dem Bethel 2018 Bethel (part), Danbury (part), Newtown (part), Redding (part)
3 Minnie Gonzalez Dem Hartford 1996 Hartford (part)
4 Julio Concepcion Dem Hartford 2018 (special) Hartford (part)
5 Brandon McGee Dem Hartford 2012 Hartford (part), Windsor (part)
6 Edwin Vargas Dem Hartford 2012 Hartford (part)
7 Joshua M. Hall Dem/WFP Hartford 2017 Hartford (part)
8 Tim Ackert Rep Coventry 2010 Columbia, Coventry, Tolland (part), Vernon (part)
9 Jason Rojas Dem East Hartford 2008 East Hartford (part), Manchester (part)
10 Henry Genga Dem East Hartford 2006 East Hartford (part)
11 Jeffrey Currey Dem East Hartford 2014 East Hartford (part), Manchester (part), South Windsor (part)
12 Geoff Luxenberg Dem Manchester 2018 Manchester (part)
13 Jason Doucette Dem Manchester 2018 Glastonbury (part), Manchester (part)
14 Tom Delnicki Rep South Windsor 2016 South Windsor (part)
15 Bobby Gibson Dem Bloomfield 2018 (special) Bloomfield, Windsor (part)
16 John K. Hampton Dem Simsbury 2012 Simsbury
17 Leslee Hill Rep Canton 2018 Avon (part), Canton
18 Jillian Gilchrest Dem West Hartford 2018 West Hartford (part)
19 Tammy Exum Dem West Hartford 2019 (special) Avon (part), Farmington (part), West Hartford (part)
20 Joseph Verrengia Dem West Hartford 2011 West Hartford (part)
21 Mike Demicco Dem Farmington 2012 Farmington (part)
22 William Petit Rep Plainville 2016 New Britain (part), Plainville
23 Devin Carney Rep Old Saybrook 2014 Lyme, Old Lyme, Old Saybrook, Westbrook (part)
24 Rick Lopes Dem New Britain 2012 New Britain (part), Newington (part)
25 Bobby Sanchez Dem New Britain 2011 New Britain (part)
26 Peter Tercyak Dem New Britain 2003 New Britain (part)
27 Gary Turco Dem Newington 2018 Newington (part)
28 Russell Morin Dem Wethersfield 2006 Wethersfield (part)
29 Kerry Szeps Wood Dem Rocky Hill 2018 Newington (part), Rocky Hill, Wethersfield (part)
30 Joe Aresimowicz Dem Berlin 2004 Berlin (part), Southington (part)
31 Jill Berry Dem Glastonbury 2018 Glastonbury (part)
32 Christie Carpino Rep Cromwell 2010 Cromwell, Portland
33 Joseph Serra Dem Middletown 1992 Middletown (part)
34 Irene Haines Rep East Hampton 2018 Colchester (part), East Haddam, East Hampton
35 Jesse MacLachlan Rep Westbrook 2014 Clinton, Killingworth, Westbrook (part)
36 Christine Palm Dem Haddam 2018 Chester, Deep River, Essex, Haddam
37 Holly Cheeseman Rep Niantic 2016 East Lyme, Salem
38 Kathleen McCarty Rep Waterford 2014 Montville (part), Waterford
39 Anthony Nolan Dem New London 2019 (special) New London (part)
40 Christine Conley Dem Groton 2016 Groton (part), Ledyard (part)
41 Joe de la Cruz Dem Groton 2016 Groton (part), New London (part)
42 Mike France Rep Ledyard 2014 Ledyard (part), Montville (part), Preston
43 Kate Rotella Dem North Stonington 2018 North Stonington, Stonington
44 Anne Dauphinais Rep Killingly 2016 Killingly (part), Plainfield (part)
45 Brian Lanoue Rep Griswold 2018 Griswold, Lisbon (part), Plainfield (part), Sterling, Voluntown
46 Emmett Riley Dem Norwich 2002 Norwich (part)
47 Doug Dubitsky Rep Canterbury 2014 Canterbury, Chaplin, Franklin, Hampton, Lisbon (part), Lebanon (part), Norwich (part), Scotland, Sprague
48 Linda Orange Dem Colchester 1996 Colchester(part), Lebanon (part), Mansfield (part), Windham (part)
49 Susan Johnson Dem Windham 2008 Windham (part)
50 Patrick Boyd Dem Pomfret 2016 Brooklyn, Eastford, Pomfret, Union, Woodstock
51 Rick Hayes Rep Putnam 2018 Killingly (part), Putnam, Thompson
52 Kurt Vail Rep Stafford 2014 Somers, Stafford
53 Pat Wilson Peanious Dem Tolland 2018 Ashford, Tolland (part), Willington
54 Gregory Haddad Dem Mansfield 2010 Mansfield (part)
55 Robin Green Rep Marlborough 2016 Andover, Bolton, Hebron, Marlborough
56 Mike Winkler Dem Vernon 2016 Vernon (part)
57 Christopher Davis Rep Broad Brook 2010 East Windsor (part), Ellington
58 Tom Arnone Dem Enfield 2018 Enfield (part)
59 Carol Hall Rep Enfield 2016 East Windsor (part), Enfield (part)
60 Jane Garibay Dem Windsor Locks 2016 Windsor (part), Windsor Locks
61 Tami Zawistowski Rep Suffield 2014 East Granby, Suffield, Windsor (part)
62 William Simanski Rep Granby 2010 Barkhamsted, Granby, Hartland, New Hartford
63 Jay Case Rep Colebrook 2012 Colebrook, Goshen (part), Torrington (part), Winchester
64 Maria Horn Dem North Canaan 2018 Canaan, Cornwall, Goshen (part), Kent, Norfolk, North Canaan, Salisbury, Sharon, Torrington (part)
65 Michelle Cook Dem Torrington 2008 Torrington (part)
66 David Wilson Rep Litchfield 2016 Bethlehem, Litchfield (part), Morris, Warren, Woodbury (part)
67 Bill Buckbee Rep New Milford 2016 New Milford (part)
68 Joseph Polletta Rep Watertown 2017 Watertown, Woodbury (part)
69 Arthur O'Neill Rep Southbury 1988 Bridgewater, Roxbury, Southbury (part), Washington
70 Rosa Rebimbas Rep Naugatuck 2009 Naugatuck (part)
71 Anthony D'Amelio Rep Waterbury 1996 Middlebury, Waterbury (part)
72 Larry Butler Dem Waterbury 2006 Waterbury (part)
73 Ron Napoli Dem Waterbury 2018 Waterbury (part)
74 Stephanie Cummings Rep Waterbury 2016 Waterbury (part)
75 Geraldo Reyes Jr. Dem Waterbury 2016 Waterbury (part)
76 John Piscopo Rep Thomaston 1988 Burlington, Harwinton, Litchfield (part), Thomaston
77 Cara Pavalock-D'Amato Rep Bristol 2014 Bristol (part)
78 Whit Betts Rep Bristol 2010 Bristol (part), Plymouth
79 Chris Ziogas Dem Bristol 2016 Bristol (part)
80 Gale Mastrofrancesco Rep Wolcott 2018 Wolcott, Southington (part)
81 John Fusco Rep Southington 2016 Southington (part)
82 Emil Altobello Dem Meriden 1994 Meriden (part), Middlefield
83 Catherine Abercrombie Dem Meriden 2005 Berlin (part), Meriden (part)
84 Hilda Santiago Dem Meriden 2012 Meriden (part)
85 Mary Mushinsky Dem Wallingford 1980 Wallingford (part)
86 Vincent Candelora Rep North Branford 2006 Durham (part), Guilford (part), North Branford, Wallingford (part)
87 Dave Yaccarino Rep North Haven 2010 North Haven
88 Josh Elliot Dem Hamden 2017 Hamden (part)
89 Lezlye Zupkus Rep Prospect 2012 Bethany, Cheshire (part), Prospect
90 Craig Fishbein Rep Wallingford 2016 Cheshire (part), Wallingford (part)
91 Mike D'Agostino Dem Hamden 2012 Hamden (part)
92 Patricia Dillon Dem New Haven 1984 New Haven (part)
93 Toni Walker Dem New Haven 2001 New Haven (part)
94 Robyn Porter Dem New Haven 2014 Hamden (part), New Haven (part)
95 Juan Candelaria Dem New Haven 2002 New Haven (part)
96 Roland Lemar Dem New Haven 2010 East Haven (part), New Haven (part)
97 Alphonse Paolillo Dem New Haven 2018 New Haven (part)
98 Sean Scanlon Dem Guilford 2014 Branford (part), Guilford (part)
99 Joseph Zullo Rep East Haven 2019 (special) East Haven (part)
100 Quentin Phipps Dem Middletown 2018 Middletown (part)
101 Noreen Kokoruda Rep Madison 2011 Durham (part), Madison
102 Robin Comey Dem Branford 2018 Branford (part)
103 Liz Linehan Dem Cheshire 2016 Cheshire (part), Southington (part), Wallingford (part)
104 Kara Rochelle Dem Ansonia 2018 Ansonia, Derby (part)
105 Nicole Klarides-Ditria Rep Seymour 2018 Beacon Falls, Derby (part), Seymour
106 Mitch Bolinsky Rep Newtown 2012 Newtown (part)
107 Stephen Harding Rep Brookfield 2015 Bethel (part), Brookfield, Danbury (part)
108 Richard A. Smith Rep New Fairfield 2010 Danbury (part), New Fairfield (part), New Milford (part), Sherman
109 David Arconti Dem Danbury 2012 Danbury (part)
110 Bob Godfrey Dem Danbury 1988 Danbury (part)
111 John H. Frey Rep Ridgefield 1998 Ridgefield (part)
112 JP Sredzinski Rep Monroe 2014 Monroe, Newtown (part)
113 Jason Perillo Rep Shelton 2007 Shelton (part)
114 Themis Klarides Rep Derby 1998 Derby (part), Orange (part), Woodbridge (part)
115 Dorinda Keenan Borer Dem West Haven 2017 (special) West Haven (part)
116 Michael DiMassa Dem West Haven 2018 New Haven (part), West Haven (part)
117 Charles Ferraro Rep West Haven 2014 Milford (part), Orange (part), West Haven (part)
118 Kim Rose Dem Milford 2010 Milford (part)
119 Kathy Kennedy Rep Milford 2018 Orange (part), Milford (part)
120 Phil Young Dem Stratford 2018 (special) Stratford (part)
121 Joe Gresko Dem Stratford 2016 Stratford (part)
122 Ben McGorty Rep Shelton 2014 Shelton (part), Stratford (part), Trumbull (part)
123 Dave Rutigliano Rep Trumbull 2012 Trumbull (part)
124 Andre Baker Dem Bridgeport 2014 Bridgeport (part)
125 Tom O'Dea Rep New Canaan 2012 New Canaan (part), Wilton (part)
126 Charlie Stallworth Dem Bridgeport 2011 Bridgeport (part)
127 Jack Hennessy Dem Bridgeport 2004 Bridgeport (part)
128 Christopher Rosario Dem Bridgeport 2014 Bridgeport (part)
129 Steven Stafstrom Dem Bridgeport 2015 Bridgeport (part)
130 Antonio Felipe Dem Bridgeport 2019 (special) Bridgeport (part)
131 David Labriola Rep Naugatuck 2002 Naugatuck (part), Oxford, Southbury (part)
132 Brenda Kupchick Rep Fairfield 2010 Fairfield (part)
133 Cristin McCarthy Vahey Dem Fairfield 2014 Fairfield (part)
134 Laura Devlin Rep Fairfield 2014 Fairfield (part), Trumbull (part)
135 Anne Hughes Dem Redding 2018 Easton, Redding (part), Weston
136 Jonathan Steinberg Dem Westport 2010 Westport (part)
137 Chris Perone Dem Norwalk 2004 Norwalk (part)
138 Ken Gucker Dem Danbury 2018 Danbury (part), New Fairfield (part), Ridgefield (part)
139 Kevin Ryan Dem Montville 1992 Bozrah, Montville (part), Norwich (part)
140 Travis Simms Dem Norwalk 2018 Norwalk (part)
141 Terrie Wood Rep Darien 2008 Darien (part), Norwalk (part)
142 Lucy Dathan Dem Norwalk 2018 New Canaan (part), Norwalk (part)
143 Gail Lavielle Rep Wilton 2010 Norwalk (part), Westport (part), Wilton (part)
144 Caroline Simmons Dem Stamford 2014 Stamford (part)
145 Patricia Miller Dem Stamford 2008 Stamford (part)
146 David Michel Dem Stamford 2018 Stamford (part)
147 Matt Blumenthal Dem Stamford 2018 Darien (part), Stamford (part)
148 Daniel J. Fox Dem Stamford 2011 Stamford (part)
149 Livvy Floren Rep Greenwich 2000 Greenwich (part), Stamford (part)
150 Steve Meskers Dem Greenwich 2018 Greenwich (part)
151 Fred Camillo Rep Greenwich 2008 Greenwich (part)

Past composition of the House of Representatives[edit]

Notable former House members[edit]

1700s[edit]

1800s[edit]

1900s[edit]

2000s[edit]

See also[edit]

References[edit]

  1. ^ Under the Gold Dome: An Insider's Look at the Connecticut Legislature, by Judge Robert Satter. New Haven: Connecticut Conference of Municipalities, 2004, pp. 16–27.
  2. ^ Democrats Chris Soto (District 39) and James Albis (District 99) resigned to join Governor Lamont's administration.
  3. ^ Democrat Anthony Nolan (District 39) and Republican Joseph Zullo (District 99) were elected to replace Chris Soto and James Albis respectively.
  4. ^ "House of Representatives Members (listed alphabetically)". Connecticut General Assembly. Retrieved February 20, 2013.

External links[edit]